Leiderdorp helpt scholen aan lokalen Rekenkamer onderzoekt subsidies 'De rest van de week eten we netjes hammetjes van thuis' REGIO Vergunning Heineken versoepeld Culturele kroon9 van Alphen: niet spraakmakend, wel markant Eerder bomen dan benzinepomp School vindt patatkraam ongezond, rommelig en gevaarlijk vervolg van voorpagina oegstceest - Het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest heeft voor de derde keer nul op het rekest gekregen. De school maakt be zwaar tegen de verlening van een ventvergunning aan de snackwagen van Nico Hoog duin, die twee keer per week voor de deur staat. „Dat stelt ons hevig teleur", zegt plaatsvervangend rector Swieringa. „Wij hebben om drie redenen deze snackkar liever niet voor de deur. De be langrijkste reden is het voe dingspatroon van de leerlin gen. We hebben vorig jaar de kantine even gesloten om de leerlingen te wijzen op hun eetgewoonten en het afval dat ze door de school achterlieten. Daarmee hebben we onbe doeld veel publiciteit gekregen en naar aanleiding daarvan werden we door ouders aange sproken op het assortiment in de kantine. We hebben gehoor gegeven aan de wensen van de ouders en serveren gezonder eten. Maar daarbij past geen patatkraam als alternatief." De tweede reden is een ver keerstechnische. Swieringa: „De wagen staat op de Apollo- laan, een doorgaande weg. Als er tachtig leerlingen op de weg staan om patat te bestellen, le vert dat gevaarlijke situaties op. Er is al een leerling door een scooter aangereden. Ver der willen wij een einde aan de vervuiling van de omgeving. Als 200 kinderen een plastic bakje of een puntzak patat ko pen, ligt de Apollolaan daar mee bezaaid. En de uitbater heeft wel een prullenbak staan, maar hij stapt niet uit zijn wagen om de hele laan aan te vegen." De school heeft zijn bezwaren voorgelegd aan burgemeester en wethouders. „Het is vol gens ons een gezamenlijke op dracht", zegt Swieringa. „Maar zij houden zich heel formeel aan de verordening." En volgens die verordening heeft Hoogduin recht op een plaatsje aan de Apollolaan. „Ik voldoe aan alle eisen van hygi ene en brandveiligheid", aldus Hoogduin. „Van gevaarlijke verkeerssituaties weet ik ook niets. Die aanrijding waarover mijnheer Swieringa het heeft, was vijftig meter van mijn kar vandaan, omdat iemand zon der te kijken tussen de auto's doorliep. De rotzooi ruim ik al tijd op. En ongezond? Ja, er is zoveel ongezond, maar van één patatje ga je niet dood. Bo vendien kunnen kinderen bij alle scholen patat eten." De leerlingen van het Rijn lands vinden het maar onzin dat de schoolleiding van de snackkar af wil. „Waarom dan? zegt Boele Oltmans (17). „Hij staat toch buiten de school? Het is de enige manier om wat te eten te halen. In de kantine is niets meer te vinden". „Ja, alleen een broodje ham/kaas", valt Thomas Rueb hem bij. „Soms eten we dat ook wel, maar op woensdag en donder dag nemen we een patatje. We zijn verstandig genoeg om te weten dat het niet goed voor je is om elke dag patat te eten. En wat de rommel betreft: die man ruimt altijd op na afloop. Trouwens, als die kar er niet stond, dan fietsten we naar de snackbar een eindje verder op." De puntzakken patat gaan in rap tempo over de toonbank. Friet en lolly's zijn de verkoop successen aan de Apollolaan. „De rest van de week eten we netjes de bammetje van thuis", roept een leerling in de rij. „Maar op woensdagmor gen zeg ik tegen mijn moeder: geen boterhammen, geef maar 2 euro voor de kraam." HOC 973 eltruc: weg Gemeente denkt aan tweede Brede School leiderdorp - Leiderdorp is druk bezig om een aantal basisscho len aan extra ruimte te helpen. Vanochtend opende wethouder Roest de drie tijdelijke lokalen die bij basisschool De Leeuwe rik aan de Vronkenlaan zijn ge plaatst. Daarmee gaf hij een feestelijk tintje aan de uitbrei ding van de school, waarmee tevens de uitbreiding van de andere scholen werd gevierd. Ook de Prins Willem-Alexan- derschool en de Koningin Juli- anaschool kregen onlangs zo'n tijdelijk lokaal. Bij De Hobbit en De Regenboog aan het Heel- blaadjespad en bij de Willem de Zwijgerschool werden minilo- kaaltjes neergezet. In deze lo kaaltjes kunnen leerlingen af zonderlijk of in kleine groepen les krijgen. Zo'n lokaaltje wordt later dit jaar ook bij 't Bolwerk neergezet. Leiderdorp ontwikkelde vorig jaar een Integraal Huisvestings plan, dat de gemeenteraad in het najaar vaststelde. Dit plan moet voorkomen dat scholen steeds weer plotseling een noodlokaal nodig hebben, waarna een parcjaar later blijkt dat een permamnt lokaal beter zou zijn geweest. Gemeente en schooldirecties stellen progno ses voordurend bij en houden ook rekening met nieuwe woonwijkjes. Het gemeentebestuur verwacht dat de definitieve oplossing voor het onderwijshuisvestings- probleem wordt opgelost door de bouw van de Brede School aan de Ericalaan, die komend najaar begint. De gemeente denkt er over na om op termijn ook aan de Vronkenlaan een Brede School te bouwen. De Prins Willem-Alexanderschool, De Leeuwerik en De Driemaster die daar staan zijn aan vervan ging toe. De leerlingen van het Rijnlands Lyceum vinden het maar onzin dat de schoolleiding van de snackkar afwil. „We zijn verstandig genoeg om te weten dat het niet goed voor je is om elke dag patat te eten." Foto: Hielco Kuipers oten - Een 91-jarige Voorschoten is slacht- 21 een babbeltruc gewor den gesprek aan de hij twee onbekende 'a binnen. Tijdens een Zesje, dat woensdag verraadde hij zijn Gisteren bleek dat zijn 1 uit zijn portemonnee dat zijn pinpas was De politie onder- erinitiatief derdorp r(jRP - Inwoners van Lei die een onderwerp op j^ke agenda willen zet- rtfien vanaf nu gebruik gan het burgerinitiatief. 5 lenteraad voerde dit in. Inmiddels zijn er (jgmeentehuis voorwaar- (jgesteld en is er een rformulier gemaakt. ia|die iets in hun dorp Qiranderen moeten eerst jpnemen met de griffie leiderdorp.nl of Vervolgens kunnen rmulier bij het ge- tuis ophalen of down- 'anaf de website www- n,rp.nl lai ten Brandeler at de raad 1 d isï - De Oegstgeestse 19darga van den Brande- gisteravond afscheid 1 van de gemeente- zat sinds 1998 in de daarmee het ^ende raadslid. Haar aan het begin van 5,Üsperiode al aangekon- a den Brandeler is ge- haar werk bij de Soci- omische Raad en wil van haar vrije tijd. jef ester Timmers roemde igriteit, kennis van za- ru£sthoudendheid. De fj^ame' van de Oegst- lolitiek blijft nog wel 1 ^aar als plaatsvervan- van de commissie Le- •n Jonen. In de gemeente- g'rt Wendelien Tönjann gieren ^ieuwe iwencursus oten - Alleenstaande a y van 55 jaar en ouder 'n deelnemen aan een oie hun leven meer r )et geven. De Groning- ysiteit ontwikkelt in sa- Jang met een aantal ou- janisaties in de Leidse (..n cursus die speciaal groep vrouwen is be- ïkelijkse bijeenkomsten i deelnemers hoe zij Jen inzet hun sociale kunnen verbeteren. nsiis verkeert nog in de n-ïlingsfase. Daarom universiteit vrouwen willen 'uittesten'. groep vrouwen die de volgt, wordt ook een groep samengesteld, lepaalt in welke groep lemer wordt geplaatst. de controlegroep zit, cursus niet maar krijgt >p van het onderzoek Ie kans dat wel te doen, I voldoende belangstel- He is kosteloos. Op 12 Hordt een informatiebij- Ht gehouden, van 14.00 1 uur in de Ruimte Plus ÉWerelhof. Voor meer in- I: Twanneke Nijhuis Welzijn Ouderen ^>ten, telefoon 071- H Bellen op werkdagen I) uur. Voor informatie B onderzoek zijn mede- Hvan de Groningse uni- S tussen 11.00 en 12.00 Har op 050-3619545. hal Oegstgeest nediator bij tvprojecten MofST - Het CDA in Oegst- een mediator aanstel- jaaproblemen tussen bou- E.lnwonenden en de ge- -ooiop te lossen. De partij gerlog aan een voorstel We zo'n onpartijdige be its, ar tot het standaard- ;ew:an bouwplannen in het ibaat horen. In de tussen- jaaibleek gisteravond in de ■ehteraad, wil het CDA al /lieiiddelaar aanstellen om 3llesnden van de Haaswijk- np helpen. ftbewoners zijn er niet dat de verkeersafwik- ond het nieuwe scho- plex veilig verloopt en ^hangjongeren. „De om en zijn wantrouwend ingesteld", zei CDA'er jaaï>roek. „Als dat tot el- n' j procedures leidt, zijn ja3e duurbetaalde advoca- Haar." Theater zonder naam bereikt hoogste punt door Nancy Ubert alphen aan den rijn - 'De kroon op het culturele leven van Alphen'. 'Het bouwwerk dat de gemeente een ziel gaat geven'. 'Het slotakkoord van de partituur die voor de Hooge Zij de van het centrum is geschre ven. Wethouder Hub van Wersch heeft het over het nu nog naamloze theater- en bio scoopcomplex. Een stad zonder theater is niet compleet, vindt Van Wersch. „Een gemeente zonder goede recreatieve en culturele voor zieningen heeft geen ziel, geen hart." Alphen begint een vol wassen stad te worden. Met de geest waarop Van Wersch doelt. Aan architect Dirk Jan Postel de eer om op een beperkt stuk grond iets groots neer te zetten. Het theater neemt straks een markante plaats in. Met een flank aan de Oude Rijn, waar de artiesten vanuit hun foyer over het water kunnen turen. En een grootse entree aan het Rijn plein, de centrale hang- en ont moetingsplek in het nieuwe stadshart. De ruimte was be perkt, de eisen waren omvang rijk. „Postel kwam met de meest interessante oplossin gen", zegt projectleider Aad van Klaveren van de gemeente Al phen aan den Rijn. In het 'golvende' gebouw ko men een grote theaterzaal met ruimte voor zo'n 800 mensen en een kleine zaal voor 270 man publiek. Plus drie bioscoopza len, die samen goed zijn voor 400 plaatsen. Naast de foyers voor de bezoekers van het thea ter of de bioscoop worden ook een grand café, een espressobar en een restaurant ingericht. In die drie etablissementen kan ie dereen aanschuiven." De staalconstructie van het ge bouw staat fier overeind. Als al les volgens plan verloopt, zijn in mei de gevels te zien. Daarna merken de voorbijgangers niets meer van het vele werk dat nog verricht moet worden: de in richting en de installatie van de apparatuur. Volgens projectleider Van Kla veren is de architect op een in genieuze manier met de ruimte omgesprongen. „Zo functioneel gerangschikt. Daarmee onder scheidt het zich van andere ge bouwen." Dirk Jan Postel heeft ook de British Senior School in Voorschoten op zijn naam staan en studentencentrum Plexus in Leiden. Hij is één van de vermaarde architecten die Alphen stedelijke allure schen ken. Van Wersch geeft aan dat het theater niet zo spraakma kend wordt als het stadhuis dat Erick van Egeraat heeft ontwor pen, maar dat het beslist mar kant is. „Zeker als straks de de tails zichtbaar zijn." De buiten muren langs de grote zaal en de foyers krijgen bijvoorbeeld een golvende aluminium bekleding. Ook voor de dakbedekking wordt aluminium gebruikt. Voor een compleet ingericht theater-bioscoopcomplex heeft Alphen 17,4 miljoen uitgetrok ken. Tien procent van dat be drag moet uit sponsorgelden bestaan. Er is een stichting op gericht die de 1,7 miljoen gaat binnenhalen. Daarnaast is nog een tweede organisatie actief, 'Vrienden van het theater'. „Die zorgt voor het toefje", aldus Van Wersch. Bijvoorbeeld extra geld voor een nog betere ge luidsinstallatie. Vraag is hoe het theater moet heten. De gemeente heeft een wedstrijd uitgeschreven. Ruim 200 suggesties zijn binnen. Tot eind maart is het mogelijk om namen in te sturen. Wie inspi ratie riodig heeft, kan vanavond het optreden bijwonen van slagwerkgroep Percossa op de bouwplaats. Dat begint om 20.45 uur en is gratis, want het theater heeft zijn hoogste punt bereikt. De theatertoren kan dicht, Alphen kan uit zijn dak. leiderdorp - De Rekenkamer Leiderdorp gaat onderzoek doen naar de verstrekking van subsi dies. Uit het onderzoek moet blijken of de subsidies die de ge meente verstrekt, wel het effect hebben dat de gemeente ervan verwacht. De rekenkamer laat het onderzoek verrichten door het bureau Hordijk Hordijk. Het is de bedoeling dat de re kenkamer de conclusies voor de zomervakantie aan de ge meenteraad presenteert. De re kenkamer wil dat het onder zoek praktisch toepasbare aan bevelingen oplevert. De gemeente Leiderdorp geeft subsidie aan tal van instanties. Wordt dat geld eigenlijk wel ge bruikt voor doelen die het ge meentebestuur wil bereiken? Of gaat het geld naar zaken waar voor de gemeente zich niet ver antwoordelijk voelt? Hoe toet sen het college en de gemeen teraad of de subsidieontvangers met het geld doen wat zij wil len? Dat zijn vragen waarop het onderzoek antwoorden moet geven. Het onderzoek spitst zich toe op de subsidie aan vijf grote in stanties in Leiderdorp. Dit zijn Theater Muzenhof, Stichting Sociaal Cultureel Werk Leider dorp, Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening Midden Holland, Stichting Pluspunt voor Welzijn en Dienstverle ning en Stichting Openbare Bi bliotheek. De Rekenkamer Leiderdorp werd in 2000 geïnstalleerd door de gemeenteraad, op initiatief van WD en D66. De rekenka mer moet de raad scherp hou den door zaken te onderzoeken die in de gemeente spelen. Sinds de oprichting zijn er tal van onderzoeken gehouden, onder andere naar de manier waarop de gemeente extern personeel inhuurt en naar de samenwerking tussen gemeen te en projectontwikkelaar bij de bouw van de wijk Leyhof. De gemeenteraad heeft nog niet vergaderd over dat laatste on derzoek. Brouwer krijgt op onderdelen gelijk den haag - De Raad van State in Den Haag heeft de milieu vergunning voor de Heine- kenbrouwerij in Zoeterwoude versoepeld. Het rechtscollege heeft een aantal geluids- en geurvoorschriften van de pro vincie Zuid-Holland opge schort. Heineken wil de bier productie in Zoeterwoude op voeren van 10 miljoen hectoli ter naar 13 miljoen hectoliter per jaar. Tijdens een rechtszitting bij de Raad van State in Den Haag beklaagde de multina tional zich er twee weken ge leden over dat de milieuvoor schriften van de provincie hierbij een belemmering zijn. Heineken ergerde zich eraan dat zij een naverbrandingsin- stallatie moet plaatsen om eventuele stank te bestrijden. Volgens de brouwer heeft de ze investering amper nog ef fect, omdat met de installatie de meeste stank al wordt weg genomen. Verder wilde het concern ver lost worden van de verplich ting om regelmatig rapporten te maken over de stank. Bo vendien zou een geluidsvoor schrift dat nachtelijk werk be perkt van tafel moeten. Het gewraakte voorschrift zou de aanvoer van mout bemoeilij ken. Op deze punten heeft het concern gelijk gekregen. Andere bezwaren van Heine ken tegen de milieuvergun ning zijn verworpen. leiderdorp - Bomen planten op de plek waar een benzinepomp moet komen? Wie langs het gras veldje bij de Leiderdorpse wijk Leyhof rijdt, snapt het even niet meer. Zijn de tegenstanders van de benzinepomp zo wanhopig dat ze er uit protest een bos laten aanplanten? Of heeft de gemeente besloten af te zien van het voornemen de Shell- pomp aan de Van der Valk Boumanweg te ver plaatsen naar het grasveldje langs de provinciale weg N445? Navraag bij de gemeente leert dat dat allemaal niet waar is. De bomen worden neergezet omdat er elders in het dorp bomen gesneuveld zijn. Elke boom die tegen de vlakte gaat, moet gecompen seerd worden, vindt het gemeentebestuur. De bo men zijn zo neergezet dat de benzinepomp er nog naast past. Of de verhuizing van de Shellpomp doorgaat, moet deze maand blijken. Wethouder Roest heeft al laten weten dat het plan wat hem betreft even op een zijspoor wordt gezet. Foto: Hielco Kuipers Blik op de flank van het Alphense theater-bioscoopcomplex. De bouw heeft zijn hoogste punt bereikt. In het hoogste gedeelte van het bouwwerk komt de theatertoren, links de grote theaterzaal. Foto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15