'Bewoning Haagweg 4 gevaarlijk' Gruwelen uit de tube LEIDEN REGIO muziekvereniging van Leiden' 'De gezelligste litiek iiidt open s aan estraat HDC 972 vrijdag 5 maart 2004 R* Richard uit Kenya aan het werk in het atelier. Foto: Taco van der Eb Asielzoekers in Leids AZC schilderen herkomstland van zich af door Silvan Schoonhoven leiden - Marcherende soldaten, ka pot ge bom bard eerde scholen, een taliban die zijn wapen op het hoofd van een gesluierde vrouw zet. De schilderijen van Leidse asielzoekers zijn in hun beeldtaal eerder direct te noe men dan subtiel. Op de veertien de etage van AZC Nieuweroord schilderen ze hun verleden van zich af. Het moet wel het hoogste ate lier van het westen zijn. Toch laten de asielzoekers zich in hun onderwerpskeuze niet in spireren door het weidse uit zicht over Oegstgeest, de Leidse Hout of de mooie blauwe zee in de verte. Zabi van elf schildert een gesluierde vrouw met een tekstballonnetje: 'waar is mijn man geblijfen?' Een kindje er naast antwoordt 'Niet zorgen mama lief. „Hij schildert altijd zijn moe der", zegt Fieke Weiiers. Ze is vrijwilligster bij het kunstpro ject, waarbij asielzoekers hun ervaringen in het land van her komst op het doek overbren gen. Ze doen dat in veel geval len zonder veel omhaal of sym boliek. „Kinderen schilderen eerst Mickey Mouse en plakplaatjes van de tv", zegt Weiier. „Vol wassenen schilderen een Boun- ty-eiland. Pas na een paar van zulke panelen gaan ze écht schilderen." „Het is een relief medium, een middel tot verlichting", zegt Fawzia el-Mamoun, kunstena res uit de Soedan. Ook zij wacht nog op zekerheid over haar ver blijfsvergunning. Rijnen dik staan de geverniste panelen inmiddels opgeslagen in een zijkamer op de hoogste etage van Nieuweroord. Her en der staan onvoltooide werken op ezels. Een van de schilderij en toont een klas in een school gebouw. Kapotgebombardeerd, maar de les gaat door en het al fabet staat op het bord. Fatima Masouni schildert een figuur omgeven door een baaierd van oranje, met een streep rustge vend blauw buiten bereik. Wei- Iers: „Ze wil laten zien dat ie mand zo in de war kan zijn dat hij allemaal kleuren ziet, en zich gevangen voelt in de cha os." Een ander paneel toont een gesluierde vrouw tegenover een bruut met een zweep en de tekst: 'why is your hand bare?' Een derde werk is nog directer en toont een pistool op het hoofd van een vrouw in burqa. „Da's echt gebeurd", fluistert een van de jongetjes op het ate lier met ontzag over zijn leef tijdgenoot Milad die het tafe reeltje vastlegde. „Hij zag dat ze een vrouw hebben vermoord op het voetbalveld. Ook Mitra Rasouli hanteert niet de meest subtiele symbolen om haar vaderland Afghanistan te schetsen. De voormalig televi siepresentatrice uit Afghanistan laat haar werk zien: een vrou wenhand reikt naar een boek en een pen, maar een keten weerhoudt haar. Een vrouw met een hoofddoek kijkt naar een vogel in een kooi, maar zit zelf ook achter de tralies. „In ons land zijn veel mensen vo gels in kooien. Kijk, die vogels hebben een voederbakje en wa ter. Ook de mensen in Iran heb ben eten en drinken, maar zit ten toch gevangen." Ze is geen echte schilder, verontschuldigt ze zich. „Als je goed kijkt, zie je veel fouten. Maar ik voel me veel beter nadat ik geschilderd heb." Niet iedereen perst gruwelen uit zijn tube. Richard, een klei ne, pittige Kenyaan die zich als talent heeft ontpopt, schildert in gulle bruintinten een roman tisch beeld van Afrika. Richard maakte naar eigen zeggen deel uit van een vervolgde groepe ring in zijn vaderland. „Ik had het zwaar", zegt Richard, die al anderhalfjaar wacht op een be slissing. „Maar sinds ik schilder voel ik me vrij." (advertentie) Het Project "Ons Contact" van AZC Nieuweroord zou niet van de grond gekomen zijn zonder hulp en sponsoring van: Winsor Newton Colart Acrylverf, Rotterdam; Colourstock Schildermaterialen, Houten; Karwei Bouwmarkt, Leiderdorp; Praxis Megastore, Leiderdorp; Gamma, Leiden; Van der Kwast Verf en Glas, Leiden; Terpen Tijn, Leiden; Jongeneel Houtgroothandel, Leiden; L.T.C. Creativiteit, Leiden; Sikkens Verven, Akzo Nobel, Sassenheim; Atelier Kunst Vliegwerk, Leiden; Celine Ostendorf, Lay-out; COA, locatie AZC Nieuweroord Leiden; Gemeente Leiden; PvdA Fractie; GroenLinks Fractie; Fonds 1818; Leidsch Dagblad; St. Vluchtelingenwerk Leiden; St. Leiden, Stad van Vluchtelingen. Namens alle vluchtelingen in AZC Nieuweroord: Hartelijk dank! Leefbaar Leiden stelt vragen door Rody van der Pols leiden - Leefbaar Leiden wil op heldering over de bewoning van Kunstcentrum Haagweg 4. Vol gens de fractie is het niet verant woord dat een aantal kunste naars in hun atelier woont, om dat het pand niet brandveilig is. Leefbaar Leiden-Raadslid Da niël van Schoonderwoerd den Bezemer wil van het college van B en W weten of het deze zorg deelt. In schriftelijke vragen aan het college wijst Van Schoon derwoerd den Bezemer erop dat er in het oude gedeelte van de school erg veel houten vloe ren aanwezig zijn. In combina tie met de mogelijke kortslui ting van huishoudelijke appara tuur - zoals wasmachines, was drogers en magnetrons - levert dit een brandgevaarlijke situatie op voor de bewoners, aldus het raadslid. Bovendien verblijven deze be woners illegaal in het pand, zegt Van Schoonderwoerd den Bezemer. Dit is ook een doorn in het oog van enkele kunste naars die atelierruimte in het kunstcentrum huren en bij het raadslid aan de bel hebben ge trokken. „Deze kunstenaars, die er niet wonen, maar er wel een atelierruimte huren, moeten dus meebetalen aan het gas-, water en licht dat de achttien bewoners van de Haagweg ver bruiken." Daarnaast vreest het raadslid dat het de komende tijd alleen nog maar drukker wordt in het kunstcentrum. Met de sloop van de Kaasmarktschool - die moet plaatsmaken voor een parkeerplaats - zal een aantal kunstenaars zijn atelier kwijtra ken. De gemeente wil een deel van hen op de Haagweg onder brengen. „Daarmee worden de wantoestanden daar alleen nog maar groter", aldus Van Schoonderwoerd den Bezemer. Volgens Gerda Bosman, voor zitter van Kunstcentrum Haag weg 4, is de gemeente op de hoogte van de huidige situatie en is er absoluut geen sprake van wantoestanden. Er woont inderdaad een aantal kunste naars op de Haagweg, maar dat zijn er geen achttien maar tien, zegt zij. „Die mensen - waaron der ikzelf - wonen er sinds de school in 1993 gekraakt is. Nieuwe bewoners komen er niet bij, omdat al jaren geleden voor een 'sterfhuisconstructie' is gekozen." Bovendien betalen deze bewo ners boven op hun atelierhuur een extra woontoeslag. „Dus het is niet zo dat andere kun stenaars voor onze woonkosten opdraaien", aldus Bosman. Volgens Bosman valt het met het brandgevaar bovendien erg mee. „Ik heb me hier nooit on veiliger gevoeld dan in een van de studentenhuizen waar ik ge woond heb. Bovendien houden de bewoners een oogje in het zeil. Als er een brandje uit breekt, kunnen we in ieder ge val snel ingrijpen." Momenteel werkt projectbu reau De Verandering uit Utrecht aan een conceptplan voor het toekomstig gebruik van Haagweg 4. Ook daarin wordt rekening gehouden met bewoning van het kunstcen trum door twee of drie mensen, zegt Bosman. „Die bewoners staan dan wel volledig ten dien ste van het kunstcentrum." Pas wanneer deze plannen ten uit voer worden gebracht, is er sprake van een gedwongen ver huizing van de huidige bewo ners, aldus Bosman. Leidse liet vriend ramen inslaan den hjvag/leiden - Een 47-jarige vrouw uit Leiden heeft gister middag vier weken voorwaar delijke celstraf opgelegd gekre gen, omdat zij vorig jaar de rui ten bij haar bejaarde stiefmoe der liet inslaan. Een 54-jarige vriend van de vrouw, eveneens uit Leiden afkomstig, werd tot drie weken voorwaardelijke cel straf veroordeeld omdat hij met een zelf meegebrachte hamer de klus voor de vrouw klaarde. De vrouw beweerde tot haar daad te zijn gekomen, omdat de stiefmoeder haar al sinds haar jeugd geestelijk mishan delde. De opgelegde straf is ge lijk aan de eis van officier van justitie. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In samenwerking met Stich tingen Welzijn Ouderen in Leiden en omgeving ontwikkelt de universiteit van Groningen een cursus voor alleenstaande 55-plus vrouwen, waarin tips en handvatten worden geboden om het leven wat meer glans te geven. Daarvoor wordt gezocht naar vrouwen die mee willen helpen bij het uittesten van de ze cursus. Er is een informatie bijeenkomst op vrijdag 12 maart van 14.00 tot 15.30 uur in de Ruimte Plus van de Merel hof, Merelhof 7-11 in Voorscho ten. Meer informatie tel. 5619001 (9.00 - 13.00 uur) of 5413536. IJssport Vereniging Leiden or ganiseert zondag 14 maart voor de 17de keer een Wïntertriatlon bij de Leidse Ijshal. De onder delen zijn 10 kilometer lopen, 45 kilometer fietsen en 20 kilo meter schaatsen. Ook is er een 'triotriatlon'. Uit een team van drie mensen, neemt elke spor ter een onderdeel voor zijn (of haar) rekening. Voor de jeugd van 9 tot en met 13 jaar is er bovendien een biatlon: 1,8 kilo meter lopen en 3 kilometer schaatsen (15 rondjes in de ijs hal). Meer informatie op de website: www.ijvl.nl Bij de ingang van het land goed 'Huys te Warmont' aan de Herenweg 139 in Warmond be gint zondag een wandeling. Parkeren is vlakbij mogelijk aan de Beatrixlaan. In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is zondag bingo. Woensdag 10 maart is er weer bingo, maar dan alleen voor 50-plussers. Beide keren wordt om 13.30 uur begonnen. De Stille Omgang naar Am sterdam is dit jaar in de nacht van 20 op 21 maart. Deelne mers uit Leiden en Oegstgeest kunnen zich zondag 14 maart na de Hoogmis van 10.00 uur in de Lodewijkskerk aan het Steenschuur opgeven. Tevens op donderdag 18 maart van 19.00 tot 20.00 uur in de Roma- nuszaal achter de Hartebrug- kerk. Deelnemers uit Hazers- woude, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen zich opge ven bij de plaatselijke besturen. Bij voldoende deelname is er zondag 28 maart van 13.30 tot 15.30 uur een workshop visagie in buurtcentrum Matilo. Kosten 10 euro. Inschrijving bij het buurtcentrum aan Zaanstraat 126, tel. 5412515. De WD, afdeling Leiden, ver zorgt woensdag vanaf 20.00 uur een politiek café in brasserie Vanderbijl, Breestraat 157 in Leiden. Mark Rutte, de staatsse cretaris van sociale zaken, houdt een korte inleiding over 'Moderne Sociale Zekerheid'. Ook andere actuele politieke onderwerpen komen aan bod. Marjanke van der Leede komt vrijdag 12 maart in het Wandel café vertellen over haar berg- wandeltochten op Mallorca en Kreta. Het Wandelcafé is in buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Leiden en begint om 20.00 uur. Toe gang 2,50 euro. In het schoolgebouw aan het Lammenschanspark 1 in Lei den is vrijdag 12 maart de derde lezing in de serie 'Gods eeuwige heilsplan' van prof. Ouweneel. Het onderwerp is 'Huwelijk en gezin', Efeze 6. Vanaf 19.45 uur is er samenzang, de lezing be gint om 20.00 uur. Stichting Springlevend ver zorgt zaterdag 13 maart van 13.30 tot 16.00 uur een thema- ontmoetingsbijeenkomst over 'Omgaan met verlies' in het ge bouw van de Template Stich ting, Cobetstraat la in Leiden. Opgave of informatie tel. 5418963. letsel na rijding - Een 45-jarige vrouw jsterochtend nekletsel i pen na een aanrijding op em de Zwijgerlaan. Zij lar in een auto en remde »n oranje stoplicht bij de ,g met de Gooimeerlaan. -jarige automobilist uit zag dat te laat en reed hteren op haar in. Het is kend waar de vrouw in komt. |- De gemeenteraad van houdt morgen open ids het dualisme heeft een eigen onderkomen tad. Dat is het griffiehuis, l 'Huis van de Raad', op 70. Morgen opent gr Thom de Graaf van Olijke vernieuwing en tiandse zaken het pand Ie invoering van het dua- m de gemeentepolitiek - ■rkiezingen van 2002 - is ital zaken in het stads- gescheiden. Het college ■gemeester en wethou- de gemeenteraad zijn ier 'één en ondeelbaar', het monisme, ieer gescheiden rollen de politiek levendiger locratischer maken en ;ter laten functioneren, iders zijn niet langer lid (gemeenteraad en de po- acties in de raad moe- itandiger opereren. Van len wordt verwacht dat len hoe ze iets willen, ithouders dat zij het zo m. Het dualisme ver- ik van raadsleden dat zij bier initiatieven ontplooi- elk geval al praktijk is, is :n werkplek voor de ge- ïraad. Het gebouw heb- politieke partijen inmid- in aantal maanden in ge- Zij hebben hun eigen se- aat en ambtelijke onder- gekregen, de griffie. 1, gen plek dus - zoiets als luïede Kamer, maar dan in lain. Met fractiekamers, te- eiSjnen en vergaderzaal- 'alaar voor vergaderingen 3. inmissies en de gemeen- anzelf blijven de politici ge- injn het stadhuis, 6 maart, precies twee de gemeenteraadsver- vertellen medewer- raadsleden 'graag alles kin werk, en leiden u rond van de Raad', kon gemeente aan in de uit- hhg voor de opening. Be- s kunnen tussen 11.00 en uur terecht. Thom de eödie van 1990 tot 1994 zelf it id was in Leiden voor hij ïeiid werd en nu dus mi- zids, verricht rond enen de die openingshandeling. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ijd geleden waren er in n twee muziekkorpsen eruglopende ledenaantal- latilo en Allegro Vivace. J besturen staken de kop- C ens bij elkaar om over sa- verking te praten en bin- len vloek en een zucht r een nieuw muziekkorps en. Drumfanfare Amigo at volgend jaar augustus V' De naam staat - behal- het Spaans is voor d - ook voor Alles Met In- eloof en Overtuiging. On- behaalde het korps bij oncours in Schiedam het Q(ste aantal punten van Ne- Scjnd op de onderdelen en mars. Promotie naar de eredivisie was daarmee een feit. En daar zijn de ongeveer 100 leden en het bestuur bij zonder trots op. Maar het korps is ambitieus en wil vooruit, laat voorzitter Koos Erades weten. Drie keer per week oefenen in het muziek- verzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat en minimaal een keer per maand buiten. Naast de reguliere optredens, uiter aard. „Probleem daarbij is dat we hier eigenlijk uit ons jasje zijn gegroeid", aldus Erades. „Wat het ledental betreft heb ben we een luxeprobleem. Want dat betekent dus dat het hier te klein is, er is te weinig opbergruimte, het is vaak te warm en er is een decibellen- probleem. Als het hele korps in de oefenruimte bij elkaar is, zijn er mensen met gehoor- klachten. We hopen samen met de gemeente een oplos sing te vinden." Vanaf 12 jaar mogen de leden meelopen met het korps, maar er zijn ook jongere leden. „Want we willen vooruit", laat Petra de Jager, instructrice trompet weten. „Daarom heb ben we binnen het korps een systeem van diploma's, A tot en met F. Om de zoveel tijd kunnen de jongeren examen doen en krijgen dan een diplo ma. Zo hou je ze gemotiveerd. En vergeet niet dat vrouwen die een bepaald niveau willen halen, hier terechtkunnen. Want voor die groep is er niet zo veel keus. Daarnaast zijn er hier naast de muziek allerlei activiteiten zoals bingo en kaartavonden. We worden wel de gezelligste muziekvereni ging van Leiden genoemd." Net terug van deelname aan de grote carnavalsoptocht in Keu len met een miljoen toeschou wers langs de route, is het be stuur al druk bezig met het or ganiseren van de festiviteiten rond het tienjarig bestaan. En dat moet het liefst in nieuwe uniformen gebeuren die 750 euro per stuk kosten. „Daar voor zoeken wij een sponsor", aldus penningmeester Hans van der Linden. „Daarnaast willen we onze eerste cd opne men en zijn we aan het onder zoeken of een taptoe haalbaar Drumfanfare Amigo in actie tijdens een optreden. Particuliere foto is. We kijken naar locaties, we denken na over de choreogra fie en kijken welke gastkorpsen we kunnen uitnodigen. Als er vragen of probleempjes zijn gaan we hier niet opnieuw het wiel uitvinden. Dan maken we gebruik van de expertise bij on ze 'buurman' K en G. Bij de festiviteiten rond hun 75-jarig bestaan begin oktober vorig jaar hebben we hen een sere nade gebracht. De verhouding tussen beide korpsen is goed." Voorlopig is de agenda van Amigo voor het komende sei zoen nagenoeg vol, wordt er druk geoefend op de nieuwe show met als thema The Jack son Five en halen de leden ook Eric-Jan Berendsen nog steeds oude kranten op. „Sinds 1995 hebben we 1,1 miljoen kilo oud-papier opge haald", aldus Erades. „Ook dat is Amigo. Ja, de omschrijving gezelligste muziekvereniging van Leiden is zo slecht nog niet."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13