Tijd van voortdurende veranderingei REGIO Op Internationale Vrouwendag ga ik soppen Brug op gezétte tijden dicl houden zou fileleed schele Als niet-hondenbezitter ga geen hondenbelasting betal NAVRAAG Coverbands hebben altijd al welig getierd, maar de laatste jaren is de opkomst van een speciaal type coverband wel zeer opvallend te noe men: die van 'Covers klinken soms best de groep die 7 7 .5 slechts één an- goed maar raken me niet dere artiest na- bootst. Hier in Nederland trekken de namaak Oueen, Genesis en Doors volle zalen. RONNIE VERTON, zanger en gitarist van ld, een Leidse band die louter en alleen met eigen repertoire de laatste tijd flink aan de weg tim mert, is daar niet zo van onder steboven. Wat vind je van die hausse aan coverbands? „Ik heb daar niet zo'n moeite mee, dat ze andere bands na spelen. Maar het raakt me abso luut niet, ik vind het niet verma kelijk om te zien of te horen. Ik heb die Queen-coverband een paar keer gezien. De band speel de best redelijk, maar het deed me helemaal niets. De vonk sloeg niet over. Volgens mij kun je dan net zo goed een cd van Queen opzetten en een zaal vol fans uitno digen. Want het valt me wel op dat er veel fans op dat soort con certen afkomen. Er is zeker een doelgroep voor." Zelf zul je niet zo gauw covers spelen? „Nee, met ld spelen we geen covers. Niet voor publiek tenminste. Het gebeurt wel eens dat we in de oefenruimte ineens een liedje van een ander spelen. Zo maar, eventjes. Maar we hebben het ge voel dat het daarbij moet blijven. Het is niet ónze muziek. Als we onze eigen muziek spelen, krijg ik daar toch een veel beter gevoel bij. Thuis speel en zing ik ook wel eens nummers van anderen. Dat vind ik leerzaam. Ik vind het ook leuk om dingen uit te zoeken, de öpbouw van nummers, zangtechnieken... Ik heb er in élk geval veel van geleerd door dat te doen. Onbewust neem je die dingen toch mee, als je zelf nummers schrijft. Als ik een liedje heb ge schreven en ik hoor dat later tenig, kan ik redelijk goed horen waar ik op dat moment naar luisterde of wat ik in die tijd wel eens na speelde." Is het voor een band moeilijker om alleen eigen muziek te spelen, reageert het publiek niet sneller op bekende nummers, op hits? „Het is een veel grotere uitdaging om eigen muziek te spelen dan covers. Moeilijker? Ik denk dat we heel goed op weg zijn. We krij gen steeds vaker de bevestiging dat er zeker een plaats is voor onze muziek. Er komt publiek op af en steeds meer zaaleigenaren weten wie we zijn. Dat hebben ze uit de bladen. Of ze hebben ons ge hoord op de radio. Of ze kennen ons van de talentenjachten waar we aan meedoen. We merken wel dat het moeilijker is om in een kroeg de aandacht van het publiek te trekken. Daar zitten vaak mensen tussen die vragen of we misschien ook een stukje blues willen spelen. Of Nirvana. Maar in zalen in het LVC of in Paradiso is dat niet zo. Daar komen de mensen echt naar ons luisteren." tekst: Herman Joustra publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Vrijdag 5 Maart LEIDEN - Het huidige 'Klaverblad', handel in koffie en thee aan de Hoogewoerd Nr. 15, met zijn aardige knusse ouderwetse winkelgevel, is een curiositeit - en een zeldzame - in onze stad. Afgezien van het interieur is er nog iets wat onze belangstelling trekt. Dat is het Com pagnies-uithangbord, dat tussen de ramen aan de winkelpui hangt, een houten kistje geel en bruin van kleur met de initialen van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie, V.O.C. Het was het herkenningste ken voor de klant, dat 'Het Klaverblad' patent had van de V.O.C. De gehele winkel ademt zowel wat het uiterlijk aanzien als wat het in terieur betreft een gemoedelijke en vertrouwde sfeer, die wij in onze tijd zo graag nog eens beleven. Het artikel koffie en thee wekt gedach ten aan gezelligheid op. Een goed kop koffie, een geurig kopje thee, kan bij tijd en wijlen zo'n kleine troost zijn, één der middelen om sfeer te scheppen of een stimulans te geven aan wat vermoeide energie. In de loop der jaren is de koffie- en theewinkel aan de Hoogewoerd evenwel een zeer onbelangrijk onderdeel van 'Het Klaverblad' gewor den. Het bedrijf is uitgegroeid tot groothandel. ANNO 1979, maandag 5 maart LEIDEN - Waterpolo. LZ'86 behaalde een ruime overwinning op 'run ner up' Het Ravijn: 8-4. Doelman Oostendorp stopt een schot van LZ- speler Heek. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 >5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t- Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur, HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? Zeker, maar ook een gelukkig bestaan. In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. De dagelijkse opstoppingen op de Europaweg, tussen A4 en Lam- menschansplein, komen vooral door het veelvuldig opengaan van de Lammerbrug over het Rijn- Schiekanaal. Als deze brug maar een paar minuten openstaat, loopt het verkeer helemaal vast. En staat de file tot op de afslag van de A4, hetgeen dus een le vensgevaarlijke situatie oplevert. Vreemd genoeg heeft de provincie kennelijk niet door dat een een voudige maatregel als het tussen 7.00 en 9.30 uur en tussen 16.30 en 18.30 dicht houden van die brug al een fors deel van het pro bleem zou oplossen. Waarom kan zo'n eenvoudige Hagelslag ligt door de hele keuken en ook in de afwas- bak klonteren de bruine korrels. Het lijkt wel een veldslag. Wat is er aan de hand? De neerwaartse spi raal zet zich al vroeg in de morgen in. Welke domme hagelboer heeft bedacht om in het pak een aantal ge kleurde beertjes te stoppen? Zelfs pubers vallen terug naar hun kleuterfase: wie kan er zoveel mogelijk beer tjes scoren op een boter ham? Een verbod op Venz dus. Terwijl ik de troep probeer op te ruimen, ontwaar ik al kleine mieren. Dan begint de lente in ons huis. Vast en zeker een sein om met de grote schoonmaak te begin nen. Dat doe ik uit protest op 8 maart. Op Internatio nale Vrouwendag neem ik een vrije dag op, om voor mijn werk niet naar die vre selijke viering van Leider dorp te hoeven. Daar heeft de Stichting Vrouwen Over leg, onder het mom van emancipatie, een zeldzaam mooi programma bedacht: mandala tekenen, kleuren analyse, lezing 'trouw aan jezelf, sieraden maken en gedichten schrijven. Tegen alle verwachtingen in heb ben zich nog te weinig da mes aangemeld. Net goed. Boycotten dus. Het lot wil dat ook de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen niet meer flo reert. Niets bijzonders. Ge woon opdoeken. Zeker als je mevrouw Engels, toevallig ook voorzitter van die lan delijke club, hoort zeggen: „We hebben een zeer laag ambitieniveau. Het gaat er nu om hoe we als vereni ging nog zo lang mogelijk kunnen voortbestaan." Mi nister de Geus zei het al: de emancipatie is voltooid. Huisvrouwen, stoppen dus. Revolutie in Huize Stoelin- ga. Ik ga zonder problemen soppen. Ik zal daar nie mand mee lastigvallen, zelfs mijn man niet, die gister avond al in een dip terecht kwam. Na meer dan 25 jaar trouwe dienst heeft hij een nieuw pak gekregen. Een echt pak onder haute cou ture vervaardigd. Niemand minder dan de bekende Frans Molenaar is erbij be trokken geweest. Legerbruin heeft plaatsgemaakt voor aristocratisch groen. Zo'n diepgroene kleur die past bij de kleding van een En gelse landlord, die zich voorbereidt op de jacht. „Hup uit die oude rotzooi, ik wil alles aan zien." De broek met bies zit sexy. Zijn billen bollen fraai in de iets getailleerde pantalon. Die Molenaar. Bij het lopen krijgt de stof door het licht zelfs een zijdeachtige glans. Niet sleeeecht. Die glans ligt ook op de das. Had in com binatie zo mooi kunnen zijn, ware het niet dat die modeontwerper een voor- gestropte das met een haak je in het pakket heeft ge stopt. Dat haakje moet aan het boordje worden gehan gen. Theo's nekval krijgt er uitslag van. „Wie leert onze jongens nu nog dassen stroppen? Welke militair kan zijn zoon straks nog helpen met zijn das voor het eerste kerstgala", tiert hij. Inderdaad, bij va der en zoon synchroondas- stroppend voor de spiegel smelt mijn moederhart. Ik denk aan de baret van de Nederlandse commando's. Ik begrijp nu hun woede over de kleur. Vorige week was ik beroepshalve bij de herdenking van zes omge komen Franse commando's in '44 bij Wassenaarse Slag. Daar stonden die oude mannen met hun oude fel groene hoofddeksel heel koud te wezen. Ik zag het goed. Ze gaven geen krimp bij vorst, sneeuw en ijzel. Ze beleefden hun strijd op nieuw. Ik weet zeker dat zij zo'n nepdas ook niet pik ken. Mannen, niet omdoen dus! Straks moeten alle Leidse burgers hondenbelasting gaan betalen. Het bedrag dat normaal aan hon denbelasting binnenkomt wordt dan vergaard via de ozb. Zeker is dat 99,9 procent van de niet-hon- denbezitters dit niet accepteert. Ik heb een gespecificeerde nota 'onroerend goed' aangevraagd, zodat ik kan zien wat ik hiervoor moet betalen. Het 'hondenbelas ting-gedeelte' betaal ik beslist maatregel niet worden inge Volgens mij zou dat wel een maken kunnen hebben met loswal aan het Lammensch. plein. Ik heb al eens de gem gesuggereerd die loswal te plaatsen naar het noorden, voorbeeld tot vlak boven de ter hoogte van de Willem de gerlaan. Dan hoeven de Leii bruggen niet meer open vot zandschepen op het Rijn-Sc naai en verbetert de doorstr zienderogen. Nooit gemerkt de gemeente iets met deze s gestie deed. R. van Sli niet. En ik adviseer alle Leidi ren die geen hond hebben h zelfde te doen. Een collectief protest is natu de beste manier B en W van verwerpelijke plan af te bren Daarom: schrijf of e-mail, lai stem horen! Het mottto moe zijn: de vervuiler betaalt. J.M.A. van L Saskia Stoehnga HDC 970 VRIJDAG 5 MAART 2004 r Deel drie van 'Leiden. De geschiedenis van een Hollandse stad' ziet het licht TUSSEN PEN EN PAN SCHRIJVENDE LEZERS Boudien de Vries: „Uit angst de eigen identiteit volledig kwijt te raken, zag je in De industrialisatie, de enorme bevol kingsgroei, de komst van veel nieuwe gebouwen in de stad, de oprichting van de 3 October Vereeniging. In de negentiende eeuw gebeurde heel veel in Leiden. In het derde deel van Lei den. De geschiedenis van een Holland se stad is er alles over te lezen. Het boek wordt morgen in de Leidse Schouwburg gepresenteerd. Het derde deel van Leiden. De ge schiedenis van een Hollandse stad is onder redactie van dr. Boudien de Vries - als universitair hoofddocent verbonden aan de opleiding ge schiedenis van de Universiteit van Amsterdam - tot stand is gekomen. „De negentiende eeuw is de eeuw waarin Nederland een echte, moder ne staat werd. En waarin steden, Lei den niet uitgezonderd, niet alleen in rap tempo moderniseerden, maar ook meer oog kregen voor de eigen identiteit", vertelt ze. De uiteindelijk vierdelige serie is ei genlijk het antwoord van deze tijd op het vierdelige standaardwerk over de geschiedenis van Leiden dat de Leidse hoogleraar Blok tussen 1910 en 1918 schreef. Deel 1 beschrijft de geschiedenis van de stad tot 1574, het jaar van de belegering en bevrij ding van de Sleutelstad. Deel 2 be handelt de periode 1574 tot 1795. Het vierde deel zal gaan over de ge schiedenis van Leiden in de twintig ste eeuw. „De negentiende eeuw wordt vaak gezien als een tijdvak waarin veran deringen buitengewoon traag gin gen. Het tegendeel is waar. Voor de mensen van die tijd is de periode tussen 1800 en 1900 een tijd van voortdurende veranderingen", zegt De Vries. „Geen wonder gezien de enorme bevolkingsgroei, de indu strialisatie, de ontwikkeling op ker kelijk, onderwijskundig en weten schappelijk gebied, de vele nieuwe gebouwen die overal in de stad ver rezen en de betere communicatie met de buitenwereld door krant, te legraaf en trein." Sommige aspecten veranderden niet. Zo bleef Leiden een internatio naal vermaarde universiteitsstad. „Maar de Leidse academie manifes- Leiden in de negentiende eeuw bijvoorbeeld de opkomst van Leidse verenigingen. teerde zich nadrukkelijker in de stad door nieuwe laboratoria en musea te bouwen, de sterrenwacht uit te brei den, een nieuwe bibliotheek op te richten en een nieuw academische ziekenhuis te bouwen." Die ontwik kelingen kwamen de stad en haar in woners ten goede. Een andere kenmerkende ontwikke ling voor de negentiende eeuw is de opkomst van het verenigingsleven. De Vries: „De burgerij richtte voor eigen vermaak of culturele ontwik keling besloten sociëteiten, muziek- en letterkundige verenigingen en leesgezelschappen op. En voor het beschaven van de lagere klassen drankbestrijdingorganisaties, zon dagscholen en volksleeszalen. Arbei ders vonden elkaar in arbeidersver enigingen om hun belangen te be hartigen." Maar niet alle ontwikkelingen van de moderne tijd bleken zegeningen. „Leiden kende bijvoorbeeld een gro te textielnijverheid. De textiel werd hier een moderne, grootschalige in dustrie. De lonen die in deze con treien aan fabrieksarbeiders moes ten worden betaald lagen echter ho ger dan de lonen voor arbeiders in steden elders in het land. Daardoor werkten textielsteden in bijvoor beeld Twente zeer concurrerend voor Leiden. De Leidse fabrieksba zen probeerden dat probleem te on dervangen door mannen te ontslaan en hier meer (goedkopere) vrouwen en kinderen aan het werk te zetten. De armoede in arbeidersgezinnen was immens." Behalve de positie van de arbeiders in de stad, veranderde ook de positie van de stad zelf. „In de achttiende eeuw was Leiden nog een 'zelfstan dige stad'. Eigen belastingen, eigen 1 rechtspraak, noem maar op. Be stuurlijk en politiek wordt het lands bestuur na 1800 belangrijker. Leiden wordt - net als elke andere stad in het land - onderdeel van de staat." En die ontwikkeling, waardoor stad en land veranderden, bracht ook angst teweeg. Angst voor de toe komst, voor het verliezen van de ei gen identiteit. „Ook dat is iets wat je in alle steden in die tijd ziet. Uit angst de eigen identiteit volledig kwijt te raken, zie je in Leiden bij voorbeeld de opkomst van Leidse Foto: Henk Bouwman verenigingen. Het unieke, Leid rakter dreigt verloren te gaan, 1 dat de stad in elk geval bestuui politiek onderdeel van de staaj wordt. Verenigingen die het eij Leidse karakter hoog in het val hebben staan, komen dus op. I niet voor niets dat in de negen eeuw de 3 October Vereeniginj wordt opgericht. En het Stedej Museum De Lakenhal, met aai kelijk vooral Leidse kunst. En i de oprichting van een club alsi eeniging Oud Leiden in 1902 k nog in dat licht bezien. Ze app den aan een gemeenschapsgel en een gezamenlijk historisch van alle inwoners." Deel 3 van Leiden. De Geschiet van een Hollandse stad wordt gen om 10.30 uur gepresentee de Leidse Schouwburg. Wie zi niet heeft ingeschreven voor dl serie kan dat ter plekke doen e meteen deel 1, 2 en 3 meenerr Losse delen zijn vanaf volgenc week in de boekhandel te verk Timoteus Waarsenburg

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12