sm LEIDEN Leiden, een stad met weinig banen Leiden onderschat gevaar bij fabriek 'Lorentzschool is nog steeds een VERRASSEND, den betaalt e aan ijshal collega's Poederbrief aan Schipholweg Leidse hulppakketten gaan naar Marokko Interim-directeur Van Haren weerspreekt kritiek van buurt door Marijn Kramp leiden - De Lorentzschool is nog steeds een buurtschool. Al leen is de buurt een stuk groter geworden. Dat zegt interim-di recteur Van Haren van de Lo rentzschool in reactie op kritiek van buurtbewoners. Bij hen brokkelt het draagvlak af voor het nieuwe 'mega-schoolcom- plex' van de Lorentzschool. Volgens de buurtvereniging Professoren- en Burgemees- terswijk is deze school te groot gegroeid doordat er veel kinde ren van buiten de wijk school gaan. Daar moet door middel van een betere spreiding een einde aan komen. Van Haren bestrijdt dat veel leerlingen van 'buiten' komen. Wel is het voedingsgebied van de Lorentzschool groter gewor den omdat het aantal scholen in de buurt terugliep van acht naar drie. Van de 850 leerlingen die nu op de Lorentzschool zit ten komen er 555 uit de Profes soren- en Burgemeesterswijk. Nog eens 120 leerlingen komen uit aangrenzende gebieden, zo als het buurtje rondom het Le vendaal, waar geen openbare school is. „Deze groep kinderen is tegenwoordig ook aangewe zen op de Lorentzschool." De overige leerlingen komen uit verder gelegen wijken waar eveneens geen openbare school is maar nog wel keuze uit een andere eveneens verder weg ge legen basisschool. „De rivieren buurt en het Waardeiland zijn daar goede voorbeelden van. De mensen daar kunnen kiezen uit een school in Leiden-Noord, Leiderdorp en ons. Een deel kiest voor ons." Slechts een paar kinderen heb ben zo op het eerste oog echt niets te zoeken op de Lorentz school. „Zo hebben we er een tje uit Voorschoten en een paar uit Leiderdorp. Maar ook voor hun schoolgang op de Lorentz school is een logische verkla ring. Zij zijn namelijk óf net vet- huisd naar een van de buurge meenten en moeten nog maar een jaartje in het basisonder wijs, óf verhuizen dit jaar vanuit een van de buurgemeenten naar deze wijk en zijn hier al vast begonnen." Van Haren vermoedt dat de buurtbewoners kinderen van buiten de wijk verwarren met kinderen die met de auto naar school worden gebracht. „Maar dat zijn dus allang geen kinde ren meer die ver van de school afwonen. Die kunnen twee stra ten verderop wonen en door de ouders op weg naar het werk bij school afgezet worden." Dat deze verkeersoverlast op pro blemen stuit bij omwonenden begrijpt Van Haren. De school doet er volgens hem van alles aan om overlast te voorkomen en de invoering van eenrich tingsverkeer enige tijd geleden is al een verbetering. „Maar het blijft lastig. Er zullen altijd ou ders met de auto blijven komen en geen gemeente past de in frastructuur rondom een school daar volledig op aan, omdat het slechts gaat om twee piekmomenten op werkdagen." De door de buurtvereniging aangedragen oplossing om leerlingen beter te spreiden over de verschillende scholen in de stad is volgens Van Haren ook niet zaligmakend. De inte rim ziet dit op veel plaatsen in Nederland mislukken. „Veel ge meenten doen een poging en ze worden bijna allemaal terecht gewezen door de rechter als het beleid wordt aangevochten. Aan de keuzevrijheid van ou ders voor een basisschool valt namelijk niet te tomen." Een basisschool erbij in de nieuwe wijk Roomburg, biedt volgens Van Haren ook nauwe lijks soelaas. Deze school gaat weliswaar hoogstwaarschijnlijk van start onder de vlag van de Lorentzschool, maar zal snel vol zitten, voorspelt Van Haren. „Als je naar de opbouw van die wijk kijkt, duizend voornamelijk eengezinswoningen, dan vul je daar gemakkelijk een nieuwe school mee. Ik betwijfel of daar nog veel kinderen uit deze buurt bij kunnen." Aan een spreidingbeleid tussen twee vestigingen kleven boven dien nadelen. Voorbeeld daar van is het spreidingsbeleid van de Lucas van LeydenschooL Deze school spreidt haar leer lingen over de vestiging aan de Vliet en de vestiging aan de Sint Ursulasteeg om een goede zwart - wit verdeling te behou den. Oud-wethouder Pechtold was hier zeer over te spreken, maar in de praktijk betekent het een extra toestroom van leerlin gen naar de Lorentzschool. Ou ders die in de buurt van De Vliet wonen sturen hun kinde ren tegenwoordig liever naar de Lorentzschool dan dat ze hun kind dagelijks het hele centrum door moeten loodsen richting Sint Ursulasteeg. (advertentie) LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur - Wethouder Ruud Hes- 066/Sport) wil zich met ollega's uit omliggende nten inspannen om de tan de Vondellaan de ko- i jaren open te houden. buurgemeenten meebe- Éal Leiden niet achterblij- zei hij op een bijeen- |in de ijshal. ig zei dat hij overtuigd is t van de belangrijke van de ijshal voor de re- ';er zolang de nieuwe iterbaan in Alphen aan jijn er nog niet is. „We deze ijshal openhou- iaar we moeten dat wel ionaal verband aanpak- /olgende maand overlegt ortwethouder met colle- it de buurgemeenten in (advertentie) op UW Morgen vindt u de baan die bij u past in - pWww.leidschdagblad.nl Is Leiden vergrijsd, een arbei dersstad, wonen er veel allochto nen? Niets van dat al. De stad met 117.732 inwoners maakt sinds enkele jaren ingrijpende ontwikkelingen door als het gaat om volkshuisvesting, demografie en economie. In een serie van vijf artikelen komen de opval lendste veranderingen aan de orde. Aflevering 2: economie. Ooit, nog niet eens zo lang gele den, was Leiden een echte in dustriestad. Overheersend was de textielindustrie en dan voor al de fabricage van wollen de kens. Daarnaast had Leiden een staalindustrie, een grafische in dustrie en werden er conserven ingemaakt. Die bedrijven gaven veel werk. Toen de klassieke in dustrie in de jaren '70 definitief uit Leiden verdween, raakte de stad in de versukkeling. Leiden verpauperde en verarmde. Lei den werd, zoals dat in over heidstaal heette, een 'conver- siegebied', vergelijkbaar met de Limburgse Mijnstreek, die on geveer in dezelfde tijd zijn eco nomische basis verloor. In veel opzichten is de stad de klap aardig te boven gekomen, maar de economie is blijven kwakkelen. Leiden telt nu 54.000 voltijds arbeidsplaatsen en dat is ruim 13.000 banen te weinig om de hele Leidse be roepsbevolking werk te geven. jlelzoeker dert trauma 1 zich af arkante urele kroon' r Alphen opgepakt 1 chtervolging Een 28-jarige Rijnsbur- gjlsteravond in de Mors- rj Jpgepakt nadat hij geld itolen uit een winkel op jplemmerstraat. Gealar- 1 agenten zagen de man j^llauwpoortsbrug lopen achter hem aan. De ld in de winkel een me ster met een mes be- pn een greep in de kassa [a. De medewerkster bel- olitie en gaf een goed e(ment. ^ming verliest aekjaar 2003 °ri- Het Leidse biotechno- 2003 afgesloten met n overlies van elf miljoen at maakte het bedrijf n®tend bekend. Dit jaar ht Pharming een verbe- jan de resultaten. Het verwierf een subsidie 3 miljoen euro van de se Unie voor de ontwik een medicijn tegen jke zwellingsziekte an- eem. Dit jaar verwacht voorzitter David Pinto cijn op de markt te brengen. REGIO - Een poederbrief heeft gisteren voor de nodige commotie gezorgd bij het Nederlands Talen Insti- Tl) aan de Schipholweg. Een medewerker van de afdeling correspondentie maakte 's ochtends een jen waarin een verdacht wit goedje bleek te zitten. Nadat er alarm was geslagen, werd de afde- truimd en moesten 12 medewerkers worden ontsmet. Ook de afdeling werd schoongemaakt. De ferd in een speciale container naar een laboratorium in Lelystad gebracht. Onderzoek heeft inmid- Igewezen dat de enveloppe geen giftige stoffen bevatte. Afgelopen maandag werd bij biotech-be- ucell aan de Archimedesweg een poederbrief ontdekt. Ook daar was de laboratoriumtest negatief, lielco Kuipers Leiden heeft weliswaar weinig werkgelegenheid, maar wel een grote middenstand. In maart 2000 be stond het textiel- en handwerkwinkeltje van de Leidse ondernemer Jannet van Groeningen aan de Mors- straat precies vijftig jaar. Archieffoto: Hielco Kuipers levert innovatieve en zeer ge wilde producten. Voor de toekomst lijkt de zoge heten Strategische Alliantie tus sen de gemeente en de Univer siteit Leiden perspectief te bie den. Begin januari besloten zij om van Leiden een stad te ma ken die op Europees en inter nationaal niveau kan concurre ren op terreinen als medische biotechnologie, cultuurtoeris me, wetenschap en onderwijs op alle niveaus. Leiden moet een 'kennisstad' worden. Gesproken wordt over een tele visie-industrie die documentai res maakt, ICT-bedrijven die met hulp van literatuuronder zoekers computerspellen ma ken met spannender verhaallij nen, juridische bedrijven die 'intellectueel eigendom' behe ren en bureaus die met behulp van computers teksten vertalen. Wat er van komt, moet nog blij ken, maar in elk geval is er weer ondernemingslust in de stad. Wilfred Simons In het gebouw van de Stichting Marokkaanse Unie (SMU) aan de Langegracht liggen de pakketten, die bestaan uit kleding, schoenen en de kens, klaar voor verzending naar het rampgebied. Foto: Taco van der Eb leiden - Aan de oproep om geld en goede ren te geven voor de slachtoffers van de aardbeving in Noord-Marokko is in Leiden massaal gehoor gegeven. In het gebouw van de Stichting Marokkaanse Unie (SMU) aan de Langegracht liggen de pakketten, die bestaan uit kleding, schoenen en de kens, klaar voor verzending naar het ramp gebied. Het is de bedoeling dat volgende week een Leidse delegatie de goederen per soonlijk in Marokko gaat uitdelen. Honderden hulppakketten zijn in korte tijd samengesteld door een unieke samenwer king van alle Marokkaanse belangenorgani saties en moskeeën in de Leidse regio. In het gebouw van de SMU aan de Lange gracht hebben zo'n dertig vrijwilligers de goederen gesorteerd en in familiepakketten ingepakt. Naast schoenen, kleding en de kens behoren ook medische hulpmiddelen als krukken en rolstoelen tot de zending. Raad van State geschokt over nalatigheid B en W door Wilfred Simons den haag/leiden - De gemeente Leiden handelt 'maatschappelijk onverantwoord' door geen ant woord te geven op de vraag hoe root het gevaar is dat de Fa- riek voor Diastatische Produc ten aan de Rijndijk explodeert. Ook het bedrijf zelf is laakbaar doordat het dit tien jaar lang niet heeft onderzocht. Dat zei de Raad van State gisteren tijdens een zitting die was aangespan nen door buurtbewoners. De ruzie tussen de buurtbewo ners en de Fabriek voor Diasta tische Producten ontstond in 1994, toen de gemeente een nieuwe milieuvergunning voor het bedrijf ontwierp. In die fa briek staat een ketel, waarin on der een temperatuur van 200 graden moutpoeder wordt ge maakt. Het product wordt kurk droog, het is een soort stof en daarmee ontstaat gevaar voor een stofexplosie. De buurt eist daarom een zwakke plek in de ketel, die de druk bij een explo sie kan wegleiden. Als de ketel zonder zwakke plek onverhoopt ontploft, is de schade aan de fa briek én aan de buurt niet te overzien. Buurtbewoners vroegen de ge meente te onderzoeken hóe ex plosief moutpoeder precies is, zodat de grootte van de zwakke plek in de ketel kon worden be paald. Het college van B en W wist het niet, maar onderzocht ook niets. Het vond dat het be drijf die vraag maar moest be antwoorden. De Fabriek voor Diastatische Producten liet de zaak echter op zijn beloop en ging gewoon door met produ ceren. De leden van de Raad van State waren geschokt. Zij vinden de gang van zaken tien jaar na da to alsnog volstrekt onverant woord. Volgens staatsraad Schaafsma hadden B en W in 1994 ofwel binnen zes weken na de indiening van het be zwaar uitsluitsel moeten geven over het explosiegevaar, of de vergunning moeten weigeren. Door geen van beide te doen, hebben zij de Stevenshofbewo- ners tien jaar lang in onzeker heid gehouden en bovendien de 'verantwoordelijkheid afge schoven naar het bedrijf. Staatsraad Schaafsma was daar boos over. „B en W hebben tien jaar een maatschappelijk on aanvaardbare situatie laten voortbestaan." Hij legde het college dan ook de verplichting op om het explosiegevaar van moutpoeder alsnog 'als de wie deweerga' te onderzoeken. Bin nen een maand moet er uit sluitsel zijn. „Ik ben geneigd u daaraan te houden." Staatsraad Simons-Vinckx be schuldigde ook de Fabriek voor Diastatische Producten van on verantwoordelijk gedrag. Direc teur M. Feller en zijn voorgan ger J. Mooij hebben 'de zaak la ten liggen', net gedaan alsof er geen gevaar is en tien jaar lang doorgeproduceerd. „Pas als wij daar op aandringen, kondigt u 'binnen drie weken' een rap port aan dat er nu, anderhalve maand later, nog niet is. Het mag u duidelijk zijn hoe wij over deze situatie denken. Ons vertrouwen in de voortgang in deze zaak zakt tot het mini mum." Voorzitter Konijnenbelt doet uitspraak 'op zeer korte termijn'. DE STAAT VAN DE STAD Ter vergelijking: het kleinere Al phen aan den Rijn heeft er 80.000. In de 'booming' jaren 1998-2001 groeide de Leidse economie slechts met 2,7 pro cent per jaar, ruim onder het landelijk gemiddelde van 3,3 procent. Eén troost is er: de Haarlemse economie groeide in die jaren met slechts 0,2 pro cent per jaar. Een groot deel van de Leidse bevolking werkt dus niet in de stad. De meeste forensen gaan naar dé banenmotoren in de Randstad: Schiphol, waar op merkelijk veel inwoners van de Stevenshof werken, de Zuidas van Amsterdam, Den Haag en de Rotterdamse regio. Dit leidt tot grote drukte op de transpor tassen. Op elke negen Leide- naars die 's morgens naar Den Haag reizen, komt er omge keerd slechts één Hagenaar naar Leiden. Verkeersdeskundi- gen vinden dat Leiden goed ontsloten is, met de snelwegen A4 en A44 bijvoorbeeld, maar stellen ook vast dat de infra structuur 'kritisch belast' is. Een klein aanrijdinkje in de ochtendspits is al genoeg om het verkeer in de wijde omge ving vast te zetten. Het wegvallen van de industrie heeft ook een positief effect. In de regio Rijn-Gouwe, waar Lei den deel van uitmaakt, be draagt de werkloosheid 4,8 pro cent. Dat is het laagste cijfer van het land. Het zijn vooral de industriële bedrijven die failliet gaan als gevolg van de hoge loonkosten in Nederland. Zulke bedrijven heeft Leiden bijna niet meer. Ter vergelijking: in Rotterdam-Rijnmond, waar nog wel veel traditionele zware in dustrie is, is dertien procent van de beroepsbevolking werk loos. Op het verdwijnen van de tradi tionele economie is heel ver schillend gereageerd. Een stel ling die veel wordt gehoord, is dat het niet zo erg is dat Leiden maar zo weinig werkgelegen heid heeft. Leiden wordt, ook door de gemeente, gezien als een woonstad, of op zijn best als een 'woon-werkstad'. De af deling economische zaken van de gemeente en de Kamer van Koophandel proberen echter wel degelijk om Leiden een nieuwe economische basis te geven. Vooral het Leidse Bio Science Park is een succesverhaal. On danks de recessie is nog niet één van de 36 daar gevestigde bedrijven omgevallen. Aan het einde van afgelopen jaar telde de directe werkgelegenheid er 3500 mensen en dat getal zal in 2010 gegroeid zijn tot 6000. De totale (afgeleide) werkgelegen heid kan in 2010 wel 24.000 ar beidsplaatsen bedragen. De biotechnologie biedt hoge sala rissen aan hoger opgeleiden en

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11