Topduo bij Shell weggestuurd ECONOMIE Philips' nieuwe vloeibare lens imiteert het oog Interbrew maakt grote klapper op biermarkt Top bouwers direct betrokken bij fraude Ahold en VEB kunnen niet door één deur Eisner blijft topman Disney maar krijgt minder macht Numico: verliezen omlaag Slobberwijn is favoriet IAART topman bij —opgestapt f» - Bij het Italiaanse in Gucci stapt finan- XT Jeur Robert Singer DAM'P Topontwerper en bestuursvoorzitter R de Sole lieten eind _41 weten in april Guc- en. Na maandenlan- indelingen werden jp-ibepalers van de on- ..a het niet eens over contract. Alexis Ba- 47 At Singers taken over. i8jan is nu nog financi- bij de Franse retail- 13tef. Het is nog ondui- 99be Sole en Ford op- 367) 61 577; 2oljt opslag iPP bij Océ 23;stuurders van prin- 35jit Océ uit Venlo moe- |°jen wachten op hun 444^ging. De aandeel- 3takenden gisteren 3Jgfotest aan tegen het 9,in de raad van com- om een nieuw be- 33in voor de directie in 43jVolgens dat plan jl'Jste salarissen van de 108'piet 20 tot 25 procent 15,) 370.1 jaszaken in Isjars failliet 737. 155,:. Tobacco Corners de keten van kleine 15 J lectuurwinkels is jM Haagse bedrijf heeft 54'jDp van klanten bij de 23,üe Konmar niet kun- 21'irken. De 129 werkne- 1117, Jen ontslagen. Zij J40,ï 29 vestigingen, die 1 J a bij Konmar onder i9ijjn gevestigd. 44|jre CAO voor Gilhuizen 711.C 94,flDe vakbonden heb- 3Jg'^avond een nieuw 56, jord gesloten voor de 6^4rs van academische 86 czen. Vastgelegd is dat 5O4!(0.000 medewerkers jg |ar een eenmalige uit- 394'jgen van 400 euro. Ab- [446,cNV, CNV Publieke 74Q ^MHF scharen zich 35!3nieuwe afspraken. Al- 54%nbtenarencentrum 130 Jch nog. De nieuwe 370,'^t tot juni 2005. In de 3®| |>mst staat verder on- no'odat de compensatie 70,9|ktekostenverzekering JJJÏengd tot 1 januari 427^6 regeling zou eigen- 93,«Ier worden afgeschaft. illt bedrijven lijke bouwer 58,2| - Ikea gaat alleen 23[oP niet bouwbedrijven 135,ojtelijk verklaren dat ze '°8,Schuldig maken aan rm van fraude dan ook. 1 wijst frauderende ;rs zonder pardon de lrijven maakten giste- ïlijk intern maatrege- bben genomen om niet '4,95; de kans te lopen te 0 gaaien voor bouwop- 2,58. Zij deden dat in reac- 7,50, opgedoken schaduw- 5[4oding van Boele Van 8[96[ Dit dochterbedrijf van j'®2pssels had lijsten in be- 8'74!ten zien dat zo'n 90 8,i9jrijven betrokken zijn g-^iken over 250 projec- s[o5& kantoren en scholen. 2,24! :nemer moet (l bewegen t.SO I j,3op - Werkgevers stimule- werknemers volgens 1,50 »eid onvoldoende om ',70a bewegen te doen. 0° [996 en 2003 is het aan- [75 jven dat sporten en •40 jn tijdens en na het '63 inuleert, blijven hangen [66ddeld 14 procent. Dat 4°! een gisteren gepubli- '05 inquête van TNO Ar- ,69 Ier duizend bedrijven. Jq e aandacht van kleine- [75 fven is verslapt. Van de 86 Imingen met 50 tot 100 59 iiers in dienst zei 9 pro- 65 ig jaar bewegen te sti- 55 i, terwijl dat in 1996 nog go ïnt was. 201 1 Ier bioboeren lagere vraag 30 54- De biologische var- J5 Jderij krimpt in door de 30 lijvende vraag naar bio- ?5 vlees. In de sector stop- kleinere boeren met het van varkens op een mi- fidelijke manier. De •leven 57 boeren moe de vraag naar biolo- irkensvlees voldoen. Dat ilangenorganisatie Bio- voensdag gezegd. De 35 fen stoppen vrijwillig of varkens weer op de re manier fokken. De •som wordt betaald door "leijn, biologische slage- rroene Weg en de over- •n boeren. Volgens De 'Weg leverden boeren (rig jaar elke week onge- 50 biologische varkens, tal moet omlaag naar eindhoven/gpd - Philips demonstreert de Fluid Focus Lens binnenkort op de CeBIT-beurs in Hannover. De minuscu le variabele-focus lens (3 bij 2,2 mm) imiteert de werking van het menselijk oog en is volgens Philips voor een groot aantal toepassingen geschikt. De Fluid Focus Lens kan onder meer worden ge bruikt in digitale camera's, gsm's, in strumenten voor inwendig medisch on derzoek en beveiligingssystemen. In het prototype worden als vloeistoffen water en olie gebruikt. Door middel van elektrische impulsen worden die ten op zichte van elkaar beïnvloed. „De manier waarop dat gebeurt bepaalt in welke mate de lens bol of vlak staat." Zo ver andert de focus-afstand van de lens: Bij een bolle stand is de focus op dichtbij gericht, bij een vlakke stand is de focus oneindig. De nieuwe vinding is gebaseerd op 'electro-wetting', het nat maken van op pervlakten. Koen Joosse van Philips Re search: „Als je een druppel op een be paald oppervlak aanbrengt kan die druppel verschillende vormen aanne men, naar gelang de aard van het opper vlak. Vergelijk het met water op de mo torkap van een auto. Als die auto pas in de was is gezet, nemen druppels water een ronde vorm aan. Is de auto vies, dan is de druppel veel platter. Het verschil heeft te maken met oppervlaktespan ning, met de vraag hoe graag vloeistof zich aan een wand hecht." De Philips-lens is geschikt voor produc tie in grote aantallen. Philips Research heeft nog één tot twee jaar nodig voor de verdere ontwikkeling. Het grote voor deel van de nieuwe vinding is dat de lens toepasbaar is in veel kleinere in strumenten dan tot nu gangbaar was. „Doordat bestaande lenzen mechani sche onderdelen bevatten ben je beperkt in het verkleinen ervan. De werking wordt slechter bij steeds verdergaande verkleining. De vloeibare lens kent zulke nadelen niet. Integendeel, het grappige is dat het effect juist groter wordt naar mate de verkleining toeneemt." Bij tests is gebleken dat de lens geen slij tage vertoont na gebruik van meer dan een miljoen keer. De lens is ook shockp- roof en bruikbaar bij sterk wisselende temperaturen. Commissarissen vervangen Watts door Van der Veer den haag/anp-gpd - Shell-top- man Philip Watts is gisteren af getreden onder druk van de commissarissen van het energie concern. Nederlander Jeroen van der Veer volgt Watts op als eer ste man. Ook bestuurder Walter van de Vijver is op verzoek van de toezichthouders opgestapt. De commissarissen waren onte vreden over de wijze waarop de twee begin dit jaar een verlaging van de bewezen oliereserves naar buiten brachten. Zij maak ten onverwacht bekend dat die reserves eenvijfde lager uitvallen omdat ze minder zeker waren. Van de Vijver was directeur van de exploratie- en productiedivi sie. Bij dit bedrijfsonderdeel zijn de fouten in de boeken ge maakt. Watts leidde deze divisie voordat hij in 2001 aantrad als bestuursvoorzitter. De buiten wacht zag Van de Vijver als mo gelijke opvolger van de Britse topman, die medio 2005 met pensioen zou gaan. De 58-jari- ge Watts was begin februari niet van plan voortijdig op te stap pen. Hij zei toen bij de presen tatie van de jaarcijfers vastbe sloten te zijn de 'reservespro blemen' zelf op te lossen. Shell benadrukte dat de beslis sing voor de wisseling van de wacht 'met wederzijdse instem ming' is genomen. Over een vertrekpremie is nog geen be sluit genomen. Dat is aan de commissarissen, aldus een woordvoerder. Watts sprak af gelopen weken met institutio nele beleggers. Die hadden veel kritiek op de fouten die bij het vaststellen van de reserves zijn gemaakt en zouden al eerder op een aftreden van hem heb ben aangedrongen. De beurs koers van Shell heeft door de gehele affaire een stevige duike ling gemaakt. De Amerikaanse beursautoriteit SEC kondigde half februari een officieel onderzoek aan naar de reserves van Shell. Begin febru ari zei het concern de zaak zelf uit te zoeken met hulp van on afhankelijke deskundigen. De opvolger van Watts is sinds 2000 de topman van Koninklij ke Olie, de Nederlandse poot van het concern. Hij heeft een contract tot eind juni 2008. Van der Veer (56) stelde begin fe bruari dat Shell door de proble men rond de reserves „een heel grote deuk" had opgelopen, maar dat daarvoor niet één man verantwoordelijk was. De positie van Watts had dan ook in het bestuur niet ter discussie gestaan, stelde hij. Malcolm Blinded vult Watts' plek in het algemene bestuur van het concern op. Hij krijgt de functie van vice-voorzitter achter Van der Veer. Ook gaat de Brit de divisie exploratie en productie leiden na het vertrek van Van de Vijver. Rob Routs, bestuurslid van Koninklijke Olie, neemt de verantwoorde lijkheid voor de chemietak over van Van der Veer. Beleggers reageerden gisteren positief op het nieuws. De koers van het aandeel Koninklijke Olie schoot op een negatief Damrak 3,2 procent omhoog. Eerder op de dag had het aan deel nog op een klein verlies ge staan. Uiteindelijk sloot het 1,5 procent hoger op 41,36 euro. den haag/anp - De tOp Hl de bouwwereld wist van illegaal vooroverleg om onderling de markt te verdelen en nam daar zo nodig ook zelf aan deel. Dat blijkt uit een onlangs opgedo ken schaduwboekhouding, waarover de Volkskrant van daag publiceert. Het origineel ligt volgens de krant bij een no taris en bevat gedetailleerde verslagen van de illegale verga deringen. De stukken tonen voor het eerst sinds de onthulling van de bouwfraude (2001) aan dat top bestuurders hebben meege daan aan illegale werkafspraken en prijsopdrijving. De afspra ken waren weliswaar verboden, maar ook oogluikend toege staan. Tot nu toe legden de top bestuurders de verantwoorde lijkheid voor de prijsafspraken altijd bij het middenkader. De onderonsjes dreven de prijzen van veel (overheids)projecten op. In de verslagen duiken de na men op van bestuursvoorzitter D. van Well van Dura Vermeer, J. Holleman (bestuurslid VNO- NCW, oud-topman Ballast Ne- dam), J. van Spaendonck (com missaris SBS Bouwgroep, oud topman Vermeer) en J. Veraart (commissaris ingenieursbedrijf Haskoning, oud-topman HBG). Het vooroverleg betrof projec ten in de jaren '80, zoals de Zeeburgertunnel in Amsterdam en het ministerie van sociale zaken in Den Haag. Afspraken over prijs-, aanbestedings- en marktverdeling waren destijds niet toegestaan. Onderlinge af spraken leverden Boele Van Eesteren de opdracht van Soci ale Zaken (1987) op. De bouw onderneming zou voor 93,8 miljoen gulden de ruwbouw en afbouw voor haar rekening ne men van het ministerie. De an dere vijf deelnemers kregen ter compensatie elk 1,5 miljoen gulden. De kosten pakten zo uiteindelijk 7,5 miljoen gulden hoger uit. Een woordvoerder van Dura Vermeererkent de betrokken heid van Van Well. Of dit voor de bestuursvoorzitter ook ge volgen heeft is volgens hem nu 'niet aan de orde'. „Daar moet de raad van bestuur zich over buigen." Volgens de woord voerder bood de wetgeving toen meer ruimte voor voor overleg. „Sinds 1992 is vooroverleg pas officieel verboden. Maar we wisten dat het niet correct was, de regels zijn toen ook door Dura absoluut niet nageleefd. We verlenen nu volledige me dewerking aan het onderzoek door de NMa en hebben alle documenten overhandigd. Sinds de vorig jaar ingevoerde gedragscode vertrouwen we er op dat er geen sprake meer is van vooroverleg." Ahold-topman Anders Moberg in gesprek met VEB-voorzitter Peter Paul de Vries. Foto.- ANP/Juan Vrijdag zoetermeer/anp - NlimiCO heeft vorig jaar aanzienlijk min der verlies geleden dan in 2002. De omzet van de kernactivitei ten babyvoeding en klinische voeding namen flink toe. Dat blijkt uit vandaag gepubliceer de cijfers over 2003, waarin het voedingsconcern flink op de schop werd genomen. Er kwam een nieuw bestuur, de duur aangeschafte Amerikaanse vita minedochters GNC en Rexall Sundown werden voor een aan zienlijk lager bedrag verkocht en twee herfinancieringen wer den succesvol afgerond. Top man Bennink toonde zich ver heugd over de resultaten en stelde dat alle doelstellingen zijn gehaald. De omzet kwam 20 procent la ger uit op 3,15 miljard euro. Dat is evenwel inclusief de verlies gevende activiteiten GNC. Het nettoverlies bedroeg 504 mil joen euro tegen 1,64 miljard een jaar eerder. Het nettoresul taat was inclusief afschrijvingen van 912 miljoen. De omzet in babyvoeding groeide met 5,6 procent, in klinische voeding zelfs met 10 procent. Dit jaar verwacht het concern een 6 tot 8 procent hogere omzet en een groei van de winst van 10 pro cent. Het concern had op 31 decem ber een negatief eigen vermo gen van 469 miljoen euro on dermeer door de afboeking op GNC van 800 miljoen. Daar stond een belastingvoordeel van 407 miljoen tegenover. De dalende dollar zorgde voor een verlies van 138 miljoen. Vorig jaar 33.000 banen verdwenen voorburg/anp - Het aantal ba nen in Nederland is vorig jaar met 0,4 procent afgenomen tot 7,48 miljoen. Een daling van 33.000 banen volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De industrie sneed vorig jaar 32.000 banen en bij de financië le en zakelijke diensten verdwe nen 39.000 werkplaatsen. Bij de overheid en in de zorg gingen meer mensen werken. den haag/anp-gpd - „NOU moet je ophouden met het slimste jongetje van de klas te spelen." Met die woorden en een ferme duw verbrak een aandeelhouder van Ahold giste ren een van de vele lange beto gen van Peter Paul de Vries van de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB). Ook gisteren, op de vierde aandeelhoudersver gadering na het bekend worden van het boekhoudschandaal, toonde De Vries zich weer de luis in de pels van het concern. „Er lopen meerdere onderzoe ken van de Amerikaanse en Ne derlandse beurstoezichthou ders, van justitie in de VS en hier; laten we die nu eerst af wachten, dan kunt u alsnog uw eigen procedures beginnen als de uitkomsten u niet bevallen", riep Ahold-bestuurder Peter Wakkie de VEB op. „Het kost al leen maar geld en daar is ook de aandeelhouder niet mee ge baat." De VEB kreeg ook onverwachte morele steun. De grote pensi oenfondsen PGGM, ABP en die voor TPG en KPN zeiden bij monde van hun woordvoerder Raaijmakers dat Ahold „aan deelhouders niet op een onei genlijke manier in de hoek moet drukken". Raaijmakers stelde dat iedere aandeelhou der het recht heeft naar de rechter te stappen. Dat deed bijvoorbeeld groot aandeelhouder Thünessen, nummer 80 in de Quote-lijst van rijkste Nederlanders en in het bezit van Ahold-aandelen ter waarde van 50 miljoen euro. Zijn woordvoerder advocaat Oscar Hammerstein„Het recht om naar de rechter te stappen is niet heilig. U(De Vries red.) moet ook te goeder trouw han delen naai' de andere aandeel houders toe en dat doet u met deze acties niet. Het schaadt hun belangen." De vergadering werd opnieuw gedomineerd door het boek houdschandaal, waarin bij Ahold voor ruim 1 miljard euro verzonnen omzet in de boeken werd opgenomen. Een licht emotionele oproep van topman Moberg: „Heb alstublieft (diepe zucht) een beetje geduld", mocht niet baten. Voorlopig zet de VEB haar acties door. De nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen Karei Vuursteen (ex-Heineken top man) poogde het vertrouwen te herwinnen. „Wij zitten in een spagaat; we willen veel vertel len, maar kunnen het nog niet vanwege de lopende onderzoe ken", probeerde hij herhaalde lijk. „Wij worstelen hier enorm mee, maar het is nu even niet anders." De aandeelhouders gingen gis teren akkoord met de nieuwe regels binnen Ahold om de toe komstige schandalen te voorko men. Zo hebben gewone aan deelhouders meer macht gekre gen. Verder mogen ze ook zelf kandidaten voor de bedrijfstop voordragen en een passend sa laris bedenken. Ook de bonus sen en zittingstermijnen van de top zijn aan regels gebonden. Schoon schip Om schoon schip te maken in de fraudeaffaire heeft Ahold 39 mensen ontslagen en tegen 60 anderen discipli naire maatregelen genomen. Bij de bekendwording van de fraude stapten vorig jaar be stuursvoorzitter C. van der Hoeven en zijn financiële rechterhand M. Meurs direct op. Later volgde J. Miller, verantwoordelijk voor US Foodservice. Van hem eist Ahold nu alle uitgekeerde bonussen terug. Ook andere contractuele rechten wil Ahold hem ontnemen. Miller is inmiddels naar de rechter gestapt om dat laatste tegen te houden. De raad van be stuur van Ahold heeft eerder gezegd een deel van de bo nussen over 2001 en 2002 te rug te geven, omdat is geble ken dat de winst lager is uit gevallen. philadelphia/anp/afp - Mi chael Eisner houdt de dagelijk se leiding van de Walt Disney Company in handen, maar is niet langer de voorzitter van de raad van bestuur. Dat maakte de media- en amusementson- dememing gisteren bekend na dat eerder op de dag een grote groep aandeelhouders liet we ten niet verder te willen met Eisner. Voormalig senator George Mit chell van Maine is benoemd tot de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur. De wijziging volgt na een stormachtige aan deelhoudersvergadering. Te genstanders van Eisner, die 43 procent van de aandelen in handen hebben, lieten weten af te willen van de topman. „Hoewel we deze wijziging van het bestuur doorvoeren, blijft de raad van bestuur unaniem achter het managementteam van het bedrijf en Michael Eis ner staan, die dan ook zal aan blijven als president-directeur", staat in een verklaring van de raad. De 61-jarige Eisner ligt al enige tijd onder vuur van de aandeel houders. Ze verwijten hem dat de koers van het aandeel Disney de laatste tien jaar niet is verbeterd. Ook nemen ze het hem kwalijk dat hij onvoldoen de toezicht heeft uitgeoefend Disney-topman Michael Eisner. Foto: Reuters/Tim Shaffer en dat hij uit bezuinigingsover wegingen heeft toegelaten dat er veel artistiek talent verdween bij het concern. Het niet verlengen van het con tract met de animatiestudio Pixar, die meewerkte aan zeer succesvolle Disney-films, is de aandeelhouders helemaal in het verkeerde keelgat gescho ten. De topman heeft het con cern in een positie gemanoeu vreerd waarin een overname niet meer te vermijden is, zo luidde nog meer kritiek op Eis ner. den haag/anp - Nederlanders zijn het afgelopen jaar meer wijn gaan drinken, maar kozen daarbij wel vaker voor een goedkopere fles. Door het mooie zomerweer in 2003 werd ook weer meer rosé gedronken. Dat blijkt cijfers van onder zoeksbureaus AC Nielsen en Trendbox, die in opdracht van het Productschap Wijn zijn op gesteld. Vorig jaar is 5 procent meer wijn, champagne en mousse rende wijnen, port, sherry en vermouth verkocht, tegen 2 procent groei in 2002. De om zetstijging viel terug van 7 pro cent in 2002 naar 4 procent vo rig jaar. In supermarkten daal de de gemiddelde prijs van een fles rood, wit of rosé met 2,1 procent naar 2,74 euro. Volgens het productschap is een einde gekomen aan de jaarlijks oplo pende bestedingen aan wijn nu consumenten meer op de prijs letten. Per hoofd van de bevolking werd vorig jaar 19,6 liter wijn gedronken. Een stijging van 0,6 liter. Van deze wijnpias dron ken Nederlanders gemiddeld 7,3 procent rosé, terwijl dat in 2002 nog 4,6 procent was. Tra ditionele wijnlanden Frankrijk, Italië en Spanje moesten terrein prijsgeven aan Australië, Zuid- Afrika, Argentinië, Chili en de VS. Het aandeel van deze nieu we wijnlanden groeide van 25,1 naar 30,3 procent. Maar Frank rijk bleef favoriet. Bijna 48 pro cent van de reguliere wijn die vorig jaar werd verkocht, kwam uit dit land. rijswijk/anp - Het concentratie proces op de internationale bier markt heeft gisteren een voorlo pig hoogtepunt bereikt met een grote klapper voor Interbrew. Met het inlijven van het Brazili aanse AmBev, marktleider in La- tijns-Amerika, stootte de Belgi sche brouwer het Amerikaanse Anheuser-Busch van de troon. Het betreft een transactie ter waarde van 9,2 miljard euro. Anheuser, producent van het merk Budweiser, had lang een vrijwel onaantastbare positie als grootste brouwer ter wereld. Maar terwijl branchegenoten als Interbrew, South African Breweries, Heineken, Carlsberg en Scottish Newcastle gere geld buitenlandse overnames deden, bleven de Amerikanen vooral vertrouwen op de thuis markt, Die is weliswaar groot, maar groeit niet. Dat de eerste plaats nu in han den komt van Interbrew, is geen verrassing. Het Leuvense concern voert al jaren een agressief expansiebeleid dat heeft geleid tot talrijke overna mes. Zo kocht het onder meer Labatt in Canada, Bass en Whitbread in Groot-Brittannië en Beck's en enkele kleinere brouwers in Duitsland. Ook in Oost-Europa, een groeimarkt, timmerden de Belgen flink aan de weg. De grootste worden leek een doel op zich voor Interbrew, en dat is nu bereikt. In de financië le wereld werden nogal eens vraagtekens gezet bij het beleid. Zo zou Interbrew vaak te veel hebben betaald voor acquisi ties. Toen maandag bekend werd dat er overleg liep met AmBev, waren beleggers dan ook bepaald niet enthousiast. De beurskoers van Interbrew ging omlaag. Na het nieuws over een akkoord met AmBev reageerde de koers nauwelijks meer. Heineken heeft steeds een be houdende koers gevaren bij het versterken van zijn internatio nale positie. Het concern ha merde erop liever geen aan koop te doen dan een te dure. Daardoor werd het nogal eens afgetroefd door een concurrent als Interbrew. Toch blies ook Heineken zijn partijtje mee iri het concentratieproces. Zo nam het vorig jaar de Oostenrijkse brouwer BBAG over, wat een aanzienlijke versterking van de positie in Oost-Europa oplever de. South African Breweries sloeg in 2002 een grote slag met de overname van Miller, de op een na grootste in de VS, van Philip Morris. De naam veranderde toen in SABMiller. Twee jaar eerder kocht het Britse Scottish Newcastle de Franse bierpro ducent Kronenbourg van het levensmiddelenconcern Dano- ne. Carlsberg deed het wat rus tiger aan, maar liet zich niet on betuigd. Dit jaar nam het Deen se concern de Duitse brouwer Holsten over en kocht het in Scandinavië de Noorse partner Orkla uit. De grote concerns zitten, SABMiller misschien uitgezon derd, allemaal met het pro bleem dat op hun traditionele thuismarkten nauwelijks meer groei valt te behalen, alleen Het topduo van brouwer AmBev, Victorio de Marchi(links) en Carlos Briito, balt lachend de vuisten. Foto: AP/Alexandre Meneghini kostenbesparing door schaal- China voorop, Oost-Europa en voordelen. De bierconsumptie in de Verenigde Staten en West- Europa stagneert of krimpt. De groeikansen liggen buiten de rijke lapden, vooral in Azië, met Latijns-Amerika. Daar zijn de internationaal opererende brouwers dan ook zeer actief. Interbrew is de voorlopige win naar in Latijns-Amerika.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9