E BUITENLAND Actiegroep bedreigt Franse spoorwegen 'Systematische foltering van homo's in Egypte' 'Eefje was een sympathiek meisje' Chinese mijnwerkers gered VS: Irakese grens beter bewaken Condooms tegen Mugabe Argentijnse admiraal erkent misdaden marine Palestijnse kinderen voor militaire rechtbank IMF-topman Kohier wordt nieuwe president Duitsland Dutroux voor rwballen 34-jarige Noor heeft van 5000 kronen (576 legen omdat hij na flje drinken sneeuw- gegooid naar de ^Hse ambassade en de ^ïnen die daar op ïden. Dat meldt de tiposten. De man selde 2000 kronen (230 donderdag 4 maart 2004 gt jleskosten betalen. ise racisten >steerd De Spaanse politie Dlien leden van de ul- Hammerskin Natie De Amerikaanse ...„Jein Natie heeft behal- S]e ook afdelingen in Duitsland, Zwitser- lië. Bij huiszoekingen en drie andere pro- i zeven pistolen, mu- kapmessen, com- sen T-shirtsin be- |e kan /arte lijst' ijlgens een rapport |ad van Europa kan brden geschrapt van I n landen die in de ga- Ln gehouden wegens pen van de mensen- li urkije heeft de afgelo- Ujaar meer hervormin- ftevoerd dan in het de- Idaarvoor. Het Comité Iters beslist in april of ljibeveling uit het rap- heemt. Als dat ge lat goed nieuws voor lat graag EU-lid wil De EU mag geen on- jlingen over toetreding amet een land dat op at. fische tienaar e - „Tja moeder, soms :aken zo." Dat waren woorden van de 29- cus Cotton tegen zijn £ven later was zij ge lde executie van haar een dodelijke injectie, achtste veroordeelde iar die dit jaar in :d geëxecuteerd. Voor itaat nummer negen land beperkt :eren pE - Duitsland heeft erk gesteld aan het af- •:door de politie. Het toneel hof in Karlsruhe Huidige praktijken gro in strijd met de grond- lolitie mag voortaan ig bij bijzonder zware verblijfplaatsen van en afluisteren, oor- pe rechters. rijgt geen in België Een Finse dienstwei- seft vergeefs asiel aan- VI in België. Jussi Her- Tchtte eind 2001 uit Fin- ^ar hij wegens dienst- g was veroordeeld tot pd halfjaar celstraf. Fin- et enige EU-land dat ?igeraars naar de ge- 4 stuurt. rihelpster iiabiliteerd Ie Zwitserse regering teel gratie verleend '9-jarige Zwitserse die |ot vijftien dagen cel :oordeeld omdat zij jo- lit Frankrijk naar Zwit- tad helpen vluchten, over de grens en hielp itelingen met valse pa- "iwitserland binnen. Ai- :elmann, zelf joods, red- Iftien joodse vluchtelin- ler wie een aantal kin- 'ij is de eerste die profi- ji een nieuwe Zwitserse nensen rehabiliteert ngen zaten of beboet voor het helpen van luchtelingen. esteden iliging uit ik - De Verenigde Na- een particulier bedrijf voor de beveiliging van ioneel en missies we- Dat blijkt uit een do- waar persbureau AP de hand op heeft ge- het document wordt ezet wat van geïnteres- >eveiligingsbedrijven erlangd. De taken be ider meer uit de beveili- personen en gebou- sismanagement, en 4ng over gijzelingen. Tot i hadden de VN een in- Jfeiligheidsdienst. De be- om een bedrijf van bui- f te schakelen is het ge il een kritisch rapport veiligheid binnen de t is opgesteld na de bom- 5 van 19 augustus op het itoor in Bagdad. In dat t stond dat het beveili- teteem van de VN niet geerde. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Egyptische politie maakt zich schuldig aan grootschalig en systematisch folteren van homo seksuele mannen. Agenten luisteren telefoons af en er zijn een groot aantal spionnen ingezet om homoseksu ele 'overtreders' op te sporen. Eenmaal gearresteerd worden de slachtoffers 'routinematig' gefolterd en ver nederd. Dat staat in een rapport van Human Rights Watch, de toonaangevende Amerikaanse 'waakhond' voor de mensenrechten. „Het martelen van onpopulaire slachtoffers, hetzij om politieke redenen hetzij vanwege hun seksuele geaard heid, geeft een regering de vrijheid om dit soort af schuwelijke methoden ook op andere slachtoffers toe te passen", zei directeur Kenneth Roth van Human Rights Watch gisteren op een persconferentie in Cairo. „Het verbod op martelen is absoluut en universeel, maar folteren is in Egypte een ware epidemie gewor den." Volgens de Amerikaanse organisatie is er een anti-ho mo rage onder de Egyptische politie. Een homoseksue le relatie is volgens Egyptische wetgeving een 'zeden schennis', zelfs voor volwassenen. De politie voert raz zia's uit op straat en dringt huizen binnen om de schuldigen te arresteren. Geheime agenten leggen con tacten met hun slachtoffers op internet-chatrooms of strikken ze via lokadvertenties. Volgens het rapport van HRW heeft het hoofd van de zedenpolitie in Cairo, commissaris Taha Embaby, persoonlijk deelgenomen aan de martelsessies. Ook worden er artsen ingeschakeld om 'medische be wijzen' van homoseksueel geslachtsverkeer te verza melen, waarbij de arrestanten aan een 'vernederend anaal onderzoek' worden onderworpen, zegt HRW op basis van getuigenverklaringen. Hiervoor heeft de or ganisatie nauw samengewerkt met vijf Egyptische mensenrechtenorganisaties. „We hebben te maken met een crisis in de Egyptische justitie", aldus Roth. „Willekeur bij arrestaties en straffeloos martelen is een gevaar voor het hele Egyptische volk." Het rapport van Human Rights Watch wordt vrijwel zeker behandeld op de jaarzitting van de Commissie voor de Mensen rechten van de Verenigde Naties, die volgende week in Genève begint. Personeel controleert 32.000 kilometer rails op bommen parijs - In Frankrijk opschudding ontstaan over het dreigement van een onbekende groep om aanslagen te plegen op de Fran se spoorwegen. De actiegroep AZF zegt op tien plaatsen explo sieven te hebben geplaatst die zullen ontploffen, tenzij de staat een bedrag van vijf miljoen be taalt. 'AZF' is de naam van de chemi sche fabriek in Toulouse die tweeënhalf jaar geleden de lucht in vloog. De Franse spoorwegmaatschappij heeft gisteren tienduizend werkne mers opdracht gegeven het hele Franse spoorwegnet (ip totaal 32.000 kilometer) te controleren op bommen. De politie blijkt al enkele weken in het geheim met de afpersers te onderhan delen. Minister Sarkozy van binnenlandse zaken had de media dinsdagavond in een ge heime notitie gevraagd niet over de affaire te berichten, na dat duidelijk was geworden dat enkele media op de hoogte wa ren van de onderhandelingen. Aanleiding vormden een vijftal mysterieuze korte mededelin gen in de krant Libération. 'Su- zy', de politie, correspondeerde daarin met de 'Grote Boze Wolf, de afpersers. De hoofdre dactie van Libération was door de politie benaderd omdat ze op deze manier in contact wil de komen en blijven met de af persers. De krant had zich daar niet tegen verzet. Alle kranten op één na - La Dépêche du Mi di uit Toulouse - hielden zich aan Sarkozy1 s verzoek, maar na verschijning van de regionale krant was er geen houden meer Personeel van de Franse spoorwegen controleert elke meter rails op de aanwezigheid van explosieven. Foto: EPA aan. Het ministerie van binnen landse zaken moest erkennen dat de dreiging van explosies op het Franse spoorwegnet re- eel was. Sterker, op aanwijzing van de terreurgroep had de po litie bij Folies, in het departe ment Hautte-Vienne, op 21 fe bruari een bom aangetroffen die door de mijnopruimings- dienst als 'gevaarlijk' werd aan gemerkt. Het explosief was pro fessioneel in elkaar gezet, kon rails vernietigen en had een kracht die brokstukken tot 25 meter de lucht in slingerde. De eerste keer dat de groep AZF van zich liet horen was op 10 december vorig jaar. In brieven aan het Elysée (president Chi rac) en het ministerie van bin nenlandse zaken werd onder meer stelling genomen tegen de globalisering van de economie, zo werd gisteren door een woordvoerder van het ministe rie meegedeeld. Directeur Gaudin van de natio nale politie zei gisteren na af loop van een crisisberaad op datzelfde ministerie van bin nenlandse zaken dat hij een 'is lamitische invalshoek' in deze affaire uitsluit. „Op dit moment gaan we daar niet van uit", ver klaarde hij. Shanghai/AP - Twee mijnwer kers zijn na negen dagen gered uit een mijn in de zuidwestelij ke regio Chongqing. De twee waren door vallende rotsblok ken vast komen te zitten. Het tweetal raakte nog verder inge sloten, toen met explosieven geprobeerd werd hen te bevrij den. Uiteindelijk zijn zij uitge graven door zo'n tweehonderd mensen die in shifts dag en nacht hebben doorgewerkt. De twee zijn opgenomen in het ziekenhuis met uitputtings- en uitdrogingsverschijnselen en verkeren volgens artsen buiten levensgevaar. Oma baart eigen kleinkinderen dallas/anp-rtr - Een 52-jarige Texaanse heeft zondag het leven geschonken aan haar eigen kleindochters, een tweeling. Zij was draagmoeder voor haar schoondochter, die geen kinderen kon baren. Dat hebben de trotse ouders gisteren gemeld. Hun arts had de ouders aangeraden een familielid te vragen als draag moeder, om complicaties over de voogdij te voorkomen. bagdad/anp-rtr-afp Het Amerikaanse leger in Irak gaat de grenzen aanzienlijk verster ken in een verwoede poging een einde te maken aan de voortdurende reeks aanslagen. De Amerikaanse bewindvoer der voor Irak, Paul Bremer, liet gisteren weten dat er honder den voertuigen en duizenden militairen extra worden ingezet. De Iraakse steden Bagdad en Karbala werden dinsdag getrof fen door bloedige aanslagen waardoor honderden doden en gewonden vielen. De belang rijkste sji'ietische geestelijk lei der van Irak, grootayatollah Ali al-Sistani verweet de Amerika nen dezelfde dag dat zij falen in de bewaking van de Iraakse grenzen. In Bagdad gingen tienduizen den mensen de straat op uit woede over de aanslagen die plaats hadden op ashura, een islamitische feestdag voor sji'ie- ten. Buurland Iran kondigde aan dat aan alle bedevaarten naar sji'ietische heiligdommen in Irak voorlopig een einde is gemaakt. Door de aanslagen kwamen ook 22 Iraniërs om het leven. Al-Qaeda heeft in een verkla ring elke betrokkenheid bij de aanslagen op sji'ietische doelen in Bagdad en Karbala van de hand gewezen. Dat meldde woensdag de in Londen geves tigde Arabische krant Al-Quds Al-Arabi. „Wij hebben niets te maken met deze daden", aldus de veklaring, die ondertekend is met Abu Hafs al-Masri Briga- des/Al-Qaeda. Volgens de on dertekenaars zijn hun acties al leen gericht tegen „de Ameri kaanse kruisvaarders en hun bondgenoten" en tegen de „Raad der Ongelovigen", ofte wel de regeringsraad. In die raad zitten zowel sji'ieten als soennieten. Volgens de verklaring waren de aanslagen van dinsdag „een Amerikaans complot, gericht op het aanwakkeren van sekta risch geweld tussen moslims in Irak". De schrijvers kondigden aanslagen aan op Amerikaanse en pro -Amerikaanse doelen in Irak. harare/anp-afp-ap - Get up Stand up' of'Revolutionary Condoms'. In Zimbabwe staat het sinds kort op stickers die op doosjes condooms worden geplakt. Het is geen aanmoediging voor wilde sex, maar een protest tegen het autocratische be wind van president Mugabe. Het is een actie van de onder grondse groep Zvakwana ('Genoeg'). Wie er achter Zvakwana zitten, wordt angstvallig geheim gehouden uit angst voor re presailles. Condooms worden in Zimbabwe veelal gratis of bij na gratis verspreid. De meeste Amerikaanse condooms wor den geleverd door de Amerikaanse overheidsorganisatie voor ontwikkelingshulp, USAID. De staatsradio zegt daarom dat de stickeractie onderdeel is van „een Amerikaans plan voor het omverwerpen van het regime." De VS zeggen niets met de re volutionaire condooms te maken te hebben. Volgens de staatsomroep hebben veel invloedrijke personen een doosje condooms ontvangen buenos aires/anp - De Argen tijnse admiraal Jorge Godoy heeft voor het eerst namens de marine erkend dat deze tak van de strijdkrachten een lugubere rol heeft gepeeld tijdens de mi litaire dictatuur (1976-1983). Marinebevelhebber Godoy noemde gisteren in een toe spraak het voormalig oplei dingsinstituut van de marine, de ESMA, „een symbool van barbarij en irrationaliteit". De marine heeft twintig jaar lang vrijwel gezwegen over zijn rol van destijds, maar Godoy's er kenning is luid en duidelijk. Hij heeft laten weten dat de ESMA een museum wordt. Het is vol gens hem volstrekt onmogelijk „de tragische en gewelddadige daden die in deze ruimten zijn gepleegd, te ontkennen of te rechtvaardigen". Naar schat ting 5000 mensen werden naar de ESMA afgevoerd en werden er gemarteld. Ze verdwenen vervolgens spoorloos en heb ben de militaire dictatuur niet overleefd. jeruzalem/ap - Een Israëlische militaire rechtbank heeft giste ren drie Palestijnse jongens in staat van beschuldiging gesteld wegens het plannen van een aanval in de stad Afula in Noord-Israël. De jongens zijn 12, 13 en 15 jaar oud. Twee zijn lid van de Islamitische Jihad, de derde van de Al Aqsa Martela renbrigades. De jongens moe ten ook terechtstaan wegens lidmaatschap van een verboden organisatie en het gooien van stenen. De drie jongens begaven zich met vuurwapens en munitie op 26 februari naar Afula. Bij een controlepost werden ze aange houden. Thuis hadden ze een brief achtergelaten waarin ze hun ouders lieten weten dat die niet moesten huilen als ze om zouden komen. Wel moesten ze snoep uitdelen. De arrestatie van de drie jongens, en het feit dat de Palestijnse terreurorga nisaties kinderen werven, heeft woede gewekt bij de Palestijnse bevolking. De organisaties pro beren de laatste tijd mensen te vinden die minder snel ver dacht zullen worden. Vandaar dat zij zijn begonnen vrouwen in te zetten om zelfmoordaan slagen te plegen. Inmiddels zouden nu dus ook jonge tie ners worden gerekruteerd. Berlijn/ANP - Na urenlang on derhandelen is de Duitse oppo sitie het vannacht eens gewor den over een gezamenlijke kan didaat voor het Duitse presi dentschap. De 61-jarige Horst Kohier, de huidige topman van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), moet Johannes Rau opvolgen. Dat zei de CDU- politicus en minister-president van Thüringen, Dieter Althaus, in het Duitse tv-journaal Ta- gesschau. De christen-democraten van de CDU en CSU schoven eerder Wolfgang Schauble naar voren als de opvolger van de sociaal democraat Rau. De conserva tieve Schauble werd echter af gewezen door de liberale FDP. De CDU en CSU zijn in deze kwestie afhankelijk van de libe ralen. Alleen samen hebben ze een meerderheid in de Bundes- versammlung, het orgaan dat alleen bijeenkomt om de presi- Horst Kohier. Foto: AP dent van de bondsrepubliek te kiezen. De termijn van de sociaal-de mocraat Johannes Rau zit er in mei na vijfjaar op. De president heeft in Duitsland een overwe gend representatieve taak. Mare Dutroux in eerste verhoor: Al het voorgaande is gelogen Mare Dutroux, die niet herkenbaar gefotografeerd mag worden, ging er gisteren bij staan om zijn - onwaarschijnlijke - verhaal te doen. Illustratie: Reuters door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - „Eefje was een sympa thiek meisje. Ze wilde journalis te worden en speelde saxofoon. Ze had een vriendje waarmee ze had geprobeerd seks te heb ben, maar dat was niet gelukt. Maar daar wil ik het niet over hebben. Dat is te privé. Ik vind het heel erg dat zij is overleden. Het is een catastrofe." Bijna acht jaar na zijn arrestatie kwam Mare Dutroux (47) giste ren voor het eerst aan het woord. Om meteen voor grote verwarring te zorgen. Want, zo zei Dutroux, alles wat hij de voorgaande zeven jaar had ge zegd in verhoren, was gelogen. Een dossier van 440.000 pagi na's kan wat Dutroux betreft de vuilnisbak in. Het was een lij densweg voor de ouders van de vermoorde meisjes. Dutroux op zijn beurt geniet zichtbaar en spuit het ene na het andere on waarschijnlijke verhaal met als enig doel zichzelf vrij te pleiten. Zo beweert hij dat bij de ont voering van An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19) twee Proces agenten waren betrokken; dat ze met twee auto's waren en dat beide auto's het begaven. Dat hij en medebeklaagde Mi chel Lelièvre de twee meisjes in de berm legden, en Dutroux een lift kreeg van twee Ieren die hem naar het huis van zijn vrouw brachten, waar hij haar auto pakte om de meisjes als nog op te halen. Het kwade ge nie achter de ontvoeringen, dat was de Brusselse oplichter Mi chel Nihoul. An en Eefje, zegt hij, ontvoerde hij om Nihoul te vreden te stellen. Die was boos dat de 8-jarige kinderen Julie en Melissa, die hij Dutroux had ge bracht, waren verdwenen. Dutroux; „Ik wilde hen be schermen tegen de wrede Ni houl. Ik stopte ze in de kooi in de kelder en maakte Nihoul wijs dat ik ze in een ander, fic tief netwerk had geplaatst." Maai- Julie en Melissa stierven ook. Omdat Dutroux' vrouw Michelle Martin weigerde hen eten te geven op het moment dat Dutroux eind 1995 drie maanden de cel in moest in verband met een andere zaak. „Toen ik vrijkwam waren ze dood. Ik heb hen in de vrieskist gelegd. Ik had het op dat mo ment nogal druk, had veel te doen. Later heb ik hen in Sars- la-Buissière begraven." Op dat moment wordt het Mi chelle Martin tè.veel. Ze barst in tranen uit. „Ik was verlamd van angst", zal ze later haar bizarre gedrag verklaren. Eén keer pro beerde ze de kinderkooi te ope nen. Dat mislukte. De 200 kilo zware deur raakte ontzet. „Daarna ben ik niet meer naar de kelder teruggegaan." Aan het einde van haar verhoor wendt ze zich tot de slachtof fers. „Ik betreur oneindig wat er is gebeurd", zegt ze. Betty Marchal, de moeder van An, wil het niet aanhoren en maakt aanstalten om de rechts zaal uit te lopen. „Ik heb geen behoefte aan haar excuses. Voor wat zij gedaan heeft, be staat geen enkel excuus. Deze vrouw verdient het niet om moeder te zijn", reageert ze na een vermoeiende dag. Ook Nihoul kan zijn oren am per geloven als Dutroux hem van de meest gruwelijke misda den beschuldigd. „Ik heb nooit om kinderen gevraagd en nooit kinderen kwaad gedaan", ver dedigt hij zichzelf. Ook volgens Lelièvre is er geen sprake van een groot complot. „Dutroux beweerde dat hij de meisjes kidnapte om ze in een netwerk te plaatsen." Maar in werkelijkheid stopte hij ze in de kinderkooi, waar Lelièvre geen weet van had. Julie en Mélissa zag Lelièvre naar eigen zeggen nooit. Hun ontvoering zou een vergissing zijn geweest. Martin: „Dutroux was razend toen hij erachter kwam hoe oud ze wa ren. Shit, zei hij, ze zijn te jong voor ons." An en Eefje op hun beurt zouden nog maar tien da gen geleefd hebben na hun ontvoering. Lelièvre: „Hij zei me dat hij van ze af wilde, dat ze te oud waren en vermoedde dat ze geen maagd meer wa ren." Ook bij de ontvoeringen van Sabine en Laetitia was Le lièvre, die alles deed voor drugs Het balkje De discussie over het balkje voor de ogen van Dutroux is gisteren verhevigd. Meerdere Vlaamse kranten stellen dat Dutroux' verzoek om privacy niet geldt: hij heeft zich eer der wel laten fotograferen. De meeste caiMpniensen en fotografen, om. die uit Nederland, hielden zich tot dusver aan dat verzoek hem niet te fotograferen. De Vlaamse krant Het Laatste Nieuws zette gisteren een fo to van Dutroux prominent op de voorpagina, en prompt heeft de rechtbank de accreditaties van de foto grafen van de krant definitief ingetrokken. maar zich naar eigen zeggen nooit aan de meisjes vergreep. Ook hij wast zijn handen in on schuld. „Ik was niet geïnteres seerd in meisjes. Ik was een junk. Ik had overal schijt aan."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7