HELEMAAL DEKAMARKT Energiesector mag nog niet privatiseren DEKAMARKT BINNENLAND 2 ■li ïjGod forgives, andidos don't' ortbestaan huisvrouwenclub NWH staat op de tocht SPOT GOEDKOOP! Scheiding hoogbejaard Syrisch paar voorkomen Nieuwe ploeg voor Irak 'Sigarettenbus' naar Luxemburg rijdt even niet casino Aanbiedingen geldig t/m maandag 23 februari 2004. Groente- en fruitaanbiedingen geldig t/m 21 februari. Prijswijzigingen, zetfouten en uitverkocht voorbehouden. cantaloupe meloen wit of bruin wm fncandeau rollade compact essential of color pak 1350 gram, essential of color flacon 1500 ml of liquitabs essential of color pak 12 stuks.^^^^Mfc 1000 gram 1 1 gratis hooghoudt nivea hairstylingNs&j jonge dubbele ,V soorten M graanjenever fles 1 liter den haag/anp - Provincies en gemeenten zullen voorlopig niet de aandelen kunnen verkopen die ze hebben in energiebedrij ven, zoals bijvoorbeeld Nuon en Essent. Minister Brinkhorst (eco nomische zaken) vindt dat met een beslissing hierover moet worden gewacht. Lagere overheden willen de aandelen het liefst verkopen, omdat ze als aandeelhouders toch nauwelijks invloed kunnen uitoefenen op het energiebeleid van de maatschappijen. Wel willen ze geld vrijmaken voor andere investeringen. Eerder deze week kreeg de top van de energiebedrijven tijdens een bijeenkomst in het ministe rie van economische zaken van een topambtenaar te horen, dat privatisering van hun onderne mingen niet voor 2009 zal plaatsvinden. Brinkhorst zei gisteren tijdens een bijeen komst in Den Haag met func tionarissen van energiebedrij ven, dat hij nog geen besluit heeft genomen. Brinkhorst wil nog deze maand een brief aan de Kamer sturen over de toekomst van de elek triciteitsvoorziening. Duidelijk is, dat de D66-bewindsman een scheiding wil aanbrengen tus sen de netwerken van de ener giebedrijven en het deel van het bedrijf dat energie levert. Onafhankelijk beheer van net werken moet garanderen dat leveranciers gelijke toegang krijgen tot verbruikers. Daar door ontstaat eerlijke markt werking, waarmee de verbrui kers hun voordeel moeten doen. De energiebedrijven zien reik halzend uit naar de brief van de minister. Als onafhankelijkheid van netwerken inhoudt dat ze die moeten verkopen, worden de bedrijven een stuk minder waard voor aandeelhouders. Varianten zijn echter mogelijk, zoals hoogspanningsnetten in beheer geven aan netwerkbe heerder Tennet. Sommige be drijven doen dat al. De energiebedrijven vrezen dat ze in de toekomst in een vrije Europese markt in een nadelige positie komen ten opzichte van hun buitenlandse concurren ten. Het ziet er niet naar uit, dat elders in Europa de bedrijven gesplitst gaan worden in een verkoopbedrijf en een netwerk bedrijf. Een ongesplitste onder neming heeft meer vermogen en kan meer zekerheid bieden aan financiers. Dat heeft als voordeel lagere rentelasten. ede/gpd - Door tussenkomst nog niet duidelijk wanneer, van de gemeente Ede is gisteren Vluchtelingenwerk Ede spreekt een scheiding van een hoogbe- van een 'ronduit schandalige jaard Syrisch echtpaar op het gang van zaken'. De familie Ch- nippertje voorkomen. De lm- moun is ontredderd. De de migratie- en Naturalisatiedienst mente man moet, aldus de Im- (IND) heeft tegenover de ge- migratie- en Naturalisatie- meente erkend een 'vergissing' dienst, zich voorbereiden op te hebben gemaakt bij de plan- een vertrek binnen 24 uur. Zijn ning van de uitzetting van uit- eveneens hulpbehoevende geprocedeerde asielzoekers. echtgenote Sara (79) wordt bin- De IND had de 84-jarige Chabo nenkort ook op het vliegtuig ge- Chmoun bericht dat hij binnen zet. Ze weet alleen nog niet bin- 24 uur het land moest verlaten, nen welke termijn dat zal zijn. Zijn hulpbehoevende echtge- De oudste zoon van het paar zit note Sara (79) had zo'n bericht in Syrië in de gevangenis, hun niet gekregen. De IND heeft la- dochter heeft in Duitsland een ten weten dat de uitzettings- verblijfsvergunning gekregen, brief aan Chmoun 'als niet ge- de jongste zoon Nederland, schreven' moet worden be- Volgens vluchtelingen werk is schouwd. Het echtpaar moet de positie van de bejaarde ou wel het land uit, maar het is ders in Syrië onhoudbaaf. Papegaaien op bestelling gestolen den haag/gpd - Jimmy Huybers vermoedt dat de negen papegaaien die uit zijn zaak in Den Haag zijn weggehaald, op bestelling zijn gestolen. De dieren vertegenwoordigen vol gens hem een waarde van circa 15.000 euro. Huibers denkt dat de dief stal het werk is van een bende. „Dat klinkt zwaar, dat weet ik. Of als iets van de televisie. Maar het is wel opvallend dat de vijf papegaaien die ik nu nog in de winkel heb, duidelijk minder kostbaar zijn dan de exemplaren die zijn ge stolen. Ze wisten kenne lijk precies wat ze wilden hebben." Huybers was dinsdagoch tend vroeg nog een ldjkje gaan nemen, omdat het alarm was afgegaan. „Ik ben om het pand gelopen, maar zag nergens iets geks. Pas 's ochtends, toen ik alweer in de win kel aan het werk was, kwam het personeel in eens stomverbaasd naar me toe. De papegaaien waren weg. Meegenomen via de dakkoepel." De dieven namen twee blauwgele ara|| mee, vier kaketoes - één met een gele kuif, twee met een witte kuif en één zogehe ten 'naaktoog' -, een kraagpapegaai, een grijze roodstaart en een geelwangamazone. Vooral over de verdwijning van de grijze roodstaart is Huybers bedroefd. „Dat is een mutant. Normaal zijn die beesten helemaal grijs met alleen een rode staart, maar deze heeft ook rood bij de kop en borst en rond de vleugels. Je kunt die vogel zien als een bijzondere postzegel; daar willen mensen ook meer voor betalen." op ^mond/anp - 'God jOpandidos don't', of- 7 wergeeft, Bandidos yis de lijfspreuk van EN, de motorclub waar- sholen zijn aangehouden d met drugshandel. n Dncurrent' Hells An- veede club afdelingen ele westerse wereld. .5 waren er eerst, in /riicfricht door voormali- an ervelende piloten van caanse luchtmacht uit e Wereldoorlog. De werden in 1966 in ïurvjTexas) opgericht door 3 ^ugene Chambers. De f 52 noemen hun onder- n volgens de politie 7fl», de Angels hebben charters'. Een van die -chapters zit in het !en, en dat chapter eren bezoek van de ileiders gepakt ie heeft gisteren in peen van de twee an de motorbende is gearresteerd. Het een Nederlander. I e andere Nederlan- i in verband met de Cerkrade opgepakt, ie in Duitsland hield én nog eens achttien n de Duitse Bandi- Justitie verdenkt de tie Bandidos van leepse handel in gs, zo maakte het ir ministerie in -ht bekend. De ande- tfederlandse, leider motorbende', zoals le motorclub noemt, hdag gearresteerd in aken. Volgens het ft de politie met de es een 'complete inde' opgerold. politie. Volgens internationale rappor ten houden de Bandidos zich wereldwijd bezig met drugs handel, prostitutie, liquidaties uitvoeren op contractbasis, bankfraude en meer van dat soort zaken. Veel onderzoeken wijzen erop dat ze vooral thuis zijn in de amfetaminehandel. Clubleden zouden drugs en wa pens over de grenzen smokke len. De Bandidos hebben hun eigen inlichtingen- en bewakings dienst en een strakke hiërarchi sche structuur. Ze lijken in heel veel opzichten op de Hells An gels. Bandidos en Angels vissen volgens de politie in Aken in dezelfde vijver, houden zich met drugs, prostitutie en wa penhandel bezig, en dat levert soms heftige confrontaties op. Daarbij vielen in het recente verleden over en weer doden. Met name in de Scandinavische landen was er sprake van een bloedige bendeoorlog. Maar ook elders waren er moordaan slagen. Je wordt niet zomaar lid van de Bandidos, liet politiecommissa ris Bollenbach uit Aken gisteren weten. „Eerst moetje enkele criminele activiteiten plegen, pas dan maak je kans op lid maatschap van de motorben de." Ook daarin lijken de Bandidos veel op de Hells Angels. Bandi dos en Angels kennen boven dien allebei zwaar bewaakte en gefortificeerde clubhuizen, een strenge discipline en blinde ge hoorzaamheid aan de President van de club. „Het is voor de po litie niet mogelijk bij de Bandi dos te infiltreren", zei Bollen bach. ,AUeen een motor aan schaffen is onvoldoende, je moet ook criminele daden uit voeren, en dat kan een under coveragent natuurlijk niet ma ken." soesterberg- De Koninklijke Landmacht presenteerde gisteren op vliegbasis Soesterberg de Stabilisation Force Iraq (SFIR). De land macht neemt vanaf 15 maart het commando over van de marine in de provincie Al Muthanna. SFIR bestaat uit militairen van de Geme chaniseerde Brigade, de Luchtmobiele Brigade en een helikopterde tachement van de landmacht. Foto: ANP/Juan Vrijdag zeeland/gpd - Na kritiek van de deelne mers aan de eerste sigarettenreis, komen er voorlopig geen nieuwe trips meer naar 'rookparadijs' Luxemburg. Op zijn vroegst op 27 maart vertrekt er weer een 'peuken expres' naar Luxemburg. Tegen die tijd denkt mede-initiatiefnemer Anton van Rijn uit Odiliapeel dat het aan trekkelijk genoeg is om voor sigaretten tien uur in de bus te gaan zitten. „Het prijsver schil is nu nog gering omdat rokers de doorgevoerde prijsstijging van sigaretten in Nederland nog niet merken. Dat komt om dat eerst de oude voorraad moet worden opgerookt, pakjes waar de oude prijs nog opstaat. Pas dan komt de tabak met de nieuwe prijzen in de winkel." Het was volgens Van Rijn niet te voorzien dat de eerste reizigers maar een klein voor deel zouden hebben. „We hadden de eerste reis vier weken na de prijsstijging gepland. Wij gingen er van uit dat de oude voorraad al op zou zijn. Nu denken we dat dat over een week of drie zo is." (advertentie) gisteren. Het ledental van de huisvrou wenvereniging neemt al jaren af. De hoogtijdagen van de jaren zeventig, waarin de vereniging 70.000 leden tel de, lijken ver weg. Intussen neemt het financieel tekort steeds verder toe, momenteel rond 60.000 euro per jaar. In het verleden werd voor aangekon digde maatregelen te weinig draagvlak gevonden binnen de vereniging. Volgens Engles wijken de huidige voorstellen sterk af van vorige maatre gelen. „We hebben een zeer laag am bitieniveau. Het zijn geen vernieu wingsplannen. Het gaat er nu om hoe we als vereniging nog zo lang mogelijk kunnen voortbestaan." Wat de nieuwe voorstellen inhouden, wil de directeur nog niet zeggen. De ledenvergadering vindt plaats op 26 mei. Het ledenverlies heeft volgens Engles onder meer te maken met vergrijzing. „Jonge vrouwen hebben wel andere dingen te doen." Ook spelen maat schappelijke ontwikkelingen volgens haar een belangrijke rol. „Alle vereni gingen hebben problemen." Sommige afdelingen van de NWH moesten zelfs al worden opgedoekt, omdat er nie mand beschikbaar was voor het be stuur. De toegenomen emancipatie van de vrouw is ook een belangrijke factor. Vroeger hadden vrouwen volgens de directeur meer behoefte aan een ver eniging als de NWH om hun belangen te verdedigen en de emancipatie van de vrouw te bevorderen. „De NWH staat de laatste decennia niet meer echt bekend als emancipatieorganisa tie." De vereniging biedt tegenwoordig met name een ontmoetingsplaats. „Het draait vooral om sportieve en creatieve activiteiten. En de NWH organiseert lezingen, literatuur- en bridgeclubs." Engles, die sinds 1998 als directeur probeerde de vereniging er weer bo venop te helpen, zei geen idee te heb ben hoe de nieuwe plannen zullen val len. „Bij de NWH gaan dingen zelden zoals je verwacht dat ze gaan." irt/anp - Ondanks verwoede van het bestuur om de Ne- Vereniging van Huisvrou- ITI) de afgelopen jaren nieuw te blazen, ziet de situatie er ïoskleurig uit. Het bestuur in een laatste poging ingrij- latregelen aangekondigd, die er weer bovenop moeten en niet akkoord gaan met de I lijkt een faillissement vrijwel nbaar, zei directeur Engles

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5