Kinderen willen graag dolfijnen trainen GESPREK VAN DE DAG Leven als Gort in Frankrijk Idols-singl maandag in de wink Beatrix zoekt Duitse wortels van Oranjes Blunder met e-mail voor Idolphins donderdag A. MAART DAGELIJKS LEVEN Op verjaardagen hoor je het wel eens: 'Ik zou best een camping in Frankrijk willen beginnen of een wijngaard'. Slechts heel weinigen doen het. Ilja Gort, in reclame kringen ook wel Jinglekeizer ge noemd, deed het. Tien jaar gele den kocht Gort samen met zijn vrouw Turf een wijnkasteel in de Bordeaux-streek en ging er acht maanden per jaar wonen. Zijn wijnen -La Tulipe- winnen op in ternationale wijnconcoursen. Over zijn ervaringen en belevenis sen met de Zuid-Franse wijnboe ren schreef Ilja Gort het boek Le ven als Gort in Frankrijk. Gister avond is in restaurant Groot Paar- denburg in Ouderkerk aan de Am- stel het eerste exemplaar over handigd aan NCRV-programma- maker en 'parttime' Fransman (Villa Felderhof) Rik Felderhof. En Ilja Gort, wiens jingles voor Ni ke, Coca Cola, Philips, Heineken en Sony zo'n beetje de hele we reld over gaan, zou Ilja Gort niet zijn, als hij niet een hele rits Be kende Nederlanders om zich heen zou vergaren, zoals couturier Sheila de Vries, kunstenares As- trid Engels, topkok Paul Fagel en filmproducent Mathijs van Heij- ningen. „Ik vind dit geweldig, zo veel vrienden en zoveel lieve mensen om me heen," liet hij zich op de druk bezochte bijeen komst, waar volop La Tulipe-wij nen werden geserveerd, ontvallen. Rik Felderhof ontving het eerste (gesigneerde) exemplaar van Le ven als Gort in Frankrijk. „Ik kan een klein beetje weten hoe het voelt als je zegt 'ik leef als god in Frankrijk'", zei de NCRV-pro- grammamaker. „En als de kwali teit van dit boek ook maar enigs zins neigt naar de kwaliteit van je wijn, dan moet dit een goed boek zijn," voegde Felderhof er aan toe. Gort, die vier (winter)maanden per jaar in Maartensdijk woont, was door uitgeverij Tirion bena derd een boek te schrijven. Lang hoefde hij niet na te denken, hoe wel het wel even duurde voordat hij de eerste zinnen op het maag delijk witte scherm had gezet.Als jongetje zag ik op een kampeer terrein aan een riviertje in Frank rijk hoe een campingbaas in een oude Eend zonder deuren over een stoffige landweg kwam aan- scheuren. Hij had brood g Ilja Gort en 'parttime' Fransman Rik Felderhof. Foto: Frans van Zijst in het dorp. Slechts een in de ledi ge deuropening heen en weer zwaaiende ketting scheidde hem van het zonovergoten landschap. Dit beeld trof mij als een kanons kogel en etste zich diep in mijn hersenschors. Dat wil ik ook mee maken, bedacht ik me, en daar wil ik een keer over schrijven." Jan van Stipriaan Luïscius Leven als Gort in Frankrijk, uitge verij Tirion, prijs €14,98. Aanstaande maandag wc single 'I've got the music van de tien Idols-finalisti bracht. In de uitzending terdagavond zullen de fii het nummer, een cover hit van Kiki Dee uit 1974, het eerst ten gehore bren „Nu zijn alle finalisten n< fris en nieuw, dus moet j niet te lang mee wachter Eric van Tijn, Idols-juryli schrijver en producer. M afloop van iedere works! de zijn de finalisten bove de studio ingedoken voo bum The Greatest Mome ze plaat, die platenmaats BMG op 22 maart uitbrei vat de nummers die de ti didaten die de komende weken strijden om de tite 2004 in de workshopronc gehore brachten. Vorig jaar namen de Idol listen ook gezamenlijk ee op, maar die werd pas ro Idols-concerten in Ahoy" bracht, gpd KeREU, W£T W>5 Z-OrtU (SE-WOOA/UjkL Weef- NIET Te VRETEN/ y' MENSELIJK De Haagse POPGROEP KANE treedt op 3 april voor het eerst weer op, na een adempauze wegens de dood van actrice Guusje Nederhorst, de vrouw van zanger Dinand Woesthoff. De band geeft een CONCERT in de Maas Waal Hal in het Gelderse Druten, meldde het management gisteren. Guusje Nederhorst overleed op 29 ja nuari op 34-jarige leeftijd aan de ge volgen van kanker. Woesthoff kwam op nummer 1 binnen in de hitlijsten met het nummer Dreamer, met als ondertitel Gussie's Song, dat hij spe ciaal voor zijn vrouw schreef en een dag na haar dood opnam. De op brengst van het liedje gaat naar het KWF Kankerbestrijding. De BURGEMEESTER van een klein stadje in de Amerikaanse staat New York is GEDAGVAARD, omdat hij het huwelijk heeft voltrokken van 19 ho mostellen. Hij riskeert een boete van 500 dol||r of een gevangenisstraf van een faar. Burgemeester Jason West van New Paltz(145 kilometer ten noorden van New York) is niet on der de indruk van de aanklacht. Hij heeft aangekondigd door te zullen gaan koppels van het hetzelfde ge slacht te trouwen. Een aantal Britse BOOKMAKERS is gisteren gestopt met het aannemen van weddenschappen over LEVEN OP MARS, nadat de NASA bewijzen had gevonden dat er ooit een nat klimaat heerste op de rode planeet. Ladbrokes, een van de grootste gok- kantoren, zei dat er niet langer ge wed kan worden over het al dan niet opduiken van bewijs dat er zich ooit levende organismen op Mars bevon den. „Gezien het laatste nieuws van NASA denken wij dat het plausibel is dat in de komende jaren bewijs wordt gevonden dat er in het verle den leven was op Mars", aldus een woordvoerder. Bij het sluiten van de weddenschap stond het 16 tegen 1. Toen in de jaren '70 begonnen werd met de weddenschap, was dat nog duizend tegen een. Columnist JAN BLOKKER krijgt een EREDOCTORAAT van de Rijks universiteit Groningen (RuG). De universiteit wil met het eredocto raat het maatschappelijke en cultu rele belang van Blokker onderstre pen. Blokker krijgt het eredoctoraat 18 juni bij gelegenheid van het 390-jarig bestaan van de RuG. De drie REUZENSCHILDPADDEN in Artis werden gisteren aan hun tweejaarlijk se gezondheidscontrole onderworpen, en dat gaat niet vanzelf. Zes medewer kers van de Amsterdamse dierentuin werkten zich in het zweet om de zwaarge wichten op de WEEGSCHAAL te krijgen. Bij een reuzenschildpad neem je niet zo makkelijk de hartslag op. De dieren wegen en meten is de enige methode om te kijken hoe het met hun gezondheid gesteld is. Aldabra reuzenschildpadden zoals de exemplaren in Artis voluit heten kunnen in gevangenschap 150 jaar oud worden en 250 kilo zwaar wegen. „Het grootste mannetje is zo goed als uit gegroeid. Twee jaar geleden woog hij 230 kilo, en dat is keurig voor een reuzen- schildpad. Het gaat ons meer om het vrouwtje. Zij was twee jaar geleden afge vallen, en dat is niet de bedoeling", zegt een woordvoerster van Artis. Foto: ANP PRINS RAINIER van Monaco is gis teren in zijn paleis TERUGGE KEERD na een verblijf van twaalf dagen in het ziekenhuis wegens hartklachten. In januari lag de 80- jarige prins drie weken in het zie kenhuis. Toen was hij opgenomen met vermoeidheidsverschijnselen. Griep was de boosdoener toen Rai nier in december voor vijf dagen in het ziekenhuis verdween. Jean Anouilh Je weet wel hoe rijkje bent, als je niets te verliezen hebt De film THE PASSION OF THE CHRIST heeft in de Verenigde Sta ten in de eerste vijf dagen MEER BEZOEKERS getrokken dan het derde en laatste deel van The Lord of the Rings, The Return of the King. Haalde de laatste film, die afgelopen zondag elf Oscars won, in de eerste vijf dagen 124 miljoen dollar op, The Passion overschrijdt dit met een miljoen. The Passion, gemaakt door Mel Gibson, vertelt het verhaal van de laatste twaalf uur van het leven van Jezus. De film heeft tot veel commotie geleid in de Verenigde Staten over de nauwkeurigheid van feiten en we gens de zeer realistische scenes. The Passion is niet alleen succes vol in de VS, ook in Australië en Nieuw-Zeeland trekt de film volle zalen. De film gaat 1 april in Ne derland in de bioscopen draaien. terrein heeft haar grote belang stelling." Een dag eerder was de koningin te gast bij bondspresident Rau en verzorgde zij de opening van de nieuwe Nederlandse ambassade in Berlijn. Na een gesprek met bondskanselier Schroder, gister morgen, reisde het gezelschap naar de oostelijke deelstaat Sak- sen-Anhalt. Een van de koninklij ke begeleiders noemde deze twee de dag van Beatrix bezoek aan Duitsland een 'toeristisch uitstap je'. Maar wel één met sentimente le waarde. Op zo'n 150 kilometer van Berlijn hebben de Oranjes fa miliewortels. Het slot Oranien- baum, vlakbij Dessau, werd ge bouwd door Henriette Catharina van Oranje Nassau, kleindochter van Willem van Oranje, die haar levenspartner in Duitsland had gevonden. Bondspresident Rau, die dit jaar afscheid neemt en over wiens op volging in Duitsland een heftig debat is uitgebroken, toonde Bea trix het slot. Dat wordt weliswaar gerestaureerd, maar oogt nog ver vallen. De cultuurstichting Des- sau-Wörlitz hoopt, mede naar aanleiding van het bezoek van de vorstin, op geld uit Nederland. Saksen-Anhalt is straatarm en kan een toeristische trekpleister goed gebruiken. Toeristen uit Holland, op hen heeft de middenstand hier haar hoop gevestigd. Op straat wordt de koningin toe Koningin Beatrix heeft gisteren haar bezoek aan Duitsland afgeslo ten. De vorstin bracht samen met president Johannes Rau een bezoek aan het stadje Oranienbaum, waar het gelijknamige slot staat dat is gebouwd door een kleindochter van Willem van Oranje. Later volg de een bezoek aan de architectuur academie Bauhaus in het nabijge legen Dessau. „Ik ga niet dagelijks met vorsten en vorstinnen om. Maar jullie ko ningin was echt geïnteresseerd. Ze heeft een open geest." Student Jacek Gadecki (25) heeft zojuist minutenlang van gedachten ge wisseld met koningin Beatrix in een werkruimte van het gerenom meerde Bauhaus-opleidingsinsti- tuut voor architectuur en vormge ving in het Oostduitse Dessau. Jacek komt uit Polen, samen met een Hongaarse en een Armeense studiegenote heeft hij in vloeiend Engels de Nederlandse vorstin ge ïnformeerd over zijn studieonder werp: het gébruik van de openba re ruimte in de Witrussische hoofdstad Minsk. Beatrix reageer de nieuwsgierig en enthousiast. „Ze had zich goed voorbereid", merkt Jacek op. Minister Ben Bot van buitenlandse zaken kent de voorliefde van Beatrix voor beel dende kunst en architectuur. „Dat gejuicht door honderden inwo ners van het stadje Oranienbaum, onder wie veel schoolkinderen met Nederlands-Duitse vlaggetjes. Het lijkt wel koninginnedag. Het oranjegevoel is in Oranienbaum wijd verspreid, zo blijkt. „In de DDR keken we naar de Westduit- se televisie om het huwelijk van Beatrix en Claus te kunnen vol gen", bekent een oudere vrouw. Het bezoek van Beatrix aan Duits land krijgt veel publiciteit. Berlijn- se kranten drukten speciale bijla gen over het kleine buurland en waren vol lof over het ontwerp van de nieuwe Nederlandse am bassade. „We onderschatten ons zelf te vaak", meent persattaché Jan Boeles. „Nederland is veel be langrijker dan wordt gedacht." Voor de internationale groep stu denten aan het BauhaUs is met name één Nederlander belangrijk: architect Rem Koolhaas, die de ambassade in Berlijn ontwierp. Koolhaas kwam 's morgens naar Dessau. „En hij werd ontvangen als een god", lacht Jacek. De Pool se student is overdonderd dat hij op één dag 'de twee belangrijkste Nederlanders' heeft ontmoet en gesproken. Het is voor deze jongeren een bij zondere, bijna emotionele^ ring om te studeren in dezt ruimtes waar eens groothe Walter Gropius, die in 192^ Bauhaus oprichtte, Vasily sky, Moholy-Nagy en Mies; der Rohe werkten en studes Hun enthousiasme werkt o; lijk aanstekelijk op de Nedfe se koningin, die maar vragtj stellen en het programma ft lopen. Een uur later dan g^l vertrekt het regeringstoesti vanaf vliegveld Halle-Leipzi Het leek wel koninginnedag i Oranienbaum gisteren. Foto: ANP/Robin Utrecht Dolfinarium Harderwijk heeft deze week honderden kinderen ten onrechte blij ge maakt. Zij werden per e-mail uitgenodigd voor de audities van Idolphins, de talen tenjacht waarin het park op zoek gaat naar junior-trainers. De mail werd 'door een menselijke fout' echter naar de ver keerde kinderen gestuurd. De gedupeerde kinderen krijgen als troost een speciaal dagje Dolfinarium aangeboden. De belangstelling is ver boven verwachting. Ruim 25.000 kinderen tussen 6 en 15 jaar oud hebben zich de afgelopen weken via in ternet aangemeld bij het Dolfinarium voor de audities van Idolphins. In deze op het concept van het televisieprogramma Idols gebaseerde publieksactie geeft het Dolfina rium kinderen de mogelijkheid om dolfij nentrainer te worden. Het Dolfinarium wordt voortdurend bena derd door kinderen die later dolfijnentrainer willen worden, aldus woordvoerster J. van Eijk. „Met Idolphins proberen wij voor een aantal van deze jonge kinderen een droom in vervulling te laten gaan. Je kunt pas dol fijnentrainer worden als je 18 jaar bent." Uit alle aanmeldingen worden 450 kinderen geselecteerd, die tijdens zes weekeinden tot en met april verdeeld over twee leeftijds groepen (6 tot 9 en 10 tot 15 jaar) auditie doen. Bij de audities komen ze nog niet in contact met dolfijnen, maar worden ze door een jury getest op hun kennis van deze die ren en hun gevoel voor show. Twaalf kinderen dringen door tot de ronde. Zij gaan onder strikte begeleic trainen voor een finaleshow die op 8 mei wordt opgevoerd. Van Eijk: „We op toe dat de training voor zowel me; dier verantwoord is. Zo gaan de kindi bijvoorbeeld niet met de dieren het v in." Per leeftijdscategorie wordt uitei één winnaar aangewezen, die als beli een dag mee mag met een echte dolfj trainer. De inschrijving voor Idolphir loopt nog tot 1 april, gpd-anp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2