Leidsch Dagblad fandartskosten te hoog oor 500.000 minima 'Vanaf 18 jaar pas op de brommer' rfTT i 1111 SETS verkopen? 't Deurtje ontsnapt aan sluiting OCCASION 1.500,- Leidsch Dagblad donderdag 4 MAART 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 o r n I IM I t n Belangstelling voor - boven verwachting Niet geschaatst, maar toch feest bij de Leidse ijsclub Koude wind Boekenweek barst weer los: Tour de France aan Breestraat UVS-keeper De Heiden gaat naar Katwijk Stal niet-verzekerden zal naar verwachting verder stijgen Noordwijkse bareigenaar 'over de rooie' iG/gpd - Minima worden l getroffen door de be- gen op de tandheelkun- j». Een half miljoen Ne- »rs met een laag inko- I niet meer verzekerd te- lartskosten omdat ze de e hoog vinden. lege voor zorgverzeke- jCVZ) verwacht dat het liet-verzekerden dit jaar aeneemt. Het College van zorgverzekerin gen coördineert de uitvoering en de financiering van de zie kenfondswet. Eind vorig jaar becijferde de instantie reeds dat 500.000 minima zonder tand artsverzekering zaten. „Wij ver moeden dat dit aantal stijgt omdat in januari een nieuwe bezuiniging is ingegaan op de tandheelkundige zorg", zegt een woordvoerder. In tegenstelling tot vorig jaar moeten volwassen zieken fondsverzekerden voortaan ook zelf hun periodieke controle betalen. Het college verwacht dat daardoor minder mensen de tandarts bezoeken en dat problemen met het gebit te laat worden ontdekt. Het gevolg is dat er vaker tanden of kiezen getrokken worden omdat er geen redden meer aan is. Ook eerdere bezuinigingen op de tandheelkundige zorg trof fen vooral mensen met een la ger inkomen. Negen jaar gele den werd de dekking beperkt tot een periodieke controle of chirurgische ingrepen. De politiek verwachtte dat mensen zichzelf uiteindelijk aanvullend zouden verzekeren. Eind vorig jaar had twintig pro cent van de Nederlanders geen aanvullende verzekering. Een deel daarvan kiest daar bewust voor. door Jan Preenen noordwijk/leiden - Fred Muijzert kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven. „Sta ik er gens in een café, sla ik het Leidsch Dagblad open en zie ik dat al m'n spullen door de be lastingdeurwaarder worden verkocht. Paniek! Wat krijgen we nou? Ik zeg tegen de barkee per: Geef mij nog niaar een bier tje, want dit moet ik even ver werken. Daarna ben ik platge- beld door familie en vrienden. Zelfs door m'n zus in Amers foort. Die belt anders alleen als er iemand dood is." Vanavond is Muijzert echter 'gewoon' te vinden in zijn bar 't Deurtje aan De Grent in Noord- wijk, waarvan hij al 21 jaar naar is. De executieverkoop van de complete inventaris, waar onder een kelderbierinstallatie, geluidsinstallatie, schilderijen, grootbeeldtelevisie, pokertafels, barkrukken en glaswerk is van morgen niet doorgegaan. „Te recht", zegt de Leidenaar. „Ik was over de rooie toen ik het las." Belastingdeurwaarder H. Schmidt bevestigt dat Muijzert alsnog zijn schuld heeft be taald. „Het ging om verzeke ringspremies die nog moesten worden betaald aan het UWV in Amsterdam, het vroegere GAK. Omdat die instantie geen deur waarders heeft, innen wij de premies." Volgens Schmidt heeft Muijzert 'op het nippertje sluiting weten •ïM - Hoe omstreden de muur die Israël heeft opgetrokken ook is, de modewereld ziet in het grimmige object wel een aardig decor. Een Israëlisch modehuis liet fotografen en modellen opdraven voor een met een boodschap. De actie moet Israëlische en Palestijnse vrouwen aanmoedigen om samen te werken voor de vrede. De modellen die voor dit doel met de rug tegen de muur poseren zijn afkomstig Ji, Slovenië, Rusland, Frankrijk en Israël. Foto: Reuters/Gil Cohen Magen COMMENTAAR KERRY it eerst na de dramati- •jrkiezingsnederlaag van in 2000 lijkt de Demo- e partij een serieuze be- te vormen voor de Re- inen van president f W. Bush. Vooraf gaf nie- en stuiver voor de kan- llj John Kerry, de senator isachusetts. Desondanks rijkeluiszoontje c.q. d zijn tegenstrevers nten te verslaan. Van laten kwam deze wat ende houten Klaas toch het verkiesbaar Jr zo goed als afgelopen. _sal nu zendtijd moeten tn daarvoor moet hij zijn .Ingskas weer op orde l. President Bush trapt .0 miljoen dollar op zak af. Zijn campagne zal ypral richten op de onge ldigheid van Kerry en gal warrige stemgedrag '^vertegenwoordiger, li zichzelf opwerpen als ger van het vaderland. J die tegen de stroom in Ihtvaardige oorlog tegen fbrisme aanvoert. De ver- fn zijn in dit opzicht een referendum over deze oorlog. Ook Kerry zal die patriottisti sche kaart moeten spelen om de president de wind uit de zeilen te nemen. Maar meer dan dat zal Kerry Bush willen neerzetten als de man die door zijn roeke loze buitenlandse politiek de rest van de wereld van zich ver vreemdde en tweedracht in dé VS zaaide. Die tweedeling is na de 'gesto len' verkiezingen van 2000 in derdaad groter dan ooit. Het electoraat is verdeeld over twee ongeveer even grote kampen die eikaars ge dachtegoed en eikaars leiders lijken te veraf schuwen. De ideologi sche kloof is met de in troductie door Bush van verkiezingsthema's als het ho mohuwelijk, abortus, doodstraf en wapenbezit nog dieper ge worden. Hoe dan ook, Bush en Kerry staan voor een nek-aan-nekra ce. De Amerikaanse kiezer be paalt in november welke kant het met de wereld opgaat In alle scenario's zegeviert echter de democratie. Een politiek sys teem dat ondanks alle gebreken uiteindelijk de enige aanvaard bare is in een zich beschaafd noemende wereld. Bill Meyer den haag/gpd - Jongeren moe ten pas op hun 18de op een brommer mogen rijden. Door die maatregel vallen er jaarlijks in het verkeer 47 doden en 1650 gewonden minder. Dat stellen verkeersveiligheidsorganisatie 3VO en de Fietsersbond in een brief aan de Tweede Kamer. Volgende week verdedigt mi nister Peijs (verkeer) in de Tweede Kamer een pakket voorstellen om het verkeer vei liger te maken. Ze wil onder meer dat jongeren pas vanaf 17 jaar brommer mogen rijden, nu is dat nog 16 jaar. Volgens haar scheelt dat jaarlijks 23 doden en 1000 zwaargewonden. De Fietsersbond en 3VO willen dat de minister daar nog een jaartje bovenop doet, om nog meer levens te besparen. In 2002 kwamen 107 bromfietsers om het leven en raakten er bij na 3000 gewond. De organisa ties vinden de brommer het ge vaarlijkste vervoersmiddel in het verkeer: volgens hen is de kans op een dodelijk ongeval bij een brom- of snorfietser 25 keer groter dan bij automobilis ten. De organisaties spreken te- Castro tegen prins Claus: Ik ben als Willem van Oranje den haag/gpd - De Cubaanse leider Fidel Castro ziet zichzelf als de 'Willem van Oranje van de Caribische eilandstaat. Dat vertelde hij in 1998 tijdens een met jenever besprenkeld diner met de prinsen Claus en Friso. De opmerkelijke verge lijking is terug te vinden in het persoonlijke verslag dat prins Claus van zijn privé-reis maakte. Het bezoek vond plaats met de toestemming van de toen malige regering-Kok. De onderzoeker F. Bieckmann kreeg voor het schrijven van een boek over de in 2002 over leden prins inzage in de ver slagen die Claus van zijn talrij ke reizen maakte. Daarin vond hij de details over het bezoek van de twee prinsen aan Castro. De Cu baanse leider, beroemd en be rucht om zijn urenlange rede voeringen, mat zichzelf niet de titel 'de Zwijger' aan. Bieckmann vertelt vanavond in het kort over zijn 'vondst' in het televisieprogramma Zem- bla dat is gewijd aan koningin Beatrix. (advertentie) h&> OCCAS°ONSHOW J 7 MRT SPECTACULAIRE AANBIEDING voor uw huidige auto of 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde www.occasionfestival.nl) GROENOORDHALLEN WILLEM DE ZWIJGERLAAN 2 LEIDEN te voorkomen'. Muijzert ver baast zich over die opmerking: „Er is bij het UWV langs elkaar heen gewerkt. Ik heb die pre mies al lang betaald. Alleen ble ven ze mij bestoken met steeds weer nieuwe aanslagen. Tot 115.000 euro aan toe, terwijl het in werkelijkheid om een bedrag van 15.000 k 20.000 euro ging. Steeds heb ik bezwaarschriften ingediend, maar daarmee is niets gedaan." Schmidt is vanmorgen toch nog naar 't Deurtje gegaan. Niet om de verkoop te regelen, maar om kijkers en kandidaat-kopers mee te delen dat de bar open blijft. Muijzert: „Ik moet zeggen dat dat wel netjes is afgewik keld. Gelukkig maar. Kan ik vanavond gewoon weer open." Roeisters Njord overvaren door vrachtschip leiden - Negen leden van de Koninklijke Studenten Roeiver- eeniging Njord zijn gisteravond met hun boot op de Vliet in Lei den overvaren door een vracht schip. De vrouwen-acht met stuurman roeide daar richting Trekvliet toen ze op een schip botste dat in de tegenoverge stelde richting voer. Een van de roeisters is naar het ziekenhuis gebracht omdat ze water had binnen gekregen. De rest van de bemanning kwam er met onderkoelingsverschijnselen en een nat pak vanaf. Hoe de aanvaring heeft kunnen gebeuren, is niet duidelijk. De stuurman en een coach van de roeiploeg die op het Delftse Jaagpad met de boot meefiet ste, zagen het vaartuig pas toen de schipper een hoornsignaal gaf. De vrachtboot kon niet meteen stoppen en meerde uit eindelijk af ter hoogte van de Korte Vliet. Aanvankelijk werd gedacht dat de schipper van de boot na de aanvaring gewoon doorvoer. De politie had voor de zekerheid de brugwachter van de Hooghkamerbrug over de Voorschoterweg opdracht gegeven de brug gesloten te houden, om de schipper de doorgang te beletten. De roeiboot brak bij de aanva ring in drie stukken, het vracht schip raakte niet beschadigd. Hoofdredacteur LD legt functie neer leiden - Hoofdredacteur Kees van der Malen van het Leidsch Dagblad heeft met onmiddellij ke ingang zijn functie neerge legd. Dat is gebeurd in goed overleg met de directie van HDC Media - waartoe het Leidsch Dagblad behoort - en algemeen hoofdredacteur Jan Geert Majoor. Binnen het be drijf wordt gezocht naar een andere functie voor Van der Malen. Over de opvolging van de vertrokken hoofdredacteur wordt op korte termijn een be slissing genomen. Recherche krijgt Schiphol-kantoor schiphol - De nationale recher che krijgt een kantoor op Schiphol. Ook het openbaar ministerie trekt met vijftien man naar de luchthaven. Vijf officieren van het landelijk par ket, onder wie voormalig politi cus Fred Teeven, gaan daar proberen de georganiseerde misdaad rond Schiphol te be strijden. De bedoeling is dat de recherche gaat samenwerken met de douane en de mare chaussee, zegt woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket. Stacaravan blijft roerend goed den haag - Stacaravans blijven 'roerend goed'. Dat gaan minis ter Veerman (landbouw) en staatssecretaris Wijn (financi en) binnenkort bepalen, zo hebben zij branche-organisatie Recron verzekerd. Daarmee komt een eind onzekerheid voor 220.000 stacaravanbezit- ters. Die ontstond nadat de Ho ge Raad in twee uitspraken be paalde dat stacaravans tot on roerend goed moesten worden gerekend. 'e'r 'Dutroux werte onderzoek tegen' aarlen - Mare Dutroux heeft het onderzoek naar hem vanaf het begin tegengewerkt, zo heeft onderzoeksrechter Jean- Marc Connerotte vanmorgen verklaard in de rechtbank. Con nerotte was de onderzoeks rechter onder wiens leiding Dutroux werd gepakt. Pagina Buitenand (advertentie) gen dat jongeren worden gedu peerd. Driekwart van de 16- en 17-jarigen zou nu al niet over een bromfiets, scooter of snor fiets beschikken. De Fietsers bond en 3VO menen dat de 'jeugd slim genoeg is om op een andere wijze in hun mobili teit te voorzien, bijvoorbeeld door te fietsen of de bus te pak ken'. ROB PEETOOM Snel een jeugdige uitstraling! Een ooglidcorrectie is een kleine ingreep die u zó een paar jaar jonger maakt. In combinatie met vulmiddelen en/of Botox heeft u snel uw jeugdige uitstraling terug. Informeer naar de mogelijkheden en de (aantrekkelijke) prijzen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamJJLQV-, yn^_ Wl) gaan zorgvuttg om mei persoonsgegevens. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 ran de krant treft u nadere nformatte aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mjn Stuur deze bon in een envelop, V zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1