Verhuizing ASC is Oegstgeest te duur REGIO 'Mijn vrouw zei vier jaar geleden schei er mee Terug naar de tijd van cola en Tarantula [tig bomen tapt bij RCL Idorp - Zo'n vijftig bomen im het vijfde voetbalveld CL in Leiderdorp moeten :n gekapt. Er staan er te- ;n dat levert problemen or de grasmat. Het gaat ;n 'dunning'. Door een intal bomen neer te ha- rijgen de overige bomen groeiruimte. iraakavond breding A4 dorp - Het ministerie van er en waterstaat houdt op sdag 31 maart een infor- - en inspraakavond over breding van rijksweg A4 1 Leiderdorp en Zoeter- e. Nu het ontwerp-tracé- it (OTB) ter inzage ligt, is inisterie daartoe ver- Van 17.00 tot 19.45 uur en mensen vragen stellen AC Restaurant aan de nt Snoepweg 2 in Leider - Vanaf 20.00 uur begint :en officiële hoorzitting, linnen mensen hun be en indienen. Het OTB ligt andere ter inzage in de entehuizen en bibliothe- 1 Leiderdorp, Zoeterwou- Leiden. Vereniging eenderpolder eist afbraak akantiehuizen rJanneke Dijke ofarendsveen - De Ver- ;ing Veenderpolder en ie Aa eist van het ge- jntebestuur van Alkema- dat de vakantiehuizen de Wijde Aa worden af- oken. In een persbericht laren de leden, die niet naam in de krant willen, ze een formeel handha- I sverzoek bij de gemeen- ebben ingediend, (vereniging pikt het niet Alkemade van plan is 1 nieuw bestemmingsplan naken voor het gebied de Aderweg in Roelof- idsveen onder valt. In fe oordeelde de Raad State dat de 74 vakantie- siingen in strijd zijn met f bestemmingsplan en I gebouwd hadden mo- worden. De Haagse itbank kwam eerder tot elfde slotsom. Dat de ten toch gebouwd zijn, it doordat het bestem- gsplan voor tweeërlei !g vatbaar is. Twee rech- J gaven gemeente en bou- Jan van Rijn aanvanke- toestemming om te bou- leden van de vereniging, 'ericht uit protest tegen bungalowpark, reageer- 1 kort na de uitspraak van laad van 'State nog voor- Eitig. De enige conclusie de vereniging toen durf- e trekken was dat er niet meer huizen gebouwd 1 ;en worden langs de s rweg, iets waar de Veen- 'irchitect Van Rijn volgens 1 bestemmingsplan wel it op meent te hebben. de vereniging zich nader beraden op de Uit hak, zetten de leden ho- in: sloop van de huizen is ;ens hen het enige rede- altematief. „Dat het er staat, is voor de vereni- >g geen reden om het /ar te laten zoals het is. is geen goede motivatie Nederland ruimtelijk in richten. Daar moet een e bewuste afweging over rden gemaakt." De ver ging vindt zo'n manier II denken niet alleen onge- ideerd, maar ook oneerlijk inwoners van de teente. „Een burger die :i illegale uitbouw plaatst, rdt door de gemeente ge- ongen deze af te breken." 1 slotte is het legaliseren 1 de huizen ook nog eens ptbaar, meent de vereni- g. „Een herziening van bestemmingsplan is een ff tijdrovende en kostbare icedure, die een jarenlan- druk zal leggen op het btenarenapparaat en veel isten aan het werk zal zet- vereniging roept de ge- .enteraad op om niet ak- >rd te gaan met het voor- '1 van het gemeentebe- ur om een nieuw bestem- J ngsplan te maken. De dA heeft al laten weten ar sloop te pleiten. WD en kiezen de kant van het '<Uege, dat wordt gevormd or de PvdA en de Vereni- 'g Mooi Alkemde (VMA). raadsfractie van VMA jfelt nog. Deze partij vindt e t vooral belangrijk dat de enderpolder mooi en toe- s voor bewoners, vveet nog niet of dat doel reikt wordt door te pleiten or sloop of legalisering. 1 landagavond vergadert de idscommissie ruimtelijke lening hierover. donderdag 4 maart 2oo4 R5 Eén ding vindt Adrie Talakua jammer. „Dat de dame van de snoepwinkel er niet meer bij kan zijn. Foto: Henk Bouwman Organisator reünie: '17 April moeten we weer even kind kunnen zijn' door Nienke Ledegang voorschoten - „Ik keek vreselijk naar ze op, die jongens van The Tarantula's. Ze wa ren alles wat ik niet was: ze schopten overal tegenaan, hielden zich bezig met meisjes en drugs. En dat voor een jaren-zestig- bandje uit zo'n dorp als Voorschoten." De Voorschotense Adrie Talakua (53) krijgt een wat dromerige blik in zijn ogen als hij te rugdenkt aan zijn puberteit. Is het daarom dat hij een reünie organiseert die 'haar weerga niet kent', zoals zijn website ver meldt? „Ik hoor steeds vaker van leeftijdge noten die doodgaan en dan denk ik: ja, Adrie, nu moet je toch wel opschieten met die plannen." Met 'die plannen' bedoelt Talakua zijn voornemen om al die mensen die hun jeugd in het Voorschoten van de jaren zes tig en zeventig doorbrachten, na al die ja ren weer eens bij elkaar te brengen. „En dan vooral de groep rond het Cultureel Centrum. Hier gingen we in het weekend naartoe. Netjes aangekleed, met misschien een knaak op zak. Daarvoor kon je twee co laatjes kopen. En als je een meisje op het oog had, was je meteen platzak." „Behalve dat bandje The Tarantula's, had je de Swinging Strings. Wij, degelijke jonge tjes, konden ons niet eens voorstellen waar die gasten in die bands mee bezig waren. Wij hadden alleen ons voetbalspel, hielden ons niet bezig met meisjes versieren en blowen." „Als ik terugkijk heb ik een rustige en ple zierige jeugd gehad. Voorschoten was ook een klein dorp. Er waren geen auto's, het had nog maar een paar wijkjes. Onze speel ruimte was beperkt. Later is me dat gaan benauwen en ben ik in Zeeland op het plat teland gaan wonen. Ik ben ook veel in het buitenland geweest. Maar in 1989 ben ik toch weer teruggekomen. Voorschoten trok." „Als ik door het dorp liep, zag ik ze wel lo pen, mijn vrienden van toen. Maar we wa ren te veel veranderd. Ik had geen band meer met ze. Ik moest iets bedenken om weer met ze aan de praat te raken. Zo is dat idee voor een reünie ontstaan." Talakua kwam eerst in contact met René Lindeman. Later volgden Ron George, Theo George, Jan Kees Koot, Elly Koot-Kui per, Loek Helder, Carla Helder-Uitendaal en Astrid Palyama. Samen vormen zij de harde kern die de reünie op 17 april organi seert. De 'commissie' maakte een website, folders en posters - en mocht al vele aan meldingen optekenen. „Het loopt storm. Er kunnen maar 400 mensen in het Cultureel Centrum. Nu al zitten we tegen de 300 aan meldingen. Er is zelfs belangstelling vanuit Australië. Als het er niet in past, ga ik vra gen of er een tent op de parkeerplaats mag. Het wordt een geweldige avond. De band jes van toen treden op, we halen herinne ringen op. Natuurlijk is het voor sommigen ook emotioneel. Er zijn mensen dood, er zijn mensen die oude liefdes terugzien. Je moet je realiseren dat in die tijd katholie ken en protestanten nog niet met elkaar mochten trouwen. Daardoor zijn heel wat liefdes stukgelopen. En wat te denken van de bewoners van het kinderhuis Nieuw- Voordorp? Ik heb ook van hen al heel wat aanmeldingen, maar velen vertellen dat ze een dubbel gevoel hebben. Dat ze altijd het idee hadden er niet bij te horen. Daar zit veel verdriet. Maar in feite geldt: het is mooi dat mensen elkaar daar weer vinden die samen een plezierige tijd hebben ge had. Het belangrijkste van die reünie is dat we weer even kind kunnen zijn." Eén ding vindt Talakua jammer. „Dat de dame van de snoepwinkel er niet meer bij kan zijn. Iedereen herinnert zich haar. Als zij even naar achter liep, graaide ik altijd in de snoeppot op de toonbank. Later hoorde ik dat iedereen dat bij haar deed. Wat zou den we haar er graag bij hebben." De reünie heeft op 17 april plaats in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Meer informatie is te vinden op website www.reunievoorschoten2004.nl door Eric de Jager oegstgeest - Voetbal- en cricket vereniging ASC mag van burge meester en wethouders van Oegstgeest niet naar de Over- veerpolder verhuizen. Het is vol gens het college te duur om de voetballers van de Duivenvoor destraat en de cricketers van sportpark De Krogt naar de pol der bij Poelgeest te verplaatsen. Volgens het bestuur van de 112 jaar oude vereniging zou met de verhuizing juist geld verdiend kunnen worden. Dat bestrijden burgemeester en wethouders. ASC heeft in de berekeningen alleen gekeken naar de kosten en opbrengsten van luxe nieuwbouw op het ka rakteristieke voetbalterrein aan de Duivenvoordestraat. De aan- koopkosten voor de Overveer polder, die maar gedeeltelijk in het bezit is van de gemeente, en de inrichting van die polder als sportpark waren in die reken som niet verwerkt. Bovendien is de gemeente verplicht bij nieuwbouw te zorgen dat 30 procent daarvan sociale wo ningbouw is. En dat drukt de opbrengsten. Zo komt het col lege op een kostenpost van 800.000 tot 1,5 miljoen euro. Het Overveerpolderplan haalt nogal wat overhoop in het dorp. Om aan de Duivenvoor destraat dure woningen te kun nen bouwen, moeten de ver plichte goedkope woningen op het cricketveld aan De Krogt komen. Op de Krogt zouden dan twee kunstgrasvelden wor den aangelegd voor de hockey ers van LOHC en tennissers van OLTC. Voor ASC zijn er maar twee mo gelijkheden: blijven zitten waar zij zit of verhuizen naar de Overveerpolder, waar de nu nog gescheiden cricket- en voetbalafdeling samen kunnen komen. De andere opties die de gemeente aansneed, een plek op sportpark De Voscuijl of in het gebied A44/Haarlemmer straatweg, wa ren voor ASC onbespreekbaar. Uit de berekeningen blijkt vol gens burgemeester en wethou ders dat de polder ook niet ge schikt is „Uit financiële overwe gingen kan ons college de mo gelijkheid ASC te verplaatsen naar de Overveerpolder niet ondersteunen", schrijven B en W aan de raadscommissies 'Le ven en Wonen' en 'Ruimte en Groen'. Maar 'onbespreekbaar' is de verhuizing nog niet, laat het college in diezelfde nota door schemeren. Mocht de gemeen teraad veel waarde hechten aan bebouwing van het terrein aan de Duivenvoordestraat en een nieuwe inrichting van De Krogt, dan kan dat misschien opwe gen tegen de extra kosten. Ook het in de nota afgeserveer- de idee voor een parkeergarage onder de eventuele nieuwbouw aan de Duivenvoordestraat is nog niet van de baan. Zo'n ga rage is te duur zo lang parkeren in Oegstgeest gratis is. Maar tij dens de burgeravond dinsdag liet wethouder Meester weten dat er over betaald parkeren best te praten valt. Dat, in com binatie met een opknapbeurt voor de De Kempenaerstraat, zou de garage weer in beeld kunnen brengen. Het bestuur van ASC is teleur gesteld over de afwijzing, maar wil nog niet officieel reageren op het voorstel van het college. Gisteren is er kort gesproken tussen bestuursleden en ge meentebestuurders, maar ook over de inhoud van dat gesprek doet niemand mededelingen. „Wij zijn uitgenodigd tijdens de commissievergadering op don derdag 11 maart onze mening te geven. Het lijkt mij netjes om tot die tijd niet te reageren", zegt voorzitter De Bock van de voetbaltak van ASC. Eigen geboorteboom op Landgoed Keukenhof lisse - De laatste maanden heeft Lisse wat met bomen. Veelal in negatieve zin, maar soms is er ook wat positiefs te melden. Het begon er mee dat het D66- gemeenteraadslid Cees Verburg een bomenplan op de rails heeft gezet om monumentale bomen beter te beschermen. De nieuwste ontwikkeling is het planten van een geboorte boom. Op het landgoed de Keukenhof gebeurt dat. De eerste boom kwam voor re kening van Udo en Marja Has- sefras die op het landgoed een eikenboom hebben geplant ter gelegenheid van de geboorte van hun dochter Wyke Aukje vorig jaar. Als zij later op het landgoed komt, ziet ze haar 'ei gen' boom meegroeien en zo kan ze ook haar eigen ontwik keling afmeten aan de ontwik keling van de boom. Daarnaast willen Marja en Udo Hassefras de Stichting Kasteel Keukenhof steunen. In het af gelopen jaar is op het landgoed, dat eigendom is van de stich ting, behoorlijk wat gezaagd en gesnoeid. Natuur- en plantkun dig volkomen terecht, want de gesneuvelde bomen waren niet meer levensvatbaar. Udo Has sefras: „Dan is een bijdrage van één boom misschien niet zo groot, maar alle beetjes helpen. Liever een nieuw bos, dan een golfbaan." Jan van Duyn, die als voorman werkt op het landgoed, is inge nomen met deze ontwikkeling. „Op het talud naast de menage rie hebben we vorig jaar vier oude beuken moeten neerha len. Daar hebben we dit jaar weliswaar 18 nieuwe beuken aangeplant, maar je zou ze wel weer oud willen kijken. Het gaat je aan het hart als je die oude bomen moet neerhalen. Dit ini tiatief om een nieuwe boom bij te planten kan niet genoeg ge waardeerd worden. Udo en Marja Hassefras gaan voor een eikenboom: statig en majestueus, een niet te snelle groeier en een toonbeeld van kracht en innerlijke rust. Ook een boom die huisvesting biedt aan veel dieren zoals vogels, vleermuizen en insecten. „Kort om, een boom die een wezen lijke bijdrage levert aan het bosecosysteem." Met de be heerders van het landgoed is bepaald om te kiezen voor een moseik: een keuze die op het eerste gezicht niet voor hand ligt. De moseik wordt ook wel Turkse eik genoemd en komt voornamelijk voor rond de Middellandse Zee. Voor informatie over een eigen boom in het bos, kan men con tact opnemen met het land goed: telefoon 0252-413870. Hans Bruijn legt voorzittershamer neer na tien jaar dorpsraad Kaag door Ruud Sep kaag - Toen hem tien jaar gele den gevraagd werd om voorzit ter van de Dorpsraad Kaag te worden, hield hij in eerste in stantie de boot af. Hij woonde nog maar iets meer dan een jaar op Kaageiland, en het leek hem beter dat iemand die wat beter ingeburgerd was in de dorpsge meenschap de voorzittershamer zou hanteren. „Maar ik heb ook gezegd dat wanneer ze niemand anders konden vinden, ik het graag zou doen." Over twee we ken neemt Hans Bruijn (76) na tien jaar afscheid als voorzitter van de dorpsraad voor het Al- kemadese dorp Kaag en de Haar- lemmermeerse kern Buitenkaag. „Je moet niet blijven zitten tot dat te veel mensen het idee heb ben dat het eens tijd wordt dat je opduvelt. Mijn vrouw zei vier jaar geleden al: schei er mee Dat Bruijn en zijn vrouw Mar jan in 1992 vanuit Wassenaar op Kaag neerstreken was toe vallig. Tien jaar had hij door het hele land gezocht naar een mooi huis aan het water. Op het eiland vonden ze dat huis. Hij: „Ik stapte binnen en ik wist meteen: dit is het." Zij: „Nee, je keek door het raam naar bin nen." Hij: „Nee, dat was daar na. Voordat we uiteindelijk ver huisden ben ik nog geregeld langs geweest. En als er dan niemand thuis was keek ik door het zijraam naar binnen." De voormalig directeur/eige naar van een groothandel in woningtextiel vond op Kaag een mooi huis en zeeën van tijd. „Nadat ik de zaak had overge dragen aan mijn zoon, heb ik me er niet meer mee willen be moeien. Anders ga je in de weg lopen. Toen kwam ik hier, en iedereen dacht: dat houdt 'ie nooit vol." Het voorzitterschap van de Dorpsraad kwam wat dat betreft als een mooie aflei ding voor de directeur in ruste. Hans Bruijn: „Er zijn nog steeds mensen die hun hond laten lopen en de poep niet opruimen." Foto: Dick Hogewoning Bruijn pakte zijn taak vanaf het begin enthousiast op. „Toen ik in de Dorpsraad kwam zaten er meer mensen uit Kaag dan uit Buitenkaag in. Dat heb ik met een willen veranderen. De Dorpsraad is er voor de Kaag en voor Buitenkaag, en beide dor pen zijn ongeveer even groot." Bij de altijd druk bezochte ver gaderingen van de Dorpsraad kon de hulp van zijn Marjan ('mijn directeur') die als een first lady de bezoekers ontving en die er zwaaiend van achter uit de zaal voor zorgde dat hij niets vergat. „Je hebt je er rot voor gewerkt", meldt ze, terwijl ze voor koffie en koekjes zorgt en de fotograaf uitlegt waar hij het beste een foto kan maken. „Dat mag jij niet zeggen, en daarom zeg ik het. En het is ook nodig dat iemand er veel ener gie in steekt. De invloed van een dorpsraad zonder officiële status staat of valt bij het en thousiasme van de leden." Met zijn enthousiasme slaagde de handige lobbyist Bruijn erin het nodige bimien te slepen voor het dubbeldorp. Ontegen zeggelijk het grootste succes behaalde hij met een project dat op het allerlaatste moment toch niet doorging: de aanleg van kabeltelevisie op het door slechte televisie-ontvangst ge plaagde eiland. Bruijn was erin geslaagd om een miljoen gul den aan toezeggingen van sponsors te krijgen, toen er plotseling een goedkoop alter natief voor de dure kabel om de visie via de ether met de Digi- tenne. Bruijn slaagde erin Digi- tenne een proef te laten doen op het eiland en kon de subsi diegevers meedelen dat ze hun geld konden houden. „Dat kwam later goed van pas toen ik sponsors nodig had voor het opknappen van het sociaal-cul tureel centrum in Buitenkaag. Toen hebben we wel 291.000 gulden bij elkaar gehaald." In de loop der jaren heeft de dorpsraadvoorzitter zich de Kaagse mentaliteit goed eigen gemaakt. Hij kan feilloos uitleg gen waarom Kaag toch vooral een eiland moet blijven, en waarom er op het eiland niet meer gebouwd mag worden. Hij kan zich ergeren aan de grootste problemen van het ei land: een gebrek aan parkeer ruimte en hondenpoep. „Er zijn nog steeds mensen die hun hond laten lopen en de poep niet opruimen." En hij legt uit waarom het verkeer in de smal le straten van het eiland alleen maar vastloopt als bezoekers zich niet aan de ongeschreven regels houden. „Wij weten waar je elkaar kunt passeren en we weten dat mensen die van de pont komen officieus altijd voorrang hebben." Vorig jaar liet zijn kompas hem echter even in de steek. In het dorpsblad Heen en Weer ver scheen van een artikel waarin Bruijn een lans brak voor wo ningbouw op de camping mid den in Kaag. Daarmee ging hij dwars in tegen de mening van het overgrote deel van de ei landbewoners, die tegen be bouwing van de camping zijn. Tijdens de eerstvolgende verga dering liepen de emoties zo hoog op, dat het bestuur en bloc opstapte. „Met de cam ping hebben we een vergissing gemaakt", geeft Bruijn toe. „Maar we hadden als bestuur een voorlopig standpunt inge nomen, en ik vind nog steeds dat dat moet kunnen. Als je als bestuur maar geen beslissingen neemt: die moeten genomen worden door de hele bevol king." Het bestuur keerde ove rigens weer terug nadat uit een enquête en een stemming was gebleken dat op een enkeling na de hele bevolking nog achter Bruijn en de zijnen stond. Voor de toekomst van het dub beldorp heeft de scheidende voorzitter twee wensen. „Het belangrijkste is dat de pont blijft. De afwezigheid van een brug is de beste garantie tegen allerlei negative ontwikkelin gen." Daarnaast wil Bruijn dat er hard getrokken wordt aan de vergroting van de recreatiemo gelijkheden rond de plas. Er moet een zandstrandje komen en een wandelpad rond het ei land. En ook de andere eilan den in de plas zouden toegan kelijk moeten worden voor toe risten. „Als je dat zegt, krijg je van de natuurbeschermers te horen: ja, maar er zitten daar vogels. Ik denk dat we een ba lans moeten vinden tussen de natuur en de mogelijkheden om jonge mensen met kinderen hier te laten recreëren. Het moet mogelijk zijn om voor die mensen die geen grote boot, geen dure sloepen hebben toch van die plas te genieten.,"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17