élé Woede over radio-orkest Rockhelden leven voort in tributebands KUNST CULTUUR 'Christ You Know' Lint van levende muziek door Leidse binnenstat Komrij in de schijnwerpe f 'J' ,.'r "4 mL js yv - Labij en Nijholt kunm mager stuk niet reddei donderdag 4 maart 2o0j Van Morrison. Foto: Reuters/Herwig Prammer Van Morrison naar Utrecht utrecht - De Ierse zanger en liedjeschrijver Van Morrison, onder meer bekend van succes nummers als 'Brown-Eyed Girl' en 'Have I Told You Lately' geeft op 19 en 20 mei een con cert in Vredenburg in Utrecht. De kaartverkoop voor de con certen begint zaterdag. Spider-Man 3 in voorbereiding den haag - Terwijl een vervolg op de succesvolle stripverfil ming 'Spider-Man' pas in juli in première gaat, wordt er al ge werkt aan de voorbereidingen van Spider-Man 3. Sony Pictu res en de Marvel Studio's gaan er alle twee vanuit dat er in 2006 of uiterlijk 2007 een nieuw avontuur van de stripheld ver wacht mag worden. Regisseur Sam Raimi zou al een contract hebben getekend en de mana gers van hoofdrolspeler Tobey Maguire zijn al betrokken bij een eventueel draaischema. De eerste Spider-Man-film werd gemaakt met een budget van 125 miljoen dollar en speelde in 2002 maar liefst 800 miljoen binnen. Joost Prinsen jubileert Groningen - Een mijlpaal, noemt Joost Prinsen zijn 35-ja- rig jubileum in het theatervak. Mede daarom kijkt hij terug op zijn acteren, zingen, zijn grote voorbeelden en de dingen die hij zelf mooi vindt. Tijdens een eenmalige bijeenkomst in de Machinefabriek in Groningen staat Prinsen op 19 maart in het middelpunt van de belangstel ling. Met videofragmenten, op tredens en een vraaggesprek blikt hij terug op zijn veelzijdige carrière. Prinsen bereidt ook een lezing voor waarmee hij ko mend seizoen op tournee gaat langs de literaire podia. door Nico Postma Hilversum - Chef-dirigent Hans Vonk van het Nederlands Radio Symfonie Orkest is furieus over de dreigende opheffing van zijn omroeporkest. „Het is tot mij doorgedrongen dat er een moord gepleegd wordt op een van de beste symfonie orkesten van Nederland", schrijft Vonk in een boze brief aan het toezicht houdend college van het Mu ziekcentrum van de Omroep (MCO) in Hilversum, dat zeer binnenkort een definitief stand punt inneemt. Vonk reageert met zijn brief op het bezuinigingsplan van de MCO-directie, dat voorstelt het Radio Symfonie Orkest op te heffen. Vonk noemt dit 'mense lijk gezien asociaal' en 'onge fundeerd'. Hij hoopt de leden van het curatorium van het MCO te overtuigen dat fuseren met het Radio Kamer Orkest nog altijd beter is dan het zo- maai- 'slachten' van het Radio Symfonie Orkest. De directie van het Muziekcen trum ziet een fusie niet zitten, omdat een fusieorkest jaren no dig zou hebben om het kwali teitsniveau van de oorspronke lijke orkesten te bereiken. Vonk is het hier niet mee eens, licht orkestmanager Henk Smit toe. „Het plan om ons orkest op te heffen wordt artistiek totaal niet onderbouwd. Een fusie tussen de orkesten is, indien bezuini gingen onvermijdelijk zijn, nog de minst slechte oplossing. Ten eerste zou dit nauwelijks ont slagen kosten bij het Radio Ka mer Orkest en het Radio Sym fonie Orkest. Ten tweede zijn wij van mening dat de kwaliteit wel degelijk op hetzelfde niveau kan blijven of zelfs kan verbete ren. Het idee dat het jaren duurt voordat de kwaliteit weer op peil is, is echt onzin." Wat Vonk vooral dwarszit is dat hij als chef-dirigent vorige week niet betrokken was bij de pre sentatie van het voorstel. Bui ten Vonk om heeft de directie van het Muziekcentrum van de Omroep het scenario gepresen teerd aan de raad van bestuur van Publieke Omroep en het curatorium, zegt Smit. „De diri genten van het Radio Kamer Orkest en het Radio Filharmo nisch Orkest waren wel bij de presentatie aanwezig." Vonk is pas later telefonisch op de hoogte gesteld van het in zijn ogen 'catastrofale besluit'. Vonk noemt de directie van het MCO daarom onbetrouwbaar' en vindt dat er sprake is van ge klungel. „Een dergelijke bruske- ring van mijn autoriteit heb ik nog nooit meegemaakt." Behalve Vonk voelt ook het or kest zich belazerd, zegt Smit. „De orkestleden wisten van niets, behalve dan dat er bezui nigd moet worden. Zij zijn niet ingelicht over opheffing van het Radio Symfonie Orkest en kre gen het plan via een zijweg on der ogen. De directie van het MCO is meteen verzocht tekst en uitleg te geven. De musici kregen de gelegenheid hun woede te uiten, maar de uitleg van de directie was niet bevre digend. Het orkest is vooral woedend over de manier waar op dit gegaan is, dat hun topdi- rigent buitenspel gezet is. Het orkest vindt dat de directie van het Muziekcentrum de belan gen van het Radio Symfonie Or kest niet goed behartigd heeft." De hoop van het bedreigde or kest is nu gevestigd op het cu ratorium van het Muziekcen trum van de Omroep. Dit toe zichthoudende college moet binnenkort met een definitief standpunt komen. Hetzelfde geldt voor de Publieke Omroep, die zich eerder door een stuur groep liet adviseren om twee orkesten te laten fuseren. Zowel Publieke Omroep als het cura torium heeft nog geen definitief standpunt ingenomen. Van staatssecretaris Medy van der Laan (Cultuur en Media) krij gen beide instanties hiervoor nog tot 15 maart de tijd. Londen - 'Christ You Know It Ain't Easy' is de titel van dit kunstwerk van de Britse kunstenares Sarah Lucas. Het is gemaakt van sigaretten en fiberglas en maakt deel uit van de tentoonstelling 'In-A-Gadda-Da-Vida' in de Londense Tate Gallery. Op de expo sitie, die loopt tot 31 mei, is ook werk te zien van de veelbesproken Damien Hirst van Angus Fairhurst. Foto: Reuters/Peter Macdiarmid Twee dagen lang honderden muzikanten op veertig verschillende plekken door Herman Joustra leiden- Zo op het eerste gezicht oogt het groot en ambitieus: twee dagen lang le vende muziek in de Leidse binnenstad, op bijna veertig verschillende plekken. Op 8 en 15 mei, onder de noemer mu ziekfestival. Maar volgens de organisatie, de stichting Kunst in de Wijk, valt het reuze mee. Het is weliswaar een groot festival, maar een zonder pretenties. Of het moet zijn dat duizenden mensen zich hiermee kunnen vermaken. Ton van Noort van de stichting kijkt in elk geval reikhalzend uit naar het evene ment. De organisatie ervan ligt keurig op schema. Niet zo vreemd, zegt hij, want de stichting heeft in het recente verle den met hetzelfde bijltje gehakt en al meerdere activiteiten op touw gezet. Vo rig jaar is, onder de noemer 'Kunst in de Wijk', een route langs talrijke winkels in de Leidse binnenstad uitgestippeld, waarbij kunstliefhebbers en wandelaars hun hart konden ophalen aan beelden de kunst. „Daar hebben tienduizend mensen aan meegedaan. Dan kun je toch spreken van een geslaagd evene ment. Uit ervaring weten we nu dat je zeker een jaar nodig hebt om zulke grootschalige evenementen goed op po ten te zetten." 'Kunst in de Wijk' ontstond drie jaar ge leden om het 25-jarig jubileum van de Pieters- en Academiewijk en Levendaal- West luister bij te zetten. Omdat de or ganisatie de smaak te pakken heeft ge kregen, rolde dit nieuwe evenement, het muziekfestival, uit de koker. „Ja, zo sim pel is het. We vinden de binnenstad heerlijk, prachtig. Dan is het toch mooi om in dat oude centrum culturele activi teiten te organiseren? Bovendien mer ken we dat de mensen dit waarderen." De opzet van het festival is vergelijkbaar met die van de kunstwandeling. Kriskras verspreid over de binnenstad staan ver schillende muziekgroepen en solisten te musiceren, van de Hortus tot de Burcht, van klassiek tot pop en jazz. Burgemees ter Lenferink opent het festival op 8 mei officieel, door bij een optreden van jong K&G het dirigeerstokje ter hand 1 men. Daarna nemen honderden muzik het over. Om het een week late eens dunnetjes over te doen. Van 1 „Twee dagen muziek, ja. Waarom Dan kunnen de mensen twee kei nieten. En ze kunnen naar muzik gaan luisteren die ze de eerste keei ben gemist." Hoewel de meeste muziekgezels pen al bekend zijn, zijn er nog plekken over, zegt Van Noort. „W kan zich gerust opgeven." Voor meer informatie: Ton van T tel. 071-5123113. The CUREheads, een sensatie in Engeland, zaterdag op het podium van het LVC door Bart Ebisch Amsterdam - Wil je succes heb ben als muzikant? Begin een tri- buteband. Ofwel, doe alsof je AC/DC bent, Kiss of The Doors. Zaalhouders en publiek lusten er wel pap van. Komende zaterdag betreden The CUREheads uit En geland het podium van het LVC. Daar een sensatie omdat ze als twee druppels water lijken op de wave-iconen uit de jaren tachtig: The Cure. Het gebeurde onlangs ook in Vicar Street, een van de groot ste poptempels van Dublin. De rockgroep Parris overrompelde de tweeduizend bezoekers met een daverende Thin Lizzy- show, de band van wijlen Phil Lynott die jaarlijks in de Ierse hoofdstad wordt herdacht met een rockfestival. De bandleden van Action In DC, een coverband die AC/DC nadoet, overkwam enkele jaren geleden hetzelfde in Australië waar ze vier avonden op rij speelden in Melbourne, vertelt zanger Mario Vermulst. „De eerste avond kwamen tachtig mensen de kat uit de boom kij ken, de tweede avond waren er meer dan duizend en de laatste twee optredens waren helemaal uitverkocht. Zelfs vanuit Perth en Sydney kwamen mensen overvliegen om ons te zien." Het is de ultieme vorm van suc ces. Een band die een volle zaal plat speelt. De droom ook van iedere popmuzikant. Voor ver reweg de meeste rockgroepen blijft het echter een droom, want de concurrentie is moor dend in muziekland. Heb je geen platendeal, dan kun je het sowieso vergeten in het clubcir cuit. En anders mag je meestal spelen voor tien verveelde pu bers die aan de bar staan met hun rug naar je toe. Je kunt het proberen als Top 40-orkest in de discotheken, maar daar zijn er zoveel van dat ook hier de kans op succes erg klein is. Dus begon Vermulst vijftien jaar geleden een AC/DC-tribu- teband ter nagedachtenis aan zanger Bon Scott, die op 19 fe bruari 1%0 overleed. „Je kunt Kiss This, een Kiss-tributeband uit Rotterdam, met een sprekend lijkende Gene Simmons, fameus vanwege zijn lange tong. Publiciteitsfoto: GPD wel eigen nummers gaan spe len, maar slechts een enkeling heeft er succes mee. Ik had bo vendien geen zin om voor lege zaaltjes te spelen. Daarom zijn we Action In DC begonnen, een van de allereerste tributebands. In het begin moesten we op boksen tegen ongeloof. Het co veren van één band was in die tijd iets totaal nieuws. Maar ik merkte wel dat bekende num- niers als 'Whole lotta Rosie' en 'Highway to hell' het heel goed deden bij het publiek. Daar hebben we uiteindelijk een hele AC/DC-show van gemaakt." Daarmee viert Action In DC te genwoordig triomfen. Ze speel den op befaamde hardrockfes- tivals als Roeselare en Lichten voorde. Afgelopen jaar stonden ze op Bospop in Weert. Van hun eerste cd met allemaal AC- /DC-covers zijn inmiddels ze venduizend stuks verkocht. „We gaan een tweede cd opne men", vertelt Vermulst. „'Back in Bon', ofwel een bewerking van 'Back in Black', dat uit kwam na de dood van Bon Scott met de nieuwe zanger Bri an Johnson. We willen laten ho ren hoe dat album geklonken zou hebben met Bon in plaats van Brian achter de micro foon." Voor de doorgewinterde pop journalist Hans van den Heuvel van muziekmagazine Oor komt het fenomeen tributebands niet als een verrassing. „Voor de doorsnee popliefhebber is het aanbod onoverzichtelijk. Nooit eerder kwam er zoveel muziek uit als nu. Mensen raken het overzicht kwijt. Je ziet dan ge beuren dat ze kiezen voor bands en artiesten die zich al bewezen hebben. De Rolling Stones bijvoorbeeld, of Robbie Williams. Alleen spelen die niet zo vaak in Nederland. En wil je ze zien, dan ben je al gauw honderd euro kwijt. Een tribu- teband is vaak een alternatief." Wat volgens Van den Heuvel ook een rol speelt is dat het pu bliek graag een spectaculaire show ziet op het podium. Dat wil niet langer naar een ver veeld bandje gaan kijken. Ac tion In DC vormt een alterna tief. Die jongens laten wat zien. Dichter bij het origineel kun je welhaast niet komen." Of neem de jongens van Kiss This, een Kiss-tributeband uit Rotterdam en omgeving. Kijk eens naar de publiciteitsfoto. Bassist Anton Arema lijkt spre kend op Gene Simmons, de bloedspuwende bassist van Kiss, en fameus vanwege zijn lange tong. „De mijne is iets korter, maar mag er wel wezen hoor", lacht Arema. Zodra hij het glitterpak aan heeft en de schmink op, dan voelt hij zich als Simmons. „Het is net of Ge ne in mijn huid kruipt, alsof ik in hem verander. Mijn stem verandert ook vanzelf. Niet alle tributebands hebben trouwens succes. Hans van den Heuvel noemt enkele criteria waaraan een succesvolle tribu- teband moet voldoen: „Je hebt zonder meer een meerwaarde als de frontman is overleden, zoals Freddie Mercury van Queen, Jim Morrisson van The Doors en Kurt Cobain van Nir vana. Verder moet de band een eigen stijl hebben met een inte ressante persoonlijkheid, plus de muziek moet iets magisch hebben. U2 bijvoorbeeld zou het erg goed doen, vanwege de uitstraling van Bono." De aanwas van tributebands is zo groot dat Mario Vermulst vo rig jaar een boekingskantoor is gestart. Nieuwe aanwinsten zijn Skinner (Lynyrd Skynyrd), De- molution (Nirvana), The Adams Family (Brian Adams) en Quo tation (Status Quo). Inmiddels hebben er festivals voor tribute bands plaats en talentenjach ten. Vorig jaar won Flip the Switch, een Rolling Stones-act, een landelijke wedstrijd en die liet 'The Police', 'Guns 'n Roses' en 'Deep Purple' achter zich. Meer info: www.tributeband.nl amsterdam/anp - Uitgeverij De Bezige Bij besteedt veel aan dacht aan de zestigste 'verjaar dag van Gerrit Komrij. De voor malige Dichter des Vaderlands bereikt die leeftijd op 30 maart. Op 25 maart verschijnt 'Hercu-* les', de nieuwe roman van Komrij. Volgens de uitgever een roman vol hachelijke avonturen van een antiheld en een nieuw hoogtepunt in het oeuvre van Komrij. Verder verschijnen er drie bijzondere uitgaven: een herziene en sterk uitgebreide editie van zijn verzamelde ge dichten, 'Alle gedichten tot gis teren', een gebonden heruitga ve van 'Verwoest Arcadië', de geschreven terugkeer naar Komrij's jeugdjaren en 'H beldier dat Komrij heet', ze uitgave beschrijft jour Onno Blom het leven van rij aan de hand van noj eerder gepubliceerd mat uit het persoonlijk archie de schrijver. Op 28 maart opent Gerrit rij in zijn geboortedorp terswijk een tentoonst over hemzelf in het plaats museum. Ook geeft hij da; lezing en zal Onno Blom interviewen. Op 26 maart 1 'Het fabeldier dat Komrij gepresenteerd in het Lette dig Museum. Ook daar i expositie over het leven en van de schrijver. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'De vrouw die haar man opvrat' van Debbie Isitt. Spel: Willem Nijholt, Trudy Labij en Hymke de Vries. Regie: Robert Prager. Gezien: 3/3 schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. De titel klinkt leuk: 'De vrouw die haar man opvrat'. En als Trudy Labij de vrouw speelt en Willem Nijholt de man, dan kan het alleen maar nog leuker wor den. Maar het is helaas een to neelstuk zonder enige nuance ring. De karaktertekening van de drie personages vertoont nauwelijks enige gelaagdheid. Hij is een weergaloze egoïst. Zijn ex-vrouw verwijt hij de te loorgang van haar aantrek kingskracht. Zijn nieuwe vrouw deugt in zijn ogen niet, omdat ze van het huishouden een jan boel maakt en vooral omdat ze niet kan koken. Onderwijl snoept hij mooi van twee walle tjes. Dat levert spanningen op die door de beide vrouwen ge zamenlijk worden gewroken. Blijspelacteurs van het kaliber van Willem Nijholt, Trudy Labij en Hymke de Vries kunnen van zo'n eendimensionaal verhaal vaak toch nog heel wat maken. Zo dankt Trudy Labij haar faam onder meer aan de aanstekelij ke wijze waarop zij platvloers kwaad kan worden. Dat komt; hier goed van pas, het kiftgehal- te ligt hoog. In dit stuk man met zijn nieuwe vi voor een etentje bij zijn vrj re echtgenote uitgenodigd gespannen sfeer en de spelbare hatelijkheden 11 dus voor het grijpen. Labi zich in haar verontwaard uitleven, wat ze dan ook In reactie daarop laat N zijn personage zich in alle centrische valsheid wentelj Toch kunnen ook deze en blijspelacteurs het stuk j echt redden. Sterker noj voeren het motortje een U te veel op en spelen vaak vaak zelfs, met een geagu toontje. Hymke de Vries m daarop min of meer een ui dering. Zij blijft relatief tj houdender spelen. Nijhoi zeker ook Labij halen daar gen alles uit de kast, als daarmee het verhaal kd opkrikken. En helaas werlJ eerder contraproductief. Daarbij zit het decor ook) mee. Een kille bedoenini voor de sfeertekening niej paald bevorderlijk is. Er staat een min of meer absd speelruimte, waartegen dl houdelijk magere stuk niej stand blijkt te zijn. Bij de regie en vormgeving zijn! denkelijke keuzes geml Jammer, al gaat het te vej van een verloren avond te j ken. Maar van het weerzien de combinatie Nijholt en met versterking van het tj van Hymke de Vries verwad gewoon méér.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16