REGIO 3 je begint een goede inbraak bijna te waarderei Een kort lontje of een tergend langzame tred? Gevaarlijke uitspraak Osterhaus over geneesmiddel tegen SARS Taaiverruwing op de kunstpagina GERECH" DONDERDAG 4 MAART 2OO4 NAVRAAG Ondanks verwoede pogingen van het hoofdbestuur om de landelijke Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) de afgelopen ja- )Tt* 7 7 7 ren nieuw leven in Wij krijgen juist leden te blazen ziet de si- door de vergrijzingtuatie er weinig J rooskleurig uit. Het ledenaantal daalt en het financieel te kort neemt toe. Toch heeft de Leiderdorpse huisvrouwenafdeling daar geen last van. Bestuurslid BRIGITTE ANTHEUNISSEN (67) zit in de bloei van haar leven. En met haar de 190 Leiderdorpse leden. Wat gaat er mis landelijk? „Ik weet het niet precies, maar ik denk dat de algemene kosten veel te hoog liggen. Een duur gebouw in Amersfoort, betaalde krachten, leden in Leiderdorp betalen 33 euro, waarvan de helft naar het al gemeen bestuur gaat." Zou de Leiderdorpse afdeling zelfstandig verder kunnen? „Misschien. Onze afdeling heeft niet echt binding met de algeme ne club. Wij hebben zelf een enthousiast bestuur, hele leuke leden en fantastische vrijwilligers. We geven maandelijks een eigen blad uit. Op 16 maart stemmen we over de voorstellen van het hoofdbe stuur. Die zijn nogal ingewikkeld. We moeten ze eerst goed bestu deren voordat ik daar iets zinnigs over kan zeggen. Nog meer geld daarin stoppen lijkt me, op dit moment, zinloos." Waarom? „Omdat we dichtbij onze eigen vrouwen willen staan. Daar willen we juist alles voor doen. Dat is onze binding. Wij verliezen geen le den, omdat de vergrijzing toeslaat, zoals de NWH beweert. Wij krijgen juist leden dankzij de vergrijzing. De meeste vrouwen wor den lid na hun vijftigste. Dan hebben ze weer tijd om van alles te ondernemen En daar zorgen wij dan voor. Een vrouw die op haar 85ste nog bowlt is toch geweldig? We richten ons niet meer op de emancipatie in de keuken. We zijn een echte ontmoetingsclub en dat is volgens mij veel belangrijker in deze tijd. De meeste vrou wen komen er vroeg of later alleen voor te staan en dan is het goed als je met elkaar allerlei dingen kunt ondernemen. Van museum club tot bridgeclub. Van diapresentaties tot lezingen over reizen. Op die lijn zitten wij." tekst: Saskia Stoelinga archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Vrijdag 4 Maart GEMEENTERAAD VAN WARMOND - De burgemeester herinnerde er aan, dat op den avond van 22 Januari j.l. door den lampenist de lanta rens niet zijn aangestoken, omdat volgens zijn verklaring de maan vol doende scheen. De burgemeester heeft de man den volgenden morgen op het Raadhuis ontvangen. Hij heeft hem toen op de instructie gewe zen, doch de man werd driftig, en weigerde daarnaar te handelen; evenals zijn voorganger wilde hij beoordeelen wanneer het licht aan gestoken moest worden. Hij heeft toen grievende uitdrukkingen tegen den burgemeester gebezigd, die spr. echter den Raad niet zal over brengen; men heeft in de laatste dagen zelfs prentbriefkaarten aan zijn adres met hoonenden inhoud gezonden. B. en Ws. zouden wel eenigszins aan de bezwaren willen tegemoet ko men. De heer Aardenne verzet zich daar krachtig tegen. Iemand, die niet aan instructie voldoet en bovendien dit hoofd der gemeente bruta liseert, dient te worden ontslagen. Den voorzitter doet dit advies ge noegen. B. en W. zullen het gaarne overnemen nu het uit den boezem van den Raad voorkomt. ANNO 1979, maandag 5 maart LEIDERDORP - De streekmuziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp heeft gistermiddag met een koffieconcert in de Dorpskerk aandacht besteed aan het tienjarig bestaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden, krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel- 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t- Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Juweliers beleven hachelijke tijden De Noordwijkse juwelier Peter Brug- geman had er genoeg van. Hij stopte met zijn winkel toen hij, uit angst voor ontvoering door criminelen, met zijn gezin moest onderduiken. De Noordwijker wilde weer rustig kun nen slapen. Het geval van Bruggeman staat niet op zichzelf. Juweliers uit de regio krijgen vaker te maken met dief stal en geweld. Is het nog wel leuk om juwelier te zijn? „Ik heb veel ellende gehad", ver zucht juwelier Joop de Jonge uit Lei derdorp. De juwelier met zijn zaak aan de Van Diepeningenlaan heeft drie overvallen en ongeveer dertig inbraken meegemaakt. „De ergste keer was een overval in 1987. We wa ren net verhuisd naar onze huidige winkel toen we werden overvallen. Het was vechten en schieten. Ik wil de de boeven tegenhouden, maar ze smeten me door de winkel heen, ter wijl eentje mijn vrouw onder schot hield. Twee man sloegen de etalage aan diggelen en haalden alles leeg." Grof geweld tegen juweliers is al lang geen uitzondering meer. Landelijk neemt het aantal gewapende over vallen toe, van een kleine vijftig in 2001 naar zeventig in 2002. Het aan tal ramkraken nam toe van 31 naar 45. In vergelijking met andere bran ches lijkt dit aantal niet zo groot - in 2002 vonden op supermarkten bijna tweehonderd overvallen plaats. De juweliersbranche is echter relatief klein. Nederland kent ongeveer vijf tienhonderd juwelierswinkels. Ter vergelijking: in ons land zijn onge veer zevenduizend supermarkten „Het geweld is de afgelopen jaren flink toegenomen. Schieten, licha melijk geweld, het overschrijdt elke grens", meent Walter Eijck, de voor zitter van de Nederlandse Juweliers Club (NJC) en voorzitter van de be veiligingscommissie van de Neder landse Federatie Goud en Zilver, de overkoepelende organisatie van ju weliers. „Vroeger had je als juwelier vooral met inbraken te maken. Nu rammen ze met een shovel gewoon je pui in elkaar en zwaaien ze met vuurwapens. Je begint een goede in- nog goed vanaf te komen. In tegen stelling tot de landelijke trend con stateert de politie geen stijging van het aantal incidenten. De Leidse ju welier Jan Brinks kan zich hierin vin den. Zijn winkel zit aan de Bree- straat. „Diefstal en inbraken komen met golfbewegingen. Nu zitten we in een rustige periode, maar een jaar of twee geleden was er sprake van een ware hausse. Toen hadden we bijna elke week mensen in de winkel die zich 'merkwaardig' gedroegen. Je herkent ze snel. Mensen die kwaad in de zin hebben zijn er op uit zoveel mogelijk chaos te scheppen. Ze voe ren onlogische gesprekken, zeggen rare dingen. Gelukkig zijn wij rede lijk gevrijwaard gebleven van grote kraken, maar je wordt wel een beetje cynisch. Als ik 's ochtends aankom, denk ik wel eens: 'goh, de gevel zit er nog in'." Rampalen De toename van geweld tegen juwe liers is in Den Haag niet onopge merkt gebleven. Minister Donner van justitie stelde in april vorig jaar de commissie Veiligheid Juweliers branche in, onder leiding van burge meester Zonnevylle van Leiderdorp. De commissie adviseerde gemeen ten onder meer sneller vergunnin gen af te geven als een juwelier rampalen voor zijn zaak wil zetten. Ook pleitte zij voor heldere regels voor het ophangen van camera's buiten de winkel, voor een betere aanpak van heling en voor professio nele slachtofferhulp aan overvallen juweliers. „De meeste aanbevelin gen zijn inmiddels door de gemeen ten en overheid overgenomen", zegt NJC-voorzitter Eijck. „Behalve ons voorstel over de rampalen. Veel ge meenten vinden dat rampalen niet in het straatbeeld passen en weige:, ren toestemming te geven. Juweliers die de palen nodig hebben zijn over geleverd aan ambtenaren die hun problemen niet begrij pen. Vaak hebben s ters Donner en Remkes (Binnen landse Zaken). Veiligheid in onze branche vraagt om landelijke oplos singen." De Katwijkse juwelier Parlevliet kan er over meepraten. Zijn verzekeraar verplichtte hem rampalen te plaat sen. Katwijk heeft geen duidelijk rampalenbeleid en het kostte de Kat wijkse juwelier bijna een jaar voor dat hij in november 2003 toestem ming kreeg palen te plaatsen. De ge meente stelde verschillende voor waarden aan de palen; ze moesten van roestvrij staal zijn zodat ze pas ten bij de rest van het straatmeubi- lair en ze mochten alleen tijdens sluitingstijden van de winkel boven het maaiveld uitsteken. De toestemming van het Katwijkse gemeentebestuur hing samen met een uitspraak van de Raad van State. Die oordeelde in juli vorig jaar dat een juwelier in Zutphen rampalen voor zijn zaak mocht plaatsen. Afge lopen februari oordeelde de Raad in hoger beroep echter alsnog dat de Zutphense juwelier 'onvoldoende gr ond' had om van de bestaande verordeningen af te wijken en de pa len te plaatsen. In Zutphen zoeken juwelier en gemeente zoeken nu naar een 'uitvoerbaar alternatief. Grote stapel Het optreden van de politie roept bij de juweliers gemengde gevoelens op. De politie heeft te weinig men sen, aangiftes van diefstal en inbraak komen op de grote hoop, zegt NJC- voorzitter Eijck. „Een ramkraak 's nachts is diefstal en heeft, in tegen stelling tot een gewapende overval, geen prioriteit bij de politie. De communicatie tussen de verschil lende politieregio's laat vaak te wensen over. Het zijn 26 distric ten met elk hun eigen koning." De voorzitter is te spreken over een nieuw incidentmeldingssys teem van de juweliersfederatie. Juweliers geven per e-mail waarschuwingen door aan de federatie, die de mel dingen op haar beurt weer aan de politie doorspeelt. „Die sa menwerking ver loopt uitstekend", aldus de voorzit ter. De Leiderdorpse juwelier De Jonge sluit zich aan bij de kritiek van de NJC-preses. „Vroeger was het con tact met de politie veel persoonlijker. Ik kende bijna alle agenten en hoef de maar te kikken en ze stonden bij me op de stoep. Nu krijg je een tele foniste aan de lijn. Vorig jaar februa ri ben ik voor het laatst overvallen, een grote kraak. Aanvankelijk hoor de ik niets van de politie, tot ik een half jaar later door een rechercheur uit Utrecht werd opgebeld. Ze gin gen er iets aan doen, zei hij. Ik heb er nooit meer wat van gehoord. De aandacht van de politie verslapt zo dra een inbraakgolf over z'n hoogte punt heen is. Je mist de steun in de rug." Toch is het niet allemaal kommer en kwel. De Katwijkse juwelier Ad van Moorsel is juist erg te spreken over de politie. „De samen werking verloopt heel prettig. Ik heb samen met de politie een p' draaiboek n meren zijn", lacht de juwelier toegangswegen naar Katwijk s vendien makkelijk af te sluitei ze komen niet zo maar weg." Rechte rug Angst is de dagelijkse metgez( veel juweliers, constateerde d missie van minister Donner. danks de vele beveiligingsma; len zoals camera's, pantserrui infraroodsystemen, sluizen ei aanwezigheid van minstens ti maar liever meer, collega's op' werkvloer, is angst moeilijk ui| bannen. Hij slaat toe wanneer nieuwe collectie horloges bini komt, of als klanten die lijken vroegere overvallers de zaak b stappen. De Noordwijkse juwelier Brug is niet de eerste juwelier die dl zijn deuren sluit. NJC-voorzittj Eijck is hem voorgegaan. Na 2j vallen en inbraken hield de vd ter het voor gezien. „Jaar in, uit sta je onder druk. Je be bang als je je zaak afsluit A dat je uit je bed wordt g< pi vanwege een overval. D< aan geest en gestel." Een juwelier moet incas; vindt Leiderdorper De Je „Daar word je een beetje van. Maar als je je rug re| houdt, dan is het het mq beroep dat bestaat. Klantj zien sierraden als een intie) schenk, het is prachtig om zj een plezier mee te doen. ij gang met mensen hoi] de been. Na dq in februari jaar heb ij bloemei brievei] hadvj klanti buurt ners. sen di winke men\ gen zj of ze j bloerj zaaki belai! heeft veelj SCHRIJVENDE LEZERS Bij het zoeken naar een geneesmid del tegen SARS heeft viroloog profes sor A. Osterhaus mogelijk een succes geboekt, zo lees ik in het Leidsch Dagblad van 23 februari. Het gaat om het bestaande geneesmiddel, in terferon-alpha, dat is goedgekeurd (dat wil zeggen: geregistreerd) door het College ter Beoordeling van Ge neesmiddelen (CBG) ter bestrijding van hepatitis. Nu blijkt het ook werkzaam te zijn bij apen die aan SARS lijden. Oster haus zegt hierover: 'Het grote voor deel van dit medicijn is dat het op de plank ligt en dus niet opnieuw hoeft te worden geregistreerd'. Nu is het gebruik van een geregi streerd geneesmiddel tegen ziekte A niet automatisch veilig als het ge bruikt wordt ter bestrijding van ziek te B, zolang het hiervoor niet geregi streerd is. Er is een voorbeeld uit de literatuur dat aangeeft dat zo een toepassing zelfs zeer gevaarlijk kan zijn. Het probleem is onder andere dat de farmaceutische industrie er weinig voor voelt de kosten van registratie te dragen als het gaat om een zeldza me ziekte en dus slechts een geringe afzet van het geneesmiddel zal plaatsvinden. D.O.E. Gebhardt, Oegstgeest. Wat is dat nu weer voor taal in het Leidsch Dagblad van 16 februari? 'Emma van den Dool pakt het pu bliek in met haar strot', schrijft de recensent op de kunstpagina. En: 'Ook al is het zingen met lol, het blijft zingen'. Over taaiverruwing ge sproken. Als verslaggever Theo de With eens even de moeite neemt na te gaan hoeveel jaren het kost om überhaupt te zingen. Zangers en zangeressen moeten minstens evenveel stu en trainen als tennissers, voet! zwemmers, schaatsers en al di oefenaren van takken van de z jubelde sport. Daar staat niem bij stil. Overigens, ik heb het oi klassieke muziek. Van de popn weet ik het niet. Een beetje meer respect alsjeb Josephine E. Nee Oegs Aan het drukke verkeer op de weg ergert iedere automobi list zich wel eens. Maar geluk kig ontvlamt slechts een enke ling steevast in woede als hij op zijn beurt moet wachten. Een voetganger uit Lisse on dervond aan den lijve hoe kort het lontje van een auto mobilist soms kan zijn. Zij werd bijna van de sokken ge reden, omdat ze zich na een waarschuwing van de be stuurder niet snel genoeg uit de voeten maakte. Helaas bleef het niet beperkt tot een bijna-aanrijding. De automobilist had zich name lijk in de tussentijd zo opge wonden dat hij uitstapte en de vrouw ook nog een harde duw verkocht. Ze was overi gens niet het enige slachtoffer van zijn verkeersagressie. Haar vriendin, die de duwgra- ge automobilist probeerde te gen te houden, kreeg er even eens van langs en liep een hersenschudding op. De licht ontvlambare auto mobilist uit Lisse, die vanwe ge mishandeling voor de rechter moet verschijnen, toont zich tijdens de zitting zeer gespannen. Krampachtig kruist hij zijn armen en be nen. Ook in zijn stem klinkt irritatie door. De man is het er duidelijk niet mee eens dat hij zich voor zijn gedrag moet verantwoorden. De vrouwen zijn volgens hem schuldig aan zijn woede-uit barsting die dag. Zij liepen immers 'tergend langzaam' terwijl ze wisten dat hij er langs moest, zo verklaart hij voor de rechter. „Ik had nog wel op een gemoedelijke ma nier geroepen 'lazer nou eens op'", vertelt hij. Reden genoeg om te verwachten dat de twee voetgangers een beetje haast zouden maken, aldus de au tomobilist. Dat de dames gepikeerd rea geerden en onverstoord ble ven kletsen voor de ingang van zijn carport, schoot bij de man die dag in het verkeerde keelgat. En zijn reactie was volkomen terecht, constateert hij in de rechtszaal. Het ge drag van de voetgangers druist immers in tegen de re gels van het fatsoen. De Lissenaar wil vandaag hoe dan ook zijn gelijk halen en heeft daarom een advocaat in de arm genomen. Die beargu menteert dat de man niet an ders had kunnen reageren dan dat hij heeft gedaan: de dames zouden de mishande ling namelijk hebben uitge lokt met 'hun provocerend gedrag en pesterijen'. Zijns in ziens kan de Lissenaar zich beroepen op noodweer. De officier van justitie ziet dit anders. Zij ziet niet in waarom de man zo nodig uit de auto moest stappen om de vrouw een duw te geven. Er was im mers plek genoeg om even een stukje terug te rijden en de confrontatie met de twee voetgangers uit de weg te gaan. Ook al zijn de vrouwen misschien niet erg vriendelijk op zijn verzoek ingegaan, dan nog blijft het voor de officier 'onbegrijpelijk' waarom de man zich zo vreselijk heeft opgewonden. De rechter kan zich de woede van de verdachte echter beter voorstellen. „De voetgangers vertoonden herhaaldelijk irri tant en provocerend gec zo stelt hij vast.En u h zich daardoor laten opfc Dat was niet verstandig, rechter gelooft dat de ai mobilist uit pure frustra een duw heeft uitgedeel Volgens hem moet hij - danks dat er van noodw geen sprake was - niet t< zwaar worden gestraft. laat in mijn oordeel mee gen dat u werd geprovo ceerd", geeft hij als uitle „Daarbij is het de eerste in uw leven dat u zich ni heeft kunnen beheersen Lissenaar komt uiteinde nog makkelijk weg met mishandeling. Hij krijgt geheel voorwaardelijke boete opgelegd van 500 Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14