LEIDEN Nieuwe functie Elisabeth Gasthuishof De hele winter niet geschaatst, toch feest bij Leidse ijsclub REGIO Omwonenden Keektoren krijgen schadevergoeding Versnelde aanleg van Rijn Gouwe Lijn is 'drukmiddel' PF wil opheldering over verboden bezoek Basken aan Leiden Internatlonale vrouwendag wee jaar geëist voor lishandeling Leidse Ryanair stunt prijzen, CAO veiligheid Verhuizing ASC t te veel voor oving op rsweg i - Een 36-jarige man uit :dam is gisterochtend lalf twaalf op de Morsweg fd door een nog onbeken- tomobilist. De man stapte tl auto en vroeg de Rotter- ïer in het Spaans en En- e weg. Plotseling deed hij in de jaszakken van en sprong met portemonnee en mobiele on in zijn auto en reed ite voor gedrag audejaarsdag i - Een 21-jarige Leidenaar 300 euro boete betalen hij zich op oudejaarsdag misdragen. Aan het van de middag stond hij vreugdevuur in de en gooide daar in de richting e brandweer die aan het an was. Toen de politie iaarop wilde arresteren, de man hevig verzet. Om- j nog in een proeftijd zit ;en eerdere veroordeling een geweldsdelict, ver- e de politierechter in Den gisteren die proeftijd met aanden. De Stichting Elisabeth-Van Wijckerslooth bekijkt samen met de Gemiva-groep de mogelijkheden om in het Elisabeth Gasthuishof verstandelijk gehandicapten onder begeleiding te laten wonen. Archieffoto: Hielco Kuipers door Paul de Tombe leiden - Het Elisabeth Gasthuis hof aan de Caeciliastraat in Lei den krijgt een andere bestem ming. Rond de bouwvakantie kunnen de bewoners verhuizen naar de nieuwbouw of het dan gerenoveerde oude onderkomen van fusiepartner Van Wijcker slooth in Oegstgeest, waarna an dere zorgaanbieders zich in het Leidse verpleeghuis zullen vesti gen. De Stichting Elisabeth-Van Wijckerslooth, die het gebouw in de binnenstad blijft exploite ren, bekijkt met de Gemiva- groep uit Gouda de mogelijkhe den om er oudere verstandelijk gehandicapten onder begelei ding te laten wonen. Met ver schillende woningcorporaties wordt overlegd of er woningen voor alleenstaande ouderen in het gebouw kunnen worden ge realiseerd en bij de stichting hebben zich twee huisartsen gemeld die een praktijk in het Elisabeth Gasthuishof willen vestigen. De palliatieve unit, een accommodatie voor pijn bestrijding met tien plaatsen, blijft in het gebouw gehand haafd. „En zelf willen wij er ex tramurale zorg gaan bieden, in de vorm van dagopvang of een steunpunt", aldus Ben van Kampen, algemeen directeur van de gefuseerde verpleeghui zen en bestuurslid van de stich ting. De 75 personeelsleden van het Elisabeth Gasthuishof zijn in middels ingelicht over de plan nen, die niet ten koste zullen gaan van arbeidsplaatsen. „De werkgelegenheid van alle me dewerkers is verzekerd." Alle bewoners hebben een brief ge kregen over de veranderingen. Voor hen en hun naaste fami lieleden wordt op donderdag 11 maart een informatieavond ge houden. Zij kunnen pas verhuizen als de renovatie van het oude gebouw van Van Wijckerslooth aan het Van Wïjckersloothplein in Oegstgeest voltooid is. „Dat verwachten we rond de bouw vak", aldus Van Kampen. „Als alles klaar is hebben we er door de nieuwbouw en de renovatie 72 plaatsen bij, precies genoeg om alle bewoners van het Elisa beth Gasthuishof een plaats te bieden." De Stichting Elisabeth-Van Wijckerslooth heeft voor de plannen nog wel het fiat nodig van het regionale zorgkantoor Zorg en Zekerheid, maar van die kant verwacht Van Kampen geen bezwaren. Ruim tien jaar geleden leek het er nog op dat het Elisabeth Gasthuishof ge heel zou worden opgeheven als gevolg van financiële proble men. „Maar die zijn opgelost. Sinds 2001 draaien we weer met een positief resultaat", al dus directeur Van Kampen, die het gebouw in de Caeciliastraat bestempelt als een unieke loca tie voor Ouderen die zorg nodig hebben, „maar niet die uitge breide verpleeghuiszorg die er nu gegeven wordt." leiden - Acht bewoners van de Rijn- en Schiekade in Leiden krijgen van de gemeente een schadevergoeding in verband met de bouw van de Keektoren. Deze woontoren aan de Tel- derskade is enkele omwonen den altijd een doorn in het oog geweest, omdat hij hun privacy zou aantasten. De Stichting Adviesbureau On roerende Zaken (SAOZ) uit Rot terdam heeft acht omwonen den nu in het gelijk gesteld. De woontoren is met zijn 40 meter zo'n 25 meter hoger dan eigen lijk op deze plek is toegestaan, constateert het onderzoeksbu reau in zijn rapport. Door zijn ligging neemt de to ren in het voor- en najaar het zonlicht weg uit een aantal wo ningen aan de Rijn- en Schieka de. Daarnaast wordt de privacy van de bewoners van deze hui zen aangetast door de inkijk die zij hebben. Enkele omwonenden voerden hun strijd tegen bouw van de woontoren tot aan de Raad van State. Tevergeefs. In 2001 werd de flat, die 44 appartementen telt, voltooid. Een aantal om wonenden eiste daarop vergoe ding van de planschade van de gemeente. Eerder werd deze al toegekend aan twee bewoners van de Rijn- en Schiekade. Nu komen acht andere omwonen den ook in aanmerking voor bedragen tussen de 5.500 en 7.000 euro. Gaat het hele project niet door, dan is de gemeente het geld kwijt. Niemand hoeft trouwens bang te zijn dat Leiden straks met een stuk tramrails zit zon der sneltram. „Dat is geen op tie", zegt Hessing. Tegelijk verklaart hij wel dat eerder beginnen met de aanleg 'een drukmiddel' is, om te zor gen dat het hele project uitein delijk doorgaat. Wat Hessing betreft betekent dit dat zodra de indruk bestaat dat de Rijn Gouwe Lijn het gaat redden, Leiden 'het laatste zetje geeft'. Op dit moment is nog geen ze kerheid over de bijdrages van het rijk. Er is voorlopig 45 mil joen euro toegezegd. Er is 158 miljoen nodig. Het restant moeten de gemeenten en de provincie Zuid-Holland zelf be talen. „Ik vind het onderzoek naar een versnelling verstandig, want je laat zien dat je al ergens begint", legt Hessing uit. „En je creëert meteen een onvermij delijkheid voor het totaal. En: „Wij doen dit om duidelijk te maken dat we hier onver minderd serieus mee verder gaan. Daarvoor vragen we ook een hernieuwd commitment van de gemeenteraad. De noodzaak van de Rijn Gouwe Lijn is onomstotelijk bewezen." door Robbert Minkhorst leiden - De poging om het snel tramtracé in Leiden al voor 2007 te hebben liggen - het jaar waarin de Rijn Gouwe Lijn moet gaan rijden - is vooral be doeld om te laten zien dat de komst van de tram voor het stadsbestuur ernst is. Dat zegt D66-wethouder Ruud Hessing van verkeer. Burgemeester en wethouders hebben dinsdag besloten dat zij een aparte groep ambtenaren de komst van de Rijn Gouwe Lijn laten voorbereiden. „Wil len we dit plan goed van de wal kunnen roeien, dan is deze pro jectorganisatie echt nodig", al dus Hessing. Het team ambte naren, waarvoor het college voorlopig 1,5 miljoen euro be schikbaar heeft, zoekt onder meer uit of het complete tracé door Leiden sneller kan worden aangelegd, of alleen het stuk vanaf Leiden Centraal naar het transferium. Ook wil het weten of de proef met lightrail, nu op het spoor tussen Gouda en Al phen, kan worden verlengd tot en met Leiden. De gemeente schiet de kosten voor. Bij aanleg wordt het be drag verrekend met de totale kosten van 233 miljoen euro. .t c7 leiden - Maandag 8 maart is het ting Feminenza houdt va ii - Het LPF-Kamerlid wil opheldering over bezoek van de sche jongerenorganisatie aan de Leidse Universiteit, niversiteit besloot op het e moment een stokje te n voor een informatie- i van de Basken op 19 fe bruari. De SEGI staat op de Eu ropese lijst van verboden orga nisaties. De jongeren hadden een zaal gehuurd in het centraal facili teitengebouw aan de Cleverin- gaplaats. De organisatie wilde in Leiden informatie geven over de situatie van jongeren in Bas kenland en 'het recht op zelfbe schikking'. Ook wilden ze 'de politieke vervolgingen in Spanje en Baskenland aan de kaak stel len' en om solidariteit vragen. De Universiteit Leiden blies de informatieavond af op drin gend advies van de politie. Vol gens een politiewoordvoerder ging het om een 'in Nederland net-niet verboden organisatie'. Eerdmans wil weten of SEGI een terreurorganisatie is of niet. SEGI, de grootste jongerenorga nisatie in Baskenland, staat in Europa te boek als een verbo den organisatie. De club werd op 27 december 2001 op de lijst van terreurorganisaties in Euro pa opgenomen. De organisatie zou jongeren opleiden voor de ETA. SEGI demonstreerde vorig jaar bij de Alphense gevangenis Geniepoort. Het was een pro test tegen de gevangenhouding van Alexander Casas Akarregi. Deze Bask zit vast in de Genie poort, in afwachting van uitle vering aan Spanje. Akarregi werd verdacht van betrokken heid bij een mislukte bomaan slag in Bilbao in september 2002. Daarbij kwamen twee le den van de Baskische afschei dingsbeweging ETA om het le- leiden - Maandag 8 maart is het weer Internationale Vrouwen dag. Dit jaar staat de dag in het teken van de 'bewustwording van vrouwen wat betreft him positie in onze maatschappij'. Vooruitlopend op deze jaarlijks terugkerende happening wor den op zaterdag 6 maart op di verse locaties in Leiden activi teiten georganiseerd. De Stich ting Feminenza houdt van 13.00 tot 17.00 uur aan de Co- betstraat la een middag met workshops op het gebied van zang en dans en een lezing over 'Het spoor van de vrouw door de eeuwen heen'. Ook het Sa menwerkingsverband Migran tenorganisaties verzorgt een bijeenkomst van 19.00 tot mid dernacht aan het Eksterpad 4. avenhage - Tegen een 48- Hagenaar is gisteren voor aagse rechtbank 2 jaar cel t, waarvan acht maanden vaardelijk. De man wordt icht van poging tot dood- Hij zou zijn ex-vriendin op vorig jaar in een in Leiden tegen het hebben getrapt en haar hebben dicht geknepen, raakte zij bewuste- ontkende. Zijn zou hem juist heb- aangevallen toen hij bij en haar nieuwe vriend op ek was. Volgens de ver te was zij dronken en t zij ruzie. Zijn ex trok hem zijn haren en probeerde te bijten. Hij probeerde daarop met een hand te- keel weg te duwen en niet te hebben gesla- geschopt laat staan haar te hebben dichtgeknepen, het bewustzijn dan ook hebben verloren, rechter confronteerde de met de verklaringen van zijn ex-vriendin en haar nieuwe vriend. Het slachtoffer en haar partner zeggen daarin, dat hij haar wel in het gezicht heeft ge trapt en haar keel heeft dichtge knepen. Volgens de Hagenaar heeft de nieuwe vriend haar uit jaloezie opgedragen dat te zeg gen. Op de vraag van de rechter of de verdachte de rode vlekken en ontvellingen in de hals van de vrouw kon verklaren, sugge reerde de man dat dat door zijn lange nagels kwam of door een zuigzoen van haar nieuwe vriend. De officier van justitie geloofde niets van het verhaal van de man. Zij baseerde haar eis op de verklaringen van het slacht offer en haar nieuwe vriend. Tot drie maal toe hebben zij verklaard, dat de verdachte de keel van zijn ex-vriendin dicht kneep. Haar nieuwe vriend moest met kracht de hand weg trekken. Verder heeft de ver dachte tegen politieagenten die hem afvoerden bekend de keel van zijn ex te hebben dichtge knepen. Later legde hij een an dere verklaring af. De advocaat van de verdachte noemde de eis van twee jaar cel exorbitant. De zogenaamde be kentenis zou hij in de hectiek van zijn arrestatie hebben afge legd en de verklaringen van het slachtoffer en haar vriend noemde hij zwalkend. Hij vroeg daarom vrijspraak. Mocht zijn cliënt worden veroordeeld, dan hoopt de advocaat op een aan gepaste taakstraf, aangezien de verdachte chronisch ziek is en geen geld heeft om een boete te kunnen betalen. De uitspraak is over twee we ken. (advertentie) )E STELLING Met een mmercieel vliegveld Valkenburg slechter af .leidschdagblad.nl door Maarten Dekker leiden - Het was geen winter om vrolijk van te worden, maar toch is het morgen groot feest bij de IJsvereniging Rijndijk- Hoge Mors. De club viert dan z'n 75-jarig bestaan, uitgere kend op de valreep van een schaatsseizoen waarin de ijzers in het vet konden blijven. Windvlagen doen het water rimpelen, op het ondergelopen graslandje aan de Dobbedreef. Het is de voorbije maanden een vertrouwd beeld geworden voor de bestuursleden van de ijsver- eniging. Het zachte weer voor kwam dat de watervlakte een ijsbaan werd, al scheelde het soms maar weinig. „Vier of vijf dagen lichte vorst en dan zette telkens de dooi weer in. Wij zijn hier wel volop in touw geweest, maar niemand die er iets van merkte", zegt voorzitter Wim Verboon. Een hele winter zonder ijs: dat is in eerste instantie vooral ver velend voor de leden, die hun rondjes niet kunnen draaien. Maar het raakt ook de vereni ging als geheel en meer in het bijzonder de clubkas. In een winter als deze worden er geen toegangskaartjes verkocht en niemand meldt zich aan de bar voor een warme kop chocolade of koffie. Toch ziet penning meester Aad Akerboom zich niet voor grote problemen ge steld. „Natuurlijk moet je je af vragen hoe het gaat als er een paar van deze winters achter el kaar komen. Maar wij mogen ons gelukkig prijzen met de 827 leden die we hebben. Zij beta len allemaal contributie en al gaat het daarbij om een be scheiden bedrag (3,50 euro), bij elkaar opgeteld maakt dat toch ?en hele som." schaatsen. Als we daarvoor zor gen, voorkomen we automa tisch dat mensen in de verlei ding komen om het buitenijs op te gaan, terwijl dat nog lang niet betrouwbaar is. Dat is wel iets wat we in ons achterhoofd houden, met de Rijn hier zo dicht in de buurt." Daarnaast heeft het afleveren van een smetteloze ijsvloer ook wel iets van een prestigestrijd met verenigingen in de omlig gende gemeenten: op welke buitenbaan kunnen schaatsers als eerste terecht? Secretaris Jacques Thorn houdt het liever op een sterk verantwoordelijk heidsgevoel richting de eigen leden. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat elders wordt ge schaatst en hier niet. Dat is niet te verkopen." Om dergelijke missers te voor komen, stelt de Leidse vereni ging ijswachten aan, zodra er vorst in de lucht zit. In ploegen diensten waken vrijwilligers van 's morgens vroeg tot 's avonds laat over het bevriezende water. Ze weerhouden de jeugd ervan om stenen te gooien of het nog dunne ijs kapot te lopen. En als er eenmaal kan worden ge schaatst, staan ze klaar om alles in goede banen te leiden. En het mag dan al weer een poosje geleden zijn dat ze voor het laatst zijn gemobiliseerd, als het volgende week alsnog be gint te vriezen, is iedereen bin nen de kortste keren paraat. Thom: „Dan is het hier ineens oorlog." In het clubgebouw van de IJsvereni ging Rijndijk-Hoge Mors aan de Dob bedreef vindt morgen de jubileumre ceptie plaats. Leden en genodigden zijn welkom tussen 16 en 18 uur. Za terdag volgt het jaarlijkse IJsfeest, dat dit keer wordt gehouden in Restau rant-Partycentrum De Tender, aan de J. Pellenbargweg in Valkenburg. Het is in elk geval voldoende voor het dekken van de vaste lasten, en voor onderhoud aan het clubgebouw, aan het mate rieel en aan de tractor die de vrijwilligers gebruiken om het ijs schoon te maken. De huidige landijsbaan naast de tennisba nen is sinds een jaar of tien de thuisbasis van de IJsvereniging Rijndijk-Hoge Mors. Daar kwam de club terecht na de bouw van de Stevenshof. In die wijk heet een van de straten nu nog Ijsbaan, refererend aan de oude locatie van de schaatspis- te. Maar de geschiedenis gaat na tuurlijk nog veel verder terug. Naar 1929 - het jaar van de Stadhuisbrand - toen een aan tal notabelen de vereniging op richtte. Destijds schaatsten de leden uitsluitend op de dichtge vroren Rijn, op een afgezet en verlicht gedeelte achter de scheepswerf van de firma Aker boom. Daar werden ook wed strijdjes gehouden, met vooral levensmiddelen in de prijzen- pot, geheël in de geest van de crisistijd. Door de jaren heen veranderde er veel bij de ijsvereniging, maar sommige dingen zijn al tijd bij het oude gebleven. Zoals het belang dat men hecht aan veiligheid. Verboon: „Ons doel is dat de leden in een zo vroeg mogelijk stadium kunnen IJsvereniging Rijndijk-Hoge Mors bestaat 75 jaar. Vanaf links: secretaris Jacques Thorn, Wim Verboon (voorzitter), en penningmeester Aad Akerboom. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13