Living Colour is terug met een boodschap KUNST CULTUUR Een goed verstopt geheim Walhalla voor fans Boudewijn Büch op Antiquarenbeurs Pia Dou\ op Broad Dertig minuten 'Shakin going Tweeling-team maakt 'Bruidsvluc woensdag 3 MAART door Francoise Ledeboer Amsterdam - De 25ste editie van de Europese Antiquaren beurs Amsterdam wordt een walhalla voor fans van Boude wijn Büch. Aenigma Book Prints presenteert vanaf mor gen als neusje van de zalm de acht gedichtenbundels die Büch tussen 1975 en 1981 voor zijn toenmalige grote liefde en muze Bernadette Gallis ver vaardigde. Om haar tegen mogelijke kritiek op de verkoop van deze parti culiere hommage te bescher men, schrijft Aenigma-direc- teur Eric Schneyderberg in het voorwoord: „Dit is Bernadettes afscheid van Boudewijn; een verdere verklaring zal niet wor den gegeven." De antiquaar be nadrukt in een mondelinge toe lichting dat Gallis deze stap ab soluut niet heeft gezet omdat ze uit is op geldelijk gewin: „De prijzen zijn schappelijk en lig gen tussen de 1200 en 2000 eu ro per stuk. Ze wil heel graag dat deze bundels terecht ko men bij échte liefhebbers. Gal lis is tot op het laatst goed be vriend met Boudewijn geble ven." Fokas Holthuis biedt zeshon derd handschriften en typos cripten van Büch (1948-2002) te koop aan. Het materiaal komt uit de collectie van Harry M.G. Prick, die Boudewijn in de zo mer van 1974 leerde kennen. Büch was nog student en Prick conservator van het Letterkun dig Museum en redacteur van tijdschrift Maatstaf. Vanaf 1980 verwaterde hun vriendschap langzamerhand. De collectie die op de Antiquarenbeurs wordt aangeboden geeft vol gens Holthuis een fascinerend en bijna compleet beeld van de ontwikkeling en werkwijze van Büch als dichter. De antiquaar acht de collectie zo waardevol dat de totale vraagprijs op 25.000 euro is gezet. Het aanbod van de vijfenveertig deelnemers aan de Europese Antiquarenbeurs is traditiege trouw bijzonder gevarieerd en omvat boeken, kaarten en prenten uit vele eeuwen. Behal ve de Büch-collectie heeft Ae nigma voor 690 euro ook een door Bob Dylan gesigneerd ta felkleed in de aanbieding. En als hoogst curieus 'hebbedinge tje' een Calvin Klein-herenon- Lenny Kravitz op Pinkpop. Foto: EPA/Lucy Nicholson Pinkpop jubileert zeer gevarieerd amsterdam - Popfestival Pink pop beleeft dit jaar zijn 35ste editie en viert dat met een zeer gevarieerd programma. Eerder werd al bekend dat de metal- rock-formatie Muse het evene ment op pinkstermaandag af sluit. Ook de namen van Lenny Kravitz, The Rasmus en Moloko kwamen al naar buiten. Giste ren presenteerde Pinkpopbaas Jan Smeets de overige namen. The Black Eyed Peas, NERD, dj Tiësto, The Roots, Sugababes, Novastar, techno-dj Dave Clar ke, Seeed, Audio Bullys, T. Raumschmiere en ADHD (pro ject van Brainpower) maken het jubileumprogramma compleet. Na vijftien jaar keren ook de Pixies voor een reünie terug op het Pinkpoppodium. Het festi val in het Limburgse Landgraaf wordt gehouden op 29, 30 en 31 mei. Audities Leidols van de baan leiden - De audities van Lei- dols, de Leidse variant van Idols, zijn geschrapt. De organi satie heeft besloten alle deelne mers onmiddellijk toe te laten tot de voorrondes die op vrijdag 12 maart beginnen. De inschrij vingsperiode is bovendien ver lengd tot 10 maart. De audities, die oorspronkelijk stonden ge pland voor 6 en 10 maart, wa ren bedoeld voor een eerste schifting. Een tekort aan deel nemers zou de reden zijn om ze te schrappen. Filmprijzen voor oud-Leiderdorper leiderdorp - Oud-Leiderdorper Femand Bos heeft in Amerika twee Golden Reels gewonnen. In kringen van geluidsbewer king is die prijs te vergelijken met een Oscar. Soundeditor Bos sleepte de prijzen in de wacht voor zijn geluidsbewerking in de films 'Cold Mountain' en 'A Mighty Wind'. De verkiezing wordt jaarlijks gehouden door de Motion Picture Sound Edi tors (MPSE). Dit jaar vond de 51ste editie plaats. Amerikaanse band treedt op in De Boerderij in Zoetermeer door Jean-Paul Heek zoetermeer - Het door Mick Jag- ger ontdekte Living Colour was eind jaren tachtig een waar fe nomeen. Onder aanvoering van de politiek en maatschappelijk geëngageerde gitarist Vernon Reid, debuteerde de band in 1989 met het baanbrekende de buutalbum 'Vivid'. Een rockband die louter uit zwarte muzikanten bestond, zoiets was nog nooit vertoond. In 1995 ontbond Reid de band maar nu is Living Colour terug. Deze week geeft de band een optreden in De Boerderij in Zoetermeer. De terugkeer van Living Colour werd al twee jaar terug aange kondigd. De organisatie van het Bospopfestival in Weert durfde het aan om de Amerikanen voor een exclusief optreden naar Nederland te halen. Toen was Vernon Reid er nog niet zo zeker van dat de comeback vas te vormen ging aannemen. „Tijdens die try-outs kwamen ook weer de nodige oude pro blemen bovendrijven. Ik heb mezelf heel vaak afgevraagd wat de reden was om weer met die jongens op het podium te gaan staan. Zou dit ooit nog de band kunnen zijn waar ik mij echt prettig in voel?' Het is een uitspraak die de in telligente en welbespraakte gi tarist typeert. Reid is iemand die consequent weigert om de makkelijkste weg te kiezen. „Bands die ermee stoppen en een paar jaar later weer begin nen zijn eigenlijk verschrikke lijk. Het is het grootste rock-'n- roll-cliché dat er bestaat. Meestal doen ze het om hun ei gen agenda weer vol te krijgen omdat ze dat in hun eentje niet lukt. Ik haat dat. Dat is ook de reden waarom het toch nog zo lang heeft geduurd voordat wij met het nieuwe album 'Colli- deOscope' op de proppen kwa men." Dat brengt ons gelijk bij de Living Colour: „Bands die ermee stoppen en een paar jaar later weer beginnen zijn eigenlijk verschrikkelijk." Publiciteitsfoto: GPD breuk van Living Colour in 1995. De band verkocht van hun eerste drie albums miljoe nen platen en was net bezig om met volle moed een vierde stu dioalbum op te nemen. Todat Reid als een donderslag bij hel dere hemel aangaf er geen trek meer in te hebben. „We kwa men in een situatie terecht dat we ons te serieus gingen ne men. De meeste muzikanten die succes hebben veranderen na een poosje onherroepelijk. Je gaat geloven in je eigen my the en alles moet perfect zijn. Je gaat designkleding dragen, je vrouw moet een liposuctie heb ben en iedereen, inclusief je zelf, moet er sexy uitzien. Lang zaam zag ik dat we allemaal in de val aan het trappen waren die ik al die jaren had gepro beerd te vermijden." Dat het New Yorkse viertal toch weer met zoveel plezier met el kaar de wereld rondtoert, mag volgens Reid een wonder heten. Hoe gek het ook klinkt, de 11 september ramp in hun woon plaats is volgens Reid en Clover de belangrijkste reden waarom Living Colour definitief terug is. De gitarist legt uit. „We zijn al lemaal New Yorkers en die ge beurtenis had zoveel impact op ons leven buiten maar zeker ook in de band. Ik woon op Sta ten Island en kon de torens vanuit mijn huis zien branden. De dagen daama kwamen we bij elkaar en bleek opeens hoe maatschappelijk en geestelijk wij met elkaar verbonden zijn." Reid: „Als wij zonder die erva ring een plaat hadden gemaakt, dan zou het waarschijnlijk een herhalingsoefening zijn gewor den en dan was ik afgehaakt. Maar omdat wij zoveel te zeg gen hebben, denk ik dat 'Colfi- deOscope' een echt album is geworden. De creativiteit is op recht, de boodschappen ge meend en de muziek is leven dig en dynamisch." Overigens zaten de vier tijdens de afwezigheid die acht jaar duurde, niet echt stil. Vemon Reid bracht een paar jaar terug zijn plaat 'Mistaken Identity' uit terwijl Glover in 1998 debuteer de met het heel fraaie 'Hymns'. Drummer Calhoun bracht een paar soloalbums uit waarop hij jazz speelt en samen met bas sist Doug Wïmbish werden de drum 'n bass projecten Jungle Funk en Headfake opgestart. Vooral voor Glover was dat so- loavontuur van belang. „Door die ervaring is mijn invloed op 'CollideOscope' veel groter dan op de eerste drie Living Colour- platen. Ik heb veel teksten ge schreven die duidelijk maken wat ik van het Amerika van de ze tijd vind. In mijn land zien wij elke buitenlander, inclusief Europeanen, als een potentiële vijand. Maar we wantrouwen zelfs elkaar. Moet je zien wat er met de Dixie Chicks is gebeurd. Hun leadzangeres zei in een li- festyle-blad alleen dat zij het niet eens was met het buiten landse politieke beleid van Bush en daarop werd de hele band publiekelijk afgeslacht. Mijn landgenoten zijn op hol geslagen. Amerika is gefrus treerd en dat is waar ik op 'Col lideOscope' over zing." De band speelt de komende week in Nederland en doet dat opvallend genoeg in kleine clubs. Volgens Reid is de reden tweeledig. „Ten eerste hebben we er geen flauw besef van hoe populair we in Nederland zijn, al hoor ik dat bijna alle kaarten zijn uitverkocht. Daarnaast is het goed voor de band om klein te beginnen. We moeten onze fans kunnen zien en voelen zo dat we straks .weer klaar zijn voor het grote werk." Living Colour o.a. te zien: 5 maart in De Boerderij,» Zoeter meer. derbroek gesigneerd Warhol; de Pop Art- bracht midden op h< een groot dollarteke deze onderbroek it hebben, moet daar euro voor neertellen, Europese Antiqu Passagiers Termi Hein kade 27, Ams t/m 6 maart; do 1 uur, vr 11.00-18.00 11.00-17.00 uur. amsterdam/anp - P gaat een hoofdrol v de musical 'Chicago' way in New York. Ze de eerste Nederlam die een hoofdrol spi Amerikaanse mu: Broadway. Dat heeft een wo van Joop van den E terproducties vand weten. Douwes verto hem vanaf de tweec april in het Ambass: ter gedurende zes hoofdrol van Velma vervulde die rol eei Nederlandse versie go', die van mei 191 2000 in het Beatrix Utrecht was te zien. Beeldenroi in Voorset voorschoten - De Voorschoten gaat haz de kunst beter onde dacht van een bree brengen. Vorig jaar gesteld dat veel kunstwerken in het slecht onderhoud gee ger zijn. De gemeen kunstwerken daarom derhouden. De Leefbaar Voorschot ceert een beeldenbo een beeldenroute i: men en de gemeente website waarop het kunstbezit is te bewo het najaar kunnen tense basisscholierer het 'kunstmenu' 2 wordt het evenemer Voorschoten' gehot een beeldenroute, 1 en levende beeldende Dancevalley maar één de velsen - De tiende Dancevalley wordt daags festival, zoals o UDC graag wilde. De Velsen heeft hiervoor stemming gegeven niet voldoende politit baar is. Dancevalley jaar op 7 augustus pla recreatieterrein van woude. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Marianna de Jong uit Alphen aan den Rijn. 'Haar winkeltje'. Zo duidt Ma rianna de Jong haar galerie steeds liefkozend aan. De ruimte aan de voorkant van haar woning bestemde ze tien jaar geleden voor de kunst. In eerste instantie hing ze er haar eigen textielkunst te kijk en te koop. Gaandeweg creëerde ze echter ook ruimte voor werk van anderen. En zo ontpopte galerie Marianna zich tot een goed verstopt geheim aan de Hoom, de drukke weg waaraan ook vogelpark Avifauna ligt. „Soms loopt het storm en soms zie ik dagen niemand", zegt De Jong. „Er stopte eens een bus voor de deur waar alle maal vrouwen in klederdracht uitstapten. Ik dacht: het par keerterrein van Avifauna zal wel vol zijn en daarom worden ze er hier uitgelaten. Bleken ze op weg te zijn naar een muse um in Leiden. Ze maakten een tussenstop bij mij, omdat ze gelezen hadden dat ik een ex positie in huis had van een kantkloskring." In de tien jaar dat ze een gale rie aan huis bestiert, heeft Ma rianna de Jong zelf ook een enorme ontwikkeling doorge maakt. In eerste instantie be kleedde ze paneeltjes met zijde en componeerde daarvan doe ken met geometrische figuren. Deze simpel ogende schilderij en hebben plaatsgemaakt voor totaal ander werk. „Het was niet genoeg voor mezelf', ver klaart ze. „Omdat ik geen en kele kunstopleiding heb, moest ik alles zelf ontdekken. Vanaf nul." Een volgende fase in haar ont wikkeling was het beschilderen van zijde. Ze liet de verf over het textiel vloeien om op die manier tot allerlei prachtige composities te komen. Het bleek een tussenstap. Inmid dels schildert de Alphense als een volleerd kunstenares met olieverf op linnen. „Ik heb nog nooit iets weggegooid", zegt ze trots. Ze neemt me mee naar haar woonkamer waar ze haar nieuwste creaties heeft han gen. „Deze bomen heb ik het laatst geschilderd. Zie je dat de Marianna de Jong: „Dit is geen kunst. Dit is mijn werk en ik ben er trots op." Foto: Mark La mi kleuren veel zachter zijn dan in mijn eerdere schilderijen. Ik zet mijn doeken altijd aan het voeteneinde van mijn bed. Pas als mijn man vraagt wanneer het naar beneden gaat, weet ik dat het af is." Van de term 'kunstenaar' hui vert Marianna de Jong. „Dit is geen kunst. Dit is mijn werk en ik ben er trots op. Het schilde ren gaat bij mij met golven. Soms ga ik een paar dagen achter elkaar door en dan doe ik soms maanden niets. Ik ben nu weer ideeën aan het verza melen. Ik wil graag verder met asielzoekers als tiiema." Ze is erg begaan met hetlot van deze mensen. In haar gale rie heeft ze een serie hangen. Ze somt op: „Afghaanse kind vrouwtjes, zo'n lange Sudanees en van die pittige Marokkaanse meiden." Een deel van de op brengst van haar schilderijen bestemt ze altijd voor vluchte lingenwerk. „Lange tijd heb ik Turkse en Marokkaanse vrou wen begeleid. Je hoort zoveel trieste verhalen. Niemand woont voor z'n lol met acht man in een caravan. Ik voel me erg betrokken. Zij hadden ook liever dat hun wieg in Neder land had gestaan. Zie deze schilderijen maar als een ode aan de vluehtelingen." Via haar contacten in deze we reld importeert De Jong ook glas uit Tsjechië en Iran. Met dit kleurrijke glaswerk probeert ze fraaie combinaties te maken met haar schilderijen. Als gast- exposant heeft ze op dit mo ment Riek van Leeuwen. „Zo nu en dan bied ik ruimte aan een debuterend kunstenaar. Riek is weliswaar 78, maar heeft haar beelden nooit eer der geëxposeerd." Galerie Marianna, Hoorn 52, Alphen aan den Rijn. Open: wo, do en za 10.00-17.00 uur. muziek recensie Peter Bruyn Jerry Lee Lewis begon anderhalf uur later dan oorspronkelijk ge pland, maandagavond in Para- diso. Maar hij compenseerde dat door ook aanmerkelijk vroeger dan verwacht weer te stoppen. Toen hij na pakweg een half uur concert, aan het eind van zijn klassieke 'Great Balls of Fire' van zijn pianokruk opstond dacht iedereen: Zou hij het dan nu gaan doen? Zou hij het toch nog even prolberen op z'n achtenzestigste? Met de hak van z'n schoen op de toet sen was wellicht wat te veel ge vraagd, maar misschien wilde hij gewoon nog even met z'n achterwerk op het klavier plof fen. Dat kan ook een mooie dis- sonante dreun opleveren. Hij tilde z'n been op. Maar nee, Lewis bleek slechts een mo ment wat onvast op z'n benen te staan, zwaaide naar de fans, die meer dan 45 euro voor een kaartje hadden neer geteld en verdween in de coulissen, het publiek wat verbouwereerd achterlatend. Dat de gestem pelde strippenkaart van de heenweg ook nog voor de te rugreis geldig bleek was een schrale troost. Echte 'vuurballen' had natuur lijk geen mens meer verwacht van de oude rocker. Het hele, allang van tevoren uitverkochte Paradiso laten 'shaken' zou te veel gevraagd zijn. Jerry Lee Le wis, de straatvechter onder de grote rockers van de jaren vijf tig, is allang geen echte 'killer' meer. Zijn laatste behoorlijke platen maakte hij in de jaren zeventig. En dat waren country albums, geen rock-'n-roll. Sindsdien reist hij de wereld rond als een soort monument dat tegen een langzaam maar onbetwist oplopende toegangs prijs bezichtigd kan worden en misschien wat van z'n glans, maar allerminst zijn authentici teit verloren heeft. Begeleid door een vijftal ano nieme rockers van een dusda nige gevorderde leeftijd dat de ster er niet al te zeer bij afsteekt, laat Lewis horen nog altijd pri ma bij stem te zijn. Al hamerend en tingel op de toetsen van c werkt hij zich door evergreens als 'Roll c hoven', 'CC Rider', 'G my Mind' en 'Drinl Spo-dee-o-dee'. En ie als hij een vinger van hoog over het klavier den stijgt er een ova het publiek. Hij mag en klinken als een hol pianist die nog vief be: z'n leeftijd, de stemrn zaal blijft er in ieder ma onder. Het mag spectaculaire Jerry I zijn, het is weldegelijk Jerry Lee; de rocker di sissippi aan alcohol keelgat heeft laten g aan het eind van z waarschijnlijk net zovd het huwelijk is getredf piano toetsen telt. Maar dan, na zijn ori lijke maar heel beho speelde hits 'Whole I kin' Going on' en 'Gre Fire' is het plotselinj voorbij. Over een ja komt hij ongetwijfeld een keer langs. Dan concert van een kwart ste grote race uit de rie, die van Londen na church in 1953. De I deel met een vliegtu Nederlandse immigra boord had, merendee handschoen' getrouw- jes die zich in Nieuw' bij hun echtgenoten!.' voegen. De intematio gaf het Hollandse vliij bijnaam 'bride fligft hoopt de film in 2005 tj draaien. amsterdam/gpd - Hetzelfde team dat de film 'De Tweeling' afleverde is begonnen aan de voorbereiding van een interna tionale filmproductie die 'Bride Flight' gaat heten. Ben Sombogaart zal 'Bride Flight' regisseren op basis van een reeds voltooid script van Marieke van der Pol die ook de scenariobewerking had gele verd van Tessa de Loo's roman 'De Tweeling'. Volgens Frank de Jonge, algemeen directeur van IdtV, is de Oscar-nominatie een perfecte uitgangspositie om internationale partners te vin den voor het nieuwe project: „We moeten snel het ijzer sme den nu het nog heet is. We wil len ons sowieso gaan profileren met meer Nederlandse produc ties in de Engelse taal, maar daarbij dient het dan wel te gaan om Nederlandse onder werpen waarbij het Engels ook werkelijk past." 'Bride Flight' gaat over de laat-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16