Buiten de skipiste begint de ellend GESPREK VAN DE DAG Werknemers kwaad over tv-spotje NS 'Dino niet uitgestorven door één inslag van meteoriet' DAGELIJKS LEVEN Zu LL&AJ W& BAM MAAf1- WEER. OVER VR.ÖEC9&R. «fRATEAJ Tegel raakt trein De voorruit van een trei gisteren bij een overweg buurt van Dordrecht gei en beschadigd door een De politie vermoedt dat gel met opzet tegen het tuig werd gegooid. Volgt een woordvoerder is het derde keer in korte tijd t trein in deze omgeving t bekogeld. Een getuige ze jongen op een mountair De politie heeft de omgr afgezocht, maar vond ni mand. anp goedkoop reizen in de dali aan te prijzen. De NS werk daarin samen met verzeke maatschappij FBTO. Om h wisselend reizen met trein to te promoten kunnen NS ten met een voordeel-uren die korting geeft in dalurer procent korting krijgen op toverzekering. In juli en au kunnen treinreizigers met voordeel-urenkaart ook ko krijgen in de ochtendspits. Dylan de Gruijl Conducteurs en machinisten zijn woedend over het nieuwe tv-spot je dat de Nederlandse Spoorwe gen sinds gisteren uitzenden. In de reclame, die reizen in daluren aanprijst, laten personen moed willig spoorbomen zakken door kortsluiting te veroorzaken. Vol gens de ondernemingsraad van NS Reizigers zetten de beelden aan tot vandalisme. In een brief aan NS-topman Veenman schrijft de onderne mingsraad dat het nieuwe recla mespotje uitnodigt tot 'het in de praktijk uitproberen met alle mo gelijke gevolgen'. Juist de afgelo pen tijd kampten de NS met ern stige vormen van vandalisme. Bij Malden kreeg een machinist een ijzeren staaf tegen de voorruit. El ders reden treinen tegen een be tonblok en een verkeersbord. Ook werd er brand gesticht in treinen. FNV Bondgenoten presenteert binnenkort de resultaten van het meldpunt Vandalisme. In de nieuwe tv-reclame van NS verschuilt een 'promotieteam' zich bij een spoorwegovergang in de bosjes. Op het moment dat er een auto aankomt, houden ze twee elektriciteitsdraadjes tegen Foto: ANP elkaar waardoor de spoorbomen zakken. Volgens de NS is de com mercial ongevaarlijk. „Het is zo overduidelijk dat dit een grap is." Toch is de ondernemingsraad woedend over de timing. „De NS moeten niet de indruk wekken dat op een spoorwegovergang een voudig kortsluiting kan worden veroorzaakt", schrijft ze aan Veenman. Op de brief is nog geen antwoord gekomen. De tv-reclame van de NS maakt deel uit v£m de nieuwe gezamen lijke campagne 'Ook NS' om het MENSELIJK Franse en Zwitserse sterrenkundigen hebben een STERRENSTELSEL ontdekt dat het VERST VERWIJDERDE object in het heelal is dat de mens tot nu toe heeft kunnen zien. Het sterrenstelsel met de naam Abell 1835 IR1916 is 13,23 miljard lichtjaar van de aarde verwijderd. Het licht dat de Very Large Te lescope van de Europese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO) in Chili opving, is ver trokken toen het sterrenstelsel nog maar kort bestond. Het heelal, dat volgens de oerknaltheorie zo'n 13,7 miljard jaar geleden ontstond, was amper zo'n 470 miljoen jaar oud toen het nieuw ontdekte sterrenstelsel zich vormde. ,,Het lijkt alsof we naar de kindertijd van een sterrenstelsel kijken", zei een lid van het on derzoeksteam dat de ontdekking deed. Half februari kondigden Amerikaanse wetenschappers de vondst aan van een ander sterrenstelsel, dat op een afstand van dertien miljard lichtjaar ligt. Een stichting die is opgericht door wijlen de Deense pianist en entertainer VIC TOR BORGE heeft 250.000 dollar (ruim 200.000 euro) geschonken voor de bouw van een Deens Joods MUSEUM in Kopenhagen. Het museum, dat is ont worpen door de Amerikaanse architect Daniel Libeskind en op 8 juni open zal gaan, is gewijd aan de geschiedenis van de Deense joden. Borge, die in 2000 op 91-jarige leeftijd stierf, was joods. Hij werd in 1909 in Kopenhagen geboren als Börge Rosenbaum. Een levenslan ge wens van de 100-jarige to neelspeler en zanger JOHAN NES HEES TERS zal deze maand in ver vulling gaan. Heesters treedt van 5 tot en met 23 maart op in het Grote Russische Staatscircus, dat in die periode in München een show geeft. Hij zal niet alleen optreden als SPREEKSTALMEESTER, maar ook zelf een programma pre senteren. Onder de andere sterren die optreden zijn illu sionist Hans Klok en de clown Oleg Popov. Foto: Reuters Een SIBERISCHE TIJGER heeft in de dierentuin van Hangzhou in China een ZESLING gekregen. De Siberische tijger behoort tot een bedreigde diersoort. Wereldwijd zijn er nog 400 Siberische tijgers, waarvan het merendeel in Rus land leeft. Het is bijzonder dat in gevangenschap een zesling levend wordt geboren, aldus medewer kers van de dierentuin. De moe dertijger begon zondag vroeg in de morgen aan de bevalling die vier uur duurde. Alle jongen hebben het overleefd. De tijgerin wierp al eerder een meerling. Driewelpjes zijn van de moeder gescheiden, omdat ze slechts vier tepels heeft om haar jongen te zogen. De drie worden met de fles gevoed. Zij krijgen melk van honden, aange zien in hun melk vergelijkbare voedingstoffen zitten. Niet een maar meerdere inslagen van asteroïden zijn de oorzaak van de uitsterving van de dinosaurus. Deze inslagen hebben de verzwakte Helen Hunter Mannen die in zelfbedieningsrestaurants gaan eten, hebben ook in bed weinig tijd dinosaurussen van de aardbodem geveegd. Dit zegt een internationale wetenschapsgroep onder leiding van professor Gerta Keiler van de univer siteit van Princeton. Tot dusver hin gen veel wetenschappers de theorie aan dat de inslag van een asteroïde in Mexico in één knal de dinosaurus sen op de hele aarde had gedood. Die inslag, waardoor de Chicxulub- krater ontstond, was namelijk zo he vig dat hij effect had op het klimaat op de hele aarde. Keiler en haar col lega's stellen echter dat de Chicxu- lub-krater 300.000 jaar voor het uit sterven van de dinosaurussen ont staan is. Deze inslag kan dus niet de enige oorzaak zijn voor de uitster ving van de kolossale dieren, anp Ze zijn schattig en aaibaar maar planten zich ook razend snel voort: duizenden hongeri ge KOALA'S dreigen het eco systeem op het Australische Kangaroo-eiland danig te ver storen doordat ze alle BOMEN KAALVRETEN. Uit vrees dat toeristen wegzuilen blijven, weigeren de plaatselijke auto riteiten te doen wat noodzake lijk is: een deel van de koala kolonie afmaken. Pogingen om de dieren te steriliseren of ze van het eiland af te halen, leverden niet het gewenste re sultaat. Inmiddels zijn de eu calyptusbomen op sommige plaatsen zo ontbladerd dat ze afsterven. Milieubeschermers vinden dat het merendeel van de koala's afgemaakt moet worden. Een beperkt aantal koala's kan dan in speciale afgesloten gedeeltes van het eiland bezich tigd worden door toeristen. Foto: AP Uitvindersleed Ik spreek niet heel vaak lezers van mijn columns. Op een schoolreünie, in Haarlem, sprak ik er opeens handenvol. Sinds kort weet ik daarom dat sommige lezers denken dat door mij beschreven belevenissen verzónnen zijn. Dus niet. Ik verzin nooit iets. Dan kunnen we nu beginnen. Freud, een psychiater uit Wenen, beweerde dat wij dingen kunnen weten en denken, zonder dat weer te weten. Niemand kent de inhoud van zijn eigen hoofd. Zegt Freud. Vrijdag gebeurde mij iets dat hij graag zou hebben beschre ven. Ik zou-naar de première gaan van een door mij geschreven stuk, in Breda, Een stuk dat ik aan de straatstenen niet kwijt had gekund, wel waren er aardige mensen die het wilden uitvoeren, in Breda, maar geld zou ik daar niet aan over houden. Toch een rotgevoel. Er worden kaartjes verkocht, de spe lers doen het ook gratis maar krijgen elke avond bier en applaus, en Justus krijgt niks. Tegelijkertijd is het fijn iets gespeeld te krijgen, heus, maar het blijft een ruzie met jezelf. Dat stuk, overigens, gaat over de uitvinder van een taalspelletje en het loopt beroerd met hem af. Nu heb ik inderdaad ooit een taalspel bedacht en ook dat schiet niet op. Maar uitvindersleed levert dan toch weer kunst op. Leuk, niet? Daarom leek het mij aardig als de mensen die gratis mijn stuk mochten spelen een paar taalspellen zouden verkopen, rond de voorstellingen. Voor het authentieke gevoel, zeg maar. Dat wilden ze wel doen, mits ik de kosten van die te verkopen spellen zou voorschieten. Het ging om nog geen 150 euro, alle winst zou voorde verko pers zijn, en toch zeuren. Ik was er klaar mee. Je kunt ook besluiten, dat het allemaal niet belangrijk is, is ook beter, maar ik zit anders in elkaar. Woe dend was ik. En dan nu dokter Freud. Want tóch ging ik op weg naar Breda en zat op spoor 2a, waar de trein naar Den Bosch zou vertrekken. Maar ik zat niet op spoor Minder brokken Nederlandse wintersport hebben dit skiseizoen tot toe minder ongelukken g Toeristenbond ANWB co teert dat er onder haar lei ongeveer 20 procent min gewonden zijn. Ook is he minder gecompliceerd. G sneeuwcondities en een 1 aantal vakantiegangers zi belangrijkste oorzaken, a een woordvoerder. De tu stand geldt voor de popu wintersportlanden, Ooste en Frankrijk. De Mondial Assistance G (alarmcentrale Mondial tance en El via Reisverzek gen) constateerde onder i aangesloten wintersporlg gers in de afgelopen twee maanden ruim 50 procen minder ongevallen in de sneeuw. Meer dan de heil de ongelukkigen raakte g< wond aan de benen. De k gaat aan kop met 35 proo van de letsels. De ondemi bemerkte geen verschil tu mannelijke of vrouwelijke brokkenpiloten. Wel een me afname' van gipsvlucl en individuele ambulana vluchten, anp een slechte naam. Dat zie j« middellijk terug in het aanti zoekers." Het gevaar in de gebieden c clame maken met off-piste-l valt volgens Ram mee. „Mei wordt in een deel van het gj de piste niet glad gemaakt, pareerd. Het lijkt dan een W gebied, maar het is niet mei een veilige piste met wat dit sneeuw." Wie zich buiten de piste bes niet, zoals wel eens wordt gl dacht, per definitie onverze! Wie bij De Europeesche, eei de grote reisverzekeraars, ee wintersportdekking ('actievi ten') heeft, is ook buiten de gedekt. De maatschappij vü ondoenlijk om aan te geven 'de vakantieganger wel van c te af mag en waar niet. „Dal moeten we ze een dik boek geven," zegt een woordvoer „En wat doe je als er, zoals ii afgelopen weekend, sneeuv op de Holterberg bij Holtenj De Europeesche ziet weinig gelijkheden om mensen die co's opzoeken uit te sluiten! uit te keren. „Soms is het wt verboden om buiten de pisti skiën, maar in die gevallen H wij meestal toch uit. Wij moi aantonen dat je zelf schuldif bent. Dat is vaak ondoenlijk duurt jaren. We beginnen ej eens aan." 2a, ik zat een kwartier lang op spoor 2b. Dat stond overal duidelijk aangegeven, maar ik zag het niet. Zo miste ik de trein naar Den Bosch. Met de inter city van een halfuur later arriveerde ik daar als nog. Ik ging zitten op spoor 7, het goede spoor. Zonder het te merken liet ik de trein naar Breda aankomen en weer vertrekken. Drie meter van mij vandaan, recht voor mijn neus. Inmid dels kon ik niet meer op tijd bij de voorstelling te zijn. Wel ging er een trein terug naar Amsterdam. Met ook nog kans op zware sneeuwval en een onmogelijke terugreis, keerde ik om. Toen ik de volgende dag mijn bekeek, bleek hetgeen kaartje naar maar een kaartje naar Den Bosch te zijn. Geen seconde was ik van plan geweest mijn voorstel ling te gaan bekijken. Totale zelf-sabotage. Ge heel onbewust. Steeds meer wintersporters willen de ongerepte sneeuw in, met natuurlijke hindernissen, maar dat levert niet zelden gevaar op. Foto: AP Skipistes zijn voor veel winterspor ters geen uitdaging meer. Ze willen de ongerepte sneeuw in, buiten de betreden paden, met natuurlijke hindernissen. Als eerste een spoor trekken is spannend, maar ook le vensgevaarlijk, vrijwel wekelijks vallen er doden. Afgelopen weekeinde kwamen twee Nederlanders om door een val van 150 meter in een ravijn. De twee, een man en een vrouw van eind twintig, zochten het avontuur buiten de pistes op de Franse Alpe d'Huez. Toen ze ont dekten ze dat ze niet meer verder konden probeerden ze terug te kruipen, de berg op. Ze gleden uit en verongelukten. Vorige week kwamen alleen al in de Franse Al pen nog drie mensen om die zich buiten de pistes begaven. Twee anderen worden al dagen vermist. De hang naar het gevaarlijke wordt gevoed door spectaculaire videofümpjes die overal in cafés en restaurants in de skigebieden worden vertoond. Met helden die we ons buiten de werkelijkheid." Bovendien is een aantal van zijn eigen medewerkers dol op het ski- en op plekken waar niemand an ders komt. Zo dol dat in het door de vereniging uitgegeven blad Ski Magazine vrijwel elk nummer een verhaal staat over buiten de piste skiën. „Wij zeggen daarom: het is soms aanvaardbaar, maar dan al leen met een gids of een leraar," stelt Ram. „Dat staat als het goed is ook bij ieder verhaal in ons blad." Echte regels voor het buiten de piste skiën zijn er niet. Soms is het bij wet verboden, omdat het ski gebied in een beschermd natuur gebied ligt. Off-piste-skiën kan namelijk desastreus zijn voor jon ge bomen en de rust van wild ver storen. Voor het overige proberen de beheerders van de pistes de skiërs zoveel mogelijk weg te hou den bij kliffen en scheuren en uit gebieden met lawinegevaar. „Ze kunnen het zich niet veroor loven dat er veel ongelukken ge beuren," legt Ram uit. „Bij een meer dan gemiddeld aantal dode lijke ongelukken krijg je als gebied extreme sprongen maken en die aan een paar decimeter sneeuw tussen de rotsen genoeg hebben. Bij materiaalbesprekingen in ski- tijdschriften krijgen de ski's voor buiten de piste de meeste aan dacht. Dezelfde tijdschriften staan vol met reportages over avontuur lijke 'off piste'-tochten. Skigebie den maken in folders uitgebreid reclame voor de uitstekende mo gelijkheden buiten de pistes. De Nederlandse Ski Vereniging (NSV) heeft een haat-liefdever houding met het buiten de piste skiën. Vanwege het gevaar zou di recteur Herman Ram het het lief ste afwijzen. „Maar dan plaatsen De traumahelicopter rukt regelmatig uit. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2