Dagblad w /liegkamp an deels jmmercieel' Bloedbad bij reeks aanslagen in Irak Een geleerde vrouw is een verloren vrouw Geen fusie in Rijnstreekgemeenten Wibra Leidsch Dagblad dinsdag 2 MAART 2OO4 Een stukje Spanje verdwijnt uit de Leidse binnenstad Een reünie van het Agnes-college met ruim 15.000 foto's bagdad/karbala/anp-afp-rtr - Ruim honderd sjiitische mos lims zijn vanochtend in Irak om het leven gekomen door een reeks gelijktijdige aanslagen. Bomexplosies in de heilige stad Karbala doodden 50 sjiieten. In de hoofdstad Bagdad vielen ze ker 75 doden en meer dan 100 gewonden door drie aanslagen met raketten bij een moskee. In Bagdad was het sjiitische dis trict van de stad doelwit van de Volgens een veiligheidsbeamb te zijn drie raketten afgevuurd op de feestvierende menigte. Eén raket belandde in het mau soleum van imam Mussa al-Ka- zem, de andere twee kwamen vlakbij terecht. In Karbala deden zes gelijktijdi ge aanslagen hun dodelijke werk. Volgens getuigen waren de bommen verborgen in tas sen of dozen. De meesten kwamen tot ont ploffing in de buurt van het hei ligdom van Abbas, een klein zoon van de profeet Moham- mes, of bij het mausoleum van de imam Hussein. De lichamen van de slachtof fers in de stad in het midden van Irak liggen volgens getuigen opgestapeld voor een zieken huis in de stad. Volgens de nieuwszender CNN ontploften tegelijk met de bommen vier mortiergranaten in buitenwij ken van Karbala. Het is niet duidelijk of ook daardoor do den zijn gevallen. De aanslagen veroorzaakten in beide steden grote chaos. De straten lagen volgens getuigen bezaaid met lichaamsdelen en televisiebeelden toonden grote plassen bloed en brandende li chamen. Omstanders probeer den gewonden te helpen door hevig bloedende mensen op te tillen en weg te rennen op zoek naar hulp. Anderen werden vervoerd op houten karren. Een aanslag op de belangrijke moskee Imam Ali in de zuidelij ke stad Najaf werd verijdeld. Agenten vonden een bom in een waterpijp op dertig meter van de moskee. Ook in Pakistan werd vandaag een aanslag ge pleegd op een moskee. Gewa pende mannen openden in Quetta het vuur op sjiitische ge lovigen. Zeker zes mensen kwa men daarbij om het leven. De aanslagen moeten mogelijk de strijd tussen soenitische en sjiitische moslims aanwakke ren. De sjiieten vormen 60 pro cent van de Iraakse bevolking, maar werden tijdens het be wind van Saddam Hussein on derdrukt. In Karbala zouden meer dan twee miljoen Iraki's, Iraniërs en andere gelovigen zijn voor de viering van Ashura. Daarbij her dachten ze de marteldood van de 7de-eeuwse iman Hussein, de kleinzoon van de profeet Mohammed, tijdens een veld slag in Karbala. Het was de eer ste keer in dertig jaar dat de sji ieten Ashura konden vieren, want onder het regime van Sad dam Hussein was dat verbo den. De sjiieten vieren Ashura door zichzelf met zwaarden op het hoofd en de borst te slaan als uiting van hun verdriet om de dood van imam Hussein, die werd onthoofd door zijn vijand. (advertentie) WIBRA HEROPENT IN LEIDEN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat PostcodePlaats Telefoon (i.v.m. controle nabezocging) Wij gaan zoigvuictg om met persoonsgegevens. In Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B| ai/tomatische betaling is mqn Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Zonnig Leidenaars zijn juist slim leiden -Het is een hardnekkig vooroordeel, en een al even hardnekkig misverstand, dat Leidenaars het laagste IQ heb ben van alle inwoners van het land. De cijfers vertellen juist dat Leiden opvallend veel hoogopgeleide bewoners heeft. Dat staat vandaag in de eerste aflevering van de korte serie 'De staat van de stad', over de ver anderingen die Leiden de afge lopen decennia heeft onder gaan. Pagina R1 ibbert Minkhorst ag - Vliegkamp Valken- left toekomst als gedeel- immerciële luchthaven, iringspartijen CDA en in 'kansrijke' mogelijkhe- tr een combinatie van mi- n 'gewone' vluchten van- liegveld. hijnlijk steunt een meer- in de Tweede Kamer i. De LPF is altijd perti- egen sluiting van het np geweest. De fractie ïwege het reces vanoch- et bereikbaar voor com- r. CDA, WD en LPF samen een meerder- loeite met sluiting heb- c SGP en D66. i WD hebben harde kri- j het onderzoek van de- linister Henk Kamp naar j|tieve bestemmingen Jet vliegveld, los van de Hgbouw waarvoor ge- :n in de Leidse regio K Op grond van zijn eigen ngen houdt Kamp vast ïiting van Valkenburg, et onderzoek van de mi- stelt 'bijna niks voor', vindt het CDA. De grootste re geringspartij eist een volwaardi ge en deskundige studie. „De grondhouding van de mi nister is verkeerd", zegt fractie specialist Roland Kortenhorst van het CDA in een interview. „Hij moet niet onderzoeken hoe het niet kan, maar hoe het wél kan." De CDA'er be schouwt het vliegkamp als een 'buitenkans'. De luchthavens Schiphol en Zestienhoven, die 'om de hoek liggen', zitten te gen de grenzen van hun groei aan. Valkenburg heeft ruimte voor 12.500 vluchten per jaar, maar zoveel vliegbewegingen zijn er niet. „Er zit muziek in een doorstart van Valkenburg", beaamt WD- Kamerlid Hans van Baaien. Van Baaien bereidt Kamervragen voor, maar wacht een hoorzit ting met inwoners en betrokke nen af, voor hij 'het debat met de minister aangaat'. „Ik wil eerst het kabinet het vuur na aan de schenen leggen." Pagina R3: 'Vliegveld Valkenburg heeft de ruimte' (advertentie) COMMENTAAR BELASTING r kunnen we het niet ma- el makkelijker'. Met dit probeert de Belasting- al jaren de belastingmo- n Nederlanders op peil te 1. Maar de fiscus maakt mmige belastingbetalers g gemakkelijk. Woonwa- ironers, maar ook Hells en Joegoslavische crimi- iebetalen geen of inig belasting, vnde belastingin- «tezen voor ge- astingmoraal in j^nd is vergele- et het buitenland hoog. ikt steeds weer verbazing z miljoen burgers jaarlijks ïen belastingformulier of oie invullen en zonder ha een fiks deel van hun en afstaan. Dit jaar moe- el Nederlanders bij een inisch loket aankloppen P'ar zelf hun aangiftebiljet vnloaden. Zo makkelijk de Belastingdienst het nu cler niet! jniljoenen belastingbeta- 'ouwhartig de staatskas n, is de ergernis over agenbewoners die geen einig belasting betalen te recht zeer groot. Kampers heb ben al geen goede reputatie. Woonwagenkampen gelden als vrijplaatsen voor criminaliteit, waar politie en justitie met een grote boog omheen lopen. Slechts bij hoge uitzondering worden er invallen gedaan, waarbij steevast groot materieel in stelling wordt gebracht als ware de Derde Wereld oorlog begonnen. Kamerleden beklagen zich over de dubbele moraal van de Belas tingdienst, waarbij slecht gedrag wordt be loond. De politiek heeft echter boter op het hoofd. Sinds 1983 is bekend dat de fiscus bij het opleggen van belastingaansla gen aan woonwagenbewoners een oogje dichtknijpt Het ge jammer van parlementariërs over de labbekakkarigheid van belastinginspecteurs slaat daar om nergens op. Maar dat bete kent niet dat de Belastingdienst moet wijken voor de terreur van beden, die weigeren hun bur- gerpbcht te vervullen. Dat zou te gemakkebjk zijn. Hugo Schneider Leidse hoogleraar Mineke Schipper onderzoekt onvriendelijke zegswijzen A en WD steunen Valkenburg leiden - Verleidebjk, ontuchtig en onbetrouwbaar. Dat zijn eigenschappen die vrouwen wereldwijd worden toegedicht, blijkt uit een onderzoek van de Leidse hoogleraar Mineke Schipper. Ze onderzocht tiendui zenden spreekwoorden en uitdrukkingen uit de hele wereld en kwam tot de slotsom dat eigenbjk alleen over moeders gunstig wordt gedacht. Jonge meisjes krijgen het voordeel van de twijfel. Maar schoonmoe ders, weduwen en echtgenotes komen er beduidend minder goed vanaf. Ook getalenteerde vrouwen staan in kwaad daglicht, want 'vrouwen stellen de vragen, mannen geven de antwoorden' en 'een geleerde vrouw is een verloren vrouw'. Opmerkebjk is dat de opvattingen over vrouwen we reldwijd grotendeels overeenstemmen, zegt Schipper. Hoewel de opvatting in het westen luidt dat vrouwen onderdrukking vooral in islamitische landen voorkomt, zijn ook in Europa talloze voorbeelden te vinden van 'vrouwonvriendebjke' spreekwoorden. Die moedigen de echtgenoot aan zijn vrouw te slaan en binnenshuis te houden. 'Trouw nooit een vrouw met grote voeten', het proefschrift van Schipper, verschijnt op 8 maart, 's Avonds spreekt ze dan op de Leidse Universiteit de vijftiende Annie Romein-Verschoorlezing uit op Inter nationale Vrouwendag. Pagina Regio 2: De vrouw is het beste meubelstuk Burgemeester van Alphen teleurgesteld over standpunt Gedeputeerde Staten rijnstreek - Gemeenten in de Rijnstreek hoeven van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland voorlopig niet te fuseren. Een uit zondering hierop zijn Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop. Omdat die al aangaven te wil len samengaan, krijgen ze een eenmahge subsidie van de provincie van 100.000 euro om de fusie per 1 januari 2006 tot stand te brengen. Burgemeester Schoof van Alphen had gehoopt op 'meer ambitie' in de Rijn streek. Volgens gedeputeerde Norder van bestuur lijke zaken, hebben GS bij de bepaling van hun standpunt over de bestuurlijke toe komst van de Rijnstreekgemeenten zoveel mogelijk rekening willen houden met de initiatieven die er bij de gemeenten al wa ren. Gemeenten die aangaven per se niet te willen fuseren, zijn daartoe ook niet ge- dwongeh. Wel dringen GS aan op het intensiveren van de samenwerking met buurgemeenten. „Het was balanceren tussen de bestuurlijke kwaliteit en het draagvlak", licht Norder zijn visie toe. „Elke gemeente is er wel van doordrongen dat er iets moet gebeuren. Ie dereen wil wel wat en daar heb ik veel waardering voor. Door de standpunten van de gemeenten te respecteren, is er een goe de kans dat ze zelf met goede initiatieven komen om de bestuurskracht te verbete ren." GS waren al sinds oktober in gesprek met de colleges van burgemeester en wethou ders van Alkemade, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Boskoop, Jacobswoude, Lie meer, Nieuwkoop, Reeuwijk, Rijnwoude, Ter Aar en Zoeterwoude. Vooral de kleinere plattelandsgemeenten gaven al aan nauwe lijks alle taken meer te kunnen vervullen. GS wilden daarom middels herindeling of intensievere samenwerking gemeenten cre- eren die de lokale en regionale opgaven ze ker de eerste tien tot vijftien jaar aankun nen. Burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn is teleurgesteld. Volgens hem moeten in de regio sterke gemeenten staan om de toekomst het hoofd te bieden. Hooguit vijf gemeenten in totaal. „Samenwerken heeft nu eenmaal grenzen." GS zijn uitgegaan van een haalbaar scena rio, stelt Schoof. „Wat duidelijk verschilt van de ambities die we voor deze regio moeten koesteren." Hij vindt dat bestuurders rekening moeten houden met 'grotere belangen'; dat ze moeten beseffen dat er naast de zorg voor eigen ingezetenen ook een taak wacht voor de samenleving buiten de gemeentegren zen. „Neem de Oude Rijnzone die opnieuw ingericht moet worden. Zoveel partijen zijn daarbij betrokken. Dus schiet het maar niet op." Schoof pleit voor een groot regionaal sa menwerkingsverband dat het werkgebied van politie Hollands Midden dekt. „We moeten kijken naar wat ons bindt. Vanuit de Rijnstreek lopen zoveel lijnen naar de Leidse en de Goudse regio. We moeten krachten bundelen." Pagina R5: Zoeterwoude ontsnapt opnieuw aan herindeling Woutertje Pieterse Prijs voor bundel 'Superguppie' N..4 VS: Schiphol zelf beveiligen Arjen Robben naar Chelsea eindhoven - Arjen Robben ver trekt aan het einde van het sei zoen naar Chelsea. De linksbui ten van PSV tekent een vijfjarig contract bij de club uit de En gelse Premier League. De inter national is gisteren in het diep ste geheim door zijn nieuwe werkgever medisch gekeurd. Chelsea betaalt 20 miljoen euro voor de speler die bij PSV een contract tot 2007 had. Pagina Sport Politiek wist van fiscus en kampers Apeldoorn - De politiek is al sinds 1983 op de hoogte van het feit dat woonwagenbewo ners geen of nauwelijks belas ting afdragen. De fiscus heeft zich daar jaren geleden al bij neergelegd. Dat blijkt uit een vertrouwelijke nota van het toenmalige woonwagenschap Zuidwest-Overijssel. Dat rap port is destijds aan zowel het ministerie van VROM als aan alle Kamerfracties verzonden. Pagina Binnenland Chaos, paniek en ontreddering na de aanslagen in Karbala. Omstanders probeerden gewonden te helpen door hevig bloedende mensen op te tillen en weg te rennen op zoek naar hulp. Foto: Reuters schiphol - De Verenigde Staten willen eigen veiligheidsinspec teurs op Schiphol en zeker zes andere vliegvelden in de wereld stationeren. De 'immigratiebe veiliging' moet terroristen sig naleren voor ze aan boord van een vliegtuig stappen. Bij het ministerie van justitie is nog geen verzoek van het Ameri kaanse Department of Home land Security, het veiligheids ministerie van de VS, binnenge komen. Een woordvoerder ver moedt dat het om een 'onzin verhaal' gaat.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1