'Geloven kun je niet forceren' s 14 REGIO De familienaam Stikkelorum Rijksweg 11- West: liever; nog vandaag dan morgen; Gelegenheidsargumenten minister over proefapen MAANDAG 1 MAART 20C>4 navraag De Oscars zijn afgelopen nacht voor de 76ste keer uitgereikt in het Kodaktheater in Hollywood. Waar iedereen in Nederland op had ge hoopt, gebeurde niet: De Ik zei het al toen Tweelinevlel niet in de *>">- 11,, .7 y zen- Wat iedereen had ver- deel een Uitkwam wacht, gebeurde wel: Lord of the Rings sleepte elf Oscars in de wacht. Navraag bij JAN BOER, eigenaar van het Kijkhuis en Tria non, die alle Lord of the Rings-films heeft vertoond. Bent 11 verrast dat Lord oftlie Rings zoveel Oscars heeft gekre- gen? „Nee, helemaal niet. Ik zei het drie jaar geleden al, toen deel één uitkwam. Een halve film bekroon je niet. De prijzen komen pas als de serie compleet is. En dat is nu dus gebeurd." En vindt u dit een terechte winnaar? „Jazeker, Lord of the Rings is namelijk ook de beste film die in de afgelopen jaren is gemaakt. Er zijn tegenwoordig niet zoveel goede films meer. De meeste films worden commercieel opgezet, in de hoop dat dat het meeste geld oplevert. En dat valt wel eens tegen." tekst: Timoteus Waarsenburg foto: Reuters/Robert Calbraith uit de archieven ANNO 1904, Dinsdag 1 Maart VOORHOUT - Gisteravond vergaderde in het Stationskoffiehuis alhier een 40-tal tuinders uit deze gemeente, om een spreekbeurt bij te wo nen van den heer G. Doeve, uit Leiden. Spreker zette vooreerst uiteen de groote behoefte der maatschappij aan de productie van land- en tuinbouw, die hij hooger schatte dan het bezit van geld, omdat de mensch wel zonder geld, maar niet zonder land- of tuinproductie kan leven. Daartoe drong hij aan: 1. op vereenigingsleven, 2. op 't leveren van goed&waar. Die vereeniging, zoo zij gevormd werd, moest zich vol gens Spr. aansluiten bij de Leidsche Tuinders-patroonsvereeniging, omdat Leiden doorzijn wegen en wateren zijn landbouwende omstre ken zoo bijzonder gunstig gelegen was om als plaats van export naar 't buitenland te dienen. ANNO 1979, donderdag 1 maart LEIDEN - De Leidse korfbalploeg Pernix is kampioen. In het beslis singsduel om de titel van de tweede klasse B van de micro-competi tie werd DKC uit Delft met 7-5 verslagen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. colofon Leidsch Dagblad Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 n machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. itn 1st "tem jiad r 0 jzes ier boven Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' zeven vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan Jolien Leeffers- van der Ploeg (36) uit Oegstgeest. Zij is huis vrouw en moeder van vijf kinderen. Binnen de gere formeerde vrijgemaakte kerk organiseert zij geloofscursussen en haalt ze geld op voor de wereld wijde verspreiding van de bijbel. door Floor Ligtvoet Heeft u het geloof van huis uit mee gekregen? „Ja, ik ben gelovig opgevoed binnen de vrijgemaakte kerk. Van jongs af aan ga ik iedere zondag naar de kerk. Mijn man en ik hebben ons bewust in Oegstgeest gevestigd. Hier kun nen onze kinderen naar de vrijge maakte streekschool. Het is goed dat het geloof het leven van de kinderen doortrekt, dus ook het leven op school. Zo geven we ze een goede basis mee. Op de Dr. K. Schilder school hebben alle leerkrachten het zelfde geloof. Dat merkje. Als een kind bijvoorbeeld wordt gepest, krij gen de pestkoppen direct te horen dat je zoiets niet doet omdat je alle maal een kind bent van dezelfde va der." Wat als uw kinderen straks toch een andere weg inslaan? ls< af. Als mensen interesse tonen, oi vang ik ze uiteraard met open ar-iERt men. Gaan ze niet op mijn aanbcEng in, dan laat ik het zo. Je kunt het dag dwingen. Ik ben liever actief binrdse de kerk. Daar organiseer ik een ahak phacursus: in vijftien lessen lerenks geïnteresseerden over de basis vagei het geloof." 119 iko< Zou u zich thuis voelen in een anom] kerk? seri „Wat een lastige vraag! Ik ben in ar O' ze kerk opgegroeid. Ik geloof dat MC hier van hogerhand ben geplaatst Maar als ik in een andere kerk walff Jolien Leeffers-van der Ploeg: „Ik span me nu in om de mannencultuur binnen onze kerkenraad te veranderen. Het wordt hoog tijd dat er meer beroep wordt gedaan op vrouwen." Foto: Mark Lamers „Geloven is iets anders dan bij een bepaalde kerk horen. Het is voor mij belangrijk dat ze Christus aannemen en bewust met God leven. Als een van mijn kinderen daar niet voor zou kiezen, doet mij dat veel ver driet. Maar geloven kun je niet force- aangenaam ren. Het zal onze band, die van moe der en kind, niet verstoren. Hoe dan ook ben ik blij dat onze kinderen la ter nooit kunnen ontkennen dat ze er iets van mee hebben gekregen." Bent u een evangeliserend gelovige? „Ja, ik geef het evangelie graag door. Wel kan de een er makkelijker over beginnen dan een ander. Ik moet mensen zelf eerst een beetje kennen voor ik ze uitnodig mee te komen naar de kerk. Ik ga niet langs de deu ren en stap niet zomaar op iemand twijfeld ook thuis gevoeld. Ik voel' mij goed bij de leer zoals die in d^ kerk wordt gebracht. Maar er zijnl5T! natuurlijk wel punten die van mijv1 anders mogen worden ingevuld, i 2 als de positie van de vrouw. Een 1111 vrouw mag hier op grond van eeif bijbeltekst geen officieel ambt vei1' vullen. Ik heb de zogenoemde z tekst (1 Corinthe 14) bestudeerd daar staat het toch lang niet zo dwingend in als het bij ons wordtf verkondigd. De Nederlands-Gerer meerde kerken geven op dit punt jj^1 meer ruimte. Dat spreekt mij wel1 aan. Maar ja, dan zijn er weer ana punten waar ik mee zit. Ik span r nu in om de mannencultuur biru onze kerkenraad te veranderen. F wordt hoQg tijd dat er meer beroeL wordt gedaan op vrouwen." P' Gelooft u de bijbel van kaft tot kajf^ „Ja, de bijbel is het woord van Go^E) Ik neem de bijbel zoals hij is overj|c€ leverd. Ik vind wel dat de omstanEj, digheden van toen moeten wordeL, meegenomen in de interpretatie. L Neem bijvoorbeeld de tekst waarii j, staat dat vrouwen hoeden moeteijgr dragen. Dat is toch echt cultuurgefyv bonden." Uj di Wat moet de kerk doen om jongen ;n aan te spreken? H „Organiseer activiteiten naast de belstudie. Zo heeft mijn zoon van j avond een LAN-party (bijeenkom voor liefhebbers van computerspi letjes, red.) in de kerk. Door er iets aan vast te plakken blijft het leuk. zondagsdienst wordt door jonger^ toch vaak als saai ervaren. Gelukki wordt er nu nagedacht hoe de die voor hen aantrekkelijker kan wor< gemaakt." Tot slot, met welke van de tien gel den heeft u moeite? „Niet specifiek met één. Ieder mei 3 is zondig en ik vorm daar geen uit zondering op. De geboden moet j( M vaak breder interpreteren, zoals h< gebod 'Gij zult niet doodslaan'. D« y betekent impliciet dat je ook nie mand mag haten. En ik kan niet zi gen dat ik dat nooit heb gedaan. B mij thuis werd vroeger ook altijd e televisieprogramma uitgezet als ei werd gevloekt, ik weet nog goed d«|r ik dat heel erg vond. Zat ik net mie i den in een programma, mocht ik r niet verder kijken. Mijn kinderen lij( ik gewoon programma's uitzien, tf zij het vloeken te erg wordt. Maar ik hier altijd goed aan doe, weet ik niet." schrijvende lezers Meer dan de helft van de Nederlanders die Stikkelo rum heten, woont in de omgeving van Leiden. Van de rest komt een groot deel daar oorspronkelijk ook vandaan. Maar Leiden mag dan wel de plaats zijn van waaruit de naam Stik kelorum zich kennelijk door Nederland heeft ver spreid, Stikkelorum zelf klinkt toch niet als een ge wone Nederlandse naam. Dat klopt, dezelfde naam blijkt namelijk ook (en al eerder dan hier) voor te komen in de omgeving van de Belgische plaats le per en in Frans-Vlaande- ren, en wordt daar onder andere geschreven als Ste- kelorum, Steculorum, Ste- kelorom en Stekelerom. Vlaamse bronnen vermel den al in 1495 een Catha- rina Stekelorum, die in Frans-Vlaanderen in het dorp Belle woont, en in het begin van de zestiende eeuw is er in de omgeving van leper een Jan Steke- loorum, die in de laken handel zit. In Leiden vin den we mensen met deze naam vanaf 1671. In dat jaar wordt Jan Steeckelo- rum namelijk poorter van de stad. In 1690 blijkt een zekere Claes Stekeloorum hier in de stad te overlij den, terwijl in 1699 Jacob Steeckelorum in Leiden in het huwelijk treedt. Uit de bronnen blijkt dat deze mannen allemaal van oor sprong uit de streek van leper afkomstig zijn. Zoals zovelen in die tijd hebben zij hun heil in de Noorde lijke Nederlanden gezocht en zijn ze in Leiden blijven hangen. Nu we weten dat de naam Stikkelorum uit de omge ving van leper komt, kun nen we misschien de oor spronkelijke betekenis ook achterhalen. Van belang hierbij is, dat veel in de omgeving van leper voor komende namen niet uit het Nederlands, maar uit het Frans verklaard kun nen worden. Voor Stekelo rum en Stikkelorum heeft een Belgische naamkundi ge geopperd, dat het mis schien een verbastering is van een Oudfrans woord estiquelarron, met als eer ste deel de stam van het werkwoord estiquier 'ste ken' en als tweede deel het substantief larron 'dief. In het Nederlands vertaald zou het woord estiquelar ron dan stekedief zijn: 'hij die de dief steekt'. Helaas is er in het Oudfrans geen spoor van dit woord te vinden, al komen de twee delen waaruit het moet bestaan wel los voor. Nu lijkt stekedief mis schien een wat vreemd woord, maar het is op de zelfde manier gevormd als brekebeen 'hij die zijn been breekt' en waaghals 'hij die zijn hals waagt'. Er be staan ook meer achterna men die op deze manier gevormd zijn. Scandeviant komt bijvoorbeeld uit de stam van het werkwoord schenden 'verslaan' en vi- ant 'vijand' en betekent dus 'hij die de vijand ver slaat'. Het Frans heeft on der andere Boutevilain, uit de stam van het werk woord bonter 'slaan' en vi- lain 'slechterik', wat in zijn geheel dus 'hij die de slechterik slaat' betekent. Nu is een Franse naam Es tiquelarron natuurlijk nog geen Nederlandse naam Stikkelorum. Eerst moeten we die e aan het begin zien kwijt te raken. Het wegval len van de e voor een s komt bij het overnemen van Franse woorden in het Nederlands regelmatig voor, vergelijk bijvoor beeld de Franse woorden especerie en espion, die in het Nederlands specerij en spion geworden zijn. Esti quelarron kan dus best Sti- quelarron worden. Maar hoe wordt larron tot lorumNou, de uitspraak van de a en de uitspraak van de o kunnen vóór een r veel op elkaar lijken, vooral als er geen nadruk op de lettergreep ligt. Ze ker als men de betekenis niet meer kent, kan een naam als Stiquelarron daardoor gemakkelijk wor den verbasterd tot Stik- keloron en verder tot Stik kelorum. Maar misschien is er nog meer aan de hand. De naam Stikkelorum lijkt na melijk erg veel op een aan- tal Latijnse woorden in verbogen vorm, zoals sanctorum en saeculorum. Dergelijke woorden wer den in de katholieke ere dienst veel gebruikt en men hoorde die dus weke lijks, zo niet dagelijks. Mis schien heeft men de spel ling en de uitspraak van de naam Stikkeloron aange past aan een woord als saeculorum, dat men in de kerk zo vaak hoorde. Zo kan de oorspronkelijke Franse naam Estiquelarron 'hij die de dief steekt' dan misschien tot de Vlaamse en daarna Leidse naam Stikkelorum zijn gewor den. Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, Postbus 54, 2300AB Lei den, onder vermelding van de rubrieksnaam 'Aange naam'. E-mailen naar de auteur kan ook: schoon- heim@inl.nl Tanneke Schoonheim De heer Van der Salm wekt met zijn lezers- brief 'Rijksweg 11-West onnodig en achter haald' (LD 14/02) de indruk dat hij goed ge ïnformeerd is, met al zijn opgesomde wegen (met nummer en al). Laat u echter niet mis leiden. Het is een doodgewone ordinaire kwestie van 'not in my backyard'. Nou, toevallig wil ik dat ook niet. Wel ja, maak van de Churchilllaan maar een tunnelbak en erger nog: 'de Dr. Lely- laan is eenvoudig te verbreden'. Hoe verzint u het, meneer Van der Salm? Nu is mijn tuin nog, godzijdank, afge schermd door een dijk. Maar u denkt dat ik met mijn tuin wel aan een halve snelweg wil zitten? En helemaal niet 'hoofdzakelijk Leide- naars', die over de Dr. Lelylaan en Churchill laan rijden. Als u nu zo goed geïnformeerd over wil komen, dan wordt het toch eens dat u de vrachtwagen!1 die niets in onze wijk? te zoeken hebben, ga? tellen. Belachelijk, eet doorgaande route, dwars door een stad, dwars door woonwij-'1 ken. 1 De gemeente Leiden eindelijk ontwaakt uit< een zeer langdurige slaaptoestand. Liever; de Rijksweg 11- West' vandaag dan morgen] M. van der Krol Leide In het Leidsch Dagblad van 13 fe bruari wordt verslag gedaan van het algemeen overleg over proefdieren waarin minister Hoogervorst tegen over de Tweede Kamer zijn veront waardiging uitspreekt over de kos ten van de opvang van de ex-proefa- pen uit het apencentrum in Rijswijk. Heel demagogisch - en gebaseerd op verkeerd cijfermateriaal - komt hij op een bedrag van twee maal de AOW-uitkering. In hetzelfde overleg steekt hij de lof trompet over het proefdierencen trum BPRC, waar deze apen van daan komen. Dat zou volgens hem zo'n geweldige bijdrage hebben ge leverd aan de bestrijding van ziekti als aids en hepatitis. Dat daarvoor diezelfde chimpansees zijn gebruil maakt hem kennelijk niet uit. De apen die gebruikt zijn voor dit on derzoek kunnen wat hem betreft d boom in. Ik vind het kwalijk dat de minister van VWS met dergelijke slappe geli genheids argumenten probeert zijn zin te krijgen. Marja Zuidgee directeur Proefdiervi Den Has Maar films moeten natuurlijk wel geld in het laatje brengen. „Natuurlijk, maar films moet je maken om dat je het leuk vindt om mooie films te maken. Niet om er geld mee te verdienen. Als je een film uit overtuiging maakt, komt het geld vanzelf wel." Is Lord of the Rings ook bij Trianon de absolute winnaar? „Er komen nog steeds elke week mensen kijken, hoor. Maar Lord of the Rings trekt geen volle zalen meer. Momenteel draait in Tria non deel drie. En af en toe draai ik deel één en twee ook nog wel. Bin nenkort vertoon ik ze allemaal weer een keer achter elkaar. Dan begin ik om twee uur 's middags, het laatste deel is dan rond mid dernacht afgelopen." Lord of the Rings heeft met elf Os cars de eerdere successen van Ben Hur en Titanic geëvenaard. Wat vond u van die films? „Ben Hur was ook een mooie film. Die heb ik erg vaak gezien. Een beetje christelijk, maar dat hoorde bij die tijd en bij de film. Titanic heb ik niet gezien. Die zou ik voor m'n verdriet nog niet eens willen zien. Voor de lol een film bekijken waar mensen verzuipen? Nee, hoor, van mij hoeft dat niet. De échte Titanic-film, uit de jaren vijftig of zestig, heb ik overigens wel gezien." Welke van deze drie toppers is volgens u het beste? „Titanic heeft in z'n eentje meer geld opgehaald dan alle delen van Lord of the Rings. En Lord of the Rings heeft weer meer geld opge haald dan Ben Hur. Maar als je het succes van een film afmeet aan de bezoekersaantallen, is Ben Hur volgens mij de best bezochte film aller tijden. Maar goed, in die tijd was de bioscoop ook een stuk goedkoper en gingen veel meer mensen naar de film. Tegen woordig bezoeken 25 miljoen mensen per jaar de bioscoop. Dat was in de dagen dat Ben Hur draaide 60 miljoen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8