LEIDE 'Condorhorst niet veilig bij brand' Het Leidse geluid sterft weg Drank en drugs helpen Leidse zwervers de winter door REGIO Auto te water gepakt na ruzie .Beestenmarkt in - Een 18-jarige Leidenaar erdagnacht opgepakt na rechtpartij in een horeca- op de Beestenmarkt. Tij een opstootje had hij een oude stadgenoot geslagen, e aanhouding ging een 20- Leidse met een aantal an- vrouwen naar het politie- au om verhaal te halen, werd zij aangehouden belediging. iraken in f woningen n - In vijf woningen is tus- lijdagavond en gisteroch- ingebroken. Bij de inbra- verden onder meer een r, twee laptops, toiletarti- en een fiets gestolen. De :n die werden bezocht aan de Oude Vest, 5e Bin- restgracht, Arendhorst, Sta- ;ade en Rooseveltstraat. De ier waarop werd ingebro- iep uiteen van het ingooi- m een raam tot het open- sn van het deurslot. inkaard botst politiewagen ;n - De politie heeft giste- ;en 33-jarige man uit Lei aangehouden omdat hij op f oge Rijndijk ter hoogte van tierenbrug met zijn auto op politiewagen botste. De po- luto stond op dat moment Er vielen geen gewonden. 'sAi analyse wees uit dat de r jenaar onder invloed van al- 0 il was. ta rgeefse inval in Lfembad De Zijl en - Een tiental agenten in flvrije vesten heeft vrijdag- epd een inval gedaan in het m;cagedeelte van zwembad 'ijl aan de Paramaribo- It. De politie had een tip ge- ;en dat daar twee mannen n die allebei in het bezit een vuurwapen zouden Tijdens de zoekactie werd ^jer niemand gevonden. iknapbeurt or Kooilaan iefN - De Kooilaan krijgt een rtilwe deklaag, een midden- srji en nieuwe verlichting. Er i. den oude bomen wegge- afd en nieuwe geplaatst. De lefczaamheden beginnen vol- tle week maandag en duren e in met vrijdag 18 juni. Het icieer dat de stad uit wil göit al die tijd omgeleid over clage Rijndijk en de Marnix- teM. De bushalte bij het Kooi- 11 richting Leiderdorp wordt ljlijk opgeheven. Eerst be- ide reconstructie van de eéelijke rijbaan aan de kant erhet Kooipark, daarna is de irtelijke rijbaan aan de beurt, eptaal duurt dit werk veertien ken. agen stellen |jn astronaut - Kinderen tussen de 6 ^2 jaar kunnen vanuit de ,nise bibliotheek vragen stel pt aan astronaut André Kui- Dat gebeurt digitaal, op Adag 9 maart tussen 16.00 '§7.00 uur. Kuipers is een van Astronauten die in april een *ejwe bemanning en een ■Awe Sojoez-capsule brengen "r het internationale ruimte- rtton ISS. Aan boord van het Altestation voert hij experi- nliten uit. Wie vragen wil stel- tnoet zich telefonisch aan- ^den, via 071-5161627. maandag 1 maart 2004 R1 Ergernissen groeien over en weer Portaal reageert verontwaardigd op conclusie gemeente door Robbert Minkhorst leiden - Delen van de flat de Condorhorst in de Leidse Meren- wijk blijken onvoldoende brand veilig. Dat stelt de gemeente na controle. Eigenaar Portaal van het complex moet verbeteringen aanbrengen. Portaal reageert verbaasd: „Volgens ons is het brandveilig." De corporatie dringt aan op een gesprek met de gemeente. Portaal had de aannemer die het achterstallig onderhoud in de flat met 128 woningen weg werkt, al aan de kant gescho ven. De woningcorporatie was niet tevreden over de prestaties van het bouwbedrijf. De bewo nerscommissie van de Condor horst - de vertegenwoordiging van de huurders - maakt de problemen rond brandveilig heid nu aanhangig. Eerder sprak zij al haar grote teleur stelling en boosheid over de verbouwingen uit. De inspectie van bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente constateerde op 6 januari ge breken. Overigens is de bewo nerscommissie niet tevreden over dat onderzoek, meldt ze in een verklaring: „De keukens en bergingen zijn niet geïnspec teerd. Alleen de badkamers." De gemeente valt over de dicht gelaste draaihekken op de gale rijen, waardoor de tweede vluchtroute ontbreekt, en over verkeerd of niet aangebracht brandwerend materiaal bij lei dingkokers in de flat. Bouw- en woningtoezicht controleert vandaag, en anders binnenkort, of Portaal de zaak weer in orde heeft gemaakt. „Vooropgesteld", reageert woordvoerder Joost Maas van de woningcorporatie, „we doen geen concessies aan brandvei ligheid. Er is materiaal toege past dat een goede brandwe rendheid heeft en voldoet aan de eis van een brandvertragen de werking van dertig minuten. Op zich is het dus wel brand veilig. We wilden de klus zo snel mogelijk doen. Met deze kunststof konden we het in één dag doen. De overlast voor be woners hebben we zo laag mo gelijk gehouden. Daarom heb ben we dit gedaan." Portaal kan 'prima leven' met de bevindingen van de ge meente over het gebruikte ma teriaal. De klacht over de draai hekken begrijpt de woning stichting minder. In het verle den is juist besloten om de hek ken aan het einde van de gale rijen dicht te lassen - in overleg met de gemeente, de brand weer en de bewoners. „Ze vie len steeds ten prooi aan vanda lisme. Die hekjes belandden voortdurend in de sloot. Je kunt er nu ook gewoon overheen stappen. Met deze eis komt de sociale veiligheid in het ge ding." De verplichting vastge- laste klaphekjes los te maken heeft ook voor anderen conse quenties, voorspelt Maas; Por taal is niet de enige corporatie die in het verleden besloot de galerijhekken vast te zetten. Woningcorporatie Portaal en de bewonerscommissie Con dorhorst leefden jarenlang in onmin met elkaar. De bewo nerscommissie verzette zich fel tegen de voorgenomen ver koop van de appartementen. Na een serie verzoenende ge sprekken was de relatie het laatste half jaar sterk verbe terd. Inmiddels ergert Portaal zich aan het gedrag van de bewo ners. De corporatie begrijpt de acties van huurders ('naar de pers stappen') steeds minder. „De Condorhorst is gewoon een goed bewoonbare fiat Dat mag ook wel eens gezegd worden", verklaart voorlichter Maas. „De imagoschade die Portaal nu wordt toegebracht, is aanzienlijk." Tegelijk wekt ook het gedrag van Portaal irritaties op, zegt de Woonbond, de koepel van alle huurdersorganisaties in het land. Consulente Suzanne Schuitemaken „Ik dacht eerst, ze proberen het echt in orde te maken." Schuitemaker be heert het dossier Condor- horst. „Bij Portaal in Leiden zijn veel mensen die veel van de complexen kennen, niet meer aanwezig. Die mensen kenden de achtergronden en de gevoeligheden nog. Portaal zegt steeds: we willen het op lossen, we willen het oplos sen. Maar op brieven van de bewonerscommissie wordt halsstarrig gereageerd. Die be reidheid blijkt er dus aan de andere kant niet te zijn. Mijn vertrouwen is niet zo groot. 'Op straat kun je niet nuchter zijn' door Robbert Minkhorst leiden - Een nare, waterkoude wind jaagt door de straten. Tus sen de sneeuwbuien door pro beert een bleekgouden zon wat warmte te geven. De parkjes langs de Leidse singels zijn vrij wel verlaten - op een schomme lend meisje, haar ouders en twee voetballende jongens in het An kerpark na. Wie er niet uit hoeft op deze zaterdag in februari, zal al gauw binnenblijven. Voor een dakloze zit er vaak weinig anders op dan de winterse kou te trot seren. „Je mag het niet koud krij gen", zegt René Meijers, veertig jaar en verslaafd. Je steltje daar op in." Dit is zijn verhaal. Meijers leeft al jaren op straat. O, hij heeft huizen gehad, huur woningen van de woningbouw vereniging, maar dat bleek steeds geen succes. „Ik adviseer je: als je eenmaal op straat bent geweest, dan kan je niet meer terug." Pogingen tot een meer gesetteld leven strandden bij Meijer altijd op overlast, huur schuld, uitzetting, of op een combinatie daarvan. Hij vertelt erover als hij naar zijn onderko men - een schuur - loopt, vanaf de Breestraat over de Boom- markt en het Noordeinde, met zijn hond Fles - genoemd naar 'een fles drank'. „Ik ben dakloos geworden door overlast in mijn woning. Ik heb toen vijfjaar op straat geleefd. Sinds 2002 ben ik weer op straat. Na klachten en drugs overlast raakte ik mijn huis kwijt, een heel mooi beneden- woninkje. De Willem de Zwij gerlaan, daar ben ik ook uitge gooid. En bij een ander huis had ik mijn tapijt nog niet eens en toen wilden ze me daar al weg hebben. Na twee jaar hek senjacht en handtekeningen verzamelen hebben ze me eruit gekregen. Daar", en Meijers wijst naar het voormalige Van Gend Loosterrein, „heb ik nog een tijd in een tuinhuisje gezeten." Het Slaaphuis - de nachtopvang voor daklozen van de Stichting De Binnenvest - mag hij niet binnen. Vanwege hond Fles. De winters zijn voor Meijers - en voor zijn lotgenoten, maakt hij duidelijk - duidelijk anders dan de zomers. „Je bent meer op jezelf aangewezen. In de zo mer ben ik meer met drinken bezig. Dan ga ik met mensen om die een biertje lusten. Het is lekker warm, je loopt rond. In de winter ben ik meer alleen en ga ik verder meer met verslaaf den om. Ik kom ook in de ge doogzone, bij het station. Veel gajes daar." Voor daklozen is het in de weekeindes meer behelpen. De geijkte opvangplekken - het dienstencentrum aan de Oude Rijn, dagbesteding De Zaak en vooralsnog, afhankelijk van de slagingskans van een plan van vrijwilligers het Aanloophuis in de Nieuwstraat - zijn op zater dag en zondag gesloten. In Lei den ontvangen ruim honderd daklozen via een postadres bij het dienstencentrum een uitke ring van de gemeente. Zo ook Meijers. In het dienstencen trum komt hij vaak. Hij zegt zelf hooguit zestig mensen te ken nen die hij beschouwt als dak lozen. Deze groep zou in aan merking komen voor 24-uurs- opvang, maar de gemeente zegt een dergelijke voorziening voor Sociaal beleid van gemeente staat onder druk Erna Straatsma dir 1()en - Het sociale beleid waar ogemeente zich al jaren mee Pfileert, staat onder druk. Den eig pleit voor strengere regels Jroert forse bezuinigingen is(r. 'Leiden, stad van vluchte den' merkt dat de kloof met landelijke politiek groter ^jdt. Onder leiding van wet- |der Wim de Boer 'herbezint' kistadsbestuur zich op de "ta of Leiden tegen de stroom jjioet blijven roeien. wier aanvoering van een jjks GroenLinks-wethouders it Leiden sinds jaar en dag f) ruimhartig sociaal beleid, ptitel 'stad van vluchtelingen' jlt bij steun aan uitgeproce- drde asielzoekers en het ver- cj tegen de Koppelingswet. 3pr die wet komen illegalen ds 1988 niet in aanmerking glr bijvoorbeeld de gezond- jdszorg. Het verzet tegen de bpelingswet kostte Leiden bijvoorbeeld flink wat geld, om dat het aan een groep illegalen uitkeringen bleef verstrekken. Wim de Boer, die dezer dagen de door ziekte gevelde Moha- med Rabbae vervangt, zei in december nog dat de gemeente niet meewerkt aan het uitzetten van illegalen. „Niet-statushou ders die al op 1 juli 1998 zelf standig in Leiden woonden, blijven we ondersteunen met een uitkering en huisvesting", aldus De Boer. Ook uitkeringsgerechtigden kunnen in Leiden rekenen op een mild beleid. Bijstandsvrou wen met jonge kinderen heb ben geen sollicitatieplicht. Dak lozen ontvangen een maande lijkse toeslag van 227 euro, van wege hun 'onevenredig hoge woonlasten'. Tot vorig jaar was het stadsbestuur tegen 'ano niem klikken'. Aldus binnenge komen tips over misbruik van sociale zekerheid nam de ge meente niet in behandeling. Af gestudeerde studenten hebben recht op een bijstandsuitkering zonder de plicht om de eerste drie maanden elke baan te ac cepteren die hun wordt aange boden. Boven op het rijksbud get trekt Leiden jaarlijks 2,5 mil joen euro extra uit voor 'mini mabeleid'. De Leidse aanpak stond gere geld haaks op het kabinetsbe leid. De gemeente moest diver se boetes incasseren, omdat ze niet in de pas liep. Onlangs pleitte WD-Kamerlid Weekers nog voor een sanctie vanwege het ruimhartige uitkeringsbe- leid aan pas afgestudeerden. Maar Leiden blijft voorlopig vasthouden aan een soepele verstrekking van uitkeringen aan deze categorie werklozen: „Als je veertig uur in het slacht huis werkt, kan dat wel eens ten koste gaan van je inspanningen om je op de arbeidsmarkt te oriënteren", zei een gemeente lijk woordvoerder twee weken Maar het tij lijkt te keren. Lei den moet 9,6 miljoen euro be zuinigen en wil het eigen mini mabudget van 2,5 miljoen euro verlagen. De gemeente snijdt zichzelf daarnaast misschien in de vingers als ze niet kiest voor een strenger sociaal beleid. Ge meenten krijgen door de nieu we Wet Werk en Bijstand (inge gaan op 1 januari) weliswaar meer vrijheid in het vérstrekken van uitkeringen, maar dragen nu zelf de verantwoordelijkheid voor het aantal werklozen. Hoe meer werklozen een gemeente telt, hoe meer geld een ge meente dus kwijt is aan uitke ringskosten en arbeidsbemid deling. Ook het vluchtelingenbeleid komt steeds verder af te staan van het regeringsbeleid. Minis ter Verdonk pleit voor uitzetting van illegalen, inclusief de groep die hier al jaren een zelfstandig leven leidt. Ondanks protesten houdt ze vast aan haar stand punten. Verdonk vindt dat ge meenten niet mogen tegenwer ken en heeft inmiddels een ak koord over haar uitzettingsbe leid gesloten met de vier grote steden. Wethouder Wim de Boer laat via zijn bestuursmedewerker Teije van Vliet weten dat hij het 'niet oppportuun' vindt om in te gaan op de houdbaarheid van het 'Leidse beleid'. .Allerlei zaken nopen de gemeente tot herbezinning: het uitzettings daklozen en verslaafden niet te kunnen betalen. Meijers verkoopt daklozenkran ten, ansichtkaarten en speel goed. „Daklozen zijn gek op speelgoed", aldus Meijers, en uit zijn stoffen schoudertas haalt hij een plastic vlieg te voorschijn. Even speelt hij er mee. De dakloze zit in de veeg- ploeg van De Binnenvest. Sa men met anderen veegt hij stra ten schoon, voor vijf euro per dag. Hij heeft verder zijn uitke ring, en 'wat bijverdiensten'. „En ik bedel. Stelen doe ik niet, je kan ook van de verkeerde ste len. Van iemand die het niet kan missen. Steel ik van de win kel, dan vind ik het prima." Hij heeft een duur leven. „Ik ge bruik heroïne, cocaïne, metha don en pilletjes." Alleen de me thadon is gratis. Meijers heeft net een goede deal voor wat he roïne gesloten. Twee bolletjes, om te roken, voor tien euro. Als hij onderweg een maat tegen komt, roept hij hem na: „Hé, nog wat bruin nodig?" De an der schudt nee, maar anders had hij hem van die deal kun nen vertellen.Aan pilletjes ge bruik ik wat ik maar kan krij gen. En alcohol. Op straat lam je niet nuchter zijn. Dan word je gek. Als je onder invloed bent, kom je de dag wel door. Als je nuchter bent, krijg je het gevoel: wat moet ik met al die tijd?" Fles, een stevige maar lieve rottweiler, ploft in het natte gras langs de oude Spoorweg haven. „Hij is zes, ik heb hem nu vijfjaar en drie maanden. Ik had een huis op dat moment en toen heb ik maar een hond er bij genomen." Gezien het ge wicht en de staat van zijn vacht, zorgt Meijers ervoor dat zijn huisdier niets tekortkomt. „In mijn schuur is het nu verschrik kelijk koud 's nachts, maar ik heb er geen problemen mee. Ik hoor iedereen klagen, maar op de een of andere manier stel ik me er geestelijk op in dat ik het niet koud mag krijgen. Je weet gewoon: je kan nergens naar binnen." De drank en drugs helpen ook, geeft hij toe. Meijers onderkomen is een ber ging van een woning in het Haagwegkwartier. „Gekregen via een vriend van me", zegt hij. „Zijn dochter woont in een huisje hier en had een schuur tje over." Hij verontschuldigt zich dat zijn lamp net is stuk gegaan. Meijers kookt met spi ritus, op een brandertje dat uit een fondueset afkomstig lijkt. „Gister heb ik saté gemaakt. Ba mi maak ik ook wel eens. De deur kan niet helemaal open. Al zijn bezittingen staan in dat schuurtje. Tegen een muur staat een wandrek. Een dikke stapel van dekens en kle den is het bed dat Fles en Meij ers delen. In de hoek naast de deur staat een volle wasmand. „Vroeger was ik stratenmaker. Als ik ze zie lopen, ben ik wel jaloers op ze. Lekker buiten werken. Ik had het toen heel erg naar mijn zin. Als ik weer een huis heb, word ik weer straten maker." beleid van Verdonk, de nieuwe Wet Werk en Bijstand en de noodzakelijke bezuinigingen. Het Leidse beleid wordt de ko mende weken opnieuw gefor muleerd en aangepast. Daar komt halverwege maart een nieuwe lijn uit. Tot die tijd wil De Boer niet op losse kwesties ingaan." Van Vliet vermoedt dat het stadsbestuur voortaan wat va ker in de pas gaat lopen. „Dat niet in behandeling nemen van anonieme tips hebben we vorig jaar ook afgeschaft. Je krijgt als gemeente elk jaar een boete, maar verder gebeurt er niets." Leiden hoopte stilletjes op een rol als 'gidsgemeente', maar zo ver is het nooit gekomen. Het afwijkende Leidse geluid is nauwelijks van invloed geweest op het rijksbeleid, aldus Van Vliet. „Leiden stapte soms be wust over de wettelijke kaders van het rijksbeleid heen. Dat leidde dan tot conflicten met het ministerie en verder niets. De meeste van dit soort zaken zijn inmiddels weer terugge draaid. Eigenlijk heeft het ons alleen maar geld gekost." leiden - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een auto in het water van de Korte Mare geduwd. De brandweer was met een duikploeg snel ter plekke, maar toen bleek dat er niemand in het voertuig zat, werd besloten de auto later te bergen. Dat gebeurde gistermiddag. Het is nog niet be kend van wie de auto is. Foto: Mark Lamers Dakloze René Meijers en zijn hond Fles poseren in Meijers' onderkomen, een berging in Leiden. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7