Inzet politie bij innen van belastinggeld BINNENLAND Slimme treinlifters duiken op eenzame studenten Op een sterke man naar de top CDA-Kamerfractie houdt bezuinigingsopties open Amsterdam weer in top-10 van meest leefbare steden Reddingsteam terug 'Allochtone leerkracht voor de klas is niet anders' chirurg levert bewijs moord (rkstraf voor je mariniers - De militaire kamer rechtbank in Arnhem ree Nederlandse mari- landaag veroordeeld tot j/eken voorwaardelijke ire detentie en een werk- an zestig uur. De 19- en ige waren in augustus vo ir tijdens hun wacht in slaap gevallen. Het OM ^en jf maanden militaire de- tan geëist. De rechtbank is e L lening dat hier geen spra- sonjs van een oorlogssituatie, ilob snge controle tenlandse arts :e o| iiy-l iaao - De controle op bui- de^idse verpleegkundigen en Z0Iji die in Nederland komen 1 de>n, is met ingang van van- 'g Strenger geworden. Ze jk afen verplicht een bewijs /ee oed gedrag laten zien voor 3rdp de slag mogen. Het zo- ;mde BIG-register voert de egel in na kritiek van Wa^eraren, die van mening )teso dat er onvoldoende ga- was op goede zorg door 5en<hlanders. maandag 1 MAART 2004 ;iden actief ichapenwei -vossemeer - Een of meer en hebben gruwelijk huis- ïden bij een kudde scha- en 11 een weiland in Nieuw- aJ meer. Van één schaap Voqvrijdagmiddag een stuk e a<je achterpoten afgebeten, digger moest worden afge- higtt. Drie lammetjes kwamen ;t fijieg en dood ter wereld, dnyt hun moeders in de ost| raakten. Schapenhouder ;rd^en Bosch vreest dat de °t| tot enkele tientallen 3r Qaipen zal leiden, ïeni al ^wboarders wpd in Alpen le os le - Een Nederlandse is een vrouw zijn gisteren ver- Jaa|lukt tijdens het snowboar- w°jn de Franse Alpen. Ze zou- :s i^ich op 2150 meter hoogte sse|n de piste hebben bege- doljDe twee twintigers, die het 1 iijn niet kenden, probeer- et (lopend naar boven terug te ïen(en op het normale par- 2 s«6. Ze gleden uit en vielen te stajer op de rotsen. ctmoord op iichauffeur orcj I giipRDAM - Een 52-jarige taxi ën jffeur uit Rotterdam is gis- >rkiji van dichtbij door het on^i geschoten door een over- hajr. De chauffeur overleed in ravond in een ziekenhuis ">0iijn verwondingen. Van de ditjtter ontbreekt elk spoor, uilslachtoffer reed voor een weie taxicentrale, waarvan de net 's nog niet zijn uitgerust "-^camerabewaking. i omgebouwd It ploertendoder urg - De politie heeft giste- p het stadion van Willem II 26-jarige Feyenoord-sup- er aangehouden. De man een paraplu met een me- nisme waardoor het ding als soort ploertendoder kon j Men gebruikt. De Schiedam- werd aangehouden op (id van de wet wapens en nitie. De politie verrichtte in lal acht arrestaties. Ion (21) steekt [n moeder dood »n - Een 51-jarige vrouw uit den haag/gpd - CDA en PvdA willen dat deurwaarders politie begeleiding krijgen als ze bij het innen van belastinggelden pro blemen verwachten. Het afgelo pen weekeinde werd bekend dat groepen woonwagenbewoners en Heli's Angels geen belasting hoeven te betalen omdat de fis cus het innen ervan te riskant vindt. De Tweede Kamer vindt het on acceptabel dat de Belasting dienst bepaalde groepen bij wie belastinggeld moeilijk is te in nen, stelselmatig overslaat. Groenlinks-Kamerlid Vendrik vindt zelfs dat de mobiele een heid in zulke gevallen kan op treden. „Dat gebeurt al bij het oprollen van hennepkwekerij en, dus waarom hier niet?" Staatssecretaris Wijn (financi en) verklaarde eerder deze maand nog dat de Belasting dienst slechts één groep ont ziet: de bewoners van het Lim burgse woonwagenpark Vin kenslag. Het ministerie van fi nanciën bevestigde gisteren echter dat dit op grotere schaal voorkomt dan tot nu toe be kend was. De Tweede Kamer heeft geen Fiscus slaat woonwagens en Heli's Angels over goed woord over voor het onge moeid laten van lastige burgers. „Het kan niet zo zijn dat groe pen burgers zelf bepalen of ze belasting betalen of niet", zegt CDA-Kamerlid De Nerée tot Babberich. De PvdA vindt dat de fiscus hiermee het draagvlak onderuit haalt voor het afdra gen van belastinggelden door de samenleving. „De fiscus zet hiermee een premie op moeilijk doen", aldus Groenlinks-Ka merlid Vendrik. Ook WD en D66 vinden het niet kunnen. De PvdA noemt de situatie on aanvaardbaar. PvdA-Kamerlid Bussemaker vindt het hoog tijd om alle misstanden bij de fiscus aan de kaak te stellen. Dat Wijn een paar weken geleden nog volhield dat de problemen maar bij één woonwagenkamp spelen, noemt Bussemaker 'buitengewoon kwalijk'. Groningen - „Ik wil nog wel een keer", zei IJsbrandus van Popta (7) toen hij weer veilig beneden was. Beter kon de gehandicapte jongen uit het Friese Nijland giste ren niet duidelijk maken hoe hij had genoten van zijn tocht naar de top van de Martinitoren in Groningen en weer terug. Hij maakte die reis op de rug van de 'sterk ste mannen van Nederland'. Het was een gevolg van de eindejaarsuitzending van het tv-programma Kopspijkers. Behalve de klimpartij in de draagzak kreeg de jongen ook de kans om op het orgel van de Martinikerk te spe len, want behalve op kerken is hij ook dol op orgels. Op de luizolder speelde hij samen met beiaardier Auke de Boer een Vader Jacob waarvan de hele Groninger bin nenstad kon meegenieten. Foto: GPD/Anne Marie Kamp amsterdam/anp - Amsterdam staat net als vorig jaar op de tiende plaats van de meest leef bare steden in de wereld. Het bureau Mercer Human Recour- ce Consulting concludeert dit na het jaarlijkse 'quality of life'- onderzoek dat in 215 grote ste den over de hele wereld is ge houden. In Amsterdam blijft het verkeer een heikel punt volgens Mercer. De aanleg van de Noord-Zuid- lijn maakt het er niet beter op. Verkeersopstoppingen en slecht doorstromend verkeer zullen niet snel verdwijnen. Mercer houdt bij dit jaarlijkse onderzoek naar het leefklimaat en de persoonlijke veiligheid in grote steden onder meer reke ning met het aantal ziekenhui zen en gezondheidsinstellingen in een stad. Verder wordt geke ken naar het verkeer, luchtver vuiling en de kwaliteit van af valverwerking en het riolerings systeem. De Iraakse hoofdstad Bagdad scoort door een continue drei ging van geweld en een slechte gesteldheid van de infrastruc tuur het slechtst. De stad wordt gezien als onveiligste stad ter wereld. Voor de topsporters die in au gustus moeten scoren op de Olympische Spelen wordt het ook geen pretje. Athene is door het bureau bestempeld als on gezondste stad van West-Euro pa. Luchtvervuiling is de groot ste boosdoener. De Canadese stad Calgary komt als winnaar uit de test. Calgary is net boven Honolulu en Hel sinki geëindigd en mag zich volgens Mercer dit jaar de ge zondste stad ter wereld noe- den haag/gpd - In tegenstelling tot de achterban van het CDA, ziet de Tweede-Kamerfractie nog wel mogelijkheden om ver der te bezuinigen. De Europese begrotingsregels moeten tot el ke prijs worden nageleefd, meent de fractie. Wel blijven er steeds minder posten over waarop kan worden bezuinigd. Dat stelt Kamerlid De Nerée tot Babberich, de financieel woordvoerder van het CDA Af gelopen vrijdag kondigde mi nister Zalm (financiën) nieuwe bezuinigingen aan om het be grotingstekort ook dit jaar be neden de 3 procent te houden. Hij zei bij een nieuwe bezuini gingsronde geen enkele post op voorhand uit te sluiten. Voor dit jaar was al 10,9 miljard euro aan kortingen gepland, daar komt nu 2 miljard bij. Bin- (ken aan de verwondingen zij 's morgens had opgelo- ibij een steekpartij voor p woning. De dader is haar jarige zoon, die bij de scher- jtsefingen ook gewond raak- Het motief voor het familie- ma zijn vrijwel zeker proble- in de relationele sfeer. Vol- s een familielid wilde de eder met haar zoon tijdelijk ïg naar Turkije om hem weg louden van softdrugs. ;enten geschept ongeluk Aio (Terdam - Twee agenten van politiekorps Amsterdam- stelland zijn zaterdagmor- geschept op de afrit van de dweg AIO in Amsterdam en A8 (Amsterdam-Zaanstad), van hen is daarbij een been jtgeraakt. De agenten waren de afrit een aanrijding aan afhandelen en werden ïrbij zelf aangereden. vee doden door lolmonoxide io - De politie heeft gister - ind op een camping in Oirlo ee mannen dood aangetrof- in een caravan. De twee, )lse mannen van 20 en 22 zijn vermoedelijk door Dlmonoxidevergiftiging om leven gekomen, aldus de itie. Bekenden van de man- alarmeerden de politie na- zij de lijken van het tweetal dden ontdekt. arnhem/gpd - Veel studenten hebben het al ondervonden. Treinreizigers die hen vragen om 'mee te mogen liften'. Met dank aan de OV-studentenkaart komt de reiziger dan met 40 procent korting op de plaats van bestem ming. „Sorry, mag ik je wat vragen?" Een man van een jaar of 25 loopt naar een jonge meid die op het station in Arnhem doel loos voor zich uitstaart. „Heb jij toevallig een OV-studenten- kaart? Ja? Oh mooi. Ik mag vast wel met je meereizen." Dit gebeurt bijna dagelijks op elk treinstation in Nederland. Reizigers die studenten 'spot ten' om zo met korting te kun nen reizen. Op voorhand heb ben deze reizigers al een trein kaartje aan het loket gekocht of uit de automaat gehaald met veertig procent korting. Iedere student die studiefinan ciering ontvangt, heeft een OV- studentenkaart. Met deze kaart kunnen ze of doordeweeks of in het weekeinde gratis met het openbaar vervoer. In de trein mogen ze drie reizigers meene men. De medereizigers krijgen dan 40 procent korting op het reguliere NS-tarief. Erg aantrek kelijk voor de regelmatige ge bruiker van de trein. „Goedemorgen! Vervoersbewij zen alstublieft." De conducteur doet zijn ronde. De treinlifter zit naast de studente met wie hij een 'deal' heeft gesloten. Ze hebben geen woord met elkaar gewisseld. .Alstublieft. Ik reis met haar mee." De lifter wijst naar de studente. Zij kijkt hem een seconde aan en laat de conducteur haar OV-studen- tenkaart zien. Je vermoedt wel wat. Maar je kan niets zeggen als de student toestemt de lifter mee te laten reizen. Zo zijn de regels. Op de OV-studentenkaart staan geen uitzonderingen. De student mag iedereen meenemen die hij wil", legt een conducteur op het traject Arnhem-Zwolle uit. De studente reist echter maar tot Deventer, terwijl de treinlif ter naar Zwolle moet. De jon gen bedankt het meisje en zij knikt terug. De reis wordt ver volgd. Hij kijkt om zich heen, staat op en loopt door de trein. Ah, een nieuw slachtoffer. Een jongen, een jaar of twintig. De treinlifter stelt dezelfde vraag en de student gaat lichtelijk ge- irriteerd akkoord. Opnieuw is daar de conduc teur. „Ik reis met hem mee", antwoordt de lifter, de student een schouderklop gevend. De conducteur herkent de lifter en voelt een beetje nattigheid. „Je kan nog steeds niets doen. Voor hetzelfde geld is het een vriend van hem die hij in de trein heeft ontmoet. Als de student zegt dat hij de jongen niet kent, dan pas kunnen we iets doen. Dan moet de lifter het resterende bedrag bijbetalen." De Nederlandse Spoorwegen zijn op de hoogte van het trein- liftersprobleem. „We weten dat het gebeurt, maar het is niet te checken op welke schaal dit plaatsvindt. De conducteur kijkt alleen naar een geldig ver voersbewijs en als de reiziger daarover beschikt, kan de con ducteur weinig doen." NS zijn ook niet van plan stappen te ondernemen. „Een oplossing is niet aan de orde", aldus een woordvoerster van de NS. De treinlifter komt aan op de eind bestemming. Met een glimlach stapt hij de trein uit. „Hmm, het is weer gelukt. Vier dagen in de week reis ik van Zwolle naar Arnhem en terug. Een retourtje kost 19,40 euro. Maar met kor ting 11,60. Dat scheelt zo'n acht euro per dag. Zo houd ik per maand meer dan honderd euro in de portemonnee." Rotterdam - Het Nederlands USAR-reddingsteam, dat woensdag op verzoek van de Marokkaanse re gering naar Marokko was gevlogen, is zaterdag avond teruggekeerd. Voor gespecialiseerde teams is er weinig of niets meer te doen, aldus woord voerder Natrop. De Nederlanders hebben vooral hand- en spandiensten verricht. Op het moment dat het Urban Search and Rescue-team arriveerde, hadden de reeds aanwezige teams hun reddings acties al beëindigd. Een USAR-team bestaat uit veertig mensen en vier honden. De deelnemers zijn gedetacheerd vanuit het Korps Landelijke Poli tiediensten, brandweer, defensie en medische sec tor. Foto: ANP/Arie Kievit nen het CDA klinken steeds lui dere protesten tegen nieuwe bezuinigingen. CDA-prominen- ten en lokale bestuurders vin den dat de partij haar sociale gezicht dreigt te verliezen. Voor de fractie staat de 3 pro centafspraak tussen de EU-lan- den echter als een paal boven water. „Regels zijn regels", al dus De Nerée tot Babberich. „Ook als het je slecht uitkomt." Het CDA zal bij bezuinigen eer der ingrepen in de zorg en lage re overheden toestaan dan in de sociale zekerheid. Die moet buiten schot blijven. De partij hoopt dat het tekort ook kan worden weggewerkt door uitga ven uit te stellen. Regerings partner D66 wil niet alleen de post sociale zekerheid sparen, maar ook onderwijs en veilig heid. Transplantatie in AZG geeft diabetici hoop groningen/gpd - In het Acade misch Ziekenhuis Groningen is voor het eerst in Nederland met succes een transplantatie uitge voerd van de zogeheten 'eiland jes van Langerhans'. Deze cel len in de alvleesklier zijn ver antwoordelijk voor de produc tie van insuline. De operatie was een autotransplantatie. Dat betekent dat de eigen eilandjes weer werden teruggezet in het lichaam van de patiënt. De ingreep is uitgevoerd bij een patiënt met een chronische al vleesklierontsteking. Deze in fectie maakte het nodig om de alvleesklier met de insuline producerende eilandjes te ver wijderen. Dat zou de patiënt ernstig diabeet maken. Daarom zijn zo'n 200.000 eilandjes uit de verwijderde alvleesklier 'ge oogst' en via een infuus weer ingebracht bij de patiënt. De ei landjes hebben zich in de lever genesteld. Voor de werking van de insuline maakt dat geen ver schil. Deze operatie kan een door braak betekenen bij de behan deling van diabetes type 1. Bij deze vorm van suikerziekte zijn de insuline producerende cel len door het eigen afweersys teem vernietigd. Waarschijnlijk wordt het in de t®komst ook mogelijk om eilandjes van do noren te transplanteren. ken bij pogingen het projectiel te verwijderen. De kogel zal naar Nederland worden overgebracht en wor den toegevoegd aan het straf dossier. De kogel is belangrijk technisch bewijs. Het is de eni ge kogel die werd afgevuurd. De 37-jarige Amsterdamse bo dybuilder die donderdag in de ze zaak voor het eerst voor de rechtbank verschijnen beroept zich op zijn zwijgrecht. tilburg/gpd - Er is nauwelijks verschil tussen beginnende al lochtone en autochtone leer krachten. Ze lopen in hun vak tegen dezelfde problemen aan. Dat blijkt uit een scriptie van Hafize Topu (24), die afstudeert aan de Letterenfaculteit van de Universiteit van Tilburg. Het-overheidsbeleid is er op ge richt meer allochtone jongeren te interesseren voor een baan in het onderwijs. Dat lukt tot nu toe maar matig. Uit het onder zoek van Topu blijkt dat dat mede het gevolg is van de ver keerde beeldvorming over be ginnende allochtone leerkrach ten. Er wordt ten onrechte ver ondersteld dat ze specifieke problemen hebben. „Dan gaat het bijvoorbeeld over een ver meende gebrekkige kennis van de taal. Anderzijds gaat men er van uit dat allochtone leer krachten een meerwaarde heb ben, omdat ze kunnen tolken en gemakkelijker contacten leg gen met allochtone ouders." Uit haar onderzoek onder zo wel jonge allochtone als au tochtone leerkrachten kwam naar voren, dat ze in hun be roep tegen dezelfde hindernis sen aanlopen. „Dat bijvoor beeld de begeleiding op school niet goed geregeld is, dat het ta kenpakket voor de beginnende leerkracht veel te zwaar is. Het is bekend dat het eerste jaar cruciaal is, het risico van af knappen is groot. Ik heb leer krachten gesproken die na het eerste jaar met een zware burnout thuis zaten." Ook blijkt dat de ondervraagde allochtone leerkrachten niet onderdoen voor de autochtone in taalvaar digheid Nederlands. Topu vindt dat de pabo's stu denten beter moeten begelei den en voorbereiden op de praktijk. Het is volgens haar niet nodig voor allochtone lera ren speciaal beleid te ontwikke len. „Dat draagt bij aan een ver keerde beeldvorming. Wel is het goed als allochtone pabo studenten reclame maken voor werken in het onderwijs." amsterdam/gpd - Duitse chi rurgen zijn er in geslaagd de ko gel die in december de Bulgaar se maffiabaas Dimitrov (33) doodde op de Dam, te verwij deren uit het hoofd van zijn vriendin. De 23-jarige vriendin Tsetsi Krassimirova was kort na de liquidatie uit het ziekenhuis ontslagen met de kogel nog in haar hoofd, omdat de Neder landse chirurgen being waren dat de vrouw verlamd zou ra-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3