Het monster van de u papiermassa 'We reden rond in een bak benzine' Sloddervos heeft baat bij hulp van professional organizer c Fotograaf Cor Mooij draagt fatale crash Zandvoort de rest van z'n leven met zich mee HDC234 Orde scheppen in de chaos. Dat doet de professional organizer. Deze adviseurs - hun aantal groeit fors - staan mensen met raad en daad terzijde bij het opruimen van huis, werkkamer of kantoor. Tal van sloddervossen, die door de bomen het bos niet meer zagen, hebben hun documenten en andere waardepapieren weer keurig gerangschikt in mappen, dozen en kastjes. „Ik heb de rust in mijn leven teruggevonden", zegt Hans. De professional organizer als redder in nood. door Ed Blaauw itpuilende kasten, troep in laden- I kastjes, rondslingerende kleren, een bende op het bureau en op de grond stapels kranten, folders en ongeopen de post. Hans, sloddervos en chaoot, zag er geen gat meer in. „Soms deed ik wel eens een poging om de rommel op te ruimen. Maar binnen een kwartier zakte de moed me in de schoenen. Ik durfde niets weg te gooi en. Ik kon geen onderscheid maken tussen wat wel en wat niet relevant was." Paniek, angst en schuldgevoel beheersten zijn leven. „Ik had geen enkel inzicht meer in mijn administratie, met als gevolg aanma ningen en brieven van deurwaarders. En ik miste ook het overzicht over mijn financiën waardoor ik veel meer uitgaf dan er binnen kwam. Ik ben mijn hele leven al slordig en chaotisch. In het begin vinden mensen dat nog charmant, omdat het zo herkenbaar is. Maar weinigen hebben het zo '\A/ii -71 ir» uit de hand laten lopen als ik". WIJ ZIJll geen De ommekeer in zijn leven cr kwam toen zijn vrouw zwanger OprUim jufien raakte. ..Ik heb mezelf de vraag J gesteld: 'Wat voor voorbeeld heeft mijn kind straks met zo'n vader?' Ik wist dat ik professionele hulp no dig had. Via internet ben ik bij Pauline te rechtgekomen. Zij heeft me inzicht in mijn leven gegeven, zij heeft me geholpen schoon schip te maken. Ik ben veranderd, netter, or- dentelijker. Mijn financiële papieren, mijn documenten en contracten, alles is nu geor dend. Ik ruim de krant op als ik die heb gele zen, laat mijn sporttas niet meer in mijn au to slingeren. Maar ik moet op mezelf blijven letten, ik blijf een slordig mens." Hopeloos Pauline Muller-Hensen hoort het verhaal zwijgend aan. Ze glimlacht als Hans haar prijst. Sinds vier jaar werkt de Heemsteedse als professional organizer. „Hopeloze geval len?" De vraagt overvalt haar. Ze zegt: „Die komen niet bij mij. Want mensen die een beroep op mij doen, zijn echt gemotiveerd. En ik vind het inspirerend om, één op één, mensen te laten zien hoe ze structuur en overzicht in hun leven kunnen aanbren gen." Voor ze in 2000 met haar bureau Well Orga nized - met ook een vestiging in Utrecht - begon, stond ze twaalf jaar voor de klas als lerares Frans in het middelbaar onderwijs. „Ik ga in september les geven aan de Volks universiteit. De cursus heet 'Opruimen, ta lent of vaardigheid? en is bedoeld voor men sen die thuis orde op zaken willen stellen. Naast vier tweewekelijkse bijeenkomsten en een terugkom-bijeenkomst geef ik opdrach ten waarmee cursisten thuis aan de gang kunnen. Het resultaat? Door ruimte in je woonomgeving te maken, ontstaat er ruimte in je geest waardoor je beter kunt functione ren en komt er nieuwe levensenergie vrij." Dat niet alleen; Sophie, een oudere alleen staande dame, houdt zelfs zeeën van tijd over sinds Pauline haar een handje heeft ge holpen. „Als er plotseling visite kwam, stop te ik de rommel, kranten en tijdschriften en zo, snel onder de sprei. Leek het voor het oog een beetje netjes. Ik kan redelijk impro viseren, maar organiseren, ho maar. Ik ver loor mezelf in details. Alles bij mij thuis lag door elkaar, betaal- en spaarrekeningen, boeken, kleren. Als ik wat moest opzoeken, was ik daar uren aan kwijt." Ze wilde wel opruimen, maar de vraag was hoe? „Ik wist niet waar ik moest beginnen. Stelde het ook steeds uit. Er was zoveel rom mel ontstaan in de loop der jaren. Ik heb door de crisistijd van mijn ouders geleerd: doe nooit iets weg, want het kan altijd nog van pas komen. En kom nu eens bij mij kij ken. Zo netjes, zo ordentelijk. Mijn boeken zijn uitgezocht en mijn administratie zit keurig in mapjes. Ik heb bovendien een op geruimd hoofd. En dat is een heerlijk gevoel, kan ik iedereen verzekeren. De tijd die ik over heb, gebruik ik voor het schilderen en voor correctiewerk dat ik in opdracht doe." Luisteren De professional organizer begeleidt, steunt, stuurt aan en geeft advies. Ze geeft concrete hulp bij het praktisch inrichten van woon- en werkruimtes. „Laat één ding duidelijk zijn, we zijn beslist geen opruimjuffen", zegt Petra Bosch-van Rossum van Het Kantoor in Badhoevedorp. „Ik kom niet voor de rom mel, maar voor mijn cliënt", zegt Jalada Goddijn-Koopmans van Bureau voor Ruimte in Haarlem. „Door goed te luisteren en me in te leven in de omstandigheden en behoef ten van mijn cliënt, probeer ik een beeld te krijgen waar het bij deze klant echt om gaat." Jalada, moeder van drie volwassen kinderen en in het bezit van ruime onderwijservaring, heeft de afgelopen drie jaar 25 korte cursus sen gegeven over opruimen, genaamd: 'Geef jezelf weer ruimte'. Zij stelt dat opruimen en weggooien beslist niet hetzelfde zijn. „Het gaat er om een basisstructuur aan te bren gen, daardoor ontstaat er al een heleboel ruimte. Weggooien is een aanvulling daarop. Er is ook veel verborgen rommel, verstopt achter de kastdeuren. Maar dat geeft geen echte rust, want de rommel werkt dan in jouw hoofd natuurlijk gewoon door. Soms hoor je wel eens mensen met overvolle bu reaus en kasten die zeggen dat ze deson danks moeiteloos hun weg in de chaos we ten te vinden. Mijn ervaring is dat dit ver haaltje heel vaak niet klopt." Een bureau vol stapels en ongeopende post. Kasten vol rotzooi. Een werkkamer die oogt alsof er zojuist een slagveld is geweest. Altijd de juiste papieren kwijt zijn. Uren lopen zoeken naar dat ene formulier. Als het thuis k ZATERDAG 28 FEBRUAk® 2004 Illustratie: Ingrid Joustra praat, overlegt, vraagt en brengt structuur aan.Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat mensen gemiddeld in een jaar zes weken be zig zijn met het zoeken naar spullen die kwijt zijn. Veel mensen praten er niet over. Veelal uit schaamte." De gedeelde werkka mer van Inge en Henk geeft een haarscherp beeld wat er gebeurt als de professional or ganizer is langs geweest. Het linkerdeel van de kamer, Inge's deel, is samen met Jalada onder handen genomen. Dat deel is strak, netjes en overzichtelijk. Haar bureau is een toonbeeld van rust en effïciëncy. Daarmee vergeleken is de werktafel van haar man Henk een troep van jewelste. In het dagelijks leven geeft Inge, een ambiti euze vrouw van in de dertig, trainingen in communicatie en presentatie. „Ik ben zelf standig ondernemer en moeder van vier kin deren. Mijn man heeft ook een baan. Met als gevolg stapels post, kranten en folders voor het gezin en voor mijn bureau. Het betalen van rekeningen laat ik niet op zijn beloop. Die vis ik er meteen tussenuit. Maar die tweede laag van de post en folders die je bin nenkrijgt, die minder belangrijk is, dat hoopt zich maar op. En op een gegeven moment ben je het zat." Wasdag Haar schoonzus snapte met de beste wil van de wereld niet dat Inge een beroep deed op Jalada om orde te scheppen. „Ik had het idee dat ik de rotzooi de baas was. Maar dat was echt niet zo. Samen hebben we een plan opgezet en een systeem bedacht waarbij al les zijn eigen plek heeft gekregen. Duidelijk en helder. Ik ben teruggekeerd naar het ou derwetse beproefde principe waarbij het maandag wasdag is, dinsdag strijkdag en ga zo maar door. Dat werkt uitstekend." Even last Inge een pauze in. En dan, alsof ze een goedbewaard geheim prijsgeeft: „Het klinkt gek uit mijn mond, maar ik kan me soms verbazen over de rotzooi van anderen. Ik heb zelf echt een opgeruimd gevoel gekre gen. Heerlijk gewoon. Toch blijf ik waak zaam, want de papiermassa die dagelijks je huis binnenkomt, is als een monster waarte gen je moet blijven vechten." Marieke beaamt dat. De chaos in haar huis regeerde haar leven. Als ze thuiskwam na een lange en inspannende werkdag sloot ze zich af voor de rommel op en naast haar bu reau. „Dat bureau was het centrum van mijn huis. Privé en zakelijk kwamen daar bij el kaar. Ik wist er op den duur geen raad meer mee. Soms probeerde ik op te ruimen. Maar al die papieren waren voor' mij zo beladen. Mijn probleem is dat ik de neiging heb te veel in details te verzanden. Ja en nu? De structuur is terug en opruimen is weer leuk geworden. Ik raak nu niet meer in jpaniek van nieuwe post, want alles heeft een eigen plek gekregen." Hans: „Ik ben er van overtuigd dat veel men sen mijn situatie herkennen. Wie een oplos sing zoekt geef ik de raad: schroom niet, wanhoop niet, maar zoek hulp, het helpt echt. Ik voel me in ieder geval een ander mens." Voor meer informatie: www.nbpo.nl Samen In de Verenigde Staten is de professional or ganizer al jaren een begrip, maar in eigen land is het nog een vrij onbekend fenomeen. De laatste jaren echter schieten de adviesbu reaus als paddestoelen uit de grond. Sinds 1 januari van dit jaar zijn de twee be staande beroepsverenigingen van professio nal organizers samengegaan in de Neder landse Beroepsvereniging van Professional Organizers. Deze branche-organisatie telt circa zestig leden. Op zaterdag 17 april houdt deze NBPO een nationale organizing dag. Professional organizers zullen in de boekhandels over hun werk vertellen. Ook liggen er dan allerlei boeken over het onder werp ter inzage. Marleen Verspoor geeft die dag zeker acte de présence. De Aerdenhoutse is enkele maan den terug met Organizing Support begon nen. Ze is druk bezig een klantenkring op te bouwen. Voorheen was ze operatie-assisten te. „Dan ben je ook aan het organiseren. Een professional organizer word je niet, dat zit in je. Het leuke is dat je samen, met de klem toon op samen, tot een georganiseerd sys teem komt waar mensen verder mee kun nen. Je stelt een strategie op. Je luistert, of op de werkplek een ongeorganiseerde bende is, kan dat leiden tot gevoelens van machteloosheid en moedeloosheid, tot ver driet en een negatief zelfbeeld. En dan, dan zou de professional organizer in beeld kun nen komen. Vermoedelijk duizenden men sen zouden de hulp van een professional or ganizer goed kunnen gebruiken. De Formule 1-race van 29 juli 1973 be hoort tot de meest bizarre gebeurtenis sen uit de geschiedenis van Zandvoort. Het parcours in de duinen had een jaar gedwongen 'pauze' gehouden om verbe teringen te ondergaan en was volgens de organisatie verbouwd tot 'het veiligste circuit ter wereld'. Acht ronden na het startsignaal ging het fout. De veelbelovende 25-jarige coureur Roger Williamson crashte vlak voor de roemruchte Panoramabocht. Zijn voer tuig vatte vlam, het vuur was niet direct te blussen. Het gevecht tegen de vlam men duurde tien minuten. In die tijd waagde collega-coureur David Purley zich met gevaar voor eigen leven De vlammen, die hitte. Dat ene beeld van de coureur in zijn brandende wagen. Fotograaf Cor Mooij stond erbij toen de Engelse coureur Roger Williamson in 1973 verongelukte op het circuit van Zandvoort. Angstige minuten volgden. Minuten die de wrangheid van het bestaan blootlegden: de coureur overleed, Mooij schoot de foto's van zijn leven. Het VPRO-televisieprogramma 'Andere Tijden' blikt dinsdag terug op de jaren van de Grand Prix in Zandvoort. door Jan Vriend Collega en boezemvriend David Purley probeert na de fatale crash tevergeefs Roger Williamson te redden. Foto: Cor Mooij in het vuur, in een poging zijn collega en boezemvriend te redden. Zijn wan- hoopsstrijd werd door televisiecamera's geregistreerd. Miljoenen kijkers zagen hoe hij het blusapparaat bij een brand weerman uit de handen rukte en zelf het vuur te lijf ging. Het mocht niet baten. Zittend in zijn wrak verbrandde William son voor het oog van de televisiekijkers. Het programma 'Andere Tijden' recon strueerde de fatale race uit 1973. Aan de hand van gesprekken met ooggetuigen en betrokkenen komt een beeld naar vo ren van de overleden coureur en van de racewereld van die tijd. Zo vertelt cou reur Gijs van Lennep, destijds zesde in Zandvoort, over de angst tijdens de rit ten: „We waren in die jaren allemaal bang voor brand", zegt hij. „We reden als het ware rond in een bak benzine. Coureurs sneuvelden bij bosjes. Veilig heid was ver te zoeken." Bij de onthulling van een standbeeld van Roger Williamson afgelopen zomer bij het circuit in het Britse Donington werd een brief voorgelezen van oud wereldkampioen Jacky Stewart waar in hij de Zandvoortse organisatie zware verwijten maakt over de onveiligheid van hun circuit. Hij beschuldigt de orga nisatie van de dood van het talent Wil liamson. Oud-wedstrijdleider Ben Huls man van het Zandvoortse circuit voelt zich niet schuldig, maar 'ik was wel ver antwoordelijk voor wat er toen allemaal mis ging. We hadden het niet in de hand'. Sportfotograaf Cor Mooij maakte van het ongeluk een serie indrukwekkende fo to's. Thuis in Egmond blikt hij terug op de bizarre gebeurtenissen die dag. „Bij die bewuste race stonden bijna alle an dere fotografen in de Panoramabocht. Met opzet was ik daar een stuk vandaan gaan staan, bij de tunnel-oost. Het was een soort ingeving die me daarheen trok. Van tevoren had ik 's nachts gedroomd dat daar iets bijzonders zou gaan gebeu ren. Iedereen verklaarde me voor gek, maar ik volgde mijn gevoel. Het ongeluk zal me altijd bijblijven. Zo als die coureur daar voor me lag, in die brandende racewagen, dat was een aan David Purley klampt wanhopig een agent aan, omdat adequate hulp na de crash uitblijft. Foto: GPD/Cor A blik die ik nooit zal loslaten. Hij zat vast in zijn gordel, beklemd in zijn wrak. Eerst gooide ik mijn camera in het zand om mijn handen vrij te hebben, want ik wilde hem redden. Maar er was geen be ginnen aan. De vlammen waren zó hoog en het vuur was zó heet dat je er niet bij kon komen. Daarom heb ik toch mijn camera maar weer gepakt. Om de ont reddering die ik zelf van zo dichtbij had gevoeld in beeld te brengen. Toen ik die foto's maakte, was ik 27 jaar. De gebeurtenissen van die middag heb ik daarna mijn leven lang als een soort rugzakje met me meegedragen. Met de reportage won ik de World Press Photo, wat een grote sprong was in mijn loop baan. Daarna kon ik een paar maanden naar Amerika om een tijdje ervaring op te doen bij grote tijdschriften. Door die foto's kenden ze op eens overal mijn naam. Dit jaar zit ik veertig jaar in de sportfotogra- fie. Het blijft een dubbel gevoel dat ik ie mand voor mijn lens zag sterven om die internationale erkenning te krijgen." Sportjournalist Nando Boers, die de re search deed voor deze uitzending van 'Andere Tijden', vertelt dat er tot 1985 Formule 1 -races op Zandvoort zijn ge houden. „Als je op oude beelden terug ziet hoe dicht de wagens langs het pu bliek reden, is het eigenlijk onbegrijpe lijk dat het zo lang kon doorgaan. Dat ze 1985 stopten, had niet alleen te maken met verscherpte veiligheidsmaat regelen en milieueisen maar minstens zo veel met geld. Boers: „Zandvoort had niet langer de sponsors en het kapitaal om de internationale racewereld nog langer naar zich toe te trekken. Voor de veiligheid was dat waarschijnlijk maar beter ook." Andere tijden, dinsdag 2 maart, VPRO Nederland 3,21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4