ECONOMIE Parmalat-beerput blijft naar meer stinken W ie protesteert vordt ontslagen Prijzen van schoolboeken hakken er flink in 2Q- Het speurwerk naar de 'schat van Tanzi' zal waarschijnlijk niets opleveren Kennis als publiek goed ig altijd verlies or Fiat-concern ian - Het Italiaanse concern reeft het vorig jaar dankzij jpende maatregelen duide- leter gedaan dan in 2002, de resultaten waren nog EN 1 negatief. Het concern kte gisteren bekend dat er 2003 een nettoverlies uit 00 lus is gekomen van bijna 1,3 ard euro tegen een negatief 01 2 b van 3,95 miljard euro in 3 50 |aar daarvoor. Het hele con- zaterdag 28 FEBRUARI 2004 pan tegemoet J I zal naar verwachting dit 5,91 verlies noch winst maken. 58 >mzet nam af van 55,65 tot [;fo |7 miljard euro. Fiat ver- it voor 10 miljard euro in zittingen en ontsloeg DO man. w Icrosoft komt ro - Softwareproducent Mi- bft heeft een knieval ge- ikt voor de Japanse kartel lie. Dat betekent dat Japan- Dmputerbedrijven minder erkingen krijgen opgelegd je gebruik maken van het uringsprograma Windows. Ï90 iderdag deed de Japanse !-25 ledingingsautoriteit een on- loek naar contracten van i!55 rosoft met Japanse compu- edrijven. De contracten be- ,\37 en een passage die het de \50 rijven onmogelijk maakt om )soft te vervolgen, zelfs als dat hun eigen gepaten- le technologie in de soft- e van Windows wordt ge- ',50 jkt. Microsoft heeft besloten '•40 passage te schrappen. terpay slankt af S ior expansieplan echt - Interpay gaat flink af- |ken om uit te breiden naar - buitenland. Het bedrijf dat betalingsverkeer in Neder- .25 1 afhandelt schrapt 650 van 00 700 banen. Daarvan zijn 50 banen overbodig, de rest .69 ide mensen vertrekt omdat •qq |n worden uitbesteed. Er ^48 ïn geen gedwongen ontsla- io Interpay zegt een aantal $5 in af te stoten om de ko- .76 ide tijd te groeien in het jenland. De onderneming, |25 edig eigendom van de Ne- .oo jandse banken, wil ook in gre Europese landen beta- ,20 jen gaan registreren. door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Twee maanden na het begin van het justitieel onder zoek naar grootscheepse fraude bij de Italiaanse multinational Parmalat is de voornaamste con clusie dat het deksel nog lang niet van de beerput is. „Het ge schuif met rekeningen tussen talloze brievenbusmaatschappij en en bedrijfsonderdelen is zo ingewikkeld dat het nog gerui me tijd zal duren voor we alles boven water hebben", lieten de justitiële speurneuzen van de parketten in Parma en Milaan re centelijk weten. Het aantal arrestaties, met de 67-jarige Parmalat-oprichter Calisto Tanzi als de aas in het kaartspel, bedraagt inmiddels negentien. Uit hun verhoren, althans uit wat naar buiten wordt gelekt, is één ding zonne klaar gebleken: de Parmalat-top heeft de buitenwacht - banken, aandeel- en obligatiehouders, cliënten - al zeker twintig en misschien wel dertig jaar beso demieterd. Het december 2003 ontdekte 'gaatje' in de bedrijfsbalans van vijf miljard euro, gevolg van een niet bestaand tegoed bij de Bank of America - is inmiddels een gat van ruim 14 miljard ge worden. Fausto Tónna, de eveneens gearresteerde financi eel directeur en boezemvriend van Tanzi, weet waarom. Hij vertelde zijn verhoorders dat Parmalat het al tien jaar na de oprichting in 1961 financieel moeilijk had. En voor wat be treft de laatste 10 jaar gaf hij concrete cijfers: een verlies van 350 miljoen euro jaarlijks. Fausto Tónna wordt door de politie geëscorteerd naar het hoofdkan toor van Parmalat in Collecchio. Foto: AP/Marco Vasini Als Tónna de waarheid spreekt is het waarschijnlijk dat het speurwerk naar de zogeheten 'schat van Tanzi' niets zal ople veren. Hoewel vaststaat dat een relatief klein deel van de 14 mil jard naar buitenlandse privé- bankrekeningen van de Tanzi's is gesluisd, is de kans groot dat de bulk ervan net zoveel waar de had als monopoliegeld. Een uitzondering vormt Parmatour, het door de inmiddels ook ge arresteerde Tanzi-dochter Francesca geleide reisbureau. Parmatour leed ook verlies en kreeg om dat af te dekken ver moedelijk 1 miljard euro over gemaakt uit de Parmalat-in- komsten. Stelselmatig is bij Parmalat met valse cijfers gewerkt aan fleuri ge balansen, bijvoorbeeld om banken te verleiden tot het ver strekken van nieuwe leningen. Dat wel echte geld werd ge bruikt voor overnames en het afdekken van verliezen. Het reële verliescijfer is inmiddels tot boven de 17 miljard opgelo pen. Onopgehelderd blijft voorals nog hoe de vele nu schuldei sende banken en gerenom meerde accountantskantoren zich zo om de tuin hebben kun nen laten leiden door de 'pro- vinciaaltjes' uit Parma. Ook Ne derlandse banken als ABN Am- ro, ING en Rabobank investeer den in Parmalat en hebben in middels schadepotjes gecre- eerd om het miljoenenverlies af te dekken. De internationale complicaties van de Parmalat-zwendel ne men met iedere onderzoeksdag toe. Maandag vroegen drie Par- malat-vestigingen in de VS (to taal aantal werknemers 1272) faillissement aan om zich te be schermen tegen schuldeisers. Een van de argumenten was dat door de berichtgeving over het schandaal gealarmeerde toele veranciers, banken en verzeke ringsmaatschappijen aanklop ten met verzoeken om uitstaan de rekeningen ter hoogte van acht miljoen dollar onmiddel lijk te betalen. Italië zelf krijgt andere sensaties te verwerken. Een naaste mede werker van Tónna heeft zelf moord gepleegd voor hij echt kon worden ondervraagd. De man wist alles van de valse cij fertjes. Een onderzoeksrechter in Parma is op non-actief ge steld nadat hij zelf van fraude werd beschuldigd. Gedupeerde spaarders en obligatiehouders hebben de regering voor de rechter gedaagd, woedend over het besluit van industrieminis ter Antonio Marzano om verte genwoordigers van negen bij Parmalat betrokken banken in een comité van schuldeisers op te nemen en maar één afge vaardigde van de spaarders. Het is een godsgeschenk voor de regering dat het Parmalat- kaartenhuis al vele jaren voor het politieke debuut van busi- nesstycoon Berlusconi in elkaar werd geknutseld. Dit keer kan de premier niets onoorbaars worden aangewreven. De kri tiek is niettemin enorm, omdat Protest van het personeel van Parmatour. Foto: AP: Marco Vasini Berlusconi cs. onvoldoende zouden beseffen hoeveel scha de het toch al niet erg positieve imago van Italië in de financiële wereld heeft opgelopen. Er is haastig gewerkt aan een nieuwe wet tot striktere contro le op de bank- en beurssector, 'Oud-bankier verduisterde miljoenen' In de fraudezaak rond Parma lat is niet alleen bij oud-be stuurders van de Italiaanse zuivelgigant geld aan de strijk stok blijven hangen. De Ame rikaanse zakenkrant The Wall Street Journal meldde gisteren dat een oud-medewerker van Bank of America miljoenen dollars heeft verduisterd. Vol gens de krant drukte de man het geld achterover in een smeergeldzaak waarbij Par malat was betrokken. Hij deed dat toen hij als bestuurder van de Amerikaanse bank in Italië werkte. Vorig jaar gaf hij die functie op en werd hij advi seur voor Parmalat. De crisis bij Parmalat begon toen Bank of America het bestaan van een bankrekening op de Kaai maneilanden ontkende. Op de rekening zou bijna 4 miljard euro staan. Zowel Amerikaan se als Italiaanse onderzoekers zien de oud-medewerker van Bank of America als sleutelfi guur in de fraudezaak. Hij is ondervraagd en heeft aange boden het geld terug te beta len. Bank of America zelf zou niet hebben geweten van de onregelmatigheden van de oud-medewerker, aldus The Wall Street Journal. maar die lijkt door veel geruzie tussen minister van financiën Tremonti en president van de Centrale Bank Fazio weinig soelaas te bieden. Maar ja, Ber lusconi zelf had al geroepen dat meer controle niet mocht lei den tot een 'heksenjacht', het geen zijn vele tegenstanders verleidde tot de beschuldiging dat hij en zijn zakelijke belan gen niet gediend zijn van effici ënte controle en een doorzich tige boekhouding. De nieuwe bewindvoerder bij Parmalat, 'puinruimer' Enrico Bondi, heeft inmiddels met goedkeuring van minister Mar zano een reddingsplan opge steld. De details zijn nog niet bekend, maar het streven zal zijn om zoveel mogelijk buiten landse belangen af te stoten en alleen de echt winstgevende overeind te houden. Volgens Marzano wordt Parmalat een echte Italiaanse multinational. 70 r Koos van Wees l haag - Van de ene op de (ere dag kregen werknemers Aldi te horen dat arbeids- i'erkorting voortaan dage- dient te worden opgeno- en niet meer maandelijks :lfs jaarlijks. Een ruim kwar tje extra pauze per dag is atv, vindt Aldi. Wég twaalf -dagen per jaar. Aldi geldt afschrikwekkend voorbeeld een werkgever die in zijn ht naar besparing voortdu- d de grenzen van het beta- lijke aftast. Aan het Aldi- lt is het voortdurend oorlog, jh is de Duitse prijsvechter uitzondering. Zeker nu de ;sie diepe voren trekt in de tomie proberen bedrijven Is vaker onder jarenlange igen voor arbeidstijden lariëring uit te komen, je na lang onderhandelen lelijk iets afgesproken, blijkt veel werkgevers zich er ver- ns niet aan houden. En de en zijn vaak te bang voor baan om er tegen te pro- :ren", zegt Frans de Beer, ïidsvoorwaardenspecialist FNV Bondgenoten, ichte sectoren in dit ver zijn de glastuinbouw en beroepsgoederenvervoer. is een groot bedrijf en publiciteit. Bij die andere loren gaat het om kleinere bedrijven die minder aandacht trekken", verklaart Van Beers de relatieve stilte uit die hoek. Toch is de reden dezelfde: kos tenbesparing, waarvoor de eco nomische recessie een welkom excuus vormt. Maria Sigmond, die bij FNV Bondgenoten de Duitse super markten in haar pakket heeft, krijgt vaak te maken met Aldi. De wijze waarop die omgaat met ATV-dagen geldt als voor beeld. „Veel werknemers ko men niet uit Nederland en spaarden die dagen voor een reis naar hun thuisland. Die mogelijkheid wordt ze in een klap ontnomen. En wee je ge beente als je protesteert." Aldi valt op door het aantal dossiers wat we hebben. Wie zich niet aan de bedrijfscultuur houdt kan represailles verwach ten. Ben je kritisch over de ar beidstijden dan word je terug gepakt. Er wordt een dossier opgebouwd, dat uit de kast wordt gehaald als ze van je af willen. Dat vertaalt zich in het aantal zaken bij ons". Dat mensen toch voor Aldi wil len werken verklaart ze uit de salarissen en bonussen, die ho ger liggen dan gemiddeld in de branche. „Dat is een lokmid del". Bij andere Duitse prijs vechters als Lidl en Schlecker gaat het wat minder hard, sig naleert ze. De bond doet ver- ECONOMIE WIJZER Wie klaagt over arbeidsomstandigheden wordt sneller dan vroeger ontslagen. Foto: GPD/Brand Overeem woede pogingen ook Aldi dui delijk te maken dat het er niet om gaat het bedrijf kapot te maken. „Maar we willen wel dat mensen normaal behan deld worden." Ook in de schoonmaakbranche worden de gevolgen van de re cessie gevoeld. „Conflicten lei den veel sneller tot ontslag dan twee jaar geleden. De arbeids markt zit ruimer in zijn jasje", constateert Eddy Stam van FNV Bondgenoten. „Ik hoor steeds vaker dat als je iets doet wat de werkgever niet aanstaat, er meteen een aangetekende brief op je deurmat ligt. Een paar jaar geleden werd je er eerst nog mondeling op aangespro ken. Nu zie je het ontslagdos sier al op de plank liggen. Als je als werkgever iemand missen kunt hoef je het daar alleen maar vanaf te halen." Wie actief is voor de vakbond loopt daarbij een extra risico, merkte Stam onlangs weer. Een schoonmaker op Schiphol die op verzoek van de FNV folders verspreidde en bijeenkomsten organiseerde, werd ontslagen. Dat gebeurde na een regen van waarschuwingen en een over plaatsing waarin hij zich niet kon vinden. „Formeel was werkweigering de ontslagreden, maar ik ben ervan overtuigd dat het alles te maken had met zijn werk voor ons. Dat heeft hem de kop gekost. Twee jaar gele den was dat nooit gebeurd, toen hadden ze elke hand no dig. Al had je maar één arm, dan nog werd je aangenomen." Stam hoort nauwelijks van po gingen in zijn sector de CAO te ontduiken. „Misschien komt dat ook omdat mensen niet meer naar ons toe durven ko men, bang om hun baan te ver liezen. In zo'n tijd leven we." Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen polgaande kinderen brengen wat kosten met zich mee. I de hoogte van schoolkosten je als ouder maar weinig jn. En juist die zijn de afgelo- I jaren enorm gestegen. Ge- :ig kan een deel van de ou- een beroep doen op de Wet emoetkoming schoolkosten Dnderwijsbijdrage (WTOS). opzichte van drie jaar gele- (het schooljaar 2000-2001) ouders 20 tot 50 procent ér kwijt aan schoolkosten. >r kinderen in het voortgezet lerwijs gaat het om een stij- van gemiddeld 324 euro; costen in het middelbaar be- psonderwijs, tegenwoordig Depsopleidende leerweg 1) geheten, zijn met maar st 410 euro gestegen. ;ken vormen de grootste kostenpost en zijn met een prijsstijging van ruim 50 pro cent ook de grote boosdoener. Daarnaast betalen ouders nog de vrijwillige ouderbijdrage, zijn er kosten voor materialen en gereedschappen, schoolreis jes en zijn er uitgaven aan za ken als agenda's, schooltassen, gymkleding, printerpapier en internet. Voor leerlingen van 16 jaar en ouder moet bovendien lesgeld worden betaald (916 euro dit schooljaar) en maakt een aantal leerlingen nog de nodige reis kosten. De totale kosten staan vermeld in de tabel. Daaruit blijkt dat leerlingen in de be roepsopleidende leerweg be duidend duurder uit zijn. Lo gisch, want zij hebben bijvoor beeld meer materialen nodig. Denk aan overalls en stofbril len. Of een goed stel messen voor een leerling-kok. Schoolkosten zijn voor ouders met hoge en lage in komens gelijk. Wel is het voor veel ou ders mogelijk om een tegemoetko ming te ontvangen via de Wet tege moetkoming schoolkosten en on derwijsbijdrage (WTOS). Zo kan het les- of cursusgeld geheel of gedeelte lijk worden vergoed. Verder is er voor de overige schoolkos ten - dat zijn de kos ten waar we het hier over hebben - een gedeeltelijke bijdrage mogelijk. Voor onderbouwleerlingen van het voortgezet onderwijs is een maximale tegemoetkoming mogelijk van 540,90 euro; voor bovenbouwers is het maximale bedrag 613,87 euro. Voor de be roepsopleidende leerweg is een EIGEN BEURS Brenda van Dam hogere tegemoet koming mogelijk: 906,21 euro. De WTOS wordt uitgevoerd door de Informatie Be heer Groep in Groningen. Die kijkt voor het hui dige schooljaar naar het verza- melinkomen van de ouders in het jaar 2001. Was dat 26.967 euro of minder, dan is de maximale tege moetkoming mo gelijk. Voor hoge re inkomens neemt de tege moetkoming langzaam af. Maar denk vooral niet te snel dat het inkomei) te hoog is, want ook bij hogere inkomens kan een gedeeltelijke tegemoetkoming mogelijk zijn, zeker als er nog meer schoolgaande kinderen in het gezin zijn. Op de internetsi te van de IB-Groep staan reken programma's waarmee je de te gemoetkoming kunt bepalen. Voor het huidige schooljaar is het trouwens nog tot 31 juli 2004 mogelijk om een tege moetkoming aan te vragen. Een belangrijke reden om de ontwikkelingen van schoolkos ten te laten onderzoeken, is om te kijken of de tegemoetkomin gen van de WTOS nog wel af doende zijn. Nu er ten opzichte van drie jaar geleden zulke enorme stijgingen zijn, zou je denken dat het redelijk is om de tegemoetkomingen aan te pas sen. Die vlieger gaat helaas (nog) niet op. Het ministerie van OCW heeft namelijk nog geen afdoende verklaring voor de enorme stijgingen en gaat daar verder onderzoek naar doen. Een van de aspecten waarnaar ook wordt gekeken, is of scholen ouders en leerlingen voldoende betrekken bij het vaststellen van de vrijwillige ou derbijdrage en het boekenpak ket. En daarmee op de valreep nog een laatste tip: wie invloed wil uitoefenen op een deel van de schoolkosten, kan zijn stem laten horen in de Medezeggen schapsraad van de school. Gemiddelde school kosten 2003 2004 vmbo havo vwo bol boeken 392 478 477 541 vrijwillige ouderbijdrage 89 86 101 116 TOTAAL 680 927 931 1097 Het is in de mode om te roepen om een intensivering van de sa menwerking tussen het be drijfsleven en de universiteiten. Daarvoor wordt het argument gebruikt dat langs deze weg de Nederlandse kenniseconomie een nieuwe impuls kan krijgen. De beschuldiging aan de uni versitaire wereld is dat momen teel te veel waardevolle kennis blijft opgeslagen in de ivoren toren van de wetenschap. Dat is vooral vervelend in een polderecono mie die in ter men van inno- vatie niet in staat is om tot de kopgroep van de westerse wereld door te dringen - inte gendeel. Als be drijven en uni versiteiten de handen ineen zouden slaan, ligt een zonnig- innovatieve toekomst in het verschiet. De politici die deze mooie gedach te propageren, hopen zodoen de twee vliegen in één klap te slaan. Immers: als het bedrijfs leven in toenemende mate sa menwerking met universiteiten opzoekt, wordt de financiering van het wetenschappelijke on derzoek meer en meer gepriva tiseerd. Dat scheelt de overheid flink in de portemonnee, en dat past prachtig in de huidige tijdgeest. Deze ontwikkeling is overigens al geruime tijd aan de gang. Contractonderzoek in opdracht van externe geldschieters is in de universitaire wereld allang schering en inslag, en steeds vaker wordt een hoogleraar be noemd op een bedrijfsleerstoel. Op deze manier doen onderne mende universiteiten verwoede pogingen om de kaalslag in de publieke onderzoekfinanciering enigszins te compenseren. Deze ontwikkeling kent echter belangrijke schaduwzijden. De laatste tijd komt met enige re gelmaat een misstand in het nieuws. Drie recente voorbeel den zijn illustratief. 1. Een Utrechtse hoogleraar ge neeskunde bleek verwikkeld te zijn in dubieuze constructies als bijproduct van de financie ring van zijn onderzoek door het bedrijfsleven. 2. Een Delftse hoogleraar op de ProRail-leerstoel heeft toegege ven dat hij van een kritisch op treden op televisie heeft afge zien uit angst zijn geldschieter anders voor het hoofd te stoten. V 3. De hoogleraar die voorzitter was van een 'onafhankelijke' commissie die het beleid en de praktijk inzake de geluidshin der rondom Schiphol kritisch tegen het licht moest houden, heeft een boekje opengedaan over de misselijkmakende amb telijke en ministeriële druk die op hem werd uitgeoefend om bevindingen en conclusies in de gewenste richting bij te stel len. Ook mijn eigen ervaringen stemmen weinig vrolijk. Het cruci- ale kenmerk van HL wetenschap is kritische onaf hankelijkheid. Dat is een eigen schap waarvoor in kringen van externe geld schieters de han den in het alge meen niet op el kaar gaan. Ik merk dat zelf keer op keer wanneer ik als extern advi seur in het be drijfsleven op treed. Het mana gement van ondernemingen verwacht een advies te krijgen dat ondersteuning biedt voor de voorgenomen koers. Kriti sche geluiden moeten in de kiem worden gesmoord. Eén keer heeft één van de Neder landse topondememingen zelfs met juridische stappen ge dreigd als ik bepaalde passages uit een notabene vertrouwelijk rapport niet zou inpassen. In de wereld vanfct onderzoek domineert een fundamentele belangentegenstelling die de gepropageerde samenwerking tussen bedrijven en universitei ten problematisch maakt. Een belangrijke spelregel in de we tenschap is dat nieuwe kennis ruimhartig moet worden ge deeld. In de wetenschap wor den publieke goederen gepro duceerd, waarvan iedereen die dat wil gebruik kan maken. Op die manier wordt wetenschap pelijke vooruitgang bevorderd. De huisregel in het bedrijfsle ven is dat nieuwe kennis ge heim moet worden gehouden. Ondernemingen produceren private goederen, waarvan al leen klanten die betalen ge bruik mogen maken. Langs de ze weg wordt de individuele be drijfswinst gemaximaliseerd. Vanwege deze fundamentele belangentegenstelling moet voor overdreven verwachtingen terzake de vruchtbaarheid van samenwerking tussen universi teiten en bedrijven worden ge waakt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9