n Geweld bereikt Port-au-Prince BUITENLAND S Israël bulldozert 120 Palestijnse winkels plat De VN zijn een broeinest van spionnen Amerikanen luisteren alles af Amerika overweegt militair ingrijpen in Haïti Homo's hebben lak aan Bush Onderzoek naar bevriezen kernprogramma N-Korea Saudisch meisje huilt stenen Arafat: binnen een jaar verkiezingen in Fatah De ruzie is weer bijgelegd Ïpan nam tien uchtelingen op ao - Japan heeft in 2003 tien chtelingen formeel toegela- Nog eens zestien anderen Igen geen vluchtelingensta- maar ze mochten op hu- initaire gronden tijdelijk het id in. In totaal vroegen 336 insen asiel aan, het hoogste ntal in twee jaar. Mensen- ihtenorganisatie Amnesty In- national en de VN-vluchte- genorganisatie Unhcr heb- n Tokio eerder opgeroepen li ruimhartiger en actiever leid te voeren ten aanzien n vluchtelingen. edo-priesters uur voor kerk lshington - Seksueel mis- uik van kinderen door pries- s heeft de Amerikaanse rk- rk in de afgelopen vijftig jaar nstens 572 miljoen dollar lim 460 miljoen euro) gekost. lt blijkt uit een onderzoek van Amerikaanse bisschoppen- nferentie. Tussen 1950 en 02 zijn 4392 priesters be- tiuldigd van 10.667 gevallen li seksueel misbruik van kin- ren. èel vermisten a veerbootbrand inula - Bij een brand op een jipijnse veerboot met 744 pas- giers en 155 bemanningsle- n aan boord zijn gisternacht fcer 100 mensen vermist ge likt. Volgens de kustwacht h die in paniek overbood ge- rongen. De Nederlander Wil li van Eeken lag samen met n Filipijnse vrouw en hun 3- fig zoontje te slapen, maar »rd wakker van het geluid van n explosie. De bemanning aande het gezin aan dek te an, waar ze werden geëvacu- erd naar schepen die te hulp komen waren. emanning faalt Jj scheepsrampen Bnsburg - Bij scheepsonge- kken doet driekwart van de imanningsleden niet wat er ~~h hen verwacht wordt. Dat is Steren op een congres over Jdingswerk op zee in Flens- Irg bekendgemaakt. Bij nood- Ivallen aan boord bleek 15 pcent van de bemanningsle- i niet in staat iets te onder- nen. Zes van de tien wacht- ti af tot iemand het initiatief ZATERDAG 28 FEBRUARI 2004 en d f kijk elop port-au-prince/anp-efe-afp- Het geweld in het Caribische land Haïti heeft nu ook de hoofdstad Port-au-Prince be reikt. Het straatbeeld wordt be paald door gewapende bendes die steeds agressiever optreden. Amerika overweegt militair in te grijpen. De Amerikaanse marine treft voorbereidingen om met drie oorlogsbodems en zeker 2200 man op te stomen naar Haïti. In het land zitten 20.000 Ameri kanen. In Port-au-Prince stalen plun deraars gisteren alles wat los en vast zat. Lijken en zwaargewon den liggen volgens correspon denten ter plaatse in straten van de hoofdstad. De Ameri kaanse regering liet donderdag al weten nog maar weinig ver trouwen te hebben in president Aristide. Minister van buiten landse zaken Powell riep hem op 'zich op zijn positie te bezin nen'. Ook Frankrijk oefent zwa re druk op Aristide. Zijn vertrek zou een bloedbad in Port-au- Prince kunnen voorkomen. De Franse minister van buiten landse zaken De Vïllepin houdt vooral de president voor de an archie in Haïti verantwoorde lijk. Maar de hoop op een vreedza me machtsoverdracht wordt steeds kleiner. Zeker nu het ge weld de straten van Port-au- Prince heeft bereikt. Er zijn geen aanwijzingen dat de bendes gecoördineerd of met een duidelijke commando structuur te werk gaan. Bende leden gaan volgens ooggetuigen soms ook elkaar te lijf bij ruzies tijdens plunderingen. Een ben deleider is een voormalige poli tiechef, Guy Philippe, die ver klaarde de president te zullen arresteren. Hij heeft zich opge worpen als rebellenleider en noemt zijn strijders het Natio naal Verzetsfront. De president blijft ondertussen in zijn witte paleis in Port-au- Prince benadrukken dat hij tot het einde van zijn ambtstermijn in 2006 aanblijft. Hij heeft het leger negen jaar geleden afge schaft en stoelde zijn macht voornamelijk op straatbendes. Welke van die bendes hem nu zullen verdedigen en welke niet, is niet duidelijk. De kleine, slecht uitgeruste po litiemacht van Aristide stelt niet veel voor. jlauwhelmen aar Ivoorkust vork - De VN-Veiligheids- id heeft unaniem ingestemd et het sturen van ruim 6000 auwhelmen naar Ivoorkust, inkrijk had de Veiligheids- id om de troepenzending ge- lagd. De vierduizend Franse s mu litairen die nu in Ivoorkust klach n gestationeerd, komen niet der de VN-macht te vallen, jorkust wordt sinds 1999 ge- sterd door een burgeroorlog, bellen houden het noorden zet. Een jaar geleden sloten »ering en rebellen een wa- nstilstand. Er is ook een 1000 an sterke West-Afrikaanse pdesmacht in Ivoorkust. «er dan dertig den bij botsing - Bij een botsing tussen in bus en een tankwagen vol ■fcnzine in het zuidwesten van Igeria zijn 32 doden gevallen, :ft de politie vrijdag ver- ard. Het ongeluk gebeurde •nderdag in de buurt van de id Ibadan, 120 kilometer van jos. Beide voertuigen gingen vlammen op. De politie ver- ledt dat de buschauffeur in ip was gevallen. Iteinig zelfmoord i Noorwegen Noorwegen kende vorig J|ar het kleinste aantal zelf- loorden in 23 jaar. Dat heeft et Noorse bureau voor de sta- fctiek bekendgemaakt. Vorig ar pleegden 494 Noren zelf- ioord, 10 procent minder dan 2002. Het land telt 4,5 mil- ;n inwoners. Het hoofd van -fe organisatie voor geestelijke :ondheid in Noorwegen, Ein- Halvorsen, denkt dat het lende aantal zelfmoorden het rolg is van de verbeterde pverlening voor mensen in 'chische nood. prusoverleg astgelopen cosia - Ondersecretaris-gene- al Kieran Prendergast van de irenigde Naties reist dinsdag lar Cyprus in een poging het istgelopen overleg over de ïreniging van het eiland weer ot te trekken. De gesprekken issen de Turks-Cypriotische ider Rauf Denktash en zijn rieks-Cypriotische collega tssos Papadopoulos zijn deze eek in een impasse geraakt, ij kunnen het niet eens wor- in over de vorming van een deratieve staat en de toetre- ng van heel Cyprus tot de Eu- ipese Unie op 1 mei. san franscisco - Amerikaanse homo-stellen trekken zich niets aan van de gespierde taal van president Bush en de Californische gouver neur Schwarzenegger. De president wil in de grondwet een verbod op het homo-huwelijk laten opnemen. Maar in San Franscisco, en sinds gisteren ook in de staat New York, wordt er vrolijk op losge- trouwd. Zoals dit stel, Eric Ethington (I) en Doug Okun die zich, na acht jaar samenwonen en in aanwezigheid van hun tweelingdoch ters, in Californië in de echt lieten verbinden. Foto: AP op weg naar een complete ont manteling van alle nucleaire voorzieningen in het commu nistische land. De zes landen zijn Noord-Korea, Zuid-Korea, China, de Verenigde Staten, Ja pan en Rusland. Een Noord- Koreaanse functionaris heeft in de onderhandelingen laten we ten dat zijn land bereid is het kemwapenprogramma te be vriezen, indien de Verenigde Staten het vijandige beleid je gens zijn land staken. Een eer ste gespreksronde tussen de zes landen in augustus liep op niets uit. seoul/anp-afdp - In de hervatte onderhandelingen over het Noord-Koreaanse nucleaire programma is een eerste suc cesje te melden. Volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonghap zullen de zes landen die in Peking aan het overleg deelnemen vandaag bekend maken dat een gezamenlijke werkgroep wordt opgezet, die de komende weken moet uit zoeken of Noord-Korea energie uit het buitenland kan krijgen in ruil voor een bevriezing van zijn omstreden kernprogram ma. Het zou de eerste stap zijn Een Israëlische soldaat kruipt uit de tunnel die onder de grens tussen de Gaza-strook en Israëlisch gebied was gegraven. De 6o meter lange tunnel zou zijn gebruikt door twee Palestijnen die donderdag een Israëlische soldaat doodschoten. Foto: AP mekka/ap - Artsen in Saudi-Arabië onderzoeken een achtjarig meisje dat sinds een maand stenen huilt. Tot nu toe heeft de medische wetenschap daar geen verklaring voor kunnen vin den, zo meldde gisteren de Saudi Gazette. Het verschijnsel is vastgelegd op een videoband. Volgens de artsen is Mara kernge zond. Haar vader heeft tot nu toe acht stenen geteld die uit haar ogen rolden, zo groot als een graankorrel. Laboratoriumonder zoek heeft aangetoond dat het niet om stenen gaat zoals die in de natuur voorkomen. De harde tranen bestaan grotendeels uit calcium, magnesium, koolstof en urinezuur. De materie is nu voor verder onderzoek naar een geologisch instituut gebracht. Na ontdekking van een 60 meter lange tunnel naar Israëlisch gebied gaza/anp-rtr-ap - Israëlische troepen hebben gisteren in de Gazastrook tientallen Palestijn se winkels met de grond gelijk gemaakt. De verwoesting van zeker 120 gebouwen volgde op de ontdekking van een tunnel die militante Palestijnen ge bruikten voor aanslagen in het grensgebied met Israël. Twee bulldozers van het leger en vier tanks baanden zich een weg door de groep winkels, al dus ooggetuigen. Volgens een woordvoerder van de strijdkrachten was de tunnel van zestig meter lengte onder de winkels verborgen. Donder dag slaagden twee radicale Pa lestijnen erin een Israëlische militair dood te schieten, nadat zij door de tunnel onopgemerkt tot in het zwaarbewaakte Israë lische industrieterrein Erez hadden kunnen doordringen. De Israëlische politie heeft charges uitgevoerd bij de Al- Aqsamoskee in Jeruzalem, waar honderden Palestijnen na het vrijdaggebed uit woede over het Israëlische veiligheidshek op de Westoever stenen begonnen te gooien naar politieagenten. Bij de rellen zijn zeker 24 Pales tijnen en drie Israëlische poli tiemannen gewondgeraakt. Niemand was er ernstig aan toe, zo meldden de Israëlische media. De ongeregeldheden speelden zich af op een van de heiligste plaatsen in Jeruzalem, voor jo den de Tempelberg en voor moslims Har am al-Sharif. De huidige Palestijnse opstand is voortgekomen uit rellen die in september 2000 uitbraken na dat toenmalig oppositieleider Ariel Sharon er een demonstra tief bezoek aan had gebracht. Ook op de Westoever ageerden Palestijnen tegen het veilig heidshek. In Boudrous kwamen tweeduizend betogers op de been. Israëlische militairen schoten rubberkogels en traan gasgranaten af toen een deel van de demonstranten met ste nen begon te gooien. Gisteravond schoten Palestij nen op de Westoever twee Isra ëliërs, een man en een vrouw, dood die in een auto op een snelweg tussen Hebron en de Israëlische woestijnstad Beers- heba reden. Dat maakte het Israëlische leger bekend. Israël zegt dat de afzetting op de Westoever bedoeld is om Pa lestijnse zelfmoordterroristen tegen te houden. De Palestijnen zeggen dat de af zetting, die 680 kilometer lang moet worden en de Westoever op sommige plaatsen diep doorsnijdt, bedoeld is om land in te pikken en te verhinderen dat zij een zelfstandige staat stichten. ramallah/ap - De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft aan gekondigd dat er binnen een jaar verkiezingen worden ge houden binnen zijn Fatah-be- weging. Tegenstanders van Ara fat vrezen dat hij niet van plan is om zijn leiderschap van de beweging daadwerkelijk op het spel te zetten en vermoeden dat hij met zijn belofte vooral tijd wü winnen. Op een bijeenkomst van de Re volutionaire Raad, het toezicht houdende orgaan binnen Fa tah, riepen verscheidene tegen standers van Arafat om een lei derschapswissel. Fatah, en dan vooral het centraal comité dat de dagelijkse leiding over de be weging heeft, wordt al vele ja ren gedomineerd door Arafat en bestuurders die door hem zijn aangesteld. Formeel moet er iedere vijf jaar een partijcon ferentie worden uitgeschreven, maar dat is voor het laatst in 1989 gebeurd. De bijeenkomst van de 126 le den tellende Fatah-raad liep verscheidene malen uit op ru zie tussen Arafat en diens critici binnen zijn eigen beweging. Arafat richtte de Fatah-bewe- ging op in 1958, met als bedoe ling aanslagen te plegen op Is raëlische doelen. Later ging de beweging op in de PLO. Afluisteren mag niet, maar: 'De belangrijkste regel is, dat je niet wordt gepakt' Washington - De Amerikaanse president George Bush en de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder zijn weer vrienden. Op een geza menlijke persconferentie in het Witte Huis zei Bush: „Er is niets mis met vrienden die meningsverschillen hebben. En die hebben we ge had, in het verleden. We hebben er beiden op ingezet de menings verschillen achter ons te laten en vooruit te kijken." Amerika en Duitsland lagen met elkaar in de clinch over de kwestie-lrak. De Duit se leider was fel tegen de aanval op Saddam Hussein. Foto: Reuters door onze correspondent Bob Kroon genève - Na prostitutie wordt spionage wel het oudste beroep ter wereld genoemd. De ont hullingen over het afluisteren van Kofi Annan en andere Vei ligheidsraad-diplomaten, be vestigen de reputatie van de Verenigde Naties als een broei nest van internationale spiona ge. Het New Yorkse hoofdkwar tier van de Verenigde Naties is met zijn Veiligheidsraad na tuurlijk een geliefd doelwit, maar het Palais des Nations in Genève, het Europese VN- hoofdkwartier, is voor spionnen een minstens zo vruchtbaar werkterrein. Tijdens de Koude Oorlog was spionage in hoofdzaak een kat- en-muisspel tussen het Oost blok en de Westerse landen. Te genwoordig bespioneert men vriend en vijand zonder aan- ziens des persoons. Dat mag natuurlijk allemaal niet. De Conventie van Wenen van 1961 over diplomatieke betrekkin gen, noemt ambassades en soortgelijke diplomatieke verte genwoordigingen 'onschend baar territorium', waar agenten van het gastland, laat staan an dere landen, geen toegang heb ben zonder uitdrukkelijke toe stemming. In de praktijk komt van die re gelgeving weinig terecht, zo ge ven diplomaten volmondig toe. ,,De belangrijkste regel is, dat je niet wordt gepakt", zegt een VN-functionaris. Als het toch uitkomt heeft de bespioneerde staat het recht een aanklacht in te dienen bij het Internationale Hof in Den Haag. Maar men kiest doorgaans voor een 'on derlinge schikking'met of zonder uitwijzing van de be trapte agent, want bij rechtza ken komen allerlei dingen bo ven drijven die beter onder de oppervlakte kunnen blijven. Bij de Verenigde Naties ging het er in de koude-oorlogtijd niet eens zo geheimzinnig aan toe. Westerse journalisten werden soms door Sovjet-collega's be naderd voor 'goed betaalde bij dragen' voor een nieuwe 'inter nationale kroniek' in Moskou. Allemaal vrijblijvend natuurlijk, maar wel een typische KGB re- cruteringstactiek. Als je daar in trapte was er soms geen weg te rug. Een Nederlandse VN diplomaat herinnert zich, dat in de jaren tachtig bij internationale confe renties 'de slecht geklede So viet-ambassadeur' steevast werd vergezeld door twee assis tenten - 'de ene in een westers maatcostuum en meerdere ta len sprekend en de andere met een koffertje, waaruit soms an tennes staken.' Westerse inlichtingendiensten schatten dat tijdens de koude oorlog in en om het Europese VN hoofdkwartier in Genève al leen al zo'n vierhonderd KGB agenten opereerden.„Die sluis den alles wat de moeite waard was door naar Moskou," herin nert zich de Nederlandse veilig heidsspecialist Hans de Vrey. Op het jaarlijkse diplomatenbal in Genève was namens ver scheidene geheime diensten al tijd een contingent aantrekkelij ke dames van de partij. Zij had den de de opdracht 'nuttige so ciale contacten' te leggen. Ook Nederlandse VN-functio- narissen werden bespioneerd, zoals destijds prof. Theo van Boven, in de jaren tachtig direc teur van het Mensenrechten- centrum in Genève. Deze jurist, tegenwoordig VN-rapporteur voor de Conventie tegen Marte len, werd door de toenmalige secretaris-generaal Kurt Wald- heim ontslagen vanwege zijn ongezouten uitlatingen. Kort daarvoor was Van Boven zijn kantoor binnengelopen waar iemand zat te morrelen aan zijn telefoon - een 'technicus', die niets met de VN te maken bleek te hebben. De Nederlandse ge neraal bd. Frank van Kappen, in de jaren negentig de hoogste militair adviseur van de Ver enigde Naties, aei er altijd van uit te gaan, darajn telefoon en kantoor werden afgeluisterd. Vertrouwelijke gesprekken voerde hij daarom liever in een New-Yorks restaurant en post verstuurde hij nooit via de VN. De Amerikanen hebben in Fort Meade in de staat Maryland de zwaarste elektronische afluistercen- trale ter wereld, maar de Britten hebben in York shire, Noord-Engeland, de slimste antennes staan. De VS, Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland werken al sinds de Tweede Wereldoorlog samen in een mondiaal afluister- netwerk. Met de opkomst van fax, e-mail en gsm is de mogelijkheid om af te luisteren zowel toege nomen als lastiger geworden. Het is makkelijker om signalen uit de ether te plukken, maar tegelij kertijd is er zóveel dataverkeer, dat de afluisteraar dreigt te verdrinken in de vloed. De Amerikanen hebben daarop het antwoord gezocht in een enorme verwerkingscapaciteit. Over de hele we reld vangen antennes miljarden boodschappen per dag op. Computers zijn geprogrammeerd op trefwoorden in dozijnen talen om daaruit moge lijke terroristische of anderszins onwenselijke signalen te selecteren. De Britten pakken het an ders aan. Met hun traditionele intuïtie in deze tak van schimmige wetenschap laten zij hun anten nes selectief luisteren. Zij hoeven dat grote schepnet van de Amerikanen niet, zij zetten in op de brandhaarden van het moment en kiezen daarin him aandachtspunten. In de aanloop naar de oorlog tegen Irak waren die betrekkelijk simpel te kiezen. De belangrijkste tegenstanders van ingrijpen waren Duitsland en Frankrijk. De VN, onder aanvoering van Kofi An nan, schakelde steeds heen en weer en werd dus ook afgeluisterd. Niet helemaal volgens de inter nationale regels - maar daar trekken afluisteraars zich per definitie niets van aan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5