BINNENLAND Kabinet gaat extra bezuinigen Zondag open! Export van seksuele voorlichting Als de knappe internetdate een echte engerd blijkt te zijn Sociale partners kritisch over aankondiging Zalm Inzameling voor Marokko Advies: scheiden groen afval niet meer verplicht Diefstal weerhoudt fietser nieuw rijwiel te kopen Kamer wil opheldering over aanbod aan ex-topman UWV Puttenaar krijgt 20 jaar voor moord echtgenote Twee leden Regieraad bouw weg >deverdachte lietpartij vrij haag - De officier van justi- i Den Haag heeft gisteren medeverdachte van de ïtpartij op het Haagse Terra »ge vrijgelaten. Een woord der van het OM liet weten le minderjarige jongen er meer van wordt verdacht ,r dj hoofdverdachte Murat tn een wapen heeft gehol- Een meerderjarige mede- achte zit nog wel vast. nse b li' rtij illegale 10 s en dvd's te haag - De opsporings- st FIOD-ECD heeft eerder week 15.000 illegale cd's 300 dvd-masters (bronko- n) in beslag genomen. Er vijf mensen aangehouden ijf verschillende adressen ;t land. Eén van de door- ingen vond plaats in een fiere cd-fabriek, waar naast e ook illegale cd's werden aakt. Eén van de verdach- )leek bronkopieën te heb- van films die in Nederland niet op dvd zijn versche- zoals Brother Bear. na kwart meer iet blo-eieren kht - Natuurvoedingswin- hebben in januari bijna kwart meer biologische eie- verkocht dan in dezelfde nd vorig jaar. Dat heeft het jorm Biologica bekendge- Ikt. Volgens het platform is de actie 'Adopteer een Kip' afzetgarantie van 20.000 jjes biologische eieren per nd gecreëerd. s-advies in zaak indelvrouwtje Gedragskundigen van 'ieter Baan Centrum (PBC) ran mening dat een 30-jari- an uit Emmen moet wor- erpleegd in een tbs-kli- De man wordt ervan ver- it dat hij vorig jaar februari 1 be79-jarige plaatsgenote (be- ckeli als het wandelvrouwtje) t. ft verkracht en doodgesla- 'ndepet een spade. De man n 0I|t bekend. Zijn zaak dient krepsdag in Assen, s." iet is 12 jaar voor ji j ze dkuipmoord der mingen - Het openbaar mi me heeft gisteren voor de itbank in Groningen twaalf celstraf en tbs met dwang- ileging geëist tegen de ver- =%te in de zogenoemde bad- imoord. De 38-jarige man i doodslag ten laste gelegd. Dier van justitie Severs sprak ins zijn requisitoir zijn af- aw uit over de moord op de ;ssaprige Varscha Mohansingh. )r dé'erd dood gevonden in het in haar ouderlijk huis. inst, gels slecht van centen RuG van tig ningen - Zeventig docenten toogleraren van de Rijksuni- ninfiteit Groningen (RuG) moe- 5ad^un kennis van de Engelse lst- bijspijkeren. Drievijfde van eenlocenten aan de faculteiten n nomie en bedrijfskunde :h- Ide een onvoldoende voor ing i examen Engels. De gezakte et nten moeten nu een bij- it- Dlingscursus volgen, die is ]- jespitst op zijn of haar sal Idee punten, s, neyhikking over ïse- bestwijk Goor ik - De gemeente Hof van )rt tnte heeft een schikking ge- vaifen met de bewoners van de :ertfwbouwwijk Hogenkamp in Por Jr. De grond is verontreinigd ek I asbest en moet worden ge- eerd. Het gaat om 85 perce- De bewoners krijgen van de da^eente 4000 euro per kavel a. r gedorven woongenot. In ken.daarvoor zien de bewoners laarfm schadeclaims, aldus de leente. Jarenlang werd in ;r |r asbestafval gebruikt als bet ftverharding op wegen. zaterdag 28 FEBRUARI 2004 (advertentie) den haag/anp - Werkgevers en werknemers volgen met argus ogen de extra bezuinigingen die het kabinet gisteren heeft aan gekondigd. De werkgevers vre zen dat 'het broze herstel van de economie in de kiem wordt ge smoord' en de vakcentrales FNV en CNV waarschuwen het kabi net de extra bezuinigingen voor al niet te zoeken in de sociale ze kerheid. De FNV wijst bovendien op de afspraken die het kabinet met werkgevers- en werknemersor ganisaties in het najaarsak koord heeft gemaakt. De af spraken over loonmatiging zijn volgens de vakcentrale gemaakt in ruil voor verzachting van de ingrepen in de WW, WAO en extra geld voor het vroegpensi- oen en een nieuwe levensloop regeling. „Die afspraken staan als een huis. Zalm moet het geld elders vandaan halen", verklaarde een FNV-woord- voerster. Zo zou minister Zalm (financi en) volgens het CNV beter de belastingen kunnen verhogen, en dan vooral voor de hogere inkomensgroepen. De christelijke vakcentrale stelt ook voor om de hypotheekren teaftrek op dure villa's deels af te schaffen. „Wat zou een be perking van de renteaftrek op hypotheken boven de 300.000 euro opleveren", aldus de CNV- zegsvrouw. De extra bezuinigingsmaatregel moet ervoor zorgen dat het be grotingstekort dit jaar niet ho ger uitvalt dan 2,9 procent van het bruto binnenlands product. Zalm zei gisteren na de minis terraad dat als er niets gebeurt, Nederland de in Europa toege stane grens van 3 procent zal overschrijden. VNO-NCW vraagt zich af of het kabinet niet beter kan afwach ten of het begrotingstekort een structureel probleem blijkt te zijn. „Als de economie inderdaad aantrekt, zou het in 2005 een tijdelijk probleem kunnen zijn en dan moet je je als kabinet toch ernstig afvragen of tussen tijds hard ingrijpen wel zo ver standig is", stelt een woord voerder van de ondernemersor ganisatie. Volgens MKB-Nederland moet het kabinet niet te veel als boekhouder opereren. „Het mag niet zo zijn dat door het aanpakken van een tijdelijk probleem de economie daar langdurig de nadelige effecten van ondervindt", aldus secreta ris economische zaken Rats. utrecht - Tussen de 2500 en 3000 Marokkanen hebben zich gistermiddag in de mos kee Omar al Faroek in Utrecht verzameld voor een herdenking van de slachtoffers van de aardbeving in Marokko. Tijdens de bijeenkomst wordt een inzameling gehouden voor de getroffenen. Volgens een van de organisatoren heeft 20 tot 40 procent van de aanwezigen familieleden in het getroffen gebied. Foto: ANP/Juan Vrijdag utrecht/anp - In Nederland zit weliswaar de klad erin, toch wordt onze aanpak van seksue le voorlichting en vorming in het buitenland aan de man ge bracht. Tijdens een congres op dinsdag 9 en woensdag 10 maart in Den Haag wordt aan vertegenwoordigers uit meer dan dertig landen verteld hoe hier jarenlang het aantal tiener zwangerschappen en onge wenste zwangerschappen en geslachtsziekten toch zo laag kon blijven. Het congres, Going Dutch ge heten, wordt georganiseerd door de non-gouvernementele organisatie World Population Foundation (WPF) en Youth In centives, een internationaal project van de Rutgers Nisso Groep in Utrecht, het kennis centrum seksualiteit. „Tijdens het congres lichten wij de Nederlandse aanpak toe met betrekking tot seksuele vorming en voorlichting. Wij willen on der meer via workshops aanto nen dat het een goede manier is om vooral jongeren bewust te maken van alles rondom seksu aliteit", licht Anke van Dam, coördinatrice van Youth Incen tives toe. De typisch Nederlandse voor- fichtingswijze is erg open en pragmatisch, stelt Van Dam. „Wij vinden het niet realistisch om, zoals de regering-Bush voorstaat, geen voorlichting aan jongeren te geven. Hij gaat uit van geen seks voor het hu welijk, maar dat is niet realis tisch. Jongeren experimenteren nu eenmaal met seksualiteit." De meeste deelnemers op het congres komen uit Afrikaanse landen, waar ze veel te maken hebben met HIV-besmettingen en aids. In een aantal landen worden inmiddels Nederlandse programma's gedraaid. „Daar zie je dat de bevolking al wat opener wordt over seksualiteit en er explicieter over gaat pra ten." gers denken dat ze tien jaar lang voor niets gft hebben inge zameld en de motivatie verlie zen om ook glas, papier en bat terijen te scheiden. Het advies roept echter veel weerstand op bij milieudeskundigen en -or ganisaties. „Als je eenmaal stopt met het gescheiden opha len van afval, krijg je de burger nooit meer zover", zegt een woordvoerder van stichting Na tuur en Milieu. Een gemeente die nu van de regels wil afwij ken, moet toestemming vragen aan het Rijk. In een enkel geval is die toestemming gegeven. den haag/gpd - Gemeenten moeten meer vrijheid krijgen om te stoppen met het geschei den ophalen van groente-, fruit- en tuinafval (gft). Als een gemeente groente- en fruitafval samen met ander afval wil ver branden, moet dat kunnen. Dat adviseert het Afval Overleg Or gaan (AOO), waarin gemeenten, provincies en rijk zijn vertegen woordigd, binnenkort aan staatssecretaris Van Geel (mi lieu). Het AOO wil geen details geven over het advies. Uit een publicatie op de eigen internet site blijkt dat het vreest dat bur- (advertentie) met de artis jaarkaart maak je vrienden www.artis.nl den haag/gpd - Het klikte fantastisch tijdens het chatten. De jongen waarmee Annemarie op in ternet in contact was gekomen, voldeed aan al haar eisen: hij was lang, blond en sportief. Schreef hij. „Maar tijdens het eerste afspraakje in het café zat er een sukkel op me te wachten", zegt de 27-jarige vrouw. „Hij was klein, kaal en zag er ook nog eens tien jaar ouder uit dan de leeftijd die hij op de site had opgegeven." Anne marie wisselde drie woorden met de man en ver trok boos en teleurgesteld. Dit sprookje was uit. Voor zulke gedesillusioneerde en boze klanten is Joke Pronk aangesteld. Zij werkt voor de Algeme ne Vereniging Relatiebureaus (AVR) en bemid delt in geschillen tussen klant en relatiebureau. Een lastige zaak. „Die mensen zijn teleurgesteld, hun ego is gekrenkt", aldus Pronk. „Ze hebben vaak niets aan een paar honderd euro terugbeta ling, ze willen vooral stoom afblazen." Pronk legt vast welke bureaus hun afspraken niet zijn nage komen en deelt 'gele kaarten' uit. Het aantal datingbureaus is de afgelopen jaren - met name op internet - explosief gegroeid. Er zijn er al vier- tot vijfhonderd (online). Met de groei neemt ook het aantal incidenten en soms rond uit criminele praktijken toe. Jasper Jan de Konink van internetdatingsite e-Matching hoort regel matig over internetbureaus die 'verdwenen' zijn zodra het inschrijfgeld is overgemaakt. „Opeens bestaan die sites niet meer. Of ze blijken een kan toor in Kazachstan te hebben." Pronk kent de verhalen, maar die doen zich vol gens haar niet voor bij de vijftien bureaus met een AVR-keurmerk, waarvoor zij werkt. „Dat zijn bedrijven die zich willen onderscheiden van de amsterdam/anp - Meer dan 30 procent van de Nederlanders koopt geen nieuwe fiets uit vrees dat die wordt gestolen. Ze rijden liever op oude, onveilige tweewielers of stoppen hele maal met fietsen. Deze conclu sie trekt de Fietsersbond naar aanleiding van een onderzoek onder 4300 mensen. De bond vindt dat fietsdiefstal veel steviger moet worden aan gepakt. Fietsfabrikanten zou den diefstal beter kunnen te gengaan door goede sloten aan te brengen. Bovendien moeten fietsen van een uniek, goed af leesbaar framenummer voor zien. De belangenorganisatie van fietsers pleit daarnaast voor een gedragscode onder de verko pers. Daarmee moet worden voorkomen dat de handelaar en later de klant gestolen fietsen kopen. Ook moeten politie en gemeenten meer doen om dief stal tegen te gaan. „Het lang be loofde landelijke register voor gestolen fietsen moet zo snel mogelijk bij alle politiekorpsen werken", aldus de bond. den haag/anp - Een aantal fracties in de Tweede Kamer wil van minister De Geus (sociale zaken) opheldering over een aanbod dat hij de weggestuur de topman Joustra van uitke ringsinstantie UWV zou hebben gedaan. Volgens NRC Handels blad heeft De Geus Joustra 'ui terlijk binnen een jaar een qua inhoud en beloning passende functie' bij de overheid aange boden. Tot die tijd zou Joustra als adviseur voor Sociale Zaken aan de slag kunnen. GroenLinks-Kamerlid Van Gent wil dat De Geus meteen na het reces van de Kamer uitleg komt geven over deze regeling. Vol gens haar blijkt dat de minister 'niet zeker is van zijn zaak' te gen Joustra. „Hij is bang dat hij nat gaat bij de rechter als hij Joustra gewoon ontslaat." De Geus stuurde de UWV-baas de laan uit omdat Joustra hem verkeerd had ingelicht over de hoge kosten van de verbouwing van het UWV-kantoor in Am sterdam. Volgens WD'er Ap- troot deed hij dit om 'de aan dacht van zichzelf af te leiden door de schuld op iemand an ders te schuiven, nadat hij eerst had gezegd dat er niets aan de hand was'. De Geus nam pas maatregelen tegen Joustra na dat een commissie had aange toond dat de informatievoor ziening over de verbouwings- kosten niet deugde. De kwestie-Joustra kwam De Geus vorige week op forse kri tiek in de Kamer te staan. Ap- troot 'is bang dat De Geus nu nog dieper in de problemen komt'. De Kamer wil niet dat de weggestuurde UWV-baas een gouden handdruk meekrijgt, maar de oplossing waarnaar de Geus nu lijkt te streven, stuit ook op bezwaren. zutphen/gpd - Een 37-jarige man uit Putten is gisteren ver oordeeld tot twintig jaar celstraf wegens de moord op zijn 36-ja- rige echtgenote. Niet alleen heeft hij zijn vrouw beroofd van het leven, daarbovenop heeft deman zijn drie jonge kinderen moederloos gemaakt. Hij had geen enkel oog voor hun le vensgeluk, oordeelde de recht bank Zutphen gisteren. De drie kinderen - die na de dood van hun moeder door fa milie van haar worden verzorgd - zullen altijd met de afschuwe lijke waarheid moeten leven dat hun eigen vader de veroorzaker van het onnoemelijke leed is. „De gevolgen zullen des te schrijnender zijn nu hun vader geen opening van zaken heeft willen geven over wat er precies is gebeurd", aldus de recht bank. De man moet zijn vrouw rond 3 mei vorig jaar van het leven hebben beroofd. Zij had hem in januari verlaten en had de kin deren toegewezen gekregen. Aan verschillende mensen in zijn omgeving had hij kenbaar gemaakt dat hij het 'nooit, maar dan ook nooit' zou toestaan dat de kinderen door hun moeder zouden worden opgevoed. Na de moord heeft hij haar begra ven in de bossen bij Putten. In een kuil die hij vier weken daar voor had gegraven. Een kuil die al door de politie was ontdekt en in de gaten werd gehouden. De hoogste tijdelijke straf - na twintig jaar is er alleen nog le venslang - was twee weken ge leden ook geëist door de officier van justitie. Want er was geen enkele strafverlagende omstan digheid aan te voeren voor de verdachte. Hij heeft geen aan toonbare psychische stoornis en had de moord maanden van tevoren bedacht. De man heeft telkens ontkend. Na een aantal verhoren beriep hij zich op zijn zwijgrecht. Na negen maanden zwijgen deed hij twee weken geleden wel zijn mond open tijdens de rechts zaak. Hij vertelde dat niet hij, maar een kennis erachter zou zitten. De rechtbank gelooft de ze complottheorie echter niet. onbetrouwbare bureaus. Datingsites die hun be stand nauwkeurig in de gaten houden en een zwartboek aanleggen van gebruikers met ver keerde bedoelingen." Relatiebemiddeling is de afgelopen jaren een belangrijk maatschappelijk verschijnsel gewor den", zegt Merel Monch van de AVR. „Elk jaar komen er rond de 40.000 mensen op deze ma nier met elkaar in contact. Dat is heel mooi, maar het heeft er wel voor gezorgd dat er een enorme wildgroei is ontstaan." Melanie (22) kreeg te maken met de minder leu ke gevolgen van het zoeken naar een leuke vent op internet. Ze was 'zo stom' om haar eigen e- mailadres aan een 'chatvriend' te geven en haar nickname - de naam waaronder ze mailde - te la ten vallen. Gevolg was dat ze maanden werd gestalkt. „Na een tijdje werden de mailtjes wel erg seksueel ge tint. Ik vond dat maar niets en reageerde niet meer, maar hij bleef mailen. De hele dag door. Ik werd er gek van." Ze maakte een nieuw mail adres aan. „Ik vond het doodeng." Wie zich zo op de datingsite misdraagt, wordt di rect aangepakt, zegt De Konink van e-Matching. „Krijgen we klachten over iemand met verkeerde bedoelingen, dan blokkeren we diegene direct de toegang tot de site. Verder raden we klanten aan nooit het eigen e mailadres te geven, maar alleen te mailen via de site. Als mensen willen afspreken, adviseren we met klem dat te doen op een openbare plek. Het zijn echt niet alleen psychopaten die op internet een vrouw zoeken, zoals sommigen beweren, maar je moet wel voorzichtig zijn." den haag/anp - Twee leden van de Regieraad bouw, topman nen van bouwbedrijven, zijn gisteren opgestapt, nadat geble ken was dat hun ondernemin gen betrokken zijn bij bouw fraude. Minister Brinkhorst (economische zaken) heeft de Regieraad, die dinsdag voor het eerst zal vergaderen, ingesteld om vernieuwingen in de bouw te sturen. Bestuursvoorzitter Hazewinkel van VolkerWessels en diens col lega Van der Bruggen van in stallatiebedrijf Imtech trekken zich uit de raad terug. Er is een schaduwboekhouding van Vol kerWessels-dochter Boele en Van Eesteren boven water ge komen. Imtech wordt genoemd in een andere boekhouding, waaruit blijkt dat verboden prijsafspraken ook in de instal latiebranche voorkomen. Brinkhorst stelde de raad in, omdat hij er niet op vertrouwt dat het proces van vernieuwing vanuit de sector zelf op gang komt. Na het rapport van de parlementaire enquêtecommis sie bleef het er oorverdovend stil. Brinkhorst vindt dat de bouw moet breken met zijn in troverte gedrag, gebrek aan concurrentie, lage productivi teit en weinig innovatie. De twee bestuursvoorzitters treden terug uit de Regieraad om mogelijke publieke discus sies over hun persoon te voor komen. De opdracht aan de raad om het vernieuwingspro ces in de bouw een impuls te geven zou daarmee in het ge ding kunnen komen. Voorzitter Hovemran de Regie raad heeft Haz^^nkel en Van der Bruggen gevraagd of zij 'op een andere wijze' bij het ver nieuwingsproces betrokken willen blijven. Hovers zei eerder dat hij niet van de twee af wil. Hij wees erop dat de bouwfrau de een 'breed probleem' is en dat het gedrag en de mentaliteit van de aannemers inmiddels echt veranderd zijn. (advertentie) Amsterdam, Delft, Eindhoven en Sliedrecht Zondag 29 februari van 10-17 uur Het ontbijt staat klaarl O Ma t/m vr 10 21 uur Za 9-18 uur 0900-235 45 32 (0 10/min.) www.IKEA.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3