sprinters SERVICE Ahold y l»Het W drama Varkensgebraad uit Bohemen Koud en lichte vorst y Dé oplossing voor uw zoektocht! Kruiswoordraadsel HDC160 zaterdag 28 FEBRUARI 200j CD VAN DE DAG HET WEER Genre: garage rock The Von Bondies Pawn Shoppe Heart Sire/Reprise/Warner 9362-48549-2 Detroit, mensen - daar gebeurt het. Muzikaal althans, want econo misch gezien ligt Motown op z'n kont. Behalve The White Stripes en The Dirtbombs brengt de gistende scene met The Von Bondies een derde topper voort die inspiratie put uit de garage van de jaren 60, de punk van de jaren 70 en de post new wave van de jaren 80. Met Pawn Shoppe Heart, het tweede, door Jerry Harrison (Talking Heads) geproduceerde studioalbum brengt dit kwartet rond de stevig, licht overspannen zingende Jason Stollsteimer een knaller uit. En niet alleen omdat er met guts en hechtheid gespeeld wordt. C'mon C'mon klinkt als het eerste gitaarstuk sinds Nirvana's Fells Like Teenspirit dat een voetbaltribune in lichterlaaie kan zetten. De combinatie van een staccato gitaarloopje, stuiterende drumbreaks en een hitsig refrein werkt formidabel. De meiden in de band (gita- riste Marcie Bolen en bassiste Carrie Smith) dragen volop bij aan het soms Cramps-achtige sfeertje. Stollsteimer zelf haalt ook inspi ratie uit de soul- en blueshoek: zo shout hij als Screaming Jay Hawkins in Been Swank. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Ahold Jeroen Smit Het drama Ahold Uitg. Balans Prijs: 17,50 Vrijwel op de dag dat Het drama Ahold, de in 335 bladzijden opge schreven teloorgang van het familiebedrijf, verscheen, legde de 'pers al weer nieuwe Zaanse malversaties bloot. In die zin is het boek van financieel journalist Jeroen Smit nu al verouderd. Maar hoe raar dat ook klinkt: cijfers spelen in dit boek een onderge schikte rol. Smit wil in de eerste plaats blootleggen hoe de top van Ahold jarenlang signalen kon negeren die erop duidden dat het bedrijf, lieveling van de Nederlandse aandeelhouder, er veel min der florissant voorstond. Smit heeft het allemaal chronologisch en met veel couleur locale opgeschreven (ook de auto's, dassen en af ter shaves van de topmannen worden getypeerd, net als - waar dat relevant is - hun liefdesleven). Daardoor leest Het drama Ahold als een spannend (jongens)boek, in plaats van als een puur zakelijke necrologie. Conclusie van Smit: bedrijven zijn niet gebaat bij ma nagers die hun bedrijf tot het grootste willen laten uitgroeien, ze moeten de beste willen zijn. En dat betekent dat ze een uitgespro ken passie voor het vak moeten hebben, in het geval van Ahold kruidenier willen zijn. Een les die ook managers in heel andere be drijfstakken zich mogen aantrekken. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 3-4 personen Ooit gold de Bohemeri in Tsje chië als de fruittuin van de Habsburgers die zowel in We nen als in Boedapest en Praag zetelden. Zij hebben dan ook een forse stempel op de huidige Tsjechische kookkunst gedrukt. Ingrediënten 400-500 gram gedroog de (Califomische) blauwe pruimen, eventueel ontpit; 2 sinaasappels; 1 li moen of kleine ci troen; 100 gram sui ker; 500-600 gram fri candeau, van de ach terham, bij voorkeur met vetrand; zout; zwarte peper uit de molen; 1 eetl. (Zaanse) mosterd; 75 gram bo ter; 2 eed. (zonne bloemolie; 1 takje verse rozemarijn; 1,25 dl koo kroom. Bereiding Schil sinaasappels en li moen of citroen heel dun af. Er mag geen spoortje van de witte onderhuid van de vruchten aan de schil blijven zitten. Snijd de schillen in stukken. Spoel de pruimen en kele malen in ruim koud water. Leg de pruimen in een kom en schik de citrusschillen er tus sen. Schenk er zoveel koud wa ter bij tot de pruimen goed on der liggen. Laat de pruimen 12 uur weken. Verwijder daarna de schillen. Laat de pruimen 20 minuten zachtjes in het weekwater koken. Voeg daarna de suiker toe. Breng alles, lang zaam, tot aan het kookpunt. Houd alles 10 minuten tegen de kook aan. Zeef het kook vocht en houd de pruimen warm. Maak het vlees droog met keu kenpapier. Breng met de punt van een scherp mesje een ruit jespatroon aan in de vetlaag op het vlees. Wrijf het vlees in met wat zout en peper en laat het een half uurtje liggen. Wrijf het vlees daarna in met de mosterd. Verhit een (braad)pan en voeg 50 gram boter en de olie toe. Wacht tot het schuim van de boter vrijwel geheel is wegge trokken. Schroei het vlees er snel aan alle zijden in dicht. Temper de warmtebron. Voeg een stukje boter (ca. 25 gram) en 2 eetlepels kokend water toe. Leg het rozemarijntakje bij het vlees. Temper de warmtebron. Laat het vlees, onder regelma tig bedruipen met de bakboter, in 30-35 minuten zachtjes goudbruin en gaar braden. Keer het vlees halverwege de braad- tijd om. Neem het vlees na de aangegeven tijd uit de pan, verpak het in alu miniumfolie en laat het 15-20 minuten 9^^ rusten. Verwijder, op 2 eetlepels na, het braad vocht uit de pan. Blus de pan met het kookvocht van de pruimen. Roer de aanzetsels van de bodem van de pan los. Laat alles even flink doorkoken. Zeef de jus en doe het over in een kleine (steel)pan. Warm de pruimen nog even in de jus op. Snijd het vlees in niet al te dun ne plakken. Leg ze, zoveel mo gelijk in het oorspronkelijke model op een voorverwarmde schaal. Neem de pruimen uit de jus en schik ze rondom het vlees. Laat de jus hierna zolang koken tot er door het indampen niet veel meer dan 2 1/2 decili ter jus is overgebleven. Roer de room door de jus en laat de nu verkregen saus enkele minuten zachtjes sudderen. Proef de saus en voeg eventueel wat zout en/of peper toe. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A27 bij Eemnes en A76 bij Nuth. Zondag: A2 bij Maarssen en A73 bij Venlo. door Jan Visser De gemiddelde temperatuur over het tijdvak 1 de cember tot en met 29 februari komt in De Bilt waar schijnlijk uit op 4,2 tegen normaal 3,3 graden. Op nieuw een zachte winter dus en dat is alweer de der tiende in 17 jaar (vanaf 1988). In het huidige kli- maatoptimum zijn alleen de winters van 1991,1996, 1997 en 2003, op basis van de gemiddelde tempera tuur, te koud geweest. Was ijs deze winter schaars, sneeuwen deed het wat frequenter dan in voorgaande jaren. Gisterochtend leek het in Zeeuws-Vlaanderen Cleveland, Ohio aan Lake Erie in plaats van Zeeuws-Vlaanderen aan de Westerschelde en de Noordzee. Vooral in het weste lijk deel van Zeeuws-Vlaanderen viel veel sneeuw. Er lag daar tijdelijk 25 centimeter, in het zuidwesten van Brabant meldde Hoogerheide 13 cm en in onze regio rapporteerde Wassenaar 5 en Leiden 2 cm. De kans op sneeuwbuien, die regionaal onder in vloed van kleinschalige storingen kunnen clusteren, blijft dit weekeinde aanwezig. Wel lijkt de kans op sneeuw zondag af te nemen omdat de wind naar het noordoosten ruimt en daarmee de aanvoer van on stabiele lucht vanaf de Noordzee stokt. De lucht wordt ook droger. Op schrikkelzondag zal de zon dan ook wat vaker tevoorschijn komen. Het is nog wel koud met lichte, in opklaringsgebieden plaatse lijk matige vorst. Met name daar waar een vers laagje sneeuw ligt zijn minima rond -8 graden niet onmo gelijk. Na het weekeinde opent maart maandag koud met lichte tot matige vorst, dinsdag dringt minder koude lucht tot ons land door. Dat gebeurt aan de noord flank van een over de Britse eilanden naar het zui den wegzakkend hogedrukgebied. De komst van de minder koude lucht gaat vanaf maandagavond met enige neerslag gepaard. Of de verzachting midden volgende week doorzet is onzeker. Een hogedrukge bied boven het noorden van Europa stuwt nogal wat kou richting Noordzee en lijkt daarmee de concur rentie met de zachte lucht te willen aangaan. U- tf- Verwachting voor morgen Brixen im Thale 110 50 SaaJbach-Hintergl. 125 85 1 Fugen/Hochfugen 170 100 Solden 330 140 Galtur 180 110 St. Anton 425 85 Grossari 210 80 St. Johann 110 70 Kaprun 308 187 Tux 230 50 Kitzbuhel 128 38 Weissensee 70 25 Lech 245 125 Westendorf 130 40 MA Spanje Dl Italië WO Duitsland DO Zwitserland VR Frankrijk ZA Oostenrijk STRIPS Wassenaar O Den Haag Bron: www.weeronline. PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck M MB neer pt voite.p\&e maans- vatPUISTlïRINö» Getmr?? (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax:072-519 68 69 Horizontaal: 1. Weefsel met goud- of zilverdraad; 4. Goudland; 7. vogelproduct; 8.* lichamelijke oefening; 10. roep van pijn; 13. niet volgens de logica; 16. reeds; 17. vad 18. rivier in Spanje; 19. kegelvormig; 20. onzes inziens; 22. regeringsreglement; 23. vergiffenis van zonden in de biecht; 25. bijwoord; 27. ter waarde van; 29. Engelse ontken ning; 30. heilwens; 31. nevelsluier. Verticaal: 1. Gemaiin van Zeus; 2. tandeloos zoogdier; 3. landbouwwerktuig; 4. voorzetsel; 5. dierengeluid; 6. snelle ren; 9. Indische mystiek; 11. soort verzekering; 12. Spaans gras; 14. inheems vorst; 15. Italiaans eiland; 21. doortrapt; 23. edelstand; 24. god van de liefde; 26. muzieknoot; 27. voorzetsel; 28. automerk; 29. achter. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Tappils; 5. afvalberg; 8. rol; 9. mama; 10. smoren. Verticaal: 1. Stofvrij; 2. spaarlamp; 3. slee; 6. bomvrij; 7. raming.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32