'Ik ben ouder dan mijn moeder' GESPREK VAN DE DAG Koningin naar Berlijn De oorsprong van schrikkeldag Mini en Maxi zaterdac 28 februari 2004? DAGELIJKS LEVEN VflM HeÖ-,HÉ6i- UIT 0E.VEJ=L.TE MKA.G IK EK NOG BEST WEZEW - MENSELIJK De spraakmakende DOCUMENTAIRE die de Brit Martin Bashir maakte over MICHAEL JACKSON is door de Britse Royal Television Society uitgeroepen tot BESTE TELEVISIEPROGRAMMA van 2003. Jackson zegt in de film, waarin hij uitgebreid door Bashir wordt geïnterviewd, onder andere dat hij kinderen in zijn bed laat slapen. De Royal Television Society noemt de in februari vorig jaar in tal van landen uitgezonden documentaire, 'Living with Michael Jack son' geheten, meeslepend en onthullend. Jackson was woedend over de film, waarin Bashir in de voice-over zegt dat hij zich zorgen maakt over de manier waarop Jackson met zijn drie kinderen omgaat. Volgens Jackson had Bashir zijn vertrouwen geschonden. In het kader van het Bonifatiusjaar maakt de Dokkumer Vlaggen Centra le (DVC) een Nederlandse vlag van twee kilometer lengte en twee meter breed. Dit wordt de LANGSTE NA TIONALE DRIEKLEUR ooit gepro duceerd. De fabriek is donderdag middag begonnen met het bedruk ken van de vlag. Voorzitter Henk Kroes van de vereniging De Friesche Elf Steden gaf het startsein. DVC en haar leveranciers betalen de 450 ki lo zware vlag. Op 5 juni zal de cen trale met de hulp van 1.000 tot 1.400 mensen de vlag in twee delen van de klos afwikkelen. Via twee routes wordt de vlag door Dokkum getrokken. DVC hoopt de vlag op 23 juni ook in het Olympisch Stadion in Amsterdam te kunnen gebruiken als het olympisch vuur het stadion wordt binnengedragen. Zanger JAN KEIZER gaat, naast zijn BZN-activiteiten, serieus werk maken van zijn SOLOCARRIÈRE. Hij heeft al enkele succesvolle solo-albums ge maakt, maar nu gaat hij ook zónder de Band Zonder Naam op toernee door het land. „Muziek is mijn lust en mijn leven en daarom ben ik blij dat ik van BZN de tijd en de ruimte krijg om mijn jongensdroom, een so lo-avontuur, in vervulling te laten gaan. Ik dacht eerst: dat komt ooit nog wel eens als we er mee stoppen. Maar zelfs nu BZN 39 jaar bestaat, is van stoppen nog geen sprake. We lij ken wel het eeuwige leven te hebben. Solo gaan moet dus tussendoor", al dus de BZN-zanger. Foto: GPD Ben AFFLECK en Jennifer LOPEZ trouwen niet met elkaar, ook niet in hun nieuwe film. Regisseur Kevin Smith heeft besloten de voor zijn film Jersey Girl opgenomen TROUWSCÈNE tussen de twee ster ren te SCHRAPPEN omdat het pu bliek, wetend dat ze in het echt uit elkaar zijn, daar niet meer in zou ge loven. Jersey Girl komt in de Verenig de Staten uit op 26 maart. Foto: AP Harrington leder mens heeft enig gevoel van godsdienst, hetzij tot zijn angst, hetzij tot zijn troost GERRY LENFEST en zijn vrouw Marguerite hebben de afgelopen vier jaar een derde van hun fortuin, dat ruim een miljard dollar waard is, gespendeerd aan goede doelen. Ze zijn van plan om voor hun dood ook de rest weg te geven. Lenfest bouw de de afgelopen dertig jaar een ka beltelevisie-imperium op in de Ver enigde Staten. De Lenfests werden daarmee een van de rijkste stellen van het land. Hun drie kinderen -die financieel niets te klagen hebben dankzij de verkoop van het familie bedrijf- mogen, als het aan hun ou ders ligt, fluiten naar een erfenis. Hoewel gezinnen op last van de re gering met maximaal één kind klein blijven, zijn CHINESE KINDEREN zelf de afgelopen decennia bedui dend GROTER GEWORDEN. Een 5- jarig kind is nu gemiddeld 10 centi meter langer dan in 1949. De kinde ren worden groter omdat zij meer en beter eten en de gezondheidszorg verbeterd is. Sinds 1949, het jaar van de oprichting van de communis tische Volksrepubliek, krijgen kinde ren die jonger zijn dan 7 en kleiner dan 1,10 meter gratis toegang tot de bus, pretparken en andere plaatsen. Steeds minder kinderen kunnen daar nu nog gebruik van maken, aangezien een kind van 5 nu al ge middeld 1,20 meter lang is. Veel ou ders beklagen zich daarover en wil len dat de autoriteiten de voorwaar den aanpast aan de realiteit. In som mige provincies is dat al gebeurd. SEKSUEEL MISBRUIK van kinderen door PRIESTERS heeft de Rooms- Katholieke Kerk in de Verenigde Sta ten in de afgelopen vijftig jaar min stens 572 miljoen dollar (ruim 460 miljoen euro) gekost. Mogelijk ligt het bedrag zelfs in de buurt van 750 miljoen dollar (ruim 600 miljoen eu ro). Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de Amerikaanse bis schoppenconferentie. Tussen 1950 en 2002 zijn 4.392 priesters be schuldigd van 10.667 gevallen van seksueel misbruik van kinderen. De daaruit voortvloeiende kosten voor de RK-Kerk hadden vooral betrek king op advocaten, schadevergoe dingen en therapieën voor slachtof fers en pedoseksuele priesters. Hfi i E Onze kalender, de Gregoriaanse kalender, is een verbeterde versie van de oorspron kelijke zonnekalender. De Romeinse kei zer Julius Caesar voerde in 46 voor Chris tus al een verbeterde versie van de zonne kalender in. Een jaar duurde volgens de Romeinse berekeningen 365 dagen en bij na 6 uur. Om die 'bijna 6 uur' te compen seren kwam er eens in de vier jaar een schrikkeldag: 24 februari werd dubbel ge teld. Dat klopte dus niet helemaal, want bijna 6 uur is niet exact 6 uur, terwijl eens in de vier jaar wél precies 24 uur werd gecom penseerd. Elke eeuw was daardoor onge veer 18 uur te lang. Daardoor schoof het astronomische begin van de lente (het moment waarop dag en nacht precies even lang zijn) steeds verder naar voren. In 1582 (het verschil was inmiddels opge lopen tot 10 dagen) maakte paus Gregori- us XIII daar een einde aan. Hij werkte het verschil weg door 4 oktober 1582 te laten volgen door 15 oktober 1582. Om te voor komen dat er opnieuw verschuiving van het lentepunt (21 maart) zou ontstaan, sloeg de paus aan het rekenen. Een zonnejaar (de tijd die de aarde nodig heeft om rond de zon te draaien) duurt 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en 45,1814 seconden. Om de extra uren te compen seren kreeg elk vierde jaar (elk jaartal dat deelbaar is door vier) er een dag bij: de 29ste februari. De 24ste werd dus niet lan ger dubbel geteld. Maar omdat 5 uren, 48 minuten en 45,1814 seconden iets minder is dan 6 uur, moest deze afwijking nu wel goed worden gecorrigeerd. Daarom werd be sloten om elk jaartal dat geheel deelbaar was door 100 niet tot schrikkeljaar te reke nen, behalve wanneer het jaar wel door 400 was te delen. Zo zijn de jaren 1600, 2000 en 2400 wel schrikkeljaren, maar 1800,1900 en 2100 weer niet. Sinds de invoering van deze Gregoriaanse kalender worden de schrikkeljaren zo ge hanteerd. De naam 'schrikkeljaar' stamt af van het Middelnederlandse (de voorlo per van de moderne Nederlandse taal) 'scricken', wat oorspronkelijk 'met grote passen lopen' of'springen' betekent. Schrikkelkinderen blijven lekker jong. Ze moeten immers hun leef tijd altijd door vier delen. Op drie van de vier verjaardagen moeten ze maar zien wanneer ze het vie ren, voor of na 29 februari. Op éch te verjaardagen, zoals aanstaande zondag, komen er extra taart en cadeaus op tafel. Een keizersnede op schrikkeldag? Dat de tweeling Fleur en Iris moest worden gehaald, wist Roe- lien Brandsma (36) wel, want de zwangerschap verliep niet be paald vlekkeloos. „Maar ik dacht eigenlijk dat ze in ziekenhuizen op schrikkeldagen een soort zon dagsdiensten draaiden. Dus niet", vertelt de moeder van de tweeling uit het Drentse Norg. Komende zondag zijn Fleur en Iris, twee rustige, gezellige dame tjes, voor het eerst écht jarig sinds hun geboorte in 2000. Al beseffen ze dat nog niet. „Toch vind ik het bijzonder", zegt Roelien. Daarom heeft ze afgelopen week al een groot feest gegeven voor haar dochtertjes, met een groot lucht kussen voor de kinderen en een buffet voor vrienden en familie. Doen ze zondag dan niets? „Ja wel, dan gaan we naai' een specia le feestdag voor schrikkeltweelin- gen in Brabant. Met andere twee lingen een wandeling door de bossen maken." Naar schatting wonen er in Ne derland bijna 10.000 schrikkeljari- gen, waaronder ongeveer 80 twee lingen. In 2000 kwamen op de 29ste februari 537 kinderen ter wereld, in 1996 waren dat er 499. Verjaardagen hebben komende zondag een extra feestelijk tintje. Want dan komt er extra taart op tafel. En krijgen kinderen vaak een wat luxer cadeau. Zoals Michael Scutts uit het Zeeuwse Goes, die morgen voor de tweede keer in zijn leven écht jarig is. „Maar eigenlijk word ik 8 jaar, hoor!" In andere jaren viert hij zijn verjaardag op 1 maart. Niét op 28 februari, want 'toen was ik er nog niet', zegt hij. Is het leuk om schrikkelkind te zijn? Soms niet, zegt Nanine van Veen (7) uit Hendrik Ido Am bacht, vlakbij Rotterdam. Ze vindt het vervelend wanneer anderen zeggen dat 'ze pas twee wordt'. Maar dat er aan haar verjaardag een bijzonder tintje kleeft, vindt ze tóch leuk. Vanwege de vakantie heeft ze haar kinderfeestje al ge geven. „We zijn naar de schaats baan geweest. Dat was echt cool! Normaal blijven we thuis, dan maakt papa bijvoorbeeld een speurtocht. Nu was het toch bij zonder." Voor haai' veijaardag heeft ze van haar ouders alvast Roelien Brandsma en haar schrikkeltweeling Fleur en Iris. Foto: GPD in haar oren gekregen. „Dat deed even zeer, maar ik mocht wel zelf de oorbellen kiezen." De meeste schrikkelkinderen wor den op hun echte verjaardag extra in de watten gelegd, maar een bij zondere betekenis hadden schrik keldagen vooral in de Middeleeu wen. In een aantal landen hadden vrouwen dan het recht om man nen ten huwelijk te vragen, wat normaal gesproken niet kon. In landen als Schotland en Frankrijk en delen van Italië kregen man nen een fikse boete als zij op die dag een huwelijksaanzoek weiger den. Tegenwoordig stelt schrik keldag minder voor. Zelfs de spe ciale schrikkelfeesten zijn uitge storven, uitgezonderd die van de schrikkeltweelingenclub. In de keuken van Clasien Horstink (43) uit Zutphen staat een zilveren theelepeltje in het lepelvaasje. Een bijzonder aandenken, want dat-lepeltje kreeg ze luttele dagen na haar geboorte van de Bond van Schrikkeljarigen, destijds geves tigd in Purmerend. Die bond be-79 staat niet meer. Dat ze schrikkel^ a kind is, vindt Clasien niet erg. „Sommige vriendinnetjes vondeP1 het vroeger zielig dat ik alleen oii11 de vier jaar echt jarig was. Ik kre^s daarom altijd veel cadeautjes." Ook Clasiens dochter vindt het |j wel grappig: toen ze vorig jaar ok tober 12 jaar werd, bazuinde ze O rond op school dat ze nu ouder was dan haar moeder. I1"1 ïri Rudi Buis tb ce le; ^=ltt >m de Rem Koolhaas ontwierp de Nederlandse ambassade in Berlijn. Foto: GPD Koningin Beatrix bezoekt dins dag en woensdag Berlijn en omgeving. De vorstin opent onder meer de Nederlandse ambassade in de Duitse hoofd stad, die werd ontworpen door de Nederlandse architect Rem Koolhaas (Rotterdam, 1944). Hij kreeg er de architectuurprijs van de stad Berlijn voor. Het gebouw, nodig omdat de Duitse regering van Bonn naar Berlijn trok, kostte 57 miljoen euro. Dat was flink duurder dan geraamd (33 miljoen), maar de relatie met grote buur Duits land moest maar wat kosten. De koningin spreekt komende week met president Johannes Rau en bondskanselier Gerhard Schroder. Ook minister Joschka Fischer van buitenlandse zaken en voorzitter Wolfgang Thierse van de Bondsdag geven acte de présence. Fischer spreekt, net als zijn Nederlandse collega Bernard Bot, tijdens de opening van het ambassadegebouw. Thierse leidt de koningin rond door het vernieuwde Rijksdag gebouw, dat sinds de opening enkele jaren terug massa's be zoekers trekt. Zij staan soms uren in de rij om naar binnen te kunnen. Beatrix krijgt daar on der meer 'graffiti' te zien die Russische soldaten in 1945 aan brachten. Beatrix heeft altijd veel belang gehecht aan een goede relatie met Duitsland, net als prins Claus. De prins, zelf ooit slacht offer van een bijna hysterische 'moffenhaat', heeft zich bij tal van initiatieven op dit gebied gemanifesteerd, zoals de ope ning van het Duitsland-insti- tuut in Amsterdam, dat de Ne derlanders op de hoogte moet brengen van het werkelijke Duitsland. De Duitsers hebben waardering voor de koningin. Zo kreeg ze in 199p van de stad Aken de Karl- spreis voor haar inzet voor Eu ropa. Beatrix was in 1991 het eerste buitenlandse staatshoofd' dat Duitsland na de eenwor ding bezocht. De vorstin doet tijdens deze nieuwe reis verder het Joods Museum in Berlijn, Schloss Oranienbaum in Oranienbaum en het Bauhaus-gebouw in Dessau aan. De Nederlander Cornelis Ryckwaert bouwde Schloss Oranienbaum eind 17de eeuw in opdracht van de ondernemende prinses Hen- riëtte Catharina van Oranje, gravin van Nassau, dochter van het illustere Oranjepaar Frede- rik Hendrik en Amalia van Solms. Ze was gehuwd met Jo- hann Georg II, vorst van An- halt-Dessau, nadat ze overigens twee andere trouwlustigen had afgewezen. Door omstandighe den kreeg de kleindochter van Willem de Zwijger na haar hu welijk diverse bestuurlijke ta ken, die ze met verve uitvoerde. Het Bauhaus-gebouw in Dessapri werd in 1926 betrokken door dé[ei Bauhaus-hogeschool voor ar- jn chitectuur en toegepaste kunst, die in 1919 in Weimar was op- a gericht. Bauhaus-stichter Wal- ter Gropius ontwierp het ge- |C< bouw in Dessau. Het pand van staal en glas is in jaren tachtig Nl1 in de oude staat hersteld. l0( Naar aanleiding van de opening van de Nederlandse ambassade^ in Berlijn komt er in de Kunst- bi hal in Rotterdam overigens een'0( expositie over Koolhaas, zijn i10 bureau OMA en zijn research- !d< team AMO. De tentoonstelling1 e: Content (27 maart tot en met 2£n augustus) belicht twintig ont- p werpen, zoals het Hyperbuil- 5es ding in Bangkok, de Universal Headquarters in Los Angeles, de uitbreiding van het Whitney||j Museum in New York en het Guggenheim Hermitage Muse-D1 um in Las Vegas. Behalve de Nederlandse ambassade in ,R Duitsland worden binnenkort *n1 nog twee andere gebouwen varfei Koolhaas geopend: het concert^ gebouw Casa da Musica in PorJr- to en de openbare bibliotheek a! in Seattle. Pei Het Berlijnse publiek kan in D september tijdens een open da£e{ het spraakmakende ambassa- r g depand aan de Spree bezoeken.de Het eerste weekeinde van maarf11 wordt de opening al met de le( Berlijners gevierd, met onder >r meer een Duitse versie van hetnvi Nederlandse Crossing Border L_ Festival, anp Die verdomde Maxi, had hij maar naar me geluis terd. Twintig jaar geleden liep ik in Amsterdam het De La Martheater binnen in de overtuiging dat er een toneelvoorstelling vertoond werd. Dat bleek een misverstand. Die voorstelling draaide elders en zo kwam het dat ik kennismaakte met een show van Mini en Maxi. 'Sprakeloos' heette dat pro gramma. Ik had de pest in want ik kende die ko mieken als oubollige klanten die op de buis ten on dergingen in vervelende Trosprogramma's. Maar wat ze die avond lieten zien, maakte mij overnight tot hun trouwe fan. Fabelachtig. Ik word weer ly risch als ik aan die voorstelling denk. Ze bliezen bellen naar elkaar en lieten één bel plotseling op commando bewegen. Ze sloegen eikaars hoofd af in een zwaardennummer. Ze brachten een kapotte viool tot leven in een prachtige pauzefinale. Ik weet nog dat ik in de pauze de manager van het theater tegen het lijf liep en meteen vier kaarten bestelde zodat ik de week daarna met vrouw en kinderen kon gaan kijken. Na de pauze gebeurde iets merkwaardigs. Maxi deed of hij kwaad werd op een dame op de eerste rij. Hij liep dreigend naar de rand van het toneel. Daar aangekomen stapte hij verder of die rand niet bestond waardoor hij in eens een meter lager in de zaal stond pal voor de dame in kwestie. Die act had veel succes. Na afloop liep ik naar de kleedkamers. Nogal on gebruikelijk want ik kende die jongens niet per soonlijk maar ik wilde een daad stellen. Ik felici teerde het duo met hun prachtige optreden, gaf een tip hoe het vioolnummer nog mooier kon worden - ik ben erg goed in het geven van ongevraagde ad viezen- en begon daarna op de lange te schelden. Hoe hij het in zijn hoofd haalde om met dat lange bovenlijf zo van het toneel af te stappen. ,,De pest voor je rug man, het is vragen om moeilijkheden", riep ik nijdig. „Er wordt wel om gelachen", zei Maxi bedremmeld. Ik kissebiste nog wat door en verliet de heren met de dreigende opmerking dat ik een week later weer zou komen. Die tweede keer hadden ze mijn viooltipje in hun act verwerkt. Was ik stiekem trots op. Maar die stap de zaal in zat na de pauze nog steeds in het programma. We zijn tivintig jaar verder en het duo is sindsdien wereldberoemd in Nederland geworden. En mis schien ook wel daarbuiten. Hun muzikale acts, hun buikspreeknummer, hun act met de jas, hun optredens meteen symfonieorkest, het zijn klassie kers. Maar ze behoren definitief tot het ver leden want het duo stopt ermee. Peter de Jong (Maxi) kampt al enige tijd met een dubbele nekhernia. Dat stond in onze krant. Ik heb geen verstand van medi sche zaken maar zou die hernia mis schien zijn oorsprong kunnen hebben in een grijs theaterverleden? Dokter Snotje na tuurlijk maar wie weet, wellicht, misschien. Geen Mini en Maxi meer, dat is helaas ze ker. Wat mij rest is de nostalgie naar de shows van de enige Nederlanders in wier handen het variété kunst werd. O O

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2