MEDIA Sport wordt speerpunt in opgefrist AD Sportwereld Publieke radio krijgt juiste 'lawaaistand' Jarige TROS keert terug naar eiland Beavis Butt-head keren maand lang terug bij MT\ SBS 6 komt met eigen Opsporing verzocht Geluidsautoriteit Michiel Hoogenboezem maakt een einde aan lappendeken van geluiden Dutroux centraal in Radio i Journaal Hilversum - Het NOS Radio 1 Journaal kijkt morgen tussen 12 en 14 uur vooruit naar het pro ces tegen Mare Dutroux, dat maandag in Aarlen begint. Max van Weezei praat met crimino loog Cyrille Fijnaut en journa list Hugo Camps over het pro ces en het vertrouwen van de Belgen in politiek en justitie. Ook RTL 5 besteedt aandacht aan de zaak met de tweedelige documentaire Het Monsterpro ces, vanavond om 22.40 uur en morgen om 22.25 uur. Nieuwe kanalen bij VPRO's 3voori2 Hilversum - VPRO's 3voorl2 lanceert maandag acht nieuwe radiokanalen op internet. Het online popmagazine begint met gespecialiseerde zenders in genres als roots, dance, hiphop en rock. Zo wil 3voorl2 de lief hebbers van alternatieve pop zo goed mogelijk bedienen. Mo derne techniek maakt het een voudig om via internet meerde re stations in het leven te roe pen. Het bestaande kanaal 3voorl2 Central laat de genera list aan zijn trekken komen, de nieuwe kanalen zijn er voor de liefhebbers van één genre. Nickelback bij 538 te downloaden Hilversum - De nieuwste single van Nickelback is vanaf maan dag tegen betaling van €1,30 te downloaden via radio538.nl, een week voor de echte release. Iedere tiende luisteraar die de track downloadt, krijgt het hele album The long road. Radio 538 deed eerder hetzelfde met He- citate van DJ José, de eerste sin gle ooit die door veel down loads de Top 40 haalde. zaterdag 28 FEBRUARI 20<i* Formule i:Met Schumacher van start voor nieuw seizoen i Rotterdam - Het Algemeen Dag blad gaat zich vanaf 20 maart meer op sport richten. Het sport nieuws wordt ondergebracht in een apart katern dat op tabloid formaat (de helft van een gewo ne krantenpagina) verschijnt. Het Algemeen Dagblad hoopt zo de forse oplagedaling van de af gelopen jaren te keren. Ook de rest van de krant veran dert. De vormgeving wordt aan gepast, al het overige nieuws komt in het eerste katem, het zaterdagse magazine gaat op de schop en de krant gaat nog meer aandacht besteden aan entertainment, gezondheid en consumentenzaken. Volgens hoofdredacteur Jan Bonjer wil het Algemeen Dag blad zich met meer sport on derscheiden van andere lande lijke dagbladen als de Volks krant en De Telegraaf. De keus voor sportnieuws lag volgens hem voor de hand omdat de krant daar nu ook al veel aan dacht voor heeft. In de nieuwe bijlage verdubbelt de ruimte voor sportnieuws ten opzichte van de huidige krant. Het Algemeen Dagblad heeft de laatste tien jaar grofweg hon hilversum/gpd - SBS 6 begint waarschijnlijk dit voorjaar met een eigen Opsporing verzocht. Leo de Later wordt einderedac teur en presentator van het maandelijkse programma. Het programma wordt in samen werking met het openbaar mi nisterie gemaakt, en vraagt het publiek om tips bij het oplos sen van misdrijven, net als Op sporing verzocht van de AVRO. SBS 6 zendt het programma voor Hart van Nederland uit, en meldt daarna kort hoeveel tips er zijn binnengekomen. Het misdaadprogramma zal wat kleinere zaken behandelen. Harmen Roeland (links) en Wibo van der Linde ontvangen TROS-cory- feeën op het REM-eiland voor de kust bij Noordwijk. Foto: GPD/PR NooRDWijK - Er staat een pittige wind als Peter R. de Vries en Antoinette Hertsenberg aan boord gaan van de helikopter die hen naar het REM-eiland voor de kust van Noordwijk vliegt Eigenlijk stonden de eer ste opnames van Studio REM gepland in het tweede weekend van februari, maar storm hield de heli toen aan de grond. Het REM-eiland is niettemin dé locatie voor het TROS-jubile- umprogramma. Niet alleen om 'van een afstand naar Neder land te kijken', maar vooral om dat hier de TROS veertig jaar geleden werd opgericht. Nieuwsveteraan Wibo van de Linde, toen nog verslaggever van het Journaal, was er bij toen de politie eind 1964 koers zette naar het eiland om het commerciële TV Noordzee, de voorloper van de TROS, te doen zwijgen. Nu verwelkomt hij er met Harmen Roeland (ex) TROS-coryfeeën. De presenta toren en de tv-ploeg bivakkeren tijdelijk in de met stapelbedden ingerichte hutten op het plat form in zee. Een kale ruimte met een tafel en wat stoelen doet dienst als studio. Het ge sprek met De Vries en Hertsen berg heeft plaats tijdens een simpele lunch. Roeland begeeft zich naar de kombuis en ser veert erwtensoep. Van de Linde, al twintig jaar niet meer op de buis, werd te ruggehaald om 'de identiteit van de TROS met duidelijke taal weer wat scherper neer te zet ten'. Naast het gedachtengoed van Pim Fortuyn, dat de TROS zich via Van de Linde en Roe land heeft toegeëigend, wordt Studio REM gevuld met histori sche beelden uit het verleden en een overzicht van de carri ères van de eilandgasten. De makke presentatoren lijken hun draai als aangevers, een rol die ze in het verleden toch ooit met verve vervulden, nog niet gevonden te hebben. Van de Linde: ,,Op m'n dertigste was ik aanvallend en strijdlustig. Nu ben ik 65. Ik hecht meer aan beschouwelijkheid. Ik wil voor komen dat er alleen maar ge foeterd wordt op de manier waarop zaken in Nederland ge regeld zijn. Bij mij is het glas half vol in plaats van half leeg." In de eerste aflevering, morgen avond, belichten TROS'ers Caspar Becx en Gerrit van der Kooy de Haagse politiek. De ko mende weken volgen ook nog de duo's Wubbo Ockels/Chriet Titulaer, Guus Verstraete/Rob van Hulst, Martin Gaus/Pieter Winsemius en Jaap Jongbloed- /Bob Kroon. Hertsenberg is overigens de enige vrouwelijke TROS-coryfee. Zijn Mireille Be- kooij, Linda de Mol of Caroline Tensen misschien niet maat schappijkritisch genoeg? Berrit de Lange Studio REM, vanaf morgen op Nederland 2 om 23.30 uur derdduizend abonnees verlo ren, en heeft nu een betaalde oplage van iets onder de drie honderdduizend exemplaren per dag, aldus Bonjer. Hij vindt dat als resultaat van de veran deringen de betaalde oplage rond de 325.000 exemplaren moet uitkomen. Hij verwacht dat vooral de losse verkoop van de krant zal toenemen. Volgens Bonjer heeft de krant abonnees verloren vanwege te veel koerswijzigingen de afgelo pen jaren. Bij de laatste veran dering is er ten onrechte voor gekozen te schrijven voor hoger opgeleiden. „De leiding dacht dat lager opgeleiden minder le zen. Dat is een misvatting. We gaan nu terug naar de basis met het AD, een heldere krant voor hardwerkende mensen." Volgens Bonjer heeft de Rotter damse krant tot nu toe altijd winst gemaakt. Gezien de hoge investeringen is dat dit jaar on zeker. Wel moeten de verbete ringen al dit jaar tot resultaat leiden.Als de oplage in het na jaar nog niet omhoog is gegaan, dan weten we dat de lezer hier niet op reageert", aldus Bonjer. Wat er gebeurt als de verande ringen niet aanslaan, laat zich Radio S Televisie 21-23. Weer 24 Een dummy van AD Sportwereld op half formaat. Foto: GPD/PR lastig voorspellen. Eigenaar van het Algemeen Dagblad is PCM uitgevers. Die zoekt op dit mo ment naar nieuwe aandeelhou ders. Voor alle krantentitels van de uitgeverij geldt dat de toe komst onzeker is tot duidelijk is wat een nieuwe eigenaar wil. Niet alleen het Algemeen Dag blad investeert dit jaar fors om meer lezers aan zich te binden. De Twentsche Courant/Tuban- tia en De Telegraaf komen in maart met een zondagseditie en Het Parool gaat dit vooijaar helemaal naar tabloidformaat. door Jan van Mullem Apeldoorn - Beavis Butt- head, de antihelden van de ni neties, maken een comeback op MTV. Toen de twee 'couch potatoes' en heavy metalfans in 1993 voor het eerst op televisie verschenen, hadden de critici geen goed woord over voor dit ongemanierde tekenfilmduo: ze vonden het 'normvervaging, ze denverwildering en algehele bandeloosheid'. Maar het (jon ge) publiek genoot met volle teugen. Inmiddels zijn we een decenni um verder, en behoren Beavis Butt-head tot de 'cultuurdra gers' van de twintigste eeuw. Zonder hen was er wellicht nooit Jackass, Daria of zelfs geen South Park geweest. MTV, dat het duo eind vorige eeuw wereldwijde bekendheid gaf, vindt het de hoogste tijd om de ze twee brutale figuren weer in de spotlights te zetten. De mu ziekzender ruimt de komende tijd een prominente plek in de programmering in voor het il lustere duo. In de wereld van Beavis Butt- head zijn er twee uitersten. Iets is 'cool' of het 'sucks'. De twee tieners hangen het grootste deel van de tijd op de bank voor de tv, en leveren commentaar op alles wat ze zien. Dat uren lange gestaar naar de buis heeft de pubers compleet afgestompt en een verwrongen wereldbeeld bezorgd. Door opspelende hormonen hebben ze bovendien een ob sessie voor het scoren van meisjes en een grote behendig heid in het ontdekken van schunnige woorden en dubbel zinnigheden. Zeg 'entertain us', en ze horen 'anus'. Via de tele visie doen ze de ideeën op voor streken die ze in hun eigen buurt uithalen. Meestal eindi gen zulke plannen in een grote catastrofe voor iedereen, behal ve voor het duo zelf. In al hun onnozelheid werden Beavis Butt-head in de jaren negentig rolmodellen voor een grote groep MTV-kijkers. Op basis van het concept van de tv- serie werd zelfs een bioscoop versie uitgebracht, Beavis Butt-head do America. Daarin zijn de hopeloos onaangepaste knapen nog meer ontregeld na dat hun tv-set gestolen is. Op geheel eigen wijze gaan ze, dwars door Amerika, op zoek naar een nieuwe kijkkast. Sociologen en communicatie experts buitelden bijkans over elkaar heen in hun pogingen om het onverwachte succes van de twee puistige pubers te ver klaren. Een van de deskundigen noemde de serie zelfs 'Sesam straat voor psychopaten'. Nu MTV vanaf komende maand de leukste afleveringen van de avonturen van Beavis Butt-head uitzendt, zal dat voor velen een hernieuwde en voor sommigen zelfs een eerste ken nismaking zijn. Even een paar geheugenopfrissers op eer tje. Beavis is te herkennen zijn blonde kuif, grijze kort broek en T-shirt met opscl 'Metallica'. Zijn vriend But head draagt zijn bruine lok in een gladdere stijl, achtei gekamd. Zijn outfit bestaat een rode korte broek met op een AC/DC shirt. Meest opvallend aan het dl tweetal is de aanstekelijke f in de hoogtijdagen veel gel eerd door verstokte fans. Bp vis' lach klinkt als 'hehehellf van zijn maat Butt-head nJ als 'huhuhu'. Als de serie w zo'n succes wordt, dan zaL typische gegniffel de kome tijd ongetwijfeld vaak uit d( mond van kinderen te hor® zijn. Beavis Butt-head is onde van de 'Animated maand' MTV. Dat betekent in maa lekker veel cartoons op de ziekzender. Beavis Butt-I zijn vanaf maandag op wei gen tussen 21.30 en 22 uur zien, en daarnaast dagelijk sen 1 en 1.30 uur. Zaterdag en zondag 14 maart is er ti 12 en 17 uur een Special W end rond Beavis Butt-he En voor wie dan nog niet g noeg heeft van deze antihe brengt MTV op zondag 28 maart, tussen 20 en 23 uur Beavis Butt-head Maratl Beavis Butt-head, vanaf maandag een maand lang gelmatig op MTV Het openbaar ministerie hoopt door de samenwerking met SBS 6 een jonger publiek te berei ken dan via de AVRO. Wanneer het programma begint, is nog niet duidelijk. SBS 6 wil zo snel mogelijk beginnen, maar de po litie zoekt nog mensen om het project te begeleiden. In Opsporing verzocht van de AVRO werden in de periode september 2002 tot en met au gustus 2003 in totaal 257 zaken behandeld en 72 misdrijven op gelost. Via SBS 6 worden sinds kort al wel korte opsporingsbe richten uitgezonden. Daardoor is tot nu toe één zaak opgelost. Hilversum - Sommigen noemen hem de beste luisteraar van het land, of de man met de beste oren. Hij is hoe dan ook één van de best beluisterde Neder landers. Vrijwel iedereen hoort elke dag wel iets van het werk van platenprodu- cer en 'geluidsautoriteit' Michiel Hoo genboezem. Is het niet door een van de vele platen die hij heeft geproduceerd of de door hem gemixte tunes van het NOS Journaal, dan is het wel door af te stemmen op Radio 2 of 3FM. door Patrick van den Hurk Die klinken door Hoogenboezems toe doen namelijk zoals ze sinds enige tijd klinken. Niet inhoudelijk, maar letter lijk. Hij maakte in opdracht van de Pu blieke Omroep 'klankprofielen' voor de stations, die daardoor een eigen en uniform geluid kregen. Voor die tijd was het er een lappendeken van klank kleuren en volumes. En ook al is het grootste compliment dat Hoogenboe zem kan krijgen dat zijn werk eigenlijk niet opvalt, het maken van een conse quent geluid was volgens hem voor de zenders van het grootste belang. Het onsamenhangende geluid van vroeger joeg luisteraars weg. Het woord 'lawaaifactor' klinkt bij een vriendelijke zender als Radio 2 mis schien wat vreemd, maar volgens Hoogenboezem is dat waar het alle maal om draait. Radio is geluid, en ge luid kent stille dalen en luide pieken, de zogenoemde dynamiek. Zonder in grijpen zouden de zachte passages op de radio onhoorbaar zijn, en zouden de uitschieters veel te hard doorko men. Het radiosignaal wordt daarom door zogenoemde compressors gehaald. Die maken de dynamiek kleiner. Pie ken worden afgezwakt, zachte passa ges opgehaald. In vaktermen: het ge luid wordt 'platter'. „En hoe platter, hoe hoger de lawaaifactor", zegt Hoo genboezem. Er zit immers minder stil te in het geluid. Door binnen dat afge platte geluid te spelen met diepte, hel derheid, toonbalans en zwaarte krijgt een station zijn eigen geluid. Dat wordt processing genoemd. Lawaaistanden Vroeger was het zo dat vrijwel elk pro gramma op Radio 2 en 3FM zijn eigen compressie en processing meekreeg. Het gevolg was dat de radio het ene uur harder moest worden gezet om de uitzending te kunnen volgen, terwijl het volgende programma opeens de kamer of de auto inschalde. Hoogen boezem: „Ik werd gebeld door zender coördinator Kees Toering van Radio 2. De zender klonk niet goed, en of ik daar wat aan kon doen." „Ik ben eerst op de studiovloer gaan zitten om de technische distributieke ten na te gaan. Daarna moesten we de nieuwe klank gaan bepalen. Een groepje heeft toen verwoord wat het moest worden: warm, helder, niet te opdringerig, een hifi-geluid. Toen ik dat eenmaal had, was het niet zo moeilijk een profiel te maken. Daar mee hebben we in huis eerst een maand proefgedraaid, en vervolgens is het nieuwe geluid de zender opge gaan, vrijwel zonder aanpassingen." Door het werk van Hoogenboezem kent Radio 2 nu vier 'lawaaistanden', die per dagdeel of programma worden gebruikt. In stand 1 is het geluid het minst plat en dus het minst lawaaiig, in stand 4 het meest. Van uur tot uur mag het verschil maar één stand zijn, zodat er geen abrupte overgangen zijn. Michiel Hoogenboezem: „Sommigen denken dat hard geluid meer luisteraars betekent, maar je jaagt er juist mensen mee weg." Foto: Hoge Noorden/Jaap Schaaf De dag begint om 6 uur met Ontbijtra- dio op stand 1, voor de net ontwaakte luisteraar. Daarna gaat de knop elk uur een stand hoger. Bij het begin van de Gouden Uren om 9 uur is de hoogste lawaainiveau be reikt. „Want dan is iedereen aan het werk of ergens mee bezig", aldus Hoo genboezem. „Bij Tijd voor Twee met Frits Spits gaat het weer wat omlaag, en bij Hans Schiffers komt 'ie er weer vol in, om bij Knooppunt Kranenbarg weer een niveau te zakken. En 's avonds en 's nachts daalt het niveau weer naar 1. De klankkleur is dus altijd hetzelfde, maar de hoeveelheid lawaai varieert." Hard Toen dezelfde Kees Toering tijdelijk ook 3FM onder zijn hoede had, vroeg hij Hoogenboezem de publieke pop zender eveneens onder handen te ne men. „Bij 3FM wordt nu niet meer achteloos met het geluid omgegaan. Vroeger wel. Het stond soms regel recht te vervormen, zó hard was het. Dat komt door het verkeerde idee dat harder geluid meer luisteraars bete kent, en dus beter is. Sommige men sen denken écht dat hun bereik er gro ter door wordt, maar het tegenoverge stelde gebeurt juist: je jaagt er mensen mee weg." De klus bleek bij 3FM lastiger dan bij Radio 2, omdat veel deejays een uitge sproken mening hebben over hoe iets moet klinken. Hoogenboezem: „Ik kreeg letterlijk te horen dat 'iedereen hier doet waar hij zin in heeft'." Het lukte uiteindelijk toch iedereen op een lijn te krijgen, zodat ook 3FM nu zijn eigen geluid heeft. „Dat is niet wezen lijk anders dan dat van Radio 2, maar wel een stuk heftiger. Er wordt boven dien niet met lawaainiveaus gewerkt. Alleen 's avonds na negenen wordt het op verzoek van de VPRO iets minder plat." Nieuws- en achtergrondzender Radio 1 behoefde geen aanpassingen, maar na 2 en 3 boog Hoogenboezem zich ook nog over het klassieke station Ra dio 4. Hij is er bijna klaar mee, maar 4 bleek wel andere koek. Klassieke mu ziek hangt immers van grote dyna- miekverschillen aan elkaar, en volgens puristen mag je die nóóit plat maken, zoals bijvoorbeeld Classic FM dat doet. „Daar vinden ze dat je overal moet kunnen luisteren, bijvoorbeeld ook in de auto. Ze scoren daar overi- Topproducer met ruimtelijk en helder geluid' Er is vrijwel geen band van naam in Nederland waar Michiel Hoo genboezem in de afgelopen twin tigjaar géén bemoeienis heeft ge had. Na een periode als zaaltech nicus voor Jan Akkerman speelt hij begin jaren tachtig zelf bij MarkFoggo, Fandango en Grup- po Sportivo. Maar omdat hij naar eigen zeggen snel in de gaten heeft dat hij het achter de knop pen beter doet dan dat achter het drumstel, wordt hij producer van zowel platen als radioprogram ma's. Hij ontwikkelt zich tot één van Nederlands bekendste en succesvolste producers, en staat volgens de Encyclopedie van de Nederlandse Popmuziek bekend om zijn 'ruimtelijke en heldere geluid'. Bands en artiesten als The Dutch, De Dijk, Normaal, Ten Sharp. Ilse DeLange en IsOok- Schitterend weten hem daarom te vinden. Als engineer bij de Hilver- sumse Wisseloord Studio's is hij bovendien betrokken bij projec ten van Mick Jagger (Primitive cool) en Prince (de film Sign of the times). Hij wordt ook vaak in geschakeld voor het mixen van grootschalige radio- en tv-regi- straties, zoals onlangs de finale ronde van het Nationaal Songfes tival, en voor de geluidsregie bij musicals als Cats, Mata Hari, Tsje- chov en Chicago. Daarnaast werkt Hoogenboezem als docent aan de Academie voor Popcultuur in Leeuwarden en het Sound Semi nar, en is hij nog een dag per week radiomaker bij Radio Noord. gens wel mee, en als ik zou kunnei 11 aantonen dat Radio 4 luisteraars z( winnen als het op meer plekken be hoorbaar zou zijn, dan had ik ze d< ek zo voor processing gewonnen." Bij wijze van compromis gaat het s n d naai van Radio 4 overigens al op tv manieren uit Hillversum weg: lichtfg geplat voor de FM-band en dus vo u de autoradio, en zondere enige pre 1 cessing via de satelliet voor de kab z thuis. Dat sommige thuisluisteraai tóch klagen over een plat geluid, kdrf/e, omdat enkel kabelaars niet het sati lietsignaal aan hun abonnees aanb den, maar het FM-signaal. Dat sch hen dure investeringen. „Maar het natuurlijk niet de bedoeling", zegt Hoogenboezem. „Dus daar wordt stevig over gepraat." Twee mixen 4 Hoogenboezem noemt zijn radiokl ook uitermate leerzaam voor zijn v als producer. Zo heeft hij de Gronii band Henkus onder zijn hoede, en overweegt hij twee mixen van hun tweede single te maken: een harde een warme. .Airplay is alles voor band, zeker voor een beginnende, moet je zo vaak mogelijk op zo vei mogelijk stations te horen zijn. „Met twee versies kan zowel 3FM Radio 2 met het nummer overweg. Want het zal mij niet meer overkoi dat een deejay bij 3FM tegen me zi dat het een mooi liedje is, maar 'iel lief gemixt'. Of dat Radio 2 de sin]/ niet speelt omdat de lawaaifactor hoog is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28