•verbelaste echter extra inder druk Stadhuisplein geeft eeuwenoude funderingen prijs Praktijk Wassenaarse tandarts tijdelijk dicht VAN ROY EN VISSERS C.S. Tel. (071) 5122362 [ijging aantal rechtszaken van OERLE Donner stelt Kamer gerust Leidsch Dagblad ABONNEE WORDEN? Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 28 februari 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden i haag/gpd - De toch al over- gr°bste rechtbanken zullen het jaar nog drukker krijgen. In ats van de achterstanden bij behandeling van rechtszaken halen, krijgen de rechters en, %r zaken te verwerken. Oor- en een zijn de prestatiecontrac- nogvan de politie en de slechte injnomische omstandigheden. schrijft de Raad voor de Ihtspraak, de belangenorga- useifetie van de rechterlijke teeifcht, in zijn jaarplan voor rotej4. Naar verwachting krijgen ie, rechtbanken dit jaar 1,8 mil- etfih zaken te verwerken. In of kb waren dit nog 1,5 miljoen [en. Exacte cijfers over 2003 idt q nog niet bekend, maar lig- Jfg j daar ergens tussenin, n déjr de slechtere economie meer arbeidszaken, fail- en schuldsanerin- en voor de rechter. In de pres- worden politië 18psen afgerekend op het aan- euvj zaken dat zij aanbrengen, dat er niet genoeg zijn, len<rdt het korps financieel ge- 'el gjt. De toename van het aan- ScH zaken staat haaks op het lis ij streven van het kabinet om juist minder zaken voor de rechter te krijgen. Via bemiddeling tussen strijdende partijen en vereen voudigde procedures bij schei dingen moet het aantal zaken afnemen. Het feit dat veel men sen verzekerd zijn voor juridi sche kosten speelt zeker een rol bij de groei, denkt de woord voerder van de raad. Door het gestaag stijgende aan tal rechtszaken komt er niets te recht van het wegwerken van de achterstanden waarmee de overbelaste rechtbanken kam pen. Vooral de ingewikkelde ci vielrechtelijke zaken blijven daarom langer op de plank lig gen. Rechtbanken moeten de zaken die zich het laatst aandie nen als eerste behandelen. Ar beidszaken worden volgens de woordvoerder meestal wel snel afgehandeld. De raad gaat dit jaar proberen de rechtbanken beter te laten samenwerken. Zo moeten de grote zaken beter over het land verdeeld worden. Rechtbanken die het wat rustiger hebben moeten zaken uit andere re gio's overnemen. (advertenties) kele i FWrj geri urg Ibe rvoL ap, oh Dit weekeinde: RATIS TOEGANG! ir morgenzondag, 14 uur: GRATIS RONDLEIDING 'Leidse wetenschap' etfuseum Boerhaave Leiden .ange St. Agnietenstraat 10 ww.museumboerhaave.nl Waarom zou ik van baan veranderen?" TejNuon zoekt ervaren medewerkers project control voor !?onze projecten. Interessant, verantwoordelijk werk met volop ^doorgroeimogelijkheden. Ga naarwww.nuonjobs.nl M1ni53 COMMENTAAR SCHATKIST goed minister van financiën "ïrrit Zalm recht in de leer zijn waarschuwing dat het ipende schatkisttekort de re- ig dwingt tot nieuwe bezui- igen. Ongeveer twee miljard wil de liberaal nog dit jaar elkaar schrapen, kondigde >en j gisteren aan. Zalm dreigt de it naivangene te worden van zijn wi#dnekkige opstelling in Euro- ;einse ruzies met Frankrijk en iiertitsland. litel V WD'er stevent af ruzie met de coali- lartners. En hij zet steun van de soci- oonï partners bij de i helPnomische sane- n d<g op het spel. Dat gid#Hes bij elkaar niet verstandig, onj zijn aantreden presenteerde nfoift kabinet-Balkenende een on- nd bezuinigingspakket van liefst 17 miljard euro. De iweging liep tevergeefs irm, en beloofde in ruil voor itel van enkele ingrepen in de lale zekerheid de broodnodi- loonmatiging. Bij de uitwer- ig van de bezuinigingsplan bijvoorbeeld de eigen bij- ige hi de gezondheidszorg - :k al dat voor het CDA de :ns van het snoeien is bereikt. 'A en D66 voelen er weinig r nog dieper in de sociale ze- he:d te snijden. Dat de vakbonden gisteren on aangenaam verrast reageerden op de boodschap van Zalm, hoeft niemand te verbazen. Dat de werkgevers van VNO-NCW en het midden- en kleinbedrijf dat ook deden, moet de minister aan het denken zetten. De werk gevers vrezen terecht dat het broze economisch herstel in de kiem wordt gesmoord wanneer nu opnieuw op de rem wordt ge trapt. Ministers van financiën spelen van nature de rol van leedaanzeg ger. Als Zalm dat zou nalaten, is het snel gedaar met de finan ciële discipline. Maar de bewindsman heeft zich óók in een lastige hoek ge manoeuvreerd door zo fel ten strijde te trekken tegen het feit dat de Franse en Duitse schat kisttekorten boven de EU-norm van 3 procent zijn opgelopen. Voor Zalm is dat nu een magi sche grens. Ten onrechte. De Europese afspraken bieden de mogelijkheid in noodgevallen een keertje van die norm af te wijken. Dat is wat anders dan de systematische overtreding van de regels door Parijs en Berlijn. Er zijn belangrijker zaken dan prestige. Peter de Vries Het leven is voor Claudia de Breij niet alleen maar leuk De uitverkoop van Hollands Glorie is zo erg nog niet Rustig e <-J koud SCHu KEN BV Bed rij fsschoonmaak kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Leidse Anna Brouwer als de Leeuwin van Sliedrecht Koningin Beatrix bezoekt Berlijn en omgeving Zaterdagvoetbal volledig afgelast leiden - Voor vandaag is al het amateurvoetbal in Nederland afgelast. Voor de districten West I en West II is het zondag voetbal nog niet afgelast. Van daag bekijkt de KNVB opnieuw de gesteldheid van de velden. Voor morgen ligt het program ma in Zuid IZuid IIOost en de B categorie in district Noord er al wel uit. Meeste spam EU uit Nederland rijswijk - Verreweg de meeste ongevraagde reclame die via e- mails wordt verspreid is afkom stig uit de Verenigde Staten. Ruim 56 procent van alle zoge noemde spam-berichten wordt vanuit computers in de VS ver zonden. Van alle Europese lan den is Nederland de voornaam ste verspreider. Nederland staat op de vijfde plaats in de toptwaalf die is opgesteld door Sophos, een van de marktlei ders op het gebied van antivirus en antispamprogramma's voor bedrijven. 'Milosevic-proces hoeft niet over' den haag - Slobodan Milosevic maakt geen gebruik van de mo gelijkheid een nieuw proces te eisen voor het Joegoslavië tri bunaal, nu voorzittend rechter Richard May wegens ziekte moet worden vervangen. Dat heeft een van Milosevic' juri disch adviseurs, Dragoljub Og- njanovic, gisteren gezegd in een interview met het Britse pers bureau Reuters. Overigens heeft Milosevic zelf nog niet be vestigd dat hij zal afzien van het recht om een nieuw proces te krijgen. Chaos op Ai6 door tankauto rotterdam - Een gekantelde tankauto met veevoer heeft gis teren even na 18.00 uur chaoti sche taferelen veroorzaakt op de Al 6 ter hoogte van de afslag Capelle aan den IJssel in de richting Rotterdam. Nadat de tankauto was gekanteld, ont stond er een kettingbotsing, waarbij vijf a zes auto's betrok ken waren. Volgens de politie vielen er geen gewonden. Het duurde nog enkele uren voor dat de truck kon worden weg gehaald. Het veevoer moest na melijk in een andere tankauto worden overgeladen. Wapeninspecteur Butler afgeluisterd sydney - Ook de Australische oud-wapeninspecteur Richard Buüer zegt te zijn afgeluisterd in verband met Irak. Eerder ver klaarde de Britse oud-minister van ontwikkelingssamenwer king Short dat de inlichtingen dienst van haar land secretaris generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties afluisterde. Pagina Buitenland VOLGENDE WEEK IN Finales wereldbeker schaatsen in Thialf DINSDAG Spreekwoorden niet mild voor vrouwen Panel: homeopathie is kwakzalverij DONOCROAG uit Boekenweek: Als God in Frankrijk VRIJDAG weg en wiel Nederland moet aan de 'smover' door Rody van der Pols leiden - Echt lekker weer om te graven is het niet. Maar daar laten de archeo logen die op het Stadhuisplein in Lei den met een spade in de handen staan zich niet door weerhouden. Hun in spanningen zijn inmiddels beloond met de vondst van de funderingen van huizen uit de vijftiende tot en met de achttiende eeuw. Niet geheel tegen de verwachting in; in de jaren dertig zijn deze woningen gesloopt tijdens de herinrichting van dit stukje stad. Aanleiding voor het onderzoek is het plan voor de bouw van een fietsenstal ling onder het Stadhuisplein. Bij deze geplande bouw verdwijnt een belang rijk deel van het Leidse 'bodemar chief waarin historische kennis be waard ligt. Door het onderzoek garan deert de gemeente dat de informatie over het verleden van dit stukje Leiden behouden blijft. Voorlopig gaat het nog om een ver kennend onderzoek, dat tot 5 maart duurt. Na afloop hopen de archeolo gen inzicht le hebben in wat ze onder het plein allemaal kunnen aantreffen en hoeveel tijd en geld het zou kosten om een volledig bodemonderzoek te verrichten. Deze informatie speelt een rol bij de afweging om al dan niet een fietsenstalling op deze plek te bou wen. Sinds de archeologen maandag zijn begonnen, hebben ze op het Stad huisplein een sleuf gegraven van zo'n twee bij twintig meter. Op ongeveer 1,60 meter diepte zijn ze op de funde ring van huizen gestuit die hier tot in de jaren dertig hebben gestaan. Het huizenblok is oorspronkelijk in de late Middeleeuwen gebouwd. Maar ook daarna zijn er nog regelmatig stukken vernieuwd en vervangen, zoals uit de aangetroffen resten blijkt. Echt verrassende ontdekkingen zijn er nog niet gedaan, zegt stadsarcheoloog Chrystel Brandenburgh. „We wisten wel zo'n beetje wat we konden ver wachten. Het was bekend welke hui zen hier hebben gestaan." Wel op merkelijk is hoe grondig de slopers in de jaren dertig hun werk hebben uit gevoerd, vindt Brandenburgh. „Je zou denken: ze hebben die huizen tot vlak onder het straatoppervlak gesloopt. Maar ze zijn veel dieper gegaan. Ei genlijk ligt alleen de keldervloer er nog." Het spannendste moment van het on derzoek moet in feite nog komen, ver telt de stadsarcheoloog. Dat is wan neer er een 'kijkgaatje' wordt gemaakt in de oudste laag die tot nu toe is blootgelegd. Dan zal blijken of er on der de vijftiende-eeuwse keldervloer nog oudere restanten liggen. Komt de fietsenstalling er daadwerke lijk, dan zal de gemeentelijke archeo logische dienst eerst het complete plein van alle vondsten moeten 'strip pen'. Om te zorgen dat alle historische informatie beschikbaar blijft, wordt een representatief deel van de vond sten in het depot opgeslagen. Pas daarna wordt de fietsenstalling ge bouwd. Maar voor het zover is, zijn de archeo logen de komende week nog in weer en wind aan het werk. Want van 'vorstverlet' zoals bouwvakkers dat kennen is bij de archeologische dienst geen sprake. „Daar doen wij niet aan", lacht Brandenburgh. „Wat dat betreft zijn archeologen misschien een beetje gekke mensen." Voor geïnteresseerden geven de ar cheologen elke dag tussen 12.00 en 12.30 uur ter plekke uitleg over hun werkzaamheden. den haag - Justitieminister Donner (links) zal alle hoofdofficieren van justitie een brief sturen met tekst en uitleg over de geweldsin- structie voor de Nederlandse militairen in Irak. Met die toezegging verdween de keiharde kritiek van met name D66 en WD op de be windsman als sneeuw voor de zon. Over de schietinstructie was deze week onduidelijkheid ontstaan na een uitgelekte brief van de baas van het openbaar ministerie, procureur-generaal De Wijkerslooth. Naar aanleiding hiervan hield de Kamer gisteren een spoeddebat. Foto: ANP/Robert Vos scarborough/wassenaar - De praktijk van de in opspraak ge raakte Wassenaarse tandarts Ria van Drie in het Engelse Scarborough is tijdelijk geslo ten. De sluiting volgt op de aankon diging van een onderzoek naar het verleden van de 60-jarige Van Drie door de plaatselijke gezondheidszorgorganisatie, de Scarborough Primary Care Trust (PCD- Ze stopte vier jaar (advertentie) geleden met haar praktijk in Wassenaar wegens een be roepsziekte. Bovendien werd ze in mei vorig jaar veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur voor de afpersing en mishande ling van haar opvolger. Volgens de PCT kan de praktijk aan New Queen Street nu onmogelijk op een normale manier functione ren, met name door de enorme media-aandacht voor de zaak. De kwestie rond de Wassenaar se tandarts trekt in Engeland grote belangstelling, omdat veel fondspatiënten daar zonder ge bitsverzorger zitten. Na ope ning van de praktijk meldden zich binnen de kortste keren drieduizend patiënten aan. Een deel van hen wachtte zelfs in lange rijen voor de deur van de praktijk. Het is nog onbekend wanneer de deuren van de praktijk in Scarborough weer open gaan. Het Leidse 'bodemarchief onder het Stadhuisplein is deze week geopend. Afhankelijk van de vondsten wordt besloten of er een uitge breider bodemonderzoek volgt. Foto: Dick Hogewoning ZIE BON EERSTE REGIOPAGINA V

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1