REGIO Het drama van de Wassenaarse Slag Wout van Leersum combineert tankstation met afvaldepot M Kleur Oegstgeest op je eigen manier in Velocitas wil een tennisbaan R5 Groene baretten trotseren de sneeuw zaterdag 28 FEBRUARI 2004 'ranse commando's vonden de dood door zware ontberingen or Saskia Stoelinga ssenaar/den haag - Door- an tot het bittere eind was n devies. Treffend omschreef inston Churchill de groene ba ten eens als 'een stalen hand plotseling vanuit zee toe- iat'. Dit gold zeker voor de zes inse commando's die in de cht van 27 op 28 februari in bij paal 91 bij Wassenaar n land kwamen. Toch mislukte in opdracht. Vier lijken werden n dag daarna gevonden. De 'ee andere lichamen spoelden gin maart elders aan. Als on- kende militairen werden zij graven op het Haagse oorlogs- rkhof Westduin, ver van huis zonder dat hun familie en ka- ;raden daarvan wisten. Sinds vijf ton wegende gedenk- :en uit hun geboortestreek in bij Wassenaarse Slag staat, irden ze elk jaar herdacht. Zo k gisteren. Een terugblik. aJ vin tig jaar geleden vroeg de lormalige minister van Defen- Job de Ruiter, na een in- rukwekkende herdenking op stranden van Normandië te ibben bijgewoond, wat er :h met de Franse kapitein iarles Trepel en zijn mannen lens een geheime missie was eurd? Hij had gehoord dat ergens op Nederlands mdgebied de dood hadden onden. Na de oorlog was in van de zes commando's lar Frankrijk teruggekeerd. Istoricus Piet Kamphuis, ooit irbonden aan de sectie Mili- e Geschiedenis in Den l, ging onmiddellijk aan de Als een detective ploos hij archieven in Nederland, inden en Frankrijk na. In 1985 Irscheen zijn indrukwekkende Irhaal 'Het drama bij de Was- naarse Slag' in boekvorm, ui e weersomstandigheden van len leken veel op die van de erdenking van gistermorgen. Charles Trepel was een toegewij de officier en een goedgetrainde atleet. Als één van de eerste Franse militairen verwierf hij de groene baret. Hij was een harde serieuze werker met oog voor details, die slechts één doel voor ogen had: de Boche ('mof) te verslaan. Trepel had het com mando tijdens de geheime mis sie naar Wassenaarse Slag. Particuliere foto De zee was wild, het water koud en de snijdende wind joeg in hun gezichten. Het vroor licht. De zes goedgetrainde groene baretten onder leiding van kapitein Trepel stapten om half twee in de nacht van 27 op 28 februari 1944 over in het rubberbootje. Dertig meter moesten de Franse comman do's nog zelfstandig overbrug gen om hun laarzen op het Wassenaarse strand te kunnen zetten. Ze hadden de opdracht om te bekijken wat de mogelijk heden zouden zijn voor Neder landse geheime agenten om daar veilig landinwaarts te trek ken. De missie, die al in september 1943 op de planning van de ge allieerden stond, was al een paar keer mislukt door slechte weersomstandigheden en niet goed werkende navigatieappa- ratuur van de Britse torpedo boot, waarmee de oversteek vanuit de haven Great Yar mouth naar de Hollandse kust was geregeld. De overtuiging was er bij allen dat het die nacht wel zou lukken. De gre tigheid van de toegewijde com mandant Trepel en zijn man nen om in actie te komen was groot. Toch kwamen Jean Hag- néré, Jacquelin Rivière, Fer- nand Devillers, René Guy en Roger Cabanela kwamen ze niet aan hun opdracht toe. 'See you later' sprak Trepel toen hij van boord ging tegen de Engelse torpedobootcommandant, Do nald Bradford. De stuurman van de houten sloep die hen tot dertig meter voor de kust bracht, bevestigde vervolgens aan Bradford het zestal aan land te hebben zien gaan. Alles leek voorspoedig te verlopen. De opluchting hier over werd wreed verstoord, toen plotseling vuurpijlen de lucht hel verlichtten. Vanuit Duitse stellingen ten noorden van het landingspunt werden rode en groene pijlen de lucht ingeschoten, die even later wer den beantwoord door witte pij len van de posities bij Wasse naarse Slag. Vanaf zee zagen de Engelsen dat de Duitsers een patrouille naar de landingsplaat hadden gestuurd: bewegende lichtjes, waarschijnlijk van zaklantaarns. Na verloop van tijd verdwenen deze lichtpunten de duinen in. Uiteindelijk keerde om 4.00 uur de rust op het strand terug. Om 04.30 uur, het tijdstip dat de groene baretten weer aan boord van de sloep moesten zijn teruggekeerd, berichtte een Fransman van de houten sloep dat ze er nog niet waren. Brad ford besloot langer te wachten. Minuten kropen voorbij. Om 05.00 uur gaf de Engelse officier met bezwaard gemoed de sloepbemanning de opdracht naar de torpedo terug te varen. Hadden de groene baretten aan de Duitse bemanning kunnen ontkomen? Ja, geschiedschrij ver Kamphuis gaat ervan uit dat één van de commando's een wassenaar - Sneeuw en ijs hinderden ze niet. De echte mannen met groene baretten van het Korps Commando troepen uit binnen- en buitenland waren gistermorgen weer in groten getale gekomen naar de jaarlijkse her denking van de zes Fransen die sneuvelden bij Wasse naarse Slag. Natuurlijk, ook de Bond van Wapenbroe ders, mariniers, oud-strijders, oud-commando's, Engelse, Franse en Nederlandse officieren, de Franse ambassa deur en de burgemeester van Wassenaar stonden bij het Trepel-monument, waar kransen werden gelegd en een minuut stilte in acht werd genomen. Prins Bernhard liet via een fax weten op deze dag in gedachten bij alle aan wezigen te zijn. Hij wenste iedereen een waardige her denking. Foto: Henk Bouwman tripwire (een draad verbonden met een alarminstallatie) heeft geraakt en dat op die wijze de Duitse kustbewaking was ge alarmeerd. Vast en zeker ge schrokken hebben ze zich ver scholen gehouden in de dui nen. Hun missie luidde: vier man trekken naar het noorden en slepen de rubberboot mee. Die groep moest de kustverde digingen inspecteren. De twee anderen hadden de opdracht om te kijken of er een contact man kon worden gedropt, die via het wateringzuiverings-ka- naal onder Katwijk landin waarts kon trekken. Dat ver klaart ook waarom de lijken van Trepel en Devillers dagen later op een andere plek werden aangetroffen. Vermoedelijk hebben de vier de volgende dag geprobeerd zwemmend en varend de sloep te bereiken. Tevergeefs. Door zware ontberingen, het bootje is waarschijnlijk op zee omge slagen, verloren deze sterke mannen het leven. Trepel en Devillers hebben geprobeerd over land en daarna zwem mend de sloep te bereiken. Ook tevergeefs. Zes mannen, die wisten dat hun opdracht de dood kon betekenen. Later kwamen de geruchten dat ze zouden zijn gemarteld en ge dood door de Duitsers. Uit sec ties na de oorlog is gebleken dat de commando's geen schot wonden hadden opgelopen. Historicus Kamphuis, nu direc teur van het Instituut voor Mili taire Geschiedenis in Den Haag, is nog steeds blij dat hij in 1984 de tragische geschiede nis van de Franse marinecom mando's bij Wassenaarse Slag heeft mogen achterhalen. Hij weet inmiddels dat zijn verhaal de nabestaanden troost geeft. Een half jaar na de dood van Charles Trepel werd zijn zoon geboren: André Trepel. Hij weet nu wat zijn vader deed. Net zo als de jaarlijkse herdenking bij het monument veel betekent voor oud-commando's uit bin nen- en buitenland, maakt het ook indruk op de Wassenaarse bevolking. Toch zijn er voor de historicus nog altijd vragen bij de geheime actie die onder de codenaam 'Operatie Premium' de geschie denis is ingegaan. Nog steeds is niet duidelijk wat de lotgevallen zijn geweest van de Ter Batail- lon Fusiliers Marins Comman dos' na de landing. Hoewel Kamphuis veel van hun laatste uren heeft kunnen achterhalen en interpreteren, zoekt hij bij elk nieuw geopend inlichtin genarchief in Engeland even naar Trepel en Wassenaarse Slag. „Ik weet nog steeds niet waarom de Engelse marine in lichtingendienst vanaf de zo mer 1943 zo heeft aangedron gen op zo'n verkenning. Ge schiedenis is een discussie zon der einde, zei mijn hoogleraar ooit. Zo voel ik dat ook. 'Burgeravonden' vormen ideaalbeeld van het dorp door Eric de Jager oegstgeest - Het 'ideaalbeeld' van Oegstgeest wordt gevormd door de mensen die in het dorp wonen. De 'structuurvi sie', waarin komt te staan hoe het dorp er de komende tien, vijftien jaar in grote lijnen moet uitzien, moet daarom voor een belangrijk deel ge vuld zijn met de mening van de inwoners. Dinsdag krijgen Oegstgeestenaren voor het eerst de kans hun mening te geven over het dorp en zo een beetje hun eigen Oegstgeest in te kleuren. Bevolkingssamen stelling, werken, wonen, groen, sport, onderwijs, ver keer, ouderen, jeugd: alles mag de revue passeren. De oudere Oegstgeestenaren Wim Deenen en Ad Schut zijn zeker van de partij. Deenen, eerder verantwoordelijk voor de bouw van ouderenwonin gen in De Morsebel, heeft een uitgewerkt plan liggen voor servicewoningen in de Over- veerpolder. De eerste tekenin gen zijn al klaar, een financier (Achmea) is er ook al. „Er zijn veel oudere Oegstgeestenaren die in alleen in een vijfslaapka- merwoning zitten, omdat er geen goede doorstroming is. Oegstgeest is een leuk dorpje. Degenen die hier twintig jaar geleden naar toe zijn gekomen om te werken, willen hier blij ven op hun oude dag. Die gaan niét meer terug naar Drenthe. Ik woon goed in De Morsebel, maar ik word ook een dagje ouder en hoe ouder je wordt, hoe groter de onze kerheid. Je moet het ouderen gemakkelijk maken en goede servicewoningen, met een kappertje, winkeltjes en medi sche voorzieningen, bieden gemak voor de ouderen en doorstroming voor de rest van het dorp. Zoiets mag niet in Rijnfront komen, dat is te ver van het dorp." De leden van de groenadvies- commissie laten hun stem ook horen. „Op persoonlijke titel", zegt Peter van Helsdingen. „Wij beperken ons commen taar uiteraard tot de groen voorzieningen in Oegstgeest. Ik vind het een mooi initiatief, al moest de gemeenteraad het burgemeester en wethouders een beetje door de strot du wen. Toch kunnen er op zo'n avond veel dingen naar voren komen die anders onbekend zouden blijven." Ook de ondernemers volgen de discussie kritisch. „Wij zijn actief aan de slag met Rijn front en het MEOB-terrein. Bovendien moeten we kijken hoe de bedrijventerreinen in de regio erbij staan en dan vaststellen wat er in Oegst geest nodig en mogelijk is", .zegt voorzitter Rob Sturm van ondernemersvereniging PvOO. „Voor ons is het een uitkomst dat vlak na onze op richting dit soort discussies lo pen. Het uitoefenen van in vloed is gemakkelijker als de gemeente de oren naar de burgers laat hangen." Behalve voor werk moet er in Oegstgeest ook ruimte voor ontspanning zijn. Rolf Haaf- kens, voorzitter van de sport raad en van UDO Golf, voor ziet dat de sportaccommoda ties onder druk komen te staan. „Oegstgeest was een groeigemeente, maar na Rijn front is alles vol. Dan is er geen grond meer voor leuke dingen. Dat verhoogt de druk op de vrije ruimte die er nog wel is, zoals groenvoorzienin gen, pleintjes en sportvelden. Dat zijn bedreigingen voor de sport en recreatie, maar ook voor het woonklimaat. De groei van sportaccommoda ties is al achtergebleven bij de groei van Oegstgeest. De sportparken lagen er al eind zeventiger jaren. Sindsdien zijn er duizenden inwoners bijgekomen, die allemaal meer vrije tijd hebben gekregen." Folkert Castelein houdt zich namens de politieke partij Leefbaar Oegstgeest bezig met de structuurvisie. „Ik ben be nieuwd hoeveel mensen er dinsdag op afkomen. Ik hoop in elk geval dat de structuurvi sie een goed, begrijpelijk ver haal wordt. Wij werken aan een aantal stellingen die we aan de gemeente willen geven, we kijken naar alle locaties in Oegstgeest waarvan wij den ken dat er iets mee moet ge beuren. En we roepen alle dorpsgenoten op dat ook te doen. Je hoeft het niet eens te zijn met LO, als je je stem maar laat horen." De eerste burgeravond is dins dag om 20.00 uur in het Ge meentecentrum aan de Lijt- weg 9; de tweede is woensdag 17 maart in het Witte Huis. door Janneke Dijke leiderdorp - Leden van de Lei- derdorpse korfbalvereniging Velocitas kunnen in de toe komst wellicht tennissen op de eigen korfbalvelden. De vereni ging wil een deel van de gras mat laten vervangen door kunstgras. Mocht de gemeente daarvoor geld en toestemming geven, dan wil het bestuur ou dere leden in de gelegenheid stellen om op het kunstgras te tennissen. Verbreding van het sportaan- bod van Velocitas is nodig om het voortbestaan van de vereni ging te waarborgen, legt voor zitter Jetske Goudsmit uit. „Als je kijkt naar onze leeftijdsop bouw, dan zie je dat we veel jonge leden hebben. Mensen van 35 of 40 jaar haken af als actieve sporter. Dat geldt niet alleen voor Velocitas, dat zie je bij andere korfbalverenigingen ook. Het is voor ons van groot belang dat deze mensen be trokken blijven bij Velocitas, want we hebben die leeftijds groep nodig als trainer of als bestuurslid." Het bestuur heeft daarom een enquête gehouden onder de le den, en daaruit blijkt dat de ou dere leden het leuk zouden vin den om te kunnen tennissen op het korfbalcomplex in De Bloe- merd. In dat geval willen ze wel lid blijven van de club. Kunstgras Velocitas probeert de gemeente al jaren ervan te overtuigen dat een kunstgrasveld noodzakelijk is. „Het is nodig voor onze wedstrijdteams. Kunstgras maakt korfbal leuker en voor komt veel blessures." Vanwege het ontbreken van zo'n veld mag Velocitas geen grote evenementen meer orga niseren, zoals Nederlandse kampioenschappen. Goudsmit heeft het idee dat ze steeds een stapje verder komt in de onder handelingen met de gemeente, maar of de gemeente akkoord gaat is nog niet zeker. De ge meente is eigenaar van de grond. „Ik hoop van harte dat we in augustus 2005 een kunst grasveld kunnen openen." De eigenaar van Tennispark Van Leeuwen heeft eerder al aangegeven dat een tennisbaan in De Bloemerd concurrentie zou vormen voor hem en de buren van Tennisvereniging De Munnik. Beide clubs zitten aan de Hoogmadeseweg en moeten van de gemeente verhuizen naar de Kleine Zandput, achter het oude dorp. Van Leeuwen wil daar niet heen omdat hij het een uithoek vindt. Liever verkast hij naar De Bloemerd. Als er in de Kleine Zandput twee, en in De Bloe merd een tennisvereniging zit ten, dan kiezen veel Leiderdor pers volgens hem voor De Bloe merd omdat dat centraler ligt. Maar volgens Goudsmit is er van concurrentie helemaal geen sprake. „De tennisbaan is alleen bedoeld voor onze leden. Mensen kunnen niet lid wor den van Velocitas om te tennis sen. Ze moeten wel een band hebben met de korfbalvereni ging" 'Wie illegaal loost kan niet meer zeggen: ik kon nergens terecht' door Judy Nihof woubrugge - Beroeps- en ple- zierschippers kunnen al een paar jaar bij Wout van Leersum terecht voor benzine of andere brandstof. Sinds maandag kun nen zij bij de Woubruggenaar ook hun 'troep' kwijt: van afge werkte olie, bilgewater (olie houdend water) tot vervuilde poetslappen. Met zijn afvaldepot erbij heeft Van Leersum aan het Paddegat naar eigen zeggen een 'mooi serviceplaatje' te bieden. „Want wat is gemakkelijker dan dat je komt tanken en je meteen de vuile drab uit je boot kunt laten zuigen? Of je afgewerkte olie in leveren als je een nieuw kanne tje smeerolie komt halen?" Van Leersum kwam op het idee om een depot te openen toen het inzamelstation voor de be roepsvaart in Gouda ermee ophield. „Op de route Amster dam - Rotterdam viel een gat. In deze contreien heb je een hoop schepen, zowel overslag schepen als sleepboten en re- creatieboten. Dan moet er een gelegenheid zijn waar de men sen heen kunnen met hun che misch afval." Het depot moest komen onder in Van Leersums schip dat al ja ren fungeert als tankstation en opslagplek voor allerlei soorten gasflessen. Er ging drie jaar overheen voordat de Woubrug genaar dat plan kon verwezen lijken. Instanties als het Lande lijk Meldpunt Afvalstoffen en overheden gaan niet over één nacht ijs als het gaat om stoffen die gevaarlijk zijn voor het mi lieu. ,Je moet met al die instan ties tot een overeenkomst zien te komen. En ook onderling moeten ze het met elkaar eens zijn." Van Leersum gaat ervan uit dat het aantal illegale lozingen met de komst van zijn depot af neemt. Zulke praktijken komen op de Braassem regelmatig voor. De beroepsvaart maakt zich er vanwege de strenge re gelgeving volgens Van Leersum niet schuldig aan, maar sommi ge recreatieschippers zouden het niet zo nauw nemen. „Aan het eind van het vaarsei- zoen valt het op: dan zie je bo ten de Braassem opvaren en anderhalf uur later komt er een grote olievlek aandrijven." Van Leersum denkt dat de politie dankzij zijn afvaldepot een ex tra troef in handen heeft. „Wie loost op het water kan nu niet meer tegen de politie zeggen: 'Maar ik kan nergens terecht!' Dat argument gaat niet meer op." Het stoort Van Leersum dat de beschuldigende vinger vaak (advertentie) Wie van SMART veranderen houdt. y mi, kijkt snel naar de advertentie van de naar hem uitgaat als er een olievlek in de buurt van zijn schip te zien is. ..Als je een brandstofdepot aan het water hebt, word je gauw voor vervui ler aangezien. Terwijl wij aan veel eisen moeten voldoen." Volgens de Woubruggenaar zou het schelen als jachten anders zouden worden ingericht. Bij de meeste jachten komt de ont luchting van de brandstoftank op het water uit. Het zou Van Leersum wat waard zijn als dat van hoger hand verboden wordt. „Een schip tankt bij mij, er komt brandstof uit de ontluchting. De schipper rekent af en vaart weg en voor je het weet heb je een olievlek in het water. Daar zijn maar een paar druppels voor nodig. Om dat te voorko men vragen we van tevoren al tijd waar de ontluchting zit. Dan houden we er een doek bij of een plastic beker." Wout van Leersum: „Ik heb een mooi serviceplaatje te bieden." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17