LEIDE Alarmsysteem voor centrumwinkeliers 'Vasten betekent niet: ongezond leven' 1 De stad krijgt een stempel opgedrukt REGIO Leiden blundert bij illegale bouw dakterras Leidsch Dagblad Irardo da Vinci Aantal winkeldiefstallen is in Leiden hoog Homeopathie is kwakzalverij Leidsch Dagblad zaterdag 28 februari 2004 R1 Minachting inister grieft >meopaten Oude Rijn moet [jnland eigen entiteit geven Oorlogsdrama Ifassenaarse ag herdacht oterongeluk Lage Morsweg L - Een 14-jarige Leidse pi is gistermiddag gewond Kt aan zijn been bij een erongeluk op de kruising Morsweg/Vondellaan. De 1 zat achter op de scooter 116-jarige plaatsgenoot, ien voorrang verleende |en auto. De auto werd be- d door een 27-jarige Leid- luw. De aanrijding ge- Je rond half twee. Beide ins verloren hun helm, die oed was vastgemaakt. De ige jongen moest zich in ekenhuis laten behande- e 16-jarige werd voor con- ook naar het ziekenhuis -icht. Het dakterras van Annettes Kinderdagverblijf gaat ten koste van zijn privacy, vindt buurman De Jong. Foto: Henk Bouwman Hard oordeel over kinderdagverblijf en gemeente i maanden voor »rschotenaar icHOTEN - De 15-jarige :aanse Voorschotenaar trig jaar samen met een iude plaatsgenoot lange [oorschotense jongeren 'seerde is veroordeeld tot banden jeugdgevangenis. :raf is gelijk aan de eis van jicier van justitie twee we eleden. De zaak tegen de [verdachte is vorige week igehouden. Hij moet als justitie ligt voor onbe- le tijd worden opgesloten jeugdinrichting. De twee is veroorzaakten vorig :ote onrust in Voorscho- dandenlang konden zij 'ang gaan met het afper- n mishandelen van een aantal jongeren. Pas toen an hen voor een heel an- ergrijp achter slot en gren- it, durfden de slachtoffers fte te doen. door Kees van Delft leiden - Een bouwvergunning twee keer weigeren, maar een derde maal toch verlenen, om dat ambtenaren niet op de hoogte zijn van het dossier. Het gebeurde de gemeente Leiden bij de uitbreiding van Annettes Kinderdagverblijf aan het Utrechtse Jaagpad. „Dodelijk", (advertentie) extii Ml DE STELLING I ■ïjGeëf www.leidschdagblad.nl zo oordeelde de commissie van beroep- en bezwaarschriften gisteren. Het kinderdagverblijf verdiepte het dakterras op de eerste ver dieping in juli 2003. Op illegale wijze, want twee keer eerder wees de gemeente een bouw- aanvraag af. Daarbij beriep het college van B en W zich op een compromis, dat in het voorjaar van 2000 met de naaste buren werd gesloten. Daarin stond dat het kinderdagverblijf op twee meter na over de hele breedte van het pand mocht uitbreiden. Echter niet in de diepte. Toen dat toch gebeurde en de buren opnieuw bezwaar maakten, liet de bouwinspecteur van de ge meente weten dat de bouw ge legaliseerd werd, omdat het niet meer terug te draaien was. Voorzitter Olivier van de be roepscommissie merkte op dat 'als je maar blijft aandringen, je blijkbaar je zin krijgt'. „Zeker als je de regels niet volgt." Ook voor de gemeente had hij geen goed woord over. „Nog geen jaar na het weigeren van een bouwvergunning komt het col lege terug van zijn beslissing. Dat kén niet." Daarmee lijkt de voorzitter de kant van de buren te kiezen. Zij vrezen een aantas ting van hun privacy, als er meer kinderen op het balkon spelen en daardoor recht in hun tuin kijken en geluidsover last veroorzaken. Ook liet de buurvrouw in 2001 uitrekenen dat het huis 20.000 gulden min der waard werd door een even tuele uitbreiding. J. Vaneman van het kinderdag verblijf deed zijn uiterste best om de uitbreiding te rechtvaar digen. „Het is juist prettig wo nen naast een kinderdagver blijf, want in het weekeinde is het heerlijk rustig. Bovendien hebben we destijds vermeld dat we ons niet aan het compromis gebonden voelden. Het was een tussenfase." Olivier kon er wei nig begrip voor opbrengen. „U kunt niet willens en wetens af spraken naast u neerleggen." Maar pok de gemeente Leiden faalde. „Het college mag daar geen medewerking aan verle nen, tenzij er een zwaarwegend belang is voor de gewijzigde si tuatie. Dat kom ik nergens te gen." Gemeenteambtenaar Kooi er kende dat 'als het college zich in het hele dossier had verdiept, het niet tot dit besluit was geko men'. Hij legde uit dat een nieuwe bouwinspecteur met 'onoverzichtelijke' dossiers te maken kreeg en had nagelaten deskundigen te raadplegen of met de wethouder te overleg gen. Kooi droeg aan dat de diepte nog was verminderd van 2,75 naar 2,50 meter, maar de beroepscommissie lijkt haar oordeel al klaar te hebben. „Het ligt voor de hand dat het college alsnog handhaaft", aldus Oli vier. „We brengen een advies uit aan het college, maar u weet vast wel in welke richting dat door Wilfred Simons leiden - Leidse winkeliers krijgen zendertjes in hun winkels waar mee zij zes tot acht directe colle ga's kunnen alarmeren als zij zich onveilig voelen. Winkelper soneel kan onopvallend pools hoogte nemen en zo een bijdra ge leveren aan de veiligheid. In maart of april worden de eerste zenders geïnstalleerd. In Leiden blijkt, vergeleken met steden van dezelfde omvang, winkeldiefstal veel voor te ko men. In 2002, het laatste jaar waarvoor cijfers beschikbaar zijn, deden Leidse winkeliers 663 keer aangifte, tegen 457 keer in Haarlem en 552 keer in Amersfoort. Centrummanager Robert Strijk zegt dat de werke lijke getallen veel hoger moeten liggen, omdat Leidse winkeliers na een diefstal niet altijd naar de politie lopen. „Aangifte doen kost veel tijd en middenstan ders hebben weinig inzicht in de vraag wat de politie ermee doet." Dat gaat echter veranderen. In oktober of november dit jaar krijgen de Leidse winkeliers de mogelijkheid om digitaal win keldiefstallen aan te geven. Ge meente, winkeliers en politie hebben een 'snel en eenvoudig' computersysteem op het oog. Invoering voor oktober kan niet, omdat het systeem zo vei lig moet zijn dat hackers er geen toegang toe krijgen. Daarnaast venvacht Strijk min der winkeldiefstallen als gevolg van een nieuw 'veelplegersbe- leid'. Hiermee volgt Leiden Rot terdam na, waar zo'n veelple- gersbeleid sinds juli 2003 be staat. „Wie in Leiden binnen twee jaar tien keer op diefstal wordt betrapt, hoe ldein ook, gaat zonder pardon tien dagen de cel in." Het netwerk van zendertjes waarmee winkeliers elkaar kun nen alarmeren, heeft Strijk af gekeken van Almere. Daar zijn er volgens hem 'goede ervarin gen mee opgedaan'. De pri meur krijgen de winkeliers aan de Nieuwe Rijn, verenigd in winkeliersvereniging Koorn- brug. Aanschaf en installatie kost eenmalig 700 euro per winkel en Strijk verwacht dat de ondernemers daar wel voor te porren zijn. Veel winkeliers werken met een minimale bezetting. Vaak is er slechts één personeelslid tege lijk in de zaak. „Als er iemand binnenkomt die de verkoopster om wat voor reden dan ook niet pluis vindt, dan voelt zij zich onveilig", aldus Strijk. „Door op een knop te drukken, kan zij zes tot acht omliggende winkels alarmeren. De ontvanger hoort een piepje en ziet op een dis play de naam van de winkel. Het systeem bevordert de soci ale controle." Na de Nieuwe Rijn wil Strijk 'snel' de winke liers in de Haarlemmerstraat overhalen om mee te doen. Leiden heeft in veel opzichten criminaliteitscijfers die eerder bij de grootste steden horen. Omdat statistisch materiaal hierover niet met dat van ande re gemeenten werd vergeleken, is de misdaad in Leiden lang onderschat. Afgelopen najaar is er een werkgroep van agenten, ambtenaren, plaatselijke onder nemers en van de Kamer van Koophandel opgericht die iets wil doen aan straatroof, zak kenrollerij en winkeldiefstal, vooral in de Haarlemmerstraat. Uit gesprekken met de winke liers stelt Strijk vast dat het werkt. „De politie is op koop avonden en op zaterdag zicht baar in de straat aanwezig. De winkeliers voelen zich veel meer op hun gemak." Politiek kiest uit vier toekomstbeelden door Robbert Minkhorst leiden - Is Leiden over dertig jaar het kenniscentrum van de wereld, een openluchtmuseum, een stad waar de 24-uurseco- nomie volop draait, of juist een rustpunt in de Randstad? De Leidse politiek wil dit jaar een antwoord geven op de Afgelopen Aswoensdag markeerde het eind van carnaval en het begin van de veertig-dagentijd. Het traditionele vasten in de aanloop naar Pasen is niet meer wat het geweest is, zegt pastoor J. de Water van de rooms-katholieke Lodewijkkerk aan het Steenschuur in Leiden. vasten een vorm van boete doen uitspattingen van het carnaval? lee. Dan zou het vasten er zijn om iaval te dienen, dat is een ver gedachte. Wat weinigen nog we- dat carnaval.juist ontstaan is om ir te bereiden op de boetetijd. Je even uitbundig gaan en dan ben lar om te vasten en je te bezinnen je bent voor God. Zelf doe ik niet arnaval. Wat is carnaval nou nog iden? Er zijn wat losse clubjes, dan in New Orleans, waar ik 35 leb gewoond. Als het érgens ge- I wordt, is het daar. Dat gaat met des, balls, de hele stad staat op zijn De meeste mensen vieren het car- in New Orleans met uitdrukkelijk achterhoofd dat op Aswoensdag isten begint. Driekwart van de be ng is katholiek. ival is echter door de jaren heen een feest van uitspattingen ge len. Hier en daar heb je nu op As- lag het Haringhappen, waarbij je oot glas bier in één teug moet op- :n en daarna een haring er achter- iensen zoeken vandaag de dag n een reden om feest te vieren, ik mis het carnaval helemaal niet." u zelf ook? en Aswoensdag en Goede Vrijdag n in de RK-Kerk nog tot de ver- ite vastendagen. Als jongetje in Lei- at ik vroeger gedurende de hele intijd geen snoep. Dat bewaarde je in een trommeltje. Op Pasen at je n één keer leeg. Vroeger gebruikten lensen in de vastentijd maar één [tijd op een dag. En op vrijdagen ^Hvlees, maar dat gebruik is ook ver- it zelf en eet op de vrijdagen geen gerechten. Ook eet ik minder zoe- id dan normaal, en gewoonlijk is Tij veel. Verder is het een goed idee 'ooral te denken aan wat je in posi- zin kunt doen: goede doelen steu- bijvoorbeeld. Tijdens het vasten cteren we voor kinderen in Brazilië en voor seminaries in Litouwen. Ook als je een zwakte bezit - ongeduldigheid bijvoorbeeld - kun je daar tijdens de vastentijd aan werken." Waarom zijn de kerkelijke richtlijnen voor het vasten versoepeld? „Tja, waarom? Vanwege het moderne denken, misschien. De bisschoppen manen nog wel tot soberheid. Ze roe pen op om onszelf in gebed te verdie pen." Toch is het maar een klein deel, een pro cent of vijftien van de kerkgangers, dat aan vasten doet. Hoe gaat dat in de Lo- dewijk? „Ik denk dat het gros van de kerkgan gers hier serieuze plannen heeft om iets te maken van de veertig-dagentijd. Hier heeft de ontkerkelijking nog niet toege slagen. Tijdens Aswoensdag zat de kerk ontzettend vol." Kijkt u nooit jaloers naar de moslims, die een maand lang helemaal niets eten en drinken overdag? Dat is pas vasten! „Maar 's avonds geven ze hem van ka toen. Nee. Vasten betekent méér dan niet eten. Vasten betekent niet dat je ongezond moet gaan leven. Het gaat om de innerlijke vernieuwing van het geestelijk leven." De bisschoppen hebben de vastentijd aangegrepen om tot soberheid op te roe pen. Is zo'n oproep wel op zijn plaats in de RK-Kerk met al zijn pracht en praal, marmeren paleizen, goudschatten? „Die gedachte moet je beteugelen. De gebouwen in Rome zijn prachtig, zeker. Maar in de tijd dat die gebouwd wer den, waren die materialen veel goedko per. Ter ere van God iets moois bou wen, daar is niets verkeerd mee. Als je de gebrekkigen en hulpbehoevenden vergeet en links laat liggen, ja dén is er iets mis." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Mark Lamers Cl fD Sü O)" fij SA O O vraag wat de toekomst van de stad is. In samenspraak met in woners en regiogemeenten kiest de gemeenteraad uit vier scenario's: universiteitsstad, woonstad, werkstad of muse- umstad. In een nota worden de grove contouren van de ver schillende 'steden' geschetst. Die tekst staat cursief. Het ge kozen scenario wordt later uit gewerkt in de 'ontwikkelingsvi sie 2030'. Universiteitsstad Kennis bepaalt anno 2030 het leven van de mens. Leiden speelt een leidende rol. De stad wordt wel vergeleken met het in de vo rige eeuw toonaangevende Ox ford. Het nachtleven mag er eveneens zijn: restaurants, bio scopen, theater, disco en pop- en jazzpodia. Als kennisstad speelt Leiden een leidende rol in 2030. Rond om de universiteit zijn allerlei scholingsinstituten gekomen. Er zijn vele samenwerkingsverban den. met Delft, Parijs en Berlijn. Internationaal staat Leiden dui delijk op de kaart. Een groot aantal bezoekers weet Leiden te vinden. Musea, hotels en con grescentra hebben daar op inge speeld. De stad is aantrekkelijk mede door dq hoogivaardige winkels in het centrum. Duizen den mensen in binnen- en bui tenland volgen rechtstreeks en interactief (televisie en internet) het jaarlijkse Leidse Kennisfesti val. Niemand onder de 18 jaar verlaat zonder diploma de school. Werkstad De Leidse economie staat nooit stil. Alle werkgelegenheid is welkom: van stratenmaker tot specialistisch onderzoeker. De universiteit is (slechts) een van de werkgevers, 's Avonds stroom t een deel van de stad leeg, maar de binnenstad blijft mensen trekken. De aanwezig heid van de megabioscoop, de schouwburgen het rijke horeca- aanbod trekken met name stu denten, rijke stedelingen en mensen uit de regio die in Lei den uitgaan. Woonstad In Leiden woonstad - voor ou deren én jongeren - wil je voor al zijn. Een rustpunt in de hecti sche en moderne Randstad. Er is veel toonaangevende hoog bouw. De skyline van Leiden wordt bewonderd. Museumstad De museumstad Leiden gaat uit van het bestaande. Na de be bouwing van Roomburg en het EWRJSlachthuisterrein is nog maar mondjesmaat gebouwd. Het is een voorrecht om in Lei den te wonen. Al tivee decennia bepalen de kerktorens weer de maat van nieuwbouw. Er is ver der extra zorg en aandacht voor het groen. Leiden groeit het hardst in in wonertal als het kennisstad of woonstad wordt. In 2030 heeft Leiden vermoedelijk tussen de 128.000 en 143.000 inwoners. (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam G M G V Straat PostcodePlaats Telefoon (jv.m controle nabezwgng) vg\ Wi gaan zagwJctgom me< persoonsgegevens In hel coloton van de taart treft u radere rtonral» aar. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13