'Iran werkt aan eigen atoombom' BUITENLAND Israëlische leger plundert Palestijnse banken 'Riffijnen' woedend over uitblijven hulp VS en VN-atoomagentschap zijn 'diep bezorgd' Frankrijk: Internationale politiemacht naar Haïti Eerste gevangene Auschwitz overleden Aanklagers ronden hun zaak tegen Milosevic af Stuntel moet vrede brengen i waarschuwen >r nieuwe drug •hington - Het Amerikaanse Iselbureau FDA heeft ge schuwd voor een vloeibare die wordt verkocht onder laam Green Hornet (groene :1) of kruiden-XTC. De FDA it de drug, die vooral via iet wordt verkocht, ge lijk. Vier tieners zijn met d in een ziekenhuis opge ien na gebruik van Green net. Zij hadden onder meer bijzonder hoge hartslag, lag en hoge bloeddruk. De i onderzoekt of Green Hor- lalleen of in combinatie met ere middelen de hevige re is heeft veroorzaakt. De bevat de niet-vermelde in- TJffiiënten diphenhydramine ■■dextromethorphan, die ook irkomen in gewone hoest- benbtpkjes en antigriepmiddelen. ulpheli crasht de bergen donderdag 26 februari 2004 !t.' in zieiBURG - In de Oostenrijkse |;en is een helikopter die op was naar het ziekenhuis een gewonde skiër tegen hoogspanningsleiding ge- gen en neergestort. De ge- nde vrouw is overleden. De tot, een dokter en een ver- ger raakten gewond. «galen dood tor Turkse kust ga) iara - Voor de Turkse kust I zeker dertien illegale immi- nten verdronken doordat schip was gezonken. Vijf mensen worden nog ver- t. Vijf mannen en twee Uwen uit Somalië hebben de Spbreuk overleefd. Met 35 psen waren ze in Turkije :ep gegaan in een acht me- ang bootje. Ze wilden naar Griekse eiland Lesbos. Dden bij demo gen geweld ipala - Bij een demonstratie e noord-Ugandese stad Lira in het toenemende geweld, zeker negen doden geval- Een woedende menigte viel :n van de Acholi-stam aan. die stam recruteert het immige Verzetsleger van de ir (LRA) de meeste recruten. LRA vermoordde afgelopen ikeinde zeker 200 vluchte den in een kamp bij Lira. Het p gewelddadige LRA kidnapt k kinderen om als seksslaaf lindsoldaat te werken. »rp aangevallen: [ker 48 doden >s - Vermoedelijk moslim- iamentalisten hebben in christelijk dorp in de deel- t Plateau in midden-Nigeria »r 48 mensen vermoord. De |ïste doden vielen in de kerk ze hun toevlucht hadden {ocht. Sinds dertien deelsta- in Noord-Nigeria de sharia, ilamitische wetgeving, in den, zijn er spanningen. In II kwamen in de regio meer duizend mensen om het le- bij gevechten tussen chris- Jen en moslims. -een vrijuit uantanamo Penhagen - Een Deen is na jaar te hebben vastgezeten le Amerikaanse marinebasis itanamo op Cuba terugge- ,»rd in Denemarken. De 30- jge Slimane Hadj Abderrah- ine werd opgepakt in Afgha- tan of Pakistan. Abderrah- 1e heeft een Deense moeder :n Algerijnse vader. irarenstaking in «riname verhardt maribo - De Surinaamse jering wil dat de rechter een J maakt aan een lerarensta- die al ruim een week rt. De negenhonderd lera- ivan middelbare scholen ei- een hogere onkostenver- 0ding voor zaken als kleding, ,Vvoer en bijscholing. De rege- t, |g vindt dat onredelijk, omdat salarissen dit jaar met tien jcent stijgen. loslimterreurcel pgerold in Italië me - De Italiaanse politie zegt cel van moslimterroristen bben opgerold die aansla- overwoog op de metro in lan en een katholieke kerk Iremona. De cel zou fond- "l hebben geworven, pas- orten vervalst en extremisten bben gerekruteerd om in het itenland te vechten. Onder padrie arrestanten is de imam de moskee in Cremona. Wil en loord op helpers iis^l Afghanistan °SellJL - Gewapende mannen bben gisteren vijf Afghaanse fdewerkers van een interna- hale humanitaire hulporga- jatie gedood. Hun voertuig ird op een weg ongeveer 50 Dmeter ten noordwesten van SermlAfghaanse hoofdstad Kabul ngevallen. Washington/AP - Frankrijk wil dat er zo snel mogelijk een overgangsregering wordt ge vormd in Haïti, waarna een in ternationale politiemacht er de orde moet gaan herstellen. Re bellenleider Guy Philippe zei gisteravond dat zijn strijders klaarstaan om de hoofdstad Port-au-Prince aan te vallen, maar dat hij zal wachten met een opmars om president Jean- Bertrand Aristide de kans te ge ven op te stappen. Dat er de ko mende dagen een vreedzame oplossing voor het conflict in Haïti wordt gevonden is echter twijfelachtig. Aristide herhaalde gisteren niet op te zullen stap pen en riep de oppositie op als nog in te stemmen met een door internationale bemidde laars opgesteld vredesplan. De Amerikaanse regering is bezig om in overleg met Frankrijk, Canada en een aantal Caribi sche landen een bemiddelings poging te doen in het conflict in Haïti. De VS weigeren voorals nog in de VN-Veiligheidsraad om internationaal ingrijpen te vragen. Jamaica heeft de Veilig heidsraad gisteren wel gevraagd een vredesmacht te sturen om een eind te maken aan het con flict in Haïti. Vandaag overlegt de Veiligheidsraad over de cri sis. De Haïtiaanse oppositie verwerpt een internationaal plan, waarin Aristide tot 2006 kan aanblijven. Later deze week moeten in Frankrijk besprekin gen worden gehouden tussen de strijdende partijen. De Fran se minister van buitenlandse zaken Dominique de Villepin stelde Aristide gisteren verant woordelijk voor de crisis in zijn land en riep hem met zoveel woorden op af te treden. Rebellenleider Philippe zegt de beschikking te hebben over zo'n vijfduizend strijders, een veelvoud van het aantal waar mee de opstand enkele weken in Gonaïves begon. Philippes strijdmacht bestaat voor een groot deel uit voormalige solda ten uit het door Aristide ont bonden leger. Bootvluchtelingen De Amerikaanse president Bush heeft de kustwacht op dracht gegeven Haïtiaanse bootvluchtelingen tegen te houden en terug naar huis te sturen. Gisterochtend heeft de kustwacht voor de kust van Florida een vrachtschip met daarop 22 gewapende Haïtianen onderschept. Het zouden gevluchte aanhan gers van Aristide zijn, politie agenten en regeringsfunctio narissen, die schip hebben wenen/anp-rtr - De Ameri kaanse regering blijft van me ning dat Iran werkt aan de ont wikkeling van een eigen kernwa pen. Washington eist dat Teheran onomstotelijk aantoont dat het „alle pogingen heeft laten varen om nucleaire wapens te ont wikkelen', aldus de de Ameri kaanse VN-ambassadeur Ken neth Brill. Aanleiding is een alarmerend rapport van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) van de Ver enigde Naties over Iran. Het IAEA zei dinsdag „diep be zorgd" te zijn over de manier waarop Iran gegevens over zijn nucleair programma verhult. Volgens een rapport zijn op twee plaatsen een combinatie van hoogwaardig en laagwaar dig uranium gevonden, zonder dat Teheran daarvoor een be vredigende verklaring kon ge ven. Zolang die uitblijft, zal het voor het IAEA zeer moeilijk zijn te bevestigen dat Iran geen nu cleair materiaal of activiteiten op nucleair gebied achter houdt, aldus het rapport. Iran wuift de verontrusting weg. De problemen die het IAEA heeft met het nucleaire programma van Iran zijn „al leen van procedurele aard", al dus een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buiten landse zaken gisteren. Hij repte van „misverstanden" die geenszins de bereidheid van de islamitische staat ondermijnen om voluit met de VN-atoom- waakhond verder te werken. Hij herhaalde dat Iran niet werkt aan de ontwikkeling van kern wapens. De leider van de natio nale veiligheidsraad in Iran voegde daaraan toe dat zijn land „zich ook niet verplicht achtte" om alle details over alle „onderzoeksprogramma's te verstrekken. Na lang touwtrekken en wester se dreigementen, beloofde Te heran in oktober het VN- atoomagentschap informatie te geven over het Iraanse nucleai re programma, dat volgens de autoriteiten uitsluitend voor vreedzame doeleinden is be doeld. Sindsdien heeft het atoomagentschap onregelma tigheden in de Iraanse verkla ringen gevonden. Een westerse diplomaat zei dinsdag dat „Iran betrapt is op een leugen Maar het rapport van het IAEA van deze week meldt ook posi tieve ontwikkelingen, zoals de belofte van Iran om al in maart te stoppen met de bouw van kemcentrifiiges, die nodig zijn voor het egschikt maken van uranium voor kerncentrales. Zulk verrijkt uranium is ook no dig voor de fabricage van kern wapens. Overigens meldde het IAEA-rapport dat de kemcentri- fuges die zowel in Iran als in Li bië zijn gevonden, grote over eenkomsten vertonen en waar schijnlijk afkomstig zijn uit „de zelfde buitenlandse bron". De twee landen hebben de centri fuges betrokken uit Pakistan. De kennis hebben ze van Abdel Qadeer Khan, een kernfysicus die in Nederland studeerde en bij terugkeer naar Paksitan de blauwdrukken van de Neder lands/Duitse ultracentrifuge meenam. warschau/ap - De eerste ge registreerde gevangene van niet-Duitse afkomst in het na zi-concentratiekamp Ausch witz, de Pool Stanislaw Ryni- ak, is vorige week op 88-jarige leeftijd in Zuidwest-Polen overleden. Dat heeft het Auschwitz-museum gisteren bekendgemaakt. Ryniak kwam op 14 juni 1940 in de eerste trein met 728 Poolse politieke gevangenen in het concentratiekamp Auschwitz. Op zijn arm werd het num mer 31 getatoeëerd. De eerste dertig gevangenen van het kamp waren Duitse crimine len die na de aankomst van de Polen aangesteld werden als kampbewaker. Ryniak werd in 1944 overgeplaatst naar het werkkamp Leitmeritz in het huidige Tsjechië, waar hij dwangarbeid verrichte. Bij zijn bevrijding aan het eind van de oorlog woog hij nog maar veertig kilo. „Ik heb geen idee hoe ik het allemaal heb overleefd", zei Ryniak in een interview in 1995. „Waar haalde ik de kracht vandaan?" In de kam pen Auschwitz en Birkenau kwamen anderhalf miljoen mensen om. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israëlische troepen zijn de Palestijnse stad Ramal lah binnengetrokken, als on derdeel van een operatie tegen de financiering van terreuraan slagen en het witwassen van geld. Specialisten onderzochten vier banken en namen 37 mil joen shekel (zeven miljoen eu ro) in beslag. Het geld zou naar rekeningen van Palestijnse mili ties zijn gestuurd door de Liba nese Hezbollah. In Ramallah werd een uitgaansverbod afge kondigd. Bij confrontaties met Israëlische soldaten raakten volgens Palestijnen bronnen 42 mensen gewond, vijf van hen ernstig. Een woordvoerder van presi dent Jasser Arafat noemde de operatie „een provocatie" en premier Achmed Querei (Abu- Ala) sprak van „een maffia-oor- log". De Amerikaanse regering verklaarde bang te zijn dat de actie het Palestijnse banksys teem heeft ondermijnd. Vol gens Washington moet Israël dergelijke ingrepen coördine ren met het Palestijnse bestuur. De Israëlische operatie begon gistermorgen met het van hun bed lichten van computerdes kundigen van de Arab Bank en de Cairo Amman Bank. Een ho ge functionaris van de Arab Bank werd van huis gehaald en gearresteerd. Later trokken sol daten, fraudeteams van de poli tie en agenten van de veilig heidsdienst het centrum van Ramallah in. Ze braken de deu ren van vier banken open en onderzochten honderden reke ningen, voornamelijk van isla mitische liefdadigheidsinstel lingen. Volgens Israël worden die rekeningen gebruikt door gewapende milities. Doel was na te gaan welke financiële bronnen de milities gebruiken en in hoeverre Jasser Arafat en het Palestijnse Bestuur betrok ken zijn bij de financiering van aanslagen en ander geweld. Volgens een Israëlische woord voerder kon op de gecontro leerde bankrekeningen 37 mil joen shekel worden getraceerd als afkomstig van verdachte bronnen. De onderzoekers heb ben een greep in de kas gedaan en het bedrag meegenomen in shekels, Jordaanse dinars, dol lars en euro's. In een verklaring spreekt het leger van een opera tie tegen „fondsen die de wie len smeren van de terreur tegen Israël" en „een onderdeel van de wereldwijde strijd tegen ter reur." Minister Shaul Mofaz (defensie) zei dat hij de legerlei ding opdracht heeft gegeven het in beslag genomen geld te besteden aan humanitaire doe len in de bezette gebieden. Dinsdag bevestigden bronnen in het Palestijnse veiligheidsap paraat dat Hezbollah geld be schikbaar heeft gesteld voor de jongste twee zelfmoordaansla gen op bussen in Jeruzalem. Beide acties zijn uitgevoerd door de Aksa-brigade, de militie van Arafats eigen Fatah-bewe- ging. Volgens Yuval Steinitz (Likud), voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken en de fensie in het Israëlische parle ment, betaalt Hezbollah hon derden dollars per Israëlisch slachtoffer van een aanslag. De Aksa-brigade heeft dat ont kend. Verdediging begint op 8 juni gpd In het woud van Israëlisch-Palestijnse vredesinitiatieven staat een nieuwe boom. Jason Alexan der - de stuntel George Costanza in de populaire Amerikaanse televisieserie Seinfeld - lanceerde in Tel Aviv 'Een Stem'. Het is een project dat beoogt duizenden Israëliërs en Palestijnen zelf een vredes voorstel te laten maken. Het uitgewerkte plan zal later dit jaar worden aangeboden aan de betrokken regeringen. Hollywood-sterren moeten het initiatief trekken. Wat dat betreft is de keuze van Jason Alexander - in 1959 geboren als Jay Greenspan - een schot in de roos. Normaliter zou de lancering van weer een nieuw vredesplan hoogstens een lauwe respons van pers en publiek hebben opgeroe pen. Maar nu trok de presentatie een afgeladen zaal. De laatste aflevering van 'Seinfeld' is al jaren ge leden uitgezonden, maar de voortdurend herhaalde serie is in Israël immens populair. De neuroti sche 'George Costanza' is als vredesstichter nog pathetischer dan Sharon en Arafat samen. In de serie heeft hij het aan de stok met vrijwel iedereen, wordt ervan beschuldigd zijn verloofde te hebben ver giftigd en vertrapt hij kinderen en oude vrouwen als hij een brandend gebouw ontvlucht. Jason Alexander daarentegen toonde zich bij de presentatie de rust zelve. De nu van een baard voorziene acteur - 'nee, ik ben niet orthodox geworden, ik ben werkloos' - vergeleek de verhouding tussen Isra ëliërs en Palestijnen met een huwelijk: „Ook uw huwelijksleven is vol conflicten. Maar u vertegen woordigt twee volken met een enorm potentieel. Er zijn kinderen en alleen al daarom heeft het weinig zin naar het verleden te blijven kijken. Alleen vrede kan u een toekomst verschaffen." Jason Alexander. Foto: AP den haag/ap - De aanklagers van het Joegoslavië-tribunaal hebben gisteren de zaak tegen Slobodan Milosevic afgerond. Mede in verband met de ge zondheidsproblemen van rechtbankvoorzitter Richard May vroegen de aanklagers de rechters van het tribunaal de eerste fase van het proces tegen de Joegoslavische ex-president voor afgerond te verklaren. Dat verzoek werd gisteravond toe gekend, waardoor de bewijs voering tegen 'Slobo' er op zit. Het tribunaal heeft Milosevic bevolen om zijn verdediging op 8 juni te beginnen. De aanklagers hadden eigenlijk gepland nog vier getuigen op te roepen en een aantal docu menten aan de rechters voor te leggen, maar zagen daar van af om te voorkomen dat het pro ces tegen Milosevic verder wordt vertraagd. De rechtszaak tegen de ex-president heeft sinds het begin in februari 2002 al honderd dagen vertraging opgelopen, vooral door de zwakke gezondheid van de 61- jarige Milosevic. Hij heeft hart problemen, lijdt aan hoge bloeddruk en is snel moe. Mo menteel is hij alweer twee we ken ziek. Zondag maakte het tribunaal bekend dat rechtbankvoorzitter May zich moet terugtrekken vanwege gezondheidsproble men. Hoewel May officieel pas terugtreedt op 31 mei, keert hij naar verwachting voor die da tum niet meer terug naar het tribunaal. Alle besluiten van het tribunaal worden de komende maanden genomen door de twee overgebleven rechters, de Jamaicaan Patrick Robinson en de Zuid-Koreaan O-Gon Kwon. VN-secretaris-generaal Annan zal op korte termijn een opvol ger voor May benoemen. Die moet eerst de dertigduizend pagina's aan rechtbanknotulen en de zeshonderdduizend pagi na's tellende zaak van de aan klagers doorspitten, wat nogal wat tijd in beslag zal nemen. Milosevic heeft daarnaast het recht om protest aan te tekenen tegen de nieuwe rechtbank voorzitter en hij kan zelfs eisen dat het proces opnieuw begint. Slachtoffers aardbeving slapen uit angst voor naschokken in de buitenlucht door onze correspondente Sietske de Boer al hoceima - De bewoners van de door een aardbeving getroffen streek rond het Ma rokkaanse El Hoceima zijn woedend over het uitblijven van hulp door de regering. De bewoners van het Rif-gebergte voelen zich achtergesteld. Er zijn wel soldaten ge komen, maar die doen nauwelijks iets. In een spontane demonstratie uitten slachtoffers van de aardbeving van dinsdag hun onvrede. „Niemand doet iets, we heb ben nog geen tent gekregen, geen eten, geen medicijnen, niets! De regering doet niets! De koning doet niets!" De jongeman spuugt zijn woorden uit, zweetparels op zijn voorhoofd. Het harde, armoedige leven in de bergen van de Rif heeft sporen nage laten in zijn gezicht, de huid veranderd in droog leer, de lippen laten barsten. Ande ren bevestigen zijn verhaal en roepen leu zen. .Alles is altijd op Rabat gericht", legt de jongen in gebrekkig Nederlands uit. „Wij worden altijd overgeslagen. Rabat is ver weg, en het kan de regering niets sche len hoe wij het hier hebben, zonder werk, zonder goede voorzieningen, zonder goede wegen. En nu doen zo ook niks. Er zijn kin deren die dakloos zijn geworderi, van wie de ouders omgekomen zijn, die op straat staan." En verder trekt de stoet, op naar de 'wali' in El Hoceima, de regeringsvertegenwoordi ger in de regio. Het wemelt inmiddels van de militairen, gendarmes en politie in In- zourem, El Hoceima en langs de verbin dingswegen tussen de dorpen. Tientallen soldaten zetten langs de weg hun tentjes op; er rijden trucks met nog veel meer sol daten die verveeld voor ach uitkijken. Zij zijn gekomen om hulp te verlenen, of moe ten zij er meer op toe te zien dat de bevol king niet te opstandig wordt? De soldaten zijn met gemengde gevoelens ontvangen. De hulp komt aan de late kant en de soldaten hebben niet echt verstand van puinruimen en mensen redden. En het zijn wel soldaten van hetzelfde leger dat in 1984 hier de bevolking beschoot toen die in opstand kwam tegen de verhoging van de brood- en spijsolieprijzen. Geen Riffijn die dat niet weet. De verhouding tussen de Riffijnen en de centrale regering in Rabat is vanouds ge spannen. De Riffijnen voelen zich achter gesteld, en de regering heeft in het verleden soms harde middelen ingezet om de regio in het gareel te houden. „Ik ben Riffijn, geen Marokkaan", zegt Abdelkarim el-Kat - tani, en dat is heel wat anders. Wij zijn an ders dan de arabieren uit Rabat." In de heuvels van Aït Karama laat hij de overblijfselen zien van zijn traditionele Ber berwoning, lange smalle kamers die in een vierkant gebouwd zijn, zodat er een bin nenplaats ontstaat. Er is niet veel van over. De lemen stenen zijn verbrokkeld, broos geworden door de hevige regens die de streek de laatste weken geteisterd hebben. De aardbeving was meer dan het bouwsel kon verdragen. Daarom zijn de meeste slachtoffers ook gevallen op het platteland, waar meer van deze traditionele lemen boerenwoningen staan dan in de steden, waar de meeste huizen uit gewapend beton zijn opgetrokken. Abdulkarim en zijn gezin hebben de aardbeving zelf goed doorstaan. „Wij schrokken zo ontzettend, we zijn met een naar buiten gerend. We hebben de rest van de nacht buiten doorgebracht, thee ge maakt, brood gegeten en gewacht tot het licht werd. En ook nu nog slapen we bui ten. We hebben de schrik goed te pakken." Intussen blijft het weer wisselvallig, met overvloedige regens, en overdag af en toe een warme zon. Gisteren waren er twee naschokken; bij de eerste, die volgens sommige berichten een kracht van vijf op de schaal van Richter had, zijn nog een paar gebouwen ingestort en mensen omgekomen. Het zal nog lang duren voordat El Hoceima van de schok bekomen is en de mensen zich er weer veilig wanen. Een vrouw en een kind zitten verslagen op de puinhopen van hun huis. Foto: Reuters Een Haïtiaanse politieagent houdt in Port-au-Prince een gevangene onder schot. De man wordt verdacht van een beroving. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9