PROCES DUTROUX Mare Dutroux, het Monster van Marcinelle t DONDERDAG 26 FEBRUARI 2004 Hij liegt dat het gedrukt staat Dutroux zal tijdens het proces alleen die misdaden bekennen die bewezen zijn. Zo gaat het al jaren. Hij bekent de ontvoering en het seksueel misbruik van Sabine en Laetitia en de ontvoering van An en Eefje. De moord op de laatste twee ontkent hij, dat heeft volgens hem Weinstein gedaan, en die is dood. In de verho ren heeft Dutroux voortdurend nieuwe verklaringen bedacht. Hij houdt al zeven jaar vol dat Julie en Mélissa naar hem zijn 'ge bracht', dat hij geen pedofiel is maar op tieners valt. Dat de komst van Julie en Melissa hem eigenlijk niet uitkwam omdat de kinderkooi in de kelder nog niet klaar was. Het dossier Dutroux is 440.000 pagina's dik. En telkens blijkt weer dat hij liegt dat het gedrukt staat. Het is zaterdag 24 juni 1995, even na vijf uur 's middags. De twee hartsvriendinnetjes Julie Lejeune en Mélissa Russo wandelen over de smalle Chemin de Fexhe in Grace- Hallonge, niet ver van Luik. De 8- jarige meisjes hadden die middag bij Mélissa gespeeld met hun pop pen en de hond, en wilden die middag nog even naar het onge bruikte viaduct over de E42 om naar de auto's te zwaaien. Dat von den ze leuk, ze deden het wel va ker. De 70-jarige Marie-Louise Henrotte zit op haar slaapkamer, een paar honderd meter verderop, wat naar buiten te kijken en ziet hoe een au to bij de meisjes stopt, een man uitstapt en het portier openhoudt voor de kinderen. Daarna verdwij nen de meisjes spoorloos. Ruim een jaar later, op 17 augustus 1996, worden de lichamen van Julie en Mélissa opgegrayen in Sars-la- Buissière, in de tuin van het huis waar Mare Dutroux met zijn vrouw en drie kinderen woonde. Mare Dutroux. De man die symbool staat voor alles wat monsterlijk is. De crimineel die totaal gespeend is van respect voor zijn medemens, die zes kinderen ontvoerde, vier van hen in een kelder opsloot en als seksslavinne tjes misbruikte. Gewoon, omdat hij dat prettig vond. Vier meisjes overleef den de gruwel van Dutroux niet. Bijna acht jaar na zijn arrestatie, staat het monster voor zijn rechters in het Zuid-Belgische provinciestadje Aarlen. Sa men met zijn vrouw en twee medeplichtigen. door Joost Reijnders Raadsels Nog altijd zijn veel raadsels niet opgelost. Wat is er precies met de meisjes gebeurd? Wie heeft hen ontvoerd? Wie heeft hen kort voor hun dood seksueel misbruikt? Hoe zijn ze gestorven? Zeker is dat de meisjes maandenlang in een kelder onder een woning van Dutroux in Marcinelle, een voorstadje van Charleroi, gevangen hebben geze ten. Ze moeten door een hel zijn gegaan. De kooi waarin ze zaten opge sloten was slechts een meter breed, 1.65 meter hoog en 2.15 diep. Het hol werd afgesloten met een 200 kilo zware deur die lastig te openen was. Dutroux' vrouw Michelle Martin, lukte dat niet, zoals later zou blij ken. Binnen heeft Dutroux voor de zekerheid een stevig hek aange bracht, zodat zijn slachtoffertjes niet bij de deur konden komen. In het hol is een tafel aan de muur, vastgezet met scharnieren. Voor het comfort. Dutroux vertelt zijn ondervragers later dat hij de meis jes voorzag van kleurboeken, te kenpapier en poppen. Ook kregen ze een televisie (die niet op de ka bel was aangesloten) en de spel computer van zijn zoontje Frédé- rick. Zuinig was hij ook: na de dood van de meisjes gooide hij de tijd schriften weg waarin ze hadden ge schreven of getekend. De rest heeft hij bewaard. An en Eefje Wat Dutroux ertoe heeft bewogen om in augustus 1995 nog twee meisjes te ontvoeren is niet duide lijk. Terwijl de twee kleintjes in zijn kelder zaten opgesloten, kidnapten hij en zijn maat Michel Lelièvre in de nacht van 22 op 23 augustus in Oostende de tieners An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19). De meisjes waren die avond naar een hypnoseshow van Rasta Rostelli geweest. Dat An erbij was, was puur toeval: Eefje had vrijkaartjes en omdat haar vriendin niet mee- wilde, ging An. De meisjes hadden de laatste tram naar hun vakantieadres in Westein de gemist. Volgens Dutroux heeft hij de meisjes opgepikt toen ze stonden te liften en meegenomen naar het rijtjeshuis in Marcinelle. Mare Dutroux vertelt in zijn ver hoor hoe hij tobde met organisato rische problemen. ,,Ik had de klein tjes beneden en de groten boven." Eefje probeert de eerste dag al om weg te komen. Terwijl Dutroux in het huis aan het klussen is, heeft de nog half verdoofde Eefje haar kle ren gevonden en weet ze via een raam op de eerste verdieping naar buiten te komen. Door een daklicht ziet Dutroux haar en hij rent naar boven. Hij trekt haar weer naar binnen en ketent haar vast aan een bed. Later die dag vraagt ze of ze naar de wc mag. Dutroux neemt haar mee naar beneden. Eefje weet, naakt, de voordeur uit te vluchten, maar Dutroux haalt haar weer naar binnen. Vanaf dan, zo blijkt uit de verhoren, lijkt Eefje haar verzet op te hebben gegeven. An blijft zich koppig verzetten, vertelt Dutroux zijn ondervragers. Wat er precies is gebeurd met de twee tieners is niet duidelijk. Dutroux beweert dat hij ze aan zijn handlanger Bernard Weinstein heeft overgedaan; het was immers erg druk geworden in het huis in Marcinelle. Weinstein zou de twee in september vermoord hebben en begraven hebben in zijn tuin in Ju- met, waar ze een jaar later, op 2 september, met behulp van de Ne derlandse speurder Harry - De Neus - de Jonge werden gevonden. Bij autopsie bleek dat de twee meisjes sterk vermagerd waren. Of ze al in september of pas maanden later zijn vermoord is onbekend. Justitie gaat ervan uit dat An en Eefje levend begraven zijn, al dat niet verdoofd met Dutroux favorie te 'medicijn', het slaapmiddel ro hypnol. Weinstein werd Dutroux een blok aan het been. Begin november mis lukt in Jumet, Weinsteins woon plaats, de ontvoering van drie jon gelui en de politie jaagt op Wein stein. Hij moet verdwijnen. Pogin gen om via kompaan in het kwaad Michel Nihoul een vals paspoort te bemachtigen mislukken. Dutroux heeft verklaard hoe hij Weinstein uitnodigde in zijn huis in Marcinel le en hem daar boterhammen voorzette waarin fijngemalen ro- hypnolpillen waren verwerkt. Weinstein gaat onder zeil. Dutroux haalt Julie en Mélissa uit de kelder en sluit ze op in de slaap kamer. Weinstein gaat aan kettin gen vastgelegd - dezelfde kettingen waarmee An en Eefje enkele maan den daarvoor waren vastgeketend - de kerker in. Na enkele dagen sleept hij de zwaar verdoofde Weinstein naar zijn auto en neemt hem mee naar zijn huis in Sars-la- Buisière, waar hij hem begraaft. Le vend, zou later blijken uit de lijk schouwing. Enkele weken daarna, op 6 decem ber 1995, wordt Dutroux gearres teerd voor de mislukte gijzeling in Jumet. Twee weken daarvoor is zijn jongste dochter Céline geboren. Justitie verdacht hem ook van de ontvoering van Julie en Mélissa. Ze kenden hem wel, Dutroux; hij was voorwaardelijk vrij na een veroor deling tot dertien jaar cel wegens een reeks verkrachtingen in de ja ren tachtig. In augustus al hadden recher cheurs het huis van Dutroux in Marcinelles een tijdje in de gaten gehouden. Op 13 en 19 december deed rechercheur René Michaux huiszoeking bij Dutroux. Hij door zocht het hele huis, ook de kelder, maar merkt de geheime deur ach ter het opbergrek niet op. Hij zal la ter verklaren dat hij kinderstem men had gehoord, maar dat hij had gedacht dat die van de straat kwa men. Michelle Martin had vrijwel dage lijks contact met haar man in de gevangenis. Die zou er op aan heb ben gedrongen dat ze de kinderen in de kelder eten en drinken moest brengen. Half januari, zes weken na de arrestatie van Dutroux, doet ze dat ook. Maar het gaat mis met de deur, ze krijgt het gevaarte bijna op haar voet en krijgt hem vervol gens niet meer dicht. Ze barrica deert de deur, en maakt dat ze wegkomt, de meisjes aan hun lot overlatend. Twee keer per week gaat ze naar het huis om de honden die het pand bewaken eten te geven. Maar de kinderen krijgen niets. Op 21 maart komt Dutroux uit de gevan genis. Het eerste wat hij doet is het kopen van een zware krik om de deur weer op zijn plaats te krijgen. Of de meisjes toen nog leefden is niet bekend. Dutroux beweert van wel. hij vertelt in de verhoren dat hij er alles aan gedaan heeft om de levens van de twee te redden, maar dat ze snel na zijn vrijlating zijn overleden. Hij heeft de lichaampjes in vuilnis- zaldeen gepropt en ze in zijn tuin in Sars-la-Buisière begraven. Volgens de onderzoekers wogen de kinde ren toen ze stierven minder dan twintig kilo. Beiden vertoonden ze doorligwonden. Buiten kijf staat dat de kinderen aan ontberingen zijn gestorven. Verhongerd in een ijskoude kelder onder een huis in een verpauperd voorstadje van een grauwe industriestad. Uit de lijk schouwing blijkt onomstotelijk dat een van de kinderen seksueel mis bruikt is. Sabine Na zijn vrijlating en de dood van Julie en Mélissa zint Dutroux op nieuwe ontvoeringen. Op 28 mei sleurt hij samen met Lelièvre op klaarlichte dag in Kain, bij Doornik, de 12-jarige Sabine Dardenne zijn bestelbusje in. Met fiets en al. Hij houdt Sabine enkele weken lang gevangen in de slaapkamer van het huis in Marcinelle, vastgeketend aan het metalen stapelbed. Hij maakt haar wijs dat ze is ontvoerd en dat haar ouders weigeren los geld te betalen. Sabine schrijft emotionele brieven aan haar ou- De kooi in de kelder van Dutroux' huis in Marcinelle. Een meter breed, 1.65 m hoog, 2.15 m diep. Het traliewerk moest voorkomen dat de meisjes op de deur zouden kunnen bonken. Dutroux' vrouw Mi chelle Martin schilderde de kerker geel. Dat vond hij vrolijker dan de muren te bekleden met gordijnen. Foto: GPD/AP ders, die uiteraard nooit worden gepost, maar die Dutroux wel be waart. Op 8 juni sluit hij haar op in de kerker in de kelder van het huis. Sabine, dochter van een rijkswach ter, houdt in de 89 dagen dat ze ge vangen zit een dagboekje bij. Met geheime symbooltjes geeft ze aan wat haar overkomt, kruisjes en sterretjes geven de dagen aan waarop ze misbruikt werd: P staat voor Parti, de dagen dat haar beul weg is; R. staat voor Retour. Soms laat Dutroux haar een tijdje met rust. Zoals in juli, toen hij een week naar Tsjecho-Slowakije ging. Sabi ne vertelt in haar getuigenis dat ze dan bedorven brood at. Dutroux was geen bijster goede kok. Sabine: „Hij warmde soms ook frites op in de magnetron; ze waren hard en smaakten vies." Na haar bevrijding worden in het huis enkele polaroidfoto's gevon den van een naakt poserende Sabi ne. Sabine is een sterke vrouw. De ze week liet ze weten dat ze tegen Dutroux zal getuigen in de rechts zaal in Aarlen. Na de ontvoering van Sabine belt Dutroux zijn vrouw Michelle. Zij verklaart later dat Dutroux zei dat de ontvoering haar schuld was. Zij zou Julie en Mélissa hebben laten sterven. Dutroux zelf zegt dat hij geobsedeerd was door de dood van de twee meisjes. Hij wilde dat alles weer was als vóór zijn arrestatie in december. Maar zijn honger is niet gestild na de ontvoering van Sabine. Hij wil nog een meisje hebben in zijn kel der. Begin augustus gaat hij met zijn vrouw, Lelièvre en de Brusselse oplichter en kwartjesvinder Nihoul op verkenning uit in het plaatsje Bertrix Laetitia Een dag later kidnappen ze daar bij het zwembad de veertienjarige Lae titia Delhez. Drie dagen later wordt ze in Mar cinelle de kooi ingeduwd, waar Sa bine dan al maanden zit. De ont voering van Laetitia luidt ook de ontknoping van de zaak in: een 20- jarige student die ondervraagd werd na de ontvoering, vertelt de politie dat hem wel de dag ervoor een wit busje was opgevallen 'met een bizarre man' achter het stuur. De student, een autofanaat, had het nummerbord onthouden. De politiecomputer hoest de naam van Dutroux op, waarna de alarm bellen gaan rinkelen. Een dag later, op 13 augustus 1996 om 13.00 uur, worden Mare Dutroux, zijn vrouw Michelle Martin en Michel Leièvre gearresteerd. Twee dagen later slaat Lelièvre door en nog diezelfde dag zegt Dutroux- „Ik zal u twee meisjes geven." Een uur later opent hij de geheime bergplaats in zijn kelder en komen Laetitia en Sabine - geschonden voor het leven - te voorschijn. Geblunder politie en justitie Het geblunder van rechercheur Michaux tijdens de huiszoekingen in december 1995 is niet het enige in het onderzoek naar de verdwijning van de slachtoffers van Dutroux De vele Belgische politie- en justitiediensten vlogen elkaar voortdurend in de haren en zaten elkaar dwars. Het ging zelfs zo ver dat twee onderzoeksrechters na het opgraven van de lichamen van Julie en Mé lissa staan te ruziën wie de stoffelijke overschotten mag meenemen voor onderzoek. Op de foto's in het dossier is te zien hoe al die tijd de beentjes van een van de meisjes uit de laadbak van een vrachtwagen bengelen. De namen van (de Vlaamse) An en Eefje worden in de dossiers van (ffanstalige) justitie steevast verkeerd gespeld als Eef en Anti. Daar verandert niets aan, ook niet als de ouders de onderzoeks rechters vragen dat te corrigeren. Een detail in een reeks van botsingen en botheid van justitie. De ouders van Mélissa die de afgelopen jaren voortdurend botsten met justitie, zullen het 'pro ces van de eeuw1 niet bijwonen, net als de ouders van Julie. Het onderzoek naar de dood van hun kinderen is in hun ogen een farce. Ze noemen het proces het circus-Dutroux Boven de E42, aan het viaduct waarop de twee meisjes zo vaak stonden te zwaaien naar passerende auto's, houdt een enorme foto de herinnering levend aan de twee meisjes. 'N'oubliez pas', staat er in grote letters bij geschreven. Vergeet ons niet'. Chronologie zaak-Dutroux 1956 Mare Dutroux op 6 november in Elsene (Brussel) geboren in een gezin van vijf kinderen (vier jongens, 1 meisje). Scheiding ouders eind jaren zestig. Moeder Dutroux vindt met kinderen onderdak bij nieuwe echtgenoot in Obaix. Zoon Mare voltooit opleiding tot elektricien aan beroepsschool Vein Nijvel. r 1976 1-1985 Huwelijk Arrestatie met Dutroux Frangoise voor Dubois; diefstal. Hij 2 kinderen wordt een Paar gaat maand later wonen in vrijgelaten. Onoz. Officiële scheiding in 1985. -1986 Arrestatie Dutroux en Martin voor verschillende ontvoeringen en verkrachtingen van minderjarigen tussen 1983-1985. Dutroux en Martin trouwen in 1988 in de gevangenis. Duo wordt in 1989 in hoger beroep veroordeeld tot resp. 13 en 5 jaar cel. - 1992 Voor waardelijke vrijlating Dutroux en Martin. Koppel vestigt zich in Sars-la- Buissière. Eefje Ontvoering 24 juni van Julie Lejeune (8) en Mélissa Russo (8) in Grace-Hollogne en op 22 augustus van An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19) in Oostende. r 1996 Vrijlating Dutroux op 20 maart Hij begraaft de lichamen van Julie en Mélissa, die tijdens zijn gevangenschap van ontbering zijn omgekomen, bij het lichaam van handlanger Weinstein Ontvoering 28 mei van Sabine Dardenne (12) in Kain en 9 aug. van Laetitia Delhez (14) in Bertrix •Sabine •Laetitia 2000 Dutroux krijgt vijf jaar cel voor ontsnapping. Tot 13 maart 2002 zit hij nog oudere straffen uit Martin en Dutroux gaan scheiden in 2002. r- 2004 1 maart begin proces Dutroux

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7