Politie jaagt met 'scan' op overtreder BINNENLANDl Door trein meegesleurde vrouw wonderbaarlijk hersteld Ook enkele Kamerleden moeten inburgeringsexamen doen Topman OM: Meer boeven vangen 50.000 Auto's niet door APK Omstreden hommage Ayaan CDA minder vaak in krant Echo 'ziet' heupafwijking baby Forse stijging meldingen van mishandeling Cohen ziet helemaal niets in nachtelijke vrijmarkt Februaristaking herdacht li tbs geëist steekpartij am - Het openbaar mi- keeft gisteren voor de k in Amsterdam twee bs geëist tegen een 19- luw uit Weesp. Zij stak jroning vorig jaar okto- 8-jarige Naouel el Mas- Jit Hilversum dood met lenmes. Een 18-jarige |t Huizen raakte door •partij zwaargewond, teekpartij ging een we- t ruzie tussen twee poepen uit het Gooi jen van de meiden had Smet de vriend van een let was de inleiding tot s van scheldpartijen en pgen over en weer. pkking op snsplein 'am - Een brug op het erplein in Amsterdam is afgesloten voor het »er. De grond is ter 311 ^rzakt. Dat is mogelijk 10eïg van werkzaamheden VO(tooord-Zuidlijn, zei een en herder van het project- roor de aanleg van de (netrolijn. Op de plek }n damplank gemaakt. Ir zijn trilwerkzaamhe- ig die zorgden voor het Iven van de grond. 2Ü.'| im steunt francisco - Burgemeester Co- _jnsterdam stuurt een ir zijn collega in San o als steun voor zijn g homohuwelijken toe in die stad. Ook kijkt Jf andere gemeenten en aansluiten bij dit 1 dat is bedoeld om het Jvan San Francisco een ■er de riem te steken, porzitter van D66 Bru- ïg Cohen gisteren tij- ïgemeenteraadsverga- Bt te doen namens de |e Amsterdam. irerkers in Inkleding - Personeel van Rijks- it dat buiten werkt, ;uwe kleding die is ont- "oor couturier Mart •e 1200 medewerkers 13 april voor het eerst erk in de blauwe kle- huidige kleding is vijf- ij in gebruik en voldoet ;r aan de eisen. Perso- aan de wegen, vaarwe- ip het water werkt, kan jve uitrusting tegemoet donderdag 26 februari 2004 in de In peiling tlg - Het CDA staat in ttiepeiling van TNS/NI- p zetels, een verlies van ten opzichte van het Jaantal. De WD komt in erzoek op 32 (nu 28 in 'e "tr) en de derde coalitie- 'HPTO boekt een winst van 1 ras[omt op zeven. De PvdA atiel zetels (nu 42), de SP 15 ;n v<h Groenlinks 7 (nu 8). leiling van Interview- 1 ('eüde het CDA vorige e "433 zetels, de WD op er3 lop 6 en de PvdA op 46. :iële 'lokjaar geëist wenhandel jEen 37-jarige man en jarige kompaan, beiden p cjchoten, hoorden giste- irad ge rechtbank in Assen °°P\ cel tegen zich eisen iuwenhandel. Het duo in 2002 en 2003 zeven uit Roemenië naar tnd. De dames betaal- Ivoor het vervoer naar L In Nederland aange- werden de dames ech- leverd bij seksclub Casa in Gieterveen en La Ga- Sen. Hun paspoorten lafgenomen. Ze moes- :ostituee werken. fnlid wil Fortuyn Evelyn Peters en haar twee we ken oude geboren dochter. Foto: GPD/Vincent van den Hoogen door Albertine Piels venray - Met een klap slaan de deuren van de in tercity van Den Bosch naar Nijmegen op het sta tion in Oss dicht. De zwangere Evelyn Peters (30) uit Venray wil net instappen en zit met haar rech tervoet knel tussen de deur, terwijl de trein op gang komt. „Ik dacht, dit gaat helemaal verkeerd. Ik liet mijn tassen van schrik los en schreeuwde." Ze valt en de trein sleept haar tweehonderd meter mee over het perron en vijftig meter na het station. Ze her innert zich niet hoe ze is meegesleept. Nuchter vertelt Peters vijf maanden later haar verhaal op de bank in de woonkamer. Tegenover haar ligt haar eerste kind, Ronja, rustig te slapen. Ze is twee weken geleden kerngezond geboren. Op die bewuste dinsdagavond 9 september vin den twee passanten de vrouw vijftig meter van het perron. Zij hoorden haar gillen en gingen zoeken langs het spoor. Het zijn mijn reddende engelen, zegt Peters. Het is nog niet duidelijk hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. De Inspectie Verkeer en Wa terstaat verwacht eind april het onderzoek af te ronden. Het ongeluk op het station in Oss is geen uitzondering. In een half jaar tijd werden nog drie andere reizigers met een trein meegesleurd. Twee daarvan hadden lichte verwondingen, een kwam met de schrik vrij. Peters bracht het er minder goed vanaf. Haar ge zicht was zwaar gehavend. Haar linkeroogkas was verbrijzeld, haar neus en kaak gebroken en haar gehemelte gescheurd. Verder had ze diepe schaafwonden en botbreuken aan de linkerkant van haar lichaam. „Mijn familie mocht voor de operatie alleen mijn rechterheup zien. De rest was afgedekt, omdat het vlees op andere plekken was weggescheurd. Mijn beste vriendin herkende me de ochtend na het ongeluk niet eens." Chirurgen opereerden in de nacht na het onge luk vier uur haar gezicht. De artsen herstelden al leen het hoogst noodzakelijke, omdat ze niet lan ger onder narcose mocht vanwege haar zwanger schap. Verdere gezichtsreconstructies zijn uitge steld tot na de geboorte. „Ik heb nu niet meer het gezicht van vroeger. Mijn neus is anders en de littekens zijn nu nog duidelijk zichtbaar." Peters communiceerde de eerste week na het on geluk via papier. Praten ging niet, omdat ze een beademingsbuis in haar keel had. Een van de eerste vragen die ze opschreef was, heb ik mijn baby nog en wat is er gebeurd. Later stelde ze ook vragen over haar uiterlijk. Ben ik nu lelijk of zie ik er alleen een beetje gek uit. Haar wereldje is tijdens de maandenlange revali datie heel klein. Het draaide alleen om haar li chaam en haar baby. „Ik moést beter worden. Ik was heel fanatiek, omdat ik per se mijn baby zelf in mijn armen wilde houden." Ze deed alles om het genezingsproces te versnellen. Urenlang kreeg ze fysiotherapie en ze smeerde tubes zalf op haar huid. Haar snelle genezing deed de dokters versteld staan. Na een kleine twee weken in het zieken huis mocht ze naar huis. Vier dagen later maakte ze in een rolstoel een rondje door de buurt. „Het kon haar niets schelen dat mensen haar zagen. Ze dacht, laat ze maar kijken", zegt haar vriendin Anke Kienhuis. „Tja, ik ben heel praktisch ingesteld", aldus Pe ters. „Ik had wel pijn, maar de meeste dingen vond ik vooral ongemakkelijk. Ik kon bijvoor beeld niet op mijn zij slapen door mijn wonden." Haar vriendin kan het haast niet bevatten. „Snap je dat nou. Het was een vreselijk ongeluk. Ze praat erover alsof ze over een drempel is gestrui keld." amsterdam/anp - Enkele poli tiekorpsen in Nederland werken sinds kort met een nieuw appa raat in de strijd tegen verkeers- overtreders: de 'Catch Scan', een digitale fotocamera die het gefo tografeerde kenteken meteen checkt met alle computerbestan den van de verkeerspolitie. Openstaande boetes, geen apk- keuring en ook niet betaalde benzine kunneh in het compu terbestand worden opgeslagen. Wordt zo'n kenteken gefotogra feerd, dan maakt de computer direct duidelijk wat de eigenaar heeft misdaan en kan de politie de auto onmiddellijk aan de kant zetten. De politie Amsterdam-Amstel- land, Gelderland-Zuid en Zaan streek-Waterland zijn enkele korpsen die met de Catch Scan werken. Bij een controle on langs in Amsterdam werden 2030 auto's gecontroleerd. Daarvan bleek met 235 iets mis, waaronder opvallend veel taxi's. De Catch Scan kan goed wor den gebruikt in de strijd tegen wanbetalers bij benzinesta tions. De kentekens van de wanbetalers kunnen door pomphouders aan de politie worden doorgegeven die ze in de computrer registeert. Wan neer de auto's door de Catch Scan worden gefotografeerd, kan de politie de daders aan houden. De politie is enthousiast over het nieuwe middel. De politie ziet het vergroten van de pak kans van herhaaldelijke over treders, als een belangrijk voor deel van het nieuwe apparaat. Nu schrikken de afzonderlijke bekeuringen de overtreders weinig af, maar als de recidivist via de Catch Scan door de oude overtredingen wordt achter volgd, komt dat harder aan. bunnik/anp - Auto's van drie jaar oud, die hun eerste APK- keuring moeten ondergaan, doorstaan die test slecht. Uit onderzoek van brancheorgani saties Bovag en Rai met de Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) blijkt dat 7,4 pro cent (ruim 50.000 auto's) niet door die eerste keuring komt. De keurmeesters stuiten bij de ze auto's op versleten banden, gebreken aan de verlichting, remmen en stuurinrichting. den haag - WD-Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali is er zeer verguld mee, maar vreest tegelijkertijd een beetje de ophef die het le vensgrote schilderij kan gaan veroorzaken. Sinds kort hangt het werk op een prominen te plaats in de wandelgangen van het Twee de Kamergebouw: de 'Hommage aan Ayaan Hirsi Ali'. Het schilderij verbeeldt een islami tische vrouw met een burka; een sluier die alleen de ogen vrijlaat. Het venstertje van de burka is in de vorm van een traliewerk ge schilderd op een authentiek koranplankje. Ayaan gniffelt: „Sommige Kamerleden zien er een gesluierde vrouw in, maar veel ande ren ook een opgestoken middelvinger". De Rotterdamse kunstenaar Marco den Breems heeft die dubbelzinnigheid niet in het schil derij willen leggen. „Ik heb dit speciaal voor Ayaan gemaakt omdat ik het heel erg eens ben met haar strijd." Foto: GPD/Phil Nijhuis door Laurens Kok en Erwin Tuil den haag - Omdat inburgering een verantwoordelijkheid is van alle immi granten schaft het kabinet de inburge- ringscursussen af. In plaats daarvan moeten straks rond de één miljoen 'oudkomers' (allochtonen die al gerui me tijd in Nederland zijn) een examen afleggen. Het gevolg van de uitgelekte voorstellen is onder meer dat ook een aantal Kamerleden een inburgerings examen moet doen. Dat de min of meer verplichte inbur- geringscursussen geen suqces zijn, blijkt wel uit de cijfers die in de jongste 'Monitor Oudkomers.' Van de 1 mil joen oudkomers deden in de eerste helft van 2003 in totaal 15.678 perso nen aan de cursussen mee. Ongeveer een op de tien viel voortijdig af. De helft van de deelnemers woonde in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Een derde van hen was werk loos. Op het totaal aantal oudkomers is het een druppel op een gloeiende plaat. Iedere cursus kost de overheid 6000 euro, terwijl het rendement twijfelach tig is. Daarom wil minister Verdonk (vreemdelingenzaken) de cursussen afschaffen. Bovendien, zo redeneert het kabinet, is inburgering de verant woordelijkheid van de immigrant zelf, ongeacht of het oudkomers of nieuw komers betreft. Volgens de kabinetsplannen zal het daarom in de nabije toekomst makke lijker worden voor particulieren om inburgeringscursussen te geven. De Marokkaan kan bij wijze van spreken bij zijn imam om de hoek zijn cursus volgen. De overheid zorgt er voor dat de aanbieders van cursussen aan de nodige eisen voldoen en zorgt voor de examens. Iedere oudkomer die na zijn 18de in Nederland is gekomen moet er vol gens de jongste plannen aan geloven. Dat betekent dat ook Kamerleden als Khadija Arib (PvdA), Farah Karimi (Groenlinks) en Ayaan Hirsi Ali (WD) een examen moeten afleggen voordat ze het keurmerk van goede inburge ring krijgen, zo heeft men op het mi nisterie van justitie inmiddels ontdekt. Kamerlid Arib vindt het te zot voor woorden. „Ik denk niet dat ik goed zou scoren, want ik deel de waarden en normen van het CDA en de SGP niet", reageert ze. De discussie geeft haar een vieze smaak in de mond. „Kenne lijk moet er geassimileerd worden. Het gaat in de hele discussie niet meer om de inhoud maar wie het verste kan piesen." De oudkomers moeten binnen vijf jaar hun examen succesvol hebben afge sloten. Doen ze dat niet, dan kunnen ze een boete krijgen. De hoogte daar van is afhankelijk van het inkomen. Maar wat als er niet wordt betaald? Niets. „Oudkomers raken door dit plan in paniek," zegt Bob Matulessy van Fo rum, het instituut voor multiculturele vorming. „Ze vrezen de bestuurlijke boete en zullen daarom alles op alles zetten om die te ontlopen. De over heid schiet daarmee zijn doel voorbij: het gaat niet meer om de inburgering maar puur om het diploma." De termijn van vijf jaar waarbinnen de oudkomers hun certificaat van inbur gering moeten halen is volgens hem willekeurig. Matulessy vreest dat veel oudkomers een particulier aangebo den cursus niet kunnen betalen. Hij vindt dat de overheid haar verant woordelijkheid moet nemen en moet zorgen dat oudkomers in staat worden gesteld om hun examen af te leggen. Volgende week wordt duidelijk welke exameneisen gelden en of het juri disch allemaal kan. Daarna mag Ver donk nog proberen om de gemeenten achter zich te krijgen. Die zien niets in de plannen omdat zij ze moeten uit voeren en omdat zij ook de boetes moeten innen. ord - Het LPF-statenlid uit Flevoland is 'in de |>m het vakantiehuis van tuyn in het Italiaanse no over te nemen. Lam- 4ijn vriend Marten For- niet dat de vakantie- van Pim een lustobject )or handelaren die met nd goed speculeren", wil de woning verkopen og openstaande reke- 1 Pim te kunnen vol- Bvenjaar I moord :ht - Voor de rechtbank icht is gisteren zeven mgenisstraf geëist te- 24-jarige man. De offi- ^•justitie acht bewezen o u^an op 23 november in 5 roek de 18-jarige Antilli- 10 Goeloe in koelen >p straat heeft doodge- f*®Aanleiding was een ng. Bij de man sloegen yypjnoment de stoppen den haag/anp - Tweede-Ka- merleden van het CDA zijn het afgelopen jaar minder vaak in de media geciteerd dan hun collega's van D66 en de WD. PvdA-leider Bos was het meest op radio, televisie en in de kranten. Hij werd 2370 keer ge citeerd: ruim twee keer zo vaak als Dittrich, de nummer twee. Van Aartsen (WD) staat op de derde plaats, Verhagen van het CDA vierde. Dat blijkt uit de Citatiescore 2003 van Intermediair. Het weekblad voor hoger opgelei den telt jaarlijks de uitspraken van Tweede-Kamerleden in de krant, op de radio en de tv. Op vijf staat nieuwkomer Hirsi Ali van de WD. Zij kwam tus sen 1 februari 2003 en 1 februa ri 2004 679 keer in de media. Ze verloor het van de lijsttrekkers van de grote partijen, maar haalde de media vaker dan ou de rotten als Verburg (CDA), Bakker (D66), Koenders (PvdA), Halsema (Groenlinks) en Ma- rijnissen (SP). Volgens Van Haersma Buma (CDA) scoort zijn partij slechter omdat die meeregeert. Dan zijn journalis ten sneller geneigd om maar meteen naar de minister te ren nen, stelt hij in Intermediair. enschede/anp - Via echo's kun nen heupafwijkingen bij zuige lingen sneller worden opge spoord. Onderzoek bij 5000 ba by's in Twente en IJsselland wees uit dat echoscreening be tere resultaten geeft dan door verwijzing naar de huisarts. Bij die methode wordt een heupaf wijking bij een op de zeven zui gelingen niet geconstateerd. Daarom pleit epidemioloog Roovers bij haar promotieon derzoek aan de Unversiteit Twente voor echo-onderzoek bij zuigelingen. Een heupafwij king komt in Nederland onge veer bij vier op de honderd pas geborenen voor. Wanneer heupafwijkingen niet vroeg worden opgemerkt, kan een mens later last krijgen van manklopen of slijtage aan het heupgewricht. leeuwarden/anp - Het aantal meldingen van vermoedens van kindermishandeling in Fries land is explosief gestegen. Vol gens het Bureau Jeugdzorg Friesland (BJF) is de stijding het gevolg van de landelijke cam pagne die vorig jaar is gevoerd. De campagne riep mensen op bij vermoedens van kindermis handeling de Advies- en Meld punten Kindermishandeling te bellen. In de eerste elf maanden van 2003 kwamen er bij Jeugdzorg gemiddeld 35 meldingen per maand binnen. Tussen decem ber 2003 en februari 2004 is dat opgelopen tot honderd meldin gen per maand, zei interimdi recteur Dirkse gisteren. Lande lijk steeg het aantal meldingen gemiddeld met 20 procent. Dirkse schrijft de stijging voor namelijk toe aan de zes weken durende campagne, eind vorig jaar. „Wij hebben overal gead verteerd en hebben een makke lijk telefoonnummer. In 40 pro cent van de meldingen is er se rieus iets aan de hand", aldus Dirkse. amsterdam/anp - Burgemees ter Cohen van Amsterdam heeft gisteravond een motie van de gemeenteraad naast zich neer gelegd om tijdens koninginnen acht ook een vrijmarkt toe te staan. Een nipte meerderheid van de raad vindt.dat tijdens de herinvoering van de koningin nenacht de vrijmarkt vanaf twaalf uur 's nachts moet kun nen beginnen. De burgemees ter wil daar niet van horen. Als het aan hem ligt, begint de vrij markt niet eerder dan acht uur 's ochtends op Koninginnedag. Volgens Cohen is de openbare orde bij een nachtelijke vrij markt niet meer op een goede manier te handhaven. „Ik ga af op informatie van de politie, die daar jarenlange ervaring mee heeft. Ik neem dat risico niet." Voormalig burgemeester Parijn verbood de koninginnenacht in 1996, nadat het feest 's nachts flink uit de hand was gelopen. Door de grote mensenmassa's waren delen van de stad nau welijks bereikbaar voor hulp diensten. De Amsterdamse gemeente raad stemde in september in met een terugkeer van de feestnacht. Cohen ging gedeel telijk overstag en stelde een be perkte terugkeer van het feest voor. Café's en buurtverenigin gen kunnen tot 01.00 uur 's nachts een buitenpodium heb ben en café's mogen een uur langer openblijven. Voor de raad was dit niet genoeg. „Een koninginnenacht zonder vrij markt is geen koninginnen acht", aldus fracricfcider Van Poelgeest van Groenlinks. Amsterdam - Ongeveer 2000 mensen hebben gis teren gisteren op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam de Februaristaking van 1941 herdacht. Duizenden werknemers uit Amsterdam en omge ving legden toen het werk neer uit protest tegen de vervolging van joodse burgers door de Duitse bezetters. Theoloog en dichter Huub Oosterhuis trok in zijn toespraak een parallel tussen de Febru aristaking en asielzoekers. „Is het lot van de 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers te vergelij ken met de 126.000 joden op wie in de oorlog werd gejaagd", vroeg Oosterhuis zich af. „Hoeveel ellende staat die 26.000 mensen te wachten?" In de buurt van de herdenking deelden actievoerders pamfletten uit waarin ze protesteerden tegen de uitzetting. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/gpd - Politie en openbaar ministerie doen te weinig aan opsporing en ver volging van misdadigers. Ze richten zich te veel op preventie en laten 'onaanvaardbaar' veel criminelen lopen. Dat vindt mr. Joan de Wijkerslooth, voorzitter van het college van procureurs generaal. De baas van het OM uit in zijn column voor het blad Oppor tuun kritiek op de trend bij po litie en OM de nadruk te leggen op het tegenhouden van mis daad. Slachtoffers hebben daar geen boodschap aan; die vin den dat daders moeten worden opgespoord en opgepakt, stelt De Wijkerslooth. „Juist op dat vlak hebben politie en OM on aanvaardbaar veel laten liggen. Tegenhouden is het nieuwe to verwoord, nadat we eerst het tijdperk van ontmantelen, kaal plukken, de korte klap en smart policing hebben gehad." De eerste man van het OM twijfelt er ernstig aan of tegenhouden de manier is om Nederland vei liger te maken. De Raad van Hoofdcommissa rissen gelooft sterk in het nut van preventie. Die heeft daar over in 2001 een nota gepubli ceerd met de titel 'Misdaad laat zich tegenhouden'. De Amster damse hoofdcommissaris Kui per zei in zijn recente nieuw jaarstoespraak nog dat Amster dam onder meer door preven tief optreden van de politie vei liger is geworden. De Wijkerslooth vindt het wel redelijk dat niet elke actie tot strafvervolging leidt. Als voor beeld noemt hij de aanpak van cocaïnesmokkelaars op Schip hol. Daarbij gaat het ten eerste om het tegenhouden van drugs en niet zozeer om het vervolgen van iedereen die relatief kleine hoeveelheden het land in wil smokkelen. Hij vindt het echter verontrustend dat preventie ten koste gaat van de opsporing. De Wijkerslooth wil zijn uitla tingen niet verder toelichten, omdat hij deze nadrukkelijk be schouwt als een discussiestuk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3