Hongersnood dreigt voor olifant GESPREK VAN DE DAG Nabestaanden nu overgeleverd aan wegbeheerder Willem-Alexander en Maxima blij met uitspraak Bolletje gokt op Idols-hype Wetenschappers pleiten voor afschieten donderdag 26 FEBRUARI - tl I DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Een Hongaarse TV-PRESENTATRICE heeft gisteren NAAKT aangekondigd dat ze een gooi doet naar een ZETEL in het Europees Parlement voor de nieuwe Unie Partij. Hongarije wordt op 1 mei lid van de Europese Unie en krijgt 24 ze tels in het Europees Parlement. De 30-jarige Anettka Feher zat op een tafel met haar benen over elkaar en droeg alleen wat sieraden. Ze denkt dat teleurstelling over het gevestigde politieke bestel haar genoeg stemmen zal opleveren bij de Europese verkiezingen van juni. Elke vergelijking met llona Staller, alias Cic- ciolina, wijst Feher van de hand. Die voormalige Italiaanse pornoster van Hon gaarse afkomst voerde in 1987 met succes campagne voor een zetel in het Itali aanse parlement. Zij ontblootte daarbij vaak haar borsten. Een vrouw van middelbare leeftijd is gisteren in de Amerikaanse stad Wichita aan een HARTAANVAL bezweken na het zien van de krui sigingscène in de film 'THE PAS SION OF CHRIST' van regisseur Mel Gibson. De film werd stopge zet en de vrouw naar een zieken huis vervoerd. Artsen stelden kort daarna vast dat ze dood was. De medici wilden niet zeggen of de hartaanval het gevolg was van het zien van de emotionele scène. De film van de behoudende katholiek Gibson heeft veel losgemaakt. Cri tici vinden 'The Passion of Christ' zeer gewelddadig en bloederig. De OUDSTE AMERIKAAN, William Coats, is op 114-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Maryland OVERLEDEN. De oudste inwoner van de VS overleed dinsdag. Volgens bekenden bleef hij tot op het laatste moment een levens genieter en een charmeur. Coates, die op 2 juni 1889 werd geboren, was de oudste van acht kinderen. Zelf had hij negen kinderen, 21 kleinkinderen en 37 achterkleinkinderen. „Mijn vader had een lang en gelukkig leven", aldus zijn 70-jarige dochter. Hij was onder meer werkzaam op een tabaksplantage en in de wegenbouw. Voor zover be kend is 's werelds oudste bewoner de 116-jarige Japanner Kamato Hongo. Het EERSTE ONDERDEEL van het legendarische Duitse oorlogsschip ADMIRAL GRAF SPEE is gisteren bij Uruguay boven water gehaald. Het gaat om de af standmeter, een gevaarte van 27 ton waarmee voor een aanval uiterst precies de afstand tot een doelwit kon worden berekend. Het metershoge instrument is met een drijvende kraan opgetakeld en naar de haven van Montevideo getrans porteerd. De afgelopen weken waren meerdere bergingspogingen mislukt door felle wind en hoge golven. De door de Britten in het nauw gedreven Graf Spee was eind 1939 door de kapitein zelf tot zinken gebracht in de ondiepe baai Rio de la Plata voor Montevideo. De particuliere bergers willen uiteindelijk het hele schip bergen en restaureren. Foto: AP Vanaf eind volgende week in het schap bij de supermarkt: Idols-bis- cuitjes. Bolletje in Almelo speelt in op de Idols-hype door met een cho- coladebiscuitje te komen, dat is ver pakt in een zakje met de afbeelding van een van de tien finalisten. Op het pak zelf staat een groepsfoto van Ir ma, Eric, Meike, Marlies, Alice, Boris, Ron, JK, Robin en Maud. Bolletje heeft daarvoor de rechten gekocht van de Holland Media Groep. Voor product-manager Manon Nij- Karel Jonckheere Onze tijd Is verslaafd aan oorverdovende middelen land van de Almelose fabrikant zijn het spannende dagen. Nadat zater dagavond in de wildcardronde de laatste finalist van de talentenjacht bekend was geworden, kon pas wor den begonnen met het maken van de verpakking. „We zitten op sche ma. Vóór de eerste finaleronde -vol gende week zaterdag 6 maart- moe ten de koekjes in de winkel liggen." Wie een verzameling finalisten wil aanleggen, moet meer dan één pak Idols- biscuitjes kopen a 1,79 euro per pak. Want er zitten maar zes ido len in een pak en daar kunnen ook nog dubbelen bij zitten. Van iedere finalist bestaat een actiefoto en een portret. In totaal gaat het dus om twintig verschillende zakjes. Bolletje hoopt minstens een miljoen pakken Idols-koekjes te verkopen. Nijland: „De finaleronde duurt tien weken. Ik denk toch wel dat er tot na de zomer belangstelling voor deze koekjes zal bestaan", gpd Willem-Alexander en Méxima zijn blij met de uitspraak van de Am sterdamse rechter, die het week blad Privé verbood nog foto's van het interieur van hun huis te pu bliceren. Ook is het prinselijk paar 'tevreden' dat de vorig jaar illegaal gemaakte opnamen binnen vijf dagen moeten worden vernietigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst direct na de uitspraak laten weten. Willem-Alexander en Maxima houden nog in overwe ging of ze verdere stappen tegen De Telegraaf tijdschriftengroep, de uitgever van Privé, zullen ne men. Het weekblad wist vorig jaar de hand te leggen op foto's van het interieur van villa Eikenhorst in Wassenaar, die op dat moment ingrijpend werd verbouwd om ge reed te worden gemaakt voor be woning door het prinselijk paar. De opnamen zijn gemaakt door iemand die in de villa werkte. Op zich vond de rechter de 39 ge plaatste foto's -van wc tot sauna, van slaapkamer en keuken- 'on schuldig en weinig onthullend', maar in samenhang met de bege leidende tekst was het wel degelijk een inbreuk op de persoonlijke le venssfeer van Willem-Alexander en Méxima. Die spraken destijds van 'virtuele diefstal'. De rechter gaf een paar voorbeel den van de bijschriften waarover hij viel. 'In Villa Eikenhorst vinden we veel persoonlijke accenten. Zo is er een nis in het toilet waarin Maxima straks een Mariabeeld zal neerzetten, want zij blijft immers katholiek!' en 'Saillant detail: in dit bad wordt het wél moeilijk om samen tegelijkertijd te badderen. Maar gelukkig is in hetzelfde ver trek ook nog een luxe doucheca bine'. „Het paar heeft er recht op om in de privacy van hun eigen woning met rust te worden gela ten en om deze in te richten of te verbouwen zonder dat zulks di rect onderwerp is van publiek de bat", meende de rechter. „Dat be tekent ook dat in het vervolg dit soort foto's niet mogen worden gemaakt of gepubliceerd", aldus de RVD, die dat 'de grote winst' van de rechterlijke beslissing noemt. Privé voerde 'bevrediging van de nieuwsgierigheid' en 'vrijheid van meningsuiting' aan ter verdedi ging van de publicatie. De rechter oordeelde dat de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer 'in dit geval zwaarder weegt dan het recht op vrijheid van meningsui ting'. Het verbod geldt overigens niet voor de foto's die zijn ge maakt van de buitenkant van de villa op landgoed De Horsten. Als 'bekende Nederlanders' moet het prinselijk paar dulden dat daar opnamen van worden gemaakt. Maar 'dit verplichte dulden houdt op daar waar de voordeur begint', aldus de rechter. Privé mag de gewraakte foto's.op straffe van een boete van 25.000 euro per plaatsing niet meer pu bliceren. Het materiaal, of dit nu wel of niet is gepubliceerd, moet ook binnen vijf dagen worden vernietigd. Het paar wilde eerder ook dat Privé de naam van de fo tograaf bekendmaakte. Daarover is niets bepaald. Willem-Alexan der en Maxima komen niet in aanmerking voor een schadever goeding. Ze hebben niet aanne melijk kunnen maken dat ze gel delijke schade hebben geleden. Hoofdredacteur Evert Santegoeds van Privé reageerde laconiek op de uitspraak. „We hoeven niet te rectificeren en ook geen schade vergoeding te betalen." Dat de proceskosten (circa 1.000 euro) nu voor zijn rekening komen, be zorgt de hoofdredacteur geen kopzorgen. De foto's hebben het blad immers veel geld opgeleverd. Dat hij de naam niet hoeft te noe men van degene die de foto's heeft gemaakt, vindt Santegoeds een winstpunt. „In onze geschie- Maxima en Willem-Alexander,. 'tevreden'. Foto: AP denis hebben we nog nooit men van onze bronnen moeL afgeven. Dat is belangrijk vo^ ons, want anders schrikken z^e misschien." gpd ,n it1 Jl|[jyfliiilBjBMIilIP'' «Pt De olifant doet het weer goed in de Afrikaanse natuurreservaten. Té goed, naar nu blijkt. Foto: GPD/Eelco van der Linden Eerst dreigen ze uit te sterven en nu zijn er weer te veel. Het gaat zó goed met de Afri kaanse olifant, dat internationale deskundi gen er voor pleiten vele duizenden dieren af te schieten. De populatie groeit op dit mo ment veel te snel. Daardoor dreigt voor veel kuddes de hongerdood. Om de groei op lan ge termijn in de hand te houden, stellen de wetenschappers tevens een anticonceptie programma voor. In november 2003 hielden 21 internationa le wetenschappers in Utrecht een symposi um over de sterk groeiende populatie Afri kaanse olifanten. Deze zogenoemde 'ex pertmeeting' werd georganiseerd door de faculteit Diergeneeskunde van de Universi teit Utrecht met financiële ondersteuning van het Prins Bernard Natuurfonds. De conclusies en aanbevelingen zijn dinsdag op internet gepubliceerd. Halverwege de vorige eeuw leek de Afri kaanse olifant tot uitsterven gedoemd. De dieren waren een geliefde prooi voor jagers op groot wild. Ook stropers waren verant woordelijk voor de dood van talloze dieren. Zij schoten de olifanten neer voor hun ivo ren slagtanden. De inrichting van wildpar ken, importverboden voor ivoren voorwer pen, een consequente vervolging van stro pers en intensieve fokprogramma's zorg den voor een voorspoedige groei van de olifantenpopulaties in Afrika. Verschillende Afrikaanse landen bescher men de olifant nu zo goed, dat de kuddes jaarlijks met 5 tot 10 procent toenemen. De olifanten grazen de vegetatie in de wildpar ken weg, zodat er te weinig eten overblijft. Daardoor is volgens de wetenschappers een massale sterfte van olifanten onont koombaar. Alleen al in het Hwange National Park in Zimbabwe moet de populatie de komende drie jaar met 20.000 dieren worden geredu ceerd, anders is een 'olifantenholocaust' onafwendbaar, zo stelt de faculteit Dierge neeskunde. Het verplaatsen van hele kud des is een optie. Maar er zijn te veel olifan ten en er is te weinig ruimte elders. De eni ge realistische oplossing op korte termijn is volgens de deskundigen het doden van oli fanten. Anticonceptie is op lange termijn de btr manier om de groei van de olifantenpq-g laties af te remmen. Er zijn al enige resL ten geboekt met vaccinatie. Vaccinatie'z de vrouwtjes met specifieke eiwitten v^ komt de voortplanting. ,ej De betrokken onderzoekers roepen de[j( temationale politiek op zich sterk te ml 3 voor het behoud van de ecosystemen i|0" Afrika. Naast politieke wil, is financiële steun noodzakelijk voor uitdunnen en» plaatsing van de olifantenkuddes. Ookfl' geld nodig om effectieve manieren vanu boortebeperking en andere maatregel^ ontwikkelen, gpd Het rapport van de expertmeeting, de c clnsies en de verslagen van de voordrat staan op de website http://elephantpopi tioncontrol.library. uu. nl PvdA: landelijke afspraken voor bermmonumenten Het moet voor nabestaanden van verkeersslachtoffers niet uitma ken of zij ter nagedachtenis een bermmonument willen oprichten in Friesland of Zuid-Holland. PvdA-Tweede Kamerlid Van Heemst wil dat in het hele land dezelfde regels gelden voor deze herdenkingsplekken langs de weg. Van Heemst hekelt de huidige si tuatie waarin nabestaanden zijn overgeleverd aan de 'luimen en grillen' van de wegbeheerder. „Ik vind het merkwaardig dat nabe staanden op de ene plek alle me dewerking krijgen terwijl het op een andere plek verboden is", zo stelde hij gisteren. Provincies, ge meenten, waterschappen en Rijkswaterstaat moeten volgens het Kamerlid daarom bij voorkeur via een convenant voor het hele land dezelfde spelregels vastleg gen. De CDA-ffactie in de Tweede Ka mer wil 'zeer terughoudend' zijn met regels voor bermmonumen ten. Volgens Kamerlid De Pater van der Meer leent niet iedere weg zich voor een dergelijke her- denkingsplek. „De verkeersveilig heid moet doorslaggevend zijn, maar dat kun je niet in een conve nant regelen", vindt zij. Omdat De Pater wel ziet dat er 'steeds meer behoefte' bestaat bij nabe staanden om op de plek des on- heils een gedenkplek in te richten, wil zij het ook niet helemaal ver bieden en moet per geval bekeken worden of het kan. Volgens PvdA-er Van Heemst moet er landelijk één lijn getrok ken worden voor de herdenkings plekken langs de weg. Onder meer in de provincie Friesland, waar het is toegestaan, is met re gels en voorwaarden goed gere geld wat wel en niet kan. 'Heel wrang* vindt hij dat het op andere plekken in Nederland niet mag, terwijl 'het verdiet even groot is'. „Verkeer en Waterstaat heeft een harde, onmenselijke regeling: zij verlenen geen medewerking." Zijn fractie wil deze week de mi nisters Peijs van verkeer, Donner van justitie en Remkes van bin nenlandse zaken oproepen pro vincies, gemeenten, waterschap pen en Rijkswaterstaat bijeen te roepen om landelijke regels en af spraken op te stellen voor de bermmonumenten. Verkeersvei- ligheidorganistie 3VO en de Ver eniging van Verkeersslachtoffers moeten volgens hem ook in dat overleg betrokken worden. Van Heemst wil de regels het liefst in een 'soort convenant' vastleggen omdat dat 'het snelste gaat'. Een pleidooi om dit in de wet te rege len sluit hij niet uit. anp Bij nabestaanden bestaat steeds meer behoefte om langs de weg een gedenkteken neer te zetten. Foto:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2