Datiq, digitale supermarkt Radio-evangelist in hart en nieret voor alle televisiemakers MEDIA Ineens een lange worm in haar onderbroek Stokbrood voor Michael Jackson CNN: nieuws via mobieltjes 'De zin van dit werk zit 'm niet in het aantal luisteraars' Uitwisseling tv-beelden via pc 'ook goed voor milieu' HDC 648 donderdag 26 februari 204 den haag - De Amerikaanse tv-zender CNN gaat zijn nieuws rechtstreeks de klok rond verspreiden via de mo biele telefoon. Volgende maand begint het bedrijf in samenwerking met Yard Broadcast Network met de breedbanddienst in Oosten rijk. Het is de bedoeling dat later dit jaar de dienst ook verkrijgbaar wordt in andere Europese en Aziatische lan den. In Oostenrijk werkt CNN samen met mobilkom austria. Dit bedrijf, dat ook dochters heeft in Kroatië, Slovenië en Liechtenstein, telt meer dan 4,7 miljoen klanten. De gebruiker betaalt voor het nieuws van CNN per minuut dat er wordt ge keken. door Daniël Gillissen baarn - Radio-evangelisatie heeft zijn hart en hoe langer hij praat, hoe enthousiaster hij wordt. Hans van der Steen, de oprichter van de Nederlandse tak van Trans World Radio, ver zorgt, ook al is hij met pensi oen, nog steeds voorlichtings bijeenkomsten. Daarnaast maakt hij enkele uren per week programma's voor lokale radio stations. „Het is en blijft dé ma nier om de grote massa te be reiken." Van der Steen (73) zit aan tafel in de Baarnse huiskamer waar hij bijna veertig jaar geleden ra dioprogramma's opnam. Ter il lustratie haalt hij een paar fo to's van zolder. In de jaren zes tig kwamen elke dinsdag zo'n vijftien kinderen bij elkaar voor de radiobijbelclub. „Het zingen begeleidde ik op de piano, ter wijl naast mij de opnameappa ratuur stond." Via een koptele foon hield Van der Steen in de gaten of alles goed op band kwam. Zijn vrouw Janny diri geerde ondertussen de kinde ren. In zijn diensttijd - halverwege de jaren vijftig - zat Van dér Steen aan een radioknop te draaien en kwam hij de voor hem onbekende The Voice of Tangier tegen. Deze voorloper van Trans World Radio begon op 22 februari 1954 met uitzen den. „De uitzending raakte mij en ik wilde propaganda maken voor deze vorm van evangelisa tie." Er was echter geen voor lichtingsmateriaal beschikbaar en Van der Steen knutselde met behulp van Engelstalige folders een diaserie in elkaar. Zo trok hij het land in. In 1965 kwam vanuit het inter nationale kantoor van Trans World Radio - een organisatie die wereldwijd evangeliserende programma's uitzendt - het verzoek of Van der Steen een Nederlandse tak wilde oprich ten. Hij werkte als natuurkundi ge bij Philips op de grammo- foonplatenfabriek en nam ont slag. „Mijn baas verklaarde mij voor gek. Maar ik vertelde hem liever over een paar jaar te ont dekken dat ik de verkeerde keu ze had gemaakt, dan aan het einde van leven terug te kijken en hetzelfde te concluderen. Mocht het niet lukken, dan kon ik binnen een jaar terugkomen op mijn oude werkplek." De eerste 'vrije' week timmerde Van der Steen op zolder een ra diostudio. Voor de inrichting kreeg hij verschillende appara ten van zijn oude werkgever. Daarna begonnen de opnames van Nederlandstalige program ma's. „De Evangelische Om roep bestond nog niet en de NCRV was niet echt evange lisch." Pionierstijd Evangelisten als Corrie ten Boom bereikten via een zender in Monte Carlo het Nederland se publiek. De opnames maakte Van der Steen bij haar thuis. „Ik kon haar moeilijk de vlizotrap laten opklimmen naar de stu dio." Hij gaat op zijn stoel staan en pakt het boekje Spiegel van Gods heerlijkheid uit de kast, de gebundelde radiotoespraken van Ten Boom. De opnames die hij in 35 jaar maakte, zendt de EO momenteel uit via 747 AM. Van der Steen krijgt een twinke ling in zijn ogen als hij over de pionierstijd vertelt. „Het was geweldig. Wij konden het evan gelie tot Israël uitzenden. Met Hilversum - Vakantie is echt niet altijd een pretje. Een ander land kent andere gewoontes, een andere taal en andere be woners. En hoe exotischer het vakantieoord, hoe zwaarder ook de ontberingen op het vlak van - bijvoorbeeld - enge bees ten. Behalve voor krokodillen, leeuwen, haaien en piranha's, moeten toeristen ook oppassen voor minder spectaculaire menseneters. Veel mensen ke ren namelijk na een verre reis terug met ongewenste souve nirs. In Shock-dock: Mens op 't me nu gaat het vanavond over de kleine beestjes die zich als pa rasieten in het menselijk li chaam nestelen en zich zo tij den in leven weten te houden. Voor parasieten geldt zelfs; hoe kleiner ze zijn, hoe meer schade ze de mensen toebrengen. De pechvogels wiens lichaam daar bij als verblijfplaats en voedsel gebruikt wordt, gaat zich steeds akeliger voelen en overleeft een parasiet soms maar nauwelijks. In de tiendelige documentaire serie Shock-doc worden weke lijks de meest opmerkelijke on derwerpen besproken. Daarbij geldt: hoe shockerender, hoe beter. Eerder in deze serie - Shock-doc is de verzamelnaam van door Yorin aangekochte Engelse en Amerikaanse docu mentaires - was bijvoorbeeld te zien hoe mensen gezonde li chaamsdelen willen ampute ren. Door een zeldzame psychi sche stoornis denken zij name lijk zich hierdoor beter te gaan voelen. Ook kwamen in een andere af levering mannen aan het woord die op dikke vrouwen vallen en hun partners daarom vetmes ten. Maar er schijnen ook men sen te zijn die zich graag tot kat of hagedis laten ombouwen door snorharen te laten im planteren of hun tong te laten splitsen, zoals vorige week te zien was. Deze aflevering, geti teld Beestachtig mooi, trok ruim een half miljoen kijkers. De aflevering van vanavond, de op één na laatste in de reeks, laat mensen aan het woord die een tijd een parasiet in hun li chaam hadden. Vergeleken bij de beesten die in de film wor den genoemd, is de bij ons be kende teek nog een relatief 'brave' parasiet die vaak keurig aan de buitenkant van het li chaam blijft. De menseneters in deze documentaire laten echter geen enkel deel van de inwen dige mens onaangeroerd. Afvallen Zo is er een vrouw die een aan tal weken na een vakantie in Mexico op de wc ineens een worm van bijna twintig centi meter uit haar onderbroek ziet vallen. Daarvóór had ze al ge merkt dat ze kon eten wat ze wilde, terwijl ze toch maar bleef afvallen. Tot overmaat van ramp vertelt de voice-over dat meer dan anderhalf miljard mensen, zonder dat zij hier erg in hebben, met dergelijke wor men in hun lijf rondlopen. Ver der is het verhaal te zien van een vrouw die na terugkomst uit Guatemala last krijgt van haar hoofd. Na onderzoek blijkt dat er larven in haar hersenen huizen. Wie na deze huiveringwekken de en misselijkmakende verha len, die overigens voor een groot deel voor de documentai re in scène zijn gezet, het nog aan kan verder te blijven kijken, maakt nog kennis met een op merkelijk scala aan kleine grie zels. Een worm die vlak onder het oppervlak van de oogbol kruipt, beesten die dat hetzelf de doen onder de huid en een man die 's nachts wakker schrikt door het geluid van zijn eigen boeren, veroorzaakt door parasieten in zijn maag. In de rivier de Amazone zwemt zelfs een visje, waarvan bekend is dat het wel eens het geslachts deel van een man binnendringt om zich daar tegoed te doen aan diens bloed. Het zijn dergelijke documentai res die de angst voor verre rei zen en vreemd voedsel bij veel mensen zullen aanwakkeren. Na het zien ervan lijkt iedere rommel in je buik, of ieder krie beltje ineens verdacht. Esther Koolstra Shock-doc: Mens op 't menu, vanavond Yorin, 22.00 uur. door Martin Ruesink Amsterdam - Forse bezuinigin gen en een krakend publiek be stel beheersen het debat over de Nederlandse televisie. Achter de schermen voltrekt zich een stille revolutie. Dankzij een variant op e-mail kunnen omroepen niet al leen tijd en geld besparen, maar ook de kijker meer actuele nieuwsbeelden bieden. Heeft het viermansbedrijfje Datiq het ei van Columbus? Koeriers kunnen beter een an dere baan zoeken, dure straal verbindingen zijn alleen nog maar nodig als het echt live moet, de markt voor hi-tec montagerecorders stort in en dankzij thuiswerk kunnen veel meer programma's worden on dertiteld. Een onvervulbare droom van omroepbonzen die hun zender onzichtbaar en pijnloos door hoge bezuinigingsgolven lood sen? Niet als het aan Jan Bart Fanoy en Hennie Spaninks van het Amsterdamse Datiq Dataio- gistics ligt. Nog geen twee jaar na de geboorte van dit bedrijf, zijn veel regionale omroepen al klant van Datiq. Net als tv-pro- ductiebedrijven en een enkele platenmaatschappij, voorzien de zenders elkaar dagelijks via Datiq van actueel beeld- en ge luidsmateriaal. Behalve de regionale omroepen en hun reclamebedrijven ma ken inmiddels RTL Nieuws, NOS Journaal, AVRO, KRO en NCRV gebruik van de dienst, net als sportprogrammaprodu cent WK Producties. Het idee is eenvoudig: maak een digitale marktplaats waar zenders kunnen zien welk aan bod van nieuws, reportages, vi deoclips, reclameboodschap pen en ander tv-materiaal er is. Kijken kost niets. Wie daarna het item wil downloaden, be taalt Datiq een vergoeding en eventueel ook de maker, afhan kelijk van de vraag hoe de beeldrechten zijn geregeld. Een moord op drie Hells Angels in Limburg? Dankzij Datiq hoeft het NOS Journaal niet meer vliegensvlug naar het zui den uit te rukken, of een koerier een videoband met opnamen van LI (Omroep Limburg) naar Hilversum te laten brengen. LI maakt van z'n verse beelden een mpeg-bestandje en stuurt die naar het mediapark in Hil versum, waar de server, het computerhart van Datiq, staat. Vervolgens kan het item naar iedereen die er belangstelling voor heeft. „Ons zendsysteem heeft een vertraging van één op vijf, dat betekent dat een item van drie minuten binnen een kwartier over is", zegt Spaninks, samen met Fanoy mede-op- richter van Datiq. Zonder het te weten, profiteert de kijker al enige tijd van de diensten van Datiq. Spaninks: „In de uitgebreide vroege edi ties van het NOS Journaal, was afgelopen zomer al dagelijks één item van een regionale om roep te zien." Als HMG-topman Fons van Westerloo straks nieuws van regionale omroe pen op zijn RTL-zenders wil zien, lukt dat alleen via een snel transport van beelden. Nieuwsonderwerp De ontvoering van Lusanne van de Gun was afgelopen jaar een goed voorbeeld van een nieuwsonderwerp waarbij veel vuldig gebruik werd gemaakt van Datiq. Fanoy: „Lusanne werd ontvoerd in Friesland, er liep een spoor naar Groningen en uiteindelijk bleek ze in Lim burg te worden vastgehouden. De drie regionale omroepen in die provincies hebben toen via ons heel veel materiaal met el kaar uitgewisseld, zoals beelden van persconferenties van de verschillende politiekorpsen." Ook het dagelijkse nieuwspro gramma NL Net, met het beste van de regionale omroepen, kan niet meer zonder Datiq. Hetzelfde geldt voor regionale zenders die zitten te springen om itéms die de provinciegrens overschrijden. Eindredacteur Mark Wijnker van het AVRO/KRO/NCRV-pro- gramma NL Net (Nederland 1) is enthousiast over het systeem. „Vroeger reed 's nachts een koerier het hele land door om videobanden op te halen bij re gionale omroepen. Uit milieu oogpunt is dit toch heel wat verantwoorder." Wijnker con stateert wel een minpuntje. „Af en toe gaat het mis omdat ie mand bij een omroep heeft ver geten een item op het net te zetten. Je ziet bij nieuwe tech nieken wel vaker, dat het auto matisme om een handeling te verrichten er pas naar verloop van tijd in komt. Bij de regiona le omroepen is over het alge meen een hoge werkdruk en weinig tijd om dit erbij te doen. Bovendien weet niet iedereen hoe je een item op het net moet zetten, dus soms komt het te laat voor ons." Tien van de dertien regionale omroepen beginnen op korte termijn met hun eigen geza menlijke weekoverzicht, onder de naam RegioNed. De regio nalen bundelen liever zelf hun items, dan tegen betaling NL Net uit te zenden. Het nieuwe, eigen overzicht, zou te duur zijn geweest zonder de infra structuur van Datiq. Bas Treffers, hoofd informatie ve programma's van RTV Oost, verwacht dat de beschikbaar heid van items op het net groter wordt, als er meer duidelijkheid bestaat over aanlevervorm. „Ie dereen heeft het liefste items met 'schone voeten' zoals we dat noemen, dus zonder mee geleverde titels en dergelijke. Maar dit betekent dat de ma kers extra handelingen moeten verrichten en dat gebeurt nog niet altijd." De werkwijze van Datiq klinkt zo eenvoudig, dat je je afvraagt waarom omroepen het nooit zelf hebben bedacht. Hilversum zit toch in het Digitaal Platform, waar al jaren wordt nagedacht over nieuwe, kostenbesparende technieken? Fanoy en Spaninks glimlachen. „Iedereen is naar ons gevoel veel te veel bezig met een zeer hoogwaardige verbinding waar bij beeld en geluid live, dus zonder tijdsverlies, kunnen worden verstuurd', zegt Spa ninks, 'dat is een ontzettend kostbare en technisch ingewik kelde oplossing. Je moet dan bijvoorbeeld naar alle gebrui kers een glasvezelkabel aanleg gen. Waarom zou je dat doen? Slechts vijf procent van alle tv- uitzendingen is live, de rest is ingeblikt." Goedkoper Datiq heeft voor een veel goed kopere oplossing gekozen, waarbij beeld en geluid worden gecomprimeerd (ingedikt) met technieken die zijn ontwikkeld voor digitale televisie en DVD. De beeldkwaliteit blijft daarbij op hoog niveau. Vervolgens vinden de beelden door be staande netwerken hun weg naar de afnemer. De verzender kan ervoor kiezen het item rechtstreeks naar één afnemer te sturen, of het op een 'markt plaats' aan iedereen beschik baar te stellen. Fanoy: „Je wilt niet weten hoe veel tijd en geld er bij de om roepen nog verloren gaat met het overspoelen van videoban den, die vervolgens door koe riers naar de afnemers moeten worden gebracht." Datiq staat nog maar aan het begin van z'n gebruiksmogelijk heden, zo is de vaste overtui ging van Fanoy en Spaninks. „Veel bewerkingen zoals de ru we montage en ondertiteling kunnen in principe vanuit huis op de computer worden ge daan. Ga eens na wat je daar mee kunt besparen op ruimte, apparatuur, reistijden, wachten in de file. Vertalers en onderti telaars kunnen straks in het he- Een vrouw uit Pakistan laat zich behandelen na beten van een zandvlieg. Foto: EPA le land thuis aan de slag. Ze kunnen op de pc het program ma bekijken en sturen de on dertiteling in een bestandje re tour. Met dezelfde budgetten kunnen veel meer programma's worden ondertiteld." Hans van der Steen is mede-oprichter van de evangelische organisatie Trans World Radio Nederland. Foto: GPD/Jaco Klamer F de programma's richtten wij ons niet alleen op Nederland, maar ook op Nederlanders in het buitenland." Van der Steen haalt allerlei anekdotes aan waarmee hij wil aangeven dat God het werk heeft geleid. De Nederlandse programma's werden op gege ven moment ook uitgezonden via zenders in Zuid-Affika en op Bonaire. „De programma's moesten een maand van tevo ren worden opgestuurd, want ze gingen via zeepost naar de plaats van bestemming. Op een keer kwam ik weer op het post kantoor en toen bleek daar een pakket met programma's voor Zuid-Afrika nog te staan. Het was te laat om het nog te laten versturen, 's Avonds belde een vrouw op met de mededeling dat ze de volgende dag naar Zuid-Afrika vertrok en de vraag of ze nog iets moest meene men. Dan zie je weer hoe onge looflijk God is. Christen-zijn is het grootste avontuur dat ik ken." „Een andere keer was al het geld op. Zelfs de lege flessen hadden wij weggebracht, maar de volgende dag moest ik nog een rekening betalen. Wij heb ben op de rand van ons bed ge beden of God ons wilde helpen. 's Nachts hoorde ik iets door de bus vallen. Het was een envelop van een anonieme gever met het bedrag dat wij nodig had den." Van der Steen is geen man van cijfertjes. Vragen over aantallen luisteraars of reacties zijn aan hem niet besteed. Hij wil het uit principe ook niet onthouden. Het gaat hem om het individu dat tot bekering komt. „Soms hoor ik nu - na dertig jaar - pas dat iemand via Trans World Ra dio tot bekering is gekomen of de goede weg is gewezen. Ikk heb de zin van mijn werk no£-c laten bepalen door het aantaje: reacties." 1.2 Evangelisatie via de radio is 0° lang niet achterhaald, vindt dpr Steen. Per jaar ontvangt (.2 organisatie anderhalf miljoeiM brieven van over de hele we-"0 reld. „Ons publiek breidt ziel nog steeds uit. Er zijn veel lo|p le zenders bij gekomen, die utc staan te trappelen om materj^ en willen dus graag onze pr<£, gramma's uitzenden." isc Radio in 185 talen en miljoenen luisteraars 1954 - Vanuit de Marokkaanse havenstad Tangier gaat op 22 februari 1954 om 13.00 uur de eerste uitzending van The Voice of Tangier de lucht in. De programma's zijn in twee talen: Engels en Spaans. 1960 - The Voice of Tangier moet Marokko noodgedwon gen verlaten en verhuist naar Monte Carlo. De organisatie wordt omgedoopt tot Trans World Radio. 1965 - Hans van der Steen en zijn vrouw Janny richten de Nederlandse tak van Trans World Radio op. 1983 - Trans World Radio stopt met de uitzendingen ifl< het Nederlands omdat de Evangelische Omroep het werk heeft overgenomen. 2004 - De radiozendingsor^ nisatie bestaat vijftig jaar en®1 verzorgt uitzendingen in 18§J talen met miljoenen luiste raars. Ongeveer 85 procent van de wereldbevolking kan11 de programma's ontvangen via dertien grote radiozendei satelliet of ruim 2500 lokale zenders. I. Maxima is afgevallen. 'Kilo's lichter en stralender dan ooit' zet Story zelfs op de omslag. Het blad heeft er verder niets over te melden. Twee pagina's foto's en een piepklein kolommetje waarin we op de hoogte worden gesteld van het feit dat de toekomstige vorstin met het ge ven van borstvoeding is gestopt en dat ze een paar weekjes straf heeft gelijnd. Kijk, dan weet Story in elk geval meer dan Weekend. Daar hebben ze wel vast gesteld dat Mèxima zelfs slanker is dan voor haar zwangerschap. Maar van het door Story beweerde stoppen met borst voeding weet het blad niets. Weekend hoopt althans vurig dat de prinses zich voor haar slankheid niet heeft onder worpen aan een hormoonkuur. Dat is gevaarlijk als je borstvoeding geeft. Bij Weekend gaat het om speculaties over het gevolgde dieet. 'Was het Atkins, het brooddieet of gewoon niet snoepen en veel sporten?' vraagt het blad zich af. Waarbij buikspieroefeningen zeker tot de mogelijkheden behoren, alsmede het veelvuldig gebruik van fitness-apparaten wordt niet uitgesloten. Toeval dat op de volgende pagina voormalig B(Z)N zan geres Annie Schilder een afvalmiddel aanprijst? Weekend weet weer wel dat de geeltan- dige echtnoot van Mèxima binnenkort een bliksembezoek aan onze jongens in over al die dubieuze vorige vriendjes van zijn toekomstige bruid, maar over hoe hij zijn Mabel gaat verrassen. Het wordt IJsland. Vanuit de liedcultuur weten we wat de ware motieven zijn voor een reis je IJsland. 'Om kabeljauw te vangen en te vissen met verlangen', zeggen de lied bundels. Zo niet Friso. Hij gaat er met Mabel skiën en golfen. Of ze een krappe week later alweer terug zijn om konin ginnedag te vieren, kan hij nog niet zeg gen. Weekend vindt het wel een gezellig stel letje: Reinout Oerlemans en Daniëlle Overgaag. Ze genieten samen zo leuk van de zwangerschap. Zij is gestopt met werken. En hij is minder gaan doen. En Daniëlle sjouwt zo leuk met een paar tassen in de hand naar hun nieuwe op trekje. Privé ziet dat anders. Die vinden de fo to's waarop dezelfde Daniëlle dezelfde tassen draagt een uiting van de verderfe lijkheid van Oerlemans. Reinout laat zijn hoogzwangere Daniëlle de verhuizing doen, roept Privé. Het schaap moet met haar zeven maanden zwangere buik sjouwen en poetsen. Schande. Party heeft de hand gelegd op een belas tend document inzake de eigen zaak van Fajah Lourens, door het blad liefkozend GTST-babe genoemd. Soap-biggetje dus. Wat is het geval? Ze zegt een eigen schoonheidssalon te hebben, maar h naam komt niet voor in het dossier b de kamer van koophandel. Zou ze ge gen hebben? Story heeft heel wat anders te meidei over deze Fajah. Ze is op een showbi feestje gesignaleerd met Regilio Tuur Story voert een getuige op die zegt d« 'die twee niet uit eikaars buurt waren slaan'. Zeer onverstandig zulks te probf ren ook, bij de bokser met de losse handjes. Privé doet nog een onthulling in de zt Michael Jackson. Iedereen was ervan overtuigd dat Gavin Arvizo, de getuig!' de ontuchtzaak te ziek zou zijn om teW getuigen. Tegen de tijd dat de rechtszin tegen de King of Pop zou beginnen, zf hij wel zijn overleden. Niet bepaald r4|( dat te veronderstellen, weet Privé. Hej^ gaat goed met de jongen. De kanker tig heeft zich gestabiliseerd. Een slag in Ps gezicht van Jackson, stelt het weekblaj? En zoals bekend is dat gezicht door df vele cosmetische operaties erg kwetsi baar. Met de gezondheid van Gavin gaat h«®< zelfs zo goed dat hij traint met 'het caU dettenkorps'. Ja en dan weet elke wailnE bakker dat het niet lang meer duurt ol hij schopt het tot stokbrood. Ton Ouwehand Michael Jackson verbergt zijn gezicht. Foto: Reuters Irak gaat brengen. Het bezoek van J.P. Balkenende, Freek de Jonge en Adam Curry heeft kennelijk nog niet tot ge noeg desertatie geleid. Tot zijn trouwdag 24 april is des kroon prins broeder Friso nog lid van het ko ninklijk huis. Reden voor Privé om hem op zijn vakantie in Lech nog snel even exclusief aan het woord te laten. Niet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22