TË erkeerschaos door hevige sneeuwval A NS blijven reizigers verliezen SETS verkopen?| Hazerswoudse paddo's veroveren Nederland Leidsch Dagbkd 1 rass zenden te laat op hun werk Op één na drukste ochtendspits Ruim dertig aanrijdingen in Leidse regio „.Dubbele hypotheeklasten? Dubbele aftrek! Mariniers in Irak mogen niet schieten nz Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 26 februari 2004 SPRINTERS 5 072-5196868 Het Monster van Marcinelle eindelijk voor de rechter Belastingdienst verkoopt inboedel Imach Uitzendbureau Cirque du Soleil: circus met een grote C Nederlandse top mijdt Twintig van Alphen 0 Winterse buien Ö4/5' icc£K)j w I2/3 m. 4 3473 UMMinei,» n,«o den haag/gpd - Sneeuw- Hllft in grote delen van het dn enorme verkeerschaos taakt. Rond 8.00 uur de h er 63 files met een tota- Ite van 860 kilometer, de Hitna drukste ochtendspits p de snelwegen hadden ventig ongelukken plaats, met blikschade. Door u'rt- 1 treinen en andere strem- n in het openbaar vervoer duizenden reizigers forse éingen op. irkeer in de Randstad ig tijd stil te liggen. De n ontstonden door korte sneeuwbuien, j)or de wissels niet meer jn. Op de perrons van (Centraal stonden hon- mensen te wachten op ber 4 in de richting van Am ide^ en Den Haag. Zij pn rekening houden met tingen van meer dan een 'roRail, verantwoordelijk iet spoornet, hield er re- mee dat de problemen p hele ochtend zouden juren. „Het is bar en aldus een woordvoer- Ne werken met een dub- inderhoudsploeg, maar leze sneeuwval is niet op regio Hollands Midden taakte de gladheid ruim [aanrijdingen. De meeste lingen betroffen botsin- let blikschade of auto's irgleden tegen paaltjes of lncl|ettingen. Ernstige ver- ngen liepen de inzitten- "let op. De ochtendspits in de Leidse regio vol gens de politie rustig. Op de meeste wegen was gestrooid en hard rijden was er door vele fi le's niet bij. Op de wegen rond Utrecht, Amsterdam en Rotterdam was het wel problematisch. Daar naast stond het verkeer volgens de ANWB 'muurvast' in Zuid- West Nederland, vooral in de regio Breda-Roosendaal-Bergen op Zoom. Filetopperwas de bij na zestig kilometer langzaam rijdend- en stilstaand verkeer tussen Den Bosch en Amster dam. „Zo'n lange file heb ik nog nooit meegemaakt", aldus Wij nand Zwaan van de ANWB, die een weerswaarschuwing afgaf. Deze donderdag staat nu op de tweede plaats in de file toptien aller tijden. De nummer één is 8 februari 1999. Toen stond er 975 kilometer, eveneens door sneeuwval. Maar dat was een gewone werkdag. „Zo veel fi leleed in een vakantieperiode is echt uitzonderlijk", aldus de ANWB-zegsman. In de loop van de ochtend ver schoof de verkeerschaos van het westen van het land naar het zuiden en het oosten. Het politie trok het advies om thuis te blijven later op de ochtend in. De ANWB houdt in verband met nieuwe sneeuwval niette min rekening met verkeerscha os tot laat op de dag. Zwaan: „In het ergste geval loopt de ochtendspits over in de avond- spits." Op Schiphol moest een aantal vliegtuigen uitwijken naar andere Europese luchtha vens, omdat door de hevige sneeuwval te weinig landings banen beschikbaar waren. Bromfietsers reden met de voeten dicht bij de grond om niet te vallen. Maar behalve hinder voor het verkeer leverde de sneeuw ook mooie plaatjes op, zoals hier bij de Leidse Koningsbrug naar het Huigpark. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) 1 -. J De Rabobank helpt u met het inzichtelijk maken van uw belastingaangifte. In normale mensentaal geven we u interessante informatie en tips. Met maar één doel: dat u geen cent te veel belasting betaalt. Kijk op rabobank.nl. Daar vindt u bijvoorbeeld hoe u slim om kunt gaan met dubbele hypotheeklasten. t Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank utrecht/gpd - NS kampen met reizigers die de trein de rug toe keren. In 2003 daalde het aantal gereisde kilometers op het spoor voor het derde achter eenvolgende jaar. Dit keer met 3,5 procent. Dat blijkt uit de jaarcijfers die vandaag werden gepresenteerd. NS lijden onder de economische achteruitgang, maar verliezen ook klanten door het dure treinkaartje. Toch nam de nettowinst toe van 47 miljoen euro in 2002 tot 81 miljoen vorig jaar. Dat is vol gens NS vooral te danken aan de bezuinigingsoperaties, waar bij 1240 banen zijn geschrapt, en een hogere omzet op enkele bedrijfsonderdelen. Met het vervoeren van reizigers zijn NS in 2003 voor het derde achtereenvolgende jaar in de rode cijfers beland. Vervoerder- spoot NS Reizigers sloot 2003 af met een negatief bedrijfsresul taat van 37 miljoen euro. Vorig jaar was dat nog 69 miljoen eu ro. Ook de heffing van het rijk voor het gebruik van het spoor speelt het bedrijf parten. Dit jaar moeten de NS 120 miljoen euro betalen. De heffing kan oplopen tot 210 miljoen euro in 2007. Eerder al meldden de NS deze heffing alleen te kunnen beta len door de prijs van het trein kaartje te blijven verhogen. Dit jaar bekijken de NS ook of er aanvullende kostbesparingen nodig zijn om de verliezen bij het reizigersvervoer weg te wer ken. Toch hebben NS de weg naar boven gevonden. In 2003 lag de punctualiteit van de treinen op 83,1 procent. Een lichte stijging vergeleken met een jaar eerder toen nog 81,2 procent van de treinen op tijd reed. Ook de waardering van de reizigers ver beterde. NS Vastgoed maakte vorig jaar een winst van 62 miljoen euro, nagenoeg gelijk aan het resul taat een jaar eerder. Verder pro fiteren NS van een bijzondere bate van 25 miljoen euro door het vervallen van een eerder ge troffen investeringsvoorziening. NS Internationaal maakt grote verliezen. Om het tij te keren worden de internationale ver koopbalies in 2005 gesloten. Klanten moet hun kaartje voortaan uit de automaat of via internet kopen. Dit jaar willen NS de verbete ring van de dienstverlening op voeren met actuele reisinfor matie, parkeervoorzieningen en vervoerscapaciteit. Het investe ringsniveau blijft gelijk aan 2003. COMMENTAAR SCHIETINSTRUCTIE geweld mogen de Ne- militairen in Irak ge in? Die vraag is opnieuw 1 geworden, nu de hoog- as van het openbaar mi- e van mening blijkt dat de 1 hun geschut helemaal •gen gebruiken, terwijl tisterie van defensie dat ze 'maxi- obuust' kun- |)treden om de handhaven. ^iie van het OM ^^♦ijsterend. mislukte vre- lie in Srebrenica beloof- legertop dat soldaten teer 'met de armen op de iden hoeven te opereren. helmen mochten al- geval van zelfverdediging lun wapens grijpen. Hoe- schietinstructie om mili- edenen strikt geheim is, de milities in Bosnië J Dor dat ze zich van de Ne- "jdse blauwhelmen niets in aan te trekken. Bij de «wdjiissie werd beterschap be- een heldere schietinstruc- )dat de soldaten er niet an met de korte achter bijlopen. ,yas De Wijkerslooth rede dat de soldaten in Irak iA fagl. niet behoren tot een bezettings leger en zich daarom uiterst ge deisd moeten houden. Ze zijn immers in de provincie Al Muthanna om te helpen bij de wederopbouw en het handha ven van de orde. Dat klopt De mariniers mogen niet als een Rambo optreden. Maar de con clusie van De Wijker slooth dat zelfs waar schuwingsschoten ta boe zijn, gaat te ver. Op die manier verliest de missie al z'n tan den. Vredeshandha ving kan wel degelijk vergen dat er - met mate - geweld wordt toegepast Complicerende factor is dat het OM niet alleen algemene opvat tingen ventileert, maar dat het meningsverschil voortspruit uit de zaak van Erik O., de marinier die eind december een plunde raar zou hebben doodgescho ten. Justitie legde de marinier moord ten laste, maar kreeg voor die beschuldiging nauwe lijks een poot aan de grond. Dat De Wijkerslooth die zaak aan grijpt om onzekerheid te creë ren onder de militairen in Irak, is ronduit gevaarlijk. Peter de Vries door Marieta Kroft hazerswoude-dorp - Bijna dagelijks vinden vele paddo's die zijn ge kweekt op een boerderij in Hazerswoude-Dorp hun weg naar smartshops in Neder land en Engeland. Maar liefst zestig procent van de markt hebben de ge broeders Kü^üksen in handen. In 2000 kochten ze de boerderij aan de Noorddijk, aan de rand van het dorp. Sinds en kele weken is de verkla ring van geen bezwaar van de provincie voor de bedrijfsuitoefening bin nen. De productie bij Procare Mushrooms is sindsdien in volle gang. „Maar wel drie jaar te laat", verwijst Murat Kü- güksen spijtig in zijn rui me kantoor naar de lan ge procedures die hij moest voeren. Vanuit deze voormalige koeienstal kijkt de Ha zerswoudse ondernemer uit op twee grote schu ren. Tot enkele jaren te rug werden in die schu ren kippen gehouden. Zeven mensen werken Rikward Leeuwe laat de cel zien waarin de Thaise variant van de psilocybe cubensis wordt gekweekt. Deze paddo's zijn bijna goed voor consumptie. Foto: Henk Bouwman nu in de lichtgrijs ge kleurde ruimten dage lijks aan de teelt van paddo's. Onder strenge hygiënische omstandig heden worden in het la boratorium de zaadjes voor een bepaald soort paddestoel gerijpt. Er mogen beslist geen bac teriën, virussen of schimmels naar binnen komen. „Vergelijk het met een operatiekamer die ook steriel móet zijn. Daar bevinden zich 10.000 deeltjes in een kubieke meter lucht. Hier zijn het er maxi maal tien." Murat wijst naar de afgesloten ruim te die via een raam te zien is. Op de vloer zijn voetsporen te zien. „Maar het is allemaal schoon", verzekert de ondernemer. „Er zit geen leven in het vuil." Murat Kügüksen en Rikward Leeuwe laten vervolgens in de andere loods een cel zien waar in de Thaise variant van de psilocybe cubensis wordt gekweekt. Leeu we, die sinds kort bij de gebroeders Kügüksen werkt, is 'office mana ger'. „Ik doe van alles. Soms ben ik ook chef kopietjes", lacht hij. „Ik heb rechten gestudeerd, maar ik wilde geen jurist worden. Via-via kwam ik hier terecht." De paddestoelen zijn bij een bepaalde tempera tuur en luchtvochtigheid in vier tot acht weken klaar voor consumptie. De cel staat op dit mo ment niet helemaal vol. Murat: „We telen naar behoefte. Zo rond Pasen en Pinksteren trekt die weer aan. Dan gaan er veel buitenlandse toeris ten naar Amsterdam om er van alles te gebruiken wat ze in hun eigen land niet kunnen krijgen.". Pagina R5: 'Wij verlagen ons niet tot illegale praktijken' den haag/gpd - In brede kring is met verbijstering gereageerd op de geweldsinstructie die vol gens het openbaar ministerie (OM) geldt voor de Nederland se mariniers in Irak. Hieruit blijkt dat de militairen in Irak helemaal niet mogen schieten, zelfs geen waarschuwingsschot. Dit blijkt uit een vertrouwelijke brief van de hoogste baas van het OM, De Wijkerslooth. De ACOM, de CNV-vakbond voor defensiepersoneel, is onthutst over de opvatting van het OM en de PvdA wil opheldering van defensieminister Kamp. ACOM noemt de instructie te gek voor woorden. ,Als je toch niet mag schieten, kunnen we voortaan net zo goed bouwvakkers en verpleeg kundigen sturen", zegt voorzit ter Klein. Het ministerie blijft er bij dat de Nederlandse marinier Erik O., die in Irak een man heeft doodgeschoten, moet worden vervolgd. Het OM heeft de verdenking van moord laten varen, maar de aanklacht we gens doodslag of dood door schuld blijft overeind. Beloning in Leidse verkrachtingszaak leiden - De hoofdofficier van justitie in Den Haag heeft een beloning van 10.000 euro uitge loofd voor de tip die leidt naar de man die begin dit jaar een 93-jarige Leidse vrouw ver krachtte. De vrouw werd op 31 januari overvallen in haar wo ning aan het Jacques Urlus- plantsoen. De dader belde rond 23.30 uur aan en sloeg de vrouw in het gezicht meteen nadat ze de deur had geopend. Vervolgens vergreep hij zich aan haar. De politie heeft de dader tot op heden niet kunnen opsporen. Chef Macedonië verongelukt Sarajevo - Een Macedonisch regeringsvliegtuig waarmee president Boris Trajkovski op weg was naar een internationa le conferentie in Bosnië is van morgen in slecht weer bij het Zuid-Bosnische dorp Stolac neergestort. Trajkovski is bij het ongeluk om het leven gekomen. Het weer in de Balkan was zo slecht dat de Albanese premier Fatos Nano zijn vlucht naar de conferentie in Mostar had afge zegd. 'Leger Indonesië moordt er op los' jakarta - Militairen uit het In donesische leger en leden van politie- en andere veiligheids diensten in het Aziatische land hebben zich schuldig gemaakt aan ernstige mensenrechten schendingen. Dit staat in het rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken. De militairen en agenten moorden, verkrachten en mar telen burgers en leden van se paratistische groeperingen, meldde het rapport dat van daag in Jakarta openbaar is ge maakt. 'Geheime dienst bespioneert VN' londen - De Britse geheime dienst heeft in de aanloop naar de oorlog in Irak secretaris-ge neraal Kofi Annan van de Ver enigde Naties bespioneerd. Dat zegt de voormalige minister van ontwikkelingssamenwerking Clare Short. Short, die het on eens was met de oorlog en daarom aftrad, zegt transcrip ties te hebben gezien van door Annan gevoerde gesprekken. Het doel zou zijn om erachter te komen hoe de verhoudingen binnen de VN en de Veilig heidsraad lagen met betrekking tot een oorlog tegen Saddam. Musical over Blonde Greet utrecht - Ruud de Graaf Thea terproducties gaat voor 2006 een musical maken naar de ver- halenreeks 'Blonde Greet com pleet' van Albert Mol (87). De theaterproductie gaat "Wat zien ik heten', net als de film over de Amsterdamse hoer die in de ja ren zeventig werd gemaakt door Paul Verhoeven. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Plaats (Lwia 00rtrote nabezorgng) W1 gaan zcrgvUdg om met persoonsgegevens In het cololon van de krant treft u nadere rtormase aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 84 automa&sche betafng b mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1