Onderzoek megadisco stierf zachte dood REGIO Zon, zee en wespensteken uitzuigen rij verlagen ons niet tot illegale praktijken' Het huis is weg, maar de zaak Terweeweg loopt nog Gemeenteraad Leiderdorp wil actie in jongerenwerk Zoeterwoude rijgt ook een r-jjpvoedbureau Raadsfracties boos op Leiderdorps college datr r wou de - In navolging andere regiogemeenten ook Zoeterwoude een iedbureau. Medio dit gaat het bureau drie uur If week open. Ouders van ideren van nul tot achttien kunnen er bij een peda- gisch medewerker terecht t problemen en vragen :r de opvoeding, iders worstelen vaak in eentje met de opvoe- waarbij veel meer komt n dan vroeger", aldus louder Ates. „Het kan verademing zijn om er met anderen over te iten." Het consultatiebu- en de scholen hebben jens haar aangegeven dat ^ljsjin Zoeterwoude vraag is ir ondersteuning is bij de roeding. een onderkomen voor opvoedbureau wordt gezocht. De gemeente aan het consultatiebu- aan de Jan van Ban straat of aan een ruimte een school. Ates: „De ;mpel moet in elk geval zo mogelijk zijn. Vandaar we het liefst zien dat de kuren zowel in Zoeter- lude-Rijndijk als in het worden gehouden." opvoedbureau is een jject van Thuiszorg Groot )r<"hland en het Expertise- m8-|itrum jeugd, samenleving opvoeding (JSO). Aanslui- g kost Zoeterwoude de oorRte twee jaar 8.500 euro. is de helft van de totale jten. Voor de andere 8.500 elasU kan Zoeterwoude sub- tV01ie krijgen van de provin- 8®l Zuid-Holland. Na twee W"* moet de gemeente Zoe- oude het opvoedbureau ledig zelf bekostigen, len om het opvoedbureau medio dit jaar te openen iet feit dat Zoeterwoudse Iers dit voorjaar kunnen ilnemen aan de cursus 'oeden: Zó' van de GGD. roor trekt de gemeente i0 euro uit. In de cursus, uit vijf bijeenkomsten itaat, kunnen ouders van je kinderen onder meer :n hoe zij grenzen moeten len. door Janneke Dijke leiderdorp - Het Leiderdorpse college heeft nooit een diepgra vend onderzoek naar de moge lijkheid voor een megadisco in Leiderdorp gehouden. De ge meenteraad maakt dit op uit een ambtelijke notitie aan het colle ge, en neemt dit het het college hoogst kwalijk. Vooral de PvdA en de WD vin den dat burgemeester en wet houders de raad eerder hadden moeten inlichten over het on derzoek naar een uitgaanscen trum op De Baanderij. Zij vra gen het college tijdens de raadsvergadering van 8 maart om opheldering. De gemeenteraad gaf het colle ge in april opdracht voor een onderzoek naar een uitgaans centrum. Daarbij moest onder meer bekeken worden hoeveel tijd andere politieteams kwijt zijn aan zon uitgaanscentrum, zoals bijvoorbeeld bij The Chal lenge in Hoofddorp. Ook moes ten onderzoekers in kaart bren gen hoeveel overlast zo'n disco geeft en waar de bezoekers zoal vandaan komen. Later breidde de raad de onderzoeksopdracht nog uit: Ook de vestiging langs de rijksweg A4 moest onder de loep worden genomen. Burge meester en wethouders zouden dit met ambtenaren uitzoeken. Het college zette geld apart voor het onderzoek, dat eind vorig jaar klaar moest zijn. Maar nadat de raadsleden de opdracht hadden gegeven, hoorden ze er nooit meer iets van. Ook niet toen ondernemer Postma vorig jaar besloot van De Baanderij af te zien en zich volledig op het W4-gebied langs de snelweg te richten. Op De Baanderij opent hij dit jaar een lunchroom. Nu blijkt dat het diepgravende onderzoek nooit is verricht en 'Het is een flutrapport' Ondernemer Hylke Postma is verontwaardigd als hij hoort dat het beloofde on derzoek nog steeds niet is gehouden. „Dat is niet vol gens afspraak. Het lijkt erop dat er geen pest gedaan is. Ik ben ervan uitgegaan dat als de raad zo'n opdracht geeft aan het college, het dan ook gebeurt. In wezen is de raad De inhoud van de notitie verbaast de ondernemer. „Als er in staat dat de pro vincie het niet wil, dan is het een flutrapport. Ik kan je ver tellen dat dat niet klopt. En als ze zeggen dat het in Lei derdorp niet kan omdat er in Leiden al een uitgaanscen trum komt, dan zeg ik; kijk eens naar het onderzoek dat in opdracht van de Kamer van Koophandel is gehou den. Daaruit blijkt dat er in deze regio zelfs behoefte is aan twee uitgaanscentra." Postma haalt de woorden van PvdA'er Thunnissen aan. „Toen de raad het college opdracht gaf voor het onder zoek, zei hij: Als het college niet doet wat wij zeggen, dan zijn de rapen gaar. Ik ga er van uit dat dat nu zo is." volgens het college ook niet meer nodig is. In de ambtelijke notitie staat dat overleg is ge voerd met provincie en ge meente Leiden. De provincie vindt dat een uitgaanscentrum in centrumgemeente Leiden thuishoort. Leiden heeft plan nen voor een discotheek bij het station. „Als een dergelijke voorziening in Leiden doorgaat, dan is er zeker geen plaats in Leiderdorp", concludeert de schrijver van de notitie. Daar om heeft de gemeente met de provincie afgesproken om de ontwikkelingen in Leiden af te wachten. Verder valt er te lezen dat het nog te vroeg is om te zeggen of er een megadisco in Bospoort langs de A4 kan ko men. „De ontwikkeling wordt pas in 2006/2007 ter hand ge nomen." De raadsfracties hebben de me mo in de leeskamer van het ge meentehuis aangetroffen. Voor al de WD en de PvdA zijn ont stemd. „We hebben een aan zienlijk budget beschikbaar ge steld. Daarvan schijnt niets ge bruikt te zijn", zegt WD'er Goossens hoogst verbaasd. ,Dat is prachtig, dan kunnen we dat terugstorten. Maar wij willen nog steeds een degelijk onder zoek. Er is niet meer dan een kopietje van een stuk uit Leiden toegevoegd aan deze notitie. Nu wordt het afgedaan alsof ze denken 'als we niets zeggen, zijn ze het vast vergeten'. Het sterft een zachte dood. Dat kan toch niet?" De PvdA vindt het ook te gek voor woorden dat het college het stilgehouden heeft. „Toen de ondernemer zijn plan voor De Baanderij terugtrok, had het college ons moeten vragen of het onderzoek nog zinvol was. Dat het college nu zegt dat het een regionale kwestie is, is een zwaktebod', zegt PvdA'er Mc- Daniel. „Ik zeg niet dat de uit komst slecht is, maar de pro cesgang vind ik slordig. Zeker de burgemeester moet ons uit leg kunnen geven hoe het zo heeft kunnen lopen met een initiatief van de raad." Aspirant-strandwachters oefenen om eerste hulp te verlenen. Foto: Dick Hogewoning Jonge Katwijkse strandwachters beginnen met opleiding door Bas de Rue katwijk - Zelfverzekerde fotomodellen en krachtpatsers met glimmende zonnebrillen zijn het misschien nog niet, maar aspirant- strandwachten van de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) moeten ergens beginnen. Vijftien jonge strandwachters in spe kregen deze week hun eerste cursus strand-EHBO in de materiaalschuur van de KRB: vingers verbinden, wespensteken uitzuigen met een vacuiimpompje. Stoer is het wel, strandwachter zijn. Wie kent niet de Amerikaanse tv-serie Bay- watch, waar gebronsde en gespierde strandwachters in rode zwemkleding de ene zwemmer na de andere redden van een wisse verdrinkingsdood? Het avontuur lijke imago van de strandwacht spreekt jongeren aan, zegt KRB'er Janmarinus Vooijs. „Rondvaren met boten, mensen redden, dat is hartstikke gaaf. Maar gaan deweg zie je de jongens en meiden serieu zer worden, als ze weten wat het werk in houdt. Als in Baywatch iemand gered wordt, dan zeggen ze 'gefeliciteerd joh, voortaan oppassen' en dnnken ze een so da'tje aan de bar. Onze strandwachten le ren dat iemand een paar dagen nadat hij uit het water is gehaald nog kan verdrin ken, omdat er vocht in zijn longen zit." De aspirant-strandwachters laten zich de cursus welgevallen. Geconcentreerd leggen de vijftien Katwijkse jongens en meiden bij elkaar verbanden aan om de duim en leren hoe ze met een oogdouche badgasten kun nen bevrijden van zandkorrels in de ogen. Ook oefenen de jonge strandwachters de zogenaamde 'rautek-greep': iemand die in zijn strandstoel in elkaar is gezakt onder de oksels vatten en voorzichtig op de grond leggen. Alleen als ze deze EHBO-cursus ha len, mogen de Katwijkers meedoen met de zomercursus op het strand. „Een leuke hobby", zegt de vijftienjarige Geoffrey Willekens. Het stoere Bay- watchimago zegt de Katwijker niet zoveel. „Strandwacht zijn, is serieus. Je moet pre cies weten wat je doet." Zijn collega Mir jam Plug sluit zich daarbij aan. „Ik vind het leuk om mensen te helpen en te verbin den", zegt ze vastberaden. Toch is voor een aantal jeugdige redders het vooruitzicht een dagje op het strand te vertoeven niet onbelangrijk. „Meestal ben je met een groep van zes strandwachters aan het werk, dat is gezellig, 's zomers aan het strand bekent Lisette Ypma lachend. Voordat de jonge strandwachters als vol leerde Baywatchers langs de branding kun nen paraderen, hebben ze nog een lange weg te gaan; vijf cursussen en een prak tijkstage. „Het belangrijkste is dat onze strandwachters allround inzetbaar zijn", zegt bestuurslid Vooijs. „We beginnen de opleiding met kleine dingen: verbinden, de rautek-greep. Niet te veel tegelijk; het is geen school, het moet leuk blijven. Maar aan het eind van de rit moeten ze niet al leen weten wat ze met iemand moeten doen die met zijn voet tussen de spaken van zijn fiets terecht is gekomen, maar ook hoe ze moeten beademen en reanimeren. Eerst mogen de cursisten snuffelen aan het strandwachtersbestaan. Lisette en Mirjam kijken hoe de lange KRB'er Arie van Dijk bij Geoffrey de rautek-greep toepast. „Lig je lekker?", vraagt de KRB'er en grijpt met zijn rechterarm de jeugdige Katwijker onder de oksel. Lijdzaam ondergaat het slachtoffer de behandeling. De meisjes giechelen. broeders Kü^üksen zijn begonnen met paddoteelt in Hazerswoude-Dorp Dig van voorpagina Urswoude-dorp - Het einde de werkdag op de paddok- Jerij aan de Hazerswoudse irddijk nadert. Verschillen- lersoneelsleden zijn aan de jionmaak. In een koelcel i de paddo's klaar die de Jende dag naar de rtshops gaan. Ze zijn ver- 1 in doosjes van 35 gram, j overeenkomt met drie of "cddestoelen. ..Het is een dosis. Je krijgt bij deze lheid nog niet de heftige i", weet Murat Kü^ük- Jvan alle verhalen die hij de. ligen ervaring kan hij niet Kü9üksen en Leeuwe n nog nooit een trip ge- maar willen het ooit wel proberen. „Ik heb er nog tijd voor gehad", zegt Mu- ,Ik heb een gezin met drie leren. Je moet na het eten i, er wel zo'n acht uur voor ikken om weer bij te ko- Hij vertelt dat een trip 'gigantische ervaring op het ied van de zelfbewustwor- 10 moet zijn. Er volgt een ^nschappelijk verhaal over Jpcyne en psilocybine, stofjes 13 paddo's die een bepaalde marking in de hersenen veroor- bsoln. „Het lijkt alsof een paal 'g o| golven, terwijl je weet dat Jezjniet kan. Het is alsof je in r de) tekenfilm zit. Klanken zijn bij herder dan in werkelijk- ivoé Pas bij een hele hoge do treden hallucinaties op, al- r PijKücüksen. oek| verse paddestoelen kun je dof dood gaan, verzekert Leeu- le cfwant dan moet je wel een e R<tal kilo's eten. „Een padde- chijji bestaat al voor 92 procent ?ez%ater. Het lukt je niet om ren|liter water achter elkaar op r ai linken. In gedroogde vorm 1 de|et gemakkelijker om grote ïrb "Veelheden te halen, maar zijn| handel is verboden. „Wij uis(figen ons niet tot illegale onsktijken", verzekert Kücük- lezj ijnvat en Ali Kügüksen begon- 'oon in 1994 met de kweek van ktverruimende paddestoe- JZe zaten een tijdje in Lei- 'er,Öorp en in Leiden. In 1998 In doosjes van 35 gram gaan de verse paddo's naar de smartshops. „Het is een hoeveelheid waarbij je nog niet de heftige effecten krijgt", al dus eigenaar Murat Kücüksen. Foto: Henk Bouwman openden ze een bedrijf aan de Kalkovenweg in Alphen aan den Rijn. Maar al snel bleek hun pand te klein te zijn en dus kochten ze de boerderij in Ha zerswoude-Dorp. De broers hadden toen niet ver wacht dat het nog vier jaar zou duren voordat ze er aan het werk konden. De verhuizing van de paddokwekerij naar Ha zerswoude-Dorp had nogal wat voeten in de aarde. De buurt kwam in opstand. De vrees voor onder meer stank en duis tere figuren die geestverrui mende paddestoelen komen kopen laaide op. De politici reageerden verdeeld. Vooral de SGP/CU en in mindere mate het CDA kwamen in gewetens nood. De gemeente Rijnwoude ging toch akkoord met de vesti ging van het bedrijf, omdat de wet de productie van verse paddestoelen toestaat. In 2002 bepaalde de Hoge Raad dat drogen illegaal is volgens de Opiumwet en dat het telen van verse paddestoelen mag. Murat Kücüksen begrijpt dat de buurt huiverig was voor de komst van een paddokwekerij, maar volgens hem is dat geba seerd op onwetendheid. „Een paddokwekerij wilde men niet, maar over de Heinekenfabriek, hier zo'n vijf kilometer van daan, hoor je niemand. Alcohol kan immers ook de hersenwer- king beïnvloeden." Voor crimi nele figuren hoeft niemand bang te zijn, aldus Murat. „Wij hebben een producerende groothandel. Verkoop aan huis mag niet en bedelaars zie ik ook niet zo gauw komen. Je gaat toch ook niet naar de Monafa- briek om een toetje te kunnen bemachtigen?" Intussen wonen Murat en Ali met hun gezinnen in de boer derij. „Niet ideaal", geeft Murat toe. Het liefst hadden ze er een woning bij willen bouwen, maar dat kregen ze niet voor el kaar. „Eén van ons vertrekt daarom op termijn." De kinderen spelen geregeld buiten op het erf. Bang dat ze een keer ongemerkt de loods in sluipen en gaan proeven van de paddo's, is Murat niet. „Over dag is er constant iemand. Die zou de kinderen meteen een draai om de oren geven, als ze toch binnenkomen." Voor de kinderen is het duidelijk waar het terrein verboden is. „Mijn oudste dochter is negen en neemt vaak vriendinnetjes mee om te spelen. Hun ouders we ten ook dat het hier veilig is." De broers Kücüksen zijn niet van plan om eens een open dag te organiseren, zodat dorpsge noten met eigen ogen kunnen zien wat er gebeurt. „Maar we zijn een open bedrijf. Wie een kijkje wil nemen is welkom. Maar ik heb te weinig tijd om bij grote belangstelling iedereen een rondleiding te kunnen ge- OEGSTCEEST - De gemeente Oegstgeest moet uitleggen wat er is gebeurd in de aanloop naar de sloop van het huis aan de Terweeweg 73. Voorzitter De Wolf van de commissie voor beroep en bezwaar wil met burgemeester Timmers bespreken wat er is fout ge gaan bij het informeren van de omwonenden. „En als er iets is fout gegaan, dan zou ik voor stellen dat we een avond af spreken om de uitkomst met u te bespreken", zei ze gister avond tijdens de behandeling van de bezwaarschriften tegen de afgifte van een sloopver gunning voor het veelbespro ken pand. Bezwaar maken tegen de sloop van een huis, terwijl dat huis allang met de grond gelijk is gemaakt, is al een vreemde si tuatie. De emoties bij de be zwaarmakers, de mondige pu blieke tribune en het gegoo chel met data en brieven maakten de zaak 'Terweeweg 73' er riiet eenvoudiger op. Vandaar dat De Wolf voorstel de om 'het hele traject in kaart te brengen'. „Je kunt niet altijd gelijk krijgen, maar je moet tenminste begrijpen waarom niet." Buurtbewoners hadden een brief gekregen, waarin vermeld was dat hun bezwaar te laat was binnengekomen. Maar hadden ze nu zes weken vanaf de verlening van de vergun ning, die op 24 december was verstuurd, of zes weken vanaf het versturen van de brief waarin stond dat de vergun ning was verstuurd? Die brief was pas na de kerst - op 29 de cember - uitgegaan. Omdat de bezwaarmakers tot op de avond van de behandeling niet wisten of ze te laat waren, ver trokken twee van de vier al na vijf minuten woedend. „Ze ne men ons niet serieus. Straks gaan ze burgeravonden hou den om te 'luisteren' naar de bevolking. Ik vrees het ergste", zei een buurtbewoonster. Met de overgebleven twee be zwaarmakers en de ijverig meevergaderende toeschou wers, bespraken de commis sieleden de inhoudelijke kant van de bezwaren. Had de ge meente bijvoorbeeld rekening moeten houden met het feit dat er al een plan klaarligt om de wijk, Oranjepark, tot be schermd dorpsgezicht te be noemen? Daarover buigt de commissie zich. Geen aandacht voor jeugdvandalisme in beleidsnota leiderdorp - De Leiderdorpse politici vinden het de hoogste tijd voor actie in het jeugd- en jongerenwerk. De 'Beleidsnota integraal jeugdbeleid Leider dorp 2003-2006' biedt daarvoor geen handvatten, vinden zij. Dat bleek gisteravond in de ver gadering van de raadscommis sie welzijn. De nota is een opsomming van wat er allemaal gebeurt in het jeugd- en jongerenwerk. Er wordt beschreven met welke instellingen iemand allemaal te maken krijgt vanaf zijn geboor te tot en met zijn 24ste levens jaar. „We zitten nu twee jaar te pra ten over nota's. Actie moet er komen", zegt Meijer van de WD. „Het stuk dat er ligt is geen beleid. Willen we als poli tiek kaderstellend bezig zijn, dan moeten er prioriteiten en financien worden vastgesteld." In de jeugdnota staat niets over de jeugdproblematiek, consta teert CDA'er Van Jaarsveld. „Over onderwerpen als jeugd vandalisme mogen we niet pra ten, want dat behoort niet tot deze kwestie. Curieus dat we in een vergadering als deze niet kunnen praten over de proble matiek rond de jongerenont moetingsplaatsen." De politici lieten wethouder MacGillavry dat vorige maand ook al weten, maar dat leidde niet tot een an dere opzet van de jeugdnota. Volgens wethouder MacGillavry is de nota juist bedoeld om de zaken op een rij te zetten, en niet om alleen de problemen te benoemen. „We willen juist zorgen dat er van alles voor een kind is vanaf het moment dat het wordt geboren, om te voor komen dat er op latere leeftijd problemen komen." Maar de politiek is er juist voor om pro blemen op te lossen, betoogde CDA'er Van Jaarsveld. „Ik wil zichtbaar krijgen waar er in die keten hiaten zitten. Dan kun nen wij besluiten wat we doen om die problemen op te los sen." Tijdens de raadsvergadering op 8 maart wordt de nota ter ken nisgeving aangenomen. Het is waarschijnlijk dat de raad dan flink wat moties gaat aanne men, om toch tot actie over te gaan. mm igfflf donderdag 26 februari 2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17