REGIO Allochtone buurtsuper heeft het moeilijk Een lantaarnpaal met een luchtje Gunes in Leiden: gefrustreerd door keuze van klanten ■I Van der Lans in Lisse: ouderwetse sluitingstijden en service GERECHT DONDERDAG 26 FEBRUARI 2004 NAVRAAG Drie dagen na de aardbeving in Marokko komt de hulp goed op gang. „We zullen het vooral moeten hebben van buitenlandse hulp", zegt de in Leiden woonachtige Marokkaan MOHAMMED BOURAS (30), voormalig raadslid voor de 'Er is niets in en e™°°TelT tMa' rokkaanse Unie Moultaka. Hij dit VCYgCtCYl gCulCd heeft zelf geen familie in het ge bied rond de havenplaats Al Ho- ceima, maar kent het goed uit zijn jeugd en van zijn doorreizen naar de provincie Oujda bij de Algerijnse grens, waar hij zelf zijn wortels heeft liggen. Wat moet er gebeuren? „Hulp, veel hulp. Het is een arm en vergeten gebied dat geen infra structuur kent. De wegen zijn slecht en sommige getroffen dorpen liggen zo afgelegen dat je daar niet zomaar bent. De huizen zijn al lemaal van leem en liggen nu dus plat. Daar is weinig voor nodig. Ik geloof niet dat dit gebied ooit eerder door een aardbeving is ge troffen. Dus met de bouwwijze is daar ook geen enkele rekening gehouden." Wat is het voor een gebied? „Al Hoceima is bekend van de sardientjes in de gele doosjes. Een prachtig, natuurlijk, gebied. Dat weet elke Marokkaan. De mooiste geuren en kleuren vind je hier en dat is heel belangrijk voor ons. Huizen en eten betekenen voor ons gastvrijheid. En die ligt nu helemaal plat. Een droevige Marokkaan is niet goed voor de samenleving. De televisiebeelden geven een trieste aanblik. Wat kunnen de Marokka nen in Nederland beteke nen? „Saamhorigheid. Het heeft geen zin om de regering of de hulpverleners te overla den met verwijten. Ze moeten de bewoners juist geruststellen. Er moeten matrassen en dekens heen. Dat geeft steun, want de nach ten zijn er heel koud. De bewoners moeten ook weten dat wij aan ze denken. Laat ze communiceren met de buitenwereld. Daarom ben ik heel blij met de reactie van Koningin Beatrix. Hartverwar mend. De bevolking moeten nu weer positief worden en weer gaan geloven in hun kansen. We kunnen goed overleven, maar dat kan alleen als er snel puin wordt geruimd. Ook zal er een vangnet aan sociale voorzieningen moeten komen, want er is in dit verge ten gebied niets. Gewoon niets." Zijn veel Leidse Marokkanen getroffen? „Nee, Leiden kent niet zoveel Berbers die daar vandaan komen. Berbers zitten meer geconcentreerd in steden als Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Amsterdam. Maar als Marokkanen leven we natuurlijk allemaal mee. Iedereen kent wel iemand die daar woont. We zijn dankbaar dat Europa achter ons staat. De reddingswerkers die de Europese landen sturen, kunnen veel betekenen. In Leiden begint de moskee morgen ook met een inzamelingsactie." archieffoto: ANP tekst: Saskia Stoelinga UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Vrijdag 26 Februari LEIDERDORP - Na openbare verpachting op 20 Maart 1899 werd het recht van tolheffing van schepen, voertuigen en voetgangers aan de Leiderdorpsche brug, te Leiderdorp, waaraan verbonden de huur van het koffiehuis met woning, stalling, wagenschuur en verder getimmer te, gelegen in de Kerkbuurt aan het Schouwpad bij bovengenoemde brug, met ingang van 1 Mei 1899 voor den tijd van 5 jaren gegund aan den heer P.J. Ramaker voor de som van 1800 's jaars. Deze overeen komst eindigt alzoo op 30 April a.s. Door den pachter werd thans het verlangen te kennen gegeven om in de pacht te worden gecontinueerd. Het komt B. en Ws. voor, dat daar tegen (gedurende 3 jaren) geenerlei bezwaar kan bestaan, aangezien de betaalde pachtsom zeer voldoende mag worden geacht. HOOGMADE - De pogingen door een commissie uit de ingezetenen aangewend, om hier een hulp-postkantoor gevestigd te krijgen - wat in derdaad met het oog op het gebrekkige postverkeer hoogst gewenscht is, - schijnen met goeden uitslag bekroond te zullen worden. ANNO 1979, maandag 26 februari LEIDEN - Deelnemers aan een bijzonder boeiend Noteboom schaak toernooi. Van der Wiel, Carlier, LSG-voorzitter Wiebes en Hans Böhm (v.l.n.r.) bestuderen de winstkans die Böhm tegen de Franse kampi oen Macles liet schieten. Op de voorgrond de Noteboom-beker. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgevcrij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA* Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactield@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen me» 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Twee kleine winkeliers uit Leiden en de Duin- en Bollenstreek laten zich uit over de prijzenoorlog. De buurtsuper van de van Turkse afkomst A. Gunes in de Willem Klooslaan in Leiden is respresentatief voor veel collega's met Turkse en Marokkaanse supermarktjes, vaak aangesloten bij de F&S-organi- satie. Deze kleine ondernemers van allochtone achtergrond staat het water tot aan de lippen, zo blijkt ook uit het verhaal van Gunes. Buurtsuper Van der Lans uit de Van Speykstraat in Lisse laat een heel ander geluid horen. Van overleven is voor E. van der Lans geen sprake, van slim aanpassen Ier ag des te meer. Deze kleine ondernemer houdt zich met kennelijk gemak overeind in het geweld vpni de dalende prijzen bij elkaar beconcurrerende grote broers als Albert Heijn, Ciooo, DIGROS en V MAR. Vorige week pleitte C. van Vuren, manager voor de ruim vijftig F&S-winkels voor actie teg de prijzenoorlog. Door een dalende omzet en lagere opbrengsten leven de kleine winkeliers van tot dag. Het Vakcentrum Levensmidddelen, waarbij 2000 van de 5000 supermarkten zijn aange__ ten, meldde vorige week dat veel winkeliers personeel ontslaan en uit vrees voor hun voortbest De blikken olijven staan hoog opge tast in de buurtsuper van Ali Gunes. Grote en kleine verpakkingen met Turks opschrift. En ook de kebab, köfte en andere exotische vleesspe cialiteiten ontbreken niet in het win keltje in de Leidse Willem Klooslaan. Toch is het grootste deel van de schappen nog steeds gevuld met het doorsnee Nederlandse supermark tassortiment. En op dat vlak levert Gunes een zware concurrentieslag met de Albert Heijn die een paar honderd meter en een paar straten verderop in winkelcentrum De Lui- felbaan is gevestigd. Sinds de prijzenoorlog een paar maanden geleden is begonnen, voelt de van afkomst Turkse eigenaar Gu nes de hete adem in zijn nek. Het aantal klanten loopt langzaam terug, waarmee ook de omzet daalt. En dat geeft weer problemen bij de inko pen. „Vanochtend werd ik nog ge beld door de groothandel, omdat ik één factuur achterloop. Maar die kan ik pas weer betalen als ik geld heb verdiend. Want ik moet ook de salarissen van mijn twee medewer kers betalen. En ik heb zelf geld no dig om te leven." Dat veel klanten voor de Albert Heijn kiezen, frustreert de winkelier. „Want de prijzenoorlog bestaat ei genlijk helemaal niet", zegt hij cryp tisch. „De grote supermarkten ma- ken.maar een paar producten daad werkelijk goedkoper. Daarmee ad verteren ze heel uitgebreid. De rest van de producten blijft even duur", legt Gunes uit. Vooral als het om groenten en vlees gaat, is de klant bij de buurtsuper vaak veel goedkoper uit, meent de winkelier. „Een kilo kippenpoten verkoop ik voor 1,75 euro. Bij de Albert Heijn is het zeker duurder. Maar daar verkopen ze de kippenpoten los, of per twee. De klant heeft vaak niet door dat hij veel teveel betaalt." Een paar weken geleden is Gunes in zijn winkel een aparte slagerij be gonnen. Met het 'halal' vlees, dat de gewone supermarkt niet verkoopt, Buurtsuper-eigenaar Ali Gunes uit Leiden voelt sinds enige tijd de 'hete adem' van de grote supermarkten in zijn nek. Foto: Henk Bouwman hoopt hij een nieuwe klantenkring aan te boren: allochtone buurtbewo ners. Een ander extraatje is de Turk se pizza die hij warm én met een gratis blikje frisdrank aan de klanten serveert. Met dit soort service pro beert de winkelier zich te onder scheiden van de doorsnee super. Anders wordt het heel moeilijk." Een klant rekent zijn boodschappen af. Hij woont om de hoek, dus zijn keuze voor de buurtsuper is logisch. Maar ook als de Albert Heijn dichter bij zou zitten, zou hij nog steeds voor de winkel van Gunes kiezen. Ali heeft gewoon een hele fijne uc zaak. Veel gezelliger dan zo'n greng supermarkt. Dan mag hij van mi) zelfs wel een paar dubbeltjes meF= rekenen." Verhuur van doe het zelf-partyten- ten en bijbehorend meubilair en de verkoop van 'kissies' koud bier en tuin- en kamerplanten. Met deze slimme uitbreiding van zijn assorti ment weet de Lissese buurtsuper-ei genaar E. van der Lans de nodige klantjes aan zich te binden. „Ik neem vier pijpies mee, schrijf je het effe op?", vraagt een klant die de su permarkt aan de Van Speykstraat meteen weer uitloopt. Er wordt dus ook gepoft. „Eh jaa...", bevestigt Van der Lans zuinigjes, „Maar wél be perkt." En verder bezorgt hij aan huis. „Maar niet zo dat je de hele ochtend of middag moet thuisblij ven om je bestelling te ontvangen, zoals je bij de boodschapservice van grote supermarkten vaak ziet. Nee, als je op tijd belt, weet je bij mij pre cies wanneer ik met de boodschap pen kom." Het is koud in de winkel van de ge moedelijke Van der Lans (37) die maar het lijkt de klanten die binnen komen niet te deren: „Dat is goed voor mijn producten, dan blijven ze lekker koel. Behalve de extra service die ik bied, neem ik ook de tijd voor een praatje." Ook zijn hulp in de winkel, Gerda, straalt die buurtgerichte klantvrien delijkheid uit. Op zijn zestiende ging hij van school af en ging hij zijn vader helpen in de zaak. Dertien jaar geleden nam hij de winkel over. Die draait goed en Buurtsuper-eigenaar Van der Lans uit Lisse houdt zich met kennelijk gemak staande in het geweld van de elkaar becon currerende supermarktketens. Foto: Hielco Kuipers hij kan er best van leven, maar werkt - met gemiddelde werkdagen van tien uur - keihard, alhoewel de win kel ouderwetse sluitingstijden kent. Waar vind je dat nog: tussen de mid dag een uur dicht, op woensdagmid dag gesloten en zaterdagochtend iets eerder open om 's middags al om drie uur te sluiten. Nou ja, in de I zomer kan het weieens vier uur $ta Verlengde openstelling 's avonds d Van der Lans denkt er niet aan, ake: dat moderne gedoe. Ook de prijkt oorlog van de grote supermarkten tens deert deze noeste buurtsupfet totaal niet. „Overleven? Nee, datte voel heb ik totaal niet. Maar ik h^b wel dat de prijzen laag blijven. Nee! voor de euro werd ingevoerd benoi dubbel gaan prijzen in euro's én)'n dens. Maar sinds de invoering er bleef ik maar verhogen, ik werd gek van." Hij is Thuismarkt geworden. Ov< in zijn winkel zie je bordjes bord als 'kassa', 'groentenafdeling' in huisstijl van de Thuismarkt-kete „Ze vroegen het me en toen ze k den garanderen dat het volkome pro deo is - ik betaal nergens ext qj voor; ik ben en blijf een vrije jon pp. - zonder verplichtingen, of regel acties waaraan ik moet meedoen j ben ik akkoord gegaan. Ik bepaa - wel wat er in de aanbieding gaat Hij heeft verschillende groothan uitgeprobeerd. „Ja, ik ben nu uit komen bij de SLIGRO, daar is da Thuismarkt-idee ook van afkom$va Ach, ben je tevreden, dan zoek jag 1 ook niet verder, toch?" Hij heeft twee personeelsleden,ei bei parttimers. „Ik hoor dat kleit 5je supers met tien tot twaalf mense 0; personeel moeten sluiten als gevy^ van de prijzenoorlog. Klein? Ik v j dat knap grote zaken." Een Voorschotense aannemer heeft zijn zinnen gezet op een mooie lantaarnpaal voor in de tuin van zijn nieuwe woning. Maar hij wil er absoluut niet ééntje hebben die bij iedere bouwmarkt verkrijgbaar is. Nee, zijn lantaarnpaal moet bijzonder zijn maar mag toch niet al te veel kosten. Tijdens de lunch in een Leidse brood jeszaak vertelt de man zijn collega's honderduit over zijn hartenwens. Een onbekende vangt het gesprek op en geeft de Voorschotenaar te kennen er misschien wel aan te kun nen komen. De aannemer geeft de jongen direct zijn te lefoonnummer. Als de man een maand later wordt gebeld dat de paal is gearriveerd, is hij door dolle heen. In ruil voor de afgeleverde lantaarn paal, geeft hij de jongen vier deuren mee. Vol trots plaatst de aannemer de volgende dag zijn nieuwe aanwinst in de tuin. Zijn tuin is nu verlicht en een sieraad voor de buurt, zo oordeelt de man tevreden. Maar helaas kunnen hij en zijn buren niet erg lang van de aankoop genieten. De lantaarnpaal springt na melijk ook bij de politie in het oog. En laten zij nou net een aangifte van diefstal hebben binnengekregen. Bij een be drijf dat lantaarnpalen levert aan de gemeente Leiden zijn meerdere palen ontvreemd die qua type sterk overeenko men met die van de aanne mer. Agenten nemen pools hoogte en al snel komt vast te staan dat de paal is gestolen. De Voorschotenaar moet we gens heling voor de rechter verschijnen. In de rechtszaal blijft de aan nemer bij zijn standpunt. Hij had, naar eigen zeggen, moei lijk kunnen weten dat de paal gestolen was. Volgens de Voorschotenaar wees name lijk niets in die richting. De rechter verschilt daarover met hem van mening. Die vindt een broodjeszaak toch niet de meest aangewezen plaats voor het aanschaffen van lan taarnpalen, laat hij doorsche meren. Dat de aannemer de naam van zijn leverancier niet weet, vindt de rechter ook verdacht. „Maar hij mij heeft zijn naam nooit verteld," brengt de man er tegenin. De rechter fronst zijn wenkbrau wen. „Hoe wist u dan dat hij het was die belde?", vraagt hij de verdachte. „Die jongen vertelde gelijk zijn verhaal," antwoordt de Voorschote naar. „Ik ben gewoon te goe der trouw geweest," stelt hij vast. Volgens de officier hadden bij de man allang belletjes moe ten gaan rinkelen. Niet alleen werd de lantaarnpaal in een broodjeszaak aangeboden door een onbekende die 2 naam niet wilde geven, d( lantaarnpaal zelf was ook eens spiksplinternieuw. soort palen wordt niet nie verkocht aan particulierei legt ze uit. De man had di volgens haar kunnen wet( Ze blijft daarom bij de eis 400 euro geldboete en wo hierin gesteund door de r ter. Die doet het verweer t de verdachte af als een 'ki verhaal' en volgt haar eis. der zal de paal, zo oordee hij, zo snel mogelijk moet worden teruggebracht na« rechtmatige eigenaar. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14