LEIDE Eis drie jaar voor overval aan Kooilaan Geen 'doe-het-zelf-huwelijken' op Leids stadhuis Leven als nomade tussen de opgezette dieren Zuur voor personeel, maar leuk voor koopjesjagers REGIO R1 Homeopathie is kwakzalverij Miljoen euro voor Kustvereniging 'Oppassers moeten zich verantwoordelijk opstellen' 'Koud!' donderdag 26 FEBRUARI 2004 Verdeeldheid ■er Vrijplaats hinksteeg Onderzoek naar egadisco ordt gekraakt ïn V( bedP Is u h 1 de haal I laptop I - Een inbreker heeft sdagnacht in Leiden een jbare computer buitge- ermit. De dief had een ruit van ining in de Willemstraat ooid om binnen te kun- jomen. Daar vond hij de F rekers rapt I - De Leidse politie heeft unsterdammers aange- r u kien die worden verdacht e kinden inbraak in Leiden. Ge- geerfi betrapten de drie man- iuttenan 21, 23, en 31 jaar oud lid tij over een omheining 0.33^nen van een kantoorpand rureni Groenhovenstraat. Zij ice(nien de politie in. Agenten _jhaalHen het drietal op de leg A44. In de auto werden inbrekerswerktuigen ge- iuw hoofd nmunicatie |i - Pieter Jeroense is het ve hoofd van de afdeling nunicatie van de gemeen- Iden. Hij volgt Maarten tel op, die in september af- nam. Jeroense is afkom- an het ministerie van bui- fidse zaken, waar hij hoofd >e communicatie en nieu- edia is. tenten in rde Kamer' - Enkele Leidse studen- orden lid van de zogehe- •erde Kamer, die uitvoer- plannen bedenkt voor ont- llingssamenwerking. De r, samengesteld uit 120 danders en dertig mensen itwikkelingslanden, wordt dag geïnstalleerd in Socië- le Witte in Den Haag. On- en de Leidse rechtenstu- is Janou Zoet en Sanne enga, student Intematio- üsiness Administration Vreeswijk, Sarah Spronk, inte internationaal recht I neeskunde, en Noordwij- oberto Hark, die in Leiden i en Culturen van Latijns Ska studeert. Twee deurwaarders van de Belastingdienst noteren de bedragen die koopjesjagers bieden op de inboedel van Imach Uitzendbureau. Foto: Henk Bouwman Belastingdienst verkoopt inboedel Imach Uitzendbureau door Kees van Delft leiden - Een koelkast, een magnetron en een broodrooster van goede kwaliteit voor twintig euro. Twee personeelsleden van Imach Uitzendbureau in Leiden kijken elkaar verbaasd aan. De executieverkoop van het filiaal aan de Nieuwe Rijn, die gis teren gehouden werd, is een koopje voor prijsbewuste bieders, maar pijnlijk voor de medewerkers. Ze zijn vast van plan om een doorstart te maken met het uitzend bureau. „Maar dit is wrang en zuur." Het Leidse filiaal van Imach kampt met een belastingschuld, waardoor de Belas tingdienst Holland-Midden de executie verkoop gelastte. Volgens de bedrijfs leidster van Imach, die niet met haar naam in de krant wil, was de verkoop niet nodig geweest. „We dachten dat het een dag later zou plaatshebben. Dan hadden we misschien nog iets kunnen regelen om de schuld te betalen." Het in horeca en catering gespecialiseerde Imach wil een doorstart maken met het filiaal in Leiden, een van de zeven vesti gingen in Nederland. „Alle uitzend krachten blijven voor ons werken", al dus de bedrijfsleidster. Deze overwegingen zijn aan koopjesja gers niet besteed. Aandachtig bekijken zij de 53 aangeboden kavels. De perso neelsleden verzamelen hun eigen spul letjes en archiefstukken. De inhoud van laden, kasten en vitrines verdwijnt in grote, zwarte vuilniszakken, die naar het filiaal in Zoetermeer verhuizen. Als de verkoop eenmaal begint, kijkt het perso neel van een afstandje toe. Belasting deurwaarder J. Ruijgrok roept: „Vijfden euro geboden. Wie biedt meer dan vijf tien euro? Eenmaal, andermaal, ver kocht." Er worden mooie spullen te koop aange boden. Meubilair, geluidsapparatuur en computers gaan gretig van de hand. Een medewerker van de Belastingdienst neemt een groot deel van het aanbod voor zijn rekening. „Zo probeert hij de prijs op te drijven", aldus de bedrijfs leidster van Imach. De man bluft zijn te- genbieders regelmatig af. Meewarig schudt een geïnteresseerde zijn hoofd als het bod van de belastingmedewerker hem te gortig wordt. Een vrouw die haar zinnen heeft gezet op de verrijdbare kle dingrekken, biedt twintig euro. „Hon derd euro", roept de man er meteen overheen. Toch blijft er wel wat over voor de overi ge kopers. Een wandspiegel met een goudkleurige lijst brengt slechts vijf euro op, evenals een papierversnipperaar. Een tweezitsbank, met evenveel rieten stoeltjes, kussentjes en vloerkleden erbij, kost vijftig euro. De bureaus, computers, een printer en een kopieerapparaat leve ren minstens honderd euro op. Het duurste kavel is een telefoonnetwerk met bijbehorende apparatuur. Als de uiteindelijke koper het bod verhoogt van vijftig naar driehonderd euro, haakt de rest af. „Wat is er zo leuk aan, dat je zo hoog inzet?", komt iemand naar hem toegelopen. „Ik ben thuis een netwerk aan het aansluiten", luidt het antwoord. „Ik weet ongeveer wat deze spullen waard zijn. Er zit een pc bij en allerlei gratis dingen. Al met al best leuk voor die prijs." Een uur en bijna drieduizend euro ver der rekenen de kopers contant af met de medewerkers van de Belastingdienst. De spullen worden in auto's geladen of een dag later opgehaald. De bedrijfsleidster zit niet bij de pakken neer. „De drie me dewerkers gaan tijdelijk naar het filiaal in Zoetermeer. Hier gaan we het op nieuw inrichten." leiden - Leiden biedt bruidspa ren nog niet de mogelijkheid om hun huwelijk door een vriend of familielid in plaats van een ambtenaar van de bur gerlijke stand te laten voltrek ken. Wel onderzoekt de ge meente of de wens tot dit soort 'doe-het-zelf-huwelijken' in de toekomst ingewilligd kan wor den. De afgelopen maanden zijn er in ons land naar schatting al een paar honderd 'doe-het- zelf-huwelijken' voltrokken. Arnhem had de primeur, maar inmiddels behoort het 'selfser vice'-huwelijk ook in Nijmegen, Westvoome en Breda tot de mogelijkheden. In deze ge meentes wordt de betrokkene na een korte opleiding voor het eenmalig optreden als bijzon der ambtenaar van de burgerlij ke stand door de rechtbank be ëdigd. Leidse stellen die belangstelling hebben voor deze mogelijkheid zullen voorlopig nog naar een van deze gemeentes moeten uitwijken. Maar in de toekomst wordt dat door Rody van der Pols leiden - Zijn Prada-schoenen kreeg hij na de rechtszitting weer terug. Diezelfde schoenen waren een van de redenen dat de 19-jarige Leidenaar zich giste ren voor de rechtbank van Den Haag moest verantwoorden. Daaraan had zijn vader hem her kend op de video-opnames die bij de overval op een tabakswin kel in de Kooilaan in Leiden wa ren gemaakt. De officier van jus titie eiste drie jaar tegen de ver dachte en redasseringstoezicht. Zijn vader was niet de enige die gelijkenis had gezien tussen de Leidenaar en de man op de vi deobeelden die in het televisie programma 'Opsporing Ver zocht' begin oktober te zien waren. Verscheidene tips kwa men binnen na de vertoning van de opnames waarop te zien is hoe twee mannen een ta bakswinkel overvallen. De een bedreigt de medewerkster van de winkel met een 'scherp voorwerp', de ander houdt de uitgang geblokkeerd. Zo'n 2000 euro zou het tweetal op woens dag 8 oktober buit hebben ge maakt. De tips leidden naar twee ver dachten, waarvan er één - de gene die de medewerkster zou hebben bedreigd - eind vorig jaar al werd voorgeleid. Giste ren stond de 19-jarige verdach te die de uitgang zou hebben geblokkeerd, voor de recht bank. De man ontkende alle aantijgingen. Hoe het dan kwam dat verschillende beken den hem hadden herkend aan zijn gouden tanden, oorbel en schoenen, wist hij niet. Mis schien omdat ze hem een oor wilden aannaaien. Wanneer hij weer op vrije voe ten was zou hij de tipgevers daarom in elkaar slaan met een 'hamer en een breekijzer'. „Want dat soort lui moet je hard aanpakken", zo had hij verklaard tijdens het politiever hoor. Bent u dat nog steeds van plan, wilde de rechter weten. „Misschien wel", verklaarde de verdachte. Net zo goed als hij nog steeds achter de uitspraak stond dat hij later wel in een 5- serie BMW zou rijden, ongeacht misschien anders, laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Twee jaar geleden is er een 'huwelijksnota' versche nen. Die wordt binnenkort ge- evalueerd en daarbij zal ook ze ker naar deze wens worden ge keken." of hij het geld eerlijk of in het criminele circuit moest verdie nen. Daarop drong de rechter er bij de verdachte op aan om toch vooral hulp van de reclassering te accepteren. „In plaats van op uw stoel te blijven zitten en te zeggen dat het leven rot is. Dan komt het zeker niet goed. Behalve van een overval wordt de Leidenaar, die dakloos is, ook verdacht van het vernielen van twee telefooncellen, het ge bruik van een gestolen credit card én de diefstal van een krat bier bij een snackbar. Dat laat ste klopte niet, volgens de ver dachte. Hij was inderdaad met een vriend in een snackbar ge weest om bier te drinken. En ja, er was een vechtpartij ontstaan tussen zijn vriend en de snack bareigenaar over de niet betaal de kratten. Maar hij was er niet met een krat bier vandoor ge gaan, zoals getuigen hadden beweerd. Wel gaf hij toe dat hij een mo biele telefoon had proberen te kopen met een bij een bushalte gevonden creditcard. Ook dat van die vernielde telefooncellen gaf hij toe. Die had hij gesloopt nadat de politie hem een 'slaapplaats' op het bureau had geweigerd. Dan moesten ze hem immers wel 'onderdak' verlenen. Of de Leidenaar van plan was om de toegebrachte schade te vergoeden, wilde de rechter van hem weten. Nee, dat was hij niet van plan. Waar om niet? „Daarom niet." Uitspraak over twee weken. (advertentie) ii DE STELLING! leiden - De in Leiden gevestigde Kustvereniging EUCC heeft van de Europese Commissie een subsidie gekregen van 1 mil joen euro. In de komende drie jaar zal de kustvereniging met het geld proberen een databank op te zetten waarin badplaatsen uit elf Europese landen gege vens zetten. Dit 'Coastal Practi ce Network' (Copranet) moet de kennis op het gebied van strandexpolitatie, strandbeheer en aanverwante zaken van een heleboel badplaatsen koppelen. „De bedoeling is dat bijvoor beeld een Nederlandse bad plaats eenvoudig kan leren van de ervaringen in Spanje", zegt directeur A. Salman. In Neder land doet vooralsnog alleen Zandvoort aan het project mee. sidie voor »onmaakactie j* - Buurtverenigingen, be- |n en scholen kunnen Fien voor schoonmaakac- ttdienen bij de gemeente, aar geld voor beschikbaar r Het gaat ook om ideeën jneer groen op bepaalde (en en voor het opknappen iderhouden van speeltoe- h en speelplekken. Voor fcte plannen is er de 'Lei- Juimt Op!-prijs'. De plan- hoeten niet alleen be- f, maar ook uitgevoerd fen en de steun hebben tieerdere mensen. Wie een jvil indienen, kan bellen 071-5167602, of eenin- (fformulier ophalen bij het luis, het Stadsbouwhuis of pnst Milieu en Beheer aan Imiraal Banckertweg 15. ischrijving sluit op vrijdag ftart. tenne bouwen )r wifi-internet itensduk - Zelf aan de slag jzerdraad en soldeerbout in wifi-antenne bouwen ter ^^le van tachtig euro. Het ■p 4 april in het Utrechtse ^"tensdijk. Daar organiseert jessNederland een zelf- fdag voor mensen die hun ^ttuter willen aansluiten op Bd, draadloos en snel inter- HEpe antenne is geschikt voor Bttfi-net in Leiden. De rpakketjes kosten zes tot tn euro. Informatie over Ifbouw-dag is te vinden op «wn'wirelessnederland.nl. Oppasser woont 'heerlijk' in oud museum door Kees van Delft leiden - Steeds meer anti-kraak- bedrijven zorgen ervoor dat ge bouwen in een goede staat blij ven en geen doelwit vormen voor krakers en vandalen. Aan de Leidse Raamsteeg woont Re- né Wubbe (51) al ruim vijf jaar in het voormalige natuurhisto risch museum. Als oppasser voor de Huis Oppas Dienst (HOD) kan hij er elk moment uitgezet worden, maar het goedkoop wonen in een prach tig pand vergoedt veel. 's Rijks museum van natuurlijke historie, staat er te lezen boven de ingang van het gigantische gebouw aan de Raamsteeg. Eenmaal binnen kenmerkt een trappenhuis met marmeren zuilen de imposante hal. „De entree ziet er majestueus uit", vindt René Wubbe. .Alleen de bel doet het niet." In oktober 1998 kreeg Wubbe van de HOD een aanbod om het voormalig natuurhistorisch museum te betrekken. „De prognose was dat ik er onge veer een jaar kon blijven. Het is zo'n aantrekkelijk pand, dat moesten we maar doen." Dan, hard lachend: „De HOD heeft ons bereid gevonden hier te ko men wonen." Inmiddels woont René al meer dan vijf jaar met zijn partner Lonneke in het museum. „Datje als oppasser zo lang kan blijven, is uniek." René Wubbe woont al ruim vijfjaar als oppasser in het voormalig natuurhistorisch museum aan de Raamsteeg in Leiden. Je moet een flinke dosis creativiteit aan de dag leggen om de kamers een eigen stijl te geven." Foto: Henk Bouwman Het grootste gedeelte van het gebouw gebruikt het Nationaal Natuurhistorisch Museum Na- turalis nog steeds voor opslag doeleinden. „Er rijden hier ge regeld trucks af en aan", vertelt de Leidenaar. „Dan zie ik opge zette zebra's komen en leeuwen gaan. Op onze eerste dag stond er in de hal een gigantisch ske let van een mammoet. En on langs brachten ze de resten van een walvis binnen. Er hangt nu echt zo'n zware, muffe lucht in de hal. Dat is wel een nadeel." René en Lonneke hebben vier kamers tot hun beschikking, die het museum vroeger als kan toor gebruikte. In het enorme pand zijn nog vier andere vleu gels bewoond door oppassers. „Huisgenoten, geen buren", al dus Wubbe. De bewoners mogen niets ver anderen aan het pand. De wan den, het plafond, de lampen en de deuren, alles moet er het zelfde uitzien op het moment dat het pand een nieuwe be stemming krijgt. In het woon gedeelte van René en Lonneke hangen TL-balken aan het hoge plafond. „Die moet ik laten hangen, maar dat vind ik geen bezwaar." Met meubilair pro beert hij toch een eigen stijl aan de kamers te geven. „Je moet een flinke dosis creativiteit aan de dag leggen en ook erg flexi bel zijn." René Wubbe is sinds 1994 op passer. Voordat hij op het hui dige adres terechtkwam, woon de hij in het centrum van Am sterdam en in een Wassenaarse school. „Mensen duiden ons le ven vaak aan als een nomaden bestaan. De onzekerheid is er wel, maar het is ook spannend om te zien waar je gaat wonen. Elke plaats is weer een ontdek king. En wat is zekerheid? Onze ervaring is dat je in heel bijzon dere panden woont." Het liefst blijft René zo lang mogelijk in het voormalige museum. „Maar we houden er rekening mee dat het gebouw een nieuwe be stemming krijgt. Het feest kan zo afgelopen zijn. Mensen zeg gen vaak: 'wat erg als je eruit moet'. Dat is een verkeerde in steek. Als ik weg moet, zeg ik: wat heb ik hier heerlijk ge woond." In Nederland is het aantal anti- krakers in vijf jaar tijd ruim ver viervoudigd tot 8500. In Leiden heeft Ad Hoe Beheer 'een hon derdtal' oppassers. Bij de Huis Oppas Dienst, het bedrijf dat het voormalige natuurhisto risch museum in Leiden tijde lijk beheert, zijn dat er 'een tiental'. Maar volgens manager Sander van Zanten van de HOD wisselt dat aantal enorm. „Panden staan tegenwoordig langer leeg dan voorheen. Ge middeld een jaar, anderhalf jaar. Dat is voor ons wel gun stig, want dan kunnen we meer bewoners plaatsen. We zijn 23 jaar geleden begonnen met an ti-kraak. Vooral de laatste jaren zijn er veel bedrijven bij geko men. Ook de HOD groeit ge staag. We hadden in het verle den zelfs een bioscoop en een vuurtoren. Alles met vier muren en een dak komt in aanmer king. Gebouwen als dit muse um kun je niet leeg laten staan. Problemen, zoals lekkages, worden nu meteen gemeld. An ders loopt de schade voor eige naren al snel in de tonnen. Onze oppassers variëren van studenten tot getrouwde stel len. Mensen met vrije beroe pen, die in staat zijn om vaak te verhuizen, voeren de boven toon. We hebben gezinnen in onze panden wonen, maar zijn geen voorstander van oppas sers met schoolgaande kinde ren. Dat werkt gewoon niet. We hebben een behoorlijke wacht lijst. Onze bewoners betalen tussen de 100 en 150 euro per maand. Veel mensen denken dat oppassen leuk is, maar ha ken snel af als ze in korte tijd drie keer moeten verhuizen. De meeste oppassers komen uit minder wenselijke situaties, zo als echtscheidingen. Op voordracht van andere op passers schrijven mensen zich in. Dit is een goed controlemid del, want zo zijn de oppassers voor elkaar verantwoordelijk. Als het fout gaat, narden de re ferenten erop aangesproken. We kunnen bovendien niet ga randeren dat oppassers altijd een nieuw pand toebedeeld krijgen. Als ze er een puinhoop van maken, stopt de fijn ge woon. Het belangrijkste is dat de oppassers geen overlast ver oorzaken en zich als een goede huisvader verantwoordelijk op stellen." (advertentie) Ruit kapot! Bel: 589 88 87 GLAS- EN SCHILDERWERKEN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13