Franse wijnbouw in vrije val ECONOMIE zelfbewustzijn NS Hernieuwd nog broos Holland Excel koopt restjes Air Holland op Silvio Berlusconi 'redt' Alitalia van snelle fusie Consumptie in horeca 15 tot 20 procent gedaald Meer mensen weg bij V&D Greenspan wil bezuinigingen Peperoogst in India Saturn boort tunnels lightrail Duitsland en Nederland begraven strijdbijl over pact °°gië ontdekt ie afvalhandel ierpen - De Belgische poli- ft een Iers netwerk van il- handel in huishoudelijk lootgelegd. In de haven twerpen is de afgelopen een miljoen kilo afval uit onderschept, meldde tie gisteren. Handelaren het afval illegaal door naar India. Verwerking land zelf is zeer duur door t aan stortplaatsen. Eerder •erden de Ieren de afval- iisel via de haven van Rot- m te laten lopen. Dat werd 4^orig jaar ontdekt. 3 uwe CAO voor iringcarbranche - De overuren die de 16(15.000 werknemers van jlgcarbedrijven maken in 44e tijden, worden niet weg- 4ept tegen de te weinig ge- uren in slappe tijden, severskoepel KNV heeft van tafel gehaald zodat 3ieuwe CAO is afgespro- 73e vakbonden dreigden 31 week nog met acties 1 chauffeurs van toerbus- 1 afgesproken is dat werkne- jjop 1 november een een- c(e uitkering krijgen van 435 jfen een resultaatafhankelij- Jioning van 330 euro in no- 39er 2005. De CAO loopt tot gember 2005. li Ie tegen spam Computervirus 1 |BAncisco - Microsoft gaat !5 bedrijven samenwerken imputervirussen tegen te 2 Het Amerikaanse bedrijf 3 ook aan nieuwe pro- j jjna's om ongewenste e- i4of 'spam', tegen te gaan. 8^rdt samengewerkt met jrns als telecombedrijf an British Telecom en in- foroviders Wanadoo en 4 ji in de Global Infrastruc- eUliance for Internet Safety. 7jjftwaremaker wordt de ge maanden veel geplaagd 3Virussen die gebruik ma- ipn gaten in zijn bestu- 62)rogramma Windows. Mi- 3ft gaat ook werken aan be- 4 |lters die ongewenste e- ïjegenhouden. 44bond handelt I7|nderbroek®iï Joven - FNV Bondgenoten 3|e werknemers van con- 39bedrijf Kammerij en Brei- j^lburg helpen om onder- 7jte verkopen. Met de ver- 2&ctie wil de vakbond de 4^r ervan overtuigen dat cpdrijf een toekomst heeft is niet failliet mag worden jiard. Het bedrijf maakt 23iisch ondergoed voor poli- 14fsoneel, wegenwachters, ^rijders en bergbeklim- 5$ De eigenaar wil zijn on- |ming bewust failliet laten ïapmdat hij geen opvolger 2clnden, zegt FNV er Ale- 0 Perez. irk-onderzoek ir bouwfraude donderdag 26 FEBRUARI 2004 52pEN - Stork begint een in- 5j>nderzoek om te kijken of 4 jan zijn dochterbedrijven is 46jkken bij de bouwfraude. 7 edrijf zegt kartelwaak- 38 NMa op de hoogte te ïojen van de uitkomsten. De 63'hten gaan dat Stork-doch- 27'orkSphere is betrokken bij 68feuwe bouwfraude. De ||i van het het bedrijf zou 2i|;omen in de nieuwe scha- 57ioekhouding die onlangs is 38in bovendrijven. Ook in- 32itiebureau Imtech heeft de g7 ingelicht dat het een in- 54Pnderzoek instelt. an Belgische rotingstruc el - Het statistisch comité Europese Unie heeft gis- jzijn goedkeuring gegeven i3|en omstreden begrotings- j||aller van België. De rege- 25|nag het pensioenfonds 20|elgacom, gevuld met 5 33pd euro, als eenmalige in- 23Jten meetellen bij de be- over 2003. Daardoor 26jt een tekort omgebogen in 27jverschot. Het maakt de jghij voor soortgelijke be- i4hgstrucs in andere landen. m één miljoen domeinnamen 30l 23)lem - Met ruim een mil- 4°pomeinnamen met land- tjzing .nl hoeft ons land in 65pa alleen Duitsland (7,1 °len maal .de) en Groot- toinië (4,9 miljoen maal foor te laten gaan. Dat ;uit gegevens van internet - Seder Lycos Europe. Het domeinnamen met .nl ide vorig jaar met 25 pro- Belangrijkste oorzaak was let sinds januari vorig jaar toor privé-personen moge- leen .nl-naam vast te leg- konden daarvoor al- rijven en stichtingen, ige landen geldt dat (teeds. Dat verklaart de la- pitallen landenregistraties ankrijk (180.000) en Spanje parijs/gpd - De topwijnen uit de Bordeaux-streek en de Cham pagne hebben Frankrijk het af gelopen jaar behoed voor cata strofaal slechte exportcijfers van de wijn. In totaal werd 14,6 mil joen hectoliter uitgevoerd, een daling van 2,4 procent. Dat cijfer is echter sterk geflatteerd. Al leen de topwijnen hebben zich staande weten te houden, de rest is gekelderd. Voorzitter Patrick Ricard van de federatie van exporteurs van wijn en sterke drank zei giste ren in Parijs dat ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn om te voorkomen dat Frankrijk zijn leidende positie als wijnex porteur verliest. Van alle Franse wijn en sterke drank die in het buitenland werd afgezet, ging 22 procent naar de VS, wat goed was voor een omzet van 1,7 miljard euro. Groot-Brittan- nië was met een afname van 1,4 miljard euro goede tweede. De export naar Duitsland, België en Nederland daarentegen nam aanzienlijk af. Ernstiger voor de Franse wijn industrie is echter de ontwikke ling in eigen land. Van drie kan ten wordt de sector aangevallen en iedere klap is raak. De jeugd is overgestapt op bier en fris drank, de buitenlandse concur rentie levert goede tot zeer goe de wijn tegen lagere prijzen en de alcoholcontrole op straat en snelweg is zo rigoureus gewor den dat de wijnconsumptie in restaurants en brasseries is ge kelderd. In een jaar tijd met maar liefst 15 tot 20 procent. Klanten bestellen geen fles meer maar een glas of een ka- rafje. Ten einde raad zijn res tauranthouders in en rond Bor deaux er zelfs toe overgegaan hun clientèle een doggy bag aan te bieden, waarin ze de overge bleven wijn uit de fles mee naar huis kunnen nemen. De wijnproducenten hebben nog geprobeerd met een recla mecampagne de strengere al coholcontroles te neutraliseren ('Laten we minder drinken, maar laten we beter drinken') maar het enige effect was een kort geding van de anti-alcohol bond. De leus was in strijd met het regeringsbeleid dat het ge bruik van alcohol en tabak be oogt te ontmoedigen. Maar ter wijl de sigaret in Frankrijk nu echt lijkt te worden aangepakt blijft de wijn voorlopig buiten schot. Hoe lang nog? Steeds meer ge zondheidsorganisaties vinden dat de overheid krachtdadiger moet optreden. De federatie van gynaecologen en verlos kundigen CNGOF wil zelfs dat op het etiket van de fles ver meld wordt dat het drinken van wijn door zwangere vrouwen gevaar oplevert voor de foetus. En zoals altijd in Frankrijk heeft zich ook ten aanzien van de wijn een polemiek ontwikkeld tussen pragmatici en puristen. De eerste categorie pleit voor een radicale koerswijziging van de Franse wijnbouw. Net zoals in Chili, Australië en Zuid-Afri- ka zouden de wijnboeren in Frankrijk zich moeten concen treren op één merknaam: Frankrijk. De puristen schreeuwen moord en brand. Frankrijk telt 466 ver schillende beschermde titels, de zogeheten appellations', met elk hun eigen bijzonderhe den zoals streek, druifcombina tie, hoeveelheid zon en noem maar op. Dat maakt de Franse wijn zo bijzonder, zegt deze groep, en daarom moet alles bij het oude blijven. Er is voor het beroep van wijn bouwer in Frankrijk echter steeds minder animo. In de Bordeaux werd een hectare wijngaard in 2002 nog verkocht voor 37.000 euro, dat is nu ge daald tot 23.000 euro. Een groeiend aantal wijnboeren in deze streek wil van zijn bezit ting af. Een voorzichtige schat ting van de plaatselijke Kamer van Koophandel leert dat tus sen de 600 en 1000 wijnboeren op de rand van faillissement le ven. Elders in het land is de si tuatie niet veel beter. schiphol/anp - De luchtvaart maatschappij Holland Exel van de Amsterdamse zakenman De Vlieger heeft de laatste waarde volle onderdelen van de nood lijdende Air Holland overgeno men. Daarmee is de werkgele genheid van het in surseance verkerende branchegenoot ge waarborgd, zo stelde bewind voerder Ingwersen gisteren. Ingwersen zegt het vertrouwen te hebben dat Holland Exel het bedrijf voortzet nu de „laatste 30 medewerkers, de rechten, vergunningen en infrastructuur om te vliegen op de Nederland se Antillen" zijn overgenomen. Het voert volgens Ingwersen te ver om te spreken van een doorstart, omdat de verplich tingen, schulden en het alsnog vervoeren van gedupeerde klanten, niet door Holland Exel worden overgenomen. Directeur Prins van de Exel Aviation Group, moederbedrijf van Holland Excel, stelt in over leg te zijn met touroperators over het eventuele voortzetten van de vluchten. „Uiterlijk be gin volgende week moeten we zeker weten of we drie tot vier vluchten per week van Schiphol naar Curasao kunnen uitvoe ren." Holland Exel gaat dan vliegen onder eigen naam. Vol gens Ingwersen zitten nog 600 reizigers op de Antillen met een waardeloos ticket van Air Hol land. „Daarvoor zoeken we nog een oplossing." De schuldeisers van Air Holland krijgen een de zer dagen een brief, waarin staat dat zij hun vorderingen kunnen indienen. Volgens Ing wersen staat er een schuld uit van 25 tot 30 miljoen euro. amsterdam/anp - Bij waren huisketen V&D verdwijnen geen 2300 mensen maar meer dan 2700. Dat heeft een woord voerder van Vendex KBB giste ren meegedeeld. Het aantal te schrappen volledige banen blijft gelijk aan de eerder ge noemde 1800, maar de verhou dingen zijn veranderd. Er ver dwijnen meer part-timers. Volgens het warenhuisconcern zijn er inmiddels 1590 volledige banen geschrapt. Dat komt overeen met de genoemde 2700 mensen. Er vertrekken meer deeltijdwerkers dan aanvanke lijk was gedacht. „Daar zitten ook veel seizoenskrachten bij", aldus de woordvoerder. In september kondigde Vendex KBB een grootschalige reorga nisatie bij V&D aan. De directie wil circa 1800 van de in totaal ongeveer 8500 arbeidsplaatsen schrappen. Bovendien wil het concern minimaal 12 kleinere warenhuizen sluiten. Daarvan zijn er al vijf dicht. De overige zeven sluiten nog dit jaar. ahmedabad - De oogst van Chili-pepers in India is op dit ogenbllik in volle gang. In het dorpje Kadi in de omge ving van de Indiase stad Amedabad worden de rode pe- pers verzameld om te worden verwerkt tot poeder. Het wordt heel veel gebruikt in de Indiase keukens. Verder wordt meer dan 2,6 miljoen kilo van het pittige poeder geëxporteerd naar landen als de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Golfstaten. Foto: Reuters/Am it Dave washington/anp/rtr Het Amerikaanse Congres moet snel maatregelen nemen om de pensioenuitkeringen en de ge zondheidszorg in de VS betaal baar te houden. Bezuinigingen door de overheid zijn daarvoor de sleutel. Dat heeft Alan Greenspan, president van de Amerikaanse centrale banken, gisteren gezegd in de begro tingscommissie van het Huis van Afgevaardigden. Belastingverhogingen om de toegezegde extra uitgaven te bekostigen, leveren een risico op voor de economie, aldus Greenspan. Het huidige beleid om de overheidstekorten niet te verkleinen, kan nog een jaar of twee worden gevoerd, maar op de lange duur pakt het negatief uit. De rentebetalingen over de schulden leveren dan alleen maar grotere tekorten op, be toogde de centralebankpresi- dent. Volgens Greenspan neemt de vergrijzing vanaf 2008 snel toe omdat dan de generatie die kort na de Tweede Wereldoorlog is geboren, met pensioen gaat. „De drastische veranderingen in de samenstelling van de be volking stellen enorme eisen aan de middelen van het land. Aan die eisen kunnen we niet voldoen als er geen stappen worden ondernomen." Greenspan suggereerde een be perking van de inflatiecorrectie van de sociale uitgaven. Ook een 'aanpassing' van de pensi oenleeftijd is volgens hem een mogelijkheid. President Bush liet in een reactie weten niet te willen tomen aan de oudedags voorziening. rome/gpd - Premier Silvio Ber lusconi heeft vandaag een snel le aansluiting van Alitalia bij de fusie van Air France en KLM ge blokkeerd. Berlusconi kondigde na crisisberaad met zijn minis ters van transport en economi sche zaken aan dat de Italiaan se staat zijn belang van ruim 60 procent in Alitalia voorlopig niet zal verminderen. Verdere privatisering door terugbrengen van het staatsaandeel tot 50 procent of minder was voor Air France en KLM voorwaarde voor toetreding van Alitalia. Een verrassing is de zet van Berlusconi niet. Twee rege ringspartijen - de postfascisti- sche Alleanza Nazionale en de separatistische Lega Nord - dringen al maanden aan op stopzetting van verdere privati sering. De regering had al eer der een herstructureringsplan van topman Franceso Mengoz- zi onmogelijk gemaakt door zich te verzetten tegen gedwon gen ontslagen. Mengozzi is gis teren uit protest afgetreden. Mengozzi wilde Alitalia als fu siepartner aantrekkelijk maken door een forse reorganisatie, waarbij in drie jaar tijd ruim 3000 van de 21.000 personeels leden op straat zouden worden gezet. Volgens Mengozzi was drastisch saneren een voor waarde om Alitalia uit de rode cijfers te halen. Hij becijferde dat het concern 50.000 euro per uur verliest. Over 2003 was het verlies ruim 400 miljoen euro. In april 2000 stapte KLM met ruzie (en een boete van ruim 150 miljoen euro) uit een voor genomen fusie met Alitalia. De centrumlinkse regering van die tijd blies vervolgens een voor juni dat jaar aangekondigde privatisering af. Berlusconi, die in april 2001 aantrad, schoof gisteren dan ook de oppositie de schuld in de schoenen voor de crisis bij Alitalia. Maar dat is kort door de bocht. Drie jaar terug was het aandeel van Alitalia fiks gekelderd en zouden eventuele kopers de maatschappij voor een 'prikje' in bezit kunnen krijgen en de staat een enorme inkomsten derving zou hebben. Aan die si tuatie is weinig veranderd. Bo vendien is Alitalia een bolwerk van Alleanza Nazionale, die on der leiding van vice-premier Fi- ni al jaar en dag tegen uitver koop van Alitalia fulmineert. De opvolger van Mengozze, Marco Zanichelli, is een AN-man en werkt al 16 jaar bij het bedrijf. Berlusconi gaf ook de vakbon den de schuld. Alitalia was al tijd al stakingsgevoelig, maar sinds Mengozze zijn sanerings plan indiende was er iedere twee weken een stakingsactie. Berlusconi sneerde gisteren dat bij andere luchtvaartmaat schappijen 'wel 10.000 man de laan uitgaan, terwijl bij ons het einde van de wereld lijkt aange broken als 1500 banen worden geschrapt'. De echte oorzaak van zijn frus tratie lijkt dat zijn regering de impopulaire sanering van Alita lia niet voor de Europese ver kiezingen van juni durft door te zetten. Afgaande op opiniepei lingen dreigt deze populari teitstest voor de regering op een afgang uit te draaien. Rotterdam/anp - Satum, de aannemerscombinatie van Dura Vermeer, Walter Bau/Dywidag en Ed. Züblin, gaat de twee tun nelbuizen voor Randstadrail in Rotterdam boren voor 177,8 miljoen euro. Het project bestaat uit een bijna drie kilometer lange tunnel, inclusief toeritten en de aansluiting op metrosta tion CS. In 2005 beginnen de werkzaamheden. Lightrail, een tussenvorm van tram, trein en metro, kan sneller optrekken en dus sneller trajecten afleggen. Er wordt ook tijdwinst geboekt doordat de stops korter duren. Twee lightrail-verbindingen en een hoogwaardige busverbinding zorgen er vanaf 2006 voor dat Rotterdam, Den Haag en Zoetermeer en de tussenliggende Vi- nex-locaties en bedrijventerreinen beter bereikbaar worden. Kosten: 900 miljoen euro. berlijn/gpd - De knallende ruzie tussen de Duitse en Nederlandse ministers van financiën is gisteren in Ber lijn officieel bijgelegd. De ministers Zalm en Eichel, die vorig najaar in conflict kwamen omdat Duitsland de Europese begrotingsregels overschreed, ontmoetten elkaar ter voorbereiding op het Nederlandse voorzitter schap van de Europese Unie vanaf 1 juli. In december zei Eichel dat Nederland 'de sfeer in Eu ropa vergiftigt'. Zalm bekritiseerde de Duitse rood groene regering herhaaldelijk omdat die zich niet hield aan de strikte regels van het Europese stabiliteitspact. „Een kat in het nauw maakt rare sprongen", zei Zalm destijds getergd. Gisteren bleek van die gespannen verhouding niets meer. „Het is er hard aan toegegaan", bekende Eichel. „En ik heb ook flink teruggeschoten. Ruziën mag. Maar we zijn niet haatdragend. Tussen onze landen bestaan veel meer overeenkomsten dan verschillen." Ook Zalm verwees de Duits-Nederlandse ruzie naar het verleden. „We hebben beiden stevig geopereerd", zei hij. „Maar dat ligt ook in de aard van ministers van financiën." Zalm benadrukte dat hij het nog altijd met Eichel on eens in. Hij ziet niets in een flexibelere interpretatie van het Europese groei- en stabiliteitspact. „Maar we respecteren eikaars standpunten. Dat kan tussen goe de vrienden", aldus Zalm. Nu Nederland bovendien, volgens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB), ook de 3-procentnorm dreigt te overschrijden, lijkt Zalm niet langer de aangewezen persoon om Ber lijn te bekritiseren. De bewindslieden wezen erop dat andere, 'dringender' Europese zaken nu voorrang hebben. Zoals het voor nemen om de administratieve lastendruk op onderne mingen in de EU serieus te verminderen. „Dat is be langrijk om de het bedrijfsleven meer concurrerend te maken", aldus Zalm. Een intercity-trein rijdt station Arnhem binnen. Foto: ANP/Vincent Jannink meld. De man die in Hoom een conductrice met een stoeptegel tegen de grond sloeg, moet zijn slachtoffer zo'n 10.000 euro be talen. Hij werd ook veroordeeld tot twee jaar cel. Verder laten NS geen kans on benut om het beeld recht te zetten dat zij alle vertragingen veroorzaakt. De helft van de treinen arriveert te laat door ge broken bovenleidingen, sein en wisselstoringen, kapotte rails: een uitgewoond spoor wegnet, melden NS keer op keer. Daar komt de ergernis over uitgelopen werkzaamhe den nog eens bij. Toen in au gustus het werk aan de Moer- dijkbrug uitliep, diende het be drijf een schadeclaim in tegen ProRail, die de rails beheert. Het Veenman-effect was vorig jaar duidelijk: NS kiezen voort aan het offensief. Er wordt met de vuist op tafel geslagen. Toch gaat onder die dunne laag van zelfbewustzijn een bedrijf schuil dat worstelt met onze kerheden over de toekomst. NS Reizigers, het bedrijfsonderdeel dat de treinen rijdt, schrijft voor de tweede keer rode cijfers. Voorheen zorgde winst van NS Vastgoed, de bedrijfspoot die winkels en kantoren op en rond stations exploiteert, dat het concern in de zwarte cijfers eindigde. NS zuchten onder de infrahef- fing - de wegenbelasting voor de rails - die ze jaarlijks aan het rijk moeten betalen. Vorig jaar betaalde het bedrijf 59 miljoen euro, volgend jaar wordt dat 110 miljoen euro en het kan stijgen tot 200 miljoen euro per jaar. Daar komt bij dat het aan tal gereisde kilometers met de trein afneemt. Hoe NS nieuwe financiële pro blemen opvangen is niet duide lijk. Na het schrappen van 1240 kantoorbanen en het verdwij nen van 1000 conducteurs op termijn, zijn nieuwe bezuini gingen nauwelijks nog moge lijk. De gedachte om treinen in daluren te schrappen stuit op teveel publieke weerstand. Ook de prijsverhoging van het treinkaartje heeft haar grenzen. Volgens het contract met het rijk mag het kaartje jaarlijks maximaal 2 procent plus de in flatie duurder worden. Zorg- door Dylan de Gruijl utrecht - Herstel van het ver trouwen in NS. Met die missie toog topman, Aad Veenman, ruim een jaar geleden aan het werk. De ruzie over 'het rondje om de kerk' had het bedrijfsima- go verwoest en onder het perso neel smeulde nog steeds onrust. Maar de net overgekomen top man van machinebouwer Stork vond de tijd rijp om met vertrou wen vooruitte kijken. „De plens bui is voorbij, achter de wolken schijnt een zonnetje", voorspel de hij. Nu, een jaar later, lijkt zijn pro fetie uitgekomen. In 2003 reden voor het derde achtereenvol gende jaar meer treinen op tijd: 83,1 procent. Het jaar ervoor lag de punctualiteit bijna 2 pro cent lager. Onlangs nog maak ten NS bekend dat voor het eerst iets meer dan de helft van de reizigers het rapportcijfer ze ven of hoger geeft. Hoewel het een eigen enquête betreft, brengt het bedrijf de resultaten juichend naar buiten. Het is exemplarisch voor het hernieuwde zelfbewustzijn dat NS willen uitstralen. De herfst- campagne over de gladde spo ren afgelopen najaar paste eveneens in de plaatje. Met een ongekend media-bombarde- ment zeiden NS alles te doen om chaotische glijpartijen over natte blaadjes te voorkomen. Vol overtuiging ook proberen NS sinds vorig jaar gearresteer de vandalen en agressieve reizi gers kaal te plukken. Het eerste succes werd eind januari ge- wekkender is echter de weten schap dat bij elk procent tarief stijging een half procent van de reizigers wegloopt. Daar komt bij dat ook NS Inter nationaal diep in de financiële problemen zit. De trein kan bij na niet op tegen de concurren tie van de prijsvechters in de lucht, zoals Basiq Air en easyjet. Saneren is de enige oplossing, vinden NS. Hebben de NS dan helemaal niets om naar uit te kijken? Mis schien toch wel. Dit jaar begint tussen Rotterdam en Hoek van Holland de proef met het elek tronische treinkaartje. Reizigers kunnen dan alleen nog met een treinkaartjes op het met hekken afgesloten perron komen. Voor delen: zwartrijden wordt uitge bannen, de veilighfld op de sta tions verbetert en conducteurs kunnen elders worden ingezet Als het elektronische treinkaart je een succes wordt - en dat wórdt het volgens NS - verschij nen de elektronische poortjes de komende jaren op alle sta tions. Het is te hopen dat NS zich daarmee niet in haar eigen voet schieten. Conducteurs kijken argwanend naar de ontwikke ling. Zij hebben weliswaar een baangarantie tot 2010, maar vrezen het plezier in hun werk te verliezen. Want wat moeten ze doen als NS ze niet meer in de trein nodig hebben? Het per ron aanvegen? Op wacht staan naast een elektronisch poortje? De vakbond FNV overlegt de komende weken met hun leden over de toekomst van het werk. Als zij zich halsstarrig opstellen, kan dat de kiem zijn voor een nieuw spoorconflict. Dat kan het broze zelfbewustzijn van de NS niet verdragen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11