Dure euro drukt winst Heineken ECONOMIE Europa en VS voeren handelsoorlog op DAKKAPELLEN RuiiSI Langdurige celstraffen voor belastingfraude Group 4 Falck samen met Securicor superbeveiliger Het ging maar net Grolsch houdt winst gelijk Heijmans zoekt nog naar 'schaduwboekhouding' Betalingsverkeer via ING en Postbank ligt uren stil ikbond wijst op '«varen schilder erden - FNV Bouw begint i voorlichtingsactie om schil- s te wijzen op de gevaren i binnen werken met verf die osmiddelen bevat. Tot de ipagne is besloten omdat ;en enquête in het noorden het land is gebleken dat niet alle schilders letten op ivaliteit van de verf waar zij werken. Tien procent ir niet op of de verf deugt en •i voldoende ventilatie is en zelfde percentage weet niet 00 oplosmiddelen in verf heel adelijk kunnen zijn voor de v k Dndheid. iljardenexport 8.61 I 1.95 I II spens Israël ,9.90 izalem - De Israëlische mili- '^•09 fe industrie heeft vorig jaar ,3*73 r ruim 2,4 miljard euro aan 2]96 lencontracten gesloten. Dat ft het Israëlische ministerie u>5 defensie gisteren bekend- 12.55 taakt. Israëlische wapenfa- lanten sloten in 2003 tiental- contracten, waaronder een I met Polen over de levering antitankgranaten voor 225 |oen euro. Er werd ook een 91 ta^contracten verlengd met l3;2i ia en Turkije, de twee groot- afnemers van Israëlische jtaire technologie. Israël is 19^05 lerde grootste wapenexpor- '5.24 in de wereld, na de VS en woensdag 25 FEBRUARI 2004 ie? amantair De 59.70 giers naar VS? .001 van diamanten ter wereld, Zuid-Afrikaanse De Beers, 15.50 dt mogelijk weer actief in de Vijftig jaar geleden trok het rijf zich terug nadat het was :huldigd van prijsafspraken. 36 r'Street Journal meldde 57;0ohen dat De Beers met het 1115 isterie van justitie onder- 6.33 trderd stadium zijn. VS vor- 66po f grootste markt voor 6o!75tianten ter wereld. pormalat ook in SS in surseance 24,23 85,251 york - Het Italiaanse zui- j j'jpbncern Parmalat heeft ook 16^381 zijn Amerikaanse activitei- oi.sokitstel van betaling aange- 25;25gd. Parmalat USA, Farm- i6l6i|Dairies en Milk Products 33-30 abama zeggen niet meer 10;i9hun verplichtingen te kun- 29i20(voldoen door alle proble- Ig'lgt bij het moederbedrijf, zo 6i'92Ï uit documenten die giste- 09.oo|)ij een rechtbank in New 2^54 zijn ingediend. Parmalat i748feert al sinds eind december 93 0orseance' nac*at grootschali- 2;57aude in de boekhouding 4i55geconstateerd. 12,92r |§tiekbranche wil Solie van minister 94,40 22-24riede - De optiekbranche minister Hoogervorst tsgezondheid) maatregelen |men, waarmee slechte op- ns buitenspel worden ge- li) doen dat naar aanlei- ;van een in opspraak ge- [e opticien in Enter. Deze t volgens oogartsen op een irantwoorde manier pris- lazen aan. Door verkeerd .38,9; 710 onherstelbare afwijking in ogstand ontstaan, met per- jq'7^ ent dubbelzien tot gevolg. 5740 ier vakorganisaties in Ne- 8,28 van opticiens en con- 5g;io énsspecialisten willen dat 3170 linister wettelijke eisen stelt 21*40 va^riekwaamheid van 57;50 beroep. Die zijn er nu niet. 76.70 lecomstunter >™°et ook Ryanair 26.00 |IN - De goedkoop vliegen- 8oPe 'uchtvaartmaatschap- 5440yanair leent haar naam aan 70^80 (elecombedrijf dat in Ier- 48 58 ver onc^er rie tarieven van 46jofncurrentie wil duiken. Ry- 0.50 i zal niet deelnemen in het i3*loljf. Ryanair Telecom gaat 15! 15 maart van start. Volgens 254o|teur McVeigh hebben de 21;0o! consumenten lang te lij- 23!95gehad onder een gebrek ||toncurrentie. Het telecom- i2!35fjf denkt tot 90 procent 4i.3o(koper te kunnen zijn dan 27 35 door Ryan airs model 27l25liinimalisering van de kos- 19.50L vo|gen. il-Mart blijft 14'12l 12,50F' Gillest bewonderd 26,67: I3 4|pN - Het Amerikaanse de- 2040indelsconcerm Wal-Mart ifi'nn v°riglaar ziJn positie als g4]15|t bewonderde ondeme- 17.00! ter wereld behouden. Op aatsen twee en drie hand- len zich het conglomeraat iral Electric en het soft- concem Microsoft, zo uit de giisteren gepubli- le jaarlijkse lijst van het blad Fortune. Toyota is de I niet-Amerikaanse onder lag in de toptien. De Ja- e autofabrikant steeg van fde naar de achtste plaats, jst is opgesteld via beoor- gen door meer dan 10.000 Inctionarissen van 346 be- )n over de hele wereld. RIJK AAN RUIMTE MET RUITER (advertentie) londen/anp - Het Deense Group 4 Falck en het Britse Securicor fuseren tot de grootste beveiligingsondememing ter wereld. Sa men hopen ze nieuwe markten als het Midden-Oosten, Afrika en Azië aan te boren. Securicor kocht vorig jaar in Nederland waarde transporteur Geldnet. Falck werd in 1999 eigenaar van de Neder landse Veiligheids Groep. De gisteren aangekondigde fusie zal via een aandelenruil ter waar de van 1,5 miljard pond sterling (2,2 miljard euro) plaatshebben, zonder dat de aandeelhouders een premie krijgen. De aandeel houders van Group 4 Falck krijgen een belang van 57,5 procent in de nieuwe onderneming. De Deens-Britse combinatie streeft het Zweedse Securitas voorbij als grootste beveiligingsconcem ter wereld. De gezamenlijke jaar omzet bedraagt 4 miljard pond (5,9 miljard euro), het aantal werk nemers 340.000. Dat aantal zal mogelijk wel iets afnemen doordat zal worden gesneden in het aantal banen op de hoofdkantoren. Group 4 Securicor hoopt dat de fusie 35 miljoen pond aan kosten besparingen oplevert. Dit zal vooral in de eerste twee jaar gebeu ren. Het aandeel Securicor steeg op de Londense beurs 12 procent tot het hoogste niveau in twee jaar. Filialen in Friesland, Utrecht Touwslagersweg 8 3449 HX woerden, Noord-Holland Nijverheidsterrein 14 - 1645 VX Ursem showrooms geopend ma. t/m vrij. 09.00 tol 17.00 uur za. 10.00 tot 14.00 uur. Jacksonville - Nog geen 1,90 meter ruimte zat er tussen de Carnival Miracle en de Da- sche Oceaan na zijn gebouwd op een Finse werf. De Carnival Mircale, die 2124 passa- mes Point Bridge in Jacksonville, Florida, toen het nieuwe cruiseschip de brug passeer- giers kan vervoeren en een bemanning van 934 leden telt, wordt vrijdag gedoopt, de. Het ruim 315 meter lange luxueuze schip maakte een eerste tocht over de Atlanti- Foto: Reuters/Andy Newman enschede/anp - Bierbrouwer Grolsch heeft vorig jaar een winst behaald van 30,4 miljoen euro, exclusief een eenmalige bate van 7,9 miljoen euro. Dat is een fractie meer dan de 30,1 miljoen euro in 2002. De uitein delijke nettowinst kwam uit op 38,3 miljoen euro dankzij de bate doordat oude brouwerijen in Groenlo en Enschede-Noord meer opleverden dan verwacht. Grolsch opent in april zijn nieu we brouwerijs De omzet steeg met 1,7 procent tot 301,4 miljoen euro. De En- schedese brouwer liet vandaag bij de publicatie van de cijfers weten dat vorig jaar wereldwijd een recordhoeveelheid Grol- sch-bier is gedronken van 3,2 miljoen hectoliter. Voor dit jaar bepaalt de nieuwe brouwerij voor een belangrijk deel de resultaten van Grolsch. De bierbrouwer zal nog eens 60 miljoen euro investeren in de productielocatie. De afschrij vingen in verband met de inge bruikname zullen ook toene men, waardoor Grolsch voor 2004 een daling van de winst verwacht van 20 tot 30 procent. In 2005 rekent Grolsch weer op winstgroei, omdat het bedrijf dan kan profiteren van de bete re efficiëntie van de nieuwe brouwerij. De omzetstijging van 1,7 pro cent schrijft Grolsch toe aan stijgende volumes in onder meer Groot-Brittannië. Ook prijsverhogingen in Nederland en op andere exportmarkten stuwden de omzet. Negatieve invloed ging uit van de goedko pere dollar. Grolsch constateert een krimp van de Nederlandse biermarkt, maar de brouwer merkt daarbij op dat hij het eigen marktaan deel heeft weten te handhaven. De brouwer constateert een he vige concurrentie op de bier en drankenmarkt en prijzensla gen in de supermarkten, waar door marges onder druk komen te staan. 'Fusieoverleg France Telecom met KPN-top' frankfurt/anp - Het Duitse weekblad Focus Money heeft vandaag gemeld dat tele- comconcern KPN en France Telecom besprekingen voe ren over een mogelijke fusie. Bij een eventueel samengaan zou het Nederlandse bedrijf door de Fransen worden overgenomen. Een woord voerder van KPN wilde niet op het bericht ingaan. „Wij reageren nooit op geruch ten", was alles wat hij kwijt wilde. Een woordvoerster van France Telecom zegt dat het verhaal niet klopt. Fo- nusMoney baseert zich op een niet nader genoemde KPN-manager. Volgens deze bron loopt het overleg met France Telecom al enkele weken. Maandag bleek dat KPN vergeefs zijn zinnen had gezet op de Britse con current mm02. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren forse celstraffen opgelegd aan de zes verdachten in een grote belastingfraudezaak. Een voor malig hoofd fiscale zaken bij ABN Amro kreeg 32 maanden cel en een boete van 300.000 euro. Een oud-fiscalist bij ac countantskantoor Ernst Young kreeg dezelfde celstraf en een boete van 500.000 euro. De twee hebben de fiscus in de jaren negentig voor ongeveer 55 miljoen euro opgelicht. Daartoe werkten ze samen met vier ver dachten uit het buitenland. Die kregen celstraffen variërend van 20 tot 42 maanden. De ver dachten hebben miljoenen eu ro's opgestreken met de handel in bv's. Het zestal verdiende het geld vrijwel zonder risico door tijdens de handel de belasting schulden van de vennootschap pen weg te poetsen. Zes handelden in kasgeld-ven- nootschappen met een belas tingschuld. Daarbij werd het kasgeld uit de bv's onderling verdeeld. Vervolgens werden waardeloze activiteiten in de vennootschap gestopt. Er wer den bijvoorbeeld bv's gevuld met de exploitatierechten van zilver- en goudmijnen, waar volgens de rechter geen delf stoffen meer worden gewon nen. De zes deelnemers schre ven evengoed grote bedragen af op de exploitatierechten voor deze mijnen. Zo konden ze de belastingschuld wegstrepen. ABN Amro moest door het op treden van het hoofd fiscale za ken een schikking treffen met de Belastingdienst. De fiscus kreeg 33 miljoen euro, omdat de via ABN Amro verkochte vennootschappen hun belas tingverplichtingen niet zijn na gekomen. In eerste instantie wilde de fiscus zelfs 55 miljoen euro op de bank verhalen. ABN Amro heeft inmiddels een zaak tegen zijn ex-werknemer aan gespannen om de schade te verhalen. rosmalen/gpd - Bouwer Heij- mans heeft nog geen verdachte boekhoudingen ingeleverd bij de Nederlandse Mededingings autoriteit (Nma). Volgens woordvoerder Van Lith van het Rosmalense bouwconcern is er nog niets gevonden. „We zijn met een intern onderzoek be zig. Mochten we wat aantreffen, dan zullen we dat inleveren bij de NMa", zei hij gisteren. Onder andere BAM, Dura Ver meer en VolkerWessels hebben al stukken overhandigd. Op welke termijn Heijmans uit sluitsel kan geven over de even tuele aanwezigheid van een schaduwboekhouding kon Van Lith niet zeggen. Minister Brinkhorst (economi sche zaken) heeft de bouwers opgeroepen hun belastende ad ministratie voor 1 mei in te le veren. Als ze dat niet doen, lo pen ze het risico uitgesloten te worden van nieuwe overheids aanbestedingen. Het is nog on duidelijk hoeveel bedrijven over de brug zullen komen, nu de druk op hen is verhoogd. Vol gens ingewijden zijn er net zo veel boekhoudingen als er be drijven zijn. „Tenzij zij er niet meer zijn", aldus Van Lith. Hij kan niet zeggen of het laatste voor Heijmans geldt. Van den Berg, hoogleraar bouwrecht aan de Universiteit van Tilburg, gelooft niet dat Brinkhorsts dreigement veel materiaal zal opleveren. „Ik denk dat vrijwel alles is vernie tigd. Een aantal bedrijven heeft dat ook toegegeven." Volgens minister Donner (justitie) leidt het vrijwillig afstaan van scha duwboekhoudingen niet tot vervolging omdat bedrijven niet gedwongen mogen worden mee te werken aan hun eigen veroordeling den haag/gpd - Alle betalings systemen van de Postbank heb ben gistermiddag vier uur niet gewerkt. Bij pinautomaten van de Postbank en de ING kon daardoor tussen twaalf en vier uur geen geld worden opgeno men. Volgens de Postbank valt de schade mee, omdat iedereen met een giropas wel bij auto maten van andere banken te recht kon. Ook in het buiten land, zoals de wintersportge bieden, kon daarmee geld wor den opgenomen. In winkels waren volgens de woordvoer ster van de bank ook weinig problemen, omdat de Postbank garant staat voor een bepaald bedrag aan boodschappen. Hoe hoog deze kredietlimiet is, wil de bank niet zeggen. De storing heeft de meeste ge volgen gehad voor bezitters van een basispas, omdat die alleen werkt bij automaten van Post bank en ING. Deze mensen wa ren aangewezen op postkanto ren om geld op te nemen. Ook het geldverkeer via internet en automatische telefoonbetalin gen lag stil. De bank verwacht uit deze hoek weinig of geen schadeclaims. „Gelukkig was de storing niet op vrijdag of zaterdag, want dan is er veel'meer betalings- Kans erg klein Volgens Interpay, de organi satie van de banken die het betalingsverkeer regelt, is een landelijke storing zo goed als onmogelijk. Inter pay garandeert een landelij ke beschikbaarheid van het betalingsverkeer van 99,98 procent en dat is volgens de organisatie altijd gehaald. Betaalautomaten zijn vol gens Interpay aangesloten op vijf steunpunten. Zodra een steunpunt uitvalt, ne men andere het over. Daar door kan nooit het totale pin verkeer in één regio uit vallen. Mocht het toch mas saal fout gaan, dan liggen er volgens Inteipay noodscena rio's klaar bij De Nederland- sche Bank. zoals bijvoor beeld het op korte termijn beschikbaar stellen van meer contant geld. verkeer", zegt de woordvoer ster. De vorige grote storing was wel op een zeer drukke dag, na melijk 23 december 2002. Die dag moesten veel klanten van de Postbank hun kerstinkopen in de winkel achterlaten. washington-den haag/gpd - Europa en de VS vechten op dit ogenblik op diverse fronten een handelsoorlog uit. De Europese Unie verbood gisteren - voorlo pig voor een maand - om kip uit de VS te importeren. De VS leg den de import van Frans vlees aan banden vanwege vermeen de risico's voor de volksgezond heid. Het gaat om producten als foie gras (ganzenlever) en var kensvlees. De Amerikaanse maatregel heeft volgens het Productschap Vee, Vlees en Eieren nauwelijks gevolgen voor Nederland om dat er vrijwel geen kip geïmpor teerd vanuit de VS. Het verbod volgt op de ontdekking van een zeer besmettelijke variant van het vogelgriepvirus in de staat Texas. Het productschap is blij met de snelle reactie. „Het laat ste dat we hier willen is weer een drama", zegt woordvoerder Van de Riet. Volgens het schap ontsmetten de VS pluimvee op een manier die in de EU niet is toegestaan. „Wij proberen virussen als sal monella door hoge hygiënische eisen te onderdrukken", zegt Van de Riet. Eieren mogen wel worden ingevoerd, maar in Ne derland gebeurt dat nauwelijks. „Wij produceren zelf veel meer eieren dan we consumeren. De rest exporteren we." Volgens Van de Riet zijn er wel een paar bedrijven die op kleine schaal eipoeder vanuit de VS importe ren. Als het verbod langere tijd aan houdt, verwacht hij op termijn wel een stijging van de prijs. Nu de aanvoerkanalen uit Zuid- Oost-Azië en Amerika droogval len, zal de vraag in Europa toe nemen, verwacht hij. Grote ki peters als Rusland en Japan, die zelf weinig produceren, zullen ze ergens vandaan moeten ha len. Vooral Japan was door de vogelgriep in de omringende landen aangewezen op de VS. De prijsstijging zal vooral voor de leveranciers te merken zijn. „Pluimveehouders zullen een betere prijs krijgen voor hun product. Maar het wordt ook wel weer eens tijd dat ze wat gaan verdienen", zegt Van de Riet. Het betekent volgens hem niet automatisch dat de consu ment meer moet gaan betalen voor kip. „Dat ligt aan de su permarkten." Volgens Europees commissaris David Byrne (dierenwelzijn en consumentenbescherming) is het Amerikaanse virus minder besmettelijk dan de variant die in Azië rondwaart. De EU im porteert jaarlijks 800.000 kui kens, voornamelijk kalkoenkui kens, uit de VS ter waarde van 2,5 miljoen euro. Afgelopen weekeinde zijn 6600 kippen in Texas geruimd. Alle pluimvee in een straal van vijf tien kilometer rond de boerde rij wordt nu getest. De laatste uitbraak van vogel pest in Europa woedde vorig jaar in Nederland. Om versprei ding te voorkomen moesten zo n 30 miljoen kippen, eenden en kalkoenen worden gedood. Ruim 1300 bedrijven, 30 pro cent van de Nederlandse pluimveesector, werd toen door het virus getroffen. Het importverbod van Frans vlees is het gevolg van een serie inspecties die de VS van 15 ja nuari tot en met februari heb ben uitgevoerd inTrankrijk. Daarbij bleek dat Franse expor teurs de Amerikaanse veilig heidsnormen niet goed nale ven. De Franse minister van landbouw Gaymard heeft nog geprobeerd het verbod tegen te houden omdat de inspecties niet zouden deugen. Het land ontkent dat het vlees een ge vaar voor de gezondheid ople vert. De Amerikaanse en Europese importdrempels zijn-de laatste speldeprikken in de soms ge spannen betrekkingen tussen de twee handelspartners. De Europese Unie behaalde giste ren een overwinning in deze re latie. De wereldhandelsorgani satie WTO gaf de unie toestem ming voor vergeldingsmaatre gelen omdat de Amerikanen een eerder veroordeelde wet te gen het dumpen van producten nog steeds niet hebben inge trokken. IN ÉÉN DAG GEPLAATST Hout of kunststof Bouwaanvraag Binnenaftimmering 10 jaar garantie Showrooms vol ideeën DAKKAPELLEN (T0800-kapellen K 1 «"5536 Hij www.ruiter-dakkopellen.nl den haag/gpd - Heineken heeft vorig jaar wereldwijd goed ge draaid, maar de bierbrouwer heeft steeds meer last van de sterk gestegen eurokoers. Dat zet de winst zowel in 2004 als in 2005 onder druk, waardoor de positieve effecten van autonome groei grotendeels teniet worden gedaan. Topman Thony Ruys bena drukte vanmorgen in een eerste toelichting op de jaarcijfers 2003 dat Heinekens winst over eind blijft door een sterke posi tie in de luxere biermerken. Daarnaast blijft het concern in de kosten snijden, wat het ko mend jaar zal leiden tot winst groei uit de gewone bedrijfs voering. Heineken wist de autonome omzet met 7 procent op te voe ren. Het concern produceerde vorig jaar 99 miljoen hectoliter bier, 17 procent meer dan het jaar daarvoor. Dat is inclusief de omzet die werd gekocht via bedrijfsovemamen. De netto winst kwam uit op 798 miljoen euro, 4 miljoen hoger dan het jaar ervoor. Het concern stelt een ongewijzigd dividend voor van 40 eurocent. Er komt een aandelensplitsing, waarbij be leggers voor vier bestaande aandelen straks vijf stuks krij gen. Analisten reageerden vanmor gen gemengd op de resultaten van Heineken. Ze zijn vooral bezorgd over de negatieve valu ta-effecten, maar zijn positief over de autonome omzetgroei. Op de Amsterdamse beurs daalde het aandeel Heineken vanmorgen licht aan het begin van de handel. Heineken is nogal gevoelig voor de schommelingen op de valu tamarkt. De bierbrouwer no teert zijn bedrijfsresultaten in euro's, maar realiseert een flink deel van zijn omzet in landen waar de lokale valuta sterk ge daald zijn tegenover de euro. Het gaat om de munten in de VS, Polen, Nigeria, Rusland en Singapore. De brouwer heeft weliswaar va lutarisico's afgedekt, maar dat gaat gepaard met kosten die drukken op de winst. Volgens Heineken zullen ook de resulta ten in 2005 nog sterk negatief beinvloed worden, als de wis selkoersverhoudingen niet van nu af onveranderd zouden blij ven. Heineken wist zijn positie op de wereldwijde biermarkt in 2003 verder te versterken. Vooral in China groeide de bierconsump tie, in West-Europa en de VS was sprake van een lichte krimp. Het concern profiteerde vooral van toenemende verko pen van Heineken bier, waar dit als een premium merk in de markt wordt gezet. Twintig pro cent van wat het concern aan bier produceert, wordt onder het merk Heineken verkocht. In Nederland werden de resul taten van het bierbedrijf posi tief beinvloed door hogere mar ges, en kostenbesparingen. Heineken heeft in ons land in middels 400 banen gesclirapt. Er loopt een reorganisatieplan die in 2003 begon en volgend jaar wordt afgerond. Foto: ANP/Rick Nederstigt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9