Bush wil verbod op homohuwelijk BUITENLAND Dodental Marokko komt op 564 Poetin stuurt plots regering naar huis NAVO wil sneller besluit inzet troepen Z-Korea legt buur plan voor Internationale druk op regering Haïti neemt toe Libië kocht vrede met GB Carnaval valt niet in het water Kinderverkrachter in Iran opgehangen ry wint in lio en Utah yfJCTON - John Kerry heeft -^J-Mrverkiezingen voor de jcratische presidentsno- [e in Idaho en Utah ge in. Van de verkiezingen lii, die ook gisteren houden, was nog geen binnen, maar verwacht (dat Kerry ook daar zal ze- m. Volgende week staat Tuesday op het program- aarbij tien staten tegelijk lus maken. ;eeïJ -iëll1 VI Terroristen en vliegers ngton - Terroristische saties hebben gepro- piloten te werven en de lomen veiligheidsmaatre- o pp luchthavens in Euro- 1ë, en het Midden-Oosten luiken. Dit heeft CIA-di- -n George Tenet verklaard, gen van de omvang van tember 2001 liggen nog in het bereik van al-Qae- jus Tenet. tuig met en neergestort Op het Italiaanse ei- dinië zijn zes mensen leven gekomen toen iegtuig neerstortte. Het een Cessna 500, was •jtsen gehuurd om een tor een harttransplantatie E Nbrengen vanuit Rome 1 agliari. Het wrak werd in jen gevonden, op 30 ki- afstand van de Sardijn- Istad Cagliari. dbederf bij lljard mensen H j- Wereldwijd lijden zo'n jPfliard mensen aan tand- i de meesten omdat zij pt realiseren dat goede ïygiëne ook bijdraagt aan ijhele gezondheid van een 0at zegt de Wereldge- jidsorganisatie (WHO). Is de organisatie leidt het yan tanden gewoonlijk hte eetgewoonten, om- tisen niet in staat zijn te at goed voor ze is, waar- tel gezondheidsproble- «staan. rachten n terecht cton - Twee mannen er meer als lijfwacht ama bin Laden zouden gewerkt, worden de evangenen uit Guant- die terecht moeten ipor een speciaal legertri- 1 Een van de twee, de Su- llbrahim Ahmed Mahm- fDosi, verzorgde geldza- r al-Qaeda. De ander, nen afkomstige Ali ned Sulayman al ou als propagandist b Laden hebben ge- aten doden jurverdachte Amerikaanse militai- iben in de stad Habba- LL ii het westen van Irak 32tnoedelijke naaste me- 2lfer doodgeschoten van hgrijke terreurverdachte ^"Rsab al-Zarqawi, op xer-ioofd de Amerikanen ining van tien miljoen ibben gesteld. De Ver- itaten verdenken Al- ervan in Irak namens een netwerk van bui strijders op te zetten, i slaat om: Joden j- Een schip met vluqh- j is omgeslagen voor de ist in de Egeïsche Zee. trenden zijn daarbij nen. Twintig mensen Jvermist. De nationali se opvarenden is niet '1 Zeven mensen werden isleider Igestoken 3 Een onbekende man Ot tn 36-jarige Deense ver- Ier doodgestoken, die .ld toen in juli 2002 Q^Bgtuigen boven de Bo- pp elkaar botsten. De nog niet opgepakt. De 'eet niet of de moord houdt met de vlieg- :bij 71 mensen om- Op het moment van was slechts een ver- Ier aan het werk. 4mies in •ontdekt pruaanse arbeiders ij werkzaamheden in iol in de zuidelijke 'ncie Islay bij toeval nmies van ongeveer 'oud gevonden. Archeo- Y Linares liet weten dat jom mummies van een nd en van een onge- irige man. De krant El |rio meldt dat het gaat lidste mummies die tot Peru zijn gevonden. Aardbeving Marokko Aardbeving met ALGERIJE kracht van 6,5 op schaal van Richter 500km brussel/anp - Secretaris-gene- raal De Hoop Scheffer van de NAVO wil dat nationale parle menten sneller besluiten ne men over de inzet van troepen in het buitenland. De NAVO- voorman zei dat gisteren tij dens overleg met europarle mentariërs en nationale volks vertegenwoordigers in Brussel. De NAVO besloot eind 2002 een snelle interventiemacht op te richten, waarvoor de negentien lidstaten gezamenlijk 20.000 militairen beschikbaar houden. De besluitvorming over de inzet duurt vaak lang, omdat natio nale parlementen in de meeste gevallen daar formeel mee moeten instemmen. De Hoop Scheffer wil dat de ne gentien en vanaf april 26 NAVO-landen daar meer vaart achter zetten. De Tweede Ka mer studeert al op mogelijkhe den om snellere troepeninzet mogelijk te maken. De Hoop Scheffer ziet verder geen 'geografische grenzen' voor de inzet van NAVO-troe- pen. „Niet dat het nu of op de overzienbare termijn aan de or de is, maar de NAVO is inzet baar in vele theaters." Ook Afrika is in zijn ogen een werelddeel waar het bonge nootschap actief kan zijn. „Als daar een genocide plaats vindt, kan ik mij niet voorstellen dat wij dat als NAVO uitsluiten, zonder dat daarvan nu sprake is." De Hoop Scheffer sprak ook tegen dat de NAVO plannen heeft om militairen naar het Midden-Oosten te sturen. pekinc/anp - Zuid-Korea heeft vandaag tijdens internationaal overleg over de Noord-Kore- aanse crisis een stappenplan op tafel gelegd. Dat moet een ein de maken aan de slepende kwestie over de nucleaire ambi ties van de stalinistische noor derbuur. Het plan zal de ko mende dagen worden bespro ken tijdens beraad in Peking. In de Chinese hoofdstad begon vanmorgen het overleg tussen zes landen over Noord-Korea. De verwachting is dat het land zich .bereid toont zijn nucleaire programma te bevriezen in ruil voor compensatiemaatregelen. Noord-Korea wil onder meer met energieleveranties worden gecompenseerd. Aan het over leg nemen Noord-Korea, Zuid- Korea, Rusland, de Verenigde Staten, Japan en gastheer China deel. De Amerikaanse ondermi nister van buitenlaqÉse zaken James Kelly verklaarae kort na het begin van de conferentie dat Washington niet van plan is Noord-Korea aan te vallen. Ook herhaalde hij de eis dat Pyongy ang een punt achter de nucleai re activiteiten zet. Het hoofd van de Noord-Kore- aanse delegatie, onderminister van buitenlandse zaken Kim Kye-gwan, zei dat Pyongyang zich in het overleg flexibel zal opstellen, maar vasthoudt aan zijn principes. Kim sprak de hoop uit dat er door een dia loog een eind komt aan het conflict tussen de Verenigde Staten en Noord-Korea over de nucleaire kwestie. Zuid-Korea stelt in zijn plan voor dat Pyongyang in eerste aanleg zijn „bereidheid" moet tonen het kernprogramma te ontmantelen. In antwoord daarop zullen de andere be trokken naties in het conflict geleidelijk beginnen met nog niet nader omschreven „maat regelen" die de relatie met Py ongyang moeten verbeteren. rabat - Zeker 564 mensen heb ben de aardbeving in Marokko niet overleefd. Honderden an deren raakten gewond. De ver wachting is dat het dodental verder zal oplopen. Waarschijn lijk liggen er nog veel slachtof fers onder het puin. Bovendien zijn reddingswerkers pas in de nacht aangekomen in kleinere, afgelegen dorpen in de regio. Ook daar zijn talrijke slachtof fers gevallen. Het Nederlandse ministerie van defensie heeft vanmorgen red dingswerkers en reddingshon den naar het door een aardbe ving getroffen noordoosten van Marokko gestuurd. Het depar tement heeft twee Hercules- transportvliegtuigen ter be schikking gesteld. De Nederlandse reddingshon den, het materieel en de red dingswerkers zijn van het Ur ban Search and Rescueteam. Het USAR is een Nederlandse bijstandseenheid voor hulp bij rampen in binnen- en buiten land en valt onder het ministe rie van binnenlandse zaken. Ook onder meer België, Duits land, Frankrijk, Portugal en Spanje hebben reddingsteams naar het Noord-Afrikaanse land gedirigeerd. Het zoeken naar mogelijke overlevenden en het bergen van de slachtoffers wordt sterk ge hinderd door naschokken en door regen in de rampregio. Reddingswerkers klaagden ook over een gebrek aan zwaar ma terieel en aan honden die slachtoffers opsporen. Uit het gehele Noord-Afrikaanse land zijn hulpgoederen gearriveerd. Desondanks moesten duizen den mensen de nacht in de bui tenlucht doorbrengen zonder een dak boven het hoofd en vaak ook zonder dekens. De Nederlandse ambassade in Rabat heeft gezegd nog geen berichten te hebben ontvangen dat er Nederlanders zijn onder Nederlandse hulp op weg naar rampgebied kenissen wonen. Diverse Marokkaanse organisa ties in Nederland openen een dezer dagen een girorekening waarop hun landgenoten giften kunnen storten voor de slacht offers van het natuurgeweld, al dus voorzitter Boudouft voor zitter van het Samenwerkings verband Marokkanen en Tune- President Bush wil via grondwet ingrijpen port-au-prince/anp - De Ver enigde Staten en Frankrijk heb ben hun inspanningen opge voerd om een einde te maken aan de burgeroorlog in Haïti. Als eerste westerse mogendheid denkt Frankrijk hardop na over een internationale vredesmacht voor het Caribische land. De Franse president Chirac sluit niet uit dat zijn land troe pen voor een dergelijke militai re missie beschikbaar stelt. Het staatshoofd zet echter voorals nog in op onderhandelingen tussen regering en rebellen. Chirac riep tijdens zijn bezoek aan de Hongaarse hoofdstad Boedapest de strijdende partij en in het Caribische land op vredesberaad te voeren. De Verenigde Staten stuurden ongeveer vijftig militairen naar Haïti om de Amerikaanse am bassade te bewaken. Washing ton benadrukte dat de militai ren zich niet in de strijd zullen mengen. De Verenigde Staten verlengden de termijn waarbin nen de oppositie akkoord kan gaan met een internationaal vredesplan. De omstreden pre sident Aristide aanvaardde het plan al. Het staatshoofd suggereerde gisteren dat de Haïtianen nog voor november een nieuw par lement kunnen kiezen. Verder benadrukte hij dat hij niet zal aftreden, hetgeen de opstande lingen eisen. Aristide riep de in woners van zijn land op Haïti niet te ontvluchten. Hij vindt dat ook de oppositie met het vredesplan moet instemmen. Volgens het vredesvoorstel kan Aristide zijn ambtstermijn tot begin 2006 gewoon uitzitten. Hij moet wel een nieuwe pre mier naast zich dulden die een regering zal samenstellen waar in ook de oppositiegroepen hun zegje kunnen doen. Het merendeel van de ongeveer 85 Nederlanders in Haïti had gisteren nog geen gehoor gege ven aan het advies van het mi nisterie van buitenlandse zaken om het land te verlaten. Tenzij de situatie drastisch verslech tert, zal een kwart tot eenderde uiteindelijk vertrekken, ver wacht de Nederlandse consul Padberg. londen/ap - Libië heeft de na bestaanden van de slachtoffers van de bomaanslag op PanAm- vlucht 103 bij Lockerbie alleen compensatiegeld betaald om 'vrede te kopen' met Groot- Brittannië. Dat heeft de Libi sche premier Shokri Ghanem gezegd in een interview met de BBC. Libië besloot het compensatie- geld, een bedrag van 2,7 miljard dollar, te betalen om de betrek kingen met het Westen aan te halen en een eind te maken aan de sancties die de Verenigde Naties het land hadden opge legd, aldus Ghanem. Op de vraag of de betaling van het compensatiegeld dan niet bete kent dat Libië de schuld op zich neemt van de aanslag bij Loc kerbie, antwoordt de premier: „Daar ben ik het mee eens en daarom zeg ik dat we de vrede hebben gekocht." Juist gisteren zouden de Ver enigde Staten de reisbeperkin gen voor Libië opheffen, in ant woord op een recente belofte van de Libische leider Moam- mar Gaddafi om niet langer naar de ontwikkeling van mas savernietigingswapens te stre ven. Na de uitlatingen van Ghanem besloot Washington daar echter vooralsnog van af te zien. Het ministerie van buiten landse zaken liet weten van de Libische regering te verwachten dat ze alsnog afstand neemt van de uitspraken van de pre mier en benadrukt dat ze zich verantwoordelijk acht voor de Lockerbie-aanslag. In augustus erkende Libië wel schuld voor de aanslag in 1988. Het land verklaarde toen de verantwoordelijkheid te dragen voor zijn functionarissen, van wie er een veroordeeld is we gens zijn aandeel in de aanslag. Ghanem zei verder te hopen dat de Britse premier Tony Blair zo snel mogelijk een bezoek brengt aan Libië. anp de slachtoffers van de beving die het noordoosten van Ma rokko gisterochtend vroeg trof. Veel van de in ons land wonen de Marokkanen komen uit de getroffen regio of ze hebben er nog familieleden, vrienden of siërs. De Marokkaanse vorst Moham med VI is in de getroffen regio om persoonlijk een beeld te krijgen van de omvang van de ramp. Hij wil de nabestaanden en de andere slachtoffers ook een hart onder de riem steken. De beving, met een kracht van ruim 6 op de schaal van Rich ter, was de zwaarste sinds 1994. Volgens de Franstalige Marok kaanse krant Le Matin heeft Mohammed verscheidene mi nisters naar de stad al-Hoceima gestuurd om vanuit deze plaats de reddingswerkzaamheden te coördineren. zenden homoparen in San Francisco zijn getrouwd na een daad van bestuurlijke onge hoorzaamheid van de burge meester, is daartoe volgens Bush het moment aangebro ken. ,Als we willen voorkomen dat de betekenis van het huwelijk voor altijd wordt veranderd, moeten we zorgen voor een grondwetswijziging die het hu welijk in Amerika beschermt", zei Bush bij de aankondiging van zijn stap. „Als geen actie wordt ondernomen, kunnen we rekenen op meer arbitraire ge rechtelijke beslissingen, meer processen, meer verzet van lo kale bestuurders." Nu mag elke Amerikaanse staat zelf beslissen welke rechten ze geeft aan homostellen, en 38 staten kennen al een expliciet verbod op homohuwelijken. In een federale 'wet ter be scherming van het huwelijk' is geregeld dat geen enkele staat gedwongen kan worden homo huwelijken die in een andere staat zijn gesloten te accepte ren. Bush zei gisteren bang te zijn dat die wet ondergraven wordt als elders getrouwde ho mostellen processen gaan aan spannen om toch erkend te worden. De homobeweging is teleurge steld dat Bush 'door de knieën is gegaan voor de rechtse pres sie'. De Democraten noemen het een poging om discrimina tie in de Amerikaanse grondwet op te nemen. Zij menen dat Bush het homohuwelijk tot ver kiezingsthema maakt om de aandacht af te leiden, en dat hij er verdeeldheid mee zaait. De presidentskandidaten John Kerry en John Edwards zijn te gen het homohuwelijk, maar zijn wel voor alternatieven. d°°r onze correspondent Tussenpaus premier Kasjanov vertrekt moskou - President Poetin heeft gisteren zijn complete re gering ontslagen. De Russische leider zal nog voor de presi dentsverkiezingen van 14 maart zijn nieuwe premier presente ren. In een korte televisietoe spraak verklaarde Poetin dat hij zo duidelijkheid wil scheppen voor de koers van de komende vier jaar. Michail Kasjanov zal zeker niet terugkeren in de nieuw rege ring. De premier is als enige door Poetin met onmiddellijke ingang op straat gezet. Vice- premier Victor Christjenko leidt nu de demissionaire regering, maar hij geldt als tussenpaus. Het vertrek van Kasjanov komt niet als een verrassing, al had den de meeste waarnemers het pas na de verkiezingen ver wacht. De liberaal Kasjanov was een overblijfsel van het tijdperk van Jeltsin. Na het ontslag vorig jaar van zijn compagnon Alexander Volosjin, het hoofd van de pre sidentiële administratie, had de voormalige minister van finan ciën nauwelijks nog medestan ders. Zijn nauwe banden met enkele invloedrijke zakenman nen maakten hem verdacht bij de entourage van Poetin. Kasjanov stak zijn hoofd in de strop door de spectaculaire ar restatie van de oliemagnaat Mi chail Chodorkovski te veroor delen. Kasjanov negeerde daar bij een bevel van Poetin, die wilde dat de regering zou zwij gen over de zaak. President en premier konden volgens Russi sche media nauwelijks nog door één deur. Het ontslag van de regering brengt wat leven in de tot dus ver voorspelbare campagne voor de presidentsverkiezingen. President Poetin kan rekenen op ongeveer 70 procent van de stemmen. De tegenstanders halen volgens de peilingen geen van allen meer dan 5 procent. venetië - Ook in Venetië loopt het carnaval ten einde. De Italiaanse stad werd de afgelopen dagen enigszins geplaagd dor sneeuwval, maar dat mocht de pret niet drukken. Integendeel. Beter een beetje sneeuw, dan een hoop hemelwater, moeten de inwoners van het Giethoorn van Italië hebben gedacht. Foto: AP door onze correspondent Ans Bouwmans Washington George Bush wil nu ook officieel een grondwets wijziging die het homohuwelijk in heel Amerika verbiedt en ille gaal maakt. De Amerikaanse president riep het Congres op een amendement van die strek king aan te nemen en naar de vijftig staten te sturen voor rati ficatie. marvdahst - In de zuid-lraanse stad Marvdahst is een kinderverkrachter op nogal onconventionele wijze aan zijn einde gekomen. De man, veroordeeld voor misbruik en verkrachting van meer dan twintig kin deren werd aan een hoogwerker op het centrale plein van de stad opgehangen en als afschrikwekkend voorbeeld aan de bevolking getoond. Foto: AP De Republikein Bush is een ver klaard tegenstander van het ho mohuwelijk. Hij heeft de afge lopen tijd verschillende keren gewaarschuwd dat hij zijn pres tige als president zou aanwen den om te komen tot een grondwettelijk verbod. Nu het homohuwelijk realiteit wordt in Massachusetts door een uitspraak van het hoogge rechtshof van die staat, en dui-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7