morrelen aan kinderbijslag BINNENLAND 2 0.99 3.99 "4.49 149+ 1.89 Hoge inkomens kunnen kinderbijslag missen Kamen Niet Sparen voor een stofzuiger met pudding? SUPER DE BOER Proces in Den Haag doet Israël rijen sluiten Commissie onderzoekt werk AIVD Groningse taxichauffeurs 'verhuizen' naar carnaval Donner tornt niet aan uitleveringsverdrag VS Proef met kunstmatige bevochtiging veenkades Protest onder paraplu lit -^ielzoekers in :J op niveau 1997 - Het aantal asielzoekers or westerse landen in in 2003 var.it 20 procent gedaald tot ejri 1.000, het laagste aantal sinds nbuj7. Dat heeft de VN-vluchte- 3 ggenorganisatie Unhcr ge- 1 d^d. In de Europese Unie is aantal asielzoekers vergele- i met 2002 gedaald met 22 jcent tot 288.000. Dat is ook aantal sinds 1997. hcr-commissaris Ruud Lub- noemt het 'zeer welkom «leropen debat nbu r ;>uwfraude bez) haag - Groenlinks wil het ige week gehouden debat j opr de bouwfraude herope- Kamerlid Vos is verrast »r de koers die de ministers (economische za- 1) en Donner (justitie) in een er Afhebben uiteengezet. Die nt volgens de voormalige nflrzitter van de enquêtecom- isie Bouwfraude niet over- 1 met wat in het debat is be- pken. Vos is van mening dat (rijven die hun schaduw- iouding vrijwillig over igen wel degelijk vervolgd len worden. irtificaat voor tuurbeheer haag - Een goed natuurbe- is mogelijk door het werk alle natuurbeheerders te la- aan vastgestelde Het Land- Economisch Instituut 11) stelde gisteren dat certifi- lig voor natuurbeheer het 1,2-van het koren kan scheiden. kan nodig zijn, omdat ?.meJds meer boeren en andere ''rojidbezitters de taak van na- efbeheerder op zich nemen. r ,,nnel dicht na nnis a verkeersongeval ^b(Iasserdam - De politie heeft bbg}rmiddag de noordelijke 1! Exi van de Noordtunnel bij Al- n/ldserdam enige tijd afgeslo- 'auldja een ongeval. Een vracht- 2 a eur reec*een vent^" df kapot, waardoor allerlei jmel op de rijbaan terecht- De afsluiting in de veroorzaakte een ki- iterslange file vanuit Gorin- richting Rotterdam. woensdag 25 februari 2oo4 door Thea van Beek en Carine Neefjes den haag - „Natuurlijk is het nooit leuk om minder geld te krijgen, maar mijn kin deren komen niets te kort. Ook al krijg ik geen cent kinderbijslag meer", vertelt Ron Boszhart, presentator van onder meer het Tros-televisieprogramma 'De leukste thuis'. Hij ligt er niet wakker van dat staatsse cretaris Rutte van sociale zaken laat on derzoeken of de hoogte van de kinder bijslag afhankelijk moet worden van het inkomen. Eigenlijk vindt Boszhart, vader van twee kinderen (7 en 10 jaar oud), het terecht als hij geen kinderbijslag meer krijgt. ,,Ik kan mijn kinderen alles geven wat ik wil. Dat kunnen lang niet alle ou ders zeggen." Hoeveel er bij huize-Boszhart binnen komt, wil de tv-presentator niet zeggen. De paardrijles, de voetbalclub, het tur nen en de schaakclub van zijn kinderen hoeft hij in elk geval niet van de kinder bijslag te betalen. „Het geld gaat recht streeks naar hun spaarrekening." Bij WD-kamerlid Frans Weekers vallen ook geen grote gaten als de kinderbijslag wegvalt. „Ach, dan doen we gewoon wat zuiniger tijdens de wintersportvakantie. Daar worden mijn kinderen niet slechter van", vertelt Weekers, vader van drie kinderen in de leeftijd van 4, 8 en 9 jaar. Als Kamerlid krijgt hij jaarlijks een 'scha deloosstelling' van 85.908 euro bruto, exclusief de onkostentoelage. Al eind jaren dertig van de vorige eeuw kende Nederland kinderbijslag. In 1937 bestonden maar liefst 146 CAO's waarin kinderbijslag was opgenomen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de eerste kinderbijslagwet van kracht. De regeling was toen uitsluitend bestemd voor ge zinnen met meer dan drie kinderen tot 15 jaar. In de loop der jaren is de wet re gelmatig aangepast. Zo bestonden er heel lang aparte regels voor zelfstandige ondernemers en werknemers in loon dienst. In 1983 kwam er een algemene kinderbijslagwet waarin alle ouders exact hetzelfde bedrag voor hun kinde ren krijgen. Staatssecretaris Rutte onderzoekt nu of de kinderbijslag 'inkomensafhankelijk' kan worden gemaakt. Orthopedisch in strumentmaker N. van Miltenburg uit Hilversum vindt dat prima. Hij is vader van twee dochters en heeft een jaarinko men van rond de 40.000 euro. „Ik zou het niet erg vinden als kinderbijslag voor de hogere inkomens wordt afgeschaft. Kinderbijslag is prima voor mensen met bijvoorbeeld een bijstandsuitkering. Zelf heb ik het niet echt nodig. Maar daar zou dan wel een lager belastingtarief te genover moeten staan." Femke Halsema, fractievoorzitter van Groenlinks en sinds vier maanden moe der van een tweeling: „Kinderbijslag af hankelijk maken van het inkomen staat bij ons al jaren in het verkiezingspro gramma. Dat moet dan wel betekenen dat mensen met lage inkomens meer kinderbijslag ontvangen. Voor mensen met een hoog inkomen is kinderbijslag een luxe, voor mensen met een laag in komen een welkome aanvulling." ilfzijl: Geen zin referendum ijl - De belangstelling voor referendum, waarin van een nieuwe burgemeester Delfzijl wordt gekozen, (gisteren naar een diepte- pUi gedaald. In een peiling het Dagblad van het Noor- ]!?a{zei nog maar 58 procent te j a stemmen. Vorige week end|dat nog 75 procent. Nor- gesproken is het enthou- |ne om te gaan stemmen Fljvoor de verkiezing het omdat de kiezers door ampagnes warm zijn ge- zjjQkt. In Delfzijl is het omge- 3rkc]de te zien. den haag/anp - Een speciale commissie gaat in opdracht van minister Remkes (binnenlandse zaken) het werk van de AIVD (Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst) onderzoeken. In de commissie komen be stuurlijke zwaargewichten als de commissaris van de konin gin in Noord-Holland en oud topambtenaar Borghouts, de Amsterdamse burgemeester Cohen, voormalig WD-leider en oud-minister van binnen landse zaken Dijkstal, oud-bur gemeester Havermans van Den Haag en prof. Buruma, hoogle raar strafrecht in Nijmegen. Met de instelling van de com missie komt Remkes tegemoet aan een toezegging aan de Tweede Kamer, die hij deed naar aanleiding van de affaire rond Mabel Wisse Smit. Ook de rol van de ATVD in de periode voor de moord op Pim Fortuyn leidde al tot de roep om een onderzoek. Opdracht en werk wijze van de commissie worden volgende week vastgesteld. Ook moeten de leden nog een voor zitter kiezen. Het onderzoek zal zich naar verwachting richten op de con crete resultaten van de AIVD in de afgelopen jaren, ook toen de dienst nog BVD (Binnenlandse Veiligheidsdienst) heette. De commissie onderzoekt niet of de AIVD zich bij zijn werk altijd aan de wet heeft gehouden. Dat is voorbehouden aan de per manente Commissie van Toe zicht of de Kamercommissie voor de Inlichtingen- en veilig heidsdiensten (Commissie 'Stiekem', waar alle fractievoor zitters in zitten, behalve SP-lei- der Marijnissen). Remkes verwacht de bevindin gen van de commissie rond de zomer naar de Kamer te kun nen sturen. Vertrouwelijke za ken worden aan de commissie voor de Inlichtingen- en Veilig heidsdiensten gerapporteerd. den haag/gpd - De Tweede Ka mer staat niet te juichen bij het idee om de kinderbijslag afhan kelijk te maken van het inkomen van de ouders. CDA en WD zijn ronduit tegen, de PvdA wil er al leen over denken als er een bete re algemene regeling voor de kosten van kinderen tegenover staat. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) onderzoekt of de wirwar aan regelingen voor kinderen in elkaar geschoven kan worden. Naast de kinderbijslag gaat het dan bijvoorbeeld om een bij drage in de kosten voor kinder opvang en de kinderkorting. Rutte geeft in een brief aan de Tweede Kamer aan ook te kij ken naar de mogelijkheden voor een inkomensafhankelijke kinderbijslag. Hij doet dat op verzoek van Groenlinks en de Senaatsfractie van het CDA. Het CDA in de Tweede Kamer ziet niets in het plan. „De kin derbijslag is een basis en die moet voor iedereen gelden", al dus CDA-kamerlid Verburg. Ook de WD is tegen een aan passing van de kinderbijslag. De PvdA wil er wel naar kijken, maar is huiverig voor grote ver anderingen. „De kinderbijslag is toch zoiets als de AOW. Daar moet je voorzichtig mee zijn", aldus Kamerlid Noorman-Dén Uyl. „De regelingen voor de kosten van kinderen zijn al deels inkomensafhankelijk. We weten nog niet hoe ver we daarin willen gaan. Als PvdA zeggen we wel dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, maar of dat ook voor de kinderbijslag geldt weten we nog niet." Overigens is de kans klein dat het kabinet met plannen komt om de kinderbijslag afhankelijk te maken van het frikomen. De CDA-bewindslieden zien niets in het plan en Rutte zelf ziet ook veel bezwaren. groningen/anp - Veertien Gro ningse taxichauffeurs hebben geprobeerd een graantje mee te pikken van het carnaval. Zij werkten de afgelopen dagen tij delijk in Oosterhout. „Op een gewone doordeweekse dag staat in Groningen toch de helft van onze auto's stil", verklaarde een woordvoerder van taxibe drijf VTG. „Dan is dit een mooie manier om wat bij te verdienen." Het tijdelijke uit stapje is wettelijk toegestaan, maar Brabantse collega's waren niet blij met de invasie: .Afge lopen dagen is een aantal vin onze auto's klemgereden." In Kudelstaart begon gistermiddag een proef met het kunstmatig bevochtigen van veendijken. Foto: ANP/Juan Vrijdag kudelstaart/anp - Het Wage- ningse onderzoeksbureau Al- terra is gisteren in Kudelstaart een proef begonnen met kunst matige bevochtiging van veen- dijken. Het experiment, dat een jaar duurt, is onderdeel van een hele reeks onderzoeken naar de effecten van extreme droogte op de waterkeringen in veenge bieden. Vorig jaar zomer leidde droogte tot dijkverzakkingen bij Wilnis en Rotterdam. De Stichting Toegepast Onder zoek Waterbeheer (STOWA), het kennisinstituut van de Unie van Waterschappen, heeft op dracht gegeven voor de proef met een zogenoemde surfac tant, een biologisch afbreek baar middel dat de spanning van het water vermindert. Via beregening houdt het surfac tant de vochtigheid in bodems vast of bevordert de herbevoch tiging van uitgedroogde (veen) bodems, zo liet de woordvoer der van de Unie van Water schappen weten. De Amerikaanse fabrikant van het middel zegt dat het redelijk werkt op golfbanen en sportvel den. Daar wordt het vooral ge bruikt om het gras groen te houden. Het met water verdun de surfactant trekt gemiddeld 50 tot 70 centimeter de bodem in. De kennisinstituten denken dat het mogelijk ook op veen- dijken dienst kan doen, omdat de waterkering met het middel beter water kan opnemen. STOWA en Alterra willen de vochtopname in de dijk tot 50 centimeter diep monitoren via een meetsysteem. Dicht bij el kaar worden twee plekken van elk circa 15 vierkante meter in gericht, een die niet wordt be handeld en een die eens in de drie weken wordt besproeid met een surfactantoplossing. den haag/anp - Minister Don ner van justitie wil niet tornen aan het uitleveringsverdrag met de Verenigde Staten. Volgens hem is er geen enkele aanlei ding het verdrag uit 1983 te wij zigen. Het verdrag houdt in dat Ne derland verdachten uitlevert aan de VS, waarna zij na be rechting hun straf kunnen uit zitten in Nederland. Aanleiding voor de brief was kritiek van de Kamer en van advocaten over dreigende uitzettingen van Ne derlanders. Critici menen dat het Amerikaanse rechtssysteem en de gevangenissen daar zo slecht zijn, dat het onaanvaard baar is Nederlanders uit te leve ren. Maar Donner wijst erop dat het vertrouwensbeginsel tussen Nederland en de VS de basis is van het bilaterale ver drag. Nederland mag ervan uit gaan dat het Amerikaanse sys teem voldoet aan het Europese Verdrag van de Rechten van de Mens (EVRM) of het Internatip- naal Verdrag inzake Burger rechten en Politieke Rechten. Volgens een woordvoerder van Donner hebben de Amerikanén tussen 2000 en eind 2003 in to taal 51 verzoeken om uitleve ring gedaan aan Nederland. Dat betrof niet alleen Nederlanders, maar ook anderen, zoals Ame rikanen. Momenteel zijn nog 31 zaken in behandeling. Vijf Ne derlanders zitten in de VS vast na berechting en kunnen eén verzoek indienen om hun straf in Nederland uit te zitten. 2urv 38 1 (advertentie) na gezinspudding liet of zonder saus, beker 500 gram u» Nu 680 extra Rocks bij vele aanbiedingen. Fleuril fijnwas vloeibaar Black Mogic, Fresh Magic of Color Magic flacon 1.5 liter Rundertartaar of tartaartjes kiloverpakking Unox rookworst I normaal, mager of kip J pak 275 gram Wist u daf 100 Rocks 2,27 waard zijn? Ook Rocks sparen? Ga snel naar uw Super De Boer voor een spaar- en klantenkaart. |i jongeren onder de 16 jaar worden geen alcoholische dranken verkocht. Prijswijzigingen, drukfouten en/of frkocht voorbehouden Aanbiedingen geldig t/m 29 februari 2004. Bel voor meer informatie 0528 - 222222. Lay's multipack uitdeelzakjes, diverse soorten, multipack (15 zakjes) 3*39 Ruim honderd pro-Israëlische de monstranten betoogden gister middag bij het Vredespaleis in Den Haag. Daar houdt het Inter nationaal Gerechtshof hoorzit tingen over de afscheiding tus sen Israël en de Palestijnse ge bieden. De demonstranten hiel den een fakkelwake. Die dreigde door de aanhoudende regen let terlijk in het water te vallen. De organisatie deelde echter para plu's uit aan de deelnemers die er nog geen hadden. Onder de beschutting van de regenscher men konden zij alsnog een kaarsje opsteken. Aan het einde van de bijeenkomst droegen de deelnemers een gebed op aan al le Israëli's die zijn omgekomen door terrorisme. Foto: ANP/Robin Utrecht door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël is formeel geen partij bij het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag in de zaak over de veiligheidsmuur op de westelijke Jordaanoever. Toch wordt de zaak in Israël van mi nuut tot minuut gevolgd. Iedere Israëlische, Palestijnse en Neder landse demonstrant in de buurt van het Vredespaleis is minstens drie keer door alle radio- en tele visiezenders geïnterviewd. 'Israël staat terecht' schreeuw den de krantenkoppen. Hoewel westerse landen bij het Hof ver stek lieten gaan, overheerste het idee dat 'de wereld' het weer eens voorzien had op de loodse staat. En dus sloot Israël de rijen. Waarbij de meesten wel vergaten dat de bezwaren zich niet richten tegen de muur op zich, maar tegen de plaats waar die komt. „Hier voel ik de haat om me heen", vertelde een vrouw op de Israëlische legerradio. „Je voelt de haat en het gebrek aan medeleven. Mensen vragen me: 'Wie ben je eigenlijk? Denk je soms dat je de enige bent die het moeilijk heeft?' Het valt niet mee anderen duidelijk te ma ken dat wij de slachtoffers rijn en dat wij meer lijden dan an deren. En dat we toch onze kin deren niet leren te haten. Nu ik zie wat hier gebeurt begrijp ik pas goed hoe belangrijk Israël is, en hoe nodig het is dat we sterk zijn." „Wat een verloren strijd leek over de domme route van de barrière en over de bezetting die niemand meer wil, is uitge lopen op een emotionele cam pagne over maar één ding: de terreur", meldde Nachum Ber- nea vanuit Den Haag in de krant Yediot Acharonot. „In de ogen van veel Israëliërs is het Hof een basketbalveld, waar Maccabi Tel Aviv voor de Euro pacup vecht. We moeten er heen, niet voor de ploeg maar voor de vlag. En we moeten winnen. Wat een strijdpunt was in de binnenlandse politiek, is de consensus geworden in Den Haag." Als de zittingen na vandaag af gelopen zijn, zal in de Israëli sche politiek en de media het debat over de barrière in alle hevigheid worden hervat. Daar bij is het Internationale Hof echter niet meer de katalysator. De Israëlische regering maakt zich ongeruster over het Hoog gerechtshof in Jeruzalem, dat overweegt een klacht over de route van de muur in behande ling te nemen. „Tien jaar geleden al heeft Isra el een hek geplaatst om de Gai zastrook en niemand, met in begrip van de Palestijnen, heeft ons het recht daartoe bestre den", schreef columnist Shlo- mo Garit in het dagblad Ma'ar- iv. Garit is oud-hoofd van Isra els militaire inlichtingendienst. Maar het Gaza-hek staat op de grens, een lijn die ook de Pales tijnen erkennen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5