Vandalisme kost NS zeker 20 miljoen BINNENLAND1 Bewijs van goed gedrag nodig voor wie met kinderen werkt Koepelorganisatie ISBO wil af van dubbelfuncties op moslimscholen WD hekelt benoeming defensie-man bij UWV 'Wonderdokter' en medici ruziën om kankerpatiëntje Bijna 600 wapens van straat 'Supporters niet in toom, licentie weg' Hond verzorgt haasje De eenzame fietser m'm enschede/anp - De vereniging van islamitische scholen ISBO wil een einde maken aan dub belfuncties op moslimscholen. Daarom gaat de koepelorgani satie bekijken hoeveel leraren of directeuren ook een be stuursfunctie bij hun school hebben. Dat heeft ISBO-voor- zitter Benayad gisteren gezegd. Aanleiding is de aanhouding van de voorzitter van de Stich ting Islamitische Basisscholen Amsterdam (SIBA). Hij zou een half miljoen euro hebben ver duisterd. Naast voorzitter was hij ook bovenschools manager van de vier Amsterdamse basis scholen van de SIBA, aldus een woordvoerder van de stichting. Benayad denkt overigens dat bij slechts enkele van de 39 ISBO- scholen betaalde medewerkers ook nog een onbezoldigde be stuursfunctie hebben. Toch vindt hij het belangrijk dat juist op moslimscholen helderheid bestaat over een scheiding van verantwoordelijkheden. „Het islamitisch onderwijs heeft het de laatste paar jaar enorm te verduren gehad in de beeldvor ming." Zo deed de Onderwijs inspectie vorig jaar nog onder zoek naar het democratisch ge halte van moslimscholen. De conclusie was dat daar niets aan schort en dat de scholen wel degelijk bijdragen aan inte gratie. Het ISBO-bestuur zint ook nog op een aantal maatregelen om de financiën van een school in zichtelijk te maken. Zo zou in de schoolgids moeten staan waar de school het geld van- amsterdam/anp - De Amster damse politie heeft in een jaar bijna zeshonderd wapens van straat gehaald. Die werden ge vonden bij 61 preventieve wa pencontroles. Het ging in de meeste gevallen om steekwa pens. Dat maakte de politie gis teren bekend. Bijna 30.000 mensen werden bij deze controles in Amsterdam Zuidoost en de binnenstad ge fouilleerd. Ruim 4000 auto's werden onderzocht en 120 ca- fé's kregen bezoek. In totaal werden 593 wapens in beslag genomen en 179 mensen gear resteerd. daan haalt. Verder zegt Be nayad te denken aan een ver klaring van goed gedrag voor bestuurders en aan een ge dragscode. (advertentie) Genieten is... Dujardin Vieux lOOcl GALLGALL "laanden cel r politietolk jPAM - De rechtbank in [dam heeft gisteren een ge politietolk veroordeeld Ifien maanden gevange- f. De tolk heeft volgens itbank geheime informa- jettelijk doorgespeeld aan jterdamse topcrimineel im. Naast de gevangenis- ag de politietolk vijf jaar roep niet meer uitoefe- jrdeelde de rechtbank, iraak is conform de eis :ier van justitie Plooy. >mst oehoe grote invloed li - Reuzenuil de oehoe [komende jaren in ons k oprukken. Dit voor- [derzoekers van de iep Roofvogels Neder- i opmars van de reu- jdie aanvankelijk nauwe- Jpns land voorkwam, kan Ivloed hebben op de vo- i doordat het dier aan £taat van de voedselke- ge tijd was er in Neder- fchts één broedpaar in nburg, maar nu zijn er Èen broedpaar heeft bo- h vijf jongen gekregen. sten kunnen in over werk - De meeste werkne- men langs officiële ;en over allerlei dingen iet aanstaan. Uit een ik dat minister De iciale zaken) gisteren Tweede Kamer heeft i, blijkt dat van de 111 ;rde CAO's 89 in één of ire klachtenregelingen n. In totaal zijn 162 re- ii geturfd; 73 procent ge jer de arbeidsovereen- dralfunctie-indeling, beoor- it jq20 procent over zaken en seksuele intimi- rooi 7 procent over proble- ziekte. 'ftoont verband code-kanker mé tsejfi - De website ww- ielebmteweten.nl brengt plèndag in kaart welke ge- de industrie Rijnmond, IJmond met zich mee ptqBewoners van die re- Innen onder meer aan van hun postcode zien 'okfeer risico op kanker lo- j site is een initiatief van lf provinciale milieufe- j, de Stichting Natuur en in de Katholieke Univer- (KUN). iet: geen i geld EU c - De regering weigert d uit te trekken voor de e Unie. De Europese isie (EC), het dagelijks van de Unie, presen- orige week haar plan- r de begroting 2007- larin is een verhoging itgaven gepland met miljard euro. Dat bete- Nederland in 2013 net- iljard moet afdragen te- niljard euro nu. Nu al is id per hoofd van de ig de grootste betaler iU. i jaar voor irmoord - Voor de rechtbank in is gisteren twaalf jaar t voor de zogeheten oord in Almere-Buiten. arige man heeft bekend de nacht van 10 op 11 vorig jaar zijn 41-jari- y d Raul Serberie uit Lely- t een schaar in hals en peft gestoken. Vermoe- de verdachte eer de Iveek avances had ge- Belagens de vriendin van nd j, ontstonden een ruzie ild^rorsteling. :rdd Trlepplantages p^ardingse flat stiCEN - Bij een groot- e politie-inval zijn gis- ind in een Vlaardingse hennepplantages en kerij in aanbouw ver- De politie spoorde de is op met een warmte- jan de gevel. In de drie is stonden samen 800 planten. Eén drieka- ivas geheel omgebouwd fabriek', met een tier, een droogkamer en rek waar de toppen van en werden geknipt. sr praat over ergoeding C - Staatssecretaris (ksgezondheid) praat je weken met de Twee- !r over haar voorstel jeisvergoeding voor h zieken en gehandi- ce heeft de Kamer be- Idie tijd-gëèn bindende pningen te zetten. Ross Breid om de verdeling 6 miljoen euro die zij yervoer van deze men ie passen. door Laurens Kok den haao - ledereen die met kinderen wil wer ken, moet eerst een bewijs van goed gedrag overleggen, óók vrijwilligers. Volgens een Ka mermeerderheid van CDA en PvdA is dat de enige oplossing om herhaald kindermisbruik een halt toe te roepen. Het moet maar eens afgelopen zijn met pedo seksuelen die zich, ondanks een eerdere ver oordeling, aan kinderen vergrijpen. CDA-po- litica De Pater is diep verontwaardigd over het seksueel misbruik van een 11-jarige jon gen op een kinderboerderij in Hellevoetsluis. De verdachte, een medewerker van de boer derij, bleek al eerder voor eenzelfde vergrijp te zijn vervolgd. Toch kon hij weer toeslaan. Ontoelaatbaar, vindt De Pater. „Die daders beginnen ijskoud opnieuw. En als ze dan te gen de lamp lopen, wordt er achteraf schande van gesproken. Dat moet afgelopen zijn." Als het aan haar ligt, moet een bewijs van goed gedrag een vereiste zijn voor iedereen die dicht in de buurt van kinderen wil werken. Of het nu de bijlesleraar, zwemcoach of hopman betreft, allemaal dienen ze bij hun sollicitatie zo'n verklaring in te leveren. Vanaf 1 april dit jaar wordt die niet langer verstrekt door de gemeente, maar door het Covog, een onderdeel van het ministerie van justitie. Deze instantie licht niet alleen het strafrechtelijke doopceel van de sollicitant, maar heeft ook inzage in het politieregister. Daar staan ook eventuele aanklachten in die niet tot een veroordeling hebben geleid. Bo vendien kan het Covog inlichtingen inwinnen bij het openbaar ministerie en de reclasse ring. Door deze extra middelen kan Justitie een betrouwbaarder beeld geven van de per soon in kwestie. Het is niet zo dat mensen met een strafblad nooit een bewijs van goed gedrag kunnen krijgen. Dat ligt vooral aan de functie waar naar iemand solliciteert. Een man die rea geert op een vacature voor onderwijzer kan best twintig auto's hebben gestolen en toch een verklaring van goed gedrag krijgen van het Covog. Zijn strafrechtelijke verleden is dan niet relevant voor zijn nieuwe functie en wordt ook niet gemeld bij de werkgever. Anders ligt dat bij delicten die direct te maken hebben met het werk. In het onderwijs moe ten nieuwe werknemers nu al een verklaring van goed gedrag meenemen naar hun sollici tatie. Leraren of conciërges met een zeden misdrijf op hun naam komen zo niet meer aan de bak in een school. CDA en PvdA zou den graag zien dat dezelfde verplichting gaat gelden voor sportverenigingen, kinderboer derijen of scoutinggroepen. Hier werken veel vrijwilligers die intensief contact hebben met kinderen. Volgens De Pater is er daarbij vaak sprake van een 'overwichtsituatie' van de vol wassene. „Een zedendelinquent kan misbruik maken van die situatie. Door vooraf te scree nen, verklein je de kans op herhaling." De Pater denkt niet dat vrijwilligers in spe huiverig zullen zijn zich aan te melden, om dat een bewijs vereist is. „Er wordt alleen maar gekeken naar een eventueel zedenverle den, niets meer en niets minder. Het gaat toch om de veiligheid van de kinderen?" Ook in de kosten van het bewijs van goed gedrag, 29,50 euro, ziet zij geen obstakel. „Ik denk dat een club dat er wel voor over heeft. Stichting kinderboerderijen Nederland vreest dat de maatregel kindermisbruik niet kan voorkomen. „Hooguit zou je kunnen denken dat mensen die iets op hun kerfstok hebben minder snel op zo'n functie solliciteren", zegt voorzitter Oosterbaan. „Maar als de maat schappij dit belangrijk vindt, dan doen wij mee." den haac/anp - Vernielingen aan treinstellen kosten de Ne derlandse Spoorwegen jaarlijks ten minste 20 miljoen euro. Dat heeft staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en water staat) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Volgens de staatssecretaris gaat het om een 'globale inschat ting' van de schade door van dalisme, maar moet dit bedrag als 'ondergrens' worden gezien. Kosten van vertragingen door bijvoorbeeld brandstichting in een trein zijn niet meegenomen in de berekening. Ook kleine vernielingen zijn buiten be schouwing gebleven, omdat die met reguliere controlebeurten worden verholpen. Schultz be antwoordde met de brief vra gen van CDA-Tweede-Kamerlid Van Hijum. De schade aan de treinstellen door graffiti is het grootst. Het verwijderen van de teksten en afbeeldingen kost de NS jaar lijks om en nabij de 10 miljoen euro. Brandschade en het schoonmaakwerk door mis bruik vein blusmateriaal aan boord van de treinen, leiden tot een schadepost van ongeveer 5 miljoen euro. Volgens de staatssecretaris pro beren de NS de schade van dit 'spoorvandalisme' te verhalen op de daders. Vaak is de ver nielzuchtige vogel al gevlogen, maar met cameratoezicht wordt de pakkans wel vergroot. „Camerasystemen hebben de afgelopen maand ertoe bijge dragen dat daders van twee treinbranden zijn opgepakt", aldus de staatssecretaris. Een hogere strafmaat voor het spoorvandalisme, waar Van Hijum om vroeg als signaal naar de samenleving, ziet zowel Schultz als justitieminister Donner niet zitten. Wanneer vernieling aan een trein leidt tot de dood van een ander, kan de dader een maximale straf van levenslang opgelegd krijgen. den haac/anp - Tweede-Ka- merlid Van Baaien van de WD heeft zware kritiek op de tijde lijke benoeming van topambte naar Annink van Defensie bij uitkeringsinstantie UWV. Vol gens Van Baaien is dat 'de meest onlogische keus die er gemaakt kon worden', omdat Annink leiding moet geven aan de reorganisatie bij de krijgs macht. Het Kamerlid heeft gis teren schriftelijke vragen over de kwestie gesteld. Annink, secretaris-generaal bij Defensie, is vorige week aan de slag gegaan als baas van het UWV. Hij vervangt topman Jou- stra, die door minister De Geus (sociale zaken) de laan is uitge stuurd omdat hij hem verkeerd had geïnformeerd over de kos ten van een verbouwing van het UWV-pand in Amsterdam. Van Baaien noemt de over plaatsing van Annink 'een on verantwoorde move'. Annink is aangetrokken om leiding te geven aan de grootste reorgani satie ooit bij de krijgsmacht." Hij vraagt zich af of er geen an dere kandidaten te vinden wa ren om het UWV tijdelijk onder hun hoede te nemen. „Er zijn nog genoeg oud-burgemeesters die emplooi zoeken." Bovendien heeft Van Baaien er weinig vertrouwen in dat An nink slechts voor een maand wordt uitgeleend aan het UWV, zoals vorige week is aangekon digd. Hij vreest dat het treffen van een financiële regeling met Joustra veel meer tijd in beslag neemt. „Moet Annink dan lan ger blijven of komt er dan een andere tijdelijke topman" Een woordvoerder zegt dat de uitleen van Annink wat Kamp betreft voor uiterlijk vier weken is, tot 15 maart. Kamp heeft in gestemd met het verzoek van De Geus omdat hij er vanuit gaat dat andere ministers ook hem zullen helpen als dat ooit nodig mocht zijn. den haag/gpd - Clubs in het betaalde voetbal die weigeren mee te werken aan de aanpak van supportersproblemen, zou den hun licentie moeten verlie zen. WD-Kamerlid Rijpstra wil de voetballicentie gebruiken om clubs te dwingen mee te werken aan supportersprojec ten zoals in Groningen. Rijpstra stelt dat in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris Ross (sport) en minister Rem- kes (binnenlandse zaken). De WD'er baseert zijn vragen op het onderzoek naar het Gronin ger supportersproject. Het sup- portersgeweld is sterk afgeno men, terwijl de politie veel min der tijd kwijt is aan thuiswed strijden van FC Groningen. Van Rijpstra hoeft het Gronin ger project niet overal gekopi eerd te worden. „Maar als een club helemaal niets wil, mag de KNVB wat mij betreft de licen tie intrekken. Gaat het tenslotte fout, dan komt de ellende bij de samenleving terecht." Op basis van een tussenbalans van het Groninger project pleitte Rijp stra er vorig najaar al voor dat clubs in het betaalde voetbal met zo'n project moesten gaan werken. almelo/anr - Een 8-jarig kan kerpatiëntje uit Duitsland is speelbal geworden in de juridi sche strijd tussen de Almelose 'wonderdokter' Rath en de Duitse universiteitskliniek in Münster. De ouders van de jon gen onderbraken vorig jaar zijn chemokuur en stapten over op de vitaminepreparaten van Rath. Rath gelooft heilig dat zijn pa tiënt zal genezen door een van zijn vitaminepreparaten. De medici van de universiteitskli niek in Münster zeggen dat hier geen enkel wetenschappelijk bewijs voor is en dat stoppen met de chemokuur de kans van het jongetje op genezing met 50 procent vermindert. De universiteitskliniek eiste vo rig jaar november bij de recht bank in Münster dat de ouders uit de ouderlijke macht moes ten worden gezet. De rechter stelde de universiteitskliniek in het gelijk. De ouders hebben inmiddels hoger beroep tegen de uitspraak ingesteld. Rath spande intussen een rechtszaak aan tegen professor Jürgens van de universiteitskli niek wegens poging tot dood slag op de jongen en hing Münster vol met negatieve tek sten over de behandeling van Jürgens. De rechter wees de claim af, waarna Jürgens aan gifte deed wegens smaad. Die procedure loopt nog. Rath, wiens firma in Almelo is gevestigd, is regelmatig op toer- nee in Nederland en Duitsland. Hij verkondigt trots dat hij een vitaminepreparaat heeft ont wikkeld dat kanker geneest. Tij dens zijn spreekbeurten en op internet gebruikt hij de 8-jarige jongen als levend bewijs. Rath staat in Almelo niet als dokter geregistreerd. De alter natief genezer kwam enkele ja ren geleden vaker in het nieuws door zijn bombardement aan elektronische reclame aan poli tici in den Haag en de aan klacht van pillenfabrikant Nu- mico tegen Rath wegens laster en smaad. grou - De natuur zorgt soms voor opmerkelijke si tuaties. Wordt bij veel honden het jachtinstinct ge prikkeld als zij een haas zien, voor sommige hon den gaat dat niet op. Zo heeft de hond van Joke Poortman uit Grou zich sinds kort ontfermd over een jonge haas. Foto: GPD/Niels Westra t - Rotterdam - Een fietser baande zich vanmorgen in het Kralingse Bos een moeizame weg door de sneeuw. Buien met hagel en sneeuw trokken vanuit het noordwesten over het land. Het plotselinge slechte weer veroorzaakte gladheid en minder zicht. Door het hele land ontstonden tientallen aanrijdingen. Voor zover bekend, bleef de overlast beperkt tot hier en daar wat blikschade. Foto: ANP/Robin Utrecht .:V

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3