Blunder Kahn wist heldenrol Makaay uit SPORT Luciano Gaucci, de dictator van circusclub Perugia Dopingzondaar Chambers voor twee jaar geschorst Lange-mannenblues De Graafschap-trainer Adelaar woest op website eigen club 12°n der Vaart |t Heerenveen erdam - Rafael van der kan vanavond niet tegen »erenveen spelen. De Aja- >eeft nog te veel last van .esblessure die hij opliep vriendschappelijke oefen- tussand tegen de Verenigde •rtrefl. Hij is door Koeman bui- 5 selectie gehouden. Door retsuur kon hij dit week- ook niet tegen FC Twente aP- BUjki Loenhout loon m non-actief De fVW-trainer Wim Dus- de fp heeft middenvelder fan Loenhout voorlopig gesteld. De coach Venlose eerstedivisionist erachter dat de Braban- lijic^rige week maandagavond le sp'8en °P Zoom mee heeft iaatjn aan een zaalvoetbal- aar P^jd' terwijl de speler zich vroië ziek meldde voor de e Qpg. Bovendien kreeg Van ?out zaalvoetbal- rood en liep hij - vol- 9usseldorp - ook nog een zatöessure °P- »Het is natuur- fout wat ik gedaan k begrijp dat de trainer -Piés"' aldus Van Loenhout. De tekerheid taur Robben Koi Het is hoogst on- Arjen Robben morgen- uit'met PSV meespeelt in de n jsjrCupwedstrijd tegen Pe- 5ij (Robben vliegt vanoch- de ^/el met de ploeg mee naar hetfn zal daar intensief wor- ^bajphandeld. Maar het zal liuschijnlijk pas morgen, op De (dstrijddag, duidelijk wor- genoeg is- De Gro- vanj raakte zaterdag in Hee- geblesseerd aan een jring.Als hij niet kan S| -fj, is dat een fikse aderla- urnsjlet zal kantje boord wor- j oilisieo willen we met hem ;peipmen. Ik wil niet dat de wi^re erger wordt", zegt orjeGuus Hiddink. woensdag 25 FEBRUARI 2004 uwenburg dwer geblesseerd jreijRDAM - John Nieuwen- ,t e ijkt niets bespaard te blij- D^e 25-jarige Ajacied was is visteld van een blessure tenjn rechterknie, die hij in kujjoOZ opliep, maar moet Uiw onder het mes. De ex- bleek te veel last te van een oude kwetsuur voorste kruisband in zijn e. Het herstel van nburg wordt geschat op negen maanden. Of de iet (jnvelder na die revalida- l6,3jode nog voor Ajax speelt, raag. Zijn contract loopt dfaag. ilhrfaf. pkjreiger preses ier ca opgepakt nsc|oNA - De Spaanse politie :apfen man gearresteerd die derjivordt verdacht vorig jaar latitpber Barcelona-voorzitter (ipaporta met de dood te endn bedreigd. Dat heeft de uro! gisteravond bekendge- me|. De identiteit van de ver- r hd is niet naar buiten ge- ani Laporta deed in novem- serfigifte bij de politie van an ^organiseerde haatcam- t wltegen hem. Hij deed ng van hooligans die zijn 1 een buitenwijk van Bar- L met graffiti onderspoten Tireigd hebben hem en L Wi te vermoorden. :#cchi blijft jllini voor r d Mori - De Italiaan Ales- Petacchi heeft gisteren 5te etappe van de ronde provincie Lucca gewon- e wielrenner was na een 174 kilometer tussen £0 en Capannori de in de massasprint. Hij ijn landgenoten Mario ni en Angelo Furlan voor. Wely it tweede ld®1 Mi ten^u - Schaker Loek van taat na de achtste ronde t Aeroflot-schaaktoer- "di Dg steeds tweede. De Ne- n( ier speelde gisteren met (Cj e stukken remise tegen ër Krishnan Sasikiran. ely heeft nu zes punten, w lfje minder dan de Russi- iploper Valeri Filippov. Ke P PP1 :n 2 Us Da, ian?' Aan de internatio- elloop voor de Olym- Spelen in Athene zullen jce( fanten deelnemen. Op gaat het olympische )or New Delhi. India zet f olifanten in, twee vol- «Id; 'en dieren en drie baby's, p dragen de fakkel op de van de olifanten. Het sch vuur gaat dit jaar le vijf continenten. De an de fakkelloop voert 01 igs alle steden die eerder s v<len hebben georgani- Spfl)dus ook Amsterdam. door Peter van Duyl münchen/den haag - Kansloos werden ze geacht, het Cham pions League-duel met Real Ma drid werd door sommigen zelfs als onbegonnen werk getypeerd. Maar met typisch Duitse noest en ijver legde Bayern München de Spanjaarden gisteren zijn wil op. Louter en alleen omdat doel man Oliver Kahn een vrije trap van Roberto Carlos onder zich door liet glippen, stapte Real Madrid nog lachend van het veld: 1-1. De flater van Kahn - die deed denken aan zijn fout in de WK- finale van 2002 - voorkwam de totale heldenrol voor Roy Makaay. In de aanloop naar de kraker tussen Bayem en Real werd Makaay tot vervelends toe langs dezelfde meetlat gelegd als de Braziliaan Ronaldo. Daarbij moest steeds de con clusie luiden, dat de spits van Real toch beter is dan de man uit Wychen. Maar Makaay maakte gisteren voor naar schatting een miljard televisie kijkers duidelijk, dat hij tot de besten in zijn soort behoort. Waar Ronaldo zich onzichtbaar en bij vlagen ongeïnteresseerd over het veld bewoog, sleurde en werkte Makaay zich negentig minuten lang een slag in de rondte. En toen die ene goede voorzet kwam, een kwartiertje voor tijd, zette de Nederlander gedecideerd het hoofd tegen de bal en passeerde hij Real-doel- man Iker Casillas. Kahns blunder ontnam de Ne derlander en zijn medespelers Roy Makaay (Bayern München) viert zijn doelpunt tegen Real Madrid in de Champions League. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach ook een onverwacht moment van glorie. Want in München gaf vooraf werkelijk niemand een stuiver voor de kansen van de thuisploeg. Bayem worstelt zich al weken met afzichtelijk voetbal door de nationale com petitie, zag de achterstand op koploper Werder Bremen groei en van twee tot zeven punten en werd uitgeschakeld in de strijd om de Duitse beker. De kritiek daalde laatste weken on barmhartig en in grote hoeveel heden tegelijk neer op trainer Ottmar Hitzfeld en zijn spelers. Naarmate de weken vorderden, werd de status van Real Madrid in Duitsland almaar hoger. Al dagen was heel Beieren volledig in de ban van de komst van de Koninklijken. In het land waar gewoon goed nu eenmaal snel verwordt tot super, kenden de superlatieven geen grenzen. 'De Goden zijn geland', bericht te de Tageszeitung zonder gene. Slechts een paar lichtpuntjes ontwaarden de Duitse fans in deze duistere tijden. De tempe ratuur in München lag de laat ste dagen behoorlijk onder het vriespunt, geen omstandighe den die ze in Spanje gewoon zijn. Bovendien blikte iedereen om de club heen met graagte in de geschiedenisboeken. Daar ontdekten ze prachtige cijfers: Bayem speelde door de jaren heen in eigen huis zeven wed strijden tegen Real, het won ze allemaal. De Duitsers wrongen zich met graagte in de rol van underdog. Slechts tussen de regels door werden de ware bedoelingen duidelijk. „Iedereen acht ons kansloos, dat motiveert enorm. Het geeft ons vleugels", merkte Hitzfeld op." De instelling van hard werken bleek in al zijn simpelheid vol doende om de sterren uit Ma drid met grote regelmaat van hun stuk te brengen. Eerst nog voorzichtig maar met steeds meer vertrouwen pakte de thuisploeg zijn opponent overal op het veld stevig aan. Zo werd opnieuw duidelijk dat Real Ma drid een prachtig elftal heeft, maar geen ploeg die voorop loopt als de mouwen opge stroopt moeten worden. Figo, Beckham, Raul en Ronal do, stuk voor stuk legden ze het gisteren af tegen het staalharde verweer van de Duitsers. Toen Makaay zijn ploeg een kwartier voor tijd aan de leiding bracht, was dat ook volkomen terecht en leek een stunt in de maak, maar het grabbelwerk van Kahn zorgde ervoor, dat Real Madrid zijn honderdste wedstrijd in de Champions League niet als ver liezer besloot en een riant uit zicht houdt op het bereiken van de kwartfinale. Arsenal zet stap richting kwartfinale In Vigo speelde de naam Edu een grote rol in de voetbal wedstrijd tussen Celta de Vi go en Arsenal (2-3). De thuis ploeg, in de eerste ronde van de Champions League nog tegenstander van Ajax, kwam in de 18de minuut op achter stand door een doelpunt van Arsenal's Edu. Zijn naamge noot in dienst van de Spaan se ploeg maakte in de 27ste minuut de gelijkmaker. Na de pauze zorgde Arsenal's Edu opnieuw de voorsprong voor de Engelsen. 1-2. Jose Ignacio maakte weliswaar 2- 2. maar een doelpunt van Pi- res, tien minuten voor tijd bracht de Engelsen alsnog de zege. AC Milan, met Seedorf in de basis, bezorgde zich in Praag een goede uitgangspositie om de kwartfinale te halen. De Italiaanse titelverdediger speelde tegen Sparta Praag met 0-0 gelijk. Lokomotiv Moskou heeft de eerste wedstrijd in de achtste finales van de Champions League met 2-1 van AS Mo naco gewonnen. De doel punten voor Lokomotiv kwa men op naam van Izmailov en Maminov. Monaco maak te het belangrijke uitdoel- punt in de 69ste minuut via Real Madrid-huurling Mori- entes. De returns worden op 10 maart gespeeld. door Frank van den Muijsenberg perugia/eindhoven - Aan het einde van zijn loopbaan als voorzitter van PSV maakt Harry van Raaij nog ken nis met de man, die in Europa onge twijfeld zijn meest excentrieke collega is. De naam van Luciano Gaucci, pre ses van Perugia, staat gelijk aan bizar re affaires, merkwaardige transfers en opruiende uitspraken. PSV is gewaar schuwd, voorafgaand aan het UEFA Cup-duel van morgenavond. De voorzitter van de Italiaanse circus club wil de beker veroveren. In af wachting heeft hij alvast een replica van de trofee laten maken. Van Raaij zal zijn ogen uitkijken, als hij de voorzitter van Perugia ont moet. Maar ook Guus Hiddink heeft 'een verleden' met de preses van de Italiaanse club. Gaucci liet van zich horen, nadat de Koreaanse aanvaller Ahn -destijds actief voor Perugia- op het WK van 2002 de golden goal maakte tegen Italië. De spits was niet meer welkom bij de club, stelde Gaucci. „Ik ben niet van zins de man die het Italiaanse voetbal heeft geruï neerd salaris te betalen." Guus Hiddink, bondscoach van de Koreanen, reageerde gepikeerd („Dit is kinderachtig") en ook het Europees Parlement bemoeide zich met de af faire. De politici wilden zelfs onder zoeken of Gaucci zich schuldig maak te aan discriminatie. De storm luwde, toen de voorzitter een weekje later doodleuk verkondigde dat Ahn tóch weer welkom was. Inmiddels speelt de populaire WK-ster in Japan. Het personeelsbeleid van Perugia's sterke man is chaotisch en lijkt geba seerd op een combinatie van oppor tunisme en onkunde. Zonder schroom gaf Gaucci zijn twee zonen topfuncties bij dë club: Riccardo is vi- ce-voorzitter, Alessandro algemeen directeur. In 1997 trok hij in één klap tien spelers van de Ethiopische selec tie aan. Op weg naar een interland hadden ze politiek asiel in Italië aan gevraagd. De voorzitter figureerde vo rig jaar opnieuw in de internationale pers met zijn plan om een vrouw op te stellen. Maar Gaucci moest bakzeil halen toen enkele vrouwelijke we reldtoppers voor de eer bedankten en de proefballon vervolgens werd door geprikt door de FIFA. De meeste publiciteit kreeg Perugia nadat de preses vorige zomer de zoon van de Libische dictator Kadafi bin nenhaalde. Naar verluidt speelde het enorme vermogen van deze Saadi Al Kadafi - hoogste baas van de Libische voetbalbond- mee; met diens geld zou Perugia een aantal spelers kun nen kopen. Zelf speelde Kadafi nog geen minuut voor de club, maar werd (als wisselspeler) al eens betrapt op dopinggebruik. Junior weet zich con stant omringd door gewapende bodyguards en heeft de hele verdie ping van een luxe hotel afgehuurd. Ondertussen snapt Gaucci niet waar om coach Serse Cosmi zijn oogappel geen speeltijd gunt.Als Saadi werke lijk slecht speelt, laat je hem toch één helft meedoen?", stelt de preses in voetbalblad Johan. „Hoeveel schade kan hij dan aanrichten? De Serie A is vol met prutsers, dus Saadi Al Kadafi kan er echt wel bij." Prutsers of niet, Perugia kan in de hoogste Italiaanse afdeling nog geen potten breken. Af gelopen weekeinde werd de eerste overwinning pas geboekt. Behalve Perugia bezit Gaucci overi gens nog twee Italiaanse clubs: Cata nia (Serie B) en Sambenedettese (Se rie C). Hij kon zijn 'speeltjes' kopen met de verdiensten uit zijn schoon maakbedrijven. Onder politieke be- schenning van de toenmalige Itali aanse premier Giulio Andreotti kreeg hij schoonmaakcontracten voor mi nisteries, vliegvelden en treinen. Ook als voetbalbestuurder profileert Gaucci zich als een keiharde onder nemer. Regelmatig oreert hij als een regelrechte dictator. „Ik ben je vriend als ik er belang bij heb en net zo ge makkelijk je vijand als me dat beter uitkomt", vertelde hij in Johan. En over verwende voetballers: „Soms zeg ik tegen hen dat ik ze voor zestig dagen naar China laat deporteren, op strafkamp. En dat bij hun terugkomst alle contracten zijn doorgescheurd. Dat motiveert enorm." Extra gemotiveerd door de dreige menten of niet, de spelers van Peru gia weten wat hun opdracht is: de UEFA Cup winnen. In een brandkast bewaart Gaucci een kopie van de tro fee. Een andere replica heeft hij aan zijn protégé Saadi Al Kadafi geschon ken. „En de echte beker wil ik abso luut dit jaar veroveren." door Pim van Esschoten/ANP den haag - De Britse atletiek- bond UK Athletics heeft sprin ter Dwain Chambers (25) giste ren voor twee jaar geschorst, nadat hij vorig jaar was betrapt op gebruik van het verboden middel THG. De Europees kampioen van München 2002 was een van de favorieten voor olympisch goud op de 100 me ter, maar is in Athene dus niet welkom. Sterker nog, Chambers is volgens de regels van het Brits olympisch comité voor het leven uitgesloten van deelname aan de Spelen. De atleet uit Londen heeft zes tig dagen de tijd om te beslissen of hij in hoger beroep gaat. Hij heeft steeds volgehouden niet willens en wetens THG te heb ben gebruikt. Of Chambers in beroep gaat is nog onduidelijk. Hij verblijft momenteel in Tam pa (Florida) voor een NFL-trai- ningskamp. Chambers hoopt zijn carrière als american foot baller te vervolgen. In oktober vorig jaar werd be kend dat Chambers in augustus positief was getest op de 'desig ner' steroïde tetrahydrogestrin- one (THG). Dat spierverster- kend middel was tot mei vorig jaar onbekend. Het dook op toen een (onbekende) coach een injectienaald met het mid del doorspeelde aan het Ameri kaans dopingagentschap. In het IOC-dopinglab van Los Angeles werd vervolgens een methode ontwikkeld waarmee THG kon worden gedetecteerd. Het nieuwe middel werd vol gens de autoriteiten in de VS geleverd door Balco Laborato ries in San Francisco. Het be drijf heeft relaties met veel top sporters in de VS, onder wie homerun-koning Barry Bonds, NFL-speler Bill Romanowski en de atleten Marion Jones en Tim Montgomery. De eigenaren Victor Conté en James Valente, trainer Greg Anderson en atle- tiekcoach Remi Korchemny worden van 42 strafbare feiten verdacht en moeten binnenkort voor de rechtbank verschijnen. Korchemny (71) is de coach van UITSLAGEN Chambers en ook Kelli White, de tweevoudig wereldkampioe ne van Parijs 2003, die in de Franse hoofdstad werd betrapt op modafinil. Gisteren kreeg de Oekraïnse coach te horen dat hij niet langer welkom is op de highschool en universiteit waar hij ook werkzaam was. Chambers evenaarde in sep tember 2002 het Europees re cord op de 100 meter van Lin- ford Christie (9,87) in de race waarin Tim Montgomery het wereldrecord op 9,78 seconden bracht. Op de WK in Parijs vorig jaar werd Chambers slechts vierde op de 100 meter. Als slotloper van de Britse esta fetteploeg liep hij naar een tweede plaats. Die medaille raakt het Britse team met de schorsing van Chambers kwijt. Gevolg is dat de Nederlandse sprintploeg, als Chambers in een eventueel hoger beroep ook schuldig wordt bevonden, opschuift naar het brons. „Veel hangt af of Chambers zijn schorsing aanvecht", zegt Henk Kort, technisch directeur van Niet heel erg lang geleden liep de Nederlandse sportwereld uit om het wonder van de Lange Mannen van dichtbij te aan schouwen. Heuse olympische kampioenen waren het: Zwer ver, Blangé, Grabert en vrien den: helden vooral Sportmen sen die een consequente lijn ge volgd hadden en van hun sport leven een zeer prettig en boeiend bestaan hadden gemaakt. De volleybalploeg van Atlanta 1996 was een bouwwerk om als sportland behoorlijk trots op te zijn. Twaalf doorzetters, die ooit, in 1986, in een slecht ver licht sporthalletje in Amstelveen begonnen waren aan een schier onmogelijke reis, haalden hun persoonlijke triomf binnen in de vorm van de olympische titel: meer en beter kon niet. En we liepen weg met hun idee, we loofden hun werkwijze, we kopieerden Dwain Chambers. Foto: EPA/John Giles de Nederlandse atletiekunie KNAU. „Hij heeft zestig dagen de tijd. Dat kan hij ook pas over 59 dagen beslissen. Gaat hij in beroep, dan duurt het in totaal nog wel vijf maanden voor er echt duidelijkheid is rond de klassering van ons team. Ziet hij van beroep af, zal de over koepelende instantie IAAF de straf van Chambers overnemen en hem uit de WK-uitslagen schrappen en is Nederland der de." BASKETBAL mpische fakkel '^olifant New York. NBA. Indiana Pacers - Golden State Warriors 107- 96. Atlanta Hawks - Philadelphia 76'ers 86- 75. Orlando Magic - Portland Trailblazers 91- 94 n.v New Jersey Nets - Toronto Raptors 86- 74, Milwaukee Bucks - Minnesota Timberwol- ves 102-108, Dallas Mavericks - LA Clippers 116-91, San Antonio Spurs - Houston Rockets 86-77, Utah Jazz - Seattle SuperSonics 99- 86, Sacramento Kings - New York Knicks 107- 99. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3337. 1.3.4.11.14.15.30.33.37.39.44.49.50.56. 57.66.67.72.75.80. (Onder voorbehoud van typefouten). SCHAKEN Moskou. Aeroflot-schaaktoemooi. Achtste ronde: Van Wely (Ned) - Sasikiran (Ina) 0,5-0,5. Stand: 1. Filippov (Rus) 6,5, 2. o.a. Van Wely 6. TENNIS Marseille. Mannen, 593.000 euro. Eerste ronde: Martin (Spa) - Srichaphan (Tha/3) 1-6 6-3 6-2, Sargsian (Arm) - Santoro (Fra) 7-5 7-6, Nieminen (Fin) - Ecsudé (Fra) 4- 6 6-4 7-6, Gonzalez (Chl) - Kucera (Slw) 4-6 7-6 opgave Kucera, Safin (Rus) - Mayer (Dui) 6-3 6-4. Costa do Sauipe. Mannen, 300.000 euro. Eerste ronde: Montanez (Spa) - Zabaleta (Arg/5) 6-4 6-1, Volandri (Ita) - Mantilla (Spa/6) 6-2 6-2, Gaudio (Arg/7) - Mello (Bra) 6-2 6-4, Ramirez (Spa) - Levy (Isr) 6-4 7-6, Ferrer (Spa) - Lapentti (Ecu) 6-4 5-2 opgave Lapentti, Monaco (Arg) - Massu (Chl) 6-4 6-2, Gasquet (Fra) - Ferreiro (Bra) 6-0 7-6, Galo Blanco (Spa) - Sanchez (Spa) 6-3 7-6. Dubai. Vrouwen, 465.000 euro. Eerste ronde: Sugiyama (Jap/5) - Krasnoroetsj- kaja (Rus) 6-2 6-3, Serna (Spa) - Doesjevina (Rus) 6-4 6-4, Sfar (Tun) - Tanasugarn (Tha) 6-4 4-0 opgave Tanasugarn, Shaughnessy (VSt) - Kapros (Hon) 6-1 6-2, Camerin (Ita) - Likovtseva (Rus) 5-7 6-1 6-0, Daniilidou (Gri) - Pisnik (Slw) 3-6 6-3 6-2, Pratt (Aus) - Zheng (Chi) 7-5 7-5, Martinez (Spa/8) - Jugic-Salkic (Bos) 6-3 6-2, Mandula (Hon) - Dokic (SMo) 6- 16-2. VOETBAL Champions League. Achtste finales. Bayern München (Dui) - Real Madrid (Spa) 1-1 (0-0). 75. Makaay 1-0, 83 Roberto Carlos 1- 1. Scheidsrechter: Hauge (Noo). Gele kaart: Ballack, Demichelis (Bayern München), Zida- ne, Figo, Ronaldo (Real Madrid). Celta de Vigo (Spa) - Arsenal (Eng) 2-3 (1-1). 18. Edu 0-1, 27 Edu 1-1, 58. Edu 1-2, 64. Jose Ignacio 2-2, 80. Pires 2-3. Scheidsrech ter: Frisk (Zwe). Gele kaart: Sylvinho (Celta de Vigo), Henry, Edu (Arsenal). Sparta Praag - AC Milan 0-0. Scheidsrechter: Poll (Eng). Gele kaart- Cafu, Gattuso (AC Mi lan). Lokomotiv Moskou (Rus) - AS Monaco (Fra) 2- 1 (1-0). 32. Izmailov 1-0, 59. Maminov 2-0, 69. Morientes 2-1. Scheidsrechter: Gonzalez (Spa). Gele kaart: Parks (Lokomotiv Moskou) WATERPOLO Imperia (Ita). Olympisch kwalificatietoernooi, Poule A, tweede dag: Nederland - Rusland 11- 13 (5-5 2-1 2-3 2-4) Toeschouwers 700. Doelpunten Nederland: Kuipers 3, Van den Berg 2. Sijbring 2, Quint. Oostendorp, Van der Sloot, Wekdam Canada - Duitsland 11-4 (2-1 3-0 2-1 4-2), Tsjechië vrij Stand: 1. Rusland 2-4 (19-16), 2. Canada 2-2 (16-10), 3. Ne derland 2-2 (21-18), 4. Tsjechië 1-0 (5-10). 5 Duitsland 1-0(4-11). Poule B, tweede dag: Italië - Brazilië 12-1, Hongarije - Spanje 10-5, Nieuw-Zeeland vrij. Stand: 1 Italië 2-4 (27-2), 2. Hongarije 1-2 (10-5), 3. Spanje 2-2 (13-12), 4. Nieuw-Zee land 1-0(1-15), 5. Brazilië 2-0 (3-20). WIELRENNEN Ronde van de provincie Lucca (Ita). Eerste etappe (Viareggio - Capannori): 1 Pet- acchi (Ita) 174 km in 4.24.14, 2. Cipollini (Ita), 3. Furlan (Ita) 0.01, 4 Balducci (Ita), 5. Hondo (Dui), 6. Klemencic (Slv), 109. Moe renhout. Ronde van Valencia (Spa). Eerste etappe (Javea-Javea): 1 Colom (Spa) 148,8 km in 3.25.46, 2. Blanco (Spa), 3 Niermann (Dui) 0.03, 4. Martinez (Spa), 5. Cuesta (Spa), 6. Horrillo (Spa). 21 Dekker 0.11, 26. Boogerd. 69. Lotz 2.30. 91. De Groot 4.10. Algemeen klassement: 1. Colom 3.25.36, 2. Blancq 0.01, 3. Niermann 0.09, 4 Martinez 0.13, 5. Cuesta, 6. Horrillo 0.19, 21. Dekker 0.21, 26. Boogerd, 69. Lotz 2.40, 91. De Groot 4.16. door Raymond Willemsen doetinchem - De tegenvallende prestaties van De Graafschap houden veel mensen bezig. Zelfs de officiële internetsite van de club (www.degraaf- schap.nl) vroeg zich maandag af of het niet beter was om de voor volgend seizoen aange trokken trainer Gert Kruys per direct te laten beginnen. Na de pijnlijke 0-1-nederlaag tegen Helmond Sport ver scheen er op de site van De Graafschap een poll met de vraag wat er moet gebeuren om de negatieve spiraal om te bui gen. Een van de keuzemogelijk heden luidde: de nieuwe trainer Gert Kruys moet meteen aan de slag. Oftewel, van de huidige oefenmeester Frans Adelaar zou de club uit Doetinchem zich meteen moeten ontdoen. Op een gegeven moment koos 38 procent voor het per direct aanstellen van Kruys én dus het opstappen van Adelaar. Toen Adelaar - die vorige week be kend maakte dat hij vólgend seizoen trainer wordt van ADO Den Haag - lucht kreeg van de peiling op het officiële clubor gaan van De Graafschap, ont plofte hij bijkans van woede. De trainer beschuldige zijn ei gen mensen van stemmingma kerij. Adelaar lichtte de clublei ding terstond in en op het ein de van de middag werd het item in allerijl van de website verwijderd. En werd vervangen door een item dat veel minder stof doet opwaaien: de toto voor de komende wedstrijd Go Ahead Eagles-De Graafschap. Er kan gekozen worden uit een overwinning, gelijkspel of ne derlaag. den, werkten en trainden en vrij basale, nette kerels bleven: geen opsmuk, geen kapsones, geen patserdom. Het is 2004, nu reist een gezel schap met o.a. Erica Terpstra (moeder van de Nederlandse sport), Ron Zwerver (monu ment) en Joop Alberda (ziener en voorspeller van onmogelijke zaken, maar toch aardig en be vlogen) naar Lausanne om de baas van de wereldvolleybal- bond te spreken te krijgen. Be stuursleden van voortdurend schipperende instanties die het topvolleybal in Nederland in stand moeten houden, reizen mee, maar het complete gezel schap wordt afgescheept met een snotneusje van de wereld bond. Neen, bovenbaas Acosta heeft even geen tijd voor de oranje club, jammer maar waar. Wacht U rustig op de loting van maandag, hartelijk tot ziens. En dus werd Nederland wegge duwd in de moeilijkste kwalifi catiepoule die er denkbaar was: in Spanje tegen het gastland met Cuba als horzel erbij. Acht jaar geleden sloeg Alberda de handen voor zijn gezicht toen Italië verslagen werd en was Zwerver de machtigste speler van de wereld. Dat was toen. Er kwamen nieu we generaties, de fundering van het volleybalhuis vertoonde ge breken, er kwamen andere coa ches en spelers, in Sydney wer den de halve finales al gemist en de afbraak ging langzaam door. „We" waren geen topland meer, we moesten opzij stappen iKtor andere lan denteams en het bezoek aan Lausanne was misschien wel het meest dui delijke ant woord dat de volleybalwe reld aan Ne derland kon gevenniet eens meer ont vangen door de bovenbaas, eemijdele man die vroeger graag naar ons land kwam en zich liet verwennen tussen onze trotse bobo's. Nu had hij even geen tijd en moest het hele gezelschap met lege handen naar huis; jammer maar op dat niveau speelden we dus niet meer mee. De loting van maandag jongst leden vertelde de rest van het verhaal. Als Nederland, olynipisch kam pioen van 1996, vijfde in 1988 en 2000, tweede in 1992, zo graag aanspraak wilde maken op weer een topbehandeling, dan moesten ze dat zelf maar bewijzen. In Madrid. Geen gunstige loting, geen plaatsing, geen voorkeurbehan deling. Bewijs het maar op het veld. Eigenlijk wel goed. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21