Duizenden gapens op chiphol 'Katwijkse sluis zorgt voor vervuild zeewater' Coördinator voor onopgeloste moordzaken Leidsch Dagblad El nderd-procent-controles werken itzonderlijke toename n verzekeringsfraudes «af, Media storten zich op Meike Fiscus pakt ook zwart geld in Zwitserland aan Overlevenden schuilen tegen de regen Deel oude dossiers vernietigd of bij het vuilnis weggehaald Leidsch Dagblad i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad WOENSDAG 25 FEBRUARI 2O04 Skiënde broers uit Katwijk naar NK in Oostenrijk Cirque du Soleil: circus met een grote C tichard Mooyman uw 10L - De marechaussee i/orig jaar op Schiphol het am^aantal van 3.200 wapens in laggenomen. Dat is bijna jigger zoveel als in voorgaan- »n. Belangrijkste oorzaak is n» oering van de 'honderd- it-controles' van alle inge- Boe|ie koffers. Volgens mare- •ee-woordvoerder R. Sten- zijn op die manier onder grote aantallen dolken, sti er» boksbeugels in de u ragage ontdekt. Ihbs volgens de wet verbo- llbïergelijke wapens in bezit aldus Stenacker. ihiphol wordt de handba ai jaren streng gecontro- maar sinds 1 januari vo- •^t(^r worden ook alle bij de __jpkbalies afgegeven koffers ™^end in de vertrekhal of de ^■ekelder. In het verleden ^■"irde dat alleen bij risico- ien naar de Verenigde Sta fje het Midden-Oosten. :htend was nog niet dui- oeveel vuurwapens pre- Schiphol zijn ontdekt. Volgens Stenacker zijn in ieder geval drie pistolen onderschept tijdens preventieve fouilleerac- ties in de terminal en op aan- voerwegen. De marechaussee maakte in september bekend dat een speciaal team in een jaar tijd al zestien vuurwapens had onderschept. Bij de pre ventieve controles kwamen ver der ongeveer honderd slag- en steekwapens aan het licht, evenals illegale busjes traangas en pepperspray. De controles zijn met name gericht op het terugdringen van het wapenbe zit onder drugsbendes die smokkelaars opwachten. De luchthaven kreeg vorig jaar te maken met liefst 58 (loze) bommeldingen, waardoor de reizigersstroom diverse keren flink ontregeld werd. Drie jon gens uit Noord-Brabant werden aangehouden omdat ze een groot aantal meldingen op hun geweten hadden. Volgens Sten acker zijn er meer personen ge pakt wegens bomdreigingen, onder wie gefrustreerde of ont slagen werknemers. Explosie- venhonden kwamen het afgelo pen jaar 48 keer in actie. iaag/anp - Nederlandse eraars hebben vorig jaar meldingen gedaan van bij het Fraudeloket Ver- ïgsbedrijf. Dat betekent jename van 77 procent :ken met het jaar ervoor, n woordvoerder van het d van Verzekeraars van- rklaard. audeloket stuurt de mei door naar justitie, die een beter inzicht de fraude. Het open- ^ïinisterie kan zonodig tot ig van de fraudeur ludeloket komt voort uit een uit 1998. Volgens het XN id van Verzekeraars ziet nche steeds meer het be- m een gezamenlijke aan- 1 fraude in. Dat verklaart gestage stijging van het „at llTl! COMMENTAAR HOMOHUWELIJK fent Bush heeft het strijd- ICv'oor de presidentsverkie- verlegd naar de binnen- "H politiek. Met zijn plei- (voor een grondwettelijk ^\l op het homohuwelijk de president de aan- af te leiden van de proble- 3tlie hij heeft met het stabi- *..1 van de situatie in Irak. ■^ïerikaanse publieke opinie Q ds kritischer over de Ame- tse inspanningen, waarbij eeds Amerikaanse militai- leuvelen. Het succes van Democratische Entskan di- J Vietnamvete- John Kerry, de Republi- Bush nerveus ten eerder ze- cende herverkiezing. pleidooi voor een wettelijk verbod op het huwelijk speelt Bush de ZOfristische kaart. Binnen ectrum van Amerikaanse waarden is het huwelijk man en vrouw nog altijd ware hoeksteen. Tegelijk ,ow1e president de rechter en X Loeiend aantal andersden- 5IJl tegen zich. Het Hoogge- 5lJiof legaliseerde onlangs jmohuwelijk in de staat thusets. In San Francisco p burgemeester het daar blegaliseerde homohuwe- grote schaal toe. Hilversum/wassenaar - De finale is in zicht en het is duidelijk dat de tweede editie van Idols opnieuw een groot succes is. Volgens de makers overtroffen de kijkcijfers de afgelopen weken die van 2003 en ook aan media-aandacht is dit jaar geen gebrek. Tientallen fotografen, camerateams en journalisten kwamen gisteren in het Hilver- sumse Mediapark kennismaken met de tien finalisten, onder wie de 22-jarige Meike Hurts uit Wassenaar. Pagina R2: Pabo-studente met de X-factor. Foto: Ton Kastermans aantal meldingen in de afgelo pen jaren, van enkele honder den naar het niveau van 2003. De meeste meldingen deden zich voor bij brand- en motor- rijtuigenschade, samen goed voor bijna de helft van alle claims. Of polishouders nu meer frauderen, valt volgens het Verbond niet uit de cijfers op te maken. Ook zijn hierbij geen bedragen genoemd. Het Verbond hanteert al enkele ja ren een schatting van circa 500 miljoen euro als de omvang van alle onjuiste claims. Een opvallende stijging deed zich voor in de ziektekosten- en in de reisbranche. Op het ge bied van ziektekosten kreeg het loket 290 meldingen binnen, te gen 115 in 2002. In de reisbran che nam het aantal toe van 145 naar 276. katwijk/noordwijk - De uit wateringssluis bij Katwijk is ver moedelijk een belangrijke fac tor bij de vervuiling van het zeewater door bacteriën uit ontlasting. Ook de zuiveringsin stallatie Houtrust, het Verver singskanaal in Scheveningen en de Vlotwatering bij Monster worden beschouwd als mogelij ke oorzaken van de hoge con centratie bacteriën die in de zo mer van 2002 werd gemeten in het zeewater tussen Hoek van Holland en IJmuiden. Dat blijkt uit een studie die het ministerie van verkeer en wa terstaat de afgelopen maanden heeft uitgevoerd op basis van extra watermonsters. Het mi nisterie gaat komend zomersei zoen extra onderzoek doen naar de oorzaken van vervuild zwemwater langs de Noordzee kust. Aanleiding voor de verrichtte metingen was dat het zwemwa ter langs de Noord- en Zuid- Hollandse stranden in 2002 niet voldeed aan de normen voor uit ontlasting afkomstige bacte riën, de zogeheten fecale bacte riën. Daardoor moesten veel badplaatsen, zoals Katwijk en Noordwijk, het in 2003 stellen zonder de Blauwe Vlag voor schoon zwemwater. Overigens voldeed het zwemwater langs de kust in dit jaar weer aan de landelijke en Europese normen en streefwaarden. Uit het eerste onderzoek blijkt dat fecale bac teriën van badgasten, vogels en zeezeilers en uit baggerspecie, de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal nauwelijks van invloed zijn op de zwemwater- kwaliteit. Volgens de studie van het mi nisterie waren de sluis bij Kat wijk, de afvalwaterzuiveringsin stallatie Houtrust, het Verver singskanaal in Scheveningen en de Vlotwatering bij Monster in 2002 de vermoedelijke bron nen. In combinatie met hevige regenval kan op die plaatsen ongezuiverd rioolwater in zee terechtkomen. De resultaten zijn echter niet eenduidig. Er De oproep van Bush aan het Congres om het homohuwelijk in aUe staten ongrondwettelijk te verklaren, moet een stevige juridische dam opwerpen tegen de ontwikkeling dat homoparen dezelfde rechten krijgen als he teroparen. In de huidige wetge ving zijn de federale staten vrij om te bepalen welke rechten zij aan homostellen geven. Bush heeft de praktijk tegen, maar probeert de wet naar zijn hand te zetten. De pogingen van de president hebben voorlopig vooral een retorische betekenis. In een land waar de grondwet ste vig is verankerd, kan het Congres pas na ingewikkelde proce dures een amende ment op diezelfde grondwet tot stand brengen. De poging van Bush met dit thema de publieke opinie aan zijn kant te krijgen, is opzichtig. Maar meer nog dan in de rest van de wereld zijn verkiezingen in de Verenigde Staten een vorm van oorlog. Als de 'echte' oorlog geen electorale winst oplevert, moet de oorlog op andere fron ten worden geleverd. Het is voor de ontwikkeling van de buirger- rechten in de Verenigde Staten te hopen dat Bush die strijd ver liest. Kees van der Malen 1 alhoceima - Terwijl reddingsteams de puinhopen van de lemen huizen doorzochten brachten overle venden van de zware aardbeving die gisteren het noorden van Marokko trof de nacht door in de bui tenlucht. Mensen die over waterdicht materiaal beschikten, zetten provisorische tenten op om zich te beschermen tegen het natte, winderige weer. Anderen zaten met dekens om zich heen geslagen in plastic stoelen. Naarmate de hulptroepen verder in het getroffen gebied doordrongen, liep het do dental van de aardbeving in de loop van gisteren op tot 564. Koning Mohammed VI zou vanochtend een bezoek brengen aan het getroffen gebied, een geïsoleerde streek tussen de Middellandse Zeekust en het Rifgebergte. De grootste stad, Al-Hoceima, is grotendeels gespaard gebleven, maar omringen de dorpen zijn verwoest door de aardbeving, die een kracht had van 6,5 op de schaal van Richter en de bewoners in hun slaap verraste. Pagina Buiten land: Dodental Marokko komt op 564. Foto: AP den haag/anp - Ongeveer zes honderd Nederlanders die met een rekening in het buitenland de belasting ontduiken, kunnen de komende weken een brief van de Belastingdienst ontvan gen. Voor het eerst zitten daar ook mensen met een bankrekening in Zwitserland bij, zo maakte een woordvoerder van de Be lastingdienst vandaag bekend. Behalve bij eigenaren van Zwit serse rekeningen, valt de blau we enveloppe ook op de mat bij mensen met een rekening in Duitsland, Italië en Oostenrijk. De fiscus is hen op het spoor gekomen dankzij samenwer king met collega's in Duitsland en Italië. De Belastingdienst jaagt al tij den op zwart geld op buiten landse rekeningen. Zo maakte de dienst in juli vorig jaar be kend dat hij in anderhalf jaar voor 87 miljoen euro had bin nengesleept. Daar kan inmid dels 20 miljoen bij worden op geteld, aldus de woordvoerder. Mensen die worden gepakt, ris- Winterse buien moeten in de zomer van 2002 naast de hevige regenval nog andere bijzondere weers- en wateromstandigheden zijn ge weest die de sterfte of het trans port van fecale bacteriën heb ben beïnvloed, vermoedt het ministerie. Om een beter beeld te krijgen van de vermoedelijke bronnen langs de kust wordt het onderzoek in het komende badseizoen voortgezet, in sa menwerking met de provincies Noord- en Zuid-Holland en di verse Hoogheemraadschappen. keren behalve een belasting aanslag een boete van 50 tot 100 procent van de ontdoken belasting. Bovendien kunnen ze strafrechtelijk worden vervolgd. Belastingontduikers die nog niet zijn betrapt kunnen die boete en eventuele vervolging ontlopen door alsnog aangifte te doen van de tegoeden op hun rekeningen. Dat kan met een formulier dat zij vanaf de website van de Belastingdienst kunnen ophalen. Staatssecreta ris Wijn (Financiën) raadt men sen aan dit zo snel mogelijk te doen. Vanaf volgend jaar is de pakkans een stuk groter. Dan gaan de belastingdiensten van alle landen van de Europese Unie automatisch gegevens uit wisselen. Foto's Horsten onrechtmatig amsterdam - Prins Willem- Alexander en prinses Maxima hebben hun rechtszaak over fo to's van hun woning in Wasse naar tegen weekblad Privé op alle fronten gewonnen. De rechtbank oordeelde de publi caties als 'onrechtmatig'. Privé mag de foto's niet meer plaat sen. Doet het blad dit toch, dan moet het 25.000 euro per foto betalen. Privé moet verder alle foto's, gepubliceerd of niet, binnen vijf dagen vernietigen. Inbreker wisselt euro voor gulden sassenheim - Een inbreker in Sassenheim heeft zich van een onverwacht servicegerichte kant laten zien. De bewoner van een huis aan de Acacialaan kwam gisteren na een afwezig heid van drie dagen thuis en zag dat de voordeur geforceerd was. Binnen miste ze een paar honderd euro's, maar op de zelfde plek waren enkele hon derden guldens teruggelegd. Na wat rekenwerk bleek dat de waarde van de achtergelaten guldens meer was dan het be drag aan gestolen euro's. Vrouw klem in ziekenhuisbed hardenberg - In een ziekenhuis in Hardenberg is een vrouw om het leven gekomen nadat ze be klemd was geraakt tussen het matras en het onrusthek rond om haar bed. Politie, recherche en de Inspectie voor Volksge zondheid onderzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren. De ou dere vrouw was eerder getrof fen door een hersenbloeding. De patiënte was erg onrustig. Eiwit apen weerstaat HIV portland - Wetenschappers menen te hebben ontdekt waardoor sommige apen im muun zijn voor aids en hopen dat dit kan helpen bij het ont wikkelen van een behandeling die ook mensen voor de ziekte kan behoeden. De onderzoe kers zeggen bij rhesusapen een eiwit, TRIM5-alpha, te hebben gevonden dat kennelijk in staat is het aidsvirus te blokkeren voordat het in lichaamscellen kan doordringen om zijn gene tisch materiaal te dumpen en ongecontroleerde celgroei op gang te brengen. (advertentie) 't is Woonsdag! Kom op Woonsdog avond in alle rust eten en winkelen. Het bedrag l dat je tussen 18-21.30 uur besteedt in ons restaurant, krijg je terug als korting op je IKEA aankopen* t We zi|n tot 22 uur openl 'AUmd vondoog geU-g Acf'ovcorwoorden op IKEA.nl ol in hel resJourcrt Into 0900-235 A5 32 (0.1 O/min.) IKEA www.woonsdog.nl den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) stelt een landelijk officier van justitie voor onopgeloste moordzaken aan. Deze officier gaat de aanpak van deze zogeheten cold cases coördineren. Cold cases werden tot nu toe onderzocht door het in 2000 opgerichte Landelijk Team Kindermoorden (LTK). Dit team zal in juni worden opgeheven, omdat het aan zijn op dracht heeft voldaan, aldus een woordvoer der van het OM. De politie denkt eraan een tijdelijk expertiseteam in het leven te roe pen om de ervaring van het LTK uit te dra gen.' De kans is groot dat de huidige LTK- officier E. van der Bijl de nieuwe functie gaat vervullen. In de ruim drie jaar dat het LTK heeft ge functioneerd, onderzocht het dertien on opgeloste kindermoorden, vermissingen en bijna verjaarde zaken. Acht zaken werden heropend, twee daarvan konden worden opgelost. Dat betrof de moorden op Jessica Richel (1991) en Cheryl Morriën (verdwe nen in 1986). Ook in de zaak rond de in 1995 vermoorde Kumral Bagci werden aan houdingen verricht. Het LTK ontwikkelde een speciale methode om oude zaken op te lossen en legde deze vast in een draaiboek. Handicap bij diverse onderzoeken bleek de gebrekkige manier waarop de politie oude dossiers heeft be waard. Van alle zaken vond het team ge middeld zestig procent van de dossiers te rug. „We hebben letterlijk dossiers bij het vuil nis weggehaald", zegt LTK-leider Th. Ver meulen in het jongste nummer van het OM-magazine Opportuun. Hij wijt dat on der meer aan de politiereorganisatie van 1993. „De dossiers van een zaak lagen soms bij verschillende bureaus en bij het ontruimen van de regiokantoren gooiden medewerkers vaak belangrijk materiaal weg omdat ze geen idee hadden wat ze in han den hadden. Maar ook nu maken wij he laas nog dagelijks mee dat zojuist een aan tal belangrijke items, per ongeluk, blijken te zijn vernietigd." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDVy Straat Plaats Postcode Telefoon Wij gaan zorgvJcJg om met persoonsgegevens In het coWon van de krart treft u nadere ntormaöe ai Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 84 automebsche betaling is mi Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1