KUNST CULTUUR Hermitage vult lacune in Nederlandse musea Edison-nominaties voor Stef Bos en Alicia Keys Kassandra mist conflict, spanning en contrast De kracht van kleur Raad voor Cultuur acht rapport onbruikbaar Fenomeen N.E.R.D. voelt tijdgeest aan R7 Pinkpop viert jubileum met dvd's a uitvoeringen -sieo en Julia aal erdam - 'Romeo en Julia', Tsö^n oorsprong zeer succes- 200,franse muziekspektakel °°°-Jérard Presgurvic, loopt ooo'f Nederland zo goed dat ioo!ra voorstellingen zijn in- 15 iop 29 februari, 7,11,12 015maart. De kleurrijke en ioisijoed in het gehoor liggen- ïgaproductie beleefde zijn Qoojère in Parijs (2001). Meer ioo!|miljoen mensen kwamen •ooo.j en ook de muziek werd 1go'|t. Van de cd zijn inmid- oooji Frankrijk en Belgie meer ioo.imiljoen exemplaren ver- '100; woensdag 25 februari 2004 Alicia Keys. Foto: Reuters/Fred Prouser hilversum/anp - Zanger Stef Bos is twee keer genomi neerd voor een Edison Music Award 2004. Dat blijkt uit de lijst met nominaties die de organisatie van de prijs gisteren prijsgaf. Bos maakt kans in de categorieën 'zanger nationaal' en 'kleinkunst'. In het eerste genre moet hij het opnemen tegen Frans Bauer, die de prijs nog nooit won, en Frank Boeijen. In de tweede categorie heeft hij Gé Reinders en Veldhuis Kemper (ook twee keer geno mineerd) als opponenten. De organisatie maakt de winnaars dit jaar bekend tij dens een evenement in de Amsterdamse Melkweg op 23 maart. De prijzen worden dan ook (deels) uitgereikt. De Edisons zijn prijzen van de Nederlandse muziekin dustrie en worden al sinds 1960 uitgedeeld. De organi satie vergelijkt de onderscheidingen graag met de Grammy Awards, Brit Awards en de Duitse Echo Awards. De vijfhonderd leden tellende vakjury kijkt niet naar de verkoopresultaten van de diverse produc ties. In die jury zitten radiomakers, muziekjoumalis- ten, podiumdirecteuren en vertegenwoordigers van de detailhandel. Ook Evanescence en White Stripes zijn twee keer geno mineerd, blijkt uit de nominatie-lijst. Die ziet er als volgt uit: 'zangeres nationaal': Ilse DeLange, Trijntje Oosterhuis en Van Orly. 'Groep nationaal': Blof, Poema's en Zuco 103. 'Nieuwe artiest/groep natio naal': Danny Vera, Hind en Veldhuis Kemper. 'Hip- hop/R&B': 50 cent, Kelis en Outkast. 'Dance': Junkie XL, Moloko en Paul van Dyk. 'Alternative': Linkin Park, Muse en White Stripes. 'Zangeres international': Alicia Keys, Beyoncé en Dido. 'Zanger international': Johnny Cash, Robbie Williams en Sting. 'Groep international': Evanescence, Simply Red en White Stripes. 'Nieuwe artiest/groep internatio naal': Daniel Bedüigfield, The Darkness, Evanescence. Stef Bos. Foto: GPD/Jacques Zorgman ««Rotterdam JÜStt lustrum 200J i.oooidam - Van 26 februari tot maart biedt Art Rotter- S". lojpl xooojationaal podium voor ac- 200n hedendaagse beelden- goojist. De organisatoren stel- it het evenement is uitge- 13J tot dé internationale _0i3jvoor hedendaagse en ac- roi3(imst in Nederland. De 84 113ëmers komen uit Antwer- 2g3')üsseldorf, Berlijn, Lon- Lyon, Parijs, 113d, Los Angeles, New York ,erse Nederlandse steden Cruise Terminal Rotter- e Amerikaanse kunste- ^°°°anet Echelman bouwt o!oooM voor de beurs een tien- ioometerslange installatie °°°°tndgeweven vistouwen loofle waterkant op de Kop 200, 2.500, 0.000, 1.000j 'S Koolhaas kunsthal 0 q^dam - De Kunsthal Rot- 11711 toont van 27 maart tot 42t 29 augustus een over- 0 °^an de ontwerpen en in- 0.017ps van architect Rem 2i^as van 1996 tot nu. De °^al was Rem Koolhaas' 0.01/uitgevoerde ontwerp 21/jee hij in 1992 wereld- jeroverde. Koolhaas, zijn 017tpbureau OMA en re- 2i7|team AMO nemen anno 0 oo(fn leidinggevende positie '2o(jien de wereld van de ar- o.oothiur. loq 13 2d o||se films enorme hit 0 °°|dam - Bioscoopexploi- ithé gaat in nog vijf thea- 001rkse films draaien. Pathé 0 QQ^de anderhalve week ge- iopet initiatief om nieuwe 101! films te vertonen in 02!?oscoPen i*1 Amsterdam 22ierdam. Het loopt storm: 50.02kse productie 'Hababam |0 oo^eeft in tien dagen mëer ioioOO bezoekers getrok- film trok in beide thea- :r bezoekers dan welke film ook. Pathé vertoont leze week ook Turkse Groningen, Schevenin- idhoven, Utrecht en rdam De Munt. door Francoise Ledeboer Amsterdam - Met de reconstruc tie van het vuurwerk dat de stad Amsterdam in 1697 aanbood aan tsaar Peter de Grote werd gister avond de ingebruikname van het eerste onderdeel van de Hermi tage Amsterdam gevierd. Prins Willem-Alexander opende de de pendance van het museum in St. Petersburg door de gevelverlich ting van gebouw aan de Amstel in werking te stellen. Renovatie van het totale complex uit de Gouden Eeuw kost 39 miljoen euro, waarvan op dit moment nog negen miljoen euro ont breekt. De afronding is gepland voor eind 2007. De vestiging van de dependan ce is één van de projecten van Hermitage-directeur Mikhail Piotrovsky en directeur Ernst Veen van de Nieuwe Kerk. Zij zochten begin jaren negentig van de vorige eeuw contact met elkaar, daartoe in staat gesteld door de geleidelijke ontmante ling van het communistische regime. „Ik was voor het eerst in de Hermitage in 1991 en liep daar te watertanden over de pracht aan kunstschatten. Daarvan is maar vijf procent te zien", blikte Veen gisteren te rug. Voor Piotrovsky waren de contacten alleen al van groot belang omdat zijn museum in een jammerlijke bouwkundige conditie verkeerde. Zo sneed het mes aan twee kanten: uit de opbrengst van grote tentoonstellingen waar voor werd geput uit de drie mil joen kunstschatten van de Her mitage in de Nieuwe Kerk, werd in de jaren negentig onder meer de restauratie van de zaal met Rembrandts in St. Peters burg gerealiseerd. De Stichting Verpleeghuis Am- stelhof besloot midden jaren negentig dat het monumentale pand aan de Amstel niet langer voldeed aan de eisen van de he dendaagse verpleegzorg. Veen zag zijn kans schoon toen het bestuur besloot de Amstelhof een exclusief culturele bestem ming te geven en voor de bewo ners nieuwbouw te realiseren. Hij besteedde het bedrag van 25.000 gulden dat in 1998 ver bonden was aan de IJ-prijs voor economische ontwikkeling aan een haalbaarheidsonderzoek. Daaruit bleek dat een Hermita ge-dependance in Amsterdam jaarlijks 200.000 bezoekers zal trekken; voor de wisseltentoon stellingen wordt rekening ge houden met jaarlijks 40.000 be zoekers. De financiering van de renovatie wordt voor driekwart gedekt door bijdragen van on der meer de Sponsor Loterij, de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam. „We hebben maar eenmalig een beroep gedaan op publieke middelen", aldus Veen. „De ex ploitatie zal worden gedekt door 50 procent inkomsten uit kaartverkoop en 50 procent in komsten uit sponsoring." Van elk verkocht kaartje komt op nieuw één euro ten goede aan het 'moedermuseum' in St. Pe tersburg. Het gebouw aan de Amstel, da terend uit de negentiende eeuw, kwam al in 2000 vrij. De zes zalen met een oppervlak van in totaal 500 vierkante me ter, de museumwinkel en het café werden ingericht door Hu- bert Jan Henket (eerder verant woordelijk voor de uitbreiding van het Teylers in Haarlem) en Wim Crouwel, vormgever en oud-directeur van Museum Boijmans Van Beuningen. De totale tentoonstellingssopper- vlakte zal uiteindelijk ruim 4000 vierkante meter bedragen. De wisseltentoonstellingen in de Hermitage Amsterdam zul len het karakter dragen van een aanvulling op het rijke aanbod dat elders in Nederlandse mu sea is te vinden. „Zit Amster dam wel op een nieuw muse um te wachten?", verwoordde Veen de twijfels van de sceptici. „Ja, want we gaan hier in de de pendance niet ook nog eens Hollandse meesters uit de Gou den Eeuw brengen. We gaan voorzien in een lacune zoals die Met een druk op de knop stelde prins Willem-Alexander gisteravond de gevelverlichting van de Amsterdamse vestiging van de Hermitage in werking. Foto: ANP/Marcel Antonisse bijvoorbeeld op het terrein van het Franse impressionisme of de Italiaanse Renaissance be staat." De eerste expositie is gewijd aan Griekse goudschatten uit nederzettingen rond de Zwarte Zee, daterend uit de periode van de zesde tot de tweede eeuw v. Chr. In september opent een expositie over de kunstschatten van het laatste tsarenpaar, Nicolaas en Alexan dra. Komend voorjaar staat Ve- netiaanse schilderkunst op het programma. 'Grieks Goud' in de Hermitage Amsterdam (Nieuwe Heren gracht 14, Amsterdam), van 28 februari t/m 29 augustus. Ope ningstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Gesloten op 25 december en 1 januari. den haag/anp - De Raad voor Cultuur heeft staatssecretaris Medy van der Laan (Cultuur) laten weten niets te kunnen met het rapport van onderzoeksbureau Beren schot over de ondersteunende instellingen in de kunst- en cultuurwereld. De Raad vindt dat het rapport geen recht doet aan de werkelijkheid en daardoor ongeschikt is als hulpmiddel bij de beoordeling. De kunst- en cultuurwereld moet 19 mil joen euro bezuinigen. De staatssecretaris wil dat geld vooral vinden bij de ondersteu nende instellingen en de kunstenaars zelf zoveel mogelijk uit de wind houden. De be- I windsvrouw verzocht Berenschot zaken als overlap in de ondersteuning uit te zoeken. Precies 843 instellingen hebben in het ka der van het nieuwe kunstenplan (Cultuur nota 2005-2008) een subsidieaanvraag in gediend. Ze vragen een totaalbedrag van 660 miljoen euro per jaar. Er is vanaf 2005 jaarlijks slechts 390 miljoen beschikbaar. Kunst en cultuur roepen al een tijd om meer standpunten van de Raad, onder meer over de financiële achteruitgang. De Raad zal in het advies-Kunstenplan, dat 19 april openbaar wordt, duidelijk het verschil aangeven tussen het beschikbare budget en het aantal instellingen dat gesubsidieerd zou dienen te worden. De Raad wil onaf hankelijk van het budget vaststellen hoe veel kwaliteit er is. Er wordt verschil aange bracht tussen instellingen die zeker gesub sidieerd moeten worden, instellingen waar van het wenselijk is dat ze subsidie krijgen en instellingen die niet per se door de rijks overheid, maar door regionale overheden of fondsen onderhouden zouden moeten worden. Secretaris Ton Brandenbarg zei dat de Raad zich zal laten leiden door kwa liteit van instellingen en evenwicht in het totaalaanbod. den en regio bestaat grote belangstelling voor professio- |3en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt 1- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, dichten, lelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Van- beeldend kunstenaar Barbara van Druten, maker van en ge dingen en hele leuke kinderkamerkunst. mens heeft zijn goede en 1 donkere kanten en Barba- i Druten vormt op die el geen uitzondering. ger kwam dat sinistere veel sterker tot uiting", t de nu 27-jarige Leidse stenares. „Dan schrok oma zich een ongeluk ze die enge figuren op 1 doeken zag, vol met rode Ispetters. Ik was 17 en of jflet eens hoognodig naar 1 psychiater moest, vroeg kich vertwijfeld af. Maar de "ste tijd ben ik een stuk lijker, hoor. Nou ja, dat Brspiegelt zich ook wel in jn werk, vind je niet?" erdaad. Het is een en al ltaPr wat de klok s^aat °P de fcken van Van Druten. Die, idpnjzije haar al in een hokje zou 250 Jen stoppen, dan maar het iopi/jte nog kan indelen bij de de steven. Dat heeft niks te ma- endoj met onnozelheid van neVo1st, maar alles met een ^'gming in de schilderkunst fzich kenmerkt door een kinderlijk en spontaan karak ter, wars van iedere artistieke traditie, die bol staat van bon te kleuren en die voorbij gaat aan elk perspectief. „Dat zei mijn lerares op de kunstaca demie van Maastricht ook al", merkt ze in dit verband op. „Vergeet het perspectief maar. Dat kan je niet. Buit het juist maar uit. En vooral niet forceren." Aan die stelregel houdt ze zich en dat levert haar een ge heel eigen en herkenbare stijl van schilderen op. De geboor te van haar zoontje gaf haar daarnaast een andere, vooral positieve kijk op het leven. „Ik wil dat hij ook de mooie din gen van de wereld om hem heen ziet. Natuurlijk, ik heb ook een doek over Irak, je kan je ogen niet sluiten voor dat soort sombere zaken. Maar voorlopig overheerst de vrolij ke kijk op de dingen." Behalve in haar eigen werk komt die instelling ook naar voren in twee projecten. Ze Barbara van Druten en haar kleurrijke kunst. Foto: Hielco Kuipers beschildert kinderkamers. Van speelgoedkisten tot meu bels, van muren tot kapstok ken. „Alles is mogelijk. Ik kreeg laatst een opdracht van een kind van twee, jawel, om zijn speelgoedkist met draken en ridders te beschilderen. Heel leuk. Op de Morskring, mijn oude school die toen al veel tijd aan handvaardigheid besteedde, werk ik samen met kinderen. Daar zit een achter liggende gedachte achter. Be halve creatief bezig zijn, pro beer ik hun blik te verruimen. Met potlood en verf dingen uit allerlei culturen er door heen te weven. Op die leeftijd staan ze daar voor open. Waarom zou je tijd verspillen aan zoiets doms als racisme. Laat ze vooral de goede kan ten van de multiculturele sa menleving zien." Het hebben van een kleine dwingt haar automatisch tot werken in de avonduren. „Of tot diep in de nacht. Want als ik bezig ben, moet het ook af. Ik droom veel en vaak. In kleur, ja. Die beelden gebruik ik. Muziek is ook een inspira tiebron. Toch wel dikwijls 'zwarte' muziek. Dan komt, bijvoorbeeld in mijn digitale computerwerk, die andere kant van me weer boven. Straten, gebouwen. Soms een mysterieuze, soms een akelige sfeer. De ruimten vul ik op met kleur. Met mensen achter de ramen. Flatgebouwen in trigeren me. Wie wonen er, want doen ze daar. Dat mijn doeken allemaal een Engelse titel hebben, heeft te maken met het feit dat ik toch graag internationaal wil doorbre ken. O zeker, ik ben zeer ge dreven. Ik wil echt bekend worden." Expositie Barbara van Dru ten: t/m 2 april, ma t/m vr 8.00-20.00 uur, Pieter de La Courtgebouw, Wassenaarse- weg 2 Leiden. Ad van Kaam theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Kassandra' van Huis aan de Amstel naar de roman van Christa Wolf. Tekst: Don Duyns. Regie: Liesbeth Coltof. Spel: Debbie Korperen Tjebbo Gerritsma. Gezien: 20/2, Den Haag. Nog te zien: morgenavond, LAKtheater, Leiden. Tragischer kan het bijna niet: je weet wat er gaat gebeuren, je weet dat een juist besluit veel moeilijkheden voorkomt, je geeft je kennis door aan ieder een, maar niemand gelooft je. De Trojaanse koningsdochter Kassandra kreeg van haar vrijer Apollo de gave van de helder ziendheid, waar meer aardse collega's zouden aankomen met een etentje of een bos bloemen. Toen hij zijn zin niet kreeg, spuugde hij haar in de mond. Sindsdien hecht nie mand meer enige waarde aan haar woorden. Kassandra waar schuwde tegen de Grieken, die Troje belegerden. En dat hou ten paard moesten haar stadge noten zeker niet binnenhalen. Dat gebeurde dus wel, Troje viel en de Griekse helden na men de Trojaanse vrouwen mee als oorlogsbuit. In Kassandra, een voorstelling voor volwassenen van Huis aan de Amstel, heeft de zieneres nog maar kort te leven. Aan de jonge soldaat die haar bewaakt wil ze nog één keer haar verhaal doen, zodat er tenminste ie mand is die het door kan vertel len. Hoeveel ze hield van Troje en van haar moeder Hekabe. Hoe vals en listig Achilles was en met hoeveel plezier hij haar geliefde broers Troilus en Hek tor vermoordde. Hoe ze zich verzette toen haar zus Polyxena een ruilmiddel dreigde te wor den in de oorlogsonderhande lingen. En hoe met het binnen halen van het paard de onder gang van de stad definitief werd. En al die ellende zag ze muziek recensie Peter Bruyn Concert N.E.R.D. Gezien: 23/2, Melkweg Max. Amsterdam. „Dit is de nieuwe Michael Jack son!", riep een bezoeker doe lend op N.E.R.D.-zanger en rapper Pharrell Williams. Of dat klopt is de vraag en of Williams blij zal zijn met die vergelijking een tweede. Maar het tekent wel de sfeer bij het concert in de uitpriilende Melkweg Max. Buiten, op de zwarte markt, gingen de toegangskaartjes weg voor prijzen die de honderd eu ro ruimschoots overschreden. N.E.R.D., de hiphop- en r'n'b- groep, staat in feite voor het producersteam The Neptunes. Toch staan de laatsten en niet eerstgenoemden in de Neder landse Popencyclopedie. Niet zonder reden. Pharrell Williams en Chad Hugo zijn met afstand de meest succesvolle Ameri kaanse hitfabrikanten van dit moment. Britney Spears, LL- Cool J, Nelly, Busta Rhymes, Justin Timberlake, Mary J Blige, allemaal hebben ze bij het duo aangeklopt. De afgelopen jaren hebben er regelmatig drie of vier platen tegelijk in de hitlijs ten - ook de Nederlandse - ge staan waar het tweetal de hand in had. Op dit moment twee: de nieuwe Kelis 'Milkshake' en het door Jay-Z samen met Pharrell gezongen 'Change Clothes'. Maar Pharrell en Hugo maken zelf ook nog muziek. Komende maand verschijnt het nieuwe album 'Fly or Die' en N.E.R.D. liet er in Amsterdam al heel wat van horen. Dat wil zeggen Wil liams, want instrumentalist Chad Hugo gaat nooit mee op tournee. Zo vernieuwend als sommigen willen doen geloven is het geluid van N.E.R.D. overi gens niet. Maar het duo weet wel een mix van hiphop, r'n'b en pop te produceren die feil loos aansluit bij de tijdgeest en een show oplevert met een hoog entertainmentgehalte. ook nog twee keer: één keer vooraf en één keer toen het ge beurde. Kassandra is een terugblik. Debbie Korper speelt de bijna- monoloog (de soldaat speelt maar een klein rolletje) vaardig, maar echt opwindend of hart verscheurend wil het niet wor den. Spanning, conflict en con trast zijn vaak prettige ingredi ënten in het theater, maar je weet hoe het afloopt, er is geen dilemma of ruzie en de toon is permanent in mineur. De taal is niet speciaal mooi, kortom, het is bewerker Don Duyns en re gisseuse Liesbeth Coltof niet gelukt om boeiend theater te maken naar aanleiding van het boek van Christa Wolf. Er vlamt kort iets op als de soldaat de voor de hand liggende vraag stelt: hoe ziet mijn toekomst er uit? Nou, niet zo best. Hij ge looft haar niet, wat de kans dat Kassandra's verhaal wordt doorverteld heel klein maakt. geleen/anp - Pinkpop beleeft dit jaar de 35e editietn ter gele genheid daarvan komt er een dvd-reeks van vier delen met de geschiedenis van dit popfesti val. Grootste struikelblok zijn de rechten van de diverse op tredens. Die liggen bij de bands en bij verschillende platen maatschappijen. ArtMARK, dat de reeks produceert, zegt dat de rechthebbenden van Golden Earring, Fleetwood Mac, Focus, Mungo Jerry, K's Choice, Rory Gallagher, Tragically Hip en Doe Maar hun medewerking al hebben toegezegd. De eerste editie van Pinkpop had plaats op 18 mei 1970. De initiatiefnemers hopen daarom de eerste dvd medio mei in de schappen te hebben. De serie begint met een schijfje over de eerste vijf jaren van het festival. Die zijn destijds in beeld ge bracht door een amateurfilmer. Pinkpop heeft dit jaar plaats op 29, 30 en 31 mei. Onder meer Muse (afsluiter), Moloko en The Rasmus treden op. De voorver koop begint op 6 maart.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19