LEIDEN REGIO Leiderdorp wil monumenten zelf aanwijzen 3 Nieuwste techniek voor een oud uiterlijk Weggeplukt vanachter de vis Vrijwillig weg uit de racistische hel [iljoenen euro's subsidie >or baggerwerkzaamheden Convent: Brief synode biedt 'geen opening' a kookeiland KOMTum Actie tot 16 april 2004 maar ALNO biedt al decennia lang een zeer breed assortiment betaalbare keukens. Profiteer nu tijdelijk van extra prijsvoordeel bij zowel landhuis- als design keukens en stap direct binnen bij de ALNO dealer. EEN DROOM u. 360 Zes prachtige keukenprogramma's nu met extra prijsvoordeel. Uw ALNO Select Dealers: Vraag bij de ALNO Dealer naar de actjevocxwaarden HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN Keukenstudio fll Vlfl' Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 HLIIU i "*en - De gemeente Leiden en het Hoogheemraadschap I Rijnland krijgen miljoenen euro's subsidie voor bagger- Jczaamheden. Het bedrag kan oplopen tot 4,5 miljoen eu- Verstrekker is het ministerie van Verkeer en Waterstaat, landelijk in totaal 85 miljoen euro beschikbaar stelt voor gerwerkzaamheden. uitbaggeren van rivieren, singels, sloten en vijvers is be- {rijk voor een goede doorvaart voor schepen en boten, ir ook voor het milieu. De waterkwaliteit gaat sterk ach- als dat niet gebeurt. Het Hoogheemraadschap baggert grotere watergangen uit, de gemeente zelf verricht het in sloten en vijvers. Daarvoor is 470.000 euro beschik- er«- tot het jaar 2006, waarmee dertig procent van de kosten pehen gedekt. De rest van het geld is voor het Hoogheem- delschap. gemeente is blij met de subsidie, omdat er veel aanvragen door het ministerie. SB Mogelijk subsidie voor huiseigenaren door Janneke Dijke leiderdorp - Een meerderheid van de Leiderdorpse gemeente raad is enthousiast over een ei gen, gemeentelijk monumen tenbeleid. Maar hoe dat eruit moet zien en of er ook geld be schikbaar is voor de juweeltjes die behouden moeten blijven, is de raad nog even een stap te ver. Gisteravond liet de raads commissie ruimtelijke ordening het bij de constatering dat zo'n lokale monumentenverorde ning goed zou zijn, en dat het plan uitgewerkt moet worden. Het CDA neemt een uitzonde ringspositie in. „Wij twijfelen of er een monumentenverorde ning moet komen", aldus CDA- 'er Laman. „Het kost een hele hoop geld en we hebben de ko mende jaren niet zo bar veel beschikbaar In een schamele fi nanciële positie geeft het CDA niet de hoogste prioriteit aan gemeentelijke monumenten, temeer omdat er al flink wat rijksmonumenten staan in Lei derdorp. We moeten niet doen alsof we niets hebben." Dat is zo, maar er kan meer bij, was de boodschap van de ove rige politici. „Er zijn wel veel rijksmonumenten, maar er zijn ook panden die op een ge meentelijke monumentenlijst passen. Dat willen we doen om te voorkomen dat ze verpaupe ren of verslonzen", aldus PvdA- 'er McDaniel. Volgens commis sievoorzitter Thunnissen hoeft zoiets niet direct geld te kosten. „Een monumentenverordening kan ook conserverend zijn." Dat is de WD niet met hem eens. Als een huis wordt aange wezen als een gemeentelijk mo nument, dan krijgt de eigenaar een beperking opgelegd. Moet daar geen geld tegenover staan, vraagt WD'er Goossens zich af, en kan zo iemand daar bezwaar tegen aantekenen? De politici laten dat uitzoeken door amb tenaren. De wens om een gemeentelijke monumentenverordening op te stellen komt voort uit de'wel standsnota die op dit moment geschreven wordt. Daarin, staat aan welke regels verbouwingen moeten voldoen. Leiderdorp wil per wijk onderscheid ma ken. Prima, vinden de politici, maar PvdA'er McDaniel vindt dat dat wel goed uitgelegd moet worden aan de inwoners. „Er zijn zoveel verschillende gebie den, zoveel regels, dat het een hele klus wordt om de burger goed te informeren. We moeten een voorlichtingsarrangement maken, zodat de burger via de gemeentelijke internetsite per straat de regels kan opvragen. Dan voorkom je dat iemand een bouwaanvraag indient die bij voorbaat kansloos is." Voor dat plan kreeg hij bijval. katwijk/voorschoten - De re cente brief van het hervormd synodebestuur, waarin de prin cipiële tegenstanders van de kerkfusie werden opgeroepen geen breuk te forceren, biedt "geen enkele werkelijke ope ning'. Dat betekent dat de gees telijke nood blijft bestaan, schrijft de Katwijkse dominee W. van Vlastuin namens het Convent van (bezwaarde) ker kenraden in een reactie. De voorbereidingscommissie van het Convent, dat na het be sluit over de fusie van de Ne derlandse hervormde, gerefor meerde en lutherse kerken op 12 december al twee bijeen komsten heeft gehouden, voelt zich daardoor gedwongen om zich nader te bezinnen. De be zwaarden komen op zaterdag 27 maart opnieuw bijeen om over de kerkelijke ontwikkelin gen van gedachten te wisselen. De activiteiten om te komen tot de Protestantse Kerk in Neder land (PKN) gaan gestaag door. De meeste classes (regionale vergaderingen) zijn al in de door de PKN aangegeven sa menstelling bijeengeweest. Ver der heeft de synode de 'com missie van bijzondere zorg' in gesteld, die moet proberen een breuk in de hervormde kerk te voorkomen. De commissie maakt een tournee langs alle bezwaarde gemeenten in Ne derland. De bezwaarden gaan ervan uit dat ze het recht heb ben om hervormd te blijven buiten de PKN. Ze stappen bin nenkort naar de rechter om duidelijkheid te krijgen over hun positie. In Katwijk horen de wijkge- meenten de Noord (predikant Van Vlastuin) en Morgenster (dominee Vlietstra) tot de be zwaarden. In Voorschoten is dat de hervormde evangelisatie Rehoboth (dominee Van Estrik) (advertentie) leiderdorp - De Winkelhof is uitgestorven. Alleen bij de su permarkten Digros en Albert Heijn brandt nog licht en klin ken bliebjes. Ergens helemaal achterin, in de hoek bij de He- ma, staat een iel podiumpje. Op bevel van de producer drom men de omstanders samen, om het vooral zo druk mogelijk te laten lijken. Vier geheel in het nieuw gesto ken mensen komen met een tandpastaglimlach en extreem rechtgetrokken schouders op. De presentatrice die de af scheidsgroet van RTL4's 'Look ing Good' voor haar rekening neemt, moet het een paar keer overdoen. „Dat is tv hè. Wat stelt het eigenlijk weinig voor", zegt een vrouw die staat te kij ken. Als de presentatrice vraagt wat de mensen ervan vinden, taait ze af. „Dat zien we op 11 maart wel op tv." De vier personeelsleden van Visgilde Ouwehand hebben de dag van hun leven. Eigenaars en Katwijkers Jaap en Petra Ou wehand, Petra's zus Kitty van den Burg uit Noordwijk en col lega Liesbeth Schoemaker uit Leiderdorp werden gisteren aan het begin van de ochtend van achter de vis weggeplukt. De viswinkel aan de buitengalerij van de Winkelhof werd de rest van de dag bemand door inge seinde collega's. Die zijn of stinkend jaloers dat zij niet mochten, of dolgelukkig dat hen dit bespaard is gebleven. Sommigen zeggen het laatste, maar vinden stiekem het eerste. 'Boosdoener' is Cees van den Burg, man van. „Mijn vrouw zei al een tijdje dat ze wel eens lek ker opgeknapt wilde worden. Dat vond ik wel een goed idee." Hij pakte het groot aan en gaf alle personeelsleden van Visgil de Ouwehand op via internet, ter gelegenheid van het 12,5-ja- rig bestaan van de zaak. De tv- producenten kozen er vier uit. De visverkoop kon wel een op- peppertje gebruiken en wat werkt beter dan fris gekapte ge zichten achter de toonbank? Opnames voor RTL4's 'Looking Good' in de Winkelhof. „Dat is tv hè. Wat stelt het eigenlijk weinig voor." Foto: Mark Lamers h Oranjerie Hortus Botanicus eind april in oude luister hersteld »es van Delft - Scheve muren, slecht iverk en een dak dat door zwam bijna naar bene- mt. De restauratie van de tie in de Leidse Hortus Bo- komt geen moment te sar wie eind april langs p eeuwse bouwwerk t, zal zich afvragen waar- larchitect zich sinds sep- heeft beziggehouden, nou precies de bedoe- jdus Maarten Fritz. „Het p is erg oud, dat mag je En zien." rende geluid van een verscheurt de vredige [de Leidse Hortus Bota- talen hekken en ge netten schermen de lige Oranjerie af van de de universiteitstuin. een oneindig teer ca- |is, hebben de bouwvak- I gebouw uit de acht- euw gewikkeld in grote ilen. Deze middag zijn werklieden druk bezig, ndere met het aanbren- een balkenconstructie plafond. Architect Fritz aag naar de Hortus om ;k te aanschouwen. „El- als ik over de restauratie ïerk ik hoe bijzonder de ie eigenlijk is." 1741 en 1744 bouwde :n Haag woonachtige an Daniël Marot de ie. De Leidse universi- g de in zijn tijd be- architect om de Oran- tanbouw geschikt te /oor de Griekse en Ro- beelden van de Amster- egent Gerard van Pa- :ck. De vochtigheid en eratuurswisselingen als n tan de in de Oranjerie ige subtropische plan- en de beelden echter ed. In 1818 verhuisde l #ftie naar het Rijksmuse- Oudheden. ijerie zelf leed ook em- Nederlands asielbeleid ®gt van geen kant, daar zijn ulporganisaties voor uzoekers het allemaal wel eens. Eensgezindheid is :hter niet. Radicalen bot- met gematigden over de g hoe ver het verzet tegen I uitzetbeleid van minister l lonk moet gaan. Leidse zen-monnik Yeshin der Plas wil asielzoekers net uitzetting worden be- gd laten onderduiken in tempel aan de Hoge- rd. Het Leidse raadslid e Jansen van 'Leiden te- Nfluitzetting' wijst onderdui ken echter van de hand als 'valse hoop bieden'. Het verschil tussen rekkelijken en preciezen in de vluchtelin gen-hulpverlening komt ook aan het licht in een conflict tussen de bekende Rotter damse dominee Hans Visser en de Fabel van de Illegaal, een organisatie die huist in de Leidse Koppenhinksteeg. Zowel de dominee als de Fa bel staan op de bres voor de met uitzetting bedreigde asiel zoeker. Toch verketteren ze el- kaars werkwijze in een vinnige briefwisseling. De Fabel be schuldigt Visser ervan mee te De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen V O 71 - 53 56 424 werken aan het 'uitrookbeleid' en de 'deportatie' van vluchte lingen. Visser op zijn beurt stoort zich aan de 'fabels' die de Leidse organisatie ver spreidt. Visser heeft, zo schrijft hij, eens gekeken naar wat de Fabel voor asielzoekers betekent en dat valt hem 'zwaar tegen'. „U blijft wat hangen in spreekuren en wat verwijzingen", schrijft de do minee smalend. „Maar wat doet u concreet voor iemand die dakloos is, voor mensen die totaal vastlopen, die bij voortduring worden afgewe zen?" Een folder die de Fabel de do minee toestuurt om hem tot inkeer te brengen, wordt door hem teruggestuurd met het opschrift 'Voor jullie eigen prullenbak'. Einde discussie. Splijtzwam tussen de hulpver leners is de kwestie van de zo genaamde 'vrijwillige terug keer'. Visser's Pauluskerk werkt samen met het Interna tionale Organisatie voor Mi gratie (IOM), een club die de terugreis regelt voor asielzoe kers die vrijwillig - of na beta ling van een geldbedrag - te rug gaan naar het land van herkomst. Hoogverraad, want de IOS is niets minder dan een 'schakel in de deportatieketen' zegt Jan Tas van de Fabel. Vrijwillige terugkeer bestaat niet, denkt Tas, die de term dan ook con sequent tussen aanhalingste kens plaatst. „Ontneem men- Fabel van de Illegaal weinig concreets doet voor uitgeprocedeer- Dominee Hans Visser vindt dat de de asielzoekers. Foto: ANP sen iedere mogelijkheid om hier te overleven door hen volledig uit te sluiten en ze gaan vanzelf wel 'vrijwillig' te rug. Dat gaat een stuk 'effici ënter' en levert niet zo'n slecht imago op als gedwon gen deportaties." Hans Visser schrijft dat „wie hard werkt met vluchtelingen, ontdekt dat er ook mensen bij zijn die zich vergist hebben, die graag terug willen en dan is er gelukkig een gelegenheid om dat op een fatsoenlijke manier te organiseren." Onbestaanbaar, meent Tas. „Er zijn inderdaad een hele boel vluchtelingen die zich vergist hebben. Ze komen na melijk met het idee dat ze in Nederland wel veilig en geluk kig kunnen overleven. En dat is een vergissing die slecht voor hen uitpakt. Na korte tijd in Nederland wordt het voor de meesten duidelijk dat ze in een racistische hel terecht zijn gekomen, waar ze op allerlei manieren uitgesloten en mis handeld worden." Silvan Schoonhoven Het verrotte hout in de dakconstructie van de Oranjerie wordt vervangen door nieuw hout. De restauratie moet het monumentale gebouw van de Hortus Botanicus in oude luis ter herstellen. Foto: Henk Bouwman stig onder de vochtproduceren- de planten. De restauratie die in september begon, was dan ook hard nodig. „De houtcon structie van het plafond was ernstig aangetast door huis- zwam", zegt Fritz. „De dakvoet was compleet weg. Door de vorm van het plafond bleef het hangen, maar het had net zo goed naar beneden kunnen ko men." De dragende constructie wordt nu vervangen, terwijl het plafond op zijn plaats blijft. Een technisch hoogstandje, zegt Fritz. Een hoop rot hout gaat naar de vuilcontainer. „Restau reren is redden wat er te redden valt, maar soms moet je rigou reus zijn." Ook de naastgelegen 19de eeuwse vakwerkschuur krijgt een opknapbeurt. Een deel is al opgeleverd, maar de gevel kronkelt zich nog altijd een weg richting de Witte Singel. „Dat is bewust zo gelaten", aldus Fritz. „We trekken de muren niet meer recht. We voeren allerlei technische verbeteringen door, maar het beeld blijft hetzelfde. Maar neem van mij aan dat het moeilijker is om een gebouw zo te houden dan het mooier te maken." Er verandert uiterlijk wel iets in en om de monumentale Oran jerie. De werkschuur krijgt on der meer toiletten en een keu ken. Deze gebruikt de Hortus in de zomer, als de Oranjerie dienst doet als onderkomen voor concerten, bruiloften en andere bijeenkomsten. De kleuren aan de gevels worden eveneens aangepast. Een kleur- historisch onderzoek wees uit dat de ramen oorspronkelijk niet groen maar rood waren en dat het overige houtwerk niet crème maar okerkleurig was. Fritz: „Er zat vijf millimeter aan verflagen op." Staand op de steigers laat hij zien wat er met het metselwerk van de achtergevel aan het Pa terstraatje gebeurt. „Tussen de stenen zitten geen voegen meer. Maar ik wil geen nieuw voegwerk. Dat zijn net schilde rijlijstjes om de stenen heen. Daarom worden de nieuwe voegen zwart." Fritz verwacht dat de restaura tie rond Koninginnedag is afge rond. De planten uit de nood- kas gaan in oktober terug. „Het monument moet dan bewijzen dat het geschikt is. De planten berokkenen ongetwijfeld weer schade, daar doe je niets aan. Wel is er een geavanceerd luchtbehandelingsysteem be dacht met grote ventilatiesleu- ven en een doek in het plafond. De lucht die wordt uitgeblazen, verspreidt zich over de ruimte. Dat is het leuke van deze op dracht: de nieuwste techniek toepassen in een oud gebouw."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15