Pabo-studente met de X-factor REGIO 'Ze blijven zeuren om wat ze gezien hebben, om gek van te worde^ 'Als je snoepreclames gaat verbieden, kun je alles wel verbieden' Je moet altijd dat de enise °p|ossing °m her- Meike Hurts uit Wassenaar bij laatste tien van 'Idols' HDC 970 WOENSDAG 25 FEBRUARI 2OO4 NAVRAAG Melden zich vaak mensen van buitenaf aan om jeugdleider te worden? „Nee, niet zo vaak. De jongeren die bij ons vrijwilliger zijn, kennen we in de meeste gevallen vanaf het moment dat ze zich als klein kind aanmelden voor de scouting. Ze groeien als het ware van on deraf mee." Het bewijs van goed gedrag zal niet veel veranderen voor de Sha wano's? „Niet in die zin dat we ons systeem van opleiden en overleggen veranderen. Het bewijs mag wat ons betreft nooit op zichzelf staan, je mag er niet volledig op vertrouwen. Wanneer je alle be staande maatregelen zou verslappen, ben je bezig om schijnzeker heid te creëren. Daar schuilt een gevaar in. Je moet altijd alert blij ven." tekst: Gerard Baas foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 24 februari LEIDEN - De entree is verbluffend simpel. Een klein huisje aan de Schelpenkade met een bord 'Rijksherbarium'. Veel bijzonders kan het niet zijn, zou je zo zeggen. Maar de entree is even uniek als het ge bouw dat er achter ligt. Want in het Rijksherbarium, een onderdeel van de subfaculteit biologie, liggen maar liefst twee-en-een-half mil joen gedroogde planten uit de hele wereld zorgvuldig opgeslagen. Sinds 1964 is de binnenkort 150 jaar oude verzameling gehuisvest aan de Schelpenkade in een oude textielfabriek. Dat betekent natuur lijk niet dat de verzameling vanaf het begin zo omvangrijk is geweest als nu. Op initiatief van Koning Willem I werd het Rijksherbarium in 1829 opgerichtin Brussel, want in die tijd had je nog geen ge scheiden Nederland en België. Leiden had al een Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, vandaar dat de eerste platenverzamelingen in Brussel werden ondergebracht - anders kreeg je maar scheve ogen! ANNO 1979, maandag 26 februari REGIO - Carnavalsleut was dit weekeinde troef. In Zoeterwoude werd Barry Hughes door Koos van der Geest benoemd tot 'Erehang- kont', links Prins Cornelis en Prinses Jeannette. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactield@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '50 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut Inc.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr.-18-19.30 uur, za-. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ledereen die met kinderen wil werken, inclusief vrijwilligers, moet eerst een bewijs van goed gedrag overleggen. Volgens een kamer- meerderheid van CDA en PvdA is 1 7 7 haaldelijk kindermisbruik een halt dlCVt blijven toe te roepen. De regeling geldt al voor werknemers in het onder wijs, maar zou volgens CDA-politicus De Pater ook van toepassing moeten zijn op bijvoorbeeld zwemcoaches, bijlesleraren of hopman nen. Het bewijs van goed gedrag mag volgens MARTI WASSENAAR, secretaris van de Lissese Scoutinggroep Shawano's, niet op zichzelf staan. „Wanneer je het alleen bij zo'n bewijs van goed gedrag zou la ten, creëer je schijnze kerheid", vindt zij. Wat vindt Shawano's van het plan van het CDA? „Het is pas sinds kort dat dit plan in het nieuws is, dus we heb ben er als bestuur nog niet officieel over kun nen praten. Maar on ze scoutingvereniging is al jaren alert op der gelijke zaken. We doen ons uiterste best om zulke gevallen te gen te gaan." Hoe? „Bij de overkoepelende landelijke organisatie Scouting Nederland kun je als scoutinggroep altijd terecht voor informatie over dit on derwerp. Daarnaast biedt Scouting Nederland opleidingen aan voor beginnende jeugdbegeleiders. Daar sturen wij onze leiders ook heen. En niet alleen de beginners, want er zijn ook vervolgop leidingen. Verder hebben we in onze eigen organisatie een sys teem van thema-avonden of groepsgesprekken. We stimuleren dat daar open over wordt gepraat en dat leiders elkaar onderling aan spreken. De jeugdleiders krijgen zelf ook begeleiding zolang ze jeugdleider zijn." KLANKBORD g Oi Nu de tien finalisten van Idols bekend zijn, is het grote aftellen begonnen. Op zaterdag 6 maart is de eerste uit een serie van negen liveshows. Elke week valt er een kandidaat af tot op 1 mei duidelijk is wie de opvolger wordt van Jamai. De 22-jarige Meike Hurts uit Wassenaar is nog in de race. Giste ren mocht zij zich met haar negen concurrenten presenteren aan de pers. Redacteur Theo de With pro beerde haar te volgen in Studio 22 op het Hilversumse Mediapark. Als Meike Hurts in een onbewaakt moment even geeuwt, slaat ze gauw een hand voor haar mond. Alles wordt hier geregistreerd. „Ik zie al in de bladen staan: Meike heeft nu al genoeg van Idols", fluistert ze tegen een van de RTL-medewerkers die de finalisten vanmiddag begeleiden. Het lijkt de paparazzi echter te ont gaan. Ze zijn te druk met zichzelf en hun collega's om oog te hebben voor detail. De persmiddag in Studio 22, de plek waar vandaan met ingang van vol gende week de liveshows worden uitgezonden, begint met de onver mijdelijke groepsfoto. Ook de vier juryleden en de twee presentatoren (Tooske Breugem en Reinout Oerle- mans) zijn daarvoor van stal ge haald. De fotografen verdringen zich voor het mooiste plaatje, terwijl ze allemaal hetzelfde vastleggen: zes tien mensen voor het bekende blau we logo. Meike heeft zich voor de gelegenheid gehuld in een spijker broek, hoge laarzen en een geel jasje dat haar navel onbedekt laat. Ze staat, zakt door de knieën en staat weer op. Alles op commando van de door eikaar heen schreeuwende fo tografen. „Ik zie niets meer", be klaagt een van de deelnemers zich over het flitslicht. Kinderkrant Daarna worden de aankomende Idols door de cameraploegen en de fotografen van de ene set naar de andere gesleept. „Meike, wil je even met de Kinderkrant in je handen op de foto?" „Meike, wil je nu even met mij mee lopen?" Voor de camera van RTL-Boulevard wordt haar ge vraagd op wie ze lijkt. De Wasse- naarse laat zich echter niet verleiden tot ondoordachte uitspraken. „Ik lijk op niemand. Kijk maar naar vorig jaar, toen hadden ook alle tien de fi nalisten een eigen persoonlijkheid. Het is dit jaar niet anders." Compliment Meike Hurts werd twee weken gele den door de jury doorgesluisd naar de finale. Het publiek koos voor twee andere kandidaten, maar Henkjan Smits en zijn collega's wa ren van mening dat ze een kans ver dient. Aan haar stem moet nog wel worden geschaafd, was de conclusie. Maar zij bezit de X-factor. Als ik er later bij haar naar informeer, weet ze zelf ook niet zo goed wat ermee wordt bedoeld. „Ik heb begrepen dat het een compliment is. Het heeft te maken met mijn uitstraling. Ik ben open en vrolijk en probeer dat ook uit te stralen." Al snel na haar uitverkiezing circu leerden er geruchten dat Meike zou zijn bevoordeeld door de jury en met name door Jemey Kaagman. De vader van Meike is namelijk Theo Hurts en die maakte van 1974 tot 1978 als bassist deel uit van de for matie Earth Fire. Inderdaad, de popgroep die hits scoorde met on der meer 'Memories', 'Seasons'en 'Weekend' en Jerney Kaagman als leadzangeres had. Geen wonder dat Meike ondanks de kritische noten van de jury door mocht naar de fina le, concludeerden met name aan hangers van afgevallen kandidaten op internet. Kaagman, inmiddels directeur van de stichting Conamus, wil er desge vraagd wel iets over kwijt. „Het is de grootst mogelijke onzin", zegt ze ge decideerd. „Theo Hurts is destijds met bonje uit Earth Fire vertrok ken. Ik heb ook geen contact meer met hem. Meike is pas in 1981, dus na die periode, geboren. Bovendien wist ik in eerste instantie niet eens wat haar achternaam is. De kandida ten presenteren zich alleen met hun voornaam. En er zijn nog drie juryle den. Je denkt toch niet dat ik mijn mening er door kan drukken. Als ik haar had willen voortrekken, was ik Negen weken Idols op tv De afvalrace begint 6 maart. Negen weken lang is er elke zaterdag avond drie uur 'Idols' op televisie. Om 21.00 uur wordt begonnen met de anderhalf uur durende liveshow op RTL4. Daarin presenteren de fi nalisten zich. Aansluitend is er een uur lang op Yorin te zien hoe het de kandidaten achter de schermen vergaat. Vervolgens kan om 23.30 uur worden teruggezapt naar RTL4 voor de uitslag. Elke week valt er een van de finalisten af. Op zater dag 1 mei zijn er nog twee over voor de eindstrijd. Nieuw is dat er elke zondag in 'Idols, the day after' wordt nagepraat met de uitgescha kelde kandidaat. Een meerderheid (57 pro cent) van de bezoekers van de website van deze krant vindt dat op kinde ren gerichte reclame voor snoep en snacks moet worden verboden. Zij steunen dus het voorstel van deze strekking dat door PvdA en GroenLinks is gedaan in de Tweede Kamer. Een greep uit de reacties. Sandra Koster, Lisse: „Helemaal mee eens. Omdat ze blijven zeuren om datgene wat ze ge zien of gehoord hebben. Het is soms om gek van te worden." H. Ouwersloot, Katwijk: „Niet alleen op kinderen gerichte reclame moet worden verboden, maar alles wat het televisiekij ken verziekt. Weg met de reclame dus, zodat een avondje tv-kijken weer leuk wordt." Aad Langelaan, Voor hout: Als dat de manier is om kinderen weer 'ge woon' te laten snoepen, is het inderdaad nodig. Als je soms ziet wat kin deren bij zich hebben, of in het karretje mogen la den - 'want dat heb ik op tv gezien - schrik je je rot. De enige die er buiten de snoepverkopers voordeel bij heeft is de tandarts." J.F. Wiersma, Eelde: „Niet mee eens. Waar zijn de ouders van de kinderen? Die hebben de opvoedtaak." F. Stikkelorum, Oegst- geest: „Natuurlijk, over daad schaadt. Maar zijn er misschien nog ouders die dit zelf in de hand kunnen houden? Het moet niet gekker worden in dit landje. Als voor snoep geen reclame meer mag worden gemaakt, dan ook niet voor... Tja, ga er maar voor zitten een paar dagen." De nieuwe stelling is ge formuleerd naar aanlei ding van de discussie die is ontstaan rond alterna tieve geneeswijzen, nadat de Inspectie voor de Volksgezondheid heeft aangekondigd onderzoek te gaan doen naar de dood van Sylvia Millecam. De tv-presentatrice liet zich uitsluitend behande len door alternatieve ge nezers - onder wie Joman- da - en stierf in augustus 2001 aan borstkanker. Ze was 45. Minister Hooger- vorst van volksgezond heid heeft, inhakend op de discussie over alterna tieve geneeswijzen, in middels laten weten niet te begrijpen dat weten schappelijk geschoo artsen zich kunnen houden met homeo thie. In zijn ogen is niet meer dan het 'v schrijven van water1 M Heeft de minister gi De stelling waarop ip\ en met maandag kq! reageren luidt: Homeopathie is kwakzalverij Reageren? www.lei/j"* dagblad.nl of postb 2300 AB Leiden. ,p Karin Castelein (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Verboden zijn er mijns inziens al genoeg in Neder land. Maar we moeten wel goed be denken dat de meeste lekkernijen voor kinderen tot 15 jaar door hun ouders worden gekocht. Maar als je in de supermarkt de maten neemt van het schap met groenten en fruit en dat met snoep en snacks, dan weet ik wel welke er groter is. Dege ne die de boodschappen doet, ik dus, probeert minder snoep mee te nemen. Het is beter voor je porte monnee, je gezondheid, en niet te vergeten je fijn. Maar waarom staan deze dingen zoals snoep, snacks en chips ook voor gezelligheid, als je sa men met vrienden of familie bent? Mis schien moeten we daar van af. En onze vrienden en familie weer komkommer, kaas en worst voor zetten." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: Als broer van twee zusjes (tweeling), die in ernstige mate lij den aan anorexia nervosa, heb ik me behoorlijk verdiept in de invloed van reclame op het gedrag van jonge meisjes. Het beeld dat de media pro beren te scheppen van een 'ideale vrouw' stuit mij heel erg tegen de borst. Het maakt mensenlevens let terlijk kapot. Als je nu ook al reclame voor snoep gaat verbieden, wordt dat beeld alleen maar versterkt. Laat kinderen alsjeblieft lekker snoepen en snacken. Als ouder heb je de ver antwoordelijkheid er op toe te zien dat dit met mate gebeurt. De over heid moet eens stop- .^ÉlÉÉL, pen met dat betutte- lende gedrag en eerst 1 eens nadenken over *9 wat de consequen- ties van zo'n ingrij pende maatregel zou den kunnen zijn." Nancy van der Loo (35) uit Nfluit wijk, magazijnmedewerkster mee eens. Kinderen vormen n eenmaal een gerichte doelgroi ke doelgroep wordt overladen reclames, of ze nou doeltreffei of juist niet. Bij kinderen is he 'voordeel' dat zij niet de bood pen voor het huishouden doe ders bepalen welke artikelen i worden gehaald. Ik denk daar juist dat de reclames niet zo'n grote invloed op kinderen heb Zij weten immers dat pa en m palen wat wel of niet wordt ge Als je deze reclames gaat verb kun je alles wel verbieden. De lening- en wasmiddelenreclar zijn veel irritanter. Daar _J N erger ik me althans meer aan. De recla mes met doelgroep kinderen mogen lek ker blijven, net zoals snoep en snacks ge woon in de samenle ving horen." Op kinderen gerichte reclame voor snoep en snacks moet worden verboden. Pieter Stam uit Katwijk, dominee: „Klinkklare onzin. Iedereen moet zelf weten hoe ie zijn kinderen op voedt. Of daar snoep bij hoort of niet en in welke hoeveelheden je snoep geeft aan je kinderen, moet je toch zelf weten. Je kunt als overheid na tuurlijk wijzen op de gevaren van te veel eten en snoepen, maar meer moet je niet doen. Verbieden van re clame acht ik een slechte zaak. Daar ben ik een fel tegenstander van. Ik houd van een open samenleving, een liberale samenleving. Daar hoort een opgeheven, moralistisch vinger tje absoluut niet bij." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsulent: „Gelet op het feit dat veel kinderen overgewicht hebben, zou er naast de huidige voorlichtingscampagne over meer bewegen en gezonder eten, ook een verbod op junkfoodreclame moeten komen. Ook de reclames voor kant- en-klaarmaaltijden zouden van de buis moeten. Helaas ziet de samen leving er anders uit dan twintig jaar geleden. De alleenstaande is domi nant aanwezig op de woningmarkt. Deze groep mensen heeft in de regel geen tijd om zelf te koken, dus zoekt naar kant-en-klaar voedsel. Dat dit voedsel niet al te gezond is, is bij de ze groep klaarblijkelijk nog niet doorgedrongen. Overgewicht is ernstig. De gevol gen uiten zich nu in Amerika. Een op de twee mil joen Amerika nen is te dik. Hart- en vaat ziekten vie ren hoogtij." Saxofoon Op haar elfde jaar zong Meike Hurts voor het eerst in een bandje. Van de Leidse muziek school, waar ze eigenlijk saxo- foonlessen volgde. „Ik zou sax spelen in die band, maar ik bleek zingen veel leuker te vinden. Nee, niet omdat je daarmee meer in de belangstelling staat. Als achter grondzangeres zou ik ook tevreden zijn. De stem is gewoon een fantas tisch instrument. En je hebt 'm altijd bij je." "Vijf jaar geleden ondernam ze de eerste serieuze stappen in de mu ziekwereld. Ze werd zangeres in de formatie D.I.S.C.O. Op feesten, par tijen en festivals speelt deze band vooral covers uit het discotijdperk. Meike stond er mee in het voor programma van onder anderen Boney M, Gibson Brothers, Dutch Diva's en Kane. „Ik had in mijn tienerjaren zangles van Ingrid Mank uit Leiden. Met haar for matie Spank had ik haar zien optreden bij Annie's Verjaar dag. Fantastisch! Dat wilde ik ook. En twee jaar later stond ik zelf bij Annie's." In de laatste voorronde zong de Wassenaarse 'Last Dance' van Donna Sum- Meike Hurts: „Ik lijk op niemand. Net als vorig jaar hebben alle tien de finalisten gen persoonlijkheid." Foto: Ton Kastermans echt wel teruggefloten." Ook Meike Hurts doet alle geruchten af als 'lariekoek'. „Ik had wel inge calculeerd dat het verleden zou wor den opgerakeld", vertelt ze. Alle fo tografen heeft ze van zich afgeschud en op de rand van het podium heeft ze even tijd voor een gesprek. „Jer ney wist überhaupt niet van mijn bestaan. Ik ben er zelfbewust niet over begonnen. Ik wil graag beoor deeld worden op mijn eigen presta ties en niet op die van mijn vader." De 22-jarige Idol in wording werd in Leidschendam, in het ziekenhuis ge boren, maar groeide op in Leiden. Haar middelbare-schooltijd bracht ze door op het Aquino College. In middels woont ze anti-kraak in Was senaar. Ze deelt met anderen een voormalig schoolgebouw. Lekker dicht bij de Haagse Hogeschool, waar ze op de afdeling Pabo wordt opgeleid tot lerares voor het basis onderwijs. „Ik heb toelatingsexa men gedaan bij de kleinkunstaca demie, omdat ik me altijd bezig hield met zang, dans en tone Helaas werd ik afgewezen. Omdat ik ook graag met kin deren werk, ben ik naar de Pabo gegaan. Ik doe nu het tweede en derde jaar in één jaar." Leerlingen van de Prins Willem- Alexanderschool in Lei derdorp en de Bloem- campschool in Wasse naar zien hun voorma lige juf nu elke week op tv. Op deze scholen liep ze stage. mer. Het was overtuigend genoeg voor een finaleplek. „Bij D.I.S.C.O. zing ik dit nummer vaak als toegift. Ik ken het dus van haver tot gort. Toch is het een heel verschil of je al leen op het podium staat of met ne gen muzikanten om je heen. Ik moet nog leren om mijn zenuwen op zo'n moment onder controle te houden, want die beïnvloeden mijn stem. Bo vendien heb ik steeds de neiging te hard te zingen, omdat ik gewend ben boven dat orkest uit te komen." Ons gesprek wordt Theo de With N ir 1 derbroken door een persvoorlicHt die Meike meeneemt naar een ^rc te ruimte. Het is tijd voor de intfc i viewsessies. Journalisten roulert t( groepjes van zeven langs koppelde van steeds twee kandidaten. Me|sc gekoppeld aan Robin, een van d;er hunks die alleen al vanwege zijnafj terfijk kans maakt bij de laatste te eindigen. Het is ook prompt d eerste vraag die dit tweetal krijg^ voorgeschoteld.Als je moest ld tussen 'mooi zingen, maar een 1 uiterlijk' of 'slecht zingen, ri een mooi uiterlijk', wat je dan kiezen?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14