Zelfstandige woningen in Zuydtwijck REGIO Bakker Bart overweegt vertrek na jaren slepende bakluchtruzie Rijk moet pijn voor Regionale Opleidings Centra verzachten 'nieke expeditie van Leidse duikers naar de Javazee Automatenkoffie levert gemeente drie ton op ietsendief toet lunch [ergoeden Askruisje Appartementen in 2007 klaar REGIO Kastanjeboom brhuist naar pranjeplein inbraak i Steenschuur - Bij een brutale inbraak woning aan het Steen- ir is gistermorgen een uter gestolen. Terwijl de Dnster achter in het huis irerd er aan de voorkant lit ingegooid waarna een ;en laptop meenam. De onster wist de dief die half iet raam hing nog met ge fles te slaan maar de laagde er toch in om op :s richting Breestraat te - Een Leidse vrouw an de rechter haar ge- lunch op een fietsen- erhalen. De man moet iroodje saté en enkele n witte wijn betalen, eeft de politierechter ren besloten, ouw had destijds in een :agelegenheid nog geen >f slok van de bestelling men toen ze zag dat een kende man er met haar randoor ging. Ze rende ip de dief achterna. Uit- 'lijk wist ze hem staan- houden en haar fiets te krijgen. Maar haar was in de tussentijd al oeld. ns de rechter valt dit de die niet op de zitting ezig was, aan te reke- iij moet nu voor de ge- kosten opdraaien, ïaast is hem zes weken igenisstraf opgelegd iet plegen van meerde- sendiefstallen, een ver- ig en een bedreiging. LEIDEN door Silvan Schoonhoven leiden - Er lijkt een einde te ko men aan een conflict waarvan nauwelijks voorstelbaar lijkt dat het zich vijftien jaar heeft voort gesleept. Bakker Bart, al jaren onder vuur vanwege vermeen de stankoverlast, overweegt uit de Haarlemmerstraat te ver trekken. Het hoofdkantoor is het voortdurende juridische steekspel met de bovenbuur man over bakluchtjes zat. Het bedrijf dreigt bovendien een slepende zaak voor de Raad van State over de bakgeuren te ver liezen. De problemen tussen de bak kerswinkel en de bovenbuur man ontstonden eind jaren tachtig. Al in 1989 klaagden de bovenburen over het lawaai van de broodbakmachines. Grootste struikelblok is echter de geur van gebakken brood, die uit de ovens opstijgt naar de bovenliggende verdiepingen. Volgens de bovenbuurman doet de bakkerswinkel te weinig om het plafond te isoleren en de bakgeuren af te zuigen. Sindsdien zijn bakker, boven buren en de gemeente in een ingewikkelde driehoeksverhou ding terecht gekomen. On danks een dampdichte schei dingsconstructie tussen winkel en woning bleven dwangsom men, geuronderzoeken, ver bouwingen, procedures elkaar opvolgen. „Het dossier is inmiddels een meter hoog", zegt bovenbuur man F. Hakkaart. „Als zij ver trekken krijgen wij een beter le ven hier. Je wordt elke keer wakker en zit voortdurend in de stank. Het gaat niet alleen om de lekkere bakkersgeur, maar ook de lucht van kaas en ui. En het gaat niet alleen om geur, het is ook het geluid. Deze bak ker begint om vier uur 's mor gens en gaat door tot vier uur. Een normale bakker begint vroeger maar houdt dan om negen uur 's ochtends op." „Het vertrek is nog niet rond", benadrukt bedrijfsjurist Heling van Bart Retail in het Gelderse Beuningen. „Er zijn twee op ties: weg uit Leiden of daar een nieuwe locatie zoeken. De over weging komt voort uit de pro blemen met de bovenburen, niet zozeer uit de geurproble- matiek. Ook al zou de Raad van State ons gelijk geven, dan we ten wij - door de ervaring ge sterkt - dat de bovenbuurman weer wat anders gaat verzin nen. Hij heeft daar tenslotte zijn levenswerk van gemaakt. Wij hebben 116 vestigingen. Leiden is de enige plaats waar we dit soort problemen heb ben. We voldoen aan de regel geving. En toch geurt het in de bakkerij naar brood. Daar is niets aan te doen, bij de visboer ruikt het naar vis, bij een slager naar vlees." Mocht Bakker Bart een nieuw onderkomen zoeken, dan wordt dat waarschijnlijk een nieuwbouwpand waar geuren en geluiden beter zijn te con troleren. Een concrete locatie wil Heling nog niet noemen. „We zijn een respectabele fran chisegever, een bedrijf van naam in Nederland. Waar we gevestigd zijn willen we met de omwonenden leven. We hech ten er dus aan de omwonenden als klanten te te hebben, niet als klagers." door Marijn Kramp leiden - Het kabinet moet de Regio nale Opleidings Centra (ROC's) fi nancieel tegemoetkomen. Nieuw rijksbeleid heeft de problemen bij de ROC's veroorzaakt. Het kabinet is daarmee moreel verplicht om de ne gatieve financiële gevolgen voor de instellingen voor middelbaar be roepsonderwijs te verzachten, menen de voorzitters van de colleges van be stuur van het LD College A. Wooldrik en haar collega J. van Gaal van ROC Leiden. Het ID College moet de komende twee jaar tien procent bezuinigen op de personeelskosten. Deze zijn altijd aan de hoge kant geweest en die hoge uitgaven kan het ID College zich niet meer permitteren nu de problemen zich aandienen bij de afdeling educa tie, waar het volwassenenonderwijs, de taalschool en de inburgeringscur- sus onder vallen. Bij het ROC Leiden zijn de proble men minder acuut. Deze instelling wist de personeelskosten de afgelo pen jaren al enkele procenten naar beneden te brengen en denkt het de komende periode met een perso neelsstop te redden. „Maar", bena drukt Van Gaal, „ook wij moeten heel goed op de kleintjes letten." De problemen vinden hun oorsprong in de fusie van 1996. Toen werden de middelbare beroepsopleidingen door het ministerie van onderwijs ge dwongen samen te gaan met de in stellingen voor volwassenenonder wijs en de taalscholen voor buiten landers. Tezamen vormen zij het Re gionale Opleidings Centrum (ROC). Bij de oprichting van de ROC's werd vastgelegd dat gemeenten verplicht waren met deze ROC's zaken te doen als het op inburgeringscursussen en taalonderwijs aankomt. Veel ROC's investeerden de jaren daarna fors in de afdelingen educatie. Bij verplichte winkelnering kun je cursisten tenslotte niet weigeren. Er werd dus meer personeel aangeno men toen het parlement besloot ook oudkomers - allochtonen die al lan gere tijd in Nederland wonen - te ver plichten tot een inburgeringscursus. En hoewel deze oudkomers nog steeds een groot potentieel aan klan ten vormt voor de ROC's, is het aantal nieuwkomers afgenomen en pakken zich donkere wolken samen boven de ROC's. Het kabinet heeft namelijk besloten de gedwongen samenwerking van ge meenten en ROC's los te laten en concurrentie op deze 'markt' toe te laten. Ook heeft het rijk dit jaar eenderde op het inburgeringsbudget bespaard en is het van plan de scholingsplicht voor inburgeraars te vervangen door een examenplicht. Bovendien wil het kabinet dat de inburgeraars hun cur sus zelf vooruit gaan betalen. Dat geld krijgen ze terug als ze hun diplo ma hebben gehaald. Van Gaal van het ROC Leiden vreest dat deze maatregelen het aantal deel nemers fors doen krimpen. Nog maar zeven jaar geleden moesten de mid delbare beroepsopleidingen de taal scholen en het volwassenenonder wijs overnemen. Afdelingen waar bij het ROC Leiden en het ID College al lebei zo'n 150 mensen werken. Om dan binnen een paar jaar tijd het werk van deze mensen af te nemen, geeft geen blijk van consistent be stuur, menen de voorzitters van de colleges van bestuur. Ook vinden ze het ronduit zonde dat instituten die al tientallen jaren draaien en in die tijd veel kennis en ervaring hebben opgedaan, zo gemakkelijk 'de nek om wordt gedraaid'. leiden - Pastoor De Water van de Lodewijkparochie aan het Steenschuur brengt een askruisje aan op het voorhoofd van een jonge parochiaan. Vandaag, Aswoensdag, is de eer ste dag van de veertig dagen voor Pasen, traditioneel een periode van vasten en inkeer. Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - Verpleeghuis Zuydtwijck verbouwt een deel van het gebouw tot meer dan twintig zelfstandige huurwonin gen. Zo kunnen hulpbehoeven den ondanks een handicap toch op zichzelf blijven wonen. Het verpleeghuis kan de bewoners dan zorg en diensten leveren. Woningstichting Ons Doel en de zorgcentra Vlietlanden on dertekenen morgen een samen werkingsovereenkomst over de verbouwing van het gebouw aan de Aaltje Noorderwierlaan in Zuidwest. Wanneer de bouw van de appartementen begint is nog onbekend. Ze moeten in 2007 klaar zijn. Bedoeling van de zelfstandige woonruimte is dat mensen cfie verpleeghuiszorg nodig heb ben, niet noodzakelijk van hun gezin of familie hoeven worden gescheiden door opname. Doordat ze niet alleen andere patiënten om zich heen hebben maar ook hun eigen familie, raakt hun leven minder ont wricht. De 'woonunits' komen op de derde tot en met de negende verdieping van de toren van het verpleeghuis. De ruimtes wor den omgebouwd tot drie- of vierkamerwoningen met een ei gen voordeur. Op de onderste etages komen een- of tweeper soonskamers met een gemeen schappelijke huiskamer en kookvoorzieningen. In de woningen kunnen men sen met een lichte of zware handicap leven, al dan niet sa men met hun gezin of familie. De toren krijgt een eigen en tree. De woonruimtes krijgen de beschikking over brede voordeuren en grotere douche- en toiletruimtes. Ook het naastgelegen zorgcen trum Rijn en Vliet gaat verbou wen. De te krappe tweekamer appartementen worden samen gevoegd, zodat er grotere wo ningen ontstaan. Recht tegen over Zuydtwijck komt een blok met 25 woningen voor ouderen. De bouw begint dit jaar nog, zegt Rijn en Vliet-directeur Frits van Oosten. Verpleeghuis Zuydtwijck richt zich vooral op gehandicapten, Rijn en Vliet biedt vooral zorg aan ouderen. uiper door vonergepakt - Een 34-jarige Leidenaar Sravond in een woning t Hooigracht gearresteerd denking van diefstal. Een ïer hoorde de voordeur da een huisgenoot nkwam. Dit bleek een in- r te zijn, die al een horlo- nobieltje had weggeno- j )e bewoner pakte de ge in spullen van de dief af en Hem daarna te overmeeste- over te dragen aan de dv< o's botsen op ;stgeesterweg - Bij een botsing op de ;eesterweg is gisteravond i zes uur een vrouw ge- ann geraakt. De Leidse was ïr vaken bij een kettingbot- evei m vier auto's. Ze is met ten chten naar het Rijnland var ihuis gebracht, oge ic-Jan Berendsen Tweeënzestig jaar gele- ichten Japanners drie Ne- Ise oorlogsschepen tot in de Javazee. Honderden iden, onder wie Karei m, vonden er de dood. oit deed een Nederlandse looi onderzoek naar de Leidenaar Pim van der i/il met een groep van on- =Jtien duikers op zoek naar eken van de De Ruyter, de de De Kortenaer. Een bij expeditie. mber wil Pim van der —Eigenaar van duikschool ek Diving aan de Uiter- ht, met een duikploeg naar Indonesië. Twee 'aren vanaf Bali gaat de ;e duikinstructeur in de op zoek naar de wrak- i de kruisers De Ruyter en de torpedobootjager tenaer die op een diepte tot 80 meter liggen, ogsschepen zijn tijdens in de Javazee, op 27 en tari 1942, door een Ja- ooteskader tot zinken it. Met de ondergang schepen hebben tussen ;n 800 opvarenden, on- schout-bij-nacht Karei an, een zeemansgraf ge- Doel van het Leidse project is het identificeren van de sche pen, het vaststellen van de staat van de wrakken, aandacht ves tigen op een relatief stukje on bekende Nederlandse geschie denis en eventueel het plaatsen van een gedenksteen ter nage dachtenis aan de gevallenen. Vorig jaar was Van der Horst in Amerika waar hij een Zwitserse duikinstructeur tegen het lijf liep, die in Maleisië werkt. De Zwitser had gehoord dat een groep Australiërs in 2002 in de Javazee naar een aantal Neder landse schepen had gedoken. Na een e-mail begreep Van der Horst dat het om de De Ruyter en de Java ging. „Maar de pre cieze ligging van die schepen wordt angstvallig geheim ge houden en de De Kortenaer is nooit gevonden", aldus Van der Horst. „De kapitein van de In donesische boot die de Austra lische duikploeg daar naar toe had gebracht, ziet zijn kennis als een soort broodwinning. Hij is namelijk de enige die de loca tie kent. Als wij in december op de Javazee varen, mag er ook geen navigatieapparatuur mee." Volgens de eigenaar van de grootste technische duikschool van Nederland is er nog steeds geen keihard bewijs dat de schepen die daar liggen ook werkelijk de voormalige Neder landse oorlogsbodemszijn. „Natuurlijk hopen we ze te vin den. De mooiste trofee is de scheepsbel. Dat is de droom van elke duiker maar daar moet je gewoon tegenaan zwemmen. Het verbaast mij overigens dat er nog nooit eerder door Hol landers naar de schepen is ge doken. Al was het alleen al om nabestaanden de kans te geven op een waardige manier af scheid te nemen van hun over leden dierbaren." De expeditie is voor Van der Horst een combinatie van dui ken en historie. „De wrakken liggen diep en het risico is vrij groot. Gaat een recreatieve dui ker tot maximaal 30 meter, wij technische duikers moeten naar een diepte van 80 meter. Om het in begrijpelijke taal te zeggen: wij duiken niet met een mengsel van zuurstof en stik stof (lucht) maar met zuurstof, stikstof en helium (trimix). Op 80 meter diepte word je name lijk van stikstof narcotisch, je raakt de weg kwijt. Zo'n meng sel kost echter wel 50 tot 60 eu ro per fles. Daarnaast moet je voldoende overhouden om weer boven te komen. Als je aan de oppervlakte komt, moet eenderde van de fles nog vol zijn. Daarom ga ik met duikers naar beneden die apparatuur dragen dat zeg maar de uitge ademde lucht filtert zodat je het nog een keer kunt gebruiken. Dat scheelt aanzienlijk in de kosten." „Er ligt een aantal gevaren op de loer", vervolgt Van der Horst. „Er zijn haaien en we kunnen verstrikt raken in de netten van vissers die ongetwij feld op de wrakken liggen. Daarom nemen we messen mee om ons los te kunnen snij den. Om niet te verdwalen in de schepen moeten we gidslijnen spannen zodat we er altijd weer uit kunnen komen. In het wrak bestaat de mogelijkheid dat er loszittend materiaal omvalt en dat er allerlei bezinksels wor den omgewoeld waardoor je niks meer ziet. Het is de bedoeling dat de ex peditie van Van der Horst uit 10 tot 12 personen bestaat. Alle maal ervaren, technische dui kers, leerlingen en ex-leerlingen van de instructeur. Als periode is 13 tot 22 december gepland, volgens de expeditieleider om dat er dan relatief weinig kans is op storm. De expeditie is op zoek naar sponsors. De kosten worden geschat tussen de 30.000 en 50.000 euro die zouden moeten worden opgebracht door de le veranciers van de duikgassen, vliegtuigmaatschappijen, de duikindustrie en Bali zelf dat volgens Van der Horst wel een toeristisch duwtje in de rug kan gebruiken na de bomaanslagen van anderhalf jaar geleden. Te vens hoopt de expeditie op tele visieteams die een reportage maken. Voor informatie: pim@- tekdiving.nl leiden - Koffiejuffrouwen ver vangen door koffieautomaten levert de gemeente Leiden zo maar een bezuinigingspost van ruim drie ton op. Dat blijkt uit een overzicht van de bezuini gingsvoorstellen, die het college van burgemeester en wethou ders vorige week aanbood aan de gemeenteraad. In totaal gaat het om een pakket van 9,6 mil joen euro. Met het verminderen van kof- fierondes en 'vergaderkoffie' en het plaatsen van automaten be spaart de gemeente om precies te zijn een bedrag van 305.480 euro per jaar. Er zijn ongeveer zestienhonderd ambtenaren werkzaam in Leiden, dus een automatenkoffiedrinkende ambtenaar kost de gemeente zo'n 187 euro minder. Behalve op de koffie wil het college van B en W ook bezuinigen op de catering (308.000 euro per jaar). De grootste besparing wordt ook binnen het stadhuis en het stadsbouwhuis gehaald. Het college wil door het schrappen van zeventig banen 3,6 miljoen euro uitsparen. B en W willen vooral het aantal leidinggeven den verminderen, wat een be sparing van 750.000 euro ople vert. Vooruitlopend daarop is al een selectieve vacaturestop in gesteld. Die geldt voor directeu ren, sector- en af Koningshoof den, secretariële functies en be leidsmedewerkers. Eerst wordt gekeken of er iemand kan wor den herplaatst, vervolgens wordt de vacature opengesteld voor interne kandidaten en als die er niet zijn, dan wordt bij wijze van uitzondering extern geworven. Ambtenaren zullen op tal van andere punten iets merken van de bezuinigingsronde. Zo is er minder geld voor mobiele tele foons en voor training en oplei ding beschikbaar. Dijkstal in Raad van Toezicht Naturalis Duiker Pim van der Horst: „De mooiste trofee is de scheepsbel." Foto: Mare Lamers^-— leiden - Hans Dijkstal is be noemd tot voorzitter van de Raad van Toezicht van het Leidse natuur-historische mu seum Naturalis. Hij volgt Lien Vos-van Gortel op, die vanaf 1995 voorzitter was. Ex-WD- kamerlid en voormalig minister Dijkstal is gekozen vanwege zijn grote bestuurlijke ervaring en zijn affiniteit met natuurlijke historie en cultuur. Hij is be noemd door staatssecretaris Van der Laan van onderwijs, cultuur en wetenschap. Hans Dijkstal, die woont in Wasse naar, stapte in 2002 uit de lan delijke politiek.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13