Ziekenhuizen uit het slop halen ECONOMIE CNV: Werkgevers moeten meebetalen aan levensloop Vakbond volgt KPN met argusogen Bonden tevreden over baangarantie bij Corus Kodak zet digitaal fotoalbum op internet Consortium wil er binnen vier jaar tien opkopen )0 tien af van ;acontract ■INGTON - Het Amerikaanse biet af van een program- Ior de productie van Co- ïe- gevechts- en verken- ïelikopters. De totale kos- n het project bedroegen 10 miljard euro. Het Pen- schrapt het project om it op basis van de ervarin- i Afghanistan en Irak de ire luchtvaart gaat aan- i. De Comanche, waar- sinds 1983 is gewerkt, ilgens defensiespecialis- et meer kunnen opbok- 7 tgen defensieraketten en riesystemen. Het is een 3 voor Boeing en Sikorsky. 3 riant schrapt rduizend banen h - Bij het Zwitserse che- pncem Clariant verdwij- j1 h twee jaar tijd 4000 ar- 5 plaatsen. De banenver- fering maakt deel uit van ^organisatieplan, dat het wil uitvoeren met be- j van nieuw kapitaal. Daar- Ivil het voor 583 miljoen i nieuwe aandelen uitgeven. 1 öan Losser zei dat vanoch- bij de presentatie van de 1 (jfers over 2003. Clariant J {en verlies uit 2002 om te i n in een nettowinst van I biljoen euro. De omzet Jnderde licht tot 5,4 mil- in bezoekt IS lega Eichel ,89 j w iaag - Minister Zalm (fi- ;60 jën) gaat morgen op be- ,90 bij zijn Duitse collega Ei- •jg iDe ontmoeting is pikant, ^44 pt Zalm en Eichel elkaar al .36 jnalen verbaal in de haren 28 jevlogen over de handha- |o9 van de Europese begro- •55 fegels. Tot ergernis van '37 i overtreedt Duitsland die 19 (aken al enkele jaren. Bij de pese top in Brussel zei Ei- ;53 nog dat Nederland de sfeer .25 ftigt door aan te blijven qj ten op betere garanties [75 handhaving van de euro- -39 t. ,99 If im 110.000 tenten in 2003 - In 2003 zijn meer dan 10 aanvragen voor paten- registreerd. Dat heeft de de auteursrechtenorga- ie van de VN gisteren ge- Bedrijven kunnen hun iet tot in 123 landen tege- ijd patenteren voor een jialig bedrag van 1.400 serse frank (886 euro). De registreert de aanvraag iderzoekt in hoeverre het schermen procédé of pro- nieuw is. Het besluit om atent goed te keuren, t door elk betrokken land iderlijk genomen. De 00 aanvragen waren sa- goed voor zo'n 13 miljoen iten. Philips maakte het kt gebruik van het systeem. dinsdag 24 februari 2004 koopt tak /ssenKrupp jngen - Het Duitse con- jThyssenKrupp, een van de jtste staalfabrikanten ter {ld, heeft zijn IT-tak Triaton Hewlett-Packard (HP) ver- It. Het Amerikaanse com- ir- en printerconcern be daarvoor 340 miljoen euro. ton zal aan ThyssenKrupp T-diensten blijven leveren, crijgt nu voord meer toe- tot de 'oude industrie', zo- Ie metaal- en chemiebran- |Bij Triaton werken 2200 isen, die goed zijn voor een iimzet van 370 miljoen eu- idie exploitatie n Betuwelijn CAO met looptijd van 10 maanden de bilt/gpd - Interimmanege- mentbureau Sturkenboom en Partners, bouwer Volker Wessels en technisch dienstverlener Im- tech willen dat over vier jaar tien ziekenhuizen in handen zijn van een consortium. Gisteren heb ben de drie partners daartoe een intentieverklaring ondertekend. Voor de aankoop denkt het trio zo'n i miljard euro nodig te heb ben. Daarvan wordt 250 miljoen euro opgebracht door investeer ders. De rest wordt geleend. Het consortium richt zich voor al op noodlijdende ziekenhui zen. Veelal streekziekenhuizen die de afgelopen jaren om aller lei redenen in grote financiële problemen zijn geraakt. Als al niet tot sluiting werd overge gaan, is vaak gekozen voor fu sie, opheffen van buitenklinie ken en het uitkleden van de zorg. Het consortium wil in de ziekenhuizen de 24-uurszorg herstellen. Dat denkt het te kunnen door het beheer en on derhoud van de gebouwen en technische installaties en aller lei andere, niet-medische acti viteiten als maaltijdvoorziening, beveiliging en schoonmaak uit te besteden. Volker Wessels en Imtech gaan het beheer van gebouwen en installaties doen. Voor andere diensten is Sturkenboom en Partners in gesprek met bedrij ven als Ahold-dochter Deli XL en de bedrijven Sodexho en Trittico. Met een leasemaat schappij van ING wordt over legd om kostbare medische ap paratuur voortaan niet meer te kopen, maar te leasen. „Het ziekenhuis kan zich zo volledig focussen op de medische zorg. Dat kan aanmerkelijk efficiënter dan het tot nu toe gebeurt," al dus Paul Sturkenboom van Sur- kenboom en Partners. Door niet-medische activiteiten uit te besteden denkt het con Het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam heeft de interesse van het nieuwe consortium. Foto: ANP/Tousaint Kluiters sortium 25 tot 30 procent goed koper te kunnen werken. Stur kenboom en Partners heeft al zo'n 15 jaar ervaring met het managen van ziekenhuizen. „Ik denk dat we in die tijd wel zo'n 40 ziekenhuizen uit het slop hebben gehaald," aldus Paul Sturkenboom, die nu als inte rimmanager het beheer van het diep in de problemen geraakte Amsterdamse Slotervaartzie kenhuis doet. Daarvoor werkte hij tien jaar lang bij het Amsterdamse AMC. Verder is Sturkenboom nauw betrokken bij de pogingen om het Dokter J.H. Jansenzieken- huis in Emmeloord als volwaar dig ziekenhuis open te houden. De overkoepelende stichting wil het ziekenhuis tot een ver zameling poliklinieken. Het is dan ook niet verwonderlijk dat dit de eerste twee ziekenhuizen zijn waarop het consortium een bod wil doen. Andere zieken huizen waarvoor interesse be- In Duitsland gebeurt het al Dat een bedrijf een ziekenhuis gaat runnen komt in het bui tenland veel vaker voor. In Duitsland bijvoorbeeld zijn al zo'n 450 private ziekenhuizen. In totaal bestrijken ze meer dan 10 procent van de markt. Qua regelgeving zijn er geen beletselen om ook in Neder land ziekenhuizen volledig privaat te exploiteren. Het éni ge is dat er geen winst mag worden gemaakt, maar dat is volgens interimmanager Stur kenboom van het Slotervaart ziekenhuis geen probleem. De betrokken bedrijven halen hun winst uit de diensten die ze in de ziekenhuizen verrich ten. staat zijn die in Oss, Venlo, Veg- hel en Oldenzaal. Een woordvoerder van minister Hoogervorst (volksgezondheid) zegt dat Hoogervorst in princi pe positief staat tegen deelna me van commerciële partijen aan een ziekenhuis. „Hij wil meer marktwerking stimule ren.' De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen vindt de plannen prima zolang alle aan bieders maar voldoen aan de zelfde regels. „Mocht dit tot meer ziekenhuiszorg leiden, dan kan de patiënt er alleen maar beter van worden. Want voorlopig zijn er nog veel te veel wachtlijsten", aldus een woordvoerster. door Pieter van Hove umuiden - Personeel van Corus IJmuiden krijgt tot 1 februari 2007 de garantie dat zij aan de slag kunnen blijven bij het staalbedrijf. Tevens ontvangen zij een eenmalige uitkering van 1,5 procent van hun salaris. Verder heeft Corus toegezegd de tegemoetkoming in de ziek tekosten te verhogen met 10 euro per maand. Bonden en directie hebben dit gisteren afgesproken in de nieuwe CAO, die loopt tot 1 fe bruari 2005. Bij de Corus-vesti- ging werken ongeveer 10.000 mensen. De CAO geldt ook voor de 300 werknemers van DSM Agro in IJmuiden. Het akkoord werd al enkele uren na een ingelast overleg be reikt. Uitgangspunt voor Corus was naleving van het Najaars akkoord, de afspraak om de lo nen te bevriezen. Volgens een woordvoerder van het staalbe drijf is besloten tot een nieuwe CAO met een looptijd van tien maanden. „Dan moet duidelijk zijn wat het kabinet heeft beslo ten over zaken als de WAO, WW en het prepensioen. Afhankelijk van dat resultaat kunnen we volgend jaar nieuwe CAO-on derhandelingen met de vak bonden voeren." De vakbonden bij het staalcon cern, met uitzondering van De Unie, hadden vooraf gezegd in te stemmen met een loonstop. In ruil daarvoor eisten zij verbe teringen van de arbeidsvoor waarden. Tijdens het overleg hebben is ook overeenstem ming bereikt over een verho ging van de jaarlijkse winstaf- hankelijke uitkering van 1 naar 1,2 procent per 45 miljoen euro winst. Het eenmalige extraatje bedraagt minimaal 505 euro. FNV-bestuurder Duijnhoven is tevreden met het akkoord. „Ik Corus-topman Vrins stapt op Corus-topman Vrins stapt 1 maart op bij het staalbedrijf. De Nederlander gaat met vervroegd pensioen. Hij was vorig jaar nog verantwoorde lijk voor de aluminiumactivi- teiten. Door een andere or ganisatiestructuur bekleedde hij de laatste maanden de functie 'speciality' en hield zich bezig met de verkoop van bedrijfsonderdelen. Vrins kwam in 1969 in dienst bij het voormalige Hoog ovens en klom op tot lid van de raad van bestuur. Bij de fusie met British Steel in 1999 tot Corus werd hij eerst benoemd in de toezichthou dende raad van de nieuwe onderneming en later tot be stuurslid. De centrale onder nemingsraad van Corus be treurt het dat met het vertrek van Vrins geen enkele Ne derlander in de top van het staalbedrijf is overgebleven. Sinds de fusie in '99 zijn ach tereenvolgens de Nederland se bestuurders Van der Vel den, Van Duyne en Briët na interne conflicten vertrok ken. denkt dat het een verstandig en verantwoord pakket is dat nu op tafel ligt. De werkgelegen- heidsgarantie blijft weer voor een behoorlijke periode over eind en de werknemers hoeven niet langer te wachten op een inkomensverbetering. Van der Moolen (De Unie) spreekt van een 'zeer positief resultaat' en ook CNV-onder- handelaar De Weert 'durft het principeakkoord positief voor te leggen aan de leden'. utrecht/gpd - Het CNV eist dat werkgevers meebetalen aan een levensloopregeling voor werk nemers. Als ze weigeren werkt de vakcentrale niet meer mee aan zo'n plan dat het werkne mers makkelijker moet maken werk en privé te combineren. En om te sparen om eerder te kunnen stoppen met werken. Dat staat in een gisteren gepre senteerd plan. Vakweging en werkgevers moeten het voor eind april eens zijn met het ka binet over hoe zo'n levensloop regeling eruit komt te zien, an ders blazen de vakbonden het Najaarsakkoord op en zullen ze volgend jaar weer looneisen stellen. De werkgevers voelen er niet veel om mee te betalen aan een levensloopregeling. Vol gens CNV-voorzitter Terpstra verlopen de gesprekken moei zaam. „Alle partijen willen een andere levensloopregeling". Met het nieuwe plan denkt het CNV een „bruggetje te kunnen slaan tussen de vérdeelde par tijen in de polder." Het CNV stelt voor een levens loopregeling te maken die lijkt op de inmiddels afgeschafte premiespaarregeling. Werkne mers moeten een deel van hun loon kunnen sparen om het geld later te gebruiken om zorg verlof op te nemen. Ook werk gevers moeten de spaarpot spekken. Vervolgens moet de overheid een bijdrage leveren door minder of geen belasting te heffen over het spaargeld. Het CNV wil dat het geld ook gebruikt kan worden om bij voorbeeld de crèche te betalen of een nieuw gekochte woning mee te financieren. De levens loopregeling moet ook kunnen worden ingezet om eerder te stoppen met werken. Het kabi net vindt dat alle werknemers moeten doorwerken tot hun 65ste. Nu krijgen ze nog een fis caal voordeel als ze willen stop pen vanaf hun zestigste. Het CNV stelt een middenweg voor. De organisatie wil het fis cale voordeel in stand te hou den voor werknemers die uit treden vanaf 62,5 jaar. Wie nog eerder wil stoppen met werken (vanaf 60 jaar) kan daarvoor geld inzetten uit de eigen le vensloopspaarpot. In het CNV-plan mogen werk nemers jaarlijks maximaal een maand loon in de spaarpot storten. Doordat er rente bij komt en de overheid meebe taald, kunnen werknemers na circa 8 jaar sparen een jaar met verlof. Om op 60-jarige leeftijd uit te treden moet dus mini maal 20 jaar worden gespaard. Werkgeversorganisatie VNO- NCW ziet niet hoe het CNV- plan de arbeidsdeelname van ouderen bevordert. Mensen kunnen op hun 62ste met vroegpensioen en ook nog eens ervoor sparen nog twee jaar eerder met werken op te hou den, aldus VNO-NCW. De werkgeversorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf, MKB- Nederland, zit wat de leeftijd van 62,5 jaar betreft met het CNV op één lijn. Wel mist het MKB de mogelijkheid van deel tijdpensioen in de CNV-plan- nen. Vakcentrale FNV wil niet inhoudelijk reageren. cannes/anp - Grote stapels fo toboeken en dozen met kiekjes die nog ingeplakt moeten wor den. Als het aan Kodak ligt, is dat snel verleden tijd. Foto's ge maakt met de digitale camera of mobieltje met ingebouwde camera worden op de eigen pa gina op internet gezet. Het digi tale fotoalbum, Kodak Mobile Service, is vanaf mei in Neder land beschikbaar, zo maakte Kodak gisteren bekend op een telecomcongres in Cannes. Met de dienst van Kodak is het mogelijk foto's naar de compu ter te sturen. Ook plaatjes met de mobiele telefoon kunnen, zonder extra snoeren en via een nieuwe techniek, worden ver stuurd naar de fotopagina. Daar is het mogelijk de foto's aan te passen. Ook kan via e- mail een link naar anderen worden verstuurd, met de uit nodiging een deel of het gehele fotoalbum te bekijken. Omdat het album op een afgescherm de pagina staat, kunnen andere mensen er niet zomaar op. Foto: AP/Lionel Cironneau In de VS biedt Kodak deze dienst al aan, voor ongeveer 3 dollar per maand. Directeur marketing Uitendaal wil niet zeggen hoeveel Amerikanen er van gebruik maken. Ook is nog niet bekend wat het digitale fo toalbum in Nederland gaat kos ten. Uitendaal heeft wel hoge verwachtingen van de dienst. „Je ziet een enorme toename in het aantal digitale camera's en mobiele telefoons met een ca mera erin. De opslagmogelijk heden zijn meestal vrij beperkt. Op het internet kunnen duizen den plaatjes worden gezet." Kodak is niet de enige die in het internet een goed medium ziet voor het opslaan van foto's. In ternetaanbieder Wanadoo gaf klanten al eerder de mogelijk heid foto's op het internet te zetten en via de winkelketen Kruidvat is het mogelijk digitale foto's via internet te versturen en te laten afdrukken. De verkoop van digitale came ra's is het afgelopen jaar enorm gestegen. Volgens schattingen van Photo Marketing Associa tion zijn er vorig jaar 50 miljoen verkocht, 64 procent meer dan in 2002. Marktleider is Sony met een marktaandeel van 22 procent, Kodak volgt met 20 procent. De verkoop van mo biele telefoons met een camera erin is ook enorm. Volgens ver wachting hebben in 2007 onge veer 250 miljoen Europeanen zo'n apparaat. Dat wil zeggen dat twee op de drie mobieltjes foto's kunnen maken. (advertentie) fcrdam en spoorbeheerder tail mogen van het ministe- |an verkeer en waterstaat 1.70 erzoeken hoe de Betuwelijn '•3° kostendekkende exploitatie i|oo krijgen. De studie ove^ het i.70 eer van het nieuwe goede- (poor tussen de Rotterdam aven en het Duitse achter- j moet over een half jaar r zijn. Een woordvoerder L65 Verkeer en Waterstaat on- itreepte dat de keuze niet 144 Ikent dat deze bedrijven 1.70 ks ook daadwerkelijk de ex- latie mogen gaan uitvoeren. teuze van het Rijk wordt pas amen na een (Europese) bestedingsprocedure. S ntagon begint ak Halliburton ih ington - Het Amerikaanse iisterie van defensie heeft Strafrechtelijk onderzoek isteld naar beschuldigingen fraude bij Halliburton, het rijf waar de Amerikaanse vi- iremier Dick Cheney aan hoofd stond. Het onderzoek st zich toe op activiteiten i: dochterbedrijf Kellog {vn Root dat onder vuur Dmdat het bedrijf het Ame- anse leger in Irak voor mil- jen zou hebben getild door ure brandstof te importe amsterdam/gpd - KPN-topman Scheepbouwer begon gisteren zijn praatje bij de presentatie van de jaarcijfers met de consta tering dat het concern na twee jaar herstructurering weer een winstmakende onderneming is, die in staat is dividend uit te ke ren.' Hij vergat erbij te zeggen dat bij het 'opkrabbelen' heel wat emotie en verdriet om de hoek kwam kijken. KPN telt momenteel in Neder land 18.649 banen. Een jaar ge leden waren dat er nog 1884 meer. De afgelopen drie jaar zijn bij KPN ongeveer 4800 werknemers vertrokken, weet bestuurder Wiek van AbvaKabo FNV. „Het aantal echte ontsla gen valt uiteindelijk mee, maar het gaat toch nog om 800 men sen. Zo'n 2300 werknemers hebben gebruik gemaakt van VUT-regelingen. Voor de rest is een baan buiten KPN gezocht." Mensen die tot de laatste groep behoren, zijn tegenwoordig vooral vinden bij overheidsin stellingen en andere telecom- bedrijven. Daarmee is de kous niet af, zo als vorige maand bleek. KPN kondigde toen aan dat er bij de divisie vaste telefonie nog eens 800 banen worden geschrapt. Daaronder vallen 300 gedwon gen ontslagen. Binnen vak bondskringen wordt gevreesd dat bij dit onderdeel, dat door de sterke concurrentie van KPN-topman Scheepbouwer. Foto: ANP/Koen Suyk goedkopere aanbieders (Tele2, Scarlet) en mobiel bellen nog nauwelijks groei vertoont, nog een reorganisatie op stapel staat. Toevallig presenteerde IBM gis teren een wereldwijd onder zoek onder 456 topmannen van multinationals. Het merendeel geeft daarin aan dat zij 'na jaren van vooral terugdringen van de kosten' nu een 'duidelijk eco nomisch keerpunt' hebben be reikt. Zij zijn hun bedrijf klaar aan het maken voor hernieuw de groei. En in veel (overvolle) markten, zoals die van de tele com, betekent dat veelal het in lijven van concurrenten. Daarmee doemen meteen de beeldeh uit de late jaren negen tig op. Tijdens de hoogtijdagen van internet staken Europese telecombedrijven zich fors in de schulden. Miljarden euro's verdwenen in umts-licenties en het opkopen van bedrijven. Met de gedachte dat het geld spoe dig weer werd terugverdiend. Het bracht ondernemingen als KPN, France Telecom en Deut sche Telekom echter aan de rand van de afgrond. Toch wordt vier jaar later weer over expansie gesproken. De eerste pogingen zijn er zelfs al. Denk maar aan de recente strijd om de mobiele tak van het Amerikaanse AT&T of Fran ce Telecom dat gisteren liet we ten internetaanbieder Wana doo graag geheel in handen te krijgen. En KPN zelf natuurlijk. Scheepbouwer bekende giste ren dat er vorige week gesprek ken waren met mobiele con current mmo2. Die hebben echter niets opgeleverd, aldus de topman. Omdat hij met het Britse bedrijf een geheimhou dingsverklaring heeft getekend, wilde Scheepbouwer verder geen details geven over de afge ketste onderhandelingen of het bod dat KPN heeft uitgebracht. Volgens Engelse kranten be droeg dat 14,1 miljard euro. Voor KPN is mmo2 vooral inte ressant om de Duitse activitei ten winstgevend te maken. Met een marktaandeel van 12 pro cent is dochter E-Plus daarvoor te klein. Samen met 02 Duits land. dat een marktaandeel van 8 procent heeft, is dat wel mo gelijk. Tevens krijgt KPN met de overname van mmo2 toegang tot de Britse mobiele markt. Daarmee past het bedrijf per fect in het plaatje dat Scheep bouwer voor KPN voor ogen heeft: een internationale speler met een sterk aandeel in de thuismarkt en voldoende geo grafische spreiding^Dat laatste is belangrijk met het oog op de komst van toepassingen als umts. KPN begint komende zo mer met het aanbieden van (za kelijke) diensten via de nieuwe mobiele frequentie, die onder meer snel internet mogelijk maakt. Bij die expansiedrift is Scheep bouwer niet bang voor een nieuwe 'molensteen'. „In het verleden was de financiering niet altijd gelukkig gekozen. Als we nu een bedrijf overnemen, zal dat vooral via aandelen transacties gaan." Dat KPN mo gelijk toch een nieuw bod doet op mmo2 valt af te leiden uit een persverklaring die vanmor gen werd uitgebracht. Daarin staat dat KPN geen vijandige overname zal doen maar zich het recht voorbehoudt opnieuw te bieden als een derde partij dit ook van plan is. De verkla ring werd uitgebracht omdat Londense beursregels dit voor schrijven. Badhanddoek Marmaris In diverse kleuren Mt. 60 x 110 cm Van 4.99 voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9